PEREZ LEIDSCH DAGBÜD - Derde Blad Vrijdag 20 Mei 1938 PERZISCHE TAPIJTEN PARLEMENTAIR OVERTMff GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN Felle brand te Eindhoven. Houthandel „De Rietvink" in vlammen opgegaan. In den laten namiddag heeft gisteren een felle brand het gebouw van den houthandel „de Rietvink" van de firma Van Dijck te Eindhoven, gelegen aan den Kanaaldijk, nabij de Haven, in de aseh gelegd. De brand werd omstreeks kwart voor vijf ontdekt door de vrouw van den portier der fabriek. Zij waarschuwde het kan toorpersoneel het overige personeel had om half vijf de fabriek verlaten dat zich onmiddellijk met de brandweer in verbinding stelde. Deze was kort daarop met het volledig materiaal ter plaatse. Bij haar aankomst sloegen evenwel de vlam men reeds door de ramen naar buiten. Weldra stortte de bovenste vloer van het drie verdiepingen hooge gebouw in en niet lang daarna volgde de tweede verdieping. Aan het blusschen van de enorme vuurzee viel niet te denken. De brandweer bepaal de er zich dan ook toe de kantoorgebou wen en de portierswoning aan de eene zijde van de fabriek en de kantoorgebou wen en opslagplaatsen van den steenko lenhandel der firma Van Beek aan de an dere zijde te beschermen. Slechts met zeer veel moeite slaagde zij daarin. Plotseling stortte met donderend ge raas de tien meter hooge voorgevel van den houthandel in, zoodat de langs de Haven loopende straat ge heel met gloeiende steenbrokken werd overdekt Gelukkig werd niemand door het vallende gesteente geraakt. De vele brandweerlieden, die zich op deze plaats bevonden, zagen het gevaar aankomen en konden zich tijdig in veiligheid stellen. Het gebouw brandde geheel uit. Slechts de geblakerde muren van de fabriek bleven overeind staan. De linkermuur van den houthandel dreigde het een oogenblik te zullen begeven, doch de brandweer wist hem te stutten, zoodat het gevaar spoe dig geweken was. Benigen tijd na het uitbreken van den brand was ook de Philips brandweer ver schenen. zoodat, toen het vuur op zijn felst woedde, er met vijftien stralen werd gewerkt. Tegen half acht had men den brand geheel onder de knie. Omstrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. De schade wordt door verzekering ge dekt. Opnieuw vier Spanjaarden gevlucht. Elk spoor ontbreekt. Opnieuw zijn vier der hier te lande ge- asyleerde Spanjaarden gevlucht. Zooals destijds werd medegedeeld, hadden deze Spanjaarden, nadat de meesten der vroe ger ontvluchten door generaal Franco wa ren teruggezonden, weder eenige meerdere vrijheid gekregen, onder voorwaarde, dat zij zich op bepaalde tijden bij een controle instantie moesten melden. De thans ont vluchte Spanjaarden hebben ook reeds vroeger een poging tot ontvluchting ge daan, welke evenwel kon worden verijdeld, doch in verband waarmede zij naar Ame land werden overgebracht. Na de komst in ons land van de door Franco teruggezon denen heeft men echter ook hen in het genot van de daarna toegestane meerdere bewegingsvrijheid laten deelen, en zijn zij in den Haag komen wonen. Op welke wijze de vier Spanjaarden zijn gevlucht, is nog niet bekend. Hoewel aan genomen wordt, dat zij de grens reeds ge passeerd zijn, werden alle grensposten on middellijk van het verdwiino-» de hoog te gesteld. Den te den Haag geasyleerden Spanjaar den was de plicht opgelegd, zich eenmaal per week. des Maandags, aan het hoofd bureau van politie te melden. Aan deze verplichting hadden ook de thans ont vluchte Spanjaarden Maandag j.l. voldaan, zoodat de politie te hunnen opzichte geen argwaan koesterde. Echter heeft de direc tie van het KolDingshuis. toen gistermor gen bleek dat vier der daar vertoevende Snaniaarden sinds Woensdagmiddag afwe zig waren, de vreemdelingenpolitie hiervan in kennis gesteld. Uit eenige, aan enkele vrienden gerich te brieven welke waren achtergelaten, bleek, dat de afwezigen naar Spanje zijn uitgeweken: in het schrijven verzochten zij htm vrienden, hun dezen stan, welke den achterbüivenden ongetwijfeld onaange naamheden zou berokkenen, niet kwa llik te nemen, daar zij meenden, niet an ders te kunnen handelen. De brieven ein digden met den wensch, dat zii elkander weer in Spanje mochten terugzien De vier vluchtelingen hebben al hun ba gage in hun pension achtergelaten, met de kennelijke bedoeling, op deze wijze onge merkt te kunnen ontsnappen, hetgeen hun Inderdaad gelukt is. EEN SPIJKER IN EEN STOPCONTACT GESTOKEN. Kind met brandwonden overdekta Gistermiddag stak het driejarig zoontje van de familie Romijn te Barneveld een spijker th een stopcontact, hetgeen kort sluiting veroorzaakte. Er ontstond plotse ling een groote vlam. waarna de kleertjes van het kind in brand geraakten Onmiddellijk kwamen de ouders toesnel- wisten het vuur na weinige minu ten te dooven. Het ventje was evenwel ge had met brandwonden overdekt en is in levensgevaarlijken toestand naar het dlo- conessenhuis te Arnhem vervoerd. •S-G RAVENHAGE NOORDEINDE 14QC 1507 (Ingez. Med.) BRUTALE DIEFSTAL TE BREDA. Geldkistje met f. 600.gestolen. Gistermiddag is te Breda een brutale diefstal gepleegd in het magazijn van den heer F. V.. handelaar in electrische appa raten. sanitaire artikelen e. d.. aan de Vee markt. In het kantoor van den heer V. bevond zich een ijzeren geldkistje met on geveer zeshonderd gulden, benevens enkele papieren. De dochter van den heer V.. die op het kantoor werkzaam is. had al gezien, dat een der knechts, de 18-jarige J de R. meermalen langs het kantoor was geloopen, doch zij had geen vermoeden, dat hij iets bijzonders in het schild voerde. In de mid daguren, terwijl mej. V. zich naar boven had begeven voor den koffiemaaltijd, moet de dief zijn slag hebben geslagen. Men be merkte echter nog niet aanstonds, dat het geldkistje was verdwenen, totdat een vrouw 'oij den heer V. kwam vragen of soms haar zoon. de zestienjarige T die bevriend is met de R.. daar aanwezig was. wijl haar zoon dien middag niet op zijn werk was verschenen. Eerst toen werd ontdekt, dat de R. evenmin op zijn werk was en bij on derzoek kwam men tob de ontdekking, dat het geldkistje was verdwenen. Terstond waarschuwde men de recherche, die on middellijk op onderzoek uitging. Het was niet gemakkelijk een spoor van den dader te ontdekken, doch men kreeg een vermoe den. toen men vernam, dat de R. zich den vorigen dag zou hebben uitgelaten, dat hij van plan was om naar zee te gaan. In deze richting wordt het onderzoek voortgezet. KLOOSTERZUSTER VAN ZEVEN METER HOOGE VERDIEPING GESTORT. Aan verwondingen overleden. Gistermiddag om drie uur is zuster Wil- helmina (in de wereld M. Noordman) van het Franciscanessenklooster te Eemnes, van de eerste verdieping van het klooster een hoogte van zeven meter gestort. Ernstig gewond werd het slachtoffer op genomen. Enkele uren na het .ongeluk ls zij aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Zuster Wilhelmina. die Zaterdag j.l. in het klooster te Eemnes is gekomen, was 52 jaar oud. FABRIEK VAN RADIO-ONDERDEELEN TE AMSTERDAM UITGEBRAND. Gistermorgen is in de fabriek van radio- onderdeelen van de firma Davids aan den Cruquiusweg 75. te Amsterdam, brand uit gebroken door het omvallen van een flesch acetonlijm bij een brandende kachel. De brandbare stof vatte vlam en in minder dan geen tijd stond het gebouwtje, dat slechts uit een gelijkstraatsche ver dieping bestond, in brand Toen de brandweer arriveerde, kon zij tegen den tel uitslaanden brand wemig meer uitrichten. De fabriek met mven- taris brandde geheel uit. TRAILER DOOR DIESELTREIN GEGREPEN. De bestuurder slechts licht gewond. Op den onbewaakten overweg, even voor het station te Lunteren. is gistermiddag om vier uur een zware trailer, die juist voor den dieseltrein AmersfoortArnhem wilde oversteken, door den trein gegrepen. De bestuurder van de auto, de 30-]arlge J. Nab uit Ederveen werd uit zijn wagen ge slingerd. doch bekwam slechts blinder ernstige verwondingen aan het hoofd. Hu is naar zijn woning vervoerd. De diesel- trein heeft zijn reis met eenige vertraging voortgezet. De vrachtauto werd geheel ver nield. FRAUDE AAN HET SOPHIA ZIEKEN. HOTS TE ZWOLLE? De Zwolsche politie is, naar wij verne men, overgegaan tot de arrestatie van den lieer H. J. V. O., die zich, in zijn kwaliteit van administrateur van het gemeentelijke Sophia ziekenhuis te Zwolle zou heoben schuldig gemaakt aan frauduleuze hande- ingen. Het onderzoek, dat de politie thans met groote voortvarendheid ter hand heeft genomen, strekt zich uit over de laatste jaren, en betreft de vraag in hoeverre het Juist is. dat hier sprake is van knevelarij op groote schaal. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De aannemer A. van der Beek, die Woens dag te Hattem van een zes meter hoogen steiger viel en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Zwolle werd over gebracht. is daar gisteren aan de opgeloo- pen verwondingen bezweken. VERNIELZUCHTIG ..ZWART-FRONTER" GEARRESTEERD. Hedenmorgen te kwart voor zes verscheen voor de bureaux van het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland aan de Reiger- straat te Breda een 23-jarig jongmensch, genaamd P dat in een opgewonden toe stand verkeerde Onder herhaalde uitroe pen van „leve Arnold Meyer" en „leve Zwart F.ont" sloeg het jongmensch met een groot-en baksteen de ruiten van een vijf.al loto'rastjes en van vier bulletin- kastjer n gruizelementan. totdat de mees terknecht die boven de administratiekan toren aan de straatzijde woont, naar buiten snelde en den man tot bedaren wist te brengen. Men belde de politie op. die het jong mensch arresteerde en naar het politie bureau wilde overbrengen. Dit ging echter niet zoo heel gemakkelijk. P bood tegen stand en slechts met behulp van een toe vallig passeerenden postbode gelukte het den dader in verzekerde bewaring te stellen. Naar de motleven van zijn daad gevraagd verklaarde de man. dat hu op deze wijze wilde protesteeren tegen de berichtgeving van het genoemde blad. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: A. P., huisvr. van J. de K.. Rijnsburg, over treding leerplichtwet tot f. 1 of i d.; P. A. v. d. M., Voorschoten, loopen op verboden grond. f.3 of 1 d.; R. L. K.. overtreding arbeidswet. 2-maal f.5 of 2-maal 2 d.; J. de G., Wou- bruggc, wielrijden over een gesloten verklaarden weg. f.2 of 1 d.; H. v. d. S.. openbare dron kenschap. f.5 of 2 d.; J. v. d. M„ huisvr. van H. v. d. W„ overtreding leerplichtwet, f. 2 of 1 d.; J. v. R. idem f.3 of 1 d.; G. J. J. M. van V.. Den Haag. overtreding vaarwegen regl. Z.- Holland, f. 7.50 of 3d.; J. C. J. v. H. idem. over treding motor- en rijwielwet, f.5 of 2d.; G. J. R., Haarlem, idem, f.5 of 2 d.; H. P. C., Lei derdorp. als bestuurder van een auto geen tee- ken geven bij het veranderen van richting, f. 5 of 2 d.; L. P., als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het veranderen van richting, wielryden zonder bel en te Leiden op den openbaren weg personen naschreeuwen, 3-maal f.2. 3-maal 1 d.; J. V., als bestuurder van een rijwiel geen teeken geven bij het ver anderen van richting, f.3 of 1 d.; J. J. B., Oegstgeest. overtreding motor- en rijwielregl., f. 5 of 2 d.; H. D. idem 2-maal f.2 of 1 d.; J. T. V. Bovenkerk, idem. f. 3 of 1 d.; J. J. v. O., Haarlem, idem. f.3 of 1 d.; H. D. idem f.2 of 1 d.; D. v. D„ Katwijk, wielrijden zonder licht. f.2 of 1 d.; L. v. d. E. idem. f.2 of 1 d.; G. J. N. idem. f. 3 of 1 d.; J. M. Z., Oegstgeest. idem f.3 of 1 d.; A. C. v. S.. Woubrugge. wielrijden zonder rood achterlicht, f2 of 1 d.; N. de W., idem, f. 1 of 1 d.; F. J. J. B.. Voorschoten, overtreding motor- en rijwielregl., f.3 of 1 d.; S. J. H.. Hazerswoude, idem. f. 3 of 1 d.: H. den O. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede een persoon vervoeren, f.2 of 1 d.; J. D., overtr. verordening Leiden op het ver keer te land. f.2 of 1 d.; R. v. Z.. zwervende, overtreding vaarwegenregl. Zuid-Holland, f 7.50 of 3 d.; I. K., overtreding verord. Leiden op de straatpolitie, f.1 of 1 d.; A. v. S. den B. te Leiden zonder vergunning van den burgemees ter op den openbaren weg muziek maken. f. 2 of 1 d.: J. v. d. W. te Leiden zonder vergun ning van den burgemeester op den openbaren weg liedjes zingen, f.2 of 1 d.; H. N.. Wasse naar. te Sassenheim zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren weg het bedrijf van muzikant uitoefenen, f.2 of 1 d.; J. K., Rotterdam, overtr. motor- en rijwielwet. f.20 of 8 d.; B. J. H.. zwervende, te Leiden zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; E. J. H.. Amsterdam, idem. f.2 of 1 d.; A. ten D.. Rijns- buig. te Oegstgeest zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; H. K.. Katwijk, te Voorhout zon der vergunning venten, f.2 of 1 d.; J. D. M., zwervende, te Voorschoten zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; H. L. W. O.. Den Haag, overtreding motor- en rijwielregl.. f.15 of 5 d.; F. B.. overtreding motor- en rijwielregl., 2-maal f. 12.50 of 2-maal 5 d.. met toewijzing civiele vordering ad f. 19.10; A. ten D.. Rijnsburg. te Oegstgeest zonder vergunning venten, f. 2 of 1 d.; J. K. te Leiden, zonder vergunning venten, f.2 of 1 d.; H. B. idem. f.2 of 1 d.; A. de J., idem, f.2 of 1 d.; L. M. K., overtreding motor en rijwielwet. f.5 of 2 d.; J. P. N. met een bak fiets rijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.; J. D. M., zwervende, te Voorschoten zonder vergunning venten, f. 2 of 1 d.; K. M. W.. huisvr. van P. C. de B., overtreding leerplicht wet, f.2 of 1 d.; G. V., Rijnsburg, idem, f.3 of ld.; J. H. S. idem f1 of 1 d.; J. H. S. idem f1 of 1 d.W. v. E.. Rijnsburg. idem f3 of 1 d.; M. v. D.. idem idem. f.3 of 1 d.: P. L. S.. Rijpwetering. idem f.3 of 1 d.; G. K.. huisvr. van C. v. Z.. Idem f. 15 of 5 d.; E. G. idem. f.3 of 1 d.; J. de M.. Rijnsburg. rijden op ver boden grond, f.3 of 1 d.; J. D., wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f.2 of 1 d.; Y. V.. Haarlem, overtreding Kon. Besl. Bevolkings boekhouding, f.3 of 1 d.; J. A. v. E.. Den Haag. overtreding motor- en rijwielwet. f. 7.50 of 3 d.: H. v. R.. Zoeterwoude. idem. f. 7.50 of 3 d.; N. W. J. D.. Delft, geen geldig rijbewijs vertoonen. f. 3 of 1 d.; A. J„ Katwijk, overtreding motor en rijwielregl.. f.3 of 1 d.: E. C. T. idem. f.3 of 1 d.; C. v. L. Hzn.. idem. f. 7.50 of 3 d.: J. v. L.. motorrijden zonder spiegel, f.3 of 1 d.; C. S.. Hoofddorp, overtreding motor- en rijwiel regl.. f.5 of 2 d.; J. B.. Noordwijk, wielrijden zonder bel. f.2 of l d.; W. F. L. idem. f.2 of 1 d.; M. v. H.. wielrijden zonder licht. f. 3 of 1 d.; H. P. de H. idem. f.3 of 1 d.; A F M., Leiderdorp. Idem. f.3 of 1 d H. J. N idem. f.3 of 1 d.; W. de R., Noordwijk. idem, f.3 of 1 d.; J. H. B., Den Haag. overtreding motor en rijwielregl.. f.2 of 1 d.; G. C.. overtreding ,Ik vind, dat de trein bij lange na niet zoo zeer stoot, als straks". „Dat is nogal glad, we zijn juist weer op de rails gekomen". DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag om vier uur is het zes jarig dochtertje van de familie K. Preyder te Stadskanaal, ter hoogte van sluis 1 te Groningen, bij het uitgaan van de school door een personenauto overreden en ge dood. BUITENLANDSCH GEMENGD. Sovjet-diplomaat neer geschoten. Nadat hij zelf eerst twee militairen had gedood en een ander ernstig gewond. De Poolsche pers meldt, dat op het oogenblik, dat de trein ParijsMoskou aan het Russische grensstation Nlegorleloje stopte. Russische soldaten binnendrongen in de coupé, welke bezet werd door den sovjet-Russischen diplomatieken koerier Berstin, en hem mededeelden, dat hij ge arresteerd was. Berstin, die door zes sol daten het stationsgebouw van Niegorieloje werd binnengeleid, 'rok een revolver op het mompnt dat de 'daten zich opmaakten om hem te fouilleeren, en doodde op slag een officier en een soldaat, terwijl hij een ander oftir r ernstig verwondde. Berstin zelf werd in het verder verloop van de schie tpartij eveneens gedood. verord. Lelden op de straatpolitie, f. 2 of 1 d.; J. G. K„ als bestuurder van een rijwiel daar mede te Lelden een persoon vervoeren, f. 2 of ld.: M. v. H.. overtreding alg. pol-verordening Leiderdorp, f.2 of 1 d., A. J. v. D„ Zoeter woude. overtreding Vaarwegenregl. Zuid-Holl. f.3 of 1 d.; M. de G. idem 2-maal f.5 of 2- maal 2 dagen HAAGSCHE RECHTBANK. Het horloge. Door den E. uit Leidschendam was aan een horlogemaker uit Voorburg gevraagd het horloge terug te geven, dat wijlen zijn vader, H. den E. uit Zoetermeer in repa ratie had verstrekt. Evenwel had de hor logemaker uiteengezet dat hij reeds eerder had aangeboden het horloge terug te ge ven, doch dit was geweigerd, omdat men meende dat dit niet het bewuste horloge was. Hiervoor meende de officier geen vol doende bewijs te hebben, en had vrijspraak gevraagd van de ten laste gelegde verduis tering. De rechtbank meende dat het be wijs niet was geleverd, en sprak verdachte vrij. Botsende auto's. De autobestuurder A. W. St. uit Voor schoten, was bezig op den weg tusschen Wassenaar en Leiden een auto met het door hem bestuurde dito voertuig in te halen, toen uit de tegenover gestelde rich ting een auto kwam. bestuurd door G. R. D. uit Den Haag. Er was een aanrijding gevolgd. De kan tonrechter had D. veroordeeld tot f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, doch de Oflicier had in hooger beroep echter ver nietiging van het vonnis gevraagd, en vrijspraak geëischt. De rechtbank heeft verdachte vrijge sproken. Geheeld. Terzake heling hebben terecht gestaan twee kooplieden uit Leiden. De verdachten hadden ontkend te heb ben geweten dat het ijzer dat door hen was gekocht, van diefstal afkomstig was. Daar over beide verdachten een gunstig rapport was uitgebracht, had de officier tegen elk van hen f. 100 boete subs, een maand hechtenis geëischt, benevens voor waardelijk drie maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De recht bank heeft belden veroordeeld tot f. 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Fazanten-bout. Op een terrein waarop hij geen jacht had. was door een bloemist uit Noord wij- kerhout een fazant geschoten. De ver dachte had echter absoluut ontkend dat hij schoot, doch enkele getuigen hadden op het land een gesprek met verdachte gevoerd, en hem goed herkend. De kantonrechter te Leiden had ver dachte veroordeeld tot f. 30 boete subs. 14 dagen hechtenis, en de officier was het hiermede eens. en vroeg bevestiging van het vonnis. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het geweer. Verkeersongeval. In de Heerenstraat te Lelden had een autobestuurder het echtpaar Jasperse bijna aangereden, toen hij plotseling zonder een signaal te geven, achteruit reed. De verdachte meende dat hem geen schuld trof. doch den voetgangers, die plot seling van het trottoir waren gegaan. De kantonrechter te Leiden had verdachte veroordeeld tot f. 15 boete subs. 5 dagen hechtenis, waarvan de officier bevestiging had geëischt. We rechtbank heeft hem vrijgesproken. Meineed. Terzake meineed had zich gistermiddag voor de Haagsche rechtbank te verant woorden een 52-jarige fabrikant uit Lei den. Volgens mededeeling van den scheeps- kllnker C. L. W. uit Leidschendam zou verdachte hem bedreigd hebben met ont slag, Indien hii ln een civiele procedure waarin verdachte gewikkeld was omtrent de aflevering van een boot, ln het voordeel van de tegenpartij verklaringen af zou leggen bü de rechtbank. Toen getuige had geweigerd en gezegd naar waarheid te zullen getuigen, omdat hij anders in de gevangenis zou komen, zou de zoon van verdachte hebben toege zegd. dat zijn vrouw in dat geval een pen sioentje zou ontvangen. Een andere knecht de schilder J. H. uit Amsterdam, verklaar de in gelijken zin; ook hij was met ont slag bedreigd. De beide zoons van de verdachten, ont kenden evenwel dat dergelijke dreigemen ten waren gebruikt, integendeel, de knechts waren juist aangemaand de waar heid te zeggen, omdat zij naar hun mee ning geen waarheid wilden verklaren, doch opzettelijk in het voordeel van de tegenpartij hun getuigenis geven. Omtrent de civiele kwestie het niet op juiste wijze voldoen van een opdracht tot bouw van een vlet werden door de diverse getuigen mededeelingen gedaan. De officier van justitie meende dat in deze zaak op ergerlijke wijze is geknoeid, en getracht de knechts aan te zetten on waarheid te spreken. In verband met den ernst van het lelt, eischte de officier een jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. Vrijgesproken. Toen de bloemenkoopman Tukker uit Rijnsburg met zijn auto te Honselersdijk een tankauto passeerde, die naai' links uit week, ging deze weer plotseling naar rechts, zoödat de auto van T. werd ge raakt door de bumper van de tankauto. Hierdoor vloog een kist met bloemen de Nieuwevaart in. De kantonrechter had den bestuurder der tankauto veroordeeld tot f. 25 boete, subs. 15 dagen hechtenis. De rechtbank heeft verdachte vrijgesproken. Voetganger en auto. Een autobestuurder uit Leiden stond te recht omdat hij te Hazerswoude den voet ganger H. Slootweg in die gemeente woon achtig, had aangereden, tengevolge waar van hij vrij ernstig werd gewond. Terzake lichamelijk letsel door schuld had de chauffeur zich te verantwoorden. Blijkens het. verhoor van de getuigen, liep Slootweg op den weg, toen de auto na derde. De bestuurder bemerkte hem op het laatste moment, en het remmen kon een aanrijding niet meer voorkomen. Een deskundige die de auto had onder zocht, concludeerde dat de remweg te lang was geweest, terwijl een deskundige van de K.N.A.C. uit de ligging van het slacht- Eerste Kamer. BEGROOTING VAN NEDERLANDSCH-IXDIL (Van onzen parlementairen medewerker) Men heeft dezer dagen in de kranten kun- nen lezen, dat ten Paleize van den gourer- neur-generaal de z.g. „begroottngs-vergade" ring" is gehouden voor de Indische Beeron ting van 1939. En ziet, onze achtbare Eerste Kamer be handelt op hetzelfde oogenblik, nu de Junh maand reeds aan den horizon verschijnt" de begrooting van. 1938. Wij zullen er niet veel meer van zeggen Algemeen wordt nu wel ingezien, en zeer vermoedelijk ook in de Kamer zelf, dat het zoo eigenlijk niet verder kan, wil de Kamer haar prestige niet verspelen. Zij moet terug naar haar natuurlijke taak; wat zij nu doet is vol-op Tweede Kamertje spelen. In dere omstandigheden zullen wij over de Indische Begrooting niet veel zeggen en slechts het aller-voornaamste aanstippen. Dat van sociaal-democratische zijde (de heer Vtjlbrief had reeds Woensdag-middag het woord gevoerd) werd aangedrongen op verderen uitbouw der medezeggenschap in en van Indië. uitbouw van de autonomie, ligt voor de hand. De volksbeweging ontwikkel», zich zei deze spreker meer en meer, en hij was er verheugd over, dat de tegen: woordige Landvoogd met een zekere mild heid optreedt. Er moet een zuivere staats rechtelijke verhouding zijn tusschen Neder, land en Indië. In sociaal opzicht noemde hij Indië nog achterlijk, en op verschillende punten vroeg hij daarom verbetering. Tegen j het rubberbeleld had hij nog al ernstige I bezwaren, voorai wat de behandeling en belooning der inlandsche rubberboeren be treft. Nadat, gelijk gezegd, dit speechje als hors d'oeuvre aan den eigenlijken maaltijd was voorafgegaan, heeft gisteren prof. de Savor- nln Lohman allereerst het woord gevoerd. Hij heeft gewezen op de groeiende be langstelling, die in ons land voor Indië be staat, maar was zijn opvatting, dat „nie mand er meer aan denkt het van het groote lichaam te amputeeren", wel geheel juist? De leuze „Indië los van Nederland" wordt, meenen wij, nog wel degelijk aangeheven. De heer Lohman sloot zich aan bij de ziens wijze, dat Indië een integreerend deel is geworden van een grooter Nederland, en wanneer men de politiek „Azië voor de Aziaten" practlsch zou toepassen, dan - zoo zeide hij zou het milde, Nederland- sche bestuur worden vervangen door strenge, Japansche overheersching. Met vreugde constateerde hij dan ook, dat zeer vele ontwikkelde inheemschen loyaal sa menwerken met Nederlanders en alle re- volutionnaire opvattingen afwijzen Zooals hij altijd doet. heeft de heer Lohman ook nu een krachtig betoog gehouden voor een goede en betere defensie, in het bijzonder ook wat de marine betreft, die, meent hij, wel eens in de verdrukking komt. Daarom bepleitte hij vooral een meer concrete ma rine-politiek (hij vroeg vooral versterking van vloot en luchtwapen), waarbij moet worden uitgegaan van de overweging, dat nu niet meer, zooals vroeger, de neutraliteit op den voorgrond staat, maar dat rekening gehouden moet wor den met een aanval op Indië, waarbij wij niet meer op onmiddellijke hulp kunnen rekenen. De heer Lohman meende te mogen zeg gen: dat onze militaire politiek meer en meer ln het buitenland de overtuiging vestigt, dat wij ons tot het uiterste toe zullen ver dedigen Ook de heer van Vessem heeft een be toog gehouden voor militaire versterking, en daarbij uitte hij vooral de waarschu wing, dat wij niet mogen rekenen op hulp van Engeland. In verband met de posltteva verzekering der Regeering. onlangs gegeven, dat er geen sprake ts van een verdrag met Engeland, hield de heer van Vessem vol, dat er dan toch blijkbaar wel zooiets als een afspraak bestaat, en hij noemde ver schillende teekenen, die z. i. daarop wijzen. Wat de staatsrechtelijke verhouding tus schen Nederland en Indië betreft, waarover de heer Lohman sprak, daarover heeft prol. Kranenburg een uitvoerig betoog gehouden, met name wat betreft de positie van den Gouverneur-Generaal en zijn verhouding tot den Minister van Koloniën, een onderwerp trouwens, waarover al heel wat is gezegd en geschreven en getwist. In dif verband be sprak hij ook de positie van den Volksraad; hij zag het nut van dit lichaam, vooral ln zijn critische functie en betreurde het ont breken van het interpellatie-recht, doch sprak de hoop uit, dat de Regeering steeds zooveel mogelijk inlichtingen zal geven, ook al is zij er juridisch, staatsrechtelijk, niet toe verplicht Evenals prof. Lohman heeft de neer Bruineman geconstateerd, dat Indie en Nederland naar elkaar toe groeien. HO maakte de opmerking, dat, om zoo goed mogelijk samen te werken en elkander zoo i goed mogelijk te begrijpen, Nederland zien een weinig meer kon „ver-lndischen en omgekeerd. Intusschen zei de heer Bruineman komt hoe langer hoe meer het Nederlandsche stempel op Indiete staan: Indië moet geen dominion zijn, ge?" wingewest, doch een stuk Nederland m Nederlandschen geest. Er dient echter meer economische samenwerking te komen. HO (en andere sprekers) gaven allerlei wenken op het gebied van sociale maatregelen, eco nomische voorziening, industrialisatie en volksgezondheid. Ook vroeg hij een stren ger optreden tegen de natlonaal-social.su- sche actie in Indië, waartegen de heer vw Vessem natuurlijk opkwam, die het op" den van zijn partij ginds verdedigde Wij zullen het bij deze aanteekenims laten. De Minister van Koloniën komt va morgen al aan het woord, zoodat de Kam het debat gelukkig niet al te zeer nee gerekt. offer na de aanrijding vaststé'de, dM deze bezig was den weg naar het mio op te loopen. j„„ve' De verdachte zelf zei, dat het do j weer was, en het slachtoffer mede "f0 e. donkere kleeding, slechts op enkele ters afstand ontdekte. huis verblijft, en de officier zijn r.ls noodzakelijk achtte, werd de ver Daar Slootweg momenteel in het zie* behandeling der zaak voor onbepaa* tijd aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10