BUITENLAND HEEREN- en DAMES- KLEEDING 50 aid. LOEB LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 23 Mei 1931 L— Complot tegen Stalin in het leger? De nieuwste modellen. De laagste prijzen. De gemakkelijkste voorwaarden. Wij leveren bedragen tot tegen per week of f. 4 p. maand zonder vooruitbetaling. BREESTRAAT 161 EGYPTE-ZENDING. Ds. P. de Haan over het werk der Vereeniging. Heden werd te dezer stede een jaarver gadering van de „Vereenlging tot uitbrei ding van het Evangelie In Egypte" gehou den. Teneinde meerdere bekendheid aan het werk der Egypte-zending te geven was reeds gisteravond in de Pieterskerk een sa menkomst belegd, waarin ds. P. de Haan van Antwerpen, secretaris der vereeniging het een en ander over den arbeid der zen- dingsvereeniging heeft verteld. Dr. J. Riemens. die het openingswoord sprak, las allereerst Jesaja 19 1925 om er dan op te wijzen, dat het goed is. dat wij van tijd tot tijd aan het oude Egypte- land herinnerd worden, Egypte en het volk van Israël zijn nauw met elkander ver- Voordrachtsoefenlng der leerlingen. De jaatlijksche leerlingenavonden van het Lcidsch Muzieklyceum. dat in Sep tember zijn eerste lustrum hoopt te vieren, kenmerken zich steeds door een prettige sfeer van de jongeren en de grooteren, die tezamen zijn gekomen, om elkanders pres taties te beluisteren, terwijl de zaal tevens steeds uitstekend gevuld is met belang stellende ouder, die nu wel eens hooren willen, hoever hun kinderen gevorderd zijn op het moeilijke terrein, waar vrouwe Musica liaar scepter zwaait. Deze avonden worden steeds ingeleid door den actieven voorzitter van de com missie van advies, oiof. Lam. die dan met een enkel woord het wel en w:ee van dit bonden en daarom is het goed. dat wij Lyceum, dat hem zeer na ligt. bespreekt, onze zendingsactie ook uitstrekken naarfzoo ook nu; hij heette namens de diree- dat land. Na solo-zang van mej. Ardesch van Ha mel, die aan het orgel begeleid werd door den heer Leo Mens. heeft de secretaris der Vereeniging. ds. P. de Haan van Antwerpen het een en ander van de Egypte-zending medegedeeld. Vooraf zette spr. uiteen, dat wie aan de zending wil medewerken, ge dragen en bezield moet zijn door het ge loof. Het werk der Egypte-zending, aldus spr dateert van bijna zeventig jaar geleden, toen ds. Witteveen van Ermelo begreep, dat ook in het land van Egypte het evangelie moest verkondigd worden. De gebroeders Jac. en Adr. Booy waren de eerste predikers, die naar Egypte ver trokken. Maar kort vertoefden deze broe ders in het land. Veel baanbrekend werk hebben echter de heer Spillenaar. die in September 1874 als zendeling geordend werd, en diens echt- genoote in Egypte verricht. In Spillenaar leefde de geest van Christus in tijden van cholera. overstrooming, groote Tampen enz.; dan stond zijn huis voor iedereen open. Hij had met groote moeilijkheden te kampen temeer daar hij geen enkele orga nisatie achter zich had staan, maar alleen ds. Witteveen. die van tijd tot tijd eens een gift kon zenden. Maar in het geloof heeft hij volhard. Bij een bezoek, dat Spillenaar eens aan Nederland bracht, heeft hij ver haald van de moeilijke omstandigheden waaronder hij werkte. Het duurde toen niet lang of de Vereeniging tot uitbreiding van het evangelie in Egypte, welke thans 52 jaar bestaat, werd opgericht. Uitvoerig weidde spr. voorts uit over de gevaren waaraan zendeling Spillenaar is bloot gesteld geweest. Na dertien jaar werd de eerste gemeente in Calioub gesticht. Ook het onderwijs had zijn aandacht. Thans werken er zendeling Bijl en zende ling Dolman, welke laatste het vorige jaar uitgezonden werd. Het zendingshuis te Calioub vormt momenteel een centrum van intensleven zendingsarbeid. Ds. de Haan beëindigde zijn rede met op te wekken het werk der zending in het algemeen en dat van de Vereeniging in het hiizonder te gedenken. Nadat mej. Van Hamel zich nogmaal in een aria van Handel had laten hooren. heeft de voorzitter der Vereeniging. ds. W. van Limburgh, Herv. pred. te Amsterdam het slotwoord gesproken. De bijeenkomst, werd besloten met het zangen van Ps. 72 vers 11, waarna ds. van Limburgh in ge bed voorging. Een schaaleollecte bracht ruim f. 62.op. De jaarvergadering. In het gebouw ..Rehoboth" ving heden ochtend om kwart voor elf de jaarverga dering aan. Ds. W. van Limburgh. Herv. pred. tê Amsterdam en voorzitter der ver eeniging. opende dit samenzijn op de ge bruikelijke wijze, waarna hij allen welkom heette. Naar aanleiding van Openb. 2 vers S11 sprak spr. vervolgens over den brief aan den Engel der gemeente van die van Smyrna. Vervolgens bracht de secretaris, ds. P de Haan van Antwerpen zijn jaarverslag uit. Uitvoerig werd hierin mededeeling ge daan van den zendingsarbeid der vereeni ging en wel speciaal van het zendingshuis te Calioub Ds. de Haan eindigde zijn jaar overzicht met het werk der Egypte-zen ding in aller aandacht aan te bevelen. De penningmeester der vereeniging, de heer H. J. de Jong Schouwenburg deed ver volgens rekening en verantwoording over het afgeloopen verslagjaar. Hartelijk dank te spr. hen, die der vereeniging hun fi- nancieelen steun hebben verleend. Nadat nog enkele zaken van huishoudelijken aard waren afgehandeld, vond nog een bespre king plaats over de behartiging van de zen- dingsbelangen in Egypte. De heer J. F. de Heer alhier gaf een histo risch overzicht van de te Leiden gevoerde Zendings-actie voor de Egypte-Zending sedert hij met. wijlen ds. C. M. Pohlmann en den heer Van Borssele jaren geleden hiermee begonnen was. Het is noodig, dat de commissie een verjongingskuur onder gaat. Uit de ter vergadering aanwezigen bood mevr J. W. van BentenVeenendaal zich aan, om de behulpzame hand te bie den. Namens de samenwerkende Zendingscor poraties voerde dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest het woord. Dankbaar gewaagde spreker van gemeenschappelijke zegening die er toch naast den gemeenschap- peiijken nood is. Ook wees spreker op het verband, dat er gekomen is tusschen de Egypte-Zending en de Zendingsschool door dc afvaardiging van een oud-leerling, den heer C Dolman, als zendeling naar Egypte. De heer Joh. van Noort uit Soestdijk. droeg namens de Kinder Zendings-Veree- niging een som van f. 2100 af aan het hoofdbestuur, welk bedrag hoofdzakelijk uit Zendingsbusjes afkomstig, is. De commissie tot het nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester, bestaande uit de heeren J. F. de Heer en ds. J. de Wit. bracht verslag uit, waarna de penningmeester werd gedechar geerd van zijn beheer. Na het zingen van Gezang 273 1 sloot d' -oorzitter de vergadering met dank gebed. „LEIDSCH MUZIEKLYCEUM". Onze stadgenoot, de heer H. D. Mast slaagde voor het examen adspirant bouw kundig opzichter. afgenomen door den Bond van Ned. Architecten B. N. A. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de afgeloopen week opgenomen; Maandag 16 Mei 52. Dinsdag 17 Mei. 55. Woensdag 18 Mei 54, Donderdag 19 Mei 53, Vrijdag 20 Mei 52 en Zaterdag 21 Mei 54 volwassen perso nen. trice, mej. Westendorff en de commissie van advies, allen hartelijk welkom en wees er od dat de uitvoering ditmaal op eenigs- zins eenvoudiger leest geschoeid was. Eenerzij ds als gevolg van het feit. dat de directrice in verband met droeve familie omstandigheden gedurende eenige maan den met haar volle belangstelling aan het instituut kon wijden, anderzijds omdat in September het eerste lustrum plaats vindt, dat gepaard zal gaan met een lustrum- uitvoering in het komende voorjaar. Met het oog op de voorbereiding daarvan, doen we het nu wat eenvoudiger, aldus spr. Spr. verklaarde voorts, dat het lyceum vooruitgaat; er zijn thans 130 leerlingen tegen 85 ln het vorige jaar. Twee nieuwe leerkrachten zijn aan het lyceum verbonden, n.l. de heeren Gebhart icello) en W. de Roos (piano), terwijl mej. van Manen met September een cur sus in rhytmiek zal openen In de commissie van advies namen plaats de heeren Donders en Staller. Na dit inleidend woord, was het de beurt aan de serie leerlingen, die. van héél klein af tot volwassen toe, zich dap per presenteerden en getuigenis aflegden van goede voorstudie. Wii willen hier niet hun namen noemen, doch verklaren gaarne met gTOot genoegen naar hun voordrachten geluisterd te hebben. Natuurlijk lukte dit bil den een beter dan bij den ander, maar het was toch opmerkelijk, dat dikwijls al buitengewoon kranige technische resul taten behaald waren bij de kleintjes, ter wijl de ouderen daarbij ook veel muzikaal begrip toonden. Vooral ook na de pauze, toen de ouderen aan de beurt kwamen, werd in dat opzicht veel goeds ten ge- hoore gebracht. Een bewijs, dat het onder, richt op dit lyceum in kundige handen is. Wij (hébben ook genoten van het op treden van het kleuterklasje, dat in aar dige boerenpakjes en met grappige bewe ginkjes Ant. van Dijks „Bij de Boeren" zong De koorklasse, die onder leiding van de directrice staat, zong eveneens op geanimeerde wijze. De beide nieuwe leeraren, de heeren Gebhart en de Roos stelden zich eveneens met cello- en pianospel aan de ouders en belangstellenden voor Mej. Westendorff, die voor de pauze reeds met bloemen was gehuldigd, ontving ook later nog een fraai bouquet van drie kleine meisjes. Prof Lam dankte tenslotte voor de be langstelling. voor de verschillende presta ties en de directrice voor de organisatie van dezen avond. Hij besloot met een op wekking. om het lyceum in zijn streven te steunen. Al met al een avond, waaron getoond is, dat er op deze school met toewijding ge studeerd wordt en die een in vlot tempo afgewerkt programma heeft gebracht, voor welks uitvoeringswaarde wit in het algemeen een compliment gaarne willen maken. HET LELDSCHE TOONEELGEZELSCHAP. Tooneelavond. In de uitstekend bezette concertzaal van „Zomerlust" heeft „Het Leidsche Tooneel- gezelschap" Zaterdagavond haar laatste opvoering in dit seizoen gegeven. Nadat de voorzitter, de heer T Rijsber- gen, de aanwezigen had verwelkomd en zich daarbij speciaal had gericht tot enkele afgevaardigden van zustervereenigingen uit den Haag. werd ln een zeer vlot tempo het tooneelstuk .Menschen rond de ha vens" van Jack Bess opgevoerd. Niet minder dan elf maal moest ln dit stuk van tooneel worden verwisseld en het pleit wel voor de uitstekende voorbereiding, dat men daarvoor telkens slechts enkele minuten noodig had. „Menschen rond de havens", dat bijna geheel speelt in de havenwijk van een groote stad, werd door de Nieuwe Toonee- lers op uitstekende wijze gespeeld. Zonder een der andere spelers daarmede iets te kort te willen doen, willen wij hier speciaal noemen de drie matrozen, de heeren C. Heyen en C. en A. Rijsbergen. Daarnaast trok ook het spel van mej. D. Steegers, die weliswaar een kleinere rol had. sterk de aandacht. Werd dus met het goede spel veel eer in gelegd, ook de inhoud van dit zeemansstuk bleek bij de aanwezigen in den smaak te vallen en oogstte veel succes. Tenslotte werd onder leiding van den heer Gé Miere- met een dansje gemaakt, waarbij „De Flora-band" onder leiding van den heer J. Boelee voor de onmisbare muzikale bege leiding zorgde. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. Bouw- en Architectenbureau Gebrs. F. en C. van Beukering (Beperkende Bepalingen) Houtlaan 21, Lelden. Afkomstig uit 's-Gravenhage. Wijziging. Boterhandel „Algemeen Belang", Raap horst en Co., Groenhazengracht 1, Leiden. Handel in margarine en galanterieën. De vennootschap onder firma is met in gang van 19 Mei 1938 ontbonden. De zaak wordt voortgezet door J. Raap horst, onder den ouden naam. Naar wij vernemen zal een gedeelte van het personeel der Ned. Siemens Maat schappij N.V. te 's-Gravenhage, ongeveer 400 man, waarvan velen woonachtig zijn te Leiden en omstreken, op Hemelvaartsdag per extra trein een excursie van 4 dagen aanvangen naar het Siemens-concern te Berlijn. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eenige ontspanning, doch de situatie blijft ernstig. Het incident in Eger, in Tsjecho-Sio- wakije, heeft de wereld opnieuw opge schrikt. Wederom is daaruit nog eens te meer gebleken, hoe weinig er noodig Is, om onze omgeving in vuur en vlam te zet ten. Geweldig was de spanning Zaterdag, die nog vermeerderde door het bericht dat Tsjecho-Siowakije een paar lichtingen on der de wapens had geroepen; later bleek dat dit slechts geschiedde in het belang van handhaving der orde en blijkbaar is de uitwerking ook in die richting gegaan. Gelet op den toon der Duitsche pers was de situatie vrij critiek. Dit is ongetwijfeld mede een der oorzaken geweest, dat het buitenland zich heeft gehaast, onmiddellijk op te treden. Speciaal Engeland heeft zich geducht Ingespannen om op Berlijn een kalmeerende pressie uit te oefenen. Van die zijde is er aan herinnerd, dat de regeering van Tsjecho-Siowakije van ganscher harte heeft beantwoord aan de Britsche aanspo ring. het minderhedenvraagstuk langs vredelievenden weg op te lossen. Dit is ge bleken uit de bereidwilligheid van de Tsje chische regeering. met Henlein te onder handelen en ook uit de voorbereiding tot onderhandelen. De houding van de Britsche regeering is uiteengezet in de rede van minister-presi dent Chamberlain in het parlement op 24 Maart j.l„ waarin hij wel geen beloften deed ten aanzien van Tsjecho-Siowakije, maar wees op de banden, welke bestaan tusschen Engeland en Frankrijk. Inzake het besluit van de Sudenten- Duitschers, dat zij niet willen onderhan delen, alvorens zekere garanties gegeven zijn, is de Britsche regeering van meening, dat dit het paard achter den wagen span nen is. aangezien deze garanties deel zou den uitmaken van de besprekingen. Havas bericht nog. dat met ingang van Zaterdag de houders van een Britsch paspoort, die zich naar Duitsch- land willen begeven, een visum van het Duitsche consulaat noodig hebben. En hoewel Berlijn blijkbaar zich niet wil de laten intimideeren en vrij duidelijk te kennen heeft gegeven, dat het de zaak der Sudenten-Duitschers als een Duitsche aan gelegenheid beschouwt, wil blijkbaar toch ook Duitschland indeze omstandigheden de zaken niet op de spits drijven. Frankrijk houdt zich te Berlijn zooveel mogelijk afzijdig en laat daar Engeland al zijn invloed oefenen. Zoodoende werden ongetwijfeld gevoeligheden gespaard, doch wordt tevens Engeland steeds nauwer in de kwestie betrokken! Gelukkig meenen wy te mogen consta- teeren. dat er, na diverse besprekingen tus. schen den Engeischen gezant te Berlijn en von Ribbentrop, waarbij ook de kwestie van Duitsche troepenverplaatsingen op nieuw wordt aangesneden, thans sprake kan zijn van eenige ontspannig. De gedeel telijke verkiezingen in Tsjecho-Siowakije hebben zonder incidenten van beteekenls plaats gehad en in Sudeten-Duitsehland is ongetwijfeld de overwinning voor Henlein geweest. In hoeverre dit de partij zal stl- muleeren tot verdergaande eischen zal men dienen af te wachten. Praag is bereid ver te gaan. doch aan de onafhankelijkheid van den staat zal het toch onder geen voorwaarde laten tomen. In dit opzicht laat Praag geen enkele twij fel bestaan. Dat een uiteindelijk compromis dienten gevolge nog moeilijk zal zijn, ligt voor de hand. Maar wanneer alle partijen ernstig willen lijkt ons een uitweg op een of andere wijze, toch niet onmogelijk. Doch dan dient men Inderdaad ernstig te willen! Een belangrijke factor is op dit oogen- blik: ernstige incidenten mogen zich niet meer voordoen.Anders zou het ergste te vreezen zijn HET BROODBAKKERSBEDRIJF. Actie voor zes vacantiedagen. Dezer dagen vergaderden de besturen der afdeeling Leiden van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders (sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sulkerbewerkingsbedrijf, de Nederl. Centrale Bond van Christelijke Ar beiders (sters) in de bedrijven van Voe- dings- en Genotmiddelen, en de Nederl. Roomsch-Kathol. Bond van Brood-, Koek en Banketbakkers en Chocolade-, Cacao- en Suikerbewerkers, ter bespreking van een te voeren actie voor zes dagen vacantie voor het personeel in het broodbakkersbedrijf. Over het algemeen ziet men in diverse bedrijven, dat het aantal vacantiedagen zich tot een aantal van zes heeft uitge breid. In tegenstelling daarmede geven in het broodbakkersbedrijf te Leiden slechts enkele werkgevers zes dagen vacantie en een beduidende vacantie-toeslag, doch het grootste deel der werkgevers volstaat met enkele dagen of niets. In verband daarmede hebben bovenge noemde organisatie-besturen besloten zich per schrijven tot de werkgevers in het broodbakkersbedrijf te wenden, met het verzoek nog dezen zomer aan hun personeel zes dagen vacantie te geven. Verder is uit deze organisatie een com missie van drie personen gevormd, welke de werkgevers zal bezoeken. Ook zal aan de werkgeversorganisatie in het broodbakkersbedrijf verzocht worden, haar invloed aan te wenden, om aan het verzoek der arbeiders-organisatie te vol doen. Nog blijft de Duitsche pers geladen zelfs wordt gesproken van bewapening der communisten in Tsjecho-Siowakije, zooals destijds tegen Schuschnigg werd uitge speeld! maar de houding van Engeland dwingt ook deze tot meer bezadigdheid. Van zeer veel belang is ln deze ook de houding van Polen, dat gaarne de rol van groote mogendheid wil spelen, zooals be kend. Het heeft te Praag doen informee- ren naar de militaire bewegingen, doch is daar volkomen gerust gesteld ten aanzien van de bedoelingen Bourgues schrijft in de „Petit Parisien", dat de houding van Polen nopens Tsjecho- Siowakije moet worden opgeklaard. Het Fransch-Poolsche bondgenootschap moet niet alleen een rol spelen in geval van oorlog, doch ook bij crises van den vrede. Kerillis ontwikkelt ln de „Epoque" de zelfde gedachte; „het is thans van Polen, dat voor een groot deel de evolutie van het Tsjechische drama afhangt. Indien War schau zijn solidariteit betuigt, met de mo gendheden, die aan de Duitsche hegemonie waarvan ook Polen onvermijdelijk het slachtoffer zou worden, den weg willen versperren, zou de toestand der militaire strijdkrachten zoodanig zijn, dat Duitsch land zelfs geen minuut zou kunnen blijven stilstaan bij de gedachte zijn toevlucht te nemen tot geweld". Sauerweln schrijft in de „Paris Soir": „Het. derde rijk moet niet vergeten, dat het niet zou kunnen ontkomen aan het lot van een staat, die terreur verspreidt Tegen over de bedreiging van een Duitsche hege monie zou het van oogenblik tot oogenblik tot de voor Duitschland onaangenaamste wendingen kunnen komen. De Duitsche deskundigen op het gebied van diplomatie, economie of leger beseffen, hoe gemakke lijk zich een wereldcoalitie tegen Duitsch land zou kunnen vormen en welke moei lijkheden de Duitsche hulpbronnen in een oorlog van langen duur zouden veroor zaken". Dc Engelsche pers is algemeen van op vatting, dat een ontspanning is ingetreden Li den internationalen toestand, waarvan zij nochtans den ernst blijft erkennen. De bladen schrijven deze ontspanning toe aan drie factoren: het voorbehoud, gisteren door de regeeringen te Eerlijn en Praag in acht genomen, de vastbesloten heid in de houding van Frankrijk en En geland en ten slotte de overtuiging, dat het de plicht der mogendheden Ls alles te doen om een conflict te vermijden en de Sudeten-Duitsche kwestie op vriend schappelijke wijze te regelen. In een hoofdartikel, getiteld „oogenblik- ken van bezorgdheid" schrijft de „Times", na commentaar te hebben geleverd op de Britsche stappen te Berlijn en Praag, dat er geen enkele reden is te gelooven, dat wij vlak voor een oorlog zouden staan, tenzij zich een ernstig incident voordoet, dat den menschen de regelijkheid zou ont nemen en hun zou brengen tot hartstocht, wedijver en haat. Er ligt voor geen enkel land cf voor een bevolkingsgroep voordeel in een oorlog, tenzij voor vijanden der samenleving, die visioenen hebben van een wereldrijk te midden van de ruïnes der beschaving. Geen enkel land kan binnen korten tijd een oorlog winnen en een langdurige oor log zal door de moderne vernietigende wa pens voor de komende generaties onher stelbaar zijn. Dit Ls de algemeene opinie in Engeland. Van Italië verneemt men niets. Een op merkelijk verschijnsel in deze dagen van sombere ernst! DUITSCHLAND. Klacht der Poolsche minderheid. Vijf bladen van de Poolsche minderheid in Duitschland publiceeren een artikel, waarin de Duitsche minderheid in Polen verwéten wordt beweerd te hebben, dat de Polen in Duitschland het uitstekend heb ben. Volgens deze bladen, zijn de omstan digheden der Poolsche "minderheid sedert de Dultedh-Poolsche overeenkomst steeds slechter geworden. De bladen zeggen tot dusverre gezwegen te hebben, maar dat niet langer meer te zullen doen, omdat men misbruik daarvan maakt. Gistermiddag kwam de heer T. J. A. J. van E. alhier, die een zeiltochtje was gaan maken en zijn auto geparkeerd had op een landweg in den Broekpolder onder Oegst- geest, hij terugkomst tot de onaangename ontdekking, dat zijn auto door baldadige handen een elndweegs in het weiland was geduwd en daar na een botsing tegen een dampaal zwaar beschadigd was achterge laten. De Oegstgeester politie Is de vermoede lijke daders, waarschijnlijk een vijftal, op het spoor. FRANKRIJK. Fransche oud-strijders uit de internationale commissie. Le Journal bericht dat de internationale commissie van oud-strijders, welke in 1936 te Rome in het leven ls geroepen en welke haar eerste congres ln Februari 1937 te Berlijn heeft gehouden, te Londen ls bij eengeweest. Beraadslaagd is over een plan op 2 October a s. internationaal een demonstra tie voor den vrede te organiseeren. Dit plan is in beginsel aangenomen. De Fran sche delegatie heeft zich echter verzet tegen een voorstel den Duitschen gedele geerde, den hertog van Saksen-Coburg- Gotha, te belasten met de leiding van de organisatie. De gedelegeerden van België, Tsjecho-Siowakije en Zuld-Slavie onthiel den zich van stemming, zoodat de hertog van Saksen-Coburg-Gotha toch met de leiding belast werd. De Franschen besloten hierop de internationale commissie te ver laten. RUSLAND. Volgens een Finsch blad is op het laat ste oogenblik een complot in het sovjet- Russische leger en bij de luchtmacht ont dekt, dat de omverwerping van Stalin en Worosjilof, den volkscommissaris voor de verdediging, beoogde. Onder de garnizoenen in het eigenlijke Rusland, in Wit-Rusland en ln de Oekraine, zou ontevredenheid tegen deze leiders tot uiting zijn gekomen. Volgens berichten uit Leningrad. Kief en Rostof, aldus het blad, zijn talrijke arresta ties verricht. De krijgsraad te Moskou zou reeds een bekend vliegtuigbestuurder, een commandant van een militair vliegveld, en een ambtenaar van het departement van defensie ter dood veroordeeld hebben en het vonnis doen voltrekken. 1639 (Ingcz. Med.) LUXEMBURG. Tegen buitenlandsche politieke agitatie. De regeering van het groothertogdom heeft bij de Kamer een wetsvoorstel Inge diend, dat ten doel heeft de buitenland sche veiligheid vgn den stapt te waarbor gen. Men wil hiermede trachten een eind te maken aan de ontoelaatbare actie van vreemdelingen, welke indrulscht tegen de souverelnlteit en de' veiligheid van het land. De regeering ls van meening, dat deze maatregelen gerechtvaardigd worden door het feit, dat het groothertogdom een centrum schijnt geworden te zijn van spionnagf. Spionnen van elke nationaliteit kunnen ongestraft in het land hun gang gaan. De huidige wetgeving biedt de openban macht geen afweermiddelen tegen dit op treden, dat in strijd is met de neutrali teit van het land en de gastvrijheid, welke het groothertogdom aan vreemdelingen biedt. Het wetsontwerp voorziet in vrij zware straffen voor hen die ten behoeve van het 'buitenland en ten nadeele, hetzij van het groothertogdom, hetzij van een ander land, een dienst van militaire inrichtingen heb ben geopend. Met dezelfde straffen worden bedreigd zij, die met geweld, list of andere midde len, een persoon naar het buitenland heb ben ontvoerd, of gepoogd hebben te ont voeren, om zijn leven, zijn vrijheid, of zijn lichamelijke onschendbaarheid in gevaar brengen. Ook zij die dergelijke onderne mingen hebben begunstigd of voorbereid, zullen vervolgd worden. MEXICO. Generaal Cedillo in opstand. Officieel wordt medegedeeld, dat ge neraal Cedillo Zaterdagnacht gepoogd heeft een staatsgreep uit te voeren. Zaterdagavond tusschen vijf en zes uur verscheen een particulier vliegtuig boven San Luis Potoci en liet vijf bommen op het vliegveld vallen, zonder evenwel schade aan te richten, terwijl ook geen personen werden getroffen. Regeeringsvliegtuigen poogden het toestel te achtervolgen, doch vergeefs. Verder wordt gemeld, dat te San Luis Po toci alles kalm is. Toch patrouilleeren au- daten door de straten. President Cardenw heeft zijn Intrek genomen in een bezitting op korten afstand van de stad. Het ontwa penen van de aanhangers van Cedillo ver loopt normaal, zij bieden slechts wetnig tegenstand. Cedillo zelf heeft de hacienda Las ?a'°" mas verlaten en heeft zich bij zijn partij gangers aangesloten. Volgens nadere berichten zijn gisteren du de Rio de Verde schermutselingen gevoera, waarbij eenv kapitein en twee soldaten va de regeeringstroepen en zeventien aanhan gers van Cedillo zijn gesneuveld De regeeringstroepen tellen thans 10.000 a vwpvu voiio.i man, de aanhangers van Cedillo 18.00U-1» dillo heeft zijn hoofdkwartier opgM'Mf" te El Salto. Beweerd wordt, dat Ceoii over 57 vliegtuigen beschikt en uit Amen* hulp krijgt. CHILI. Incidenten bij opening parlementszittid- De opening van de parlementszlttlng gekenmerkt door Incidenten. Linksche ais vaardigden hadden debat verzocht over houding van den president der rep"1du De voorzitter der vergadering weigerde n echter het woord, waarop de linksche ars vaardigden de zaal verlieten Er on»™ gedrang tusschen hen en de rechtsch tegenwoordlgers, waarop een der afge* Lj dlgden een revolverschot loste. Kort?,°-ijn later werd hij, evenals zijn collega's, w arrestatie wilden verhinderen, in arrcsi steld. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2