laatste berichten EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 Mei 1938 Binnenland Buitenland Stadsnieuws RECHTZAKEN SPORT BEURSOVERZICHT Hollandsche Mij. voor Landbouw. d«e te De algemeene vergadering. In de algemeene vergadering te Amster dam van de Holl. Maatschappij voor Land- dauw men zie onder Land- en Tuinbouw werd na de openingsrede de begrooting voor 1938 en het jaarverslag 1937 goed- Eekeurd. In antwoord op de door zeer vele afdee- lingen gestelde vragen en gemaakte op- jierklngen over de monopoliewinsten op toïevoerde voedergranen, verklaart het hoofdbestuur, dat de jongste verhooging de monopoliewinsten op rogge, haver gerst ln de landbouworganisaties ter iprake ls gebracht nadat sinds ongeveer half jaar de door de regeering voor granen ln het vooruitzicht gestelde richtprijzen niet bereikt werden en de sklcerbouw deze producten slechts kon af ritten tegen prijzen, waarbij hij ernstige terliezen leed. Het stond dan ook voor het hoofdbestuur onomslootelijk vast, dat maatregelen moes- worden getroffen om bedoelde prijzen brengen ln overeenstemming met de ióegezegde richtprijzen, Bij de besprekingen over den weg, welke L dezen gevolgd diende te worden, meen den hoofdbestuur en akkerbouwcommissie, dat vooropgesteld moet worden, dat sangezien verhooging van de prijzen der voedergranen extra uitgaven voor het vee- wudersbedrijf met zich brengen de te treffen maatregelen ln geen geval een ver- waring van de lasten, drukkende op de veehouderij, mogen beteekenen. De eenlge weg, welke toen open bleef. eis een verhooging te vragen van de mo nopoliewinsten op den invoer van rogge, uver en gerst. Hiertoe wilde het hoofdbe stuur wel besluiten, mits voldaan zou wor den aan de voorwaarde, dat de veehouderij een compensatie voor de hoogere voeder- mldelen-prljzen zou ontvangen, aangezien het hoofdbestuur zich op het standpunt stelde, dat het niet juist ls. een groep te helpen ten koste van een andere groep. De eventueel benoodlgde gelden voor compensatie-maatregelen voor de veehou derij zouden zijn te putten uit het land bouwcrisisfonds, dat zich door die verhoog de monopollewinsten extra baten zou zien toevloeien. Overeenkomstig dit standpunt hebben de vertegenwoordigers der Hollandsche Maat schappij voor Landbouw in de eerste af- deeling van het Konl. Ned. Landbouw Comité zich tegen het vragen van mono- poliewirLst-verhooging verklaard toen bleek, dat hieraan niet onverbrekelijk de voor aarde werd verbonden, dat dè daardoor" ian het landbouw crisisfonds toevloelende extra-baten zouden worden aangewend ter ompensatie van de meerdere uitgaven oor de veehoudersbedrijven als gevolg van rerhooglng der monopoliewinsten. Het hoofdbestuur kan zich dan ook niet vereenigen met de jongste beslui ten van de regeering, waarbij een ge- leeltc van de Inkomsten van het hndbouvv crisisfonds ten gunste van Jen suikerconsument wordt aange wend, tcrwi.il het naar de meening van het hoofdbestuur in overeenstem ming met het landbouwbelang zou lijn geweest, deze gelden te reser veeren wanneer bijzondere maatrege len voor de veehouderij noodig zijn als compensatie voor de verzwaarde, op Jat onderdeel van den landbouw drukkende lasrten. Xaar aanleiding van de vragen over den richtprijs voor de granen, verklaart het hoofdbestuur, het volkomen eens te zijn biet de afdeelingen, welke opmerken, dat Je gestelde richtprijzen voor de granen te tig zijn. Hoewel de poging, om den door k regeering gestelden richtprijs voor de Uwe van f. 10.— per 100 KG. verhoogd I4 krijgen, tot op heden hebben gefaald, tacht het hoofdbestuur alsnog den door oe akkerbouwcommissie der maatschappij «cijferden richtprijs van f. 11.per 100 K-G., levering September, te bereiken. Het hoofdbestuur is voorts van mee- g, dat de huidige aardappelsteunrege- J onbevredigend is, zoowel voor de pro ducenten als voor de consumenten en het «erinnert eraan, dat het reeds ongeveer «n jaar terug een andere denaturatiere- geling voor de aardappelen heeft gepro pageerd, welke voor beide groepen waar schijnlijk tot bevredigender resultaten zou hebben geleid dan de thans geldende re- Kling. Hetgeen zich thans afspeelt op de aardappelmarkt bewijst, dat het stelsel, gepropageerd door het hoofdbestuur. Juist 1 Haar aanleiding van verschillende vra- 5® omtrent invoering van buitenlandsch Ueesch, verklaart het hoofdbestuur, dat het evenals de drie centrale landbouworgani saties tegen eiken invoer van buitenlandsch Jieesch is. Alle pogingen op den minister ln Economische Zaken uitgeoefend om Centrale Raad van de Hanze. 59ste jaarvergadering. De 59e vergadering van den Centralen Raad van de Hanze In het bisdom Haar lem is door den voorzitter, den heer E. J. M. Stumpel vanochtend in den Dierentuin te 's-Gravenhage geopend. Naar zijn mee ning staat de middenstand thans voor grootere moeilijkheden dan ooit. De ople ving van eind 1937 heeft niet doorgewerkt op het terrein van den middenstand. Wel zijn de lasten zwaarder geworden. Het ls een algemeen belang, dat in ons land de kostprijzen niet worden verhoogd. De nog vage omschrijving der regeerlngsvoorne- mens op sociaal gebied geeft spr. de hoop, dat de vertegenwoordigers van den mid denstand in alle instanties op dit belang bij de uitwerking dier voornemens met viucht de aandacht zullen kunnen vesti gen. De sociale maatregelen juicht spr. uit sociaal oogpunt toe, mits zij dragelijk zijn voor den kleinen werkgever. Het ledenaantal van de Hanze zal bin nenkort de 10.000 passeeren. In de och tendvergadering werd voorts een aantal agendapunten afgedaan, o. m. de behan deling van een aantal schriftelijke vragen. Uitbreiding aantal kampen voor werkloozen. De regeeringspersdienst meldt: Mede met het oog op de uitbreiding, welke de werkverschaffing ondergaat, heeft de minister van Sociale Zaken cr zijn goedkeuring aan gehecht, dat het aantal kampen voor oudere werk- loozen wordt uitgebreid. Was eenigen tijd geleden reeds toestemming ver leend om nieuwe kampen te bouwen, thans is opdracht gegeven om op nieuw een zestal te laten maken en wel 2 bij Sevenum in de Peel (provincie Limburg), 1 nabij Ommen, 1 in Giet hoorn, verder een kamp bij Hooge- veen en een bij Diever. Deze kampen zullen voor een deel einde Juli en voor een ander deel uiterlijk einde Augus tus a.s. gereed zijn, In de kampen in de Peel zullen arbeiders uit Maas tricht gehuisvest worden, terwijl de aanwijzing van arbeiders voor de ove rige nieuwe kampen nog moet geschie den. Echter zal in de eerste plaats hier aan de groote centra worden gedacht. Als de hiervoren bedoelde kampen ge reed zijn, zullen voorloopig, voor wat betreft de tewerkstelling van oudere arbeiders 19 kampen in gebruik zijn. BOND VAN KOFFIEHUISHOUDERS EN SLIJTERS. In aansluiting op het verslag onder „Binnenland" meldt men ons nog dat het congres besloot o.a. krachtig actie te blijven voeren voor verlaging van den ac cijns op bier en gedistilleerd en wijders er bij de bevoegde instanties op te wijzen, dat de tarieven voor het muzlekauteurs- recht, die Buma heft, voor het bedrijf veel te zwaar zijn. Men zal trachten daarin wijziging te verkrijgen. invoer van buitenlandsch vleesch stop "'VW aii IJUlLCIllCtIlUOL.ll viccov.il OWJ' zetten, zijn zonder resultaat gebleven, 'iaStzien de minister duidelijk te ken- kraft gegeven, dat hij hiertoe niet «negen is. De minister is de meening «EMaan, dat stopzetting van den vleesch- ™oer tegenover een betrekkelijke onbe- ««enende verruiming van de teeltrege- veel ernstiger nadeel uit handelspo- oogpunt met zich brengt, terwijl hij Kris niet uit het oog wil verliezen, dat t ingevoerde vleesch en het bevroren .'Bch wel in het bijzonder van beteeker 'Vb goedkoop volksvoedsel, zoodat de im. ng van ^en 'nvoer ook om ^ie ™jien bij den minister bedenking ont- nm v, is bedoeling van de regeering Mt in te voeren kwantum bevroren "Kitijnsch vleesch niet in de normale JJumptie te brengen, hetgeen daaren- 3JW1 geschiedt met het Deensche J®- Het Argentijnsche vleesch zal uit- w bd beschikbaar worden gesteld voor JL die anders tegen de gewone prijzen stóf 8?en v'eesch zullen koopen. Het Deen- i50*1 daarentegen concurreert in de «'«winkels met het Hollandsche vleesch DOOR ZIJN EIGEN AUTO OVERREDEN. Gisteravond om zes uur wilde de heer J. van de Vaart te Mijdrecht, met den slinger de motor van zijn auto op gang brengen Toen hij hiermede bezig was, zette de wagen zich plotseling in beweging, blijk baar doordat de rem was losgeschoten. Dê heer v. d. V. kwam onder zijn voertuig terecht en werd ernstig gewond. In den loop van den avond ls hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Eerste Kamer. RUILVERKAVELING. De Eerste Kamfer kwam hedenmorgen om 11 uur bijeen. Aan de orde is het wets ontwerp, houdende nieuwe bepalingen om trent ruilverkaveling. Nadat de heer van Voorst tot Voorst (R.K.) zijn instemming met het wetsontwerp heeft betuigd, be toogt zijn partijgenoot, de heer Sasse van Ysselt, dat het ontwerp schadelijk kan zijn voor den landbouw, het hypothecair cre- diet en het pachtwezen. Een geitenfok- vereenlglng in Groningen b.v. kan ruil verkaveling aanvragen in de provincie Zeeland. Het eigendomsrecht zal kunnen bioot staan aan eiken aanval van elk li chaam, dat zich in het hoofd heeft gesteld, een bepaald landbouwbelang te dienen, waarbij volstrekt niet altijd altruïstische motieven op den voorgrond staan. Na een korte opmerking van den heer Hiemstra en beantwoording door den mi nister werd het wetsontwerp met 31 tegen 2 stemmen (de heer van Sasse van Ysselt (R.K) en de voorzitter). BEGRAFENIS RIKA NIEUWENHUIS. Het koffievrouwtje van het Leidsch Studentencorps. Onder vrij groote belangstelling ls heden, middag op Rhijnhof het stoffelijk over schot ter aarde besteld van MejRika Nleu- wenhuis, bijgenaamd het Koffievrouwtje van het Leidsch Studentencorps, die dezer dagen in den ouderdom van 88 jaar in het Sint Ellsabeth-ziekenhuis overleed. Vele vroegere buurtbewoners en enkele oud-studenten waren op den doodenakker aanwezig, o.w. ds. A. Trouw uit den Haag, terwijl ln den stoet, welke uit niet minder dan zeven volgrijtuigen bestond, behalve eenlge familieleden nog meekwamen: in het eerste rijtuig het Collegium van het L.S.C., ln het tweede het bestuur van het Zeeuwsche gezelschap „Non Sordent ln Undls", in het derde het bestuur van het gezelschap „Frlsla" en voorts de heer en mevr. P. E. Brlët, de heer en mevr. prof. H. P. Cleverlnga, mr, Poulle, mr. Penterman en de heer en mevr. Bakker Dirks. Ook het bestuur van de Sociëteit „Minerva" sloot zich bij den stoet aan. Een viertal bloemstukken, w.o. een van het L.S.C. werd mede grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door dr. J. Riemens. Ned. Herv, predikant te dezer stede, die erop wees hoe hier voor velen van ons een stuk tra ditie is heengegaan. Het Is niet gemakke lijk haar beteekenis voor zoovele studen ten vast te leggen, doch deefc werd in hoofdzaak bepaald door haar gezelligheid en vriendelijkheid. Zij was een eenvoudige van geest op wie het woord uit Psalm 116 van toepassing was „De eenvoudigen wil God steeds gadeslaan". Zij geloofde in Jezus Christus en door Hem in den diepe ren zin van het leven, ook van het hare. Daardoor was het haar een innerlijke be hoefte goed te doen. De praeses-Collegli, de heer F. E. Vlle- lander Hein schetste Riekje als een pleeg kind van het Corps, die met hechte ban den met elkaar waren verbonden. Ook in de laatste tien jaren kwamen de studen ten haar nog menigmaal opzoeken. Haar leven was als een kaars, die rustig brandde te midden van onze Jeugdige vroolijkheid on die licht en warmte voor ons allen uit straalde. Wij blijven haar nagedachtenis dank baar gedenken. Het Corps en de reunis- ten, aldus eindigde spr., zullen Riekje nooit vergeten. Een goede vriend van de overledene, de heer P. van Hoven, sprak een kort per soonlijk afscheidswoord, erop wijzende, dat Riekje thans van haar vele vrienden, zich den Besten verworven heeft. Mr. P. E. Briët zeide vervolgens, dat Riekje voor de huidige studenten-genera tie niet meer was en ook niet kón zijn, wat zij beteekende voor een vorige Riekje vorde een herinnering aan on zen zonnigen studenten tijd, iemand bij wie wij gaarne kwamen. Waaruit bestond toch de charme van deze eenvoudige huiskamer met haar haardvuur en ketel erboven? Riekje en haar „Moeke", twee vrouwen van onbertspelijken levenswandel verston den de kunst een sfeer van gezelligheid te scheppen, waarbij onder de grootste vroolijkheid de goede toon nooit werd ver broken. Dat was ook de reden, dat velen, na hun studententijd, Riekje nog menigmaal kwa men opzoeken. Riekje kende geen ander levensdoel dan goed te doen en goed te zijn. Zij kende geen zelfzucht en is daar door even arm gestorven als zij geboren werd. Haar buurtjes en in den mobilisatie tijd ook de soldaten, die in de naburige school waren ingekwartierd konden daarvan meepraten. Zij was altijd vol har telijke belangstelling voor allen, die haar bezochten en had een verwonderlijk goed geheugen voor familieomstandigheden. Ter gelegenheid van haar 80sten verjaardag be reikten haar brieven uit de geheele we reld. De herinnering aan haar bleef over al waar Leldsche corpsleden woonden, le vendig. Daarvan getuigden de inzamelin gen bij Diësvieringen en andere gelegen heden. In latere jaren heeft het- Corps de zorg voor haar overgenomen. Terecht. Riekje was daarvoor in hooge mate dankbaar en zou het ook zijn voor de vervulling vah der. nooit uitgesproken wensch, in een eigen graf te mogen rusten, waartoe het Corps besloot. Dit feit, aldus spr., moge het blijvend symbool zijn van de goéde verstandhou ding tusschen Riekje en het Corps. Nadat mr. Briët namens de familie allen had bedankt, besloot dr. Riemens de een voudige plechtigheid met gebed. Bij K. B. van 3 Mei zijn benoemd tot gedelegeerden van de Nederlandsche re geering bij het 20e Internationaal Oriën- I alistencongres. dat van 5 tot 10 Sept. 1938 te Brussel zal worden gehouden, prof. dr. J. Ph. Vogel en prof. dr. A, J. Wensir.ck, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit al hier. De doodelijke aanrijding onder Noordwijk. Vrachtwagenbestuurder veroordeeld. Op 22 September van het vorig jaar heeft een expediteur uit Wassenaar op den Heerenweg tussohen Noordwijk en Katwijk met zijn vrachtwagen een handkar van achter aangereden, met het gevolg, dat twee mannen, die de handkar voortduwden, tegen den grond geslingerd werden en vrij wel op slag dood waren, terwijl een jon getje, dat op de kar zat, gewond werd. Het was reeds donker, toen de aanrijding gebeurde en uit het onderzoek van de po litie bleek, dat de vrachtwagen zwakke lichten voerde en de handkar niet voorzien was van een rood achterlicht of reflector. Bovendien werd de vrachtwagenbestuurder door een tegenligger verblind. De Haagsdhe rechtbank, voor welk col lege de vrachtwagenbestuurder wegens het veroorzaken van dood door schuld moest terecht staan, sprak hem van het ten laste gelegde vrij. De Officier van Justitie, die een heohte- r.lsstraf van vier weken had gevorderd, tc-ekende van dit vrijsprekend vonnis hoo- egr beroep aan en de procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof requireerde een hechtenisstraf van twee maanden. Het Gerechtshof, heden arrest wijzend, vernietigde het vonnis van de rechtbank en veroordeelde verdaohte tot een hechte nisstraf van drie weken. Het Hof overwoog o.m. In dit arrest, dat verdachte sneller gereden heeft, dan hij met zijn slechte verlichting veiligheids halve mocht doen, dat hij niet kon stoppen binnen den afstand van zijn gezichtskring eft dat hij geen vaart verminderde, toen hij door een tegenligger werd verblind. Bij de bepaling var. de straf nam het Hof eenerzijds den ernst van het feit en de ge volgen daarvan in aanmerking, anderzijds de schuld van de slachtoffers en het gun- stip rapport over verdachte. DE GEHEIME RADIO-UITZENDINGEN IN TWENTE. Veroordeeling van een der verdachten. Eenlge weken geleden zijn de exploitan ten van den geheimen Twentschen radio zender „Nachtegaal", door den kantonrech ter te Enschedé tot zware straffen veroor deeld. Een van hea, de Duitsche schoen maker W. uit Hengelo, was niet verschenen. Hij werd bij verstek tot acht maanden hechtenis veroordeeld. Tegen dit vonnis was W. ln verzet geko men en vanmorgen werd zijn zaak behan deld door den waamemenden kantonrech ter te Enschedé, mr. P. S. Noyon. Verdach te ontkende mei klem aan de uitzendingen te hebben deelgenomen, doch zijn vroegere compagnon, de radiohandelaar J. P. uit Hengelo, legde zeer bezwarende verklarin gen voor hem af. De verdachte, die het zakelijke deel van de uitzendingen verzorgde, Zou geruimeii. tijd pl.m. veertig gulden per week er aan hebben verdiend. De ambtenaar van het o.m. betoogde, dat uit deze zaak is gebleken, dat deze ver dachte een minderwaardig individu is die om zich zelf vrij te pleiten, de zaak ver raden heeft. Spr. eischte bevestiging van het vonnis. De kantonrechter wees er op, dat ver dachte als Duitscher in ernstige mate mis bruik heeft gemaakt van de hem verleende gastvrijheid Een 'streng voorbeeld moet worden gesteld, temeer daar nog steeds wordt doorgegaan met geheime radio-uit zendingen in Twente, hetgeen j.I. Zondag weer is gebleken. De verdachte werd daar om opnieuw veroordeeld tot acht maanden hechtenis. ENGELAND MAAKT VOORRAAD. Volgens de „Daily Telegraph" zou de Brltsche regeering voornemens zijn een hoeveelheid gietijzer op te slaan vah 600.000 tot 1 millioen ton. De hoogovens zouden het verzoek heb ben ontvangen, zelfs indien de vraag dei- industrie zou afnemen, geen enkele hoogoven buiten bedrijf te stellen, ten einde de vorming van den noodig geach- ten voorraad mogelijk te maken. VOETBAL. Indisch elftal in Den Haag aangekomen. Hartelijke begroeting. De Nederlandsch-IAdische voetbal-ploeg, welke Nederlandsch-Indië ln de wedstrijden om het wereldkampioenschap-voetbal zal ver tegenwoordigen is hedenochtend te 10.13 uur te 's-Gravenhage aangekomen. Reeds een half uur te voren zag het perron van de Hollandsche Spoor zwart van de men- schen. onder wie in de eerste plaats het bestuur van den K.N.V.B.. de vertegenwoordiger van de N.I.V.U.. de heer Veenman en de voorzitter van H.B.S.. welke vereeniging haar terrein be langloos voor de training van de Indische voet ballers ter beschikking zal stellen. Toen de trein binnenstoomde ging er een krachtig en spontaan „hoerah" op. dat de Jongelui, die zich voor de portierramen ver drongen als een hartelijk „welkom in Holland" ln de ooren zal hebben geklonken. Na de begroeting ging men naar het hotel „Duinoord", waar de voetballers door de zorgen van den K.N.V.B. zijn ondergebracht. Hier heette de heer Van Prooye de Indische spelers welkom, terwijl de heer Van Bommel een dankwoord sprak. HEPZIBAn MENTJHIN VERLOOFD. LOONEN EN WERKTIJDEN IN AMERIKA. De minister van arbeid, miss Perkins, zeide gisteren, dat de thans aanhangige wet op de loonen en werktijden uiteindelijk een verkorting in den arbeidstijd zou bren. gen voor 2.500.000 arbeiders en de loonen ïou verhoogen van ruim 850.000 man fabriekspersoneel. De Amerikaansche arbeiderspartij heeft voorgesteld een fonds te vormen van 500 millioen dollar teneinde in den staat New York goedkoope woningen te bouwen en krotten op te ruimen. Met Lindsay George Nicholas uit Melbourne Toen ruim een week geleden bekend werd, dat de beroemde violist Jehudi Me- nuhin zich verloofd had met mej. Nola Nicholas uit Melbourne, verluidde reeds dat zijn zuster Hephzibah eveneens trouw- i plannen had. De heer Menuhin Sr. sprak dit niet tegen, doch wenschte zich er toch niet over uit te laten, wie de gelukkige zou zijn. Thans is bekend gemaakt dat Hephzi bah Menuhin binnenkort in het huwelijk zai treden met Lindsay George Nicholas, den oudsten zoon van den heer en mevr. Nicholas te Melbourne, den broeder der halve van Nola Nicholas. AMSTERDAM. 18 Mei. De handel op de Amsterdamsche effecten beurs was heden wederom van bescheiden af metingen. Bij gebrek aan nieuwe gezichtspunten werd een gereserveerde houding aan den dag gelegd en de markt kenmerkte zich dan ook wederom door een groot gebrek aan affaire. De stemming was echter prijshoudend. En enkele specialiteiten waren in staat zich een kleinig heid te verbeteren. Over het algemeen geno men echter ondergingen de koersen geen noe menswaardige verandering. Op de belegglngs- afdeeling openbaarde zich goede vraag voor de spoorweg-drieën, die zich dientengevolge we derom konden verbeteren. De overige obligaties uit de jongere emissie trokken nauwelijks eenige attentie. De gestaffelde leening was eerder aan geboden. Van de Oude Schuld kwamen de 3 obligatiën wat lager te liggen. Onder de buitenlandsche fondsen trokken de Fransche papieren de aandacht door een ver dere kleine stijging, zoowel voor de in guldens luidende als de in francs luidende stukken. Van de locale fondsen waren de Industrieelen vrijwel geheel verwaarloosd. De Philips aan- deelen bewogen zich op het peil van gisteren, onder beurstijd werden geen schommelingen meegemaakt. Unilevers waren onveranderd. Hetzelfde kon dienen van Aku's. Van de Tabak ken was niets te bespeuren. In rubberaandeelen ging weinig om. Amster dam rubbers werden ex-dividend 15% geno teerd en bleven mitsdien op peil. Enkele minder courante soorten waren wat hooger. De Scheepvaartmarkt lag verlaten. De belangstelling voor de lappen Koninklijke Boot was verdwenen. Suikerfondsen bewogen zich op den achtergrond. H.V.A.'s liepen desniette min enkele procenten naar omhoog. Beginbeurs ontwikkelde zich eenige affaire in Koninklijken, die vast gestemd waren en enkele procenten boven het vorige slot werden ingezet. De animo was echter spoedig bekoeld en nadien bleef de koers vrijwel stationnair. De Amerikaansche markt was stil en goed prijshoudend. Hier en daar werd boven de Amerikaansche pariteiten gehandeld. WISSELKOERSEN. Londen 8.98 (8.97 7/8) Berlijn 72.57'/'*; 72.60); Parijs 5.051/! <5.05'M: Brussel 30.40 30.451. Zwitserland 41.27 (41.211; Kopen- ïagen 40 07'. (40.07 1/2); Stockholm 46.30 (46.30); Oslo 45,12'/. (45.12";): New York 1.80 5/8 (180 13/16); Praag 6.29'; (6.29";): Oost Bankpapier 18 3/4 (18.1/4); Lire "Bankpapier 7.65 7.55 Prolongatie 1/2; Part. disc. 1/8; Dag- rid 1/4. Registermarken 351/4; Crediet Sperr- marken 10 1/8: Effectensperrmarken 9 3.4; Reismarken 491/2; Bankpapier 29 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. ROUWKOOP-VETERANEN— RIJNDIJK-VETERANEN 2—2. Na een gemoedelijk partijtje eindigde deze veteranenkamp ln een gelijk spel. Wel waren de Rijndijk-Veteranen voortdurend iets sterker, maar de Rouwkoop-verdediging was goed op dreef en gaf de voorhoede der gasten, waarin de linksbuiten af en toe aardig spel te zien gaf, weinig gelegenheid tot schieten. In de Rijndijk- achterhoede blonk H. Nap uit. R.B.F.—DE VIOS 1—3. Gisteravond speelde een elftal van R.B.F. een wedstrijd tegen De Vlos. R.B.F. verloor deze vriendschappelijke ontmoeting met 13. nadat de rust met 12 was Ingegaan. TENNIS. NEDERLAND—JAPAN OP DE M.E.T.S-BANEN Het programma vastgesteld. Gisteravond is de Japansche tennisploeg. die tegen Nederland zal uitkomen op de M.E.T.S.- banen te Scheveningen, te Rotterdam aange komen. De ploeg bestaat uit de spelers Abe (aan voerder). Nakano en Kuramitsu. De Japanners hebben goedgevonden, dat aan Nederlandsche zijde vijf spelers uitkomen. Het programma luidt als volgt: Vrijdag, 20 Mei. 2.15 uur: Jhr. De Brauw Kuramitsu, gevolgd door Hughan—Nakano. Zaterdag. 21 Mei, 2 uur: Timmer—Abe, ge volgd door het dubbelspel HughanVan Swol tegen NakanoKuramitsu. Zondag 22 Mei. 2.15 u.: TeschmacherKu ramitsu. gevolgd door Van Swol—Nakano. DUIVENSPORT. LEIDSCHE POSTDUIVENCLUB. Voor de liefdadigheidsvlucht van Noyon zijn door vijftig deelnemers uit de plaatselijke ver- eenigingen en de „Gevleugelde Vrienden" uit Wassenaar. 286 duiven ingeschreven. De prijzenlijst is nog aangevuld mét enkele nagekomen prijzen; o.a. een prtjs Voor de eerste twee getoonde duiven. Voor het vereenigingsconcours is als volgt ge klokt: J. Laman 1. 19. 26. 30; H. Fasel 2, 5. 17, 18. 21; A. W. Krol 3. 12. 16. 25^ W. Warnecke 4. 22. 29; R. Pet 6. 8. 10. 20. 23; J. R. Smits 7, 13. 24; H. Schoo 9. 14; H. Wallaart 11; F. de Haas 15. 28; C. Noest 27. 31; A .v. Eisen 32. De eerste duif werd geklokt om 14 uur 20. de laatste 15 uur 24; respectievelijk met 1275 en 1012 meters per minuut. A.s. Vrijdag inkorven voor Pont St. Maxence. Door de verandering in den treinenloop is het inkorven gewijzigd en voortaan gesteld van half acht tot kwartier over acht. Men neme hiervan goede nota. KORFBAL. BELGIE—NEDERLAND. Het Nederlandsch twaalftal samengesteld. Het Nederlandsche twaalftal voor den- wedstrljd tegen België op 29 Mei as. te- Antwerpen is als volgt samengesteld: Aanval: G. Setts, L. Wedemeyer, mej. M. van de Graaf. mej. G. van de Graaf (al len Deetosl. Midden: H. Siebenlist, H. Ko per. mej. Vlietman (allen Westerkwartier), mej. S Teysse (Blauw Wit) Verdediging: F. van Duinhoven (Blauw Wit), Ph. Visschoonmaker (Hercules), mevr. M. MeyerMoos (D.V.D.) en mej. L. Douwes (Blauw Wit). Reserves: P. Oerlemans 'Swift), G. Montfrooy iDeetos), mej. I. Petersen (Bl. Wit) en mej. S. Beute 'D.K.C.) MAIII AMSTERDAM. 18 Mei. Aanvoer 289 vette kal- ren, le kw. 6468. 2e kw. 5056 en 3e kw. 3848 cent per kilo levend gewicht; 108 nuchtere kal veren f.611 per stuk; 103 varkens, vleeschvar- kens wegende van 90110 kilo 6162. zware varkens 5960 per kilc slachtgewicht; vette varkens 57^-58 een per kilo slachtgewicht. BENTHUIZEN. 17 Mei. Aanvoer 1827 kip eieren pr. f. 3.253.70 per 100. KOUDEKERK A. D. RIJN. 17 Mei. E.V.K.R. Aanvoer kipeieren 5342 -stuks. Aanvoer boter 122 pond. Kipeieren f.3.103.50; eendeieren f. 2.50—2 70; boter f. 0.55—0.60; kaas 20—29 ct.; kippen 50—60 ct.; konijnen 20125 ct. LEIDSCHENDAM, 17 Mei - Engelsche kom kommers 1ste soort f. 6.008.90, 2de soort f. 5 6.50. 3de soort f. 3—5.20. wankleurige f.4—6; gele komkommers 1ste soort f6.507.50, 2de soort f5.206.30. 3de soort f45.20Kropsla lste soort f. 1.50—2.50; 2de soort f. 0.501.20; Stoofsla f. 3.005.50; Peen f. 12—17.50; bloem kool lste soort f. 712. 2de soort f46.50. uit schot f 2—3.80; Andijvie per 100 f.3—6.50; idem per KG. 12—18 ct.; Spinazie 4 Ko. 616 ct.; Postelein f.12—15.50; Raapstelen 60110 ct.; 'tabarber per 100 bos f.48.50; Snijboonen 60 72: Radijs 80—160; Selderie 60—150 ct. ROELOFARENDSVEEN. 17 Mei. Aardbeien 7—10'/ cent per doosje, aanvoer 85.340 doosjes: bloemkool 8—14 cent per stuk; sla f. 1.203.40 per 100 krop; kaspeulen f. 1.802.40; peulen volle grond f. 3.70; snijboonen f. 2.202.30 per 10 pond. WOERDEN. 18 Mei. Aanvoer 329 partijen keas. Met rijksmerk le kw. f. 23.50- 25.50 2c kw. f.21; zware tot f.25; handel matig VEUR. 17 Mei. Aangevoerd 27641 Kippen eieren prijs f. 3.20—3.65; 532 Eendenêierea f. 2.75—2.80; 19 Ganzeneieren f. 7—7.50; 319 Kippen f. 0.10—0.90; 23 Eenden f. 0.50—0.55; 92 Konijnen f. 0.201.50; 17 Duiven f. 0.100.20, 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3