Eervolle 3—1 nederlaag tegen Schotland Twee onzuivere Schotsche doelpunten LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Mei 1938 Derde Blad No. 23974 Hollandsche voetbalploeg bood prachtig tegenstand 79ste Jaargang De nieuwe opstelling een versterking Van Heel scoorde voor Holland tegen Het spel- verloop (Van onzen redacteur). Er was geen overdrijving bij toen wij Zaterdag schreven dat Neder land zich door de Schotten niet onder den voet behoefde te laten loopen. In een vooral na de rust prachtig gespetelden wedstrijd heeft Oranje zich magnifiek gehouden en als het de onzen even iets méér meege zeten had. dan thans het geval is geweest, zou de nederlaag zelfs nog kleiner dcm 31 geworden zijn Deze Schotsche ploeg was geen wonderteam en zij bleef waar schijnlijk wel iets onder datgene, wat menigeen er zich van voorgesteld had, maar zij ondervond ook een tegenstand, die dikwijls bewonde renswaardig mocht worden genoemd en die o.i. in den Zaterdag ver kregen uitslag een nog te geringe waardeering ontvangen heeft. Hol land mocht dan in techniek en positiespel aan de gasten ondergeschikt zijn, het was in defensieve kwaliteiten zeker niet de mindere der Schot ten en heeft hun na de pauze door de groote felheid en prijzenswaardige doortastendheid zeer benauwde oogenblikken bezorgd Holland was niet fortuinlijk Fortuna was helaas niet met ons! Het is waar dat wij eenige jaren een voorhoede gehad hebben (ln de groote dagen van Bakhuys!), welke beduidend schotvaardi- ger was dan die van thans, het is ook waar dat Smit (die Zaterdag wegens een been- blessure langs het lijntje moest blijven zit ten) ongetwijfeld kansen benut zou heb ben. welke door van der Veen en Vente gemist zijn. maar het is niet chauvinistisch ais wij niettemin vaststellen dat het Schot sche doel meer dan eens op bijzonder ge lukkige wijze aan doorboring ontsnapt is! Waarbij wij dan nog niet eens al te veel nadruk willen leggen op het feit dat het meerendeel der bijna zestigduizend toe schouwers er van overtuigd zal zijn ge weest dat er zoowel aan het eerste als aan iet tweede Schotsche doelpunt een buiten spel-luchtje gezeten heeft! Arbiter Argent heeft na afloop alle te dien aanzien gemaakte opmerkingen be slist afgewezen en de Hollandsche grens rechter. Israels, die het spel uitstekend volgde, deed hetzelfde, maar hiertegenover staat, naast dat van vele, vele anderen, o. m. het oordeel van een Schotsch journa list op onze perstribune, die over de eer ste goal eenigszins twijfelde. maar de (weede .clean offside" noemde Nieuw frisch initiatief. Als oefenwedstrijd voor het tournooi om het wereldkampioenschap, dan wel als belangwekkend voetbalkijkspel was deze HollandSchotland-match intus- schen een unieke gebeurtenis. Heel jammer was het dat Kick Smit, die een week geleden in een bekerwedstrijd zijn knie bezeerde, niet van de partij kon zijn, waardoor Van Spaendonck voor hem moest invallen, maar ook zonder hem heeft Oranje roem geoogst en heb ben haar verrichtingen hoopvolle pers pectieven geopend voor den kamp op 5 Juni tegen de Tsjechen. Want, de „oude" spelers bewezen, op een enkele uitzondering na, dat zij in ons inter nationale team nog altijd thuis hooren, terwijl de nieuwelingen: De Harder en Van der Veen, in de tweede helft van de ontmoeting zoodanig in vorm kwa men dat toen inderdaad gezegd mocht worden dat hun spel méér tempera ment en nieuw frisch initiatief in onze voorhoede gebracht heeft De Harder deed daarbij meer opvallende dingen van Van der Veen. Na een lang durige periode, waarin hij bijna onafgebro. ken op non-actief heeft gestaan, werd ook Jnj eindelijk aan het werk gezet en wat oieek deze jeugdige Hagenaar toen heerlijk soepel en snel te zijn. wat kon hij toen vlijmscherpe voorzetten geven en wat ver- loonde hij een prijzenswaardigen durf te- Ben den geroutineerden Schot Anderson, die herhaaldelijk door hem werd gepas seerd! Misschien zou ook Van der Veen, die tóaas wat tenger is. meer opgevallen zijn 'ndlen hij niet reeds in de eerste minuut aan den enkel gewond was geworden. .Ik kon wel huilen", vertelde de jongen "a afloop, ,,toen lk zoo spoedig buiten ge vecht werd gesteld", en wie zelf aan sport zal zich dat kunnen voorstellen. Hier neeg een jong voetballer de kans van zijn '"en en een vrij simpele botsing dreigde 1 dadelijk na den aanvang alle vooruit- 1 eten te vernietigen. Van der Veen is acht minuten onder C.tndenning's behandeling geweest voordat Jij veer aan het spel deelnemen kon. maar is begrijpelijk dat hij daarna niet op ,0,le kracht heeft kunnen spelen en zijn JWbalvreugde niet zóó heeft kunnen ult- ''en ah hij dat anders onder normale "iistandigheden misschien gedaan zou "soten Want dat er aan zijn enkel haperen bleef kon later ook den toe- jwouwer duidelijk worden toen de arbiter ben stopte voor een bloedneus van Brown ie Heracles-speler vlug naar Glenden- f'js ging. die hem een emmer koud wa ve dat onze voorhoede aan dreiging win nen zal met Smit als linksbinnen en Van der Veen op de rechtsbinnenplaats. Vente zal daartusschen nooit de groote figuur worden, welke Bakhuys zoolang geweest is ais midvoor, maar zooals hij Zaterdag na de pauze speelde, was hij toch werkelijk zijn plaats wel waard. In die periode kwamen er kogels van zijn voet, strak, snel. keihard en op kniehoogte, die even aan Bakhuys herinnerden en stellig een succesje ver diend hadden. Eén nieuwe proefneming met de voorhoede, die in den aanvang wel licht wat te veel respect had voor de faam der Schotten en zich toen daar door niet zoo volledig durfde geven moet intusschen aanbevolen worden. Zij gaat ten koste van rechtsbuiten Wels! Dit seizoen, zoowel als het vorige, heeft Wels al meerdere wedstrijden gespeeld, welke feitelijk bleven onder den internationalen norm Een enkele sterke opleving en het feit dat proe ven met anderen teleurstelden, leidden dan weer tot zijn opstelling, maar wat hij ditmaal gepresteerd heeft was toch te pover. Aanvoerder Brown en links back CaTabine, twee prachtspelers ove rigens. waren hem zóó volkomen de baas dat er van zijn kant bijna nooit eenig gevaar gedreigd heeft. Waarom men in de eerste helft nochtans vol hardde in het voortdurend spelen op rechts zal wel altijd een raadsel blijven! Toen Holland risico nam verhouding ln het veld niet geheel klop te)toen. herhalen wij, aanvaardde het Oranje-team het risico, waarvoor het ge- ruimen tijd teruggeschrikt was. De backs kwamen naar voren, de halflinie drong vlak achter de voorhoede mee ten aanval, en terwijl het publiek juichte en aanmoe digde en warm werd van opgewondenheid,1 opende Holland een offensief dat het be tere positiespel der Schotten aan stukken speelde, dat voortdurend gevaar voor de veste der gasten in zich droeg, dat tem- peramentsvol en verrassend was en dat de Schotten verleidde tot uittrappen en op zettelijk tijd winnen Met één doelpunt van den ver opgedron gen Van Heel. nog te danken aan een fout van den keeper, die den hoogen bal door zijn handen glippen liet. werd het werk onzer landgenooten misschien wat al te ka rig beloond, maar het doet er tenslotte niet zoo heel veel toe Want naast het feit dat de 1—3 nederlaag eervol is, blijft voor ons. als het allerbelangrijkste, de overtuiging over dat het Oranje-elftal, als straks ook Smit weer meespelen kan. door de wijzigingen aan kracht aan frischheid van opvattingen, aan doortastendheid en initiatief gewonnen heeft! Zoodat de wedstrijd van Zaterdag in tweeërlie opzicht als een volledig succes gewaarmerkt worden mag Onze voorhoede, die in de eerste helft heel weinig tegen de Schotten uitrichten kon. heeft na de pauze vinnigen strijd ge leverd, maar in beide gevallen stond dat in nauw verband met de houding der Hol landsche verdediging en halflinie. Dat deze aanvankelijk heel sterk op de defensie af gestemd was, is begrijpelijk. Oranje ver wachtte een ploeg voetbalgoochelaars en balkunstenaars tegenover zich en wat is in zoo'n geval logischer dan dat de zwak kere zich gereed maakt voor de verdedi ging? In die eerste helft werd het echter al lengs duidelijk dat Van Male aan de niet bijster groote schotvaardigheid der Schot ten wel het hoofd bieden kon, dat verder Wtber en Caldenhove een buitengewoon goeden kijk hadden op het wat te lang doorgevoerde combineeren der gasten en lat onze halflinie o.m. in Pauwe en Van Heel spelers had. die geen voetbalgrapjes duldden en de ééne truc tot daverende vreugde der toeschouwers! met de an dere straften Die wetenschap sterkte het ploegmoreel. en toen de Schotten bovendien op vrij on verwachte en vermoedelijk ook niet ge heel zuivere wijze aan een 30 voorsprong kwamen (een stand, die met de krachts Interessante tweede helft Als kijkspel is de match gedurende de tweede helft zonder twijfel interessanter geweest dan de eerste, waarin Holland zich cp verdedigen instelde en de Schotten blijk baar dra de overtuiging kregen dat zij ook zonder bovenmatige inspanning wel win nen zouden. Na de pauze kwamen de doelpunten, steeg de Hollandsche tegenstand tot beduidende hoogte en won ook het Schotsche spel on vermijdelijk aan kwaliteit. Het publiek roerde zich. verrassende attaques golfden over en weer, er ontstond sfeer en span ning en er was een stijgende climax, welke haar hoogtepunt vond in het Hollandsche doelpunt van den voet van aanvoerder Van Heel! Van dat alles is ons één feit veel meer bijgebleven dan de rest en dat was het fenomenale kopwerk van den slanken Schotschen midhalf Dykes, wiens blonde hoofd op den bal een ver- bijsterenden magnetischen invloed uit; te oefenen scheen1! Hij en aanvoerder Brown, die met Mac Killop zoo uitste kend het verband tusschen defensie en voorhoede onderhield, waren voor ons de domineerende figuren uit deze Schotsche ploeg, die voortreffelijk voet bal demonstreerde zonder de fantasti sche goocheltrucs te leveren, welke wij ons herinneren van de Engelschen en welke bijvoorbeeld indertijd ook aan de Urugueezen en Argentijnen zoo'n groo- ten faam hebben verschaft. Het streng gehandhaafde stopper-spil- systeem bevatte daarbij voor onze voor hoede niet zooveel geheimen als wij eigenlijk hadden voorzien. Met een Wels in vorm, met een Bakhuys en een Smit, zouden er Zaterdag, dien stopper- spil ten spijt, waarschijnlijk verrassen de dingen gebeurd zijn! Dit Schotsche team was sterker dan de Arsenal-ploeg, welke wij veertien dagen geleden tegen Feyenoord met 1—0 ten on der zagen gaan, maar zoo heel veel maakte het toch niet uit. Het verschil en dat ten gunste der Schotten zat hoofdza kelijk in de halflinie, waarin speciaal Brown briljante dingen deed, en in de voorhoede, die, met O'Donnell en Black als uitblinkers, veel vlotter combineerde dan Arsenal, verrassender openingen vond, de vleugels meer in het geding bracht en ook schotvaardiger was. Met de hiervóór ge maakte opmerking dat de Schotten o. i. het spel te ver doorvoerden en te weinig Stand met rust 00. (Van onzen redacteur) Het bezoek aan het Amsterdamsche Sta dion sloeg Zaterdag voor onze hoofdstad een record. Want hoewel alle rangen nog niet geheel uitverkocht waren, reden er niet minder dan 8259 auto's voor. terwijl er 4937 werden geparkeerd, wat 700 meer is dan ooit tevoren het geval is geweest.Voor zoover wij overigens nagaan konden, heeft het af- en aanrijden, als altijd, een uiterst vlot verloop gehad en was er van stagnatie practisch nergens eenige sprake. Van der Veen gewond. In het stadion de gebruikelijke, gezellige drukte met muziek van de Amsterdamsche post- harmonie. die bij het binnenkomen der elftal len de volksliederen speelde. Van Heel, die den opgooi gewonnen had. koos wind mee. zoodat O'Donnell om precies zes uur voor Schotland aftrappen mocht. Nauwe lijks was men echter begonnen of Van der Veen, de debutant uit Almelo, bleef liggen en acht minuten is Glendenning langs de lijn bezig ge weest om hem weer fit te krijgen. Gelukkig kon hij toen zijn plaats weer innemen. Aange zien er geen invallers toegestaan waren, zelfs niet voor den keeper, zou het er anders weinig hoopvol uitgezien hebben en was wellicht deze gansche wedstrijd op een mislukking uitgeloo- pen Rustig en fraai combinee rend trok Schotland voort durend ten aanval, waarbij een geweldige kogel van Walker eenmaal rakelings over de lat suisde. Van Male. gesteund door onze uitstekend spelende backs: Weber met veel bravoure, Caldenhove rustiger, doch niet minder nuttig, beheerschte evenwel de situatie en toen Vente in de veertiende minuut eindelijk eens een Hollandschen aanval met een hard schot evenals dat van Walker te hoog gericht) besluiten kon. kreeg men hoop. dat ook Oranje zich nu meer roeren zou. Inderdaad leek het daar wel even op,vooral toen Pauwe de voor hoede opstuwde en als een aal langs verschil lende Schotten gleed, maar dra werd het toch duidelijk, dat onze voorhoede in dezen vorm weinig uitrichten zou tegen den blonden Dykes en zijn voortreffelijk het doel afdekkende part ners. Zóó bleef het initiatief aan Schotsche zijde, zonder dat het spel der bezoekers tot geest drift inspireeren kon. Walker scheen na ruim ren halfuur tenslotte aan Schotland de leiding te zullen geven, doch op het laatste moment wierp Van Male zich onvervaard op zijn voe ten, waarna de bal corner ging. Spannittg. Toen werd het spannend! Een kogel van Walker werd door onzen doelman gestopt, een door Murphy voor- gezetten bal door Caldenhove van de doel lijn gekopt op een moment, dat Van Male uitgcloopen was. een kopbal van den vlak bij doel staanden midvoor O'Donnell door den Oranje-keeper op het laatste oogenblik vallend nog zoo onverwachts weggeslagen, dat de Schotsche speler van teleurstelling met den voet stampte Beklemmend gevaarlijk werd het voor ons doel en ..weg is weg'' was in die periode even de leuze onzer verdedigers, die nochtans voet bij stuk hielden en in de laatste minuten voor de pauze het spel zelfs weer te verplaatsen wisten. Zeer actief was na de pauze direct Van Spaendonck. die gang bracht in onze voorhoede, terwijl Weber in de verdediging applaus op applaus oogstte als hij Schotsche aanvallen brak en meerdere tegenstanders omspeelde! Bijna kwam er een Schotsch doelpunt toen Black den bal binnen het doelgebied met de vlakke hand wegsloeg en de scheidsrechter niets zag. maar Van Male was op zijn post om in te grijpen. Fel en vinnig attaqueerde onze voorhoede toen weer en het herhaaldelijk ap- pelleeren der Schotten toonde eenige nervosi teit in hun gelederen. In korten tijd 02. 00 en Oranje in het offensief! Wat een teleurstelling toen juist in die pe riode linksbinnen Black in een positie, welke stellig zeer veel op buitenspel leek, het leder opving en scoorde, terwijl onze defensie, over tuigd dat er voor offside gefloten zou worden, een onderdeel van een seconde aarzelde! 01. Weber greep met de handen naar zijn hoofd, meerdere andere spelers protesteerden in de richting van den arbiter, toeschouwers floten en joelden Het spel was inmiddels al weer hervat en was het nu eigenlijk niet noodlottig, dat reeds zes minuten na het eerste (thans door links buiten Murphy) met een schot van den vleugel opnieuw een doelpunt gemaakt moest worden, waarbij andermaal duizenden een duidelijk ge val van buitenspel meenden te constateeren? Weer was onze verdediging even de kluts kwijt. Van Male liep zelfs een eindje uit zijn doel. doch stak de handen naar den bal uit toen deze hem reeds gepasseerd was. en wéér voelde men zich in de Oranjeploeg gedepri meerd. 02. De tanden op elkaar. Het is de groote verdienste van dit elftal, dat daarvan ln het spel na enkele seconden al vrijwel niets meer bleek! Van Spaendonck leidde een aanval in en Vente loste een prachtig schot, dat even mooi door Dawson, vlak onder de lat. gestopt werd. Een strakke schuiver van Vente volgde, wellicht het mooiste schot van dezen wedstrijd «magnifiek door den keeper vallend uit den uitersten hoek gestompt!) en er ontstonden kansen voor De Harder en Van Spaendonck. die het publiek als het ware den adem deden inhouden, maar niettemin op het nippertje gemist werden! Uitstekend speelde Holland in die oogenblik ken. maar een tegenpunt bleef uit. Toen arbiter Argent aan de overzijde floot voor een geval van offside ging het publiek hoonend applaudisseeren 0—3. In de 24ste minuut liet Van Male den bal uit zijn handen vallen, maar Munro had zoo lang werk met schieten dat onze doelman op nieuw. en thans beter, ingrijpen kon. Schotland was echter direct terug en het was Walker, die toen het leder op zeer tactische wijze met een boogje over onzen keeper in den hoek te koppen wist, aldus den voorsprong tot 30 opvoerende. Van dat moment zette Oranje alles op den aanval en Schotland werd teruggedrongen. Wat een kans miste Van der Veen daarbij toen hij op enkele meters nog voor het doel langs schoot en wat was het jammer, dat op dat oogenblik Smit daar toen niet stond! En wat trapte Van Spaendonck leelijk mis toen Vente hem een fraaie scoringkans bood Van Heel scoort 13. Zwaar bleef de druk op het Schotsche doel, al waren er ook gevaarlijke tegenattaques, maar wie had kunnen denken, dat het tenslotte links half Van Heel zijn zou. die in ver opgedrongen positie den bal via 's keeper's handen in de Schotsche touwen deponeeren zou....? Waar schijnlijk heeft ook Vente het leer nog aange raakt, voordat deze in het net verdween, doch van onze plaats was dat niet met stelligheid te constateeren. In ieder geval was het 13 en vanaf dat moment zijn de Schotten gaan rekken. Vooral doelman Dawson demonstreerde dat wel heel duidelijk door bij een uittrap eerst den bal neer te leggen, dan achteruit te loo pen. het leder opnieuw eens goed te leggen, weer een eindeloozen aanloop te nemen om daarna uiteindelijk den bal in het spel te brengen. Natuurlijk floot het publiek «vooral rasechte Amsterdammers kunnen dat met zoo veel ambitie doen!», maar veel zal het ten slotte niet uitgemaakt hebben, want toen Van Heel tegenscoorde was het reeds vier minuten voor het einde Holland deed nog eenige zeer vinnige aan- valsstooten, doch met onveranderden stand kwam even daarna het slot. schotvaardig bleken, is dit allerminst in strijd. Arsenal dreef den bal voortdurend tot in den doelmond om hem dan kwijt te ra ken. Schotland bleef dikwijls ook nog com bineeren als een Hollander reeds lang een scoringkans gewaagd zou hebben, maar haar voorhoede toonde af en toe toch ook wel degelijk te kunnen schieten. Merk waardig genoeg bleef keeper Van Male in die moeilijke oogenblikken echter altijd de baas (en op welk een fraaie wijze!), terwijl de Schotsche doelpunten meerendeels het resultaat waren van toevallige, voor ons onfortuinlijke omstandigheden en onze doelman bij minder lastige situaties af en toe waarlijk niet geheel vrij-uit ging Fofo van Vliet over den enkel gooide! Na afloop con- ^Jteerde de dokter trouwens dat de enkel ""ledig verstuikt was Smit werd gemist. Hoewel Van Spaendonck een zeer bevre- senden indruk gemaakt heeft gelooven Meerdere interland wedstrijden. Zwitserland wint van Engeland. Het Zwitsersche elftal heeft den 25.000 toeschouwers Zaterdagmiddag te Zürich een groote verrassing bereid: na een prach- tigen wedstrijd heeft het op volkomen ver diende wijze met 21 van Engeland ge wonnen. De rust ging met gelijken 11 stand in. In hetZwitsersche elftal viel in het bijzon der de schitterende samenwerking tusschen de achterhoede en de middenlinie, waarin Ver- nati ditmaal als spil fungeerde, op. Dit spel was waarlijk voor weinig verbetering vatbaar en het is voor het grootste gedeelte aan dit elkaar begrijpen en aanvullen te danken ge weest. dat de befaamde Engelsche voorhoede, die de vorige week in precies dezelfde samen stelling te Berlfin tegen Duitschland nog zes doelpunten had gefabriceerd, nu nauwelijks een kans kreeg om een behoorlijk schot te lossen. De rust ging in met 11. Gisteren is te Warschau een voetballanden- wedstrijd tusschen Polen en Ierland gespeeld, welke in een verdiende 60 overwinning der Polen eindigde. De Italianen speelden gisteren te Genua een wedstrijd tegen Zuid-Slavië, welke zij met 40 wonnen. De Engelsche ploeg Aston Villa heeft haar tournee door Duitschland gisteren beëindigd te Stuttgart. De Engelschen wonnen van een Duitsche ploeg met 2—1. waarbij de 60.000 toe schouwers vooral van Engelsche zijde prachtig voetbal te zien kregen. >c beide winnende ploegen in het A. S. C.- wisselprijzen. Zittend van links naar rech «an Kampen. Devilee, v. d. Wiel. Breurs, orde: Stammers en van Berge Henegouw de Goederen C.G.W.-WEDSTRIJDEN. fc.G.W. I is uitgenoodigd om op 8 en 9 Jur.i in het Zuiderpark te den Haag deel te nemen aan het tournooi van de Haagsche jeugdige werk- loozen om een zilveren wisselbeker. Voor de wedstrijden om den Korver-beker hebben de navolgende ploegen ingeschreven: Lugdunum, L.F.C., Havenboys, Rouwkoop. A.S.C. L.P.S.V. I en de Veteraan. De eerste wedstrijd oeeft plaats op 31 Mei tusschen L.P.S.V. I en CG.W. I. Voor het Veteranen-tournooi uitgeschreven door C.G.W. II hebben ingeschreven L.P.S.V.- veter., Leidsche Klucht- en Revue- en A.S.C.- veteranen. Woensdag om 7 uur speelt C.G.W. I op het terrein aan het Zwarte Pad tegen P.V.C. '«Far- en (beiden reserve), van Breda, Haasnoot, Schrama, Rietbergen, v. Duuren, v. Steen, Io^'hèrWbrSsarbewèrsteVrein tegm^VX.'n Swagers, van Nie^op, v. d. Kraan en van der Klaauw. j zal uitkomen. Scnoolvoetoaltournooi, die elk definitief beslag legden op een der Leidsch Dagblaa- ts, het juniores-team der R.K. Ulo: Wirtz, van Dorp, Heemskerk. Caspers, Stikvoort. ;an Bijlen en Verhoogt. Staande het elftal van „Kennis is Macht" in dezelfde volg-

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9