STADSMEUWS Een theoretische maaltijd Zangconcours ,Ring Leiden en Omstreken" DONDERDAG 19 MEI 1938 No. 23971 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ra Goede prestaties op den eersten avond Wie wint den „Leidsch Dagblad" beker Dit nummer bestaal uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week itTÜHf f. 0.1S Franco per post f. 2-35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.50 per 3 mnd.}, V Het zag er aanvankelijk uit, alsof het 13e Zangconcours van den Ring Lelden en om streken van Chr. Gem. Zangvereenigingen en Mannenkoren, dat gisteravond in de Stadszaal gehouden werd, niet zou slagen en daarmee het ongeluksgetal eer zou aan doen, Want om 7 uur was nog geen enkel der deelnemende koren aanwezig en eerst tegen 8 uur werd de belangstelling iets grooter, zoodat pas na een uur wachten be gonnen kon worden. Maar toen werd dan ook de schade ingehaald en deden de ver schillende vereenigingen haar uiterste best om den minder goeden indruk, die het late verschijnen had gemaakt, te doen vergeten. Jammer echter, dat de belangstelling van het publiek den ganschen avond uiterst gering bleef, doch wellicht en hopenlijk zal deze vanavond grooter blijken te zijn! Wij zijn het volkomen eens met de woor den van het jurylid den heer Otto de Vaal, die tijdens zijn nabeschouwing over de ge leverde prestatie's mededeelde, dat er op dezen avond door vele koren buitengewoon mooi gewerkt Is. Wij beschreven reeds vele concoursen van Jen Ring en steeds valt ons weer op, hoe ernstig men zich ln het algemeen daarop heeft voorbereid en hoe sterk de vooruit- fang is, die den Christelljken zang ken merkt. Er nemen aan dit concours diverse nieuwe vereenigingen deel, terwijl ook aan een gansch nieuwe jury de beoordeeling is op gedragen, bestaande uit de heeren H. van Rheenen, H. Altink en Otto de Vaal, het geen een frisschen kijk op de prestaties vaarborgt. Dat vanavond zelfs een koor uit Joetinchem zich zal laten hooren, bewijst vél, hoe gaarne men er een lange reis voor over heeft, om aan dit concours deel te nemen. Helaas zijn twee der drie vereenigingen, die in vorige jaren beslag wisten te leggen op den Leidsch Dagblad-beker, n.l. ..Halle lujah' uit Broek op Langendijk (1935) en .Excelsior" uit Lisse (1936) ditmaal niet vertegenwoordigd, zoodat de winnaresse van verleden jaar, t.w. het Leldsche „Hallelujah" oen groote kans zou hebben, dezen beker voor het hoogste punten-aantal dit jaar definitief in haar bezit te krijgen, ware het niet. dat nieuwe concurrenten zijn komen opdagen, zooals bijv. het Dameskoor „Vi- vezza" uit Vlaardingen, dat gisteravond een oven groot puntental veroverde als ..Halle lujah verleden jaar, nJ. 357, zoodat het Ieidsche koor vanavond een harden dobber tal hebben, om daarboven uit te komen! Wanneer wij ln kort bestek het een en ander over den zang van den eersten avond jnemoreeren, dan zij allereerst besproken net Chr. Kinderkoor „Jong Excelsior" uit Rijnsburg, onder directie van den heer de Rook, dat in de 3e afd. Kinderkoren met «9 p. een tweeden prijs behaalde. In het „Klokkenlied" was de zuiverheid wel eens joek (speciaal in het „Vivos voco!"), doch n het „Zonnelied" viel vooral de voordracht prijzen. Het klankgehalte is wat aan den scherpen en open kant. de uitspraak ech ter duidelijk en er wordt veelal met frisch- heid gezongen. Dan hoorden wij ln de 4e afd. Gem. Koren het Dubbelkwartet „Kunst en vriendschap" uit Haarlem (dir. N. de Zwa- Br), dat een heel goeden Indruk maakte en met 319 p. een eersten prijs verwierf in <e afd. Gem. Koren. Ook in een hoogere jddeeling zou dit kwartet, dat over goed harmonieerend en aangenaam klinkend materiaal beschikt (mooie le sopraan) loffe- ■ijkvoor den dag kunnen komen! De dlrec- «ur is muzikaal en hij bewees dit vooral in ®t zoo moeilijke en fijne „Ave Verum"van Mozart, dat werkelijk al heel aardig klonk. Hij laat gevoelig en sober zingen en zal dit 'tisemblc wel hooger op weten te voeren. In dezelfde afd trad ook op de Chr. Gem. iangvereen. „Hebron" uit Amsterdam, dat Wder directie van den heer v. Hulst met ™5 P. eveneens een eersten prijs behaalde. Het materiaal der sopranen doet in dit koor J» scherp aan, terwijl tengevolge van de ■«wat trage tempi veelal iets tegen den »n aan gezongen wordt, waardoor een onderlijk zweven ontstaat. Hiertegen dient «naakt. Het materiaal op zich zelf is ver- dl' en er kan vee'. mee bereikt wor- hetgeen den dirigent ook wel zal luk ken. want daarvoor is hij muzikaal genoeg. v; Laar's Psalm 146 (een fraaie compo- "Hej waren vele mooie momenten, «tader gelukkig was het optreden van het onbelmann.-kwartet „Excelsior" uit IJmui- en (directeur de heer A. Wiersma), dat wet 285 p. (2p nr.) no" te hoog was ongeslagen. Want, het materiaal harmo- absoluut niet en de zangers halen op fcn w- Bobled wonderlijke dingen uit (nu ns knijpen, dan weer geheel open), het- n den klank haast bij voortduring schaadt. Zijn deze zangers dus niet op el kaar afgestemd, op voordrachtgebied viel er meer te waardeeren en vooral in van Rheenen's „Een lied van de zee" was een juist begrip te onderkennen. De hoogere afdeelingen gaven veel ge not: zoo denken wij aan den zang van de Ger. Gem. Zangvgr. „Asaf" uit Voorburg met genoegen terug. Dit koor (dir. de heer B. van Roon) verwierf in de le afd. met 339 punten een len prijs. Van Rheenen's „Avondstemming" klonk zeer genuanceerd, juist van contrastwerking en er was aan het slot warmte en bezieling Ook Olman's fijnzinnige „Sneeuw", klonk uiterst be schaafd en zuiver van klank en muntte uit door teedere pianissimi. Dan volgde wel het hoogtepunt van dezen avond n.l. de voor treffelijke kennismaking met het dames koor „Vivezza" uit Vlaardingen, dat, gelijk gemeld, met 357 p, in de Eere-Afdeeling een uitstekend figuur maakte. Was aanvanke lijk in „Denk aan den avond" van Loots nog een zekere onrust merkbaar zich uitend door vibreeren in het tweede couplet daarvan was dit euvel opgeheven en geno ten wij van de zuiverheid en de lieflijkheid van dit nergens geforceerd klinkende ma teriaal, waaronder zich vele benijdens waardige krachten bevinden. Ook Schubert s 23e Psalm: „Gott ist mein Hirt" werd met uitstekende voordracht, be schaafde uitspraak van het Dultsch en fijn genuanceerd gezongen, zoodat het warme succes welverdiend was. Met dit koor kan de muzikale dirigente mevr. Verhoeff Thorn, wier directie echter af en toe iets rustiger kan zijn, veel eer inleggen! De heer Westerdaal dirigeerde ditmaal twee zijner koren: n.l. in de Eere-Afd. Gem. Koren de Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heer" uit Nieuw-Vennep, waarmee hij een len pr. met 334 p. en „Osanna in Excelsis" uit Oostzaan, waarmee hij in de Sup. Afd. met 325 p. eveneens een len prijs wist te verwerven. Wij leerden hem reeds kennen als een kundig leider, die zijn koren in zijn macht heeft en er mooie dingen mee weet te bereiken. Ook ditmaal was zulks het ge val: vooral met Koops „Des morgens" be haalde hij een dankbaar succes voor het koor uit Nieuw-Vennep. Wij zijn benieuwd, hoe vanavond Bonset's „Wildzang" gezon gen zal worden ,dat in de opvatting van Westerdaal door „Osanna in Excelsis" nog niet zoo sterk tot ons sprak en rijker aan uitbeeldingsvermogen had kunnen zijn. Olman's „Droome-vrouw, kom" was een zeer loffelijke prestatie, mede dank zij de muzi kale directie. Onder het goede materiaal zijn echter de tenoren nog een wat zwak element. De heer Westerdaal kan over den zang van zijn beide koren in het algemeen tevreden zijn! Zoo zijn wij aan het einde van onze eer ste beschouwing gekomen. Afgezien van de stoornis in den aanvang, waaraan het Comité echter geen schuld had, vond het geheel weer een vlot verloop. De avond is met gebed en een hartelijk welkomstwoord geopend door voorzitter G. Goedhart, die met den ijverigen secretaris den heer C. B. v. d. Zeeuw, als altijd, voor een juiste orga nisatie gezorgd had. De uitslag is met de gebruikelijke vreugde-uitingen aangehoord, waarbij het echter te betreuren is, dat een tweeden prijs steeds met ijzig stilzwijgen begroet wordt. Laat men toch bedenken, dat niet ieder een eersten prijs kan verkrijgen en dat het in het geheel geen schande is, met een tweeden priis huiswaarts te gaan. Ook die is eervol! Wij zijn benieuwd, wie de Leidsch Dag blad wisselbeker verkrijgen zal: het gaat er vanavond zeker om spannen! Moge de belangstelling er treden nog vele bekende koren op vanavond dus groot zijn. Een concours als dit, verdient die ten volle! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: Gebr. D. en J. Teske. Utr. Jaagpad 43, Leiden. Wolhandel. Wijziging: „Beukenhof", Terweeweg 24, Oegst- geest. Tuinarchitectuur; theetuin en ta veerne. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: „de Beukenhof". Vennooten: L. van d. Putten en B. Brik Jzn., Oegstgeest. Rectificatie: De Jong's Meubelfabriek. Lelden. Meu belfabriek; complete meubileering. Bij op gave van wijziging d.d. 17 Mei werd abu sievelijk als adres vermeld: Haagweg 180; dit moet zijn: Hoogewoerd 48. Foto van Vliet. In een der zaaltjes van café-restaurant „Royal" werd heden de eindles gegeven van den in de afgeloopen maanden gehouden herscholingscursus voor hotel-, café- en restaurantbedienden. Een tweetal cursisten legt onder het waakzaam oog der leeraren bewijs af van zijn vorderingen in de serveerkunde, terwijl de overige deelnemers fungeeren als gasten aan het diner, dat zij echter alleen „ln theorie" mogen proeven. VER. VAN MELKVERKOOPERS „EENS GEZINDHEID ZIJ ONS DOEL". Receptie ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan. Gisteravond heeft de Vereeniging van Melkverkoopers „Eensgezindheid zij ons doel" de herdenking van haar 35-jarig be staan ingeluid met een receptie, welke van half negen tot half elf in de Jacobazaal van Hotel „Den Burcht" werd gehouden. Achter de groene tafel was een aardige groenversiering aangebracht en bloem stukken van de leden en van de zusterver- eenigingen hier ter plaatse, het R.K. Melk- verkoopersgilde ,St, Paschalis Baylon" en de Chr. Melkverkoopersvereen. „Eendracht maakt Macht" sierden de tafels. De besturen dezer twee organisaties wa ren de eerste, die de jubileerende zuster vereniging kwamen gelukwenschen en ge tuigden van den hartelijken kameraad- schappelijken geest, welke onderling be staat en waarvan bij monde van de resp. voorzitters, de heeren J. v. d. Holst en J. v. Hooidonk getuigenis werd afgelegd. De voorzitter der feestcommissie, de heer G. de Kier. wenschte het bestuur van harte geluk met dit jubileum en dankte de zusterverenigingen voor haar sympathiek medeleven. Den leden zegde spr. dank voor de gebrachte bloemenhulde en hij uitte den wensch, dat de vereeniging ook in de toekomst met de zusterverenigingen in alle opzichten kunnen .samenwerken en in goede harmonie aller belangen gezamen lijk mogen worden behartigd. De vereenigingen toch zijn opgericht om de levensbelangen der leden te behar tigen. Daarbij komen de besturen vooral tegenwoordig vaak voor zeer moeilijke pro blemen te staan, problemen, welke men vroeger niet kende, of waarvan men het bestaan niet durfde vermoeden. Daarom is samenwerking zeer noodig en spr. hoopt, dat het bestuur van „Eens gezindheid zij ons doel" daarvoor altijd met de zustervereenigingen zal samenwerken. De heer Oskam, voorz. der jubileerende vereeniging, bracht den heer de Kier dank voor zijn woorden en gaf hem de verze kering, dat het bestuur steeds voor de be langen van den handel op de bres zal .staan. Daarom drukt spr. ook zijn spijt uit over de afwezigheid van de grossiersver- eeniging. die toch ook veel belang heeft bij een goede organisatie van melkver koopers. De heer Hooidonk legde er den nadruk op. dat de oprichting der chr. vereeniging zeker niet is geschied om tegen de reeds bestaande vereeniging in te gaan, doch om samen te werken, ieder in eigen omgeving. Spr. hoopt, dat die samenwerking in aller belang nog lange jaren moge voortduren. Na de receptie bleven de leden nog eenigen tijd bijeen, terwijl de heer W. Heus met piano- en harmonicamuziek dit sa menzijn een gezellig tintje gaf. Over de verdere feestviering ter gele genheid van dit zevende lustrum zal het bestuur deze week een beslissing nemen. De plannen daarvoor beloven voor de leden nog een geanimeerden dag. VRIJW. CORPS DER NED. HERV. GEMEENTE. ZILVEREN JUBILEA. Vandaag herdenkt de heer A. M, Stui- venberg, chef van de wisselafdeeling bij de Amsterdamsche Bank N.V. bijkantoor Leiden, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze instelling in dienst trad. De heer Stuivenberg werd hedenmorgen door zijn directie en collega's gehuldigd. Van de eerste ontving hij de gebruikelijke enveloppe met inhoud, terwijl de laatsten hem een schilderij en bloemen aanboden. Vandaag herdacht de heer F. Logeman zijn 25-jarige werkzaamheid bij de firma Tieleman en Dros. Zijn collega's bereidden hem hedenmorgen een kleine huldiging onder aanbieding van bloemen en een couvert met inhoud, terwijl de directie den jubilaris de gebruikelijke gratificatie over handigde. Zeventiende jaarfeestviering. Het heeft het Vrijwilligers Corps dei1 Ned. Herv. Gemeente, dat iederen Zondag geheel belangeloos zijm diensten in de on derscheidene kerkgebouwen aanbiedt, op zijn i aarfeestvieringen nog nooit aan be langstelling ontbroken. Iedere jaarfeest- viering levert het bewijs, dat het Vrijw. Corps in het midden der Ned. Herv. Ge meente een vooraanstaande plaats inneemt en dat het Corps getrouw wenscht te blij ven aan het eens voor oogen gestelde ideaal: „Bereid tot dienen". Ook op de gisteravond in het gebouw Prediker gehou den zeventiende jaarvergadering toonden onderscheidene kerkelijke instanties door haar afvaardiging te sympathiseeren met het doel van het Corps; zoo waren o.m. aanwezig de heeren Mulder en Sttgter van de Gemeente-Commissie. ds. D. Kuilman en de heer Boehmer namens den kerkeraad en de hearen van den Berg en Brinks als notabelen. De voorzitter, de heer F. v. d. Mark. las bil opening dezer vergadering Rom 5 1 11 naar aanleiding waarvan hij een kort overdenkingswoord sprak. Verder stond spr. nog een oogenblik stil bij de oprichting en de werkzaamheden van het Corps om ten slotte allen een woord van welkom toe te roepen. Een woord van dank en gelukwensch sprak vervolgens de heer Mulder, voorzitter van de Gemeente-Oommissie. Het Corps, dat tot groote tevredenheid van de Gem. Commissie werkt, ziet zijn arbeid uitgestrekt over een groot werkterrein. Stond men bij de oprichting van het Corps aarzelend en wantrouwend tegenover den door het Corps te verrichten arbeid, in den loon der ia ren heeft dit wantrouwen voor vertrouwen olaats gemaakt. Met bewonderenswaardige iiver en toewijding verricht het Corps thans zijn taak. Spr. hoopte, dat het Corps vooral in deze moeilijke tijden nog vele jaren zijn zegen rijk werk moge voortzetten. Moge in dat werk bevestigd worde het bekende lied: „Al wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waarde, blijft eeuwig be staan". De heer De Geus bracht als penning meester zijn verslag uit; het sloot met een batig saldo van ruim f 155 Den heer de Geus werd décharge verleend. De heer S. Kokkedee, die nu al tien laar op prijzenswaardige wijze het secretariaat vervult, meldde in zijn verslag een rustigen voortgang van het werk. Het ledental bleef op peil De samenwerking met de kerkelijke instanties liet niets te wenschen over. Ook werden de Corpsbelangen steeds op vreed zame wijze tot een oplossing gebracht. Naast woorden van hulde en dank tot ziin mede-bestuurders en leden liet hij een woord van opwekking hooren om toch vooral den vrijen tijd in dienst van de Ned. Herv Kerk te stellen. Spr. deed verder nog mededeeling van het besluit om personen, die zich zeer ver- diensteUik hebben gemaakt, tot eere-1 d te benoemen. Naar aanleiding van dit besluit reikte de voorzitter aan den heer Schipaanboord en diens echtgenoote. die echter door ziekte verhinderd was. het insigne van eere-lid uit. Ook huldigde spr. den secretaris, den heer Kokkedee in verband met zijn tien jarige vervulling van het secretariaat. Ook ds. D Kuilman heef» na de oauze in een kort woorcl nog melding gemaakt van de belangstelling, die er ook in dsn Kerkeraad voor het werk van het Vrijw. Corps wordt gevonden. Muziek en tooneel wisselden elkander op dezen avond verder af en maakten dat het geheel een geslaagde feestviering werd. Met ingang van 5 Juni a.s. wordt de heer W. Hendriks, conducteur bij de Ned. Spoorwegen te Hoorn, als zoodanig over geplaatst naar het station alhier. Bij Kon. Besluit is aan den reserve luitenant R. W. Zandvoort van het 4de regiment infanterie alhier eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. BINNENLAND. De dekking: der defensieuitgaven (4e Blad). Herziening der omzetbelasting (3de Blad). 15.000 vrouwen namen deel aan den Vrou wen-Vredesgang in Den Haag (4e Blad) BUITENLAND. Wil Engeland bemiddelen tusschen Frank rijk en Italië? (Buitenland, 1ste Blad). Debat over de buitenlandsche politiek in het Engelsche Lagerhuis (3de Blad). Een beschouwing over het vraagstuk van Tsjecho-Slowakije (4de Blad). Soetsjau in handen der Japanners (Buiten.j land, 1ste Blad). Groote meerderheid voor het Belgische ka binet Spaak (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Hedenavond zal de lucht waar schijnlijk opklaren, hetgeen nachtvorstkansen voor dein ko menden nacht meebrengt. Over dag zal de temperatuur waar schijnlijk iets hooger worden. De neerslagkansen zijn gering. DE KINDERTOESLAG VAN MINISTER ROMME. Dr. Jos. de Boer voor den R.K. Bond van Groote Gezinnen. In den foyer van „den Burcht" sprak het hoofdbestuurslid van dan RK Bond van Groote Gezinnen, dr Jos. de Boer. voor de Leidsche afdeelin? over het onderwerp ..De kindertoeslagwet van minister Romme", voor welke vergadering geen groote belang stelling bleek te bestaan. Na een korte inleiding van den voorzitter den heer Heemskerk, was het woord aan den spreker, die de bijzondere aandacht vroeg voor het belangrijioe wetsontwecp Romme inzake kindertoeslag, zooals het reeds voor Kerstmis 1937 in den lande be kend was. Dit wetsontwerp loopt ineen met de wet inzake den arbeid van de ge huwde vrouw, omdat men, indien de vrouw niet meer werkt, het gezin dit loon niet mee: kan derven en dit mede aanleiding is, dat er kindertoeslag moet worden toege kend. Voor werkr.emend Nederland is er op dit gebied, in navolging van België en Frankrijk, waar men reeds veel verder is. reeds het een en ander verkregen. De be doeling van Minister Romme is. om dezen toeslag uit te breiden voor alle werknemers, hetgeen op verschillende manieren kan geschieden. Ingevolge deze wet. zal ieder, die loon t.rekt. kindertoeslag ontvangen, waarna een en ander ook voor den middenstand toepasselijk dient te worden gemaakt, zoo als het ook indertijd in België is gegaan. Nadat spr. uitvoerig had uitgeweid over de grondslagen van deze wet. waarvan de voornaamste is. dat ieder bedrijf zich bij een daarvoor inge3teld fonds dient aan te sluiten, kwam hij te.ug od de vraag: ,.w:^ krijgt kindertoelage?" Dit zijn alle werk nemers. De toelage zal 3 'U van de inkom sten bedragen vanaf het derde kind. Voor de eerste twee kinderen zai dus geen toe slag worden verleend, evenmin als voor kin deren boven den leeftijd van 15 jaar. Als maximum bedrag waarnaar de toelage zai worden berekend heeft men de som van f. 3003 vastgesteld, terwijl eenevens een 'oeoaling is gemaakt voor hen. die minder dan f 3 oer dag verdienen Zij toch zullen een toeslag ontvangen, berekend naar het bedrag van drie gulden Der dag. Aan het slot van zijn betoog sorak dr. de Boer zijn teleurstelling uit over het oponthoud, dat dit ontwerp ondervindt in de diverse commissies en sub-commissies. Spr. eindigde met het uitspreken van de hoon. dat sDoedig een daad zal worden ge steld, die he, begin van de redding, he'; begin van den steun en het begin van het maatschappelijk recht beteekent. Hierna wisselde de spreker nog met en kele vragenstellers van gedachte.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1