LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biad Dinsdag 24 Mei 1938 MOTORJACHT SPORT Ren- VOETBAL. NEDERLAND—NEDERLANDSCH-INDIfc DEFINITIEF. Naar wy vernemen, zal de voetbalwedstrijd Nederland—Nederlandsch-Indië, welke in het kader van den Olvmpischen Dag op 26 Juni in het stadion te Amsterdam zou worden gespeeld, definitief doorgang vinden. De heer Van Bom mel. leider van de Indische ploeg en de heer Lotsy zijn het. na onderling overleg volkomen eens geworden. Na den wedstrijd tegen Hon garije op 5 Juni a.s. te Reims zal alleen nog tegen Nederland <26 Juni) worden gespeeld. Men blijft regelmatig trainen en er zullen oefenpartijtjes zonder publiek worden gespeeld om de ploeg fit te houden. Op 1 Juli vertrekt het elftal met zijn leiders uit Genua naar Indië. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.S.O. Op Hemelvaartsdag speelt om 12 uur D.S.O. 4 U.V.S. 6 en om 2 uur D.S.O. 3—U.V.S. 4 op het terrein achter „De Jonge Prins" te Zoeter- meer. NOORDWIJK I—HILLEGOM I. Donderdagmiddag te 3 uur zal op het terrein aan den Achterweg Noordwijk I een vriend - schappelijken wedstrijd spelen tegen Hillegom I. ALPHIA—HILLINENDAG. Het eerste elftal van Alphia komt Hemel vaartsdag te half twee tegen Hillinen als volgt uit: Doel: D. Mulder; achter: N. Schellinger hout en C. Domburg; midden: W. Reumerman. E. Idenburg en P. Bouthoorn; voor: P. de Jager. P. Uithol. D. de Jong. P. v. Rijsdam en M. van Egmond Om 12 uur komen het tweede en de junioren van Alphia uit tegen die van Hillinen. KORFBAL. VICUS ORIENT IS OP DE „ROOD-Wrr'-SERIE'S. Fraai succes voor V.O. II. Zoowel het eerste als tweede twaalftal van Vicus Orientis heeft op de Rood-Wit-serie's blijk gegeven, dat de Kooiclub op den goeden weg is. Het eerste team der zwartwitten legde welis waar geen beslag op een der prijzen, doch het feit. dat Cats c.s. zich in de winnaarsronde plaatsten en daar op voortreffelijke wijze het Peis naar de 1ste klasse gepromoveerde Gym nasiasten partij heeft gegeven, stemt alleszins bevredigend Het tweede twaalftal van deze energieke ploeg, dat in Afd. A der Erkende Bonden uit kwam. was wel buitengewoon op dreef. Niet alleen immers won dit alle vier wedstrijden in de te spelen halve competitie, doch bovendien bleef het in de finale ongeslagen, waardoor de V.O.-reserve's beslag legden op den eersten prijs, een resultaat, waar zij zeker prat op mogen gaan. Al heeft Vicus Orientis I het dan niet tot een der prijzen gebracht, zooals boven reeds bleek, de Kooiclub heeft vooral in haar eerste twee wedstrijden niet onverdienstelijk gespeeld. In de voorronde ontmoette zij een Ons Eiber nest II en IH-combinatie. waarover zij met 10 de baas bleef, hetgeen een plaats in de winnaarsronde tengevolge had. De eerste strijd in deze ronde was tegen het sterke Gymna siasten I. Reeds in de eerste minuut nam deze ploeg de leiding dank zij een ver schot. De tegenstand die V.O. echter bood was daarna zoo krachtig vooral Verhoeckx deed in de verdediging keurig werk dat de Haagsche ploeg geen kans meer zag den korf te vinden en zich dus met een bescheiden 10 zege op den Leidschen derde-klasser tevreden moest stellen. Jammer was het dat V.O. daarna niet met dezelfde geestdrift van leer trok tegen Phoenix, waardoor met 21 werd verloren. Ook in de laatste ontmoeting tegen het tweede twaalftal van Gymnasiasten werd niet voor de volle 100 aangepakt, zoodat slechts een 11 gelijk spel werd bereikt. Werden de prestatie's van het eerste twaalf tal dus later op den dag mirider. juist anders om was het met het 2de twaalftal gesteld. Na een aarzelend begin tegen Rood Wit II. dat met 21 overwonnen werd. kwamen de Leid- sche reserve s er steeds beter in. Ons Eibernest IV werd met 20 verslagen. Gymnasiasten III met 3—1 en last not least werd een sterke H.B.S.-combinatie met 2—1 aan den dijk gezet. Door vier overwinningen eindigde V.O. II dus als eerste van haar afdeeling. zoodat de finale werd bereikt. Dit werd evenwel een vrij een zijdige strijd, aangezien Rood Wit III niet tegen de Kooiclub was opgewassen. Reeds na 5 min. had mej. Stuurop voor een 20 voorsprong der Leidsche club gezorgd en eerst nadat Otto er 30 van gemaakt had. doelpuntte Rood Wit tegen (31). In de resteerende tijd bracht mej. Brieër tenslotte den stand op 41. De eerste prijs werd aldus op fraaie wijze in de wacht gesleept! De uitslagen luidden: Afd. I/II: Voorronde: Phoenix—Rood Wit 2_i; Gymn. II—H.K.V.-comb. 3—1; Vicus Or. —O.E. Il/m-comb. 1—0; Gymn. I—Olympiaan 5—1. WinnaarsrondePhoenixGymn. II 22; V.O.Gymn. I 01: PhoenixV.O. 21; Gymn. II—Gymn. I 1—2; Gymn. I—Phoenix 4—1; Gymn. II—V.O. 1—1. lste pr. Gymnasiasten I; 2e pr. Phoenix; 3e pr. Gymn. II. Afd. A Erk. Bonden: Gymn. III—HBS-comb. 3—1V.O. II—R W. II 2—1; O.E. IV—Gymn. m 1—3: H.B.S.-comb. R W. II 1—3; V.O II— O.E. IV 2—0; R.W. II—Gvmn. Hl 0—0; O.E. TV HJB.S.-comb 1—11; Gymn. HI—V.O. II 1—3: RW II—O.E. IV 0—0: H.B.S.-comb.—V.O. H 1—2. Om lsten en 2den prijs: Vicus Or. nRood Wit III 4—1. Om 3den en 4den prijs: Gymn. IIIdie Haghe III 2—2 Om 5den prys: Rood Wit IIPhoenix-comb. 40. lste prijs: Vicus Orientis II; 2de pr. Rood Wit III: 3e prijs Gymn. III; 4e pr. die Haghe lil; 5e pr. Rood Wit II. DUIVENSPORT. WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLUB. Daar wegens slecht weder de duiven Zondag te Pont St. Maxcence <Fr.). afstand pl.m. 340 K.M. niet in vrijheid konden worden gesteld, werden deze eerst gistermorgen te 6 uur 30 mei Noordenwind en bewolkte lucht los gelaten. De eerste duif bereikte het hok te 12 uur 33 min. L sec. en had het traject gevlogen met een ge middelde snelheid van 943.15 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd gecon stateerd te 1 uur 18 min. 46 sec. en had gevlo gen met een gemiddelde van 333.15 Meter per minuut. De uitslag was 1. 3. 6 S. 13 en 14 K. I. Waasdorp; 2 en 4 L. H. de Kleine; 5 en 7 C. Ver-teeg Jr.; 8 en 15 J. F. v. d. Lely; 10. 12 en 16 W. C an Beekum; 11 P. Boumans; 17. A. tan Duykeren. TENNIS. Om den Davis-beker. Jougo-SlaviëEngeland 5—0. Engeland, dat in 1933 te Parijs den Davis- beker op Frankrijk veroverde en hem tot 1937 in het bezit hield, heeft het dit jaar niet tot de derde ronde van de Europeesche zone kunnen brengen. Te Zagreb is gisteren het dubbelspel afgewerkt, hetwelk gisteren bij den stand 75, 63 ten gunste van de Joego Slaven Puncec en Mitic wegens een wolkbreuk moest worden af gebroken. De Engelschen Butler en Wilde wisten iwee sets te winnen, maar verloren toen de beslissende set. Puncec en Mitic wonnen met 75. 63. 36. 57. 63, waardoor de stand 3—0 voor Joego-Slavië werd. Ook de beide laatste enkelspelen waren voor de gastheeren. Mitic won met 6—2. 63. 110 van Shaves, terwijl Puncec met 63. 62. 3—6. 63 Butler versloeg, zoodat de eindstand 50 ten gunste van Joego-Slavië werd. Laatstgenoemde komt in de derde ronde tegen Zweden. FrankrijkMonaco 32. Te Marseille zijn de twee nog resteerende enkelspelen van den wedstrijd Frankrijk— Monaco gespeeld. Frankrijk kwam met reserve-spelers uit. die beiden hun partij wonnen, maar partijen, door reserves in een Davisbekerwedstrijd gespeeld, worden als verliespartijen beschouwd, zoodat de eindstand van den wedstrijd 3-2 voor Frank rijk werd. Bolelli versloeg Noghes <M.) met 61, 61, 62, terwijl Pelizza van Medecin (M) won met 6—2, 6—1, 36, 64. ItaliëPolen 21. Te Milaan is de wedstrijd tusschên Italië en Polen voortgezet. De Stefan! (I.), wiens enkel spel tegen Tloczynski eergisteren by den stand 86. 61 moest worden afgebroken, voelde zich gisteren onwel. Niettemin kwam hy op de baan. maar nadat hy een set met 46 had ver loren. trok hy zich na de volgende set. welke de Pool met 62 won. terug. Tloczynski won dus met 68. 46. 64. 62 (afgebroken). Het dubbelspel wonnen de Italianen Taroni en Quintavalle na verbitterden stryd van de Polen Tloczynski en Spychala met 11—9. 26. 64. 46. 75, zoodat Italië thans met 21 de leiding heeft. H. TIMMER. Naar wij vernemen heeft Timmer ingeschre ven voor de Rotterdamsche kampioenschappen. Hij zal in het heeren enkelspel en in het hee rendubbelspel met Teschmacher als partner uitkomen. „N. R. Crt." WANDELSPORT. MARSCHEN ODILO (LEIDSCHENDAM). Ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan v/aren door de Wandelsportvereeniging Odilo te Leidschendam. marschen uitgeschreven over 20 en 35 K.M. De jury bestond uit de heeren J. Th. Maal. luitenant Veenenbos. P. van Barne- veld, D. Blok en burgemeester Keyzer, welke laatste niet was verschenen. Het parcours voor 35 KM. ging over Leid schendam. buurtschap. Zoeterwoude. Leiden. Voorschoten. Leidschendam. voor 20 K.M. over Leidschendam. Zoeterwoude. Allemansgeest Voorschoten. Leidschendam. Te precies 2.55 uur marcheerde het peleton van Odilo af. voorzien van haar kapitale Oranjeclubvlag. terwyl te precies 3 uur werd gestart vanuit den theetuin van Dongen, door een 60 personen, w.o. de Burgerwacht uit Rys- wijk. Door de 16 deelnemers aan de 20 K.M. marsch werd gestart om precies 4 uur. De vry sterke tegenwind eischte op den heenweg veel van de deelnemers. By het café Schakenbosch kwamen de deel nemers te ongeveer 8.30 uur weer byeen. Het was een aardige attentie van de afdee ling Voorburg van de Princevlag. welke zich hier had opgesteld om de gezamelijke deelne mers met haar tamboers- en pijperscorps weer naar de finish te begeleiden. Te ruim 9 uur reikte de heer D. Blok namens de jury de pryzen uit, waarin hy naast dank aan het Roode Kruis en E.H.B.O. voor hun medewerking ook dank bracht aan alle anderen, die aan het welslagen hadden mede gewerkt. De uitslag was le prys militaire groep de Burgerwacht uit Rijswyk. le prys burgergroep Odilo Leidschendam. Verder ontvingen deze beiden nog een groepsmedaille. en alle deelne mers een deelnemers kruis. Donderdag a.s. om resp. 3 en 4 uur organi seert Odilo wederom een marsch over dezelf de parcoursen. waaraan naast de deelnemers van thans ook nog nieuwe deelnemers kunnen mededoen. ZEILEN. WATERSPORTVEREENIGING „NOORD-ZUID". Door cle watersportvereniging „Noord-Zuid*' te Nieuwkoop werd op de Noordeinderplas een zeilwedstryd gehouden. Aan dezen wedstryd werd ook deelgenomen door leden van de wa tersportvereniging „Elf Hoeven" uit Gouda. De uitslag was als volgt: Klasse A: 1. G. Pouw. Nieuwkoop; 2. P. Haak, Nieuwkoop. Klasse B: 1. T. van den Bosch, Nieuwkoop; 2. N. Tijsterman, Nieuwkoop. Klasse C: 1. B. Burger, Gouda; 2. J. J. van Wijngaarden, Gouda; 3. W. van Schelven, Gou da; 3. J. de Weger. Gouda; 5. C. Groen, Gouda; 6. C. Boer, Nieuwkoop. Klasse D: 1 Th. Akerboom, Nieuwkoop; 2. N. de Pater. Nieuwkoop. Klasse E; 1. Th. Steenland. Gouda; 2. P. Tysterman. Nieuwkoop; 3. G. Roelofs, Gouda. Klasse F: 1. H. van Hees. Gouda; 2. W. van Schelven. Gouda; 3. N. Both. Gouda. Klasse G: 1. C. J. v. d. Hoorn. Gouda; 2. W. v. d. Kroef. Gouda. De pryzen werden door dep voorzitter van Noord-Zuid. den heer G. P. th. de Graaf, met een hartelijk speechje uitgereikt. De heer H E. de Kok uit Gouda sprak als voorzitter van de watersportvereniging Elf Hoeven een kort woord, waarin hy dankte voor de hartelijke ontvangst, de goede organisatie van den wedstrijd prees, vol lof was over de activiteit van de nog zoo jonge watersportver- eenlging Noord-Zuid en met bewondering sprak over de mooie Nieuwkoopsche plassen. Spreker achtte het gelukkig, dat de samenwerking tus schên de twee waterspprtvereenlgingen tot stand was gebracht en hoopte, dat op 31 Juli a.s. de leden van Noord-Zuid in grooten getale zullen deelnemen aan den zeilwedstryd van Elf Hoeven te Reeuwyk. Voor den thans gehouden wedstrijd hadden ingeschreven 46 deelnemers, waarvan 29 uit Gouda en 17 uit Nieuwkoop. Het was prachtig mooi zeilweer met een flink briesje wind, zoodat de watersport- en zeilliefhebber weer eens echt zyn hart heeft kunnen ophalen. Van de zijde van het publiek was veel be langstelling. Men had nog nimmer zooveel zeil bootjes op de Noordeinderplas gezien. De wedstrijdcommissie bestond uit de heeren Van Schelven Sr. uit Gouda, Th. J. F. Teunis- sen. C. P. Th. de Graaf en A. M. van Vuuren uit Nieuwkoop. Het was een goed geslaagde dag voor Noord- Zuid. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan een Inwoner uit Lisse, om dat hy op den Rynsburgerweg met een vracht auto gereden had. die in ondeugdeiyken staat verkeerde. Het rubber van de voorbanden was zoodanig afgesleten, dat het canvas zichtbaar was. Verdachte verklaarde dat het zóó erg niet was geweest en de banden nog wel 3 maanden dienst hadden kunnen doen. Het O. M. eischte f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 5 dagen hechtenis. Een chauffeur by de PTT. uit Amsterdam moest terecht staan, omdat hy met een post auto op de brug Haagsche Schouw een andere auto had ingehaald en hoewel de doorgang zoowel links als rechts niet vry was. toch rechts was voorbygereden en in botsing gekomen met de ingehaalde auto van den heer W. G. Fryiink uit Wassenaar. Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak conform. Geknoei met banderolles. Een slager uit Leiderdorp moest terecht staan wegens ernstige overtreding van de Crisis-zuivelwet. Op 2 April had de heer M. A. Diehl. controleur by de Crisiszuivel-Centralc te Woerden, by verdachte een groot aantal pakjes gesmolten spys(rund)vet van 1/4 K.G. aange troffen, welke voorzien waren geweest van oude banderolles, die reeds lang niet meer geldig waren. Ook waren de banderolles zóó op de pakjes aangebracht, dat deze gemakkelyk zonder beschadiging weer van de pakjes ver wijderd konden worden. Bovendien was het eigenaardig dat verdachte, die geregeld 5 KG. rundvet per week smelt, op 8 Februari slechts 50 banderolles had gekocht, terwyl hij geregeld 140 stuks noodig had. Verdachte verklaarde niet geweten te hebben, dat de band .olies van 1935 niet meer geldig waren. Het O.M. kon niet begrijpen, dat iemand, die geregeld 20 KG. per maand smelt, onkundig was van de ongeldig heid der banderolles. Verdachte doet zich wel onschuldig voor, maar alles wees er op ook de gemakkelyke verwijdering der aangebrachte banderolles dat hier knoeiery in het spel was geweest. Hy eischte f. 50 boete of 20 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 30 boete of 10 dagen hechtenis en verbeurd verklaring van het in beslag genomen vet. Overtreding der Loterywet. Een Leidsche kapper moest tc-recht staan we gens overtreding dér Loterywet. Verdachte had in zyn kapperszaak een z.g. prikplank aanwezig gehad, waarop men voor 5 cent met een spe ciaal sleuteltje kon prikken. Prikte men een hoog nummer, dan mocht men nog eens prikken naar hoogere prijzen, zooaals f. 5. f. 2.50 of f. 1. De Kantonrechter wees verdachte er op. dat dit volgens de Loterywet verboden is. daar het hier een kansspel betreft. Verdachte was het hiermede niet eens. want ..indien men het met verstand deed. kon men alle pryzen prikken". Het O.M. achtte de overtreding der Loterij - wet wettig en overtuigend bewezen en eischte nu f. 15 boete of 10 dagen hechtenis en ver beurdverklaring en vernietiging van de in be slag genomen prikplanken. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis en verbeurdverklaring en vernietiging der ln beslag genomen prikplanken en toebe- hooren. BOKSEN. Van Klaveren won van Christoforidis. gevr. 10—13 M., voU. inl. v. RAVE/STEIJN. Sluiskant, Leidschendam. 1713 (Ingez. Med.) Spannende boksmatch te Rotterdam Onder groote belangstelling heeft gisteravond in de Doelen te Rotterdam onze landgenoot Van Klaveren gebokst tggen den Griek Christo foridis. Van Klaveren won op punten en zal nu waarschijnlijk tegen den Euiopeeschen kampioen in het middengewicht, Edouara Tenet, om den titel uitkomen. Zooals wel te verwachten was, heeft Bep van Klaveren het niet gemakkelijk gehad. In de eerste ronden wist hij dadelijk eenig voordeel te halen door snelle aanvallen naar hoofd en lichaam. De Griek verweerde zien echter goed en bleek over een gevaarlijke en vlugge linksche, welke hij veelvuldig gebruikte te beschikken. Ook had hy iets langere armen dan Van Klaveren. In de derde ronde ging de oude wonde boven Van Klaveren's linker oog weer open. maar gelukkig voor hem kon het bloeden gestelpt worden. Na de vyfde ronde zakte de Hollander iets af. waarvan Christoforidis dankbaar gebruik maakte. De zevende ronde was echter weer volop voor Van Klaveren. Met uiterste krachts inspanning zette Van Klaveren in de negende en tiende ronde den stryd tegen den steeds opdringenden Griek voort. De uitspraak van de Jury was. dat Van Kla veren winnaar was op punten. Hy woog 69.1 K.G., Christoforidis 73,1. SCHERMEN. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE PYSTIAN. Gisteravond is te Pystian het onderdeel per soneel degen van de wereldkampioenschappen schermen geëindigd. De Franschman Pecheux won in den eindstryd van den Italiaan Man- giarotti en veroverde daardoor den wereldtitel. De wereldkampioen van het vorige jaar. de Franschman Berard Schmetz, bezette de derde plaats. Onze landgenooten Montfoort en Van Wie- ringen brachten het tot den halven eindstrijd. Zy werden in hun positie respectievelijk 8ste en 7de. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL. Een equipe Nederlandsche onderofficieren- hoofdscheTmonderwyzers. bestaande uit dc heeren W. A. Kooij te Kampen «captain), H. A. van Mierlo. te Amersfoort. J. B. A. Abrahams te Breda en W. I. Carels te Kampen, zal. onder leiding van den secretaris van den K.O.O.S., J. I. Burgel te 's-Gravenhage. deelnemen aan internationale wedstrijden te Brussel van 27 t/m. 30 Mei a.s. Behalve Nederland zijn voor deze wedstrijden uitgenoodigdFrankrijk. Denemarken. Hon- garye en Zweden. SCHAKEN. ROELOFARENDSVEEN—2 KONINGEN. Gisteravond werd in de St. Pancratiuszaal te Roelofarendsveen wederom een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tusschen Utile Dulcl aldaar en de R.K. Sch.club „De 2 Koningen'* alhier. De uitslag was de volgende: Th. Olyerhoek (U.D.)H. Staats <2 K.) 01 G. v. RijnD. van Gelder 01 P v. DoorenA. Geyer 10 L. TurkW. v. Beuzekom HVi R. PaauwH. B. Stipdonk Vx'i Joh. OomenH. H. Raaphorst j P. SeipL. Tummers 01 J. HillebrandG. Gussenhoven 1—0 J. v. Klink—P. A. v. d. Steen 0—1 A. v. Pelt—H. J. Raaphorst H—"4 Totaal 46 De Leidenaars behaalden dus de overwinning. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De speeltafels. De Politierechter heeft gistermorgen een belangrijke prlncipieele beslissing genomen voor hen, die in hun zaken de z.g.n. trek- tafels hebben geplaatst; enkele eigenaren van dergelijke tafels zijn n.l. veroordeeld terzake gelegenheid geven van hazardspel. De kwestie van de vruchten-automaten is opgelost, de justitie acht dat hierdoor hazardspel wordt gepleegd. Sindsdien zijn in tal van zaken de z.g.n. Amerikaansche trekbai-automaten verschenen. De politie te Den Haag en die te Leiden nam enkele tafels in beslag. Naar van morgen de rechercheur Douma uit Leiden mededeelde, waren klachten ingekomen over het feit, dat in een zaak te Leiden waar een dergelijk apparaat was geplaatst, nogal groote bedragen verspeeld werden. Een jongen deelde mede dat hij weieens f. 3 had verspeeld. Een andere getuige daarentegen zei dat in de betrokken zaak niet werd gegokt, en hij meende voorts dat op het spel wel in vloed kan worden uitgeoefend. De Oficier deelde deze meening niet, al thans achtte hij dat de gokkans te groot was, en vorderde f. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis en verbeurdverklaring. De Politierechter hield rekening met de principleele beslissing, en legde vijftig cent boete op, en beval de vernietiging der drie in beslag genomen apparaten. Het laken. Een juffrouw uit Alkemade had een laken ten geschenke gekregen en dat zou van diefstal afkomstig zijn. Ze maakte zich hierdoor aan heling schuldig, en stond de vorige week terecht. Toen ontkende ze de heling, want toen ze het geschenk ontving, wist zij niet. dat het gestolen was. Daaraan twijfelde de veldwachter van Woubruggc, die nu als getuige werd gehoord. Bij het verhoor, dat hij de juffrouw had afgeno men, had zij heelemaal niet gesproken over hetgeen thans ter berde werd gebracht. In verband met deze verklaring vorderde de Officier twee weken gevangenisstraf. De Politierechter legde f2 boete subs. 2 dagen hechtenis op en nog voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Onprettig bezoek Het was geen prettige bezoeker, dien een Leidsche caféhouder had ontvangen. Toen hij, bij het vertrek van den gast vriende lijk „goeden avond" zeide, had laatstge noemde gerepliceerd met een hoogst on- vriendelijken wensch aan den caféhouder. Later kwam deze bezoeker, een metselaar- timmerman uit Den Haag, weer terug. Hij weigerde een borrel, dien hij had ontvangen te betalen. Bovendien ging hij door om nog meer onaangenaams tegen den caféhouder en diens personeel te zeggen, hetgeen als eind-resultaat had, dgit de caféhouder sen stoel nam. Volgens de dagvaarding zou hij daarmee den metselaar hebben geslagen, doch de verdachte ontkende dit en het slachtoffer zelf zei ook niet positief, dat verdachte hem geraakt had. De caféhouder zei dat hij slechts een slaande beweging had gemaakt. Niettemin vroeg de officier f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis, omdat hij de mishandeling be wezen achtte. Na pleidooi van den verdediger, sprak de Politierechter verdachte vrij. Boekenroof. De politie te Utrecht heeft onlangs een goeden slag geslagen met de arrestatie van den kellner F K van W„ die het land door reisde en boeken roofde. In diverse Universiteiten, en ook bij en kele boekhandelaren, nam hij boeken weg, en verkocht die. Tenslotte liep de zaak mis en kon hij gearresteerd worden De Rechtbank te Arnhem veroordeelde hem reeds tot acht maanden gevangenis straf en nog eenige andere vonnissen wachten hem. Thans had hij zich te verantwoorden terzake diefstal van Wetboek van Fruin, te Leiden en Delft in de Universiteits bibliotheek gepleegd. Vedachte bekende. De officier eischte tegen hem zes maan den gevangenisstraf. Verdachte is reeds negen maal veroor deeld. In een uitvoerige beschouwing zette v. W. uiteen dat hii geen middelen van bestaan had. geen s eun en geen werk kreeg en geen tehuis had. En het stelen ging zoo gemakkelijk.... De Politierechter vonniste tot een maand gevangenisstraf. De vertinde cent. De kok van een banketbakkerij te Lei den had aan een hoofdagent van politie de klacht gedaan, dat in de automaat voor den winkel veel vertinde centen werden aangetroffen, die dus dienst deden als kwartjes. Bij deze uiteenzetting stond een man, oien het verhaal zoodanig beïnvloedde, dat toen hij thuis kwam, ook hij vertinde centen maakte en ze gebruikte in de auto maat van een winkel aan de Breestraat Dat gebeurde daar enkele malen, en na klachten van den benadeelde, wist de po litierechter den dader te achterhalen, zoo dat hij nu terecht stond, en bekende. De Officier vroeg f. 30 boete subs. 30 dagen hechtenis, zulks in verband met het gunstig Reclasseeringsrapport. Het vonnis werd conform den eiséh. De penning. Een jongeman uit Zoetermeer gaf aan een caféhoudster een penning die veel op een rijksdaalder geleek in betaling. De caféhoudster bemerkte dit aanvankelijk niet en accepteerde den z.g.n. rijksdaalder. Later was het bedrog uitgekomen, zoodat de jongeman nu terecht stond. Eerst had hij gezegd dat de penning door een ander hem in de handen was gegeven, door een vriend die naast hem stond, maar de agent van politie die het verbaal had opgemaakt, zei. dat verdachte er niets van had gezegd bij zijn verhoor. De caféhoudster deelde mede dat drie leden van het gezelschap met een rijksdaal der betaalden, waaruit de Politierechter concludeerde, dat er dus een heel opzet was tot bedrog. De officier vond het geval zóó leelijk, dat hij een maand gevangenisstraf eischte. De Politierechter legde f.24 boete subs, 24 dagen hechtenis op. Buren-ruzie en sevoj. Een juffrouw uit Leiden had mishande ling gepleegd. Dat was tijdens een buren ruzie gebeurd, en de juffrouw had bekend. Het was een zenuwpatiënte, en' bij den eischt van een maand gevangenisstraf had de juffrouw een vorige maal het be-' wustzijn verloren. Er was een psychiatersrapport en daarin vond de Officier aanleiding zijn elsch te wijzigen tot een voorwaardelijke straf. De Politierechter legde voorwaardelijk f.25 boete subs. 25 dagen hechtenis op. Verduistert. In zijn dienstbetrekking als tuinman te Oegstgeest. had verdachte een bedrag aan geld verduisterd. Hij had een aantal plan ten verkocht en de opbrengst gehouden. Nu had verdachte betoogd dat hii nog loon te vorderen had. doch zijn patroon, de benadeelde in dit geval, zei dat dit zeker geen reden was. want het loon kon hij desgewenscht ontvangen. Overigens deed de patroon nog een goed woordje voor den verdachte, die zelf ook beloofde zijn leven te zullen beteren, want hij had er spj.it van. De politierechter wilde eerst nog een reclasseeringsrapport vragen, alvorens vonnis te wijzen. Clandestien gas. Omdat hii ln moeilijkheden was ge raakt had een arbeider uit Noordwijk clandestien gas betrokken. Verdachte zei dat hy steun had. maar toch zoodanig in de knoei zat. dat hy niet meer kon betalen. De officier vond er aanleiding in een voorwaardelijke geldboete van f. 10 subs. 10 dagen hechtenis te vorderen. Het von nis werd conform den eisch. Verzet tegen de politie. Op de Botermarkt te Leiden was een opstootje en toen gelastte de agent van politie Gokke het publiek om door te loo- pen. Een 19-jarige jongen C. V. S. vol deed niet aan het bevel dat gegeven werd, integendeel. De verbalisant vertelde n.l. dat ver dachte weigerde weg te gaan. hy nam zelfs een dreigende houding aan en.... zooals gewoonlijk, het publiek begon zich ook tegen den agent te keeren. Het heeft tenslotte den agent moeite gekost om den jongeman te arresteeren en naar het bu reau over te brengen. De verdachte bestreed deze uiteenzetting, doch de officier nam de verklaring van den agent als juist aan. en eischte f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het vonnis werd conform dezen eisch. Gestolen Meren. Ten nadeele van den handelaar C. J. v. V. uit Leidschendam had een boeren arbeider uit die gemeente 26 eieren ge stolen. Verdachte bekende en de officier vond een geldboete van f. 5 subs, vijf dagen hechtenis voldoende straf. De politierechter achtte dit wat weinig, hy legde f. 8, subs, acht dagen op. zijnde een week loon van verdachte. Een uitsondering. Bii uitzondering kreeg de politierechter een rijwieldiefstal te berechten; ten na deele van den boomkweeker van Nes te Boskoop was de flets gestolen, die tn een schuur was geplaatst. De officier zeide byzondere reden te hebben deze zaak niet voor de rechtbank te brengen en een geldboete van f. 15 subs, vyftien dagen te elschen. Het rijwiel was tntussohen reeds terug gegeven. Het vonnis werd conform den eisch. Diefstal, Een arbeider uit Noordwijk had volgens de dagvaarding gas gestolen, hetgeen dus beteekent dat hy clandestien gas had be trokken. Hij bekende, maar zei uit armoede tb hebben gehandeld. De officier vond dat toch geen exouus en vorderde f. 5 boete subs, vijf dagen hechtenis. Verdachte zou gaarne onder toezicht staan, zei hij. Dat deed de politierechter ook; hij legde f. 10 boete, subs, tien dagen hechte nis op voorwaardeiyk met een proeftijd van twee jaar. Bfj de Lammersbrug. Bii de Lammersbrug te Lelden zat een visscher, die vischte met een zegen. Hy bezat daartoe geen vergunning m dus was hy strafbaar. Volgens den officier is verdachte 31 meermalen wegens vlschstroopery veroor deeld en het moest nu maar eens uit zijn Daarom eischte de officier twee weken ge vangenisstraf. Het was uit armoede gebeurd, zooals verdachte betoogde, want hij kreee geen steun en had geen eten. En nu probeerde hy een vlschje te verschalken om iets te eten te hebben. .De zegen was niet ter zitting en die moest verbeurd verklaard worden. Om den zegen te ontvangen, benevens een rappo" over verdachte, hield de politierechter zu3 vonnis aan. Gas gest<rten. Een inwoner van Noordwijk had Mh onrechtmatig in het bezit gesteld van gas; diefstal was hem ten laste gelegd. De verdachte liet verstek gaan. had wel een brief geschreven. waarin jw zyn handelwijze trachtte te rechtvaardi- De politierechter en ook de officier kon den daar geen genoegen mee nemen. Ge'. tuigen waren er niet en de politierechter vond het noodzakelijk dat verdachte ver soheen waarom zijn medebrengen ^er gelast en ook een getuige gedagvaard, w verdere behandeling werd dus nog aa* gehouden. iii-imi rirx[fT~rf- 2-3 fT* 1 1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10