STADSNIEUWS Geheimzinnige ontploffing te Rotterdam Ists Jaargang MAANDAG 23 MEI 1938 No. 23974 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Europa weer in spanning DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN R.K. Kamercentrale Leiden. Plan voor bomaanslag op Heinz A. Tiben Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht Eenige verbetering echter merkbaar EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets." per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS* DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, «raar agentschappen gevestigd 2iJa: per per Prance per post f. 2:35 per 3 maanden -t* portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) 3 maanden f. 2.35 «reek 7.....Y..V.\. f.0.18 De jaarvergadering. Jhr. Alting von Geusau en mr. dr. de Beaufort O.F.M. voeren het woord. Zaterdagmiddag had in den foyer van jen Burcht" de jaarvergadering plaats in de R.-K. Kamercentrale kring Lelden, welke vergadering mr. dr. L. J. C. de /aufort en generaal jhr. Alting von Geu- ,u als woordvoerders optraden. Nadat de voorzitter, mr, E. Bolsius, deze leenkomst met het kadergebed en een ut welkomstwoord had geopend In het |zonder tot de beide sprekers en de treedc- Kamerleden de heeren Loerakker v. d. Weyden, was het woord aan den rsten spreker, jhr. Alting von Geusau, e het een en ander omtrent den toe and, de nooden en de toekomst van de ederlandsche Weermacht, wilde vertellen. Spr. wilde zijn rede in het bijzonder wij- in aan de eischen waaraan de Neder- ndsche weermacht behoort te voldoen ln hoeverre zij hieraan voldoet. Aan de hand van een kaart van het litsch-Fransch-Belgtsche grensgebied, rtelde spr. van de daar aanwezige ver- digingslijnen, foren en vestingen, zoo- s zij er in den oorlogstijd uitzagen en Dals wij ze daar momenteel kunnen .ntreffen. De toestand ls daar totaal ver- iderd. De Rijn vormt een sterke grens isschen Dultschland en Frankrijk, ter- daarnaast groote betonnen forten, agazijnen en schuilplaatsen onder den and worden aangetroffen. Vier linies 0 de Maginot-linie, vindt men hier ach- r elkaar, welke linies practisch gesproken et te nemen zijn, terwijl men de steden in de grens geheel tot moderne vestin- r, heeft gemaakt. In België zijn de ste- n als Namen, Luik en Antwerpen ge el opnieuw in staat van verdediging ge acht. Zooals trouwens bij alle belang- ke grensplaatsen het geval is. De vrees als zou men de sterke linies iten te ontloopen en daardoor deze mil- irdenwerken als het ware waardeloos aken, is in geen enkel geval ongegrond, imers door Limburg staat de deur open 1 dat men ook in het buitenland er zoo er denkt spreekt uit het feit van de langs in België voorgestelde legerver- trking en de verlenging van den dienst- leht, welke in het bijzonder wei'den ge- imen om de zwakke noordelijke linies versterken. De toestand is dus voor ons nd veel gevaarlijker geworden dan in 14. Ook werd de toestand gevaarlijker it betreft een eventueelen duikbooten- irlog, die in den grooten wereldoorlog is Islukt, omdat de Duitsche havens te ver lagen. Bij een toekomstigen oorlog zou tn van Duitsche zijde dus het eerste tzien naar de Nederlandsche havens, n factor van het allergrootste gewicht, like zich in 1914 voordeed, en zich nu in listige mate openbaart, is het verkeer or de lucht. Men kan zich nauwelijks de orm groote belangen indenken, die 1 an il als Duitschland en Engeland erbij aden hebben als zij konden beschikken er onze luchthavens als Waalhaven en hiphol. Zei Baldwin, de Engelsche oud- emier eenigen tijd geleden niet in oen licieele rede: ,.De Engelsche luchtgrens X aan den Rijn"? Waarmede hij, volgens r. kennelijk doelde op de luchthavens fr te lande. Nu kan men zeggen, waar- o heeft men zich dan niet gemengd in Spaansche, de Abessijnsche en de Oos- irijksche kwestie? Louter en alleen om- t deze drie geschillen uit strategisch Spunt bezien, bij elkaar geteld nog bij age na niet, zoo belangrijk zijn als ons line Nederland. De taak van de Nederlandsche weer- icht is, aldus spr., om ons land te be dden voor een oorlog, en te voorkomen p onze Hollandsche jongens op de slag- den zouden moeten verbloeden. Berei- we dat, dan is de taak van de Ne- tlanosche weermacht voor 100"/» ge- agd. Dit is een mooie doelstelling, waar- or ons volk toch wel het een en ander fr moet hebben. Dat een behoorlijke weermacht noodig heeft ook de groote wereldoorlog ons 'eerd. Immers, hadden de Belgen met goed leger de Duitschers zoolang kun- ,i ophouden totdat zij hulp hadden ge ssen van Frankrijk, dan toch zou hun Pd waarschijnlijk nimmer het slagveld h Europa zijn geworden. Aan welke then moet een goede weermacht nu 'deen? Alllereerst het materieel. Wat de ripening betreft, zijn de kwantiteit en paliteit alleszins voldoende. Alleen de ar- uerie-krachten van het Nederlandscne *r zullen in een niet geringe mate moe- worden versterkt. Onze luchtvaartaf- £hng was tot voor korten tijd wat be- het personeel en materieel, totaal derd en onvoldoende. Intusschen zijn hierin belangrijke verbeteringen ge- Jcht. Van de luchtdoelartillerie had men voor drie jaar aan luchtkanonnen Dat was dus een onhoudbare toe- ®d, doch ook hierin voorzag het De- Wrfonds en op het oogenblik beschikt derland over een honderdtal van de ït moderne luchtkanonnen; ook op het P'fd van het infanterie-kanon, als wa- togen de tanks, bezaten we in Neder- niets. Ook hierin is alles zeer belang rijk verbeterd en thans is een groot aan tal kleine moderne kanonnen van 4.7 c.M. aangeschaft. En nu wilde spr. een pijnlijke vraag stellen. In tijd van oorlog, roepen we onze Nederlandsche jongens en mannen op naar het oorlogsterrein, wij dwingen ze op grond van de wet. En zou het nu niet verschrikkelijk zijn als we onze jongens onvoldoende bewapend en slecht geoefend naar het oorlogsterrein zouden sturen? Zou dat niet voeren naar de afgrijselijkste 'slachtingen? Deze vragen beantwoordde spr. met: „Neen. Nederlandsch Volk, dat mogen we niet doen. we hebben daarvoor een te groote moreele verantwoording te genover onze zonen"! Wat den diensttijd betreft, toonde spr. aan hoe noodzakelijk het is, dat de Ne derlandsche soldaat, een eersten oefentijd van 11 maanden doormaakt, hetgeen, als we het meten naar den tijd. welke andere landen er voor stellen, nog niet lang mag worden genoemd. De tijd van elf maanden zal echter alleszins voldoende blijken en spr. zou dezen tijd, gezien de vele bezwa ren niet gaarne verlengd zien. Het gebrek aan routine uitte zich ook bij de reserve - officieren, waarvoor de dienstplichtwet 1938 ook .baat geeft. Spreker wilde ook nog het een en ander zeggen over de gemechaniseerde en gemo toriseerde verbanden, die het doel hebben om ln het begin van den oorlog, den vij andelijken staat binnen te vallen en al daar de orde te verstoren. Met den dienst tijd van 5'/s maand zouden we tegen der gelijke invallen, weinig of niets kunnen uitrichten, althans in 9 van de 12 maan- aen niet. Sedert dien gedenkwaardigen 29en Maart, dat de troepen opmarcheerden naar hun standplaatsen langs de geheele Ne derlandsche grens, welk feit, zooals men weet met enkele plechtigheden gepaard ging, sedert dien dag was ons land niet weerloos meer. en zoo kan ons landje binnen korten tijd bogen op een alleszins op voldoende sterkte gebrachte en uitste kend geoefende weermacht. Aan het slot van de rede toonde spr. aan dat het een groot sociaal belang is. dat. zooveel mogelijk jongens onder de wapenen worden gebracht, terwijl de jon gelui in hun diensttijd een schat van er varing opdoen. Wees niet bang om uw jongens aan ons te geven. Natuurlijk er bestaat gevaar, zooals men in iedere sa menvoeging gevaar kan aantreffen, maar wij hebben tuchtmiddelen, die dit gevaar tot een minimum beperken. Bij ons zijn ze beter uit dan in alle andere samen voeging van jongelui. Wij zullen onze al lerbeste krachten Inspannen om uw zoon na elf maanden beter nog dan «rij hem kregen, aan u terug te geven, aldus be sloot spr. Rede Pater Mr. Dr. de Beaufort Pater de Beaufort, wilde in zijn korte rede slechts enkele bijzonderheden rlader uitwerken en bespreken. Allereerst de de fensiemaatregelen. Het lijkt spr. een le gende. als de kiezers zeggen: „Waarom komt men nu plotseling met deze defensie- maatregelen. terwijl men ons daarover voor de verkiezingen niets heeft verteltl." Dat hierop van te voren duidelijk is ge wezen, wees spr. aan de hand van vele feiten aan. Minister Goseling zei „als er één terrein is, dat een wisselenden uitslag kan geven aan de verkiezingen, dan is^ dat toch wel het têrrein van de defensie". Wat betreft het onderwijs zei spr., dat er ook en in het bijzonder in het katho lieke kamp, teleurstelling is uitgesproken over de onderwijskwestie zooals deze in de Tweede Kamer is behandeld. Wij meenden dat de last van f. 5.000.000 jaarlijks, voor al waar het betreft een zoo belangrijke kwestie als het onderwijs, gevonden kon worden. Wij wisten echter toen nog niet de houding van de regeering en het zou na het antwoord van den minister onge motiveerd zijn geweest, om een dergelijk paardenmiddel als het afstemmen van een begrooting toe te passen. Deze zaak is ech ter niet uit en zoodra het budget het toe laat. zullen er zeer zeker belangrijke maat regelen worden genomen. Ook op het gebied van het werkloos heidsprobleem wilde pater de Beaufort enkele opmerkingen maken. Het zou naast het vervullen van een Christenplicht, van een zeer groot sociaal belang zijn, als men zoo krachtig mogelijk zou werken, aan het belangrijk onderdeel van staatkunde op christelijken grondslag, n.l. de bestrijding Vanmiddag: omstreeks kwart over twaalf heeft op den drukken Coolsin- gel te Rotterdam, vlak voor het bios cooptheater „Lumiere" een geheimzin nige ontploffing plaats gehad. Voor zoover tot dusver kon worden vastge steld, is ten gevolge hiervan een per soon gedood en zijn er twee gewond. Hoewel hieromtrent nog geen enkele ze kerheid bestaat, meent men met een bomaanslag te maken te hebben. De mogelijkheid is ook niet uitgesloten dat de onbekende in zijn koffer dynamiet vervoerd, hetgeen door smokkelende zeelieden wel eens vaker schijnt te ge beuren, en dat de ontploffing ontstaan is doordat de man den koffer per on geluk heeft laten vallen. Voorloopig belt de politic echter over naar de meening dat cr zich in den koffer een bom bevonden heeft en dat een aan slag beraamd werd op den 29-jarigen communistischen heer Heinz A. Tiben, die zooals men zich herinneren zal op 2 Mei te Miinster gearresteerd werd t.oen hij zijn daar wonende moe der een bezoek bracht. Tiben is uit Ne derlandsche ouders in Duitschland ge boren. Jarenlang heeft hij in Münster gewoond tot hij na het vervullen van zijn militairen dienstplicht zich in Ne derland gevestigd heeft. Zijn broers bezit,ten allen de Duitsche nationaliteit. Hij is Nederlander, doch werd begin Mei gearresteerd op vermoeden van spionnage. Na enkele dagen werd hij weer op vrije voeten gesteld, waarna één onzer medewerkers te Enschedé een onderhoud met hem had. Het ver slag daarvan werd gepubliceerd in ons Blad van 10 Mei. Tiben verklaarde dat van spionnage geen sprake was en dat zijn arrestatie in hoofdzaak het gevolg was geweest van persoonlijke wraak neming van bepaalde Gestapo-be- ambten. Hedenmiddag liep Tiben op den Cool- singel te Rotterdam, toen dicht bij hem de ontploffing plaats vond. Hij bleef echter ongedeerd. De ontploffing veroorzaakte een ge weldigen slag, die tot ver in de omge ving werd gehoord. Een dikke stofwolk steeg op en de vensters van eenige groote magazijnen in de directe om geving sloegen klaterend in stukken. De stormbrigade van de Rotterdam- sche politie, die juist aan het hoofd bureau was teruggekeerd van een oefe ning, begaf zich onmiddellijk naar de plaats van de ontploffing. De Coolsin- gel werd tot op een grooten afstand afgezet. Op de plaats zelf vond men het vreeselijk verminkte lijk van den man, die waarschijnlijk den koffer heeft gedragen en daarin het helsche voorwerp zou hebben vervoerd. Op straat werden nog twee personen op genomen. De beide gewonden en ook het stoffelijk overschot van den ge- dooden man, wiens identiteit nog niet bekend is, zijn naar het ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd. Nader vernemen wij dat er drie ge wonden zijn, waarvan één vrij ernstig. Tiben vertoeft op het politiebureau. Het onderzoek der politie is in vollen gang. De kracht der ontploffing valt na te gaan uit het feit, dat niet alleen de groote eta lageruiten van de firma's Cohn en Ver- donck en van Klütgen, die vlak bij de plaats van den aanslag zijn gelegen, aan stukken zijn geslagen, maar dat ook op de eerste verdieping nog talrijke ruiten zijn verbrijzeld. In het Lumiere-theater werd de direc teur, de heer W. J. van Kessels, in zijn kantoor van zijn stoel op den grond geworpen, evenals de cassière. In den foyer van het theater, op de eerste ver dieping gelegen, vlak boven de plaats van den aanslag, zijn alle meubelen door elkaar gegooid en beschadigd. Ook op de tweede verdieping, waar de wo ning van den heer Van Kessels gelegen is, braken de ruiten en in de achter kamer werden zelfs de bloempotten door de ruiten op straat gedrukt. Het vlak naast het theater gelegen café Sandman is er betrekkelijk goed afgeko men. Dit komt waarschijnlijk, omdat daar voor een terras is, afgesloten door een groote markies. Dit zonnescherm schijnt met den luchtdruk mee gegeven te hebben en is slechts weinig beschadigd. Op de straat zelf is slechts een groote brandvlek te zien. Het spreekt vanzelf, dat het gebeurde op den drukken Coolsingel een geweldige op schudding wekte. BINNENLAND. Betooging der Vereeniging «oor Volkenbond en Vrede te Delft. (Binnenland, 2e Bi.) Doodelijk auto-ongeluk bij Tegelen. (Ge mengd, 4e Bladi. Nederland verloor met 31 den voetbal wedstrijd tegen Schotland. (Sport, 3e Blad). Een 42 nederlaag voor onze ploeg in den tenniswedstrijd tegen Japan (Sport, 3e Blad). Gedeeltelijke staking bij de Katwijksche reederijen. (3e Blad). BUITENLAND. Verdere Japansche plannen in China. Aan val op Hankau (Ie Blad). Bom op Engelsch schip te Valencia. (Ie Blad). Cedillo organiseert in Mexico een opstand (Buitenland, le Blad). Een militair complot tegen Stalin (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor morgen wordt matige, naar het Westen ruimende wind ver wacht, met tijdelijk toenemende bewolking, doch geen regen van beteekenis. De temperatuur zal overdag vermoedelijk iets minder hoog oploopen dan vandaag. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS. der werkloosheid. Dit bestaat uit het op vangen van de gevolgen der werkloosheid en de bestrijding van de werkloosheid zel ve. Zoowel op het eerste als op het laatste ging spr. uitvoerig in met dezelfde argu menten die we pater de Beaufort bij een kortelings gehouden rede voor de R.-K. Staatspartij afd. Leiden, waarvan wij een uitvoerig verslag publiceerden, hebben hooren aanvoeren. Het Werkfonds blok keerde in 1937 tot een totaalbedrag van 17 mhlloen gulden, terwijl dit voor de eerste 5 maanden van dit jaar reeds 37' j mil- lioen bedraagt. Onwaarschijnlijk is het. aldus eindigde spr., als zou de werkloos heid kunnen worden weggewerkt door het uitvoeren van groote werken. Hierna beantwoordde generaal jhr Al ting von Geusau, een groot aantal vragen. Na een korte pauze ging men over tot de afhandeling van de agenda, waarbij de jaarverslagen van secretaris en penning- meester werden 'voorgelezen en goedge keurd. De commissie van verificatie werd ver volgens benoemd ln de afdeelingen Voor burg, Hillegersberg en Boskoop. Bij de rondvraag richtte de voorzitter enkele woorden aan den heer Loerakker, wiens arbeid, niet alleen in den bond waarin hij jubileerde, doch ook op ander gebied groote waardeering en sympathie verwierf. Na een geanimeerde rondvraag werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het incident te Eger. waar twee Sudeten-Duitschers zijn gedood, heeft in Europa zeer gevaarlijke spanningen gewekt. Tsjecho-Slowakije heeft tot hand having der orde een paar lichtingen opgeroepen. Onder leiding van Engeland wordt door de mogendheden getracht kal meerend te werken en blijkbaar niet zonder eenig resultaat. Het schijnt, dat eenige ontspanning merkbaar wordt, al is de situatie nog ernstig. De verkiezingen ln Tsjecho-Slowa kije zijn zonder ernstige incidenten verloopen. In Sudeton-Duitschland was het succes voor Henlein. (Men zie het 4e Blad en Buitenl. hierachter) Ds. J. VERKUIJL. Ds. J. Verkuijl, predikant bij de Geref. Kerk alhier voor den miss. arbeid onder de hier ter stede studeerende Oosterlingen, heeft het beroep naar de kerk van Rotter dam, als miss.-predikant voor het zen- dingsveld te Pcerbolinggo (Ned. Indië) aangenomen en zal dus zijn arbeid hier ter stede binnenkort neer leggen. De kerk van Leiden heeft zich in het bezit van dezen miss-predikant niet lang mogen verheugen. Ds. Verkuijl, die aan de Vrije Universiteit studeerde is 30 jaar oud en werd in 1932 predikant te Laren (N.H.) om 7 Maart 1937 alhier te worden bevestigd voor zijn specialen arbeid. Van de hand van ds. Verkuijl verschenen den laatsten tijd verschillende geschriften. MET GROOT VERLOF. De beide dienstplichtige ploegen van 4 R.I., lichting 1938, vertrekken respectievelijk 9 September as. en 25 Februari 1939 met groot verlof. Voor 6 R.V.A. zijn deze data 1 Juli a.s. en 30 Juni 1939. Lezing van den heer H. v. d. Maaden. De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers (essen) in Nederland en de Overzeesche gewesten hield Zater dagavond een bijeenkomst in het Nutsge- bouw, «'aar de heer H. v. d. Maaden van Katwijk aan Zee, gesproken heeft over „Het leven in de diepzee". De voorzitter, de heer Den Dikken, las bij den aanvang der vergadering Openb. 2 811, aan de hand waarvan hij een kort inleidend woord sprak. In het bijzonder wees spr. op de troostvolle opmerkingen, die in dit schriftwoord speciaal ook voor het onderwijzend personeel, verborgen liggen. Na lezing der notulen door den heer A. v. Kapel gaf de heer Zijlstra enkele Vojo- mededeelingen. In een ernstig woord wekte spr. op toch vooral dit werk, dat in het belang der jonge onderwijzers geschiedt, te blijven gedenken. In aansluiting hieroo bracht de Commissie, welke ingesteld was tot het nazien van de boeken van den pen ningmeester van het Vojo-comité, bij monde van den heer Bakema verslag uit. Den penningmeester, den heer Den Dik ken. werd dank gezegd voor zijn veelom- vatend werk. dat hij met de grootste nauw keurigheid verricht. Met groote meerder heid van stemmen werd mej. C. Bol, van Hazerswoude gekozen tot penningmeeste- resse der vereeniging. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer H. v. d. Maaden. die een beschou wing gaf van de omstandigheden, welke het leven in de diepzee beheerschen. Aan de hand van een uitgebreide serie interessante lichtbeelden gaf spr. ln het tweede gedeelte van zijn lezing nog een nadere beschouwing van het leven in de diepzee. Verschillende expedities naar de diepzee werden daarbij besproken. Een aangename bespreking volgde op deze inleiding. De heer Den Dikken bracht hierop nog een kort verslag uit van de voor vergadering, waarna tenslotte de heer Of- fringa van Hazerswoude, de samenkomst met dankgebed sloot.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1