BINNENLAND ÊL Alphen's nieuwe Raadhuis in wording Gouden Echtvereeniging te Leidschendam Fraai nieuw longens-Paviljoen te Alphen LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei 1938 Zesde Blad No. 23972 -i UA' ié «■Ér89* Redactie1507 Directie en Adminisfr. 2500 ,1 li»; b« 79s(e Jaargang 1 Van het bruidspaar -Rehling-Verheul Berichten vorige oplage Onze Telefoonnummers (op 2 lijnen) Rotterdar den pole im's vliegveld naar den polder Zestienhoven. „Waalhaven" wordt aan defensie verkocht. De raad van Rotterdam heeft gister middag met algemeene stemmen be sloten medewerking te verleenen voor it stichting van een nieuw vliegveld voor burgcrluchtverkeer in den polder Zestienhoven, waarvan de totale stichtingskosten zijn begroot op plm. (.4.950.000. Met op een na algemeene stemmen werd besloten tot verkoop aan bet rijk, ten behoeve van het de partement van defensie, van het vlieg veld Waalhaven voor een bedrag van (.1.100.000 onder voorbehoud, dat in stemming van het hooger bestuur wordt verkregen voor de stichting van het vliegveld in den polder Zestien - hoven. De stichting en exploitatie van het nieuwe vliegveld zal geschieden door een naam- looze vennootschap, waarvoor van parti culiere zijde medewerking ls toegezegd, D.a. door plaatsing van een leening van ten hoogste vier en een half millloen gul den, rentende drie en een half procent. Aan de aanneming van dit voorstel van B. en W. ging een vrij uitvoerige discussie vooraf, waarbij de wethouder voor finan ciën, de heer De Zeeuw, er op' een desbe treffende vraag op wees, dat het jaarlijk- sche tekort op de exploitatie, dat op 1 166.000 wordt geraamd, opgevangen kan worden door nog niet in de begrooting verwerkte baten uit verhoogde Inkomsten van het electrlclteltsbedrijf in verband met afsluiting van groote contracten, loo- pende over vele jaren. Op de vraag of iets bekend was van plannen voor een centraal vliegveld onder Bodegraven, deelde de burge meester, de heer Droogleever Fortuyn, mede. dat daarover meermalen geruch ten zijn opgedoken, doch dat hij van plannen niets wist. Hij achtte de stichting van een centraal vliegveld voor ons land onmogelijk. Om het goud van de „Lutine". Indien de weersomstandigheden gunstig lijn zal Zondag a.s. de grootste tlnbagger- molen ter wereld, de „Karimata" van de verf van J. en K. Smit en Z.. te Kinder dijk naar Terschelling worden gesleept, ca. zooals bekend, een poging te wagen iet goud van de .iutine" op te baggeren. De baggermolen zal door sleepbooten van ik Smit en Co's Internationalen sleepdienst den getrokken. Commandant Bouwe Vlas weer terug te Amsterdam. De commandant van het Leger desHeils h Nederland, de heer Bouwe Vlas, is gis- inmiddag om half vijf met den Parijschen 'rein te Amsterdam teruggekeerd. Men zal ah herinneren, dat de heer Bouwe Vlas onlangs naar Nederlandsch Indië ging met 'i bedoeling gedurende een vijftal weken daar te blijven. Aangezien generaal Evan- ïfllne Booth den commandant echter «ringend over interne aangelegenheden Un het Leger des Hells wenschte te spre ken, zag de heer Bouwe Vlas zich gedwon- gen zijn reis door onzen Archipel ontijdig al te breken. Veertien dagen eerder dan het oorspronkelijk in de bedoeling lag. teerde de commandant naar Nederland terug. Vele naaste medewerkenden, waarbij de plaatsvervangend commandant van het leger des Heils in Nederland, kolonel Beek- hun. waren naar het centraal-station ge komen om den commandant en diens echt- ietoote te verwelkomen. BELANGRIJKE GIFT VOOR HET CENTRAAL VREDES BUREAU. Op dendag van den Vrouwen Vredesgang hebben twee dames, J. G. H. en T. H. te H. «omen f. 1000 aan het Centraal Vredes Bureau te Den Haag geschonken, als blijk jon waardeering voor het werk van dit Bureau. Met dit bedrag is er nu een totaal van '.2097.51 aan het centrale apparaat der Mderiandsche vredesbeweging geschonken. Het Waterstaatspersoneel vergadert. Ontevredenheid over de Massificatie. In de middagvergadering van de Ver- eenlglng van Personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" die gisteren in hotel Noord-Brabant te Utrecht gehouden werd, werd allereerst een motie aangenomen, de klasslflcatle betreffende. De motie luidde als volgt: „De vereenlglng, in vergadering bijeen in hotel Noord-Brabant te Utrecht, gehoord de besprekingen ten aanzien der classificatie der gemeenten, voorna melijk ten aanzien der vierde standplaats klasse, is van oordeel: dat de vierde standplaatsklasse in het bijzonder een groot onrecht Inhoudt en een zeer klein deel der ambtenaren opge legd wordt, zonder eenig motief, waar door een deel der ambtenaren ten onrech te wordt achtergesteld; dat geHJkgerechtlgheld ten aanzien der salarieerlng, vervat ln de salarisbesluiten, als uitgangspunt behoort te worden aan- besluft deze motie ter kennis te bren- vaard, om daardoor te bereiken gelijke rechten voor alle ambtenaren; gen van de Regeering en de Pers en met aandrang bij de Regeering het goed recht, vervat in de motie, te bepleiten." Vervolgens kwam aan de orde het agendapunt: „Arbelds-, dienst- en rust tijden". Verschillende afgevaardigden spraken hun ongenoegen uit over de thans geldende regelen, waardoor hel Wa terstaatspersoneel, behalve lange werkda gen, ook vaak nog zijn heelen Zondag voor den dienst moet geven. Zelfs zou men geen nationale feestdagen erkennen. Hierna sprak de vertegenwoordiger van den minister, de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat alhier, ir. W. H. Brinkhorst, een kort woord tot de verga dering. waarin hij uiting gaf aan de waardeering, die hij voor de vereenlglng koestert Een voorstel werd aangenomen, waarin de vergadering het hoofdbestuur verzocht te ijveren voor verminderden aftrek op de salarieerlng voor dlenstkleeding. Vervolgens kwamen o.m. aan de orde de Rechtspositie en de Promotieregeling, waarbij aangedrongen werd op verbete- rl!Nadat men het woningvraagstuk nog aan een korte bespreking had onderwor pen. werd deze vergadering gesloten. Nederlandsche Handels- reizigersvereeniging. Algemeene ledenvergadering. In Atlanta te Rotterdam is gisteren naar de „N. Rotterd. Crt." meldt, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de NedeTlandsche Handelsrelzigersvereenl- ging. Met het hoofd- en dagelljksch be stuur waren aanwezig afgevaardigden van de afdeelingen Rotterdam. Amsterdam. Utrecht, Den Haag, Dordrecht, Lelden, Groningen, Deventer. Arnhem, Leeuwar den, Middelburg, Breda, Haarlem, Nijme gen, Httlversui» en Apeldoorn. De heer W. E de Hondt Jr.. Ie voorzitter, opende de vergadering met een rede, waar in hij allen verwelkomde, in het bijzonder den voorzitter van de afd. Apeldoorn, de dit jaar nieuw toegetredene en 16e afdee- iing. Spr. herinnerde aan de in de vereeni- glng plaats gehad hebbende reorganisatie en liet een woord van herinnering hooren aan de 30 leden, die het vorig boekjaar zijn overleden. Aan de nabestaanden werd een totaal bedrag van f. 30.000 uitgekeerd. Het ledental verminderde door de reorga nisatie aanzienlijk, sedertdien echter ver meerderde het met gemiddeld 20 per maand. Het jaarverslag van den secretaris, den heer M. Groeneweg, vermeldde dat het af- geloopen jaar voor de vereeniging zeer be langrijk was door de algeheele reorganisa tie, waardoor de vereeniging een zuivere vaikvereeniging werd. Meer leden dan in vorige jaren maakten gebruik van de bemiddeling in arbeids geschillen. De werkloosheid van de leden der ver eeniging neemt geleidelijk in omvang af. Het aantal uitkeeringsdagen bedroeg 3876 tot een totaal bedrag van f. 10 600 22. De vereenlglng telde aan het einde van het jaar 1281 leden, verdeeld in 1003 han delsreizigers en 278 handelsagenten, zijnde een vermindering met 442 Wegens ziekte, ongeval, werkloosheid en ondersteuning werd in totaal f. 24 789.73 uitgekeerd. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de verlies- en winstrekening van den pen ningmeester, den heer J. B. A. Kastrop, .,1 t - kX°°ven bet in aanbouw zijnde nieuwe Tolhuis te Alphen. Reeds duidelijk blijkt, welke groote afmetingen dit wordt, thans zoover met het optrekken W» ael30uw gevorderd, dat tot het be- tem "on worden overgegaan. De foto b»t hafn ovei'zicht van den hoofdingang "et voorfront, dat zeer fraai zal wor den Voordat het geheel ge eed zal zijn, zal zeker nog geruime tijd verloooen, daar vooral de afwerking van het interieur nog veel tijd zal vorderen. Tot nu toe had ailes een vlot verloop, niettegenstaande de zeer omvangrijke betonconstructie. Het Raad huis belooft stellig een sierlijke aanwinst voor de gemeente Alphen te worden. sluitende op een bedrag van f. 41.346.43 met een verlies van f. 7907.96 Het voorstel van het hoofdbestuur om het verlies af te schrijven op de reserve voor uitkeering bij verlies van betrekking en op de reserve voor uitkeering bij ziekte, lokte langdurige bespreking uit en werd tenslotte aangenomen. Tot eerste penningmeester werd de heer J. B. A. Kastrop (Rotterdam) herbenoemd Tot lid van het dagelijksch bestuur werd de heer G. M. E. Spoelder (Rotterdam) en tot lid van het hoofdbestuur de heer A. J. H. Pranger (Den Haag) bij enkele candi- daatstelling gekozen. De voorzitter bracht dank aan de afgetreden bestuurders, de heeren E. Th. v. Vreeswijk, P. Niesveld en F. de Reuver. Als accountant voor de controle op de financiën werd de heer J. Roodenburg her benoemd. Een bestuursvoorstel tot wijziging van het reglement werd zonder discussie aan genomen. Een voorstel van de afdeelingen Rotter dam en Deventer tot handhaving van het aantal leden in het dagelijksch bestuur op zeven werd. na afwijzend praeadvies van het dagelijksch bestuur verworpen. Een voorstel van de afdeelingen Rotter dam en Deventer om aan de leden, die door werkloosheid buiten eigen schuld uitkeering ontvangen volgens het regle ment van de werkloozenkas der N.H.R V onder het maximum van f. 3 en f.2 per werkdag een bijslag te verleenen tot het maximum, werd na ampele discussie inge trokken, nadat de voorzitter namens het dagelijksch bestuur de toezegging had ge daan, dat ln de gevallen, waarin dit vol gens de meening van het dagelijksch bestuur noodlg zal blijken, een beroep zal kunnen worden gedaan op een aanvullen de uitkeeTing uit het vrijwillige ondersteu ningsfonds. De andere voorstellen, die het Interne werk der vereeniging betreffen, lokten nog uitvoerige discussies uit. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten en vereenigden de aanwezigen zich aan een maaltijd. KATHOLIEK VERBOND VOOR KINDERBESCHERMING. Algemeene vergadering te Utrecht. Onder groote belangstelling vergaderde gistermiddag in het hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht het katholiek ver bond voor kinderbescherming onder voor zitterschap van mr. H W. de Vink. De vergadering werd bijgewoond door mgr. de Jong. bisschop van Utrecht. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de noodzakelijkheid, dat de katholieke vereenigingen op het terrein van de jeugd zorg werkend, ztch aaneensluiten om een organisatie te vormen, waarin de vraag stukken. verband houdende met de bijzon dere en moeilijke eiscben stellende jeugd zorg kunnen worden bestudeerd en be sproken, waarin maatregelen kunnen wor den beraamd om op katholieken grondslag zoo goed mogelijk werkzaam te zijn, in innige samenwerking zoowel van organisa ties. die de kinderen in huisgezinnen doen verplegen en de organisaties, die dg kin deren in gestichten doen verplegen. Rector Braakman hield en inleiding over „Jeugdbeweging en kinderbescherming". De tweede inleider, rector Bannenberg ging na. wat verstaan moest worden onder jeugdwerk en onder vrije jeugdvorming. Dinsdag 1 Juni a.s. herdenken Cornelis Rehling en Geertruida RehlingVerheul, wonende Broekweg 172 te Leidschendam, hun 50-jarlge echtvereeniging. De man is 82 jaar, de vrouw 72 jaar oud. en beiden genieten nog een goede gezond heid Het huwelijk werd gezegend met 13 kin deren. waarvan nog 8 in leven zijn, 30 kleinkinderen en 6 achter-kleinkinderen De bruidegom heeft tot zijn 75e jaar het beroep van Ioonslager uitgeoefend, doch wegens zijn hoogen leeftijd 7 jaren geleden dit vak moeten vaarwel zeggen, waardoor de eenige inkomsten van de beide oudjes slechts ls het ouderdomspensioen Teneinde den beiden oudjes vreugdevolle dagen te bereiden, heeft zich onder leiding van den heer Peyl, machinist van het stoomgemaal aan den Broekweg. een comité gevormd. NEDEBL. VROUWENBOND TOT VER HOOGING VAN HET ZEDELIJK BEWUSTZIJN. De Nederlandsche Vrouwenbond tot ver hooging van het zedelijk bewustzijn heeft gisteren te Haarlem zijn jaarlijksche alge meene vergadering gehouden onder leiding van mevrouw G. W. S. WichersLandry uit Den Haag, die in haar openingswoord o.a. mededeelde dat het werk van den bond zich meer en meer uitbreidt, waardoor sa menwerking met autoriteiten en andere organisaties noodzakelijk wordt. Nadat besloten was. telegrammen van hulde aan H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te zenden, werden de ver schillende jaarverslagen goedgekeurd. De periodiek aftredende hoofdbestuursleden, mevr. G. W. S. WichersLandry, mevr. W. A. RenkemaSnoeck Henkemans en mevr. A Wesselink—van Griethuysen werden herkozen. Tot nieuwe leden van het hoofd bestuur werden gekozen mevr. M. W. Bijl Viets, mevr. S. Bergsma—de Heus en mevr. E. WagenvoortKnook. Besloten werd de volgende jaarvergadering te Bus- sum te houden. Des middags heeft mevr. A. J. de Leeuw—Aalbers uit Amsterdam een rede gehouden over „Maatschappelijke mislukking ln verband met de puberteits- psychologle". Na afloop volgde een bezoek aan de Groote Kerk, waar een orgelcon cert werd gegeven. BELGISCHE SCHOLIEREN BEZOEKEN DEN HAAG. Als tegenprestatie voor het bezoek van Haagsche scholieren aan Brussel in 1936 brengen op het oogenblik 88 Belgische scholieren gegroepeerd in sportploegen, een bezoek aan de residentie, waar zij gis termiddag omstreeks half twee op het sta tion Hollandsche spoor door de gemeente lijke commissie voor den schoolsportdag werden verwelkomd. De officieele ontvangst door het ge meentebestuur, waarbij tevens een depu tatie van de Haagsche scholieren assisteer de, geschiedde in het gemeente-museum, waar zij na een korte rondrit door de stad in autobussen aankwamen De Belgische jeugd blijft drie dagen in 's-Gravenhage, waar zij deelneemt aan verschillende wedstrijden, die door de commissie voor den schoolsportdag zijn ge organiseerd. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is gisteren vastgesteld op 89 cent per kilogram. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. BINNENLAND. Dividend van de Koninklijke In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploita tie van Petroleumbronnen in Nederl.-In dië werd besloten aan de algemeene ver gadering van aandeelhouders voor te stel len over het boekjaar 1937 een dividend uit te keeren van 17 procent, waarvan in Januari j.l. 6 procent als interim-dividend is betaald, zoodat nog een slot-dividend van IJ procent zal worden uitgekeerd. BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeerin® op boter is behoudens tusschentijdsche wijzi ging. voor de week van 19 tot 26 Met on veranderd vastgesteld op 45 cent per K.G. REDACTEUR VAN „DE VRIJDENKER" VEROORDEELD. COMITÉ DER DRIE PROT.-CHK. PATROONSOENTRALEN. Het comité der drie protestarrtsoh-chiris- telljlke patroonscentralen (de christelijke boeren- en tuinderbond. christelijke mid- denstónjdsbonid en christelijke werkgevers verbond) kwam te 's Graven h age ln ver gadering bijeen. Met voldoening werd kennis genomen van de totstandkoming eener regeling met de Ned christelijke radio- vereeniging waarvoor elk der drie bonden op regel matige tijdstippen gelegenheid zal ontvan gen zich in den aether te doen hooren. Het bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte voorontwerp tot wijzi ging der industrieele ongevallenwet, be- oogende de mogelijkheid te openen tot uit voering dier wet voor bedrijfsvereeniginigen maakte een punt van uitvoerige discussie uit. Besloten word deze zaak eveneens te bespreken in de binnenkort te houden ver gadering van het convent der prot.-chris telijke patroons- en arbeiderscentralen. Ten aanzien van het bü de Tweede Ka mer aanhangig gemaakie ontwerp van wet tot wijziging der bedrijfsradenwet. werd besloten een adres tot de beide bevriende kamerfracties te richten, waarin een aantal bedenkingen tegen het ontwerp werd geopperd en de vrees werd uitgesproken, dat. aanneming van het ontwerp de ont wikkeling der bedrijfsraden eerder zal tegenhouden dan stlmuleeren. LUCHTBESCHERMING. Konden wij onlangs melden, <iat in de maand April biina 8000 personen als lid van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming toetraden d.i. ruim 300 oer werkdag in de eerste helft van Mei is dit aantal nog aanmcrkelhk toege nomen. Op de bureaux ran de Vereeniging. Nassau Ouwerkerkstraat 3. Den Haag. mr. den in Mei eiken dag meer dan 400 nieuwe leden geregistreerd, terwijl het aantal nieuw-opgerichte afdeelingen in Mei reeds 19 bedroeg. VERSPREIDE BERICHTEN. De minister van waterstaat maakt be kend. dat met goedkeuring van Prinses Ju liana en Prins Bemhard de nieuwe sluis van den zijtak naar Vreeswijk van het AmsterdamRijnkanaal den naam „Prin- ses-Beatrix-sluis" zal dragen. Wegens Godslastering. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht gestaan de voorzitter van de vrijdenkersvereenlging „De Dageraad" en redacteur van het or gaan „De Vrijdenker". J. K., wien ten laste was gelegd, dat hij zich schuldig had ge maakt aan godslastering, door in „De Vrij denker", van Januari j.l. een artikel op te nemen, dat krenkend werd geacht voor de godsdienstige gevoelens van anderen. Het O.M had één maand gevangenis straf geëischt. De rechtbank veroordeelde den verdachte gisteren tot 2 maanden ge- i vangenisstraf. M S USUI 1 *51 Hierboven het nieuwe Jongenspaviljoen der bekende Martha-Stichting te Alphen dat hedenmiddag te 2 uur officieel werd geopend. Het gebouw, dat een zeer dege- lijken indruk maakt en waarbij vooral aan licht, ruimte en hygiëne de grootste aan dacht is besteed, vormt met het terras, dat geheel werd betegeld een fraai en sierlijk geheel en is ongetwijfeld een groote aan winst voor deze inrichting. De bewoners, een 30-tal jongens, hebben met het perso neel het gebouw reeds in gebruik genomen. Zoodra zulks financieel mogelijk is, is het de bedoeling nog een tweetal dergelijke paviljoens te stichten, om dat de school jongens die tot nu toe zijn ondergebracht in het jongenshuls aan de H. Zijde, voortaan in deze gebouwen bij de inrich ting „Rijnstroom" kunnen worden onder gebracht.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 19