Voorstellen aan den Leidschen Raad Ons Kort Verhaal 1EIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 24 Mei 1938 De Stadhuisbouw. I BENOEMING EN ONTSLAG. I 3, en W. stellen voor op verzoek eervol laUlag te verleenen aan den heer dr. mr. De emeralden ring Bij onderscheidene besluiten van den Baad werden credieten toegestaan voor den bouw van het nieuwe Stadhuis, n.l„ bij raadsbesluit van 2 Sept. '34 f. 15.000 bij raadsbesl. van 25 Febr. '35 f. 265.000 bü raadsbesluit van 9 Nov. '36 f. 120.000 bij raadsbesluit van 23 Aug. '37 1.280 000 bij raadsbesluit van 11 April '38 f. 49 125 Samen f. 729.125 Met het oog op de vorderingen van het werk heeft de architect een aanvrage aan- hanging gemaakt tot beschikbaarstelling ran het bedrag, dat nog benoodigd zal zijn voor de voltooiing van den bouw. Blijkens bet schrijven van den architect moet het daarvoor nog vereischte bedrag worden ge steld op f. 603.500 zoodat de totale bouw- ïosten (.729.125 f. 603.500 f 1.332.625 rallen bedragen. Wanneer men nu hiertegenover stelt de aanvankelijke raming van de bouwsom ad 1,1.250.000, dan dient men in de eerste plaats te bedenken, dat deze raming werd ipgemaakt vóór de door de Regeering ge zoden maatregelen op monetair gebied. :oodat reeds uit dien hoofde een over schrijding was te verwachten. Maar bo vendien is in aanmerking te nemen, dat uit het crediet van f. 1.332.625 verschillen de werken zijn of worden bestreden, die niet o( slechts voor een gedeelte werden opgenomen in de oorspronkelijke raming;- vit is o.a. het geval met een belangrijk gedeelte der betimmeringen en andere verken tot aankleeding van het gebouw, la dit licht bezien blijft de overschrijding, die naar den stand van dit oogenblik ver moedelijk ten opzichte van het bedrag van 1.1,250.000 zal plaats hebben binnen alles- rins redelijke grenzen beperkt. Volledigheidshalve vestigen B. en W. er de aandacht op, dat te zijner tijd voor de terdere betimmeringen, de meubileering. tn dglwelke posten eveneens niet In de taming van f. 1.250.000 werden opgenomen, tog afzonderlijk gelden beschikbaar moe ien worden gesteld. Voorts dienen op de begrooting van het kopende jaar de uitgaven voor de gevel restauratie te worden geregeld. In 1938 zal aar raming een som van f. 65.000 worden verwerkt. Als gedeeltelijke dekking van dit bedrag kan worden beschikt over een som van f. 14.154.35, die over 1937 onver- wrèt Is gebleven. Ter zake van subsidie tui Rijk en Provincie kan een som van (38.350 worden uitgetrokken, zoodat ten ritte nog moet worden voorzien in een lidrag van f. 12.495.65. Zoowel het bedrag van f. 12.495.65, als iit van f. 603.500 zullen uit geldleening veten worden gevonden, aangezien het I udhuisfonds is uitgeput. Met inbegrip Lm het bedrag van rond f. 236.200, dat feds te voren op deze wijze was gedekt, li dan tot nog toe f. 852.000 ten laste van |i post geldleening zijn gebracht. W. Verburgt en mevr. C. P. E. Eerd- lüns—De Holl als regenttesi van het pref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Ihouwenhuis. I In deze vacature worden resp voorge legen: 1. de heer J. Fuhri Snethlage, 2. bol. dr. F. W. A. Korff en 1. mevr. T. J. I" HammingDutllh, 2. mevr. C. J. J. p-ogen boomThomas. I Tot opvolgster van mej. dra. E. A. W poes van Dort wordt als leerares in het pitsch aan de Meisjes H.B.S. voorgedra- [1® 1. mej. dr. A. Dijksterhuls. alhier; P mej. dra. M. G. ter Laan, te Appinge- ism. I Als opvolger van den heer A. J. den [poliander, als lid der Noordercommissie J wering van schoolverzuim doen B. en p volgende aanbeveling: 1. de heer J. pjiverman: 2. de heer M. G. Raar. I Ten gevolge van het aan den heer C. I' Huibregtsen verleend ontslag zal met ping van 1 Juni as. de vacature ont- l*an van hoofd der opleidingsschool p u.1.0. aan de Drie Octoberstraat. I B. en W. geven in overweging den heer I» van der Jagt, hoofd van de opleidlngs- Ivhool voor u.l.o. aan den Maresingel, met pang van een nader te bepalen datum pjrheen over te plaatsen. WEGAANLEG. I Het ligt ln het voornemen van Ged Ipten dezer provincie aan de Provinciale Ijaten voor te stellen over te gaan tot aanleg van een weg met kunstwer- Ibi. mits de gemeenten Leiden en Voor- platen ieder een jaarlijkschc bijdrage in I' onderhoudskosten verleenen. berekend (.600 per K.M.. voorzoover de weg I? het gebied van die gemeenten komt I'1 'teen. In casu beteekent dit, aange- Ij® de lengte van het wegvak binnen l-A gebied van Leiden plm. 1400 M. is, Ijaarlijksche bijdrage voor deze ge- ■'Wite van plm. f. 840. Ih weg, waarvan de aanleg bij het uit- lidlngspLan dezer gemeente is voorzien, When weg Rijswijk—De Vink en den weg ^termeerLeiden verbinden en zal loo- van Voorschoten, ter hoogte van de ■««fabriek, langs de Noordwestzijde van ■"trambaan der N.Z.H.T.Mij. naar den ■jterwoudscheweg, met aansluiting op Kanaalweg en den in het verlengde ^cen Lammenschansweg langs de tram- I-ontworpen weg. De weg zal aan- tüng dienen te verkrijgen op het rijks- ■jKhnet en wel op den geprojecteerden ■«ïeg. weike ln Noord-Westelijke rich- den Haagweg zal kruisen om vervol- Ba' bij de Slaag (nabij einde Lage ■wïhwegi op den rijksweg Den Haag Beerdam aan te sluiten en in Zuid-Oos- richting zal uitmonden op den ge- ('eerden rijksweg, beoosten Leiden, i: Amsterdam. Ter zake van de aan- ■b'ag wordt door Ged. Staten met het overleg gepleegd. Deze gemeente, en in het bijzonder het zuidelijk gedeelte, heeft derhalve, mits de aansluiting op den rijksweg wordt toege staan, groot belang bij de totstandkoming van den onderhavlgen verbindingsweg. Met de Commissie van Fabricage, zijn B en W. dan ook van meening, dat er alle aanleiding Is, om aan dien aanleg mede te werken. RESTAURATIE PIETERSKERK. Om praeadvles werd In handen van B. en W gesteld het verzoek van de Ge meente-Commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap, om haar over het Jaar 1938 een subsidie te verleenen ten behoeve van de restauratiewerken van de Pieterskerk Gelijk bekend is, wordt Ingevolge een sedert tal van jaren bestaande regeling door Rijk. Provincie en Gemeente, naar een bepaalde verhouding ln de restauratie kosten van de Pieterskerk bijgedragen. Voor de 10-jarige periode, aangevangen met het jaar 1928, werden de restauratie kosten destijds op f. 301.000 geraamd of f. 30.100 per jaar. waarvan zou komen voor rekening van het Rijk 57°/». van de Pro vincie 18van de Gemeente 10 "/o en van het Kerkgenootschap e.a. 15 °V Op deze basis bepaalde de Raad over het tijdvak 1928 tot en met 1937 de bijdrage van de gemeente op f.3000 per jaar. In verband met de korting op de subsi dies werd naderhand echter in deze rege ling in zooverre wijziging gebracht, dat met ingang van het jaar 1935 het jaarlijks te verwerken bedrag werd verminderd tot f. 27.000, zoodat de subsidie van de ge meente over de jaren 1935, 1936 en 1937 nader werd bepaald op f. 2700 per jaar. Volgens de door de Gemeente-Commis sie ingediende rekeningen is in het tien- Jarig tijdvak 1928 t/m 1937 in totaal ver werkt f 293.323. Na afloop van de 10-jarige periode heeft de Gemeente-Commissie den juisten stand van de werkzaamheden doen opnemen: daarbij Is gebleken, dat in totaal nog f. 27.297 of f. 19.620 meer dan de oorspron kelijke raming van f. 301.000 zal moeten worden verwerkt om het 10-jarig werkplan van 1928 t/m 1937 geheel te voltooien. De Gemeente-Commissie heeft zich nu tot het Rijk. de Provincie en de Gemeen te gewend om in dit over 1938 te verwer ken bedrag van rond f. 27.300 naar de be staande verhouding een bijdrage te ver leenen. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft inmiddels reeds een gunstige beslissing genomen. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er ook voor de gemeente aanleiding bestaat door het ver leenen vah de gevraagde subsidie ad f 2730 mede te werken aan de voltooiing van liet loopende 10-jarig plan der restaura tiewerken. Op de ggmeentebegrooting voor 1938 werd bereids een bedrag van f. 2700 uitge trokken. zoodat de past aanvulling behoeft met een bedrag van f. 30. Volledigheidshalve zij nog opgemerkt, dat na het gereed komen van het thans nog in uitvoering zijnde 10-jarig werkplan, alsnog verdere werken noodig zullen zijn ter algeheele voltooiing van de restau ratie. NIEUWE POLITIE-AUTO. De bij de politie in gebruik zijnde transportauto Ls zoodanig versleten, dat zij .slechts ten koste van steeds toenemende bedragen voor herstellingen ln bedrijf kan worden gehouden. De auto is in 1929 door de Lichtfabrie ken aangeschaft en in 1932 van die fabrie ken ten behoeve van den politiedienst overgenomen De ervaring met de auto opgedaan heeft geleerd, flat het noodzakelijk is. dat de po litiedienst over zulk een vervoermiddel voor verschillende doeleinden geschikt Men denke b.v. aan het vervoer van ar restanten, het. snel dirigeeren van assis tentie naar plaatsen waar zulks noodig is. het vervoer van in beslag genomen goe deren, enz. Een nieuwe transportauto ten behoeve van de politie dient derhalve te wortfen aangeschaft. Met de aanschaffing van een auto. die aan de gestelde eLschen voldoet, zal een bedrag van f. 3055 gemoeid zijn. Bij verdeeling van deze uitgaven over drie jaren kan voor dit jaar met beschik baarstelling van een bedrag ad f. 1019 wor den volstaan. Dit bedrag kan worden ge vonden door verlaging van den post ..Kleeding en uitrusting der politiedienaars en veldwachters". DE RIOOL-WATERZUIVERINGS INRICHTING. Als onderdeel van de vioolwaterzuive- ringsinrichting. welke in den loop van dit jaar in bedrijf zal worden gesteld, moet een tweede persleiding van het Noordelijk rioolgemaal aan den Maresingel naar die inrichting worden gelegd. Deze leiding zal moeten dienen om het rioolwater naar de zuiveringsinrichting te voeren. De bestaan de persleiding kan daartoe niet worden gebezigd, vermits zij. bij bepaalden regen val als een soort r.ooduitlaat moet fun- geeren. Zou zij mede voor aanvoer van rioolwater naar de zuiveringsinrichting moeten dienen, dan zou zij overbelast worden, dientengevolge meermalen moe ten worden gerepareerd en zoodoende een regelmatige afvoer en zuivering in gevaar brengen. Voor de levering van de buizen voor de nieuwe persleiding tor lengte van 916 Me ter is aan eenige daarvoor in aanmerking komende leveranciers ondershands prijs opgave gevraagd. De meest aannemelijke aanbieding is ontvangen van de Societé des Tuyaux Bonna, te Utrecht, die bereid is de buizen in gewapend beton met stalen kernmantel te leveren voor een bedrag van plm. f 20.473 (f 19.85 per meter met bijkomende kosten Bij de kosten wegens levering van de buizen c.a. komen nog de kosten van be proeving op waterdichtheid, die van het grondwerk met fundeering en tenslotte die van aansluiting van de nieuwe pers leiding op de pompinstallatle van het hoofdrioolgemaal. In totaal ls voor het leggen en aanslui ten van de tweede persleiding een bedrag van rond f. 28.000 benoodigd. VERNIEUWING SCHRIJVERSBRUG. De wenschelijkheid van vernieuwing van de Schrljversbrug heeft reeds eenigen tijd de aandacht. Deze draaibrug van verou derde constructie, welke een breedte tus- schen de leuningen heeft van slechts 4.10 M.. vormt, nu de Zijlsingel en de Heeren singel eenige jaren geleden werden ver breed en verbeterd, een geheel onvoldoen de verbinding tusschen die singels. Ook voor de scheepvaart levert de brug bezwaren op. aangezien haar doorvaart- wijdte te gering is voor het tegenwoor dige scheepvaartverkeer. Een doorvaart- wijdte van 10 M., derhalve gelijk aan die van de Groote Havenbrug en van de Ver- versbrug', moet ook voor de Schrijvers- brug noodig worden geacht. Zijn deze redenen op zich zelf al vol doende, om de vernieuwing van de brug aanhangig te maken, thans is daar nog bijgekomen de omstandigheid, dat binnen kort de aanleg van den verkeersweg Hee rengrachtZijlsingel, met brug over dien singel, gereed komt. Deze verkeersweg vormt met den Zijlsingel vla de Schrlj versbrug een belangrijke verbetering voor het zware verkeer vanuit het centrum der stad in Noord-Oostelijke richting, doch die verbetering zal eerst geheel tot haar recht komen, als ook de verbinding tusschen den Heerensingel en den Zijlsingel verbe tering heeft ondergaan. B. en W. hebben derhalve een plan voor een vernieuwing van de Schrljversbrug doen opmaken. Bij dit plan is een geheel nieuwe brug ontworpen, nj. een electrisch bewogen breede ophaalbrug met een en kele klap en met electrisch bewogen slag- boomen. De nieuwe brug is, ten opzichte van de bestaande brug, eenige meters Oostwaarts geprojecteerd en is ontworpen met een vast en een beweegbaar gedeelte, met een aoorvaartwijdte ter plaatse van het be weegbare gedeelte van 10 M. en ter plaatse van de vaste overspanning van 6 M.; de aoorvaarthoogten bedragen resp. 1.70 M, en 1.80 M Van de bestaande brug ls de door- vaartwijdte plm. 8 M. en de doorvaart- hoogte 1.72 M. De breedte van den rijweg op het vaste en het beweegbare gedeelte van de brug zal 7 M. bedragen. De trot toirs zijn ontworpen ter breedte van 2 M. op het beweegbare gedeelte en van 3 M. op het vaste gedelte. In verband met het projecteeren van de brug eenige meters Oostwaarts ten op zichte van de bestaande brug, zal ook de aansluiting van de naar de brug leidende wegen belangrijk kunnen worden verbe terd. Tijdens de uitvoering van het werk zal het verkeer voor voetgangers, handkarren, e.d. over een hulpbrug worden geleid. Het overige verkeer zal via den nieuwen ver keersweg ZijlsingelHeerengracht den Lagen Rijndijk of den Heerensingel kun nen bereiken De kosten van den bouw van de brug. Inclusief die van den bouw van de hulp brug en van de uitvoering van de wijzi gingen aan de aansluitende weggedeelten, worden geraamd op f. 125.000. Voorts is nog een bedrag van f. 1880 benoodigd voor verbetering van de ver lichting van de naastte omgeving van de brug. terwijl ten laste van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit nog komt een bedrag van plm. f. 6000 wegens het leggen van een nieuwen gaszinker, ver mits de ter plaatse van de bestaande brug liggende zinker moet vervallen. 'Óverwogen is nog om inplaats van een ophaalbrug een basculebrug te ontwerpen, doch dit denkbeeld is. in overeenstemming met de zienswijze van de Commissie van labricage, losgelaten, omdat een derge lijke brug een grootere uitgave zou vor deren van f. 19.000, een bedrag waartegen de voordeelen in aesthetisch opzicht zeer zeker niet opwegen. DE VERORDENING OP BOUWEN EN SLOOPEN. Voor en tijdens de behandeling van het voorstel tot het wijzigen van de verorde ning op het bouwen en sloopen werden door den heer Svhülle; eenige voorstel len en amendementen ingediend, waar van de draagwijdte zonder deskundig ad vies niet kon worden beoordeeld. De raad besloot dan ook het voorstel aan te hou den en de stukken wederom in handen van B. en W. te stellen Waar het hier technische kwesties be treft. die uiteraard bulten het kader van bevoegdheid en deskundigheid van B. en W vallen, hebben zij zich om raad ge wend tot de commissie van fabricage In haar advies deelt de commissie mede, dat de heer Schüller van zijp voorstellen het eerste d.d. 18 November 1937 en dat van 20 December 1937 zai intrekken. Zij merkt voorts op. dat het tweede voorstel Schül ler d.d. 18 November van verdere strek king is dan dat van B. én W.. zoodat het h i., nadat het tijdens de algemeen? be- schouw.nger. is besproken, in stemming moet worden gebracht, alvorens mt" de artikelsgewijze behandeling van de door B. en W. ingediende verordening wordt aan gevangen Vindt de heer Schüller de meer derheid aan zijn zijde dan behoort naar de meening van de commissie het voorstel van B. en W. te worden ingetrokken, aan gezien dan het principe daarvan niet wordt aanvaard. Is de mee. derheid echter van andere meening. dan zal de behande ling van het voorstel van B. en W voort gang kunnen vinden De C. v. F. schrijft: Ten onzlchte van het vraagstuk of alge- meene voorschriften voor de binnenstad dan wel bijzondere voorschriften voor be paalde bouwblokken in dit stadsdeel voor de achtergevel-rooilijnen moeten worden i vastgesteld, merkte de minderheid op. dat de nadeelen van algemeene voorschriften z n„ dat in de zeer smalle bouwblokken te veel en in de zeer diepe te weinig bouwdiepte wordt gegeven, terwijl ten voordeele van de bijzondere voorschriften pleit, dat bij het vaststellen daarvan re kening kan worden gehouden met be staande bouwdiepten en -hoogten. De meerderheid voerde daartegen aan. dat. wanneer men op deze wijze rekening zou j houden met den bestaanden toes'and. groote onbillijkheden zouden worden be gaan. aangezien de eigenaren van ver in gebouwde oerceelen dan bevoordeeld zou den worden tegenover hen. die Derceelen .ezitten met geringe bouwdiepte. De meer- door HAMO. Onophoudelijk plukte Jan van der Bilt, directeur van het deftige hotel „Riche" aan zijn bovenlip, een bewijs, dat hij uiterst zenuwachtig was. Zijn kleine oogjes keken zijn bezoeker haast verwijtend aan. „Dus U denkt. „Ja!" herhaalde Louis Simon, ik denk, dat er een poging gewaagd zal worden, den ring met den beroemden emeralden steen uit "Uw brandkast te halen. En ik acht het mijn plicht, U te komen waarschuwen. Wij, speurders, weten dingen, waar het gewone publiek ln den regel nooit achter komt. Ik bewees het U. door mijn mededeeling. dat ik er van op de hoogte ben, dat één van Uw voornaamste gasten U den ring, den be roemden emeralden ring. te bewaren heeft gegeven. Het is mijn beroep, mijnheer Van der Bilt, van zulke dingen af te weten! U hoeft natuurlijk op mijn waarschuwing niets te doendes te erger voor U, als later blijkt, dat de ring inderdaad verdwe nen is. Maar U zult er verstandig aan doen, mijn woorden niet in den wind te slaan. Ik wéét positief zeker, dat Josef Habekuk, de beruchte internationale salondief, achter dat ringetje aanzit. En ik zou me al heel sterk moeten vergissen, als Uw gast Juan Hernanl niet één en dezelfde persoon zou zijn als Josef Habekuk. Maar, zooals ik al zei „Ellendig. werkelijk ellendig," viel directeur Van der Bilt hem in de rede. „de naam van mijn hotel, meneer Simon, de naam van mijn hotel, U weet, wij moeten daar zoo angstvallig voor waken." ,X>e naam van Uw hotel zal geen gevaar ioopenverzekerde Louis Simon den ze- nuwachtigen directeur, „als U mij mijn gang laat gaan, is er alle kans, dat we den vogel knippen, en de ring in de brandkast blijft". „De brandkast is safe!" zei directeur Van der Bilt met trotsch, „van de modernste constructie, er bestaat geen inbreker ter wereld, die de kast openkrijgt zonder de lettercombinatie te weten". Louis Simon glimlachte sarcastisch. ,,U kent Josef Habekuk niet, dat merk ik al. Die spot met alle moderne brandkasten". Ernstig keek hij den directeur aan. „Wer kelijk, meneer Van der Bilt. die man be schikt over buitengewone gaven. Ik durf U zelfs niet met volle zekerheid te zeggen, dat hij niet toch met den ring er vandoor zai gaan, zelfs als ik erover waak, zooals ik me dat heb voorgesteld". Hij maakte een moedeloos gebaar met de hand. „Drie keer heb ik mijn krachten met hem gemeten in de laatste twee jaar.. en drie keer heb ik het onderspit gedolven. Ik moet dat tot mijn schande bekennen Maar iederen keer heb lk iets geleerd, en ik zal hem tenslotte pakken! Ik hoop. dat dit nu zal gebeuren, eu dat U zult willen meewerken". „Maar als U denkt, dat Juan Hernani dezelfde is als Josef Habekuk, waarom ar resteert U -hem dan niet?" Er kwam een medelijdend glimlachje om Simon's mond. „Als het zóó eenvoudig was! Nee, meneer Van der Bilt, een gladde jongen als Habekuk moet je op heeter- daad betrappen. Die is te glad om zich bloot te geven. Hij zou me allerlei offi- clede papieren toonen. dat hij inderdaad Juan Hernani is. en ik zou hem tenslotte nog mijn excuses moeten maken!" „Watwat dacht U dan te doen aarzelde de directeur .Niets, dan eenvoudig de wacht houden. Onopgemerkt natuurlijk, en iederen nacht. Overdag haal ik mijn tekort aan slaap dan wel in". „Als U mij belooft, dat alles zonder la waai, zonder ruchtbaarheid gaat. dan. wel. dan zou ik mijn toestemming kun nen geven". Louis Simon stak hem de hand toe. „Ik dank U! Vanavond om elf uur begin ik mijn nachtwake. Ditmaal moet Josef Ha bekuk een meer dan normale dosis geluk hebben, wil hij me ontsnappen Acht nachten had Louis Simon nu al gewaakt, zonder dat er iets bijzonder ge- gebeurd was. Juan Hernani deed niets, dat hem van de andere gasten van hotel Niche" onderscheidde, hij leek een ge woon tourist, en een poging, om den kost baren ring te bemachtigen was niet be proefd. Directeur Van der Bllt's zenuwach tigheid zakte met den dag en na Louis Simon's achtste nachtwake kwam hij hem zelfs in den namiddag met een opgewekt. eenlgszins spottend gezicht op zijn kamer opzoeken. „Met Uw verlof, meneer Simon, ik ge loof toch werkelijk, dat U spoken bij klaar lichten dag gezien hebt, en dat U Juan Hernani verkeerd beoordeelt. De man heeft zooeven aangekondigd, dat hij morgen ochtend vroeg zal vertrekken." Simon sprong als geëlectriceerd op. „Werkelijk?" vroeg hij gespannen, en ln zijn oogen blonk een vreemd vuur. „Dan. meneer Van der Bilt, geef ik U de verze kering, dat vannacht de slag geslagen zal worden!" Hij wreef zich opgewonden ln de handen. „Ha! Vannacht zal ik dus mijn klachten kunnen meten met Josef Habe kuk!" Zijn opgewondenheid maakte zich ook van den directeur meester. „Gelooft U werkelijk?" vroeg hij kleintjes, en van zijn spot was geen spoor meer te zien. „Beslist!" zei Simon met klem. Dan greep hij den directeuT bij den arm. .Meneer Van der Bilt. ik zou graag een getuige er bij willen hebben. Heeft U een betrouw baar man. die samen met mij zou kunnen waken? Het ls een gevaarlijke onderne ming. er kan van alles gebeuren! Ik durf er zelfs niet voor instaan, dat Josef Ha bekuk toch nog met den ring zal verdwij nen maar we zullen ons best doen. Kunt U mij een mannetje geven?" Directeur Van der Bilt plukte aan zijn bovenlip. „Als het U ernst is.dan zou ik zelf willen wakenals het U inder daad ernst isen er is gevaar bij Ik vertrouw alleen mezelf...." „Prachtig!" Simon drukte hem de hand. „Vanavond om elf uur, directeur! We zui len een warm nachtje krijgen!" De voorspelling van Louis Simon ging ditmaal niet in vervulling. Het werd een eentonige nachtwake, die de twee man nen vervulden. Het werd twee uur, drie uur, en hun eerst zoo gespannen aandacht driegde te verslappen, maar zij wisten wat er op het spel stond, en lieten geen oog van de brandkast af, die zij vanuit een klein kamertje precies in bewaking kon den houden. Vier uutniets! Vijf uur .half zeszes uurnog altijd niets. Toen kwam er leven in het hotel, er kwam al dagpersoneel, en moedeloos schudde Louis Simon het hoofd. „Verloren!" zei hij toonloos. .Alweer verloren. Josef Habekuk moet er de lucht van gekregen hebben. Ik zal hem straks met leede oogen zien vertrekken!" Directeur Van der Bilt had moeite, zijn vreugde te onderdrukken en een beetje medegevoel met den speurder voor te wen den. „Het spijt me erg voor U", zei hij, maar eerlijk gezegd ben ik blij, dat mijn hotel zooiets onaangenaams bespaard is gebleven. In tusschen dank ik U voor Uw hulp, meneer Simon." Dienzelfden ochtend reisde Juan Her nani af .en 's middags betaalde Louis Si mon. die in hotel „Riche" nu niets meer te zoeken had, zijn rekening. „Zoo'n gemakkelijk karweitje heb ik nooit eerder bij de hand gehad", lachte Louis Simon, terwijl hij aan het Antwerp- sche station Juan Hernani, alias Josef Ha bekuk begroette. .Directeur van der Bilt was zoo uiterst bang voor den emeralden ring, dat hij zijn brandkastwaar we tusschen haakjes nooit Ingekomen waren, Josef, niet vertrouwde, en den ring had hij daarom bij zich. gestoken, niet ver moedend, dat daarop al onze hoop geves tigd was, en dat ik hem daarom zoo bang ,iaó gemaakt. Om het kwartier voelde de .nan aan zijn vestzakje, en ik had natuur lijk niet de minste moeite, het ding te ver wisselen voor de aardige copie, die we er van hebben laten maken". (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden) Lijkt het U niet raadzaam in plaats van een gewoon pak te koopen, voor ongeveer het zelfde geld 'n Waarborg-coituum bil Jreym- borg te nemenl dl/een bij KREYM9QRG 1693 (Ingez. Med.) derheid is er verder van overtuigd, dat ln het overgroote deel der bouwblokken door de algemeene voorschriften een zeer be vredigende oplossing zal worden bereikt, die zeker door bijzondere voorschriften niet zal kunnen wo den ve. beterd Zij er kent de mogelijkheid, dat in een zeer enkel blok de algemeene voorschriften geen baat zullen brengen. Voor deze gevallen zal naar haa meening t z.t overwogen kun nen woiden of bijzondere voorschriften gemaakt kunnen worden Waar naar haar meening dus de voordeelen der bijzondere voorschriften voor vrijwel de geheele bin nenstad ook door algemeene voorschriften zijn te bereiken en de nadeelen der bij zondere daardoor kunnen worden onder vangen. meent zij zich tegen de zoo in gewikkelde en veel arbeid kostende pro cedure van vaststelling van bijzondere voorschriften te moeten verzetten Het verschil van inzicht, dat ten op zichte van de amendementen-Schüller tusschen een lid en de grootst mogelijke meerderheid bes aat is kort gezegd dit. dat de minderheid met het oog op de belangen van de volkshuisvesting de grootste waarde hecht aan een zoo ruim mogelijke toetreding van licht en lucht, terwijl naar de meening van de meerder heid met het oog od diezelfde belangen er in de eerste pla&tfi voor moet worden ge zorgd dat een woning een voldoende diepte heeft, mits natuurlijk een redelijke open ruimte achter de woning overblijft. De minderheid meen! dat door de voorstellen niet meer wordt voldaan aan de minimale e is-; hen die men aan luchttoet "eding en lichtinval kan stellen en dat door de amendementen de uiterste grens wordt bereikt. De meerderheid voor de buiten wijken uiteraard hoogere eischen stellend, meent dat in de binnenstad met de re geling. wil men tot verbetering komen, ge noegen moet worden genomen. In de aller smalste bouwblokken blijft achter Iedere woning nog een open ruimte (3 M.) over, die wanneer een behoorlijk diepe woning wordt gebouwd, voldoende moet worden geacht. En een woning van behoorlijke diepte kan slechts worden gebouwd wan neer de voorstellen worden aangenomen. Hierbij mag naar haar meening n.l. niet uit het oog worden verloren, dat door het vastliggen der eigendomsgrenzen uitbrei ding in de breedte vrijwel steeds uitgeslo ten is Wenscht men vast te houden aan. een grootere open ruimte, dan is. meent de meerderheid, het niet mogelijk verbete ring te brengen in de slechte woningtoe standen ln de binnenstad. Door de ver meerdering van de bouwhoogte wordt het mogelijk gemaakt in de smalle blokken nog een bovenwoning te bouwen, hetgeen in het centrum, met zijn winkel- en zaken wijken noodzakelijk moet worden geacht Het amendement-Schüller laat dit niet toe. Door aanneming der amendementen wordt naar de meening van de meerder heid het goede opgegeven ten bate van iet betere, dat echter niet kan wor bereikt. De minderheid acht mitsdien .aanneming van het voorstel en de amendementen van den heer Schüller noodzakelijk: de grootst mogelijke meerderheid geeft, in overwe ging den raad de aanneming daarvan te ontraden". 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11