STADSNIEUWS Zangconcours „Ring Leiden en Omstreken" VRIJDAG 20 MEI 1938 No. 23972 VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad-beker definitief in het bezit van het Leidsche „Hallelujah" Fraaie prestaties op den tweeden avond! Luitenant generaal Ph. W. Weber overleden Dit nummer beslaat uit ZES bladen EERSTE BLAD to den ouderdom van 81 iaar „p VOORNAAMSTE NIEUWS verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspiein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 per week f.0.13 Franco per' post f MS per 3 maanden -f- portokosten.' (voor binnenland f.0.89 per 3 omd.3) Het is de Chr. Gem. Zangver, „Hal lelujah", onder de uitermate lofwaar dige leiding van mej. Tilly Leening waarlijk gelukt, thans definitief beslag te leggen op den Leidsch Dagblad- wisselbeker, waarom sinds eenige ja ren op dc Zangconcoursen van den Ring „Leiden en Omstreken" is gestre den en die thans voor goed in de ar chieven van een Leidsche vereeniging een plaats zal vinden Wij verheugen er ons over, dat een Leidsche beker in Leidsche handen zal blijven en wenschen allereerst dc winnende vereeniging van harte ge luk met haar uitstekende prestatie van gisteravond: met niet minder dan 361 punten behaalde zij een glansrijke overwinning in de Superieure Afd. Gemengde Koren, waarin ook verschil lende andere vereenigingen zeer goed gezongen hebben. Vooral de vertolking van Bonset's „Wild- Mg", dat wij gisteravond vele malen hoor- i. overtrof veler verwachtingen en munt- uit door fraaien, egalen klank, door een treffelijke opvatting, een sterk beel- svermogen en nog vele andere ultmun- de eigenschappen, die een eersten prijs deze afdeeling rechtvaardigden. Het llijke en zware nummer „De Gypten" tag dan al niet zóó geslaagd geweest zijn, wk daarin heeft Hallelujah zeker niet te- hirgesteld en konden wij deze hardwer- hnde vereeniging en haar serieuze dlri- ifste oprecht waardeeren! Ben mooi succes beeft dit concours dus voor „Hallelujah" ipgeleverd en de Leldenaars kunnen met scht trotsch zijn op deze met liefde en toewijding zingende stadgenooten. Deze tweede avond bracht een gansche she nummers, die eerst tegen midder nacht beëindigd was. Wij zullen trachten een kort overzicht van neer te schrij den, hoewel het haast niet doenlijk is, ieder bet zijne te geven. Begonnen werd met het optreden van let Chr. Kinderkoor ..Looft den Heer" uit Hazerswoude, onder directie van den heer H Zanen, die ook verschillende andere loren had te leiden en daarmee sterk de land acht trok. Zijn succes begon reeds met ®t koor. dat in ieder opzicht een frisschen {«concentreerden en muzikalen indruk maakte Kinderzang van de beste orde, waarnaar wij met vreugde luisterden. De mooie uitslag, een eerste prijs met 337 p. tas ten volle verdiend. Het hierop volgende koor „Prinses Ju- lana" uit Seheveningen, onder directie van mevr. Massaar—v. Driel viel wel wat erg al: noch het „Lied van de zee", noch het kerklied „Jesu Dulcis Memoria" maakten op ons veel indruk, ten deele als gevolg van de vlakke voordracht, anderzijds ,J1 verband met het minder fraaie klank- gehalte Het verwierf met 290 p. een kn prijs. Het groot genoegen hoorden wij ook dit laar het Chr. „Wassenaars Mannenkoor". Hans voor het eerst onder leiding van den hauwen dirigent den heer P. Zwager, wiens jimuntende opvattingen, rustige be- jeerschte directie en gevoel voor fraaie klankkleur opvielen. Dat hij de tenoren anders dan gewoonlijk had opgesteld, 'iardoor zij de zaal inzongen, kwam het Immonische geheel buitengewoon ten We. Dit echte mannenkoor, sonoor en Sloedvol klinkend, terwijl ook de pianissiml Jjto1 bijzonder charme hebben, heeft zijn ™igent veel eer aangedaan met het in niet gemakkelijke stemvoering en in aonkere tinten geschreven „Avondstond" ha Otto de Vaal en het bekende ..Nimmer ®cht" van Andriessen. Prachtig weet 'vager een compositie op te bouwen en te ®%eerenhet doen uitsterven van het ""nmer nacht" was voortreffelijk. Een S Prijs met 323 p. in de afd. Uitmun- was een mooie belooning. I ?°lokwartet ..Orpheus" uit Haarlem jj Hico Zwager) had veel goeds, hoewel I "e,t „Goldene Nacht" van Kools als jjrWfl'tie niet bijzonder konden waardee- "et waardevolle materiaal (speciaal I en bariton), dat technisch nog beter kan worden, is consciëntieus op elkaar afgestemd en er wordt met veel overgave gezongen. Het behaalde een len pr. met 321 p. Het nog jonge mannenkoor „Apollo" uit Gouda opgericht 7 Mei 1937 mag zich gelukkig prijzen te kunnen werken onder een muzikaal en gevoelig dirigent als de heer P. H. Jansen, die ook vorige jaren met zijn koren opviel. Men kan nog merken, dat deze zangers in den aanvang zijn zij articuleeren soms nog te overdreven, hoe wel zulks voor het begin zeker goed is, de klank blijft, vooral in het forte nog te veel in de huig hangen, waardoor zij niet ge concentreerd genoeg is en soms wat ruw aandoet maar dit kan op den duur ver beteren. Hoofdzaak is, dat met bezieling, enthousiasme en begrip gezongen wordt en over het algemeen de indruk uiterst veel belovend ls. Het koor behaalde In dc 4e afd. een len pr. met 313 p.: een fraaie uitslag, die zeker nog door meer successen gevolgd zal worden! In de eere-afdeeling deden zich hooren de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior" uit Lei derdorp ondef leiding van den heer M Kouprie en de Gem. Zangver. „Zanglust" uit Berg Ambacht. Het eerste had een werkelijk allergeluk- kigsten avond; het koor lijkt ons bijzon der vooruitgegaan, waarvoor den heer Kouprie hulde toekomt! Vooral met de soepel-rhythmisch, licht genuanceerd ge zongen „Bruiloftsmarsch", in een muzikale en beschaafde opvatting werd een warm zij het misschien wat gemakkelijk succes behaald. De vertolking was fijn zinnig en opmerkelijk van klank: bravo! Een eerste prijs met 314 p. leek ons niet te hoog aangeslagen. Minder voldeed vooral qua klank „Zanglust", uit Berg ambacht, hoewel dat koor het zich met het vrije nummer „Sneeuw" zeker niet ge makkelijk -had gemaakt. De sopranen moeten zich In het forte voor galmen hoe den. hetgeen speciaal opviel In Altink's „Wereldvrede". Het tweede nummer maak te een beteren indruk. Dit koor kon het niet verder brengen dan een tweeden prijs met 291 p. In de 3e afd. hoorden wij de Chr. Gem. Zangver. Dient den Heer met blijdschap" uit Seheveningen. waarvan de zang on der leiding van den heer Hartsuyker in het algemeen een te monotonen en ma- chinalen Indruk maakt. De trage tempi vooral in het voor mannenkoor gedachte „Nacht" van Schubert vormen mede een belangrijk nadeel. Wanneer bijv. de 6/8 maat staat aangegeven, moet men er geen Aila Breve van gaan maken! De sopranen moeten zich bij stemuitzetting voor scherp te hoeden. Het resultaat was matig: een 2e pr. met 267 p. De Superieure afdeeling was uitstekend vertegenwoordigd. Het minst voldeed ons het van vérre gekomen Doetinchem's Gem. Koor dat voor haar lange reis een aparte medaille ontving doch dat zich overigens met een tweeden prijs (278 p.) tevreden moest stellen. De klank der sopranen is te kinderlijk: over het geheel is meer „fond" gewenscht. waartoe don kerder gekleurd moet worden. Het „Mijn jeugd" voldeed meer dan Bonset's „Wild zang". dat wij door verschillende andere zoo uitnemend hoorden vertolken Zoo zij naast die van het Leidsche Hallelujah" herinnerd aan de vertolking van „Ex celsior" uit Nieuw-Vennep, waarover de kranige dirigent de hoer S. P. Visser zeker tevreden geweest zal zijnDeze massale zang spreekt recht tot het hart. mede In verband met de warme bezieling, die er van uitgaat. Visser's muzikaliteit uitte zich speciaal ook in „Lentezang" van Diamant, dat ook met groote overtuiging werd voor gedragen. Wij hebben deze Nieuw-Venne- pers met groot genoegen gehoord. Het koor verwierf met 333 p. een eersten prijs. „Zang en Vriendschap" uit Hazerswoude (dir. de heer H. Zanen) heeft eveneens veel applaus geoogst en al klonk hier de „Wildzang" wat matter, met Hamei's ..Vrede" bewees het eveneens zijn uitste kend gehalte, dank zij mede de muzikale Intenties van den dirigent. Het verwierf met 305 p. een len prijs. Mr. Harm Smedes. de dirigent van het Scheveningsche „Volharding leidt tot het doel" heeft zijn ensemble technisch mooi geschoold, doch qua voordracht wil hij wel eens te mooi doen en de composities te veel gedetailleerd uitwerken, met soms minder gelukkig resultaat. Het vrije num mer, Boedijn's „Afscheid", met het zich eeuwig herhalende, banale refrein, was bovendien een ongelukkige keuze. Bij de sopranen was een scherpe stem een han dicap. Over het geheel viel dit koor naast de uitnemende indrukken, die andere ko ren gaven, wat af. Met een tweeden prijs 1290 p.) moest het dan ook genoegen ne men. Het slot was een hoogtepunt van dezen avond: het Leidsche Hallelujah heeft gelijk reeds opgemerkt onze stad eer aangedaan en aan dit concours een mu zikale climax gegeven! Na een hartelijk dankwoord van voor zitter Goedhart, waarin deze speciaal het werk van den trouwen organisator den heer v. d. Zeeuw huldigde, alsmede, dat van den penningmeester, den heer Zitman, heeft het lid van het Eerecomité, burge meester Warnaar van Hazerswoude, dit zoo uitnemend geslaagde concours met dankgebed beëindigd. De heer Van Rheenen, het oudste jury lid, roemde eveneens de schitterende or ganisatie en noemde alles tot in de punt jes verzorgd. Hij hoopte, dat de Ring nog vele jaren dit cultureele werk zou kun nen verrichten. Wij sluiten ons gaarne bij deze woorden aan' inderdaad, deze concoursen beteeke- nen een hoogtepunt in het leven van vele met ijver en toewijding werkende zangver- CeNogmzijngemeld, dat de beker der Leid sche Broodfabriek voor het hoogst aan tal punten voor vereenigingen aangesloten bij den Ring eveneens ditmaal in het bezit van „Hallelujah" is gekomen. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Causerie met lichtbeelden over de Noord-Veluwe door Jan L. Boer. Gistermiddag waren de Leidsche huis vrouwen weer eens bijeen in haar Ver- eenigingslokaal. Na een langdurige afwe zigheid wegens ziekte kon de presidente, mevr. v. Gilsev. Geldermalsen thans zelf weer de bijeenkomst openen en allen har telijk welkom heeten. in het bijzonder den spreker van den middag. Gaarne wilde zij in tegenwoordigheid der leden haar mede bestuursleden nog hartelijk dank brengen voor al het werk hetwelk zij voor haar ge durende haar ziekte hebben willen ver richten. Mevr. Vriendv. Hoorn braent daarna als afgevaardigde van de afd. Leiden ver slag uit over de Algem. Vergadering welke in Rotterdam was gehouden. Vervolgens kwam de heer Boer aan de beurt om de aanwezigen te boeien met zijn mooie verhalen over de Veluwe. Het doel van zijn lezingen, zeide spr., was, om de Nederlanders, die met vacantie gaan. op hun eigen mooie land opmerkzaam te ma ken en hun erop te wijzen dat er vele landgenooten zijn, die 's zomers in een paar weken zooveel moeten verdienen, dat zij er het geheele jaar verder van kunnen leven. Het uitgangspunt van de verhalen van den heer Boer vormde NunsDeet, hetwelk ligt bij de Buntmansberg. Deze berg is een eigenaardige berg: om de 5 jaren hangt er eon damp boven deze berg. Juist dit jaar moet die damp er weer zijn. Het verhaal gaat dat men voor en na in een rooden gloed od den berg een mannetje. Buntman genaamd, kan zien dansen. Dit is een ho telier die destijds iemand heeft gedood, maar zwoer dat hij eeuwig mocht branden als hij dien moord had gepleegd. Vervolgens voerde spr. de aanwezigen met zijn verhalen en lantaarnplaatsje naar cie mooie zandverstuivingen en de dennen- aanplantingen. Dit laatste is een groot werk. Eerst 2 jaren nadat men de zaadjes heeft geplant, kan men zien dat er iets op komt. Gaarne wilde spr. de aanwezigen loeren hoe men een spar van een den kan onderscheiden. Bii een den aanvangende met de letter d 'double) staan 2 naalden in één kokertje. Bij een spar aanvangende met de letter S (aanvangsletter van het Engelsche woord ..single") staan de naal den apart, terwijl de naalden van de larix (aanvangende met de letter I. het Engel sche woord „lot") in een soort kroo" staan. Ook vindt men od de Veluw vele berken. De plantengroei is ook geweldig Zoodra zand in de luwte komt, vormen zich hierop plantjes. Sor. had eens on een kleine op pervlakte zand 29 verschillende planten ontdekt. Over de heide bestaande uit dop heide en de erica zijn ook tallooze verhalen ontstaan. Vele vertelde spr. op een dus danige manier, dat zijn toehoorsters nog gaarne uren zouden hebben willen luiste ren. Aan de hand van zijn lantaarnplaatjes legde spr. ook het costuum van de bewo ners van de Veluwe uit. Groote achting had dc heer Boer voor de oude vrouwen van de Veluwe, die altijd zoo hard hebben moeten werken, maar door hun Godsvertrouwen dit steeds zoo blijmoedig hadden aanvaard. Ook het runenschrift waarbij alle letters uit een zeshoek gevormd kunnen worden, legde spr. zijn aandachtig gehoor uit. Gaarne wilde de heer Boer alle huls vrouwen die een spaarpotje hadden ge vormd. aanraden: .kooD een landhuisje op de Veluwe". Het is een goede geldbelegging. Het was een mooie middag, waaro» on getwijfeld een excursie van de Leidsche huisvrouwen onder leiding van den heer Boer naar de Veluwe zal volgen. Luitenant-generaal Ph. W. Weber. Gisteravond is te 's-Gravenhage op 81-jarigen leeftijd overleden luitenant- generaal Ph. W. Weber, adjudant in buitengewonen) dienst voor H. M. de Koningin. Ph. W. Weber werd op 12 Mei 1857 te 'sGravenhage geboren. Na aldaar de HBS. te hebben doorloopen ging hij op jeugdigen leeftijd in den militairen dienst om in 1879 als tweede luitenant te worden aangesteld bij het wapen der infanterie. In 1884 werd hij bevorderd tot eerste luitenant. Na beëindiging van zijn studies aan de Hoogere Krijgsschool werd hij bij de militaire verkenning gedetacheerd. In 1897 werd hij benoemd tot kapitein en kort daarop toegevoegd aan den gene- ralen staf. In 1904 werd hij als majoor overgeplaatst bij het regiment grena diers en jagers. Na van 1907 tot 1911 als luitenant kolonel dienst te hebben gedaan bij den generalen staf werd hij bevorderd tot kolonel en belast met het commando over het regiment grenadiers en jagers. Op 15 Februari 1913 werd hij be noemd tot adjudant van H. M. de Koningin, terwijl hij eenige maanden later werd bevorderd tot generaal- majoor, belast met het bevel over de tweede divisie van het veldleger. Op 1 Mei 1927 werd hem op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. In het daarop volgende jaar werd hij bevor derd tot luitenant-generaal. Tot 1931 was hij commandant van de Haagsche Burgerwacht. Luitenant-generaal Weber was offi cier in de Orde van Oranje-Nassau en begiftigd met verschillende buitenland- sche onderscheidingen. BINNENLAND. Prof. Slothouwer over het bouwplan voor het Nederiandsche paviljoen te New- York (4e Blad). Een excursie naar de Maaswerken (4e BIT Felle brand in houthandel te Eindhoven (Gemengd, 3e Blad). Twee-en-twintig Nederiandsche voetballers aangewezen in verband met het tour- nooi om het wereldkampioenschap (Sport, 4e Bladi. Wijzigingen in het program der T.T.-motor- races (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De moeilijkheden tusschen Frankrijk en Italië (Buitenland, 5e Blad). Het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije (3e Blad). Na den val van Soetsjau. (Ie Blad). Spaak krijgt ook in den Belgischen Senaat een flinke meerderheid (Buitenland, 5e Blad). Chineesche vliegtuigen werpen boven Japan pamfletten uit (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Bij het draaien van den wind naar het Noordoosten zal het weer ten onzent nog vrij guur blijven. De kans op regenbuitjes blijft nog bestaan. Voor heden nacht is nachtvorst waarschijnlijk DE „VERGETEN" REIZIGERS. Het voorste treindeel reed weg, terwijl het achterste bleef staan Dat haastige spoed zelden goed is, bleek gistermiddag op het Centraal Station te Utrecht bij vertrek van een electrischen trein EindhovenDen Haag S.S.Rotterdam, die te Utrecht met een anderen trein gecombi neerd was. Toen de chef het sein van vertrek gaf, bleek dat men vergeten had de treinen te koppelen, zoodat bij het vertrek tot groote verwondering van de passagiers de achter ste treinhelft bleef staan. Onmiddellijk werd vaik den „vergeten" trein een extra-trein gemaaktennaarWoer- den gezonden, waar de eerste trein stond te wachten. De treindeelen werden nu wer kelijk gecombineerd, terwijl de reizigers voor Leiden nog op den trein Utrecht-Lei den konden overstappen. Er ontstond hier door vrij belangrijke vertraging. CHR. SCHOOL PASTEURSTRAAT. De vorige week ontvingen de ouders van de leerlingen der Chr. School Pasteurstraat i (hoofd de heer Kalsbeeki een schrijven. waarin de werkloozen onder hen werden uitger.oodigd om een gezelligen avond bij te wonen in een der zalen van de school, aan geboden door hoofd en personeel. Aan dezen oproep is door vele ouders gehoor gegeven. Na met elkander gezongen te hebben Psalm 62 le vers, ging de heer Kalsbeek voor in gebed. Hierna sprak hij zijn voldoening er over uit dat zoovele ouders aan den oproep gehoor hadden gegeven. Het doel was om zooveel mogelijk het kruis van leed geza menlijk te dragen en eenigszins te verzach ten. Na eerst nog zendeling de Neef te heb ben welkom geheeten, werd overgegaan tot het zeer uitgebreide programma. Het bleek alras, dat er goed en ijverig was gestudeerd door onderwijzers en onderwijzeressen. Zoo hoorden wij eenige zang- en fluitnummers van mej. v. d. Baan, welke luide werden toegejuicht, evenals een zangkoortje, ge vormd door het onderwijzend personeel en eenige gedichten voorgelezen door den heer Roestra. Vermelding verdienen nog eenige cantates, gespeeld door den heer Swaak op de piano. Voor de pauze werd een sigaartje geoffreerd, terwijl chocolademelk met koek werd aangeboden. Na de pauze was het woord aan zendeling de Neef. die sprak over zijn ervaringen op Sumatra's Oostkust en daarvan eenige films vertoonde. Hierna zong men den Avondzang en sloot de heer Kalsbeek met dankzegging dezen, zeer geslaagden en gewaardeerden avond. UITVOERING IN ENDEGEEST C.A. Gisteravond gaf Dordrecht's Vrouwenkoor onder leiding van den heer Bram Krul in de Centrale ontspanningszaal van het ge sticht een uitvoering. Het was een mooie i avond, waarvan de vele aanwezigen veel hebben genoten. De geneesheer-directeur sprak een woord van dank. ZONDAGSSCHOOL „WERP UW BROOD UIT OP HET WATER". In de gisteravond gehouden jaarvergade ring van de Zondagsschool Pred. XI la „Werp uw brood uit op het water" is de heer A. Kiel afgetreden als voorzitter en bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter. De heer Kiel is de laatste oprichter van deze Zondagsschool, die dit onderwijs, dat hij gedurende 57 jaar heeft verstrekt, neerlegt. De functie van voorzitter be- '•'eedde hij de laatste 40 iaren. In 1931 -rden zijn verdiensten op dit gebied door H. M. de Koningin bekroond met de zil veren medaille verbonden aan de Orde an Oranje Nassau. Wij wenschen den heer Kiel toe, dat hij nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten. DE TREINENLOOP MET HEMELV AARTSDAG. De Ned. Spoorwegen zullen op Hemel vaartsdag twaalf extra voortreinen tus schen Amsterdam en Rotterdam inleggen, terwijl alle treinen versterkt zuUen worden. Bovendien zal er een groot aantal goed- koope treinen loopen en extra treinen voor vervoer van gezelschappen. Op de voornaamste stations zullen extra treinstellen gereed gehouden worden, om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen. Op de lijn Leiden-Woerden-Utrecht en Leiden-Gouda zullen geen extra treinen loopen, maar worden de treinen extra versterkt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1