til Een excursie naar de Maaswerken Het Nederlandsche paviljoen voor de wereldexpositie in New-York LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 Mei 1938 Vierde Blad Ho. 23972 r KRUSCHEN SALTS UIT DE BONTE WAERELD m 79ste Jaargang Een 35 meter hooge 'toren, niet een klokkenspel van 35 klokken, zal hoog boven de Nederlandsche inzending uitrijzen Bouwplan van het .Holland's Huis" FINANCIEN Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! LUCHTVAART IN/TIMITTIIIN' Onderdeel van een werk, dat op 20 millioen gulden geraamd is (Van onzen specialen verslaggever) Men weet het: Nederland zal op de in 1939 te houden wereldtentoonstelling te New-York vertegenwoordigd zijn. Onze re- geering heeft een belangrijke subsidie ver kend om er harerzijds zoo veel mogelijk san mede te werken, dat ons land goed toor den dag zal komen. De belangstelling in ons land voor de deelneming aan deze tentoonstelling Is groot, waarbij men zich in de eerste plaats afvraagt hoe het Ne derlandsche paviljoen er uit zal zien. Prof. dr. ir. D. F. Slothouwer, de architect, heeft op deze vraag gisteren antwoord gegeven. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Commissaris- Generaal voor de Nederlandsche deelne ming, leidde in een ten departemente van Economische Zaken gehouden persconfe rentie prof. Slothouwer met enkele woor den in. er daarbij op wijzende, dat het Werkcomité een belangrijken stap verder sas gekomen, daar de Board of Design, die ie ontwerpen van de buitenlandsche pa viljoens keurt, het door ons land inge diende goedgekeurd heeft. Misschien zullen er nog enkele wijzigingen van onderge schikt belang aangebracht worden, maar deze zullen noch de inrichting, noch het aspect van ons gebouw wijzigen. Voorts sees jhr. de Graeff er op, dat deze goed keuring op zich zelf al een verheugend feit is, omdat het bouwplan van een groote mogendheid b.v. afgekeurd werd. Prof. Slothouwer, hierna het woord ne mende. gaf allereerst enkele bijzonderhe den over het voor Nederland gereserveerde terrein, dat een rechthoek vormt van on- feveer 150 bij 60 meter, welke rechthoek aan de achterzijde gebogen Is. Dit terrein b gelegen in den Noord-Westelijken hoek. direct achter de door Amerika te stichten Wouwen, die het. centrale feestterrein pringen. In een dier voorgebouwen, recht iigenover ons terrein gelegen is bovendien nor ons land een ruimte van 15 bij 30 M. schikbaar. Iet terrein is in vele opzichten bijzon- te gunstig te noemen, door de ligging aan Noordzijde van de 30 M. breede allee, eerste van het middenterrein af te De lengte langs de allee is 150 M. de Westzijde, dus links als men in de e naaT ons gebouw kijkt, sluiten wij aan Polen, dat volgens verkregen inlichtin- uit twee gedeelten zal bestaan, één van IM en één van 10 m. hoog, verbonden tor een toren van 30 M. Naar het Oosten vormt ons terrein den hoek van onge- wr 90 graden tusschen de hoofdallee en 15 M. breede zij allee. Deze situatie", aldus prof. Slothouwer, js beslissend geworden voor de formatie hn het plan van het gebouw. De ligging tl op den hoek van twee wegen, juist naar zijde van het groote middenterrein, brengt mede dat de toegangen tot het ge touw in dat hoekcomplex gelegen moeten tin. Hierbij sluiten, langs de hoofdallee, (erst het Nederlandsche en daarna het In dische gedeelte aan. Uitgaande van de ge lukkige omstandigheid, dat onze voorgevel Scheel op het Zuid-Westen ligt tegen zet ons aan de andere zijde der allee zal ketltaliaansche paviljoen een voorgevel op «elNoord-Oosten moeten krijgen Is hier een zeer dankbare architectonische com positie ontstaan, n.l. een geheel gesloten 'oorgevel van gelijke hoogte, ongeveer 12 M. versierd door sterk belichte plastiek, al of Net vrijstaand, en een galerijachtig voor- Sedeelte, waarmede tevens aan zekere tra- Wies van de Colonial style wordt aange goten. Dit voorgedeelte is onderverdeeld in een 'verdekte hal van 16 bij 26 meter en een En <ieUT van 16 bij 16 meter. Het is de «voeling achter in de overdekte hal een "«lelijkheid te scheppen tot het opstellen JAARVERSLAG ROTT. ONDERLINGE MIJ. VAN LEVENSVERZEKERING. in een waardig centrum van de symbolen van onze Rijkseenheid en de herinnerin gen aan onze historische banden met Amerika. In den open cour ziet men den 35 meter hoogen toren oprijzen, die be kroond zal worden met een voor ons land karakteristieken torenhelm. waar in een klokkenspel van 35 klokken zal worden aangebracht door de firma Van Bergen te Heiligerlee, welke firma ge heel belangeloos haar medewerking heeft toegezegd. Niet alleen zullen op de uurslagen onze bekende vader^and- sche liederen over het terrein fclinken. maar door het aanbrengen van een klavier zal de mogelijkheid geschapen worden op bijzondere feestdagen, bijv. óe .Holland Dag", die op 31 Augustus is vastgesteld, ons volkslied en bijzon dere muziek ten gehoore te brengen. Wat de eigenlijke tentoonstellingsruimten betreft, er is getracht deze zoo te diffe rentieeren, dat een aangename afwisseiing bereikt wordt. Bij het betreden van de Ne derlandsche afdeeling komt men in een zaal van 16 bij 40 M. en 9 M. hoog, die bovenlicht, heeft. Hierbij sluit aan een la ger gedeelte van ongeveer 5 M. hoogte, dat I verlicht is door een geheel gebogen ach terwand van glas aan de Noordzijde. Aan dit lager gedeelte is een hoogere ruimte van 16 bij 16 M. verbonden, die den over gang vormt naar de afdeeling Suriname en Curasao. In dit zalencomplex van onge veer 1650 M2 is geen verdieping aange bracht. De verbinding met het Indische gedeel te, aan de Westzijde gelegen, geschiedt door een lichtsluis, waarin diorama's aan gebracht zullen worden. In deze sluis stijgt inen met een helling van 1 meter en be treedt dan het bordes van de gToote Indi sche zaal, dat 3 meter hooger gelegen is dan het zaalniveau. Dit denkbeeld, dat van den aanvang af een wensch geweest is van de Indische commissie, kan een zeer fraai effect hebben, omdat de Indisch© zaal, welke 20 bij 30 meter, meet en 11 meter hoog is, tegenover het bordes een diorama van een breedte van 14 meter krijgt. Dit diorama zal door verschillende lichteffec ten de indrukken van een Indisch land schap op verschillende uren doen zien. De zaal zal geheel door wisselend kunstlicht worden verlicht. Het bordes is direct ver bonden met een tentoonstellingsruimte van 30 bij 9 M. aan de Noordzijde, waar het daglicht door zal dringen. Hieronder en in directe verbinding met de zaal zijn eenige kleine ruimten gepro jecteerd waar Inheemschen aan het werk zullen zijn met verschillende technieken als batikken, koperdrijven en houtsnijden. Wat het karakter der uitwendige archi tectuur betreft is op gelukkige wijze be reikt het wezen van een tijdelijke con structie uit te spreken, in plaats van deze te camoufleeren met een aangeplakte quasi 17e eeuwsche vormgeving De staalconstruc tie van het gebouw komt in het exterieur tot uiting, waarbij getracht zal worden d© staande constructiedeelen, dus ook de vrij staande steunpunten, op een bijzondere wijze te verlichten. Door deze verlichting wordt het floodlight-effect, dat op de ten toonstelling waarschijnlijk zeer overvloe dig vertoond zal worden, vermeden. Flood light is alleen toegepast voor de Indische afdeeling, waarvan de gevel versierd zal worden met afgietsels van tempelingangen, terwijl een Balineesche tuin er voor ge dacht is. Het gebouw, dat zoowel in- als uitwen dig van gepleisterde wanden, met bijzon dere behandeling van verschillende vakken gemaakt is, zal zoo mogelijk ons nationaal materiaal de baksteen doen zien, eventueel in een hoog plint en in de vloe ren en trappen der zeer uitgebreide ter rassen. Naast het gebouw is aan de NPord-West- zijde een terrein beschikbaar van ongeveer Winst f. 26.627,16. Aan het jaarverslag van de Rotterdamsche Onderlinge Maatschappij van Levensverzeke ring ontleenen wij het volgende: 1937 is voor de R.O.L. een gunstig jaar ge weest, een jaar van verdere ontwikkeling en opbouw. De productie kwam op ongeveer dezelfde hoogte als in 1936 toen het resultaat gun stig beïnvloed werd door een collectief rente- contract van f. 100.000. Het royement bleef echter beduidend lager. In 1937 bedroeg de netto vooruitgang f. 648.875.71 tegen f. 687.097,30 in 1936. Door dezen wederom belangrijken vooruitgang nam het verzekerd bedrag toe tot f. 9.212.083,46 en het aantal verzekeringen tot 46.636. De termijn-premie-ontvangst steeg met f. 16.872,66 (f. 15.776.91) tot f. 274.574.73. Aan premiën ineens werd f. 908,82 (f. 8782,50) ontvangen. De gemiddelde rente van alle beleggingen be droeg 4.884 <5.045 'o). De ultkeeringen bij overlijden bedroegen f. 43.305 <f. 44.271), dus een kleine f.1000 lager dan het vorige boekjaar. De premie-reserve steeg met f. 101.497 (f. 91.242) tot f. 1.242.174. Na afschrijvingen blijft een winstsaldo be schikbaar van f. 26.627.16 (f. 22.530.77». waaraan de volgende bestemming voorgesteld wordt te geven: toe te voegen aan: reserve geldbelegging f. 1186,18: reserve pensioenen en personeelsbe langen f.2423; reserve bijzondere kosten f3330.71; dividendreserve f. 9619.68; en te vor men: reserve voor rentedaling f. 10.000; waarna onverdeeld blijft f. 67.59. De extra-reserve blijft ongewijzigd op f. 55.000. KOLONIALE BANK. Dividendvoorstel 9 pCt. (v. j. nihil). In de gisteren te Amsterdam gehouden com missaris-vergadering der Koloniale Bank is be sloten om aan de binnenkort te houden alge- meene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keeren van 9 pCt. vorig jaar nihil). MaasverbeteringArbeiders in werkverschaffing graven in een doorsnijding. Waar duizenden werkloozen door de werkverschaffing weer aan den slag komen. Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 1480 (Ingez. Med.) DE POSTVLUCHTEN. De „Reiger" is gisteren van Indië komend om halfvier op Schiphol geland. RUSSISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Vier dooden. Gemeld wordt, dat 18 dezer een van Franz Joseph-eiland komend vliegtuig met 16 perso nen aan boord direct na het vertrek uit Ar changel in brand is geraakt, nadat een motor was vast geloopen. De bestuurder probeerde te dalen, doch hefc toestel is, nadat het met den grond in aan raking was gekomen opnieuw gestegen, maar even later in de Dwina terecht gekomen. Vier personen zijn om het leven gekomen, twaalf gewond. OPERA ITALIANA. Maandag 20 Juni a.s. zal de Opera Italiana een zomer-concert geven in de Stadszaal. alhier. 35 bij 60 meter. Hier zullen onze zuivel producten in een Hollandsche boerderij ge toond kunnen worden, terwijl onze tuin bouw daaromheen en op het groote mid denterras voor het gebouw gelegenheid zal krijgen haar reputatie hoog te houden. Tenslotte vestigde jhr. De Graeff er de aandacht op, dat de opening van de ten toonstelling bepaald is op 30 April 1939. Daar de bouwers van het paviljoen aan een streng reglement onderworpen zijn. zal de aanbesteding van den bouw eind Juni, be gin Juli van dit jaar plaats vinden, zoodat op 1 Augustus aan .Holland's Huis" op de wereldtentoonstelling begonnen wordt. (Nadruk verboden) (Van onzen specialen verslaggever). Het bewoonbaar maken van een vrij wel onbewoond gebied, dat zich uit strekt tusschen Grave en Den Bosch en dat onbewoonbaar was door de ge regeld terugkeerende overstroomingen, ziedaar de taak welke de regeering door middel van werkverschaffing gesteld heeft toen zij de verbetering der Maas werken aan de orde stelde! Het is een werk dat in totaal 20 millioen kosten zal en waarvoor momentcel 1 i I mil lioen gulden gereserveerd is ten bate van werkzaamheden die met hand kracht uitgevoerd worden Men weet dat de Beersche Maas van oudsher als een „veiligheidsklep- bij hoog water gefungeerd heeft. Wanneer het water van de Maas te Grave een stand van 10.85 M. N AP. bereikt, begint het tusschen Grave en Beers over een lager dan normaal gehouden dijkvak Noord-Brabant binnen te stroomen. Dit water inundeert daar een uitgestrekt gebied van ongeveer 20.000 H.A. en komt verder benedenwaarts in de omgeving van 's Hertogenbosch, door de Dieze en door den Bokhovenschen Overlaat weder in de Maas terecht. De rivier de Maas wordt nu zoodanig verbeterd, dat deze veiligheidsklep niet meer noodig zal zijn. Dit gebeurt in hoofd zaak door het afsnijden van bochten en door het verbreeden en verdiepen van de rivier. De bochtafsnijdingen zijn meeren- deels zoodanig ontworpen, dat de rivier tusschen de bestaande dijken blijft stroo men. Alleen de bovenste, die bii Balgoy en de benedenste, die bii Alem. gaan dwars door de vroegere dijken heen. Rijdende over den nieuwen dijk wordt eerst Alem bereikt. Hier ziet men dan eerst echt welk een uitgestrekt gebied de Beer- sche Mhas is. Twintig duizend H.A. gras land. nu nog zonder eenige bewoning. Het strekt zich uit als een onafzienbare vlakte, zoover het oog reikt. Tot het uitvoeren der Maasverbeterings- werken werd besloten, nadat in den oude jaarsnacht ran 1925 was gebleken, dat niettegenstaande de werking van de veilig, heidsklep. de toestand onvoldoende was en het geheele land van Maas en Waal ten gevolge van een dijkdoorbraak over stroomde. Toen deze groote Waterstaatswerken in 1932 in uitvoering kwamen, was inmiddels het werkloosheidsvraagstuk acuut gewor den en werd de vraag gesteld of de Maas werken mede dienstbaar konden worden gemaakt aan de werkverschaffing. Reeds aanstonds bleek dat zeer goed mogelijk. zoodat bij Alem in 1933 met werkverschaf fing kon worden begonnen. Dit dienstbaar maken moet voornamelijk zoo worden ocgevat. dat de bovenste laag grond, die ontgraven moest worden en die in hoofdzaak uit klei bestond, niet zooals aanvankelijk de bedoeling was met bag germolens maar in handbedrijf zou worden verwerkt. Het graafwerk geschiedt met de schop, terwijl transport met draagbaar spoor-, stoom- en motorlocomotieven plaats vindt. Op de Werkverschaffingswerken zijn aanwezig rond 1850 arbeiders, door de Inspectie voor de Werkverschaffing daar toe aangewezen. De tewerkgestelde arbeiders zijn van al lerhande beroepen en komen uit ruim 40 verschillende gemeenten, meerendeels in de omgeving gelegen. Uit verder afgelegen plaatsen zijn 400 arbeiders in 4 Rijkskam pen gehuisvest, elk kamp voor 100 man. De arbeiders in deze kampen gaan eens in de 14 dagen op Staatskosten een week end naar hun familiekring terug. Zij wor den meestal na een periode van 8 weken door een andere groep arbeiders uit de zelfde gemeente vervangen. Het grondver zet bedroeg het afgeloopen jaar gemiddeld 45 tot 50.000 M3. per week. Doordat bovenstaande wijze van werken voor den dienst der Maasverbetering de mogelijkheid opende den bovengrond tot meerdere doeleinden aan te wenden, kon de prijs, die ervoor betaald moest worden. Iets hooger zijn, dan die. welke voor bag- gerwerk zou moeten worden betaald. De verbeteringen bestaan uit: 1. Het ophoogen en egaliseeren van ter reinen. welke deels drassig waren of dat door de opstuwing zouden worden. 2. Het afdekken en tot cultuurland ma ken van aangevulde oude rivierarmen en van wielen. 3 Het verzwaren van dijken in samen werking met Provincies en Waterschappen. 4. In de latere jaren is het aantal moge lijkheden, dat de werkverschaffing bood, nog met één vermeerderd, n.l. het afgra ven van uiterwaarden. Daardoor wordt het I afvoervermogen van het winterbed der rivier belangrijk vergroot. Zonder de werkverschaffing zou de op lossing vermoedelijk zijn gezocht in een nog ruimer zomerbed. De nieuwe rivier is naar wii bij een be zoek dezer dagen konden vaststellen thans voltooid tot Ravenstein. Aan de af graving der uiterwaarden wordt echter over dat gedeelte nog gewerkt. De bocht afsnijding bij Balgoy, die een verkorting van de rivier met bijna 5 k.rn beteekent, komt over een paar weken tot stand, zoo dat dit gedeelte van het werk in een zeer interessant stadium is. De geheele oude arm van Balgoy zal worden gedicht en met klei worden Afgedekt. Gedurende den aanstaanden winter zal de kans op werking van de Beersche Maas al uiterst gering zijn, al is zij natuurlijk nog mogelijk, wanneer zeer groote water afvoeren zouden optreden. Dat de Beersche Overlaat sinds den winter van 1930/31 niet meer heeft gewerkt, is slechts in den laat- sten winter mede het gevolg van 'de werken der Maasverbetering geweest. Dat zij overi gens gedurende 6 winters niet gewerkt heeft, moet aan toevallige omstandigheden worden toegeschreven. C.> -*£ •Irn f 1; fen Ptrspectiefteekening van het Nederla ndsche paviljoen, zooals het door prof. dr. ir. D. F. Slothouwer voor de wereldexpo- sltie, welke in 1939 to New-York gehouden wordt, ontworpen Is. DE MUIS ALS PROEFKONIJN. In Parijs staat het wereldberoemde in stituut voor kankeronderzoek. De kelders van dit gebouw, dat gelegen is in een straat, die een beroemden naam draagt, ae ..uRe Curie", staan in het teeken der muizen. Men moet nu niet denken, dat het daar wemelt van muizen. De diertjes le ven zelfs niet in vrijheid. Integendeel. Zij maken deel uit van een goed georgani seerde maatschappijen hun leven is nauw keurig geregeld. Zoodra een muis geboren is, kijrgt het dier een nummer en wordt het in een register ingeschreven, waarin behalve dag en uur van geboorte, geslacht en gewicht ook de afstamming genoteerd staat. De jonge muis heeft een rubriek op een groot. blad. Daarin wordt iedere bij zonderheid tijdens de ontwikkelingsphase opgeschreven. De dag. waarop het proef dier met een kankerbacil wordt ingeënt, de dag waarop het ziek wordt en den dag waarop het sterft. Een speciale kolom dient voor het invullen der bijzonderheden, die bij de sectie aan het licht komen. Dc tijd ruimte tusschen de eerste en laatste in schrijving bedraagt ongeveer anderhalf jaar. Gedurende dezen tijd leven de mui zen goed verzorgd in hun kleine kooien. De gezonde muizen leven gescheiden van de ingeente en deze worden op hun beurt wee van de zieke muizen afgezonderd ge houden. De kooien staan in drie zalen, dio niet met elkaar in verbinding staan In het kankerinstituut bevinden zich in totaal ongeveer 20.000 muizen. Zij worden echter niet alleen bij het kankeronderzoek gebruikt. Het arbeidsveld van het Insti tuut voor kankeronderzoek bevat ouk de -tudie van de muizenpsychologie Zeer in teressant zijn de onderzoekingen van ver schillende soorten muizen. Zoo heeft men bijv. de „dansende muis". Dit is een krui sing die zich daardoor onderscheidt, dat de muis voortdurend in draaiende bewe ging is. Door verschillende onderzoekingen is men tot de overtuiging gekomen, da' deze muissoort een afwijking in het ooi- heeft. doch een juiste verklaring heeft men tot dusver nog niet kunnen vinden. De na komelingschap van een dergelijke muis vertoont dezelfde afwijking, zelfs wanneer de andere helft van het „echtpaar" ge zond is. DeD trots van het Instituut is de staartloozen muis, de eenige in haat soort op de geheele wereld. Deze muis Is niet volgens een bepaald plan gefokt. De muis is geboortig uit een familie, die de ge woonte had op de achterpooten te zitten. De staarten werden steeds korter, ot ten lange leste een muis zonder staart gebo ren werd. De muizen worden met haver en brood gevoerd. Als zij aan andere dan kanker ziekten gaan lijden, worden zij geheel vol gens de regels der kunst verpleegd.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13