Nieuws m uit de Filmwereld Een Humoristisch Duo Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk „The Big Broadcast 1938" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei 1938 Derde Blad Ne. 23972 V 79sie Jaargang Kleinzielige plagerijen ■é0MÊ' Het moderne middel Instantine LAND- EN TUINBOUW DAGBLADRECLAME 5 C ff °Sl> 50 -7o% Een kaartje, aangevende hoe de Duitsche minderheid in Tsjecho-Siowakije over dit land verdeeld is. Onderaan is het percentage Duitschers, dat in deze gebieden woont, weergegeven. meraten van Duitschers tegen, zoo in ge tallen van 129.000 326000, 101.000, 87000 Al die gebieden worden door „gemengde" gebieden of zelfs door overwegend-Tsje chische gebieden van elkaar gescheiden, en vandaar dat de autonomie-vraag maar niet in een hand-omdraai is op te lossen. De Duitschers die voor volledige automie strijden, vragen iets dat niet minder be zwaarlijk Ls dan wat zij in 1918 begeer den. Toen al wilden zij van Tsjecho-Sio wakije niets weten, en zij gaven te ken nen, bij Oostenrijk te willen hooren (voor aansluiting bij Duitschland kwamen zij, toen althans, niet op). Dat was natuur lijk onmogelijk. Het ging niet aan, het kleine Oostenrijk in Bohemen een paar geheel los van het hoofdtand gelegen stukjes toe te wijzen. Maar zelfs als het met het oog op de begrenzing mogelijk ware geweest, dan nóg zou het stellig niet zijn geschied. Toen Wilson, gewapend met de 14 pun ten, den Oceaan overstak behoorde het ..zelfbestemmingsrecht" der volkeren tot de princlpieele grondslagen waarop het nieuwe Europa opgetrokken zou worden. Niet langer zou een mogendheid als de oude Donau-monarchie met haar ver scheidenheid van i onderdrukte i volkeren geduld worden. Vrij en naar eigen inzicht zouden die volkeren zich tot nieuwe sta ten groepeeren. Dat wij, twintig jaar na de sluiting der verdragen van Versailles, St. Germain etc. zóó diep in de minder- hedenkwesties zitten als nu het geval ls, bewijst, dat ook op Wilsons schoone be- finsel door de eischen van de practijk n natuurlijk door het begrijpelijk ver schijnsel dat de overwinnaars zich soms meer als zoodanig dan als vooruitziende staatslieden lieten gelden! diepe in breuken zijn gemaakt. De toevoeging van 3.200.000 Duitschers aan den Tsjecho-Slo- waakschen Staat is van die inbreuken een typisch voorbeeld. Bohemen is geografisch- economisch een geheel, ethnologisch is het dat niet. De vlakten, hoofdzakelijk land bouwgebied, leveren voedingsmiddelen n. (Van onzen specialen verslaggever). Praag, 17 Mei. Er wonen, schreef ik in mijn eersten brief. 3.200.000 Duitschers in Tsjecho-Slo- wakije, en misschien heelt die mededee- ling bij den lezer de gedachte doen post ratten dat dan .de „oplossing" van het Sudeten-Duitsche vraagstuk toch heel een- voudig déze kon zijn: geef dien Duitschers volledige autonomie, laat ze desnoods zelf naar het groote Duitsche vaderland terug- keeren, en Europa zoowel als Tsjecho- Siowakije zullen rust hebben. Maar wie zóó {(makkelijk oordeelt kent de feiten niet. laat mij mogen beproeven, u uit te leg- S«i waarom déze „oplossing" er in het geheel geen is! Inderdaad: Er zijn 3.200.000 Duitschers li; dezen staat, maar: zij wonen niet bin- i(ii één gebied. Wie de kaart bekijkt zal iet één oogopslag veel méér begrijpen in de neteligheid der situatie. De kaart it alleen Bohemen zien. Maar ook in bwakije en in Karpathen-Rusland wo rn Duitschers: te zamen zijn het er rond Lfl.000; óf zij vormen „taai-eilanden" om- (iven dus door Tsjechische gebieden, óf v. leven als kleine minderheden tusschen Tsjechen. Maar ook Bohemen, het his- wische land dat door het Bohemer-Woud, Ertsgebergte, het Reuzengebergte en bergketen der Sudeten „natuurlijk" van let Duitsche Rijk gescheiden is, ook Bo- semen kent geen aaneengesloten Duitsch pbied waar méér dan 840.000 Duitschers bijeen wonen. Zoo groot is inderdaad het fetal der Duitschers in West-Bohemen. In Koord-Bohemen wonen er 808.000, en dan verder Oostwaarts gaande de lezer lette op de zwarte gedeelten van het kaartje komen wij telkens weer conglo- naar de industrieele randgebieden, die hunnerzijds hun producten grootendeels binnenslands afzetten. Die wisselwerking is volkomen natuurlijk. De strategische eenheid van Bohemen is het niet minder. Ik herinnerde al aan den natuurlijken vestinggordel, waarmee de gebergten het omgeven. Waren de Boheemsche streken, voorzooveel door Duitschers bewoond, aan het Duitsche Rijk toegevoegd, dan zou de Duitsche weermacht 30 a 40 K.M. van Praag staan, in een en dezelfde onverde digbare vlakte. Het waren daarom gegron de redenen, waarom Masaryk en Benesj van meet af aan heel Bohemen voor Tsje cho-Siowakije opvorderden. Zonder de in dustriegebieden en de bergstreken langs de grenzen ware Tsjecho-Siowakije on verdedigbaar en economisch ook niet le vensvatbaar meer. Sedert 1918, toen op den 28sten Decem ber de 68-jarige president-bevrijder prof. dr Thomas Garrigue Masaryk zijn triom falen intocht in Praag hield, zijn de eco nomische betrekkingen tusschen het cen trum van het land en de randgebieden veel inniger geworden. Dat lag in den loop der dingen. Tal van industrieele onderne mingen werkten met bankcrediet uit Wee- r.en of Boedapest. Na 1918 liepen die cre- dieten bijna alle scheef. Ze werden opge vraagd. of de monetaire krachs deden ze teniet. Praag werd de nieuwe geldgever. Vooral de Zlvnostenska Handelsbank stak enorme bedragen in de Boheemsche in dustrie, welker hoofdzakelijk Duitsche lei ders bovendien na 1918 veel Duitsche waar den aanhielden die zij bij de Mark-infla tie alle verspeelden. Ook uit dezen hoofde is het „scheiden" van Duitschers en Tsje chen gaandeweg moeilijker geworden. Zij hebben, zooals President Benesj die na 17 jaar onafgebroken ministerschap in 1935 Masaryk opvolgde het zeide, veel meer gemeenschappelijke dan tegenstrij dige belangen. Het lag overigens voor de hand dat de mogendheden die aan den wensch der Tsjechen inzake Bohemen gehoor verleen den. dat niet deden zonder van den jon gen Staat waarborgen voor een behoorlijke behandeling ook van de Duitsche minder heid (er is nog een Hongaarsche, een Ru- theensche, een Poolsche en een Joodsche minderheid óok!) te verlangen. Welnu, de Tsjechen beroemen er zich op en zij mógen het doen dat geen enkel land in het toekennen van vrijheden aan zijn minderheden zóó ver is gegaan als het hunne. Ik zal aan de regeling van de po sitie der Duitsche minderheid in den Tsjecho-Slowaakschen Staat een afzon derlijken brief besteden maar wil nü nog de verklaring geven van het schijnbaar met die vrijgevigheid strijdende feit dat de Sudeten-Duitschers een reeks gegronde klachten hebben. Die verklaring ligt niet op het politieke terrein maar op dat van de psychologie. Werd Tsjecho-Siowakije, van hoog tot laag, door mannen van het kaliber Masa ryk, Benesj, Krofta, Hodza of Derer be stuurd, dan zouden de aanhangers van Henlein weinig reden tot beklag hebben. Want dezen staatslieden ontbreekt het waarlijk niet aan oprecht-democratlschen geest. Hun is het volkomen duidelijk dat en om ideëele én. om practische redenen een vrijgevige minderheden-politiek ge voerd móet worden. Zij zijn het ook die de positie der Duitsche minderheid op papier voortreffelijk democratisch hebben geregeld. Maar en ziedaar dan de ver klaring wat baat een prachtige rege ling indien zij niet naar haar woord en naar haar geest (vooral naar haar geest!) wordt ten uitvoer gelegd? De hoogste amb telijke regionen waren van de bedoelingen van Masaryk en Benesj nog wel doortrok ken maar hoe lager men kwam, hoe meer in de plaats van die eerlijk-democratische bedoelingen de kleine geest van wrok en haat zich drong. Zóó ontstond die einde- looze en verdrietige rij van kleine kren kingen. zinledige dwarsdrijverijen, plage rige maatregeltjes, die te zamen tot de felle opleving van het Duitsche nationa lisme zoo zeer hebben bijgedragen. Benesj moet. toen hij een aantal van die plaag- geesterijen hoorde, eens hebben uitgeroe pen: „maar zijn mijn landgenooten dan idioten!" Hij en zijn naaste medewerkers .(Vï-v-. r - is Instantine. In Instantine zijn voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. feSShsjtvv. SKefïf,:-':' Onthoudt daarom i&K'' stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. 14-85 (Ingez. Med.)' Kunstmatig drogen van gras. Een belangrijke proef begonnen. Een belangrijke proef op het gebied van de veevoedering is gisteren te Stolwijk begonnenhet kunstmatig drogen van gras. Reeds geruimen tijd houdt men zich in landbouwkringen met dit vraagstuk be- zi. Tot dusver kent men twee methoden voor het conserveeren van gras voor vee voeder in den wintertijd: het verdrogen tot hooi en het inkuilen. Aan beide syste men zijn nadeelen verbonden. Het ver drogen tot hooi is een natuurlijk proces, waarbij de zon de warmtebron vormt. Hier bij is men in groote mate afhankelijk van het weer. maar een nog sprekender be zwaar is, dat bij het verdrogen stoffen ver leren gaan, die de voedingswaarde vermin deren. Bij het inkuilen is het grootste na deel, de zuurontwikkeling. met het optreden van de boterzuurbacterie. die zeer gevaar lijk is voor de zuivelbereiding. Daarom heeft men naar middelen ge zocht om de conserveering van gras zoo danig te doen gesclyeden. dat een beter en waardevoller voedingproduct ontstaat. Dit ruggegraat van elk goed reclame-plan hebben het zoo zeker niet bedoeld of ge wild. In de lagere ambtenarij, die tenslotte het directe contact met het publiek heeftr zitten de schuldigen. Zij hebben het kruit grootendeels gefabriceerd, waarmee Henlein nu Praag beschiet. Maar wie de geschiedenis van de Tsje chen kent en over het Sudeten-Duitsche vraagstuk eerlijk wil schrijven, is er met dit vonnis nog niet af. Twee dingen moet hij er aan toevoegen. Het eene is, dat de HenleinIsten vaak spijkers op laag water zoeken of klachten indienen die geen grond hebben. Ik zal dat in een van mijn volgende brieven aannemelijk maken. Het andere is, datmenschen nu eenmaal menschen zijn, wien niets menschelijks vreemd is. Toen in 1918 Tsjecho-Siowakije als zelfstandige staat herboren werd, la gen achter de Tsjechen honderden jaren van venijnige onderdrukkingdoor Duitschers. Van Ferdinand I. die in 1526 zijn macht over Bohemen uitstrekte, tot Frans Josef die in 1916 overleed, hebben de Tsjechen geleden onder een politiek die slechts op hun denationalisatie was gericht. Is het wonder dat zij, van ver drukten tot „Staatsvolk" geworden, niet allen, lang niet allen, bezield waren van den grootmoedigen geest van een Masaryk en een Benesj? Verbaast het u, dat me nige Tsjech veeleer door wrok dan door verzoenende gezindheid zijn daden het be sturen? Te rechtvaardigen is het niet; toe gegeven. Maar te begrijpen is het wel, en daartoe moet bereid zijn wie zonder voor oordeel het Sudeten-Duitsche vraagstuk naderen wil. (Nadruk verboden). meent men gevonden te hebben door het) kunstmatig verdrogen van gras. Om te zien welke resultaten hiermede zijn te berei ken, zijn met medewerking van de regee- iing proefnemingen georganiseerd. Op drie plaatsen in ons land zijn installaties voor het drogen van gras gebouwd, te Leuwarden, Burum (ge meente Kollumerlanden Stolwijk, en daarvan is het te Stolwijk gebouwde ap paraat het eerste in ons land, dat officieel in werking wordt gesteld. Voor de proef te Stolwijk is medewerking verkregen van de coöperatie „Ons Belang", op welker ter rein tegenover de spoorhalte de machine voor het drogen van gras is gebouwd. Der- Lig leden van de coöperatie zijn voor het leveren van gras ingeschakeld. De methode komt hierop neer, dat jong gras door kunstmatige warmte wordt verdroogd en in pakken gecon serveerd wordt. Bij dit proces is een voorname factor, dat men niet afhan kelijk is van het weer. De proef berust op jonger maaien om door kunstmatig en sneller drogen belangrijke voedings stoffen te behouden en aldus een pro duct te krijgen, dat een grootere voe dingswaarde heeft. Men poogt een pro duct te krijgen, dat geen volume-pro duct is als buikvulling, maar dat een krachtvoer is. Technisch staat wel vast, dat de proef uitvoerbaar is, doch de vraag, waarop de proef een antwoord zal moeten geven is, of men er econo misch uit kan, of een hoogere waarde van het eindproduct is te bereiken met dekking van de kosten. Slaagt deze proef, dan is voor de veevoedering een belangrijk resultaat bereikt. Naast den economischen factor staat de voedingswaarde. Met de bepaling hiervan zal het rijksproefstation te Hoorn zich be zig houden en voorts zullen te Stolwijk pioeven in de practijk genomen worden. De dertig leden van „Ons Belang" krijgen het gras in geconserveerden toestand terug om er gedurende den winter het vee mede te voeren. De resultaten van de proef zijn dus niet dadelijk vast te stellen; eerst over ge- ruimen tijd zal men de waarde van de proef kunnen bepalen. De beteekenis van de proefneming voor de veehouderij weerspiegelde zich in de groote belangstelling bij den aanvang van de proefneming. In hotel „Sportlust" te Stolwijk waren o.m. aanwezig prof. B. Sjol. lema uit Utrecht, ir. H. G. A. Leignes Bak hoven en dr. H. J. Frankema, voorz. en secr. van de commissie tot het nemen van proeven van gras, de heer A. van Wijnen, voorzitter van de Nederlandsche zuivelcen- trale, G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, burgemeester van Stolwijk, ver schillende landbouwconsulenten en verte genwoordigers van verschillende organi saties op het gebied van den landbouw, o.a. van de Hollandsche Mij. van Landbouw van den Bond van Kaasproducenten en van den Bond van Melkhandelaren. Ir. Leig nes Bakhoven heeft de droogmachine in werking gesteld. Sietbo' tost '?en Grace Bradley in het costuum waarin zij de Fransche cancon (1880) en Martha Raye In haar modern pakje van 1938, zooals zij te zien zijn in „The Big Broadcast 1938" Reeds vijf of zes jaar produceert Para mount leder jaar een revue-film in de serie „Big Broadcast" en ieder jaar mag zoo'n film maar één onderwerp hebben: een groote radio-uitzending. Goed men kan met nieuwe artisten werken, men kan ieder jaar een andere story maken maar tenslotte moet alles uitdraaien op dat ééne onderwerp: een groote radio-uitzending. En dan ls er een onuitputtelijke fantasie voor noodig om ieder jaar weer een film te scheppen, die „nieuw" is. Want dat is het groote spook, dat den makers van de Big Broadcast-films steeds voor oogen zweeft de film mag niet minder zijn dan die van vorig jaar! Zoo nam regisseur Mitchell Leisen de zelfde. die vorig jaar de film maakte een verantwoordelijke taak op zich, toen hij aan de Big Broadcast van dit jaar be gon. Met groote zorg werd het scenario samengesteld en kijk wéér is men er in geslaagd, het anders te maken dan het vorige. Zocht men het het vorig jaar in een veelheid van groote artisten, dit jaar doet men het met wat minder maar even groote! artisten en brengt men een diepgaande wijziging in de entourage. De scenario-schrijvers lieten de handeling en de groote radio-uitzending namelijk plaats vinden op een fantastisch groot schip! De „show" is daarbij niet verge ten. Men heeft bijv. een „Revue van den clans" ontworpen en dit schouwspel is om zijn gang, zijn beweging, zijn kleurige af wisseling alléén al een bezoek aan de film waard. Hier ziet men den dans in al zijn vormen van de tachtiger jaren via de galante groepsdansen uit negentienhon derd. via een tom-tom-dans uit hel duis tere Afrika, via de wilde charleston en de foxtrot van een paar geleden komt de revue eindelijk in 1938 en dandan zijn we eigenlijk weer. waar we begonnen, want dan dansen elegante vrouwen en ge-rokte heeren een wals. zooals hun voorouders van vijftig jaar geleden Er zijn voorts de voortreffelijke droogko miek W. C. Fields, de iets minder droge comedienne Martha Raye. de humoristen Rufe Davis en Lynne Overman, de be roemde zangeres van de Metropolitan Opera, Kirsten Flagstad, de geweldige Mexicaansche zanger Tito Guizar, de po pulaire bandleider Sliep Fields en nog voel meer, dat u deze week zal boeien! Stan Laurel en Oliver Hardey ontpoppen zich weer als onbedaarlijke komieken in de geestige film „Een stad op stelten", waar in zij met hun origineele vondsten niet al leen een stad, maar ook de bioscoopzaal „op stelten" zetten. Wie in deze spannen de tijden eens onbezorgd lachen en de zorgen vergeten wil, kan niet beter doen, dan dit humoristische duo en zijn grollen te gaan zien! NIEUWE FILMS MET OUDE BEKENDEN. Er heerscht in de Ufa-studio's te Neu- babelsberg meer activiteit en bedrijvigheid dan ooit. Aan den eenen kant haast men zich met het voltooien van de laatste films der loopende productie en aan den anderen kant worden reeds tal van voor bereidingen getroffen voor het productie jaar 1938-1939. Zoo bereikten ons berich ten over den stand van de filmproduecie der Ufa op het oogenblik, waaraan wij het volgende ontleenen: Tegen het einde van deze maand zal men beginnen met de nieuwe film van onzen landgenoot Johan Heesters, waarin Erna Sack zijn tegen speelster is. Deze operettefilm heet ..Na- non" en wordt geregisseerd door Herbert Maisch. Ingrid Bergman, een jonge Zweed- sche actrice zal haar eerste filmrol spelen in „Moderne Meisjes", die door prof. Carl Froelich in scène wordt gezet.. Veroore medespelenden zijn Sabine Peters. Carsta Löcw, Ursula Herking, Hans Söhnker, Leo Siszüilc e De medèspelenden en technische staf voor de film „Nordlicht" zijn naar Noorwegen vertrokken, waar buitenopnamen worden gemaakt. Enkele scènes spelen zich ook op den Mont-Blanc af. De regie ls van Herbert Fredersdorf. De film wordt ge maakt naar het bekende Noorsche too- neelstuk „Eismeervolk". Kathe von Nagy is ook weer door de Ufa geëngageerd. Zij vertolkt met Willy Fritsch de hoofdrol in „Am seidenen Fa- den". Dr. Fritz Peter Buch zet ..Der Fall De- ruga" in scène met Willy Birgel en Ge- raldine Katt in de hoofdrollen. Paul Hartman en Jutta Freybe zullen wij binnenkort kunnen zien in een nieu we spannende film van Karl Rltter, die zich in het milieu van Duitsche vliegers afspeelt. De titel luidt „Pour ie Mérite Voor „Gastspiel in Paradies" een nieu we film van Karl Hartl worden op het oogenblik buitenopnamen in Bayreuth ge maakt. Eind April is men begonnen met ce opnamen voor „Fortsetzung folgt", een amusant verhaal, dat door Paul Martin wordt verfilmd. Tenslotte heeft de Ufa Gustav Fröhllch geëngageerd voor haar film „ZweieTlet Glück". I Zoo wordt er aan negen nieuwe Ufa- 1 films tegelijk gewerkt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9