HA^Is 55» BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 23 Mei 1938 vLN/T IM UITEREN AGENDA 0CRÈME LAND- EN TUINBOUW KUNSTENAARS SLUITEN ZICH AANEEN. Vijf en twintig kunstenaarsverenigin gen, die tezamen ongeveer 2100 leden tel len. hebben Zaterdagmiddag hun afge vaardigden gezonden naar een vergade ring, welke in het bijzijn van minister Slo- temaker de Bruine in Pulchri Studio te den Haag werd gehouden. Het doel der vergadering was richtlijnen aan te geven voor de samenwerking, door middel waar van men beoogt de sociale en cultureele belangen van de kunstenaars een betere basis te geven dan zij tot dusver hebben. Een inleidend woord voor deze zeer druk bezochte vergadering werd gesproken door mr. J. F. van Royen, voorzitter van de Ne- derlandsche vereeniging voor ambachts- en nijverheidskunst. Het doel der bijeen komst vatte spr. samen in drie punten: Door het samenzijn van de leden van zoo vele vereenigingen den noodigen grondslag geven aan hetgeen in de vorige maanden door de vereenigingen is voorbereid. In de tweede plaats geeft de bijeenkomst te ken nen. welbewust te zijn van de positie en de functie van den kunstenaar in de maat schappij en van zijn b»teekenis. onper soonlijk voor de cultuur van ons land, en door de samenwerking der vereenigingen deze cultuur te willen dienen. Ten derde doet de vergadering den vasten wil van de vereenigingen kennen, om in dezen on- zekeren tijd alles te doen vbor een nieuw verbond tusschen kunst en samenleving. Een motie werd aangenomen, waarin ge zegd wordt, dat ondanks de voorlichting in geschriften en door middel van tentoon- otellingen het groote publiek te weinig be kend is met de Nederlandsche kunst en kunstenaren om van hun kunnen het juis te gebruik te maken, waardoor veel meer aan tot dusver de kunst en de kunstenaar ce hun toekomende plaats in de samenle ving zouden verkrijgen. De indieners van de motie zijn ervan overtuigd, dat in dezen een belangrijke taak is weggelegd voor de vereenigingen. In verband hiermede werd den minister om financieelen steun gevraagd. Credieten voor den middenstand. 1542 (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 2 uur: 768. BINNENLAXDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.9 te Riga. Laagste barometerstand 757.7 te Seydisfjord. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Meest matige naar West of Noordwest rui mende wind. Aanvankelijk toenemende bewol king. later weer opklarend. Weinig of geen regen. Overdag iets koeler. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen druk heeft zich in tweeën gesplitst. Het eene ligt over het Oost zeegebied, het andere in het Zuidwesten op den Oceaan. Het centrum van de Oceaandepressie ligt nog bij IJsland. In den nacht ontwikkelde zich een secundaire kern over de Britsche eilanden. Ook In het Zuidoosten van het waarnemings gebied bleef de luchtdruk laag. Op de Britsche eilanden is de bewolking zwaar, met regen. Ook in Oost-Frankryk, Zwitserland en Midden- Europa valt nog regen. Overigens is óp het vasteland van West-Europa de lucht meest bewolkt. In Noord-Frankrijk komt echter ochtendmist voor. In Scandinavië is de be wolking zwaar, met plaatselijk regen. In onze omgeving week de ochtendtempera- tuur weinig van de normale af. Overigens is zij in vrijwel het geheele waarnemingsgebied onder normaal. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: W.N.W., 10 gr. C.. zwaar bewolkt. Londen: Z.. 13 gr. C., licht bewolkt. Berlijn: O.N.O., 11 gr. C., licht bewolkt. Nice: Windstil, 17 gr. C., licht bewolkt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 13 gr. C. <56 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 15% gr. C. <60 gr. F.). HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK JU ZEE Voor Dinsdag. Voorm, te 10 u. 50 min.: nam. te 23 u. 32 m. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting ..Poelmeer". '8 Middags 12 uur: 18 gr. C. Zweminrichting „De Zyi". 'sMiddags 12 uur: 17 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Maandag: 9.28 nam. tot 4.24 voorm. Mededeelingen aan dc Tweede Kamer. In een nota naar aanleiding van het af- deelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhocxring van het zevende hoofdstuk B der rijks- begrooting voor het dienstjaar 1937. deelt de minister het volgende mede: In artikel 96 is van drieërlei soort ver goeding aan de Nederlandsche Midden- standsbank sprake. In de eerste plaats kan de gemelde instelling een vergoeding ont vangen wegens verliezen, geleden op de na de totstandkoming van de wet van 14 Juni 1934 verleende credieten aan in liquidi teitsmoeilijkheden geraakte, overigens ech ter volwaardige middenstandsbedrijven. Vervolgens biedt het artikel eelegenheid tot vergoeding van de kosten van maat regelen. door de Nederlandsche Midden- standsbank getroffen ter versterking van het Nederlandsche middenstandscrediet. Ten slotte is een bedrag uitgetrokken vcor vergoeding aan gemelde instelling ter te gemoetkoming in de voor haar uit de ver leening van vorenbedoelde credieten voort vloeiende kosten. Het aangevraagde crediet heeft tot een bedrag van f. 74.856.49 betrekking op de in de tweede oiaats bedoelde kosten van maatregelen ter versterking van het mid denstandscrediet. Slechts tot een bedrag van f. 19.259.33 heeft het aangevraagde crediet betrekking op verliezen, geleden op credieten, als be doeld in het eerste gedeelte van den be- grootingspost. Aangaande de financieele resultaten, met de hierbedoelde credieten behaald, kan worden medegedeeld, dat tot op 31 Decem ber 1937 in totaal credieten waren geopend tot een bedrag van oorspronkelijk f. 3 060.478. De oo deze credieten geleden verliezen beliepen per gemelden datum een totaal bedrag van f. 70.663. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 23 Mel: op: 1 u. 50; onder 13 uur 37. Verplichte vorming van oorlogsvoorraden. Het Tweede Kamerlid dr. Bierema heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Defensie de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Berusten de geruchten, dat de regee ring overweegt, voorraden voor de voeding van mensch en dier te vormen ten behoeve van de defensie, waarbij importeurs ver plicht zullen worden tot de vorming dezer voorraden, zonder dat daarvoor vergoeding zal worden gegeven en waarbij de Impor teurs de kosten zullen moeten dekken door deze op de afnemers te verhalen, op juist heid?; 2. indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de ministers dan mededeelen. op grond van welke bevoegd heid zij meenen, deze verplichting aan im porteurs te kunnen opleggen?; 3. zijn de ministers, afgezien van de in de tweede vraag bedoelde bevoegdheid, niet van oordeel, dat het verhalen van de kos ten op de afnemers een éénzijdigen druk legt op de minst draagkrachtigen der be volking en dat een regeling de voorkeur zou verdienen, waarbij de Importeurs zich verplichten tegen een zekere uit 's Rijks schatkist te betalen vergoeding de ge- wenschte voorraden aan te houden? „Voor Volkenbond en vrede" Demonstratie en kranslegging te Delft. Te Delft is Zaterdagmiddag de jaar- lijksche plechtigheid bij het Grotius- monument gehouden, uitgaande van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Deze plechtigheid werd voorafgegaan door een demonstratieve wandeling, waaraan door ongeveer 500 personen, onder wie de burgemeester van Delft, mr. G. van Baren, werd deelgenomen. Verscheidene spandoe ken werden in den stoet meegevoerd. Te omstreeks vier uur arriveerden de demonstranten op de markt, waar een vrij groote belangstelling van de zijde van het publiek bestond. Nabij den katheder, welke voor het standbeeld van Hugo de Groot stond opgesteld, waren zitplaatsen gereser veerd voor de genoodigden. De plechtigheid werd geopend met een kort woord van welkom van den voorzitter van de plaatselijke' vereeniging den heer O. Intveld, waarna toespraken gehouden zijn door mej. mr. G. H. van der Molen, en de heeren P. J. S Serrarens en mr. J. in •t Veld. Tenslotte werd een krans aan het Gro- tiusmonument gehecht door den algemeen voorzitter van de vereeniging voor Volken bond en Vrede, mej. J. P. Fockema Andreae die daarbij een korte rede uitsprak. Nadat de heer Intveld een slotwoord had gesproken werd den genoodigden ten .stadhuize door het gemeentebestuur van Delft thee aangeboden. Aan de plechtigheid op de markt werd muzikale medewerking verleend door het Christelijke fanfarecorps „S6U deo gloria" uit Delft VERBOND VAN VEREENIGINGEN VOOR VEILIG VERKEER. Prins Bernhard aanvaardt het beschermheerschap. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht vergaderde Zaterdag het verbond van ver eenigingen voor veilig verkeer. De voorzitter, baron mr. A. Schlmmel- pennlnck van der Oye, deelde in zijn ope ningswoord aan de vergadering mede, dat een schrijven was binnengekomen van ZJC.H. Prins Bernhard, waarin wordt medegedeeld, dat hij het beschermheer schap over het verbond heeft aanvaard. Tevens deed de voorzitter mededeeiing van de oprichting van een commissie, welke zich tot taak had gesteld een nlet-ongeluk- ken-wedstrijd te organiseeren voor be roeps-chauffeurs. Hierna bracht de secretaris de heer C. J. Wijngaarden van Rees, het jaarverslag uit, daarbij speciaal wijzend op den grooten vooruitgang op het gebied van de ver- keersbeveiliglng. Bij de bestuursverkiezing werd voor de afdeeling Hengelo de heer Veen gekozen; voor de afdeeling Utrecht werd dr. Prins herkozen. Besloten werd dit jaar de verkeersdagen te houden in het einde van de maand September. ADRF.S NEDERLANDSCHE KAPPERS BOND Aan den minister van economische zaken Men schrijft ons: De Nederlandsche Kappersbond zond een adres aan den minister van economi sche zaken, bevattende de namen van vier-en-zeventig fabrikanten, grossiers en installateurs voor het kappersbedrijf. die allen adhaesie betuigen met het verzoek der gezamenlijk ondernemersorganisaties om toe-passing der vestigingswet-klein- bedrlif od het kappersbedrijf. Behalve de adhaesie-betuiging verklaren al deze leveranciers voor het kappers- bedrijf, waaronder de oudsten en de grootsten in die branche worden aange troffen. dat zij „op grond van jarenlange zakenrelaties in de kappers-wereld, kunnen getuigen dat de ongebreidelde toename van het aantal kapperszaken op de cre- dietwaardigheld van de beoefenaren van het kappersbedrijf. een factor van zeer ongunstlgen invloed is". Dat er inderdaad sprake is van een ver ontrustende toeneming van het aantal kapperszaken in Nederland is duidelijk gebleken Mj de laatste enquête van den Nederlandschen Kaïppers'oond. Toen is n.l. vastgesteld dat het aantal in Nederland gevestigde kanperszajken in zeven jaar tijd is toegenomen met een aantel van ruim vijfduizend nieuwe vestigingen. In de ge meenten Appingedam. Enschedé. Geleen, Hengelo. Kerkrade, Winterswijk. Wormer- veer. Zaandam en Zeist is het aantal kap perszaken meer dani-verdubbeld, terwijl in tal van groote gemeenten een toename van 60 tot 80?'» viel te constateeren. „GOODWILL"—BOODSCHAP VAN ROTTERDAM AAN NEW-YORK. Overgebracht door de „Nieuw Arasterdam". Ter gelegenheid van het feit. dat de „Nieuw Amsterdam" voor de eerste maal uitgevaren is naar de stad, waarvan het den borspronkelljken naam voert, heeft de burgemeester van Rotterdam een bood schap van „goodwill" gezonden aan den burgemeester van New York, Deze boodschap, welke gepaard ging met de aanbieding van een zilveren schaal in oud-Hollandschen stijl, is door den direc teur der H.A.L., den heer F. C. Bouman, die de eerste reis van het mailschip heeft medegemaakt, aan burgemeester La Guar- dla namens burgemeester Droogleever Fortuyn overhandigd. STRENGERE CONTROLE OP DE GEVLUCHTE SPANJAARDEN NOOD ZAKELIJK GEACHT. Het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Buiten- landsche Zaken en van Justitie de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat sinds 18 Mei jl. weder een viertal geïnterneerden Spanjaarden (Franco-aanhangers) uit de hun aangewe zen verblijfplaats zijn ontvlucht, en wel dezelfde personen, die reeds eerder wegens het breken van hun eerewoord en het doen van een poging tot ontvluchting, op Ame land zijn geïnterneerd geweest?; 2. zijn de ministers niet van meening wanneer dit inderdaad waar is dat na de eerste ontvluchtingspoging dezer man nen en na de ontvluchtingen, waarover ondergeteekende op 6 December 1937 vra gen heeft gesteld, ten aanzien van de overige krachtens Internationale overeen komst, wet en Kon. besluit (art. 3 van het Kon Besi van 11 Juni 1937 Staatsblad 163) geïnterneerden een strengere controle noodzakelijk Is. dan de melding, eens per week, aan het politiebureau?; 3. zijn de ministers bereid, ter nakoming van de uit de genoemde overeenkomst voortspruitende internationale verplich ting en ter uitvoering van bovengemeld K. B. ten aanzien van de nog aanwezige geïnterneerden strengere bewakingsvoor schriften te geven en te doen handhaven, zoaals blijkens het antwoord op boven genoemde vragen tijdelijk is geschied, zulks in overeenstemming met de maatregelen ten aanzien van andere vreemdelingen, die onder bijzonder toezicht staan? De middenstandszaak, die het dagblad als partner koos. Zekere eigenaar van een midden standszaak kon ertoe worden bewo gen drie keer ln de week te adver- teeren met betrekkelijk kleine adver tenties. 1638 Met een klein budget werd begonnen, dat echter, toen deze dagbladreclame prachtige resultaten opleverde, reeds spoedig kon worden vergroot. Dat de campagne in alle opzichten geslaagd mag heeten, bleek reeds uit het feit, dat deze adverteerder een Jaar later een mooien winkel kon openen ln een naburige stad. Thans beschouwt de bewuste adver teerder het dagblad als een soort partner, omdat hij nu niet alleen méér verdient, maar ook omdat zijn verkoopskosten, over het algemeen genomen, zijn verlaagd. En dit on danks het feit, dat hij 50 meer ln dagblad-reclame belegt dan twee jaar geleden, toen hij met de campagne begon. VERGADERING DER NEDERLANDSOU- ZUID-AFRIKAANSCHE VEREENIGING. Zaterdagmiddag hield de Nederlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging haar al- gemeene vergadering ln Krasnapolsky te Amsterdam, onder leiding van den voor zitter. den heer L. R. Mlddelberg die een overzicht gaf van de bemoeiingen dec vereeniglng. Na de openingsrede werden verschil lende huishoudelijke aangelegenheden af gedaan. Het verslag van den secretaris en de rekening en verantwoording van den penningmeester worden goedgekeurd. Alle aftredende leden van het hoofd bestuur werden herkozen. Vervolgens hield prof, dr. P. J. Geyl een inleiding over de positie en vooruitzichten van de Hollandsch-Afrikaansche cultuur. Na de pauze vertoonde de heer J. G. Hunmingher. tandarts te Amsterdam, een door hem zelf in Zuid-Afrlka opgenomen film van land en volk. waarmee hij. zoo als elders bij vorige vertooningen, zeer veel succes had. Ter gelegenheid van de vergadering was ln een nevenzaal een kleine Zuid-Afri- kaansche tentoonstelling Ingericht, waar van de kern gevormd werd door een ver zameling Afrlkaansche boeken, tijdschrif ten en enkele curiosa, bijeengebracht door den heer Thos. Blok. secretaris van de „Oranje Vrljstaatse Onderwijsers-Vereni- fiing" te Bloemfontein. ZU was aangevuld met eenlg materiaal dat de vereeniging in haar bezit had. waardoor de bezoekers eenigen indruk konden krijgen van Zuid- Afrika's groote mannen, enkele producten en Zuld-Afrlkaansche letterkunde, terwijl zll kennis konden maken met Ziuid-Afri- kaansche kranten en Iets konden zien over de betrekkingen tusschen Nederland en Zutd-Afrlka. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. In de nieuwe zaal van het gebouw der Hollandsche Maatschappij der Weten schappen te Haarlem is Zaterdagmiddag prins Bernhard geïnstalleerd als bescherm heer dezer maatschappij. DE POSITIE VAN HULPBESTELLERS. Bil Kon Besluit is bepaald, dat hulp- bestellers bii den post-, telegraaf- en tele foondienst-, krachtens machtiging van den directeur-generaal der P.T.T. doorioopend met een volle dagtaak belast, door dezen mits zii voldoen aan door hem te stellen eischen en voorwaarden, kunnen worden benoemd tot arbeider in tljdelljken dienst. STIJGEND REIZIGERS VERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. Om de bezetting der treinen met de in voering van den zomerdienst en de uit breiding der electrificatle te kunnen na gaan. wordt door het treinpersoneel van 15 Mei tot 26 Juni een relzlgerstelling ge houden. Na de eerste week der telling blijkt reeds dat het relzlgersvervoer bil verleden Jaar over het zelfde tijdvak belangrijk gestegen is. zoodat verschillende treinen ook op het baanvak LeidenUtrecht vergroot zullen worden. FEDERATIE VAN BROKKENHUIZEN GESTICHT. Te Utrecht ls gesticht de Federatie van Brokkenhuizen in Nederland. De vergadering, welke onder groote be langstelling werd gehouden, bevestigde den indruk van de voorloopige besprekin gen, in verband waarmede tot oprichting kon worden overgegaan. Er zijn pi nr. 35 brokkenhuizen in Ne derland of vereenigingen welke op gelijke basis werken. De bedoeling der federatie is, door uit wisseling van gedachten en ruiling van reclame van goederen enz. tot nog grooter activiteit te komen, gezien de vele aan vragen tn dezen moeilijken tijd, nu er weinig geld maar nog wel goederen zijn te krijgen. Tevens zal getracht worden twee keer per jaar over ons land een ophaaldienst te organiseeren welke per radio zal worden toegelicht. Statuten en huishoudelijk reglement werden goedgekeurd. Het bestuur werd zoodanig samengesteld dat iedere provin cie er in is vertegenwoordigd Voor de provincie Utrecht werd geko zen mevr. C. C. Schreuder-Nïjland voor Zeeland mevr. J. Ermerins 'te Middelburg, voor Brabant mej. W. Marchand te Ber gen on Zoom, voor Drente de heer J. Nijs- sen te Assen, voor Noord-Holland de heer J. Broekema te Hilversum, voor Zuid- Holland de heer L. Klok te Rotterdam en voor Groningen de heeren H. J. Klaassens en Jac Ponsen. Tot algemeen voorzitter werd gekozen de heer H. J. Klaassens, tot secretaris-pen ningmeester de heer Jac. Ponsen, tot vlce- voorzltter de heer J. Nijssen en tot vice- secretaris-penningmeesteresse mevr. C C. Schreuder-NU land HEDEN. Nut-sgebouw: Donders' spreekcursus, 8% u. n.m. Dinsdag. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 u. n!m. Woensdag. In den Vergulden Turk: Aandeelhoudersvere N.V. Nationaal Veem. 4 uur nam. Pieterskerk: Bach-Kantaten, 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Fluitconcert Wolfgang Kander, 8 1/4 uur nam. Katwijk aan Zee (Casa Cara): Spr. de heer Schoonderbeek van Ede, 7% uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam „Het groene licht". Woensdag- en Zaterdagmiddag 2 uur, Hemel vaartsdag en Zondag van 27 uur doorl. voor stelling en 8 uur nam. Trianon -Theater, Breestraat 31. 8 uur nam Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur' Duikboot „D 1". Hemelvaartsdag en Zondag van 2-7 uur door- loopende voorstelling. Lido- f heateiöieenstraat 39: 8.15 uur nam „Een stad op stelten". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur, He melvaartsdag en Zondag doorl. voorstelling van £—7 uur en 8.15 uur. Caslno-'l neater liooppwoerd 49: 8 uur nam „Verloren ln de wildernis". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur Hemelvaartsdag 2—4% en 8 uur en Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur. Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-theater. Haarl.straat: lederen werkdag 2 uur nam. en 8 uur nam.: ..Bruiloft ln WalklkT Hemelvaartsdag en Zondag doorl. voortsel- ling 27 en 8 uur nam. Nova-bioscoop (Katwijk aan Zee): Vrijdag. Zaterdag en Maandag 8 uur „Mlchaël Strogofl de koerier van den tsaar". Dinsdag. Woensdag en Donderdag 8 uur: „Truxa onder schijnwerpers". DIVERSEN: 's Dinsdags. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9«/j11 uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genees- kui.ie. Consultatlebur. v. Alcoholisten. 8 u. nam. 's Donderdags: Inst. voor Praeventleve Ge neeskunde (1ste Blnnenvestgr. 22). Inenting tegen dlphterie. 3>/, uur *s middags precies. s Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—6 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid", echter van nam. 8 uur tot voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 21 Mei t.m. Woensdag 25 Mei waargenomen door de apotheken: D. J. v. Drlesum. Mare 110. tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerling Onneslaan 28, tel. 3553. Donderdag 26 Mei, Hemelvaartsdag, t.m. Vrijdag 27 Mei neemt waar apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18. tel. 523. Voor Oegstgeest: mej. J. Doedens. Wilhel- minapark 8. tel. 274. HULDIGING v. PROF. DR. H. BRUGMANS Zaterdagmiddag heeft prof. dr. H. Bmg- mans. onder zeer groote belangstelling zijn afscheidscollege gegeven ln de aula der universiteit te Amsterdam, waarna hij ter gelegenheid van zijn aftreden als hoog leeraar is gehuldigd door het daartoe ge vormde comité, dat hem een ln leeren band gebonden bibliografie van zijn wer ken aanbood. Prof. Brugmans had als onderwerp van zijn laatste college gekozen: ..De waarde van de Fransche revolutie." Toen prof. Brugmans zijn rede had be ëindigd nam prof. dr. H F:ijda het woord en richtte zich namens den Academischen Senaat tot den scheldenden hoogleeraar. Verder werd nog het woord gevoerd door prof, mr. dr. N. W. Posthumus, waarna prof. Brugmans een dankwoord sprak. een weldaad voor Uw huid 1659 JUBILEUM KON. MARECHAUSSEE. Woensdag 1 Juni as. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat het depot der Ko ninklijke marechaussee te Apeldoorn werd opgericht. Het ligt ln het voornemen om het zil veren jubileum feestelijk te herdenken, ter gelegenheid waarvan reeds een uitgebreid programma is samengesteld. ONTHULLING MONUMENT VAN WIJLEN DE KONINGIN-MOEDER. Van officleele zijde meldt men ons, dat H. M. de Koningin op 16 Juni e. k. tc Am sterdam aanwezig zal zijn bij de onthul ling van het monument van wijlen H. M. de Koningin-Moeder. UIT NED. OOST-INDIE. REGENT OVERLEDEN. BANJOEWANGI, 23 Mel i Aneta-A.N.P.) De regent van Banjoewangi is Zondag morgen plotseling overleden. TEELT VAN EIGENHEIMERS OI* TUINBOUWTEELTVERGUNNIN G Het persbericht van eenige dagen gele den betreffende te telen Eigenheimers op tuinbouwteeltvergunning behoeft de vol gende aanvulling: Om deze Eigenheimers in aanmerking te doen komen voor de voor vroege aard appelen te stellen prijsregeling, zal, even als ln vorige jaren opgave der beteelde op pervlakte aan de velling moeten geschie den. Voor deze opgave komen niet in aan merking de telers, die in het bezit zijn van een teeltvergunning uitsluitend voor plant aardappelen; de telers zullen dus bij a® opgave hun teeltvergunning moeten mee brengen, opdat aan de hand hiervan opgave door de velling kan worden ?M°"' troleerd. De opgaven der telers moeten véór 15 Juni a.s. gedaan zijn. Aangezien tot. nader order alleen Eigenheimers ge oogst mogen worden, die geteeld zijn °P luinbouwteeltvergunning, zullen ook allee die Eigenheimers geveild mogen wortiem waarvan opgave der beteelde opper"'3 aan de veiling heeft plaats gehad. De a dus verkregen opgaven geven aan de ve - llngcn tevens de gelegenheid om te con troleeren of in verhouding tot de ven oppervlakte niet een te groot kws®" Eigenheimers ter veiling wordt aangevoer Indien eenige fraude ln deze zou wo elen vermoed dan moet dit direct aan Groenten- en Frultcentrale ter kennis wo den gebracht, teneinde controle te do instellen, 2-2

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6