Voetbal NederlandSchotland - De Grotius-herdenking te Delft 79sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Een goede zakenvrouw FEUILLETON SURlMAMf: TBR HERDENKING van den 75sten jaardag van de vrij verklaring der slaven in Suriname zullen van 1 Juni tot en met ultimo December in Suriname speciale postzegels, emancipatie-hlerdenkings-zegels worden uitgegeven. DE ROTTERDAMSCHE ATHLETIEKVEREENIGING „PRO PATRIA" organiseerde atletiekwedstrijden op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam. Finale 100 meter klasse A, gewonnen door Osendarp (Trekvogels). Tweede werd Baumgarten. door HERMAN ANTONSEN. 30) „Ja", zei Jonathan. „En ik heb daar niet 5»lgezeten ook. Drie koffiecontracten ge sloten. joggie!" Hij was op den rand van «et ledikant gaan zitten met zijn handen °w zijn knie heen. „Dat is de buit, dien ik ®ee naar huis breng. Eén in Santos met »e Pan-American-Coffee-CompanyEen der directeuren was nog een oude kennis uit Princeton. Dat heeft me geholpen", voegde «ij er zedig aan toe. „En toen kreeg ik er oog een ander belangrijk contract bij in Bahia en een derde in Barranquilla. Dat "i BarranquUla is niet zoo omvangrijk, incest verscheping naar het Canal. Maai oe twee andere helpen ons aan onze jaar- "Jksche onkosten, daar kun je op reke nen". Bick schudde beduusd het hoofd. Jk ben naar al die koffieplantages toe- „cweest", vervolgde Jonathan. „Ik heb tolfie zien groeien, plukken, sorteeren en ''«schepen. Het is een geweldige Industrie! Blek", „Voor een buitenstaander", zei Dick, „heb )c ongetwijfeld goede zaken voor je ree- "crij gedaan". „Voor een buitenstaander?" herhaalde Jonathan. „O. daarmee bedoel je zeker, nat ik geen belang behoef te stellen in de 'ccierij, omdat ik toch geen directeur meer ben? Maar ik zou toch een lammeling zijn, als ik er zoo over dacht, vind je niet?" Hij maakte een afwerend gebaar. „Dit was nu eenmaal een kans voor ons en die heb ik aangegrepen! Ik hoopte alleen maar, dat de reederij niet bankroet geslagen was, voordat ik die contracten had afgesloten. Het is een wonder geweest, dat we lang genoeg drijvende zijn gebleven, maar nu hebben we voor een poosje adem genoeg". Hij stak een sigaret op. „Ik heb nog méér gedaan", vervolgde hij. „Ik ben er daar achter gekomen, dat er een monopolie voor bananenvervoer te krij gen was. Niemand zou het ons beletten, vertelde mijn agent me. Zoodoende ver kreeg ik optie op een groote bananenplan tage in Cuardozo. Schitterend zaakje, Dick Een eigen haventje, drie lichters, een spoorweg, aanlegsteiger en een stel pak huizen". Hij knikte grimmig. „Die lui zul len ons er gauw genoeg inwerken, of an ders beginnen we zelf aan bananentrans- porten". Dick besefte, hoe hard hij aan het werk was geweest. Hij was strijdlustig en hij ge bruikte zijn verstand er goed bij. „Nou", zei Dick tot besluit, „me dunkt, je hebt een geweldig grooten dienst bewezen aan dat meisje uit Texas, dat op het oogenblik je reederij bestuurt." Jonathan bleef vlak voor hem staan. Hij blies een grooten rookwolk uit en keek Dick met een guitig lachje aan. „Toch waar?" zei hij. „Denk je dat?" Maar verder ging hij er niet op in en ver volgde; „Geef je een partijtje, Dick? Best, noodig mij erbij! En leen me een schoon overhemd, wil je?" Hij liep naar de badkamer en even later hoorde Dick hem met water plensen en vroolijk een deuntje fluiten. En toen hij weer te voorschijn kwam, neuriede hij „Stap, stap, stap, de jongens gaan mar- cheeren!" Blijkbaar waren oorlogsliedjes aan de orde van den dag. „Je bent, naar het schijnt, nog al wat van plan", zei Dick. „En of", antwoordde Jonathan. „En of!" Hij kleedde zich op zijn gemak verder en stond voor den spiegel zijn das te strik ken met een veelbeteekenend peinzend glimlachje. Of hij iets van plan was? Hij zou een zeker meisje een aardige verras sing bezorgen. Als ze dan beslist met Jon gens wilde spelen moest ze ook tegen een duwtje kunnen. Enfin, hij had haar van te voren gewaarschuwd, dat ze er nog eens spijt van zou hebben! XVI. Zoodra de laatste gast verdwenen was, nam Jonathan Dick terzijde. „Ik zou je graag even spreken. Ik heb misschien je hulp voor mijn plannen noo dig. Heb je een vijand wel eens in de flank aangevallen, Dick?" Dick staarde hem aan. „Een vijand in de flank aangevallen?" vroeg hij. „Neen, toch niet." „Dan wordt het tijd, dat je het leert," vond Jonathan grinnikend. „Kom, laten we eens overleggen." Ze ging naar de werkkamer van Dick en deden de deur op slot Den volgenden morgen begaf hij zich naar het Blair Gebouw. Meggs was blij hem terug te zien. Ze schudden elkaar de hand en kwamen tot de bevinding, dat hun bei der gezondheid nog uitstekend was. „En zeg nu eens," zei Jonathan vastbe sloten, „denk je, dat Ik miss Ransome te spreken kan krijgen?" Meggs keek bedenkelijk. Maar hij had geen verantwoordelijkheid te dragen. Hij ging dus naar binnen, om Jonathan aan te dienen, hopend, dat de politie niet zou be hoeven ter hulp geroepen te worden. „Jonathan!" riep Valentine uit, zich rechtop in haar stoel zettend. „Dat is toch niet waar, mijnheer Meggs? Vraagt u hem alstublieft dadelijk binnen te komen!" Ze voelde, dat er ergens in haar keel iets begon op te zetten. Jonathan! Als hij ooit had kunnen raden Jonathan kwam terstond naar binnen stappen. „ZooJonathan!" zei Valentine. Haar stem had een ernstigen klank, deels verlegen, deels guitig, toen ze zijn voor naam noemde. Hij schonk er geen aan dacht aan. Mijnheer Blair bleef volkomen zakelijk. „Hoe maakt u het, miss Ransome?" vroeg hij kortaf. „Mag ik gaan zitten?" Valentine wees op een stoel. Iedere ver onderstelling, dat deze jonge man met vriendschappelijke gevoelens kon zijn geko men, was vernietigd. Dat was eigenlijk ook wel wat tè veel verwacht geweest, maar ze zou graag gehad hebben, dat hij het haar wat gemakkelijker gemaakt had. Ze keek naar zijn sterk sprekenden mond en kin, naar zijn keurig gescheiden haar en zijn stoere schouders. de matroos Abias Bliss van Reddingssloep Nummer Een! „Ik heb u al sedert lang iets willen zeg gen," begon ze met neergeslagen oogen. „Ik zou „Alstublieft niet!" zei hij, zijn hand af werend opstekend. „Ik ben er zeker van dat ik u iets véél belangrijkers te vertel len heb." Valentine was het er niet mee eens, maar ze zweeg toch. Hij haalde een dikke gele enveloppe uit zijn zak te voorschijn en schoof haar die over haar bureaublad toe. „Daarin zult u drie koffievervrachtings- contracten vinden," zei hij. „Ik heb die uit Zuid-Amerika meegebracht." Alleen het tikken van de klok verbrak de stilte In het vertrek. Valentine leunde ach terover in haar stoel. Hij was dus naar Zuid-Amerika geweest om voor de reederij te werken! „Jonathan Blair," zei ze. „Je bent onge twijfeld een onkwetsbaar iemand." „Jammer genoeg zijn die contracten niet ve^l waard," vervolgde hij zakelijk. Ze sperde de oogen open. „Nietniet veel waard?" „In de gegeven omstandigheden ten min ste niet," zei hij onbewogen. „U moet weten, miss Ransome. dat ik in Zuid-Amerika óók ontdekt heb, dat er nog steeds een proces van het Gouvernement aldaar tegen de Blair Lijn hangende was. Dat hebt u nooit geweten, wel? Tja, dat toont alleen, wat je op den koop toe kunt krijgen, als je aan- deelen aanschaft, vooral als je dat alleen voor de aardigheid doet!" Hij knikte een paar maal vormelijk. Het meisje trok haar donkere wenkbrauwen verbluft- samen. Ze begreep niet. waar het eigenlijk om ging, maar ze had het gevoel, dat Jonathan Corinthius Blair daar als een levende wraakgodheid voor haar gezeten was. „Wil je zoo goed zijn, nadere verklaring te geven?" vroeg ze gejaagd. (Nadruk verboden) (Wordt vervolgd) NEDERLAND—SCHOTLAND 1—3. Het derde Schotsche doelpunt, dat gemaakt werd door Walker. V.l.n.r. O'Donnell, Caldenhove, Weber, Walker en van Male. DE GROTIIIS HERDENKING TE DELFT vond Zaterdag op de Markt voor het standbeeld van Hugo de Groot plaats, waarbij mr. J. P. Fockema Andreae, algemeen voorzitter van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede een krans iegde. Overzicht van de plechtigheid. GROOT RUITERFEEST van het comité Ruitersport Am sterdam op het Minerva-terrein aldaar. Black and White carrousselrijden door de jeugd. NAKANO (VOOR) EN VAN SWOL (ACHTER) in den tenniswedstrijd Nederland-Japan op de M.E.T.S.-baan DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND—SCHOTLAND. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, en de Engelsche gezant sir Charles Hubert Montgomery op de eere-tribune. DE BEKENDE RADIO-REPORTER HAN HOLLANDER werd in het Amstel-hotel te Amsterdam gehul digd ter gelegenheid van het verslaan van den SOsten interland-wedstrijd. Namens het huldigingscomité biedt dr. Max Euwe den jubilaris een boek met handteekeningen van bewonderaars aan. Geheel rechts Karei Lotsy.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 5