BINNENLAND 50 jaar getrouwd De recordvaart van de „Nieuw Amsterdam" LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 17 Mei 1938 Derde Blad No. 23969 79ste Jaargang Nog een jubileum Rotterdam-New York in 6 dagen en 5V2 uur De werkloosheid blijft iets dalen. De directeur van den rijksdienst der „erkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat In de week van 25 t/m 30 April bil gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aange sloten 559 100 personen (waaronder 75100 landarbeiders). Voor de 483.400 verzekerden bulten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 24 7 (In de vorige verslagweek, 4 t/m j April 1938. was dit percentage 25.1). Voor de 559.100 verzekerden met Inbegrip can de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 23 3 (in de vorige verslag week was het 23.8). In de tweede verslagweek van April was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden ln de laatste jaren a.v. (Tusschen haakjes zijn vermeld de percentages in dien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): 1932 23.6 (24.9), 1933 26.1 126.9). 1934 23 5 25.3). 1935 27.2 (299). 1936 296 (32.1), 1937 24.1 (26.01. 1938 23 3 (24.7). Van deze percentages, afgeleid uit de gegevens, verstrekt door de vereeniging met werkloozenkas, is thans het cijfer, dat reeds sinds December 1937 lager was dan voor de vijf voorafgaande jaren, gedaald beneden dat van 1932, waardoor het thans lager Is dan ln de voorafgaande zes jaren. Bil de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 April 1938 in totaal 372.458 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 352 391 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 354.715 werkloos, onder wie 339.972 mannen. Blijkens opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunver lening waren onder het aantal van 376 977 werkloozen op 26 Maart 1938 begrepen I 50900 tewerkgestelde werkloozen en 172.817 gesteunde werkloozen (waaronder 677 per jonen. die arbeiden onder het stelsel „wer ken voor de steun"). Voor het Weerbaarheids geschenk. Verantwoording van vrijwillige bijdragen. De volgende giften zijn nog ontvangen: f.2.50 J. A. Amsterdam; f. 433.17 nat. jonge ren verbond den Haag; f. 10 E. K. H. P. M. den Haag; f.20 E. P. T. Rotterdam; f.20 J. G. S. den Haag; f.2.50 gep. Ind. ambtenares Apeldoorn; (250 J. B. den Haag; f.1 van schippersweduwe (e Avereest gest. D. T. V. ontv. D. B. te Zwart- sluis: 1.109 21 opbrengst voorstelling Cinema Odeon den Haag; f.3 A. J. den Haag; f.25 fam. B. te Voorburg; f.2.50 M. P. v. B. den Haag; (2 mevr. G. te Nice; f.6.65 Delftsche oranje gardisten; f.5 mej. E. S. den Haag; f. 10 J. J. D. S.Damplt (Java); f.10 N. J. C. Dampit (Java); 120 J. V. d. L Parijs; f. 100 F. E. H. G. Caracas Venezuela: f.2.50 E. K. Amsterdam; f.10 vrij - metselaar Padang; f. 1700 comité Goes weer- machtsversterking. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 119.571.73':.. Door de vereeniging voor nationale veiligheid terd sinds de vorige opgave f. 248.50 ontvangen, «t totaal der bijdragen sinds het begin der Cameling bedraagt nu f. 110.018.08. Het gironummer der vereeniging ls 287177 «n Haag. De rijksmiddelen. Opbrengst gedurende de eerste vier maanden van 1938. De opbrengst van de directe belastingen .it. 101 ultimo April j.l. bedragen f 46.833.543.97 tegen f. 42.253.259.41 op ulti mo April van het vorig jaar. een meerdere opbrengst thans derhalve van f. 4.580.000. Nemen we hierbij ln aanmerking, dat "P ultimo Maart J .1. de opbrengst reeds riina 5 millioen hooger was dan het vorig 'ïar. dan valt ln April, vergeleken met oezeifde maand van 1937, een aanmerke lijke achterultagang ln opbrengst te con- «ateeren en wel met ruim f. 417.000. voornamelijk is dit minder gunstige re sultaat het gevolg van het verloop in de opbrengst van de grondbelasting. Bracht ueze belasting tot ultimo Maart nog ruim ton meer op dan het vorig jaar, thans dit middel ruim f. 280.000 ten achter ge- 1937Cn de °Pbren®st tot ultimo April De overige belastingen bleven alle in tuigende lijn, behoudens, dat de op 31 i~art- aanstaande meer-opbrengst van de wasting van de doode hand ad f.257.691. is teruggeloopen tot een hoogere opbrengst van f. 191.215 in vergelijking met I «et vorig (jaar. t™ de ove"8e middelen betreft, deze 2™en ua de gunstige cijfers van de vo- ÏJJr biaand, waarbij de raming aanmerke- J "brd overschreden, een sterke inzln- l ®iJ een maandelijksche raming van li. v. 50 bedroeg thans de opbrengst bts f. 32.663.187.37. hetgeen zelfs nog •t826.ll9.06 minder is dan de opbrengst April 1937. Over de eerste 4 maanden heeft de op- ï'fgjt bedragen f 136.697.799,13 tegenover '33.704.527.01 het vorig jaar. :ew!en we over het eerste kwartaal 4i a een vooruitgang boeken van ruim voor maand April heeft dezen t™sPron& °P het vorig jaar weer doen 6uide °°Pen slechts bijna 3 millioen 'en opzichte van de raming is de stvi n 2a'ten zeer zeker allerminst gun- «8 te baanden noemen. Waar de raming voor vier f. 143.075.000 bedraagt, zien we I .fe dat de opbrengst hierbij plm. m ,ï°®7 is ten achter gebleven. ("komsten ten bate van het gemeen- 166ilebben tot en met April bedragen 1 {j'I™u56.61 tegenover een raming van Aare^r lle' werkloosheidssubsidiefonds 15nun Ae inkomsten tot en met April lit,?. $25.51 bij een raming van Of I voor den geheelen dienst 1938. fonu. bbrengst ten bate van het verkeers- lf "s*as in April f. 5.648.523.21 en over de 16 "et maanden f. 9.971.879.87. Centrale raad van den Ned. R.K. Volksbond. Jaarvergadering te Haarlem. Nadat de Ned. R.K. Volksbond ln het Bisdom Haarlem Zondag zijn gouden Jubi leum had gevierd, hield de Centrale Raad van den Bond gisteren in gebouw St. Bavo te Haarlem zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. W. van den Akker. In zijn openingswoord zeide hij o.a.. dat het vijftigste jaar van den bond zeer vruchtbaar is geweest. Door een verhoogde activiteit viel een ledenwinst te boeken. Hij heinnerde er voorts aan, dat een van de mooste instellingen van den bond. n.l. „Herwonnen Levenskracht" op 15 Juni as. een kwart eeuw bestaat. In dit tijdvak wer den meer dan 6000 patiënten naar een sanatorium gezonden. Na in het kort het werk van den bond te hebben belicht, protesteerde spreker er tegen, dat men het doet voorkomen, alsof met name in het katholieke deel van ons land door de hooge gezagsdragers en andere overheidspersonen toestanden wor den getolereerd, welke het licht niet kun nen velen „Doch de katholieke arbeiders zullen dit on-Nederlandsche, tegen de priesters en het wettig gezag gerichte ge doe. dat het noodzakelijk vertrouwen on dergraaft en de volkseenheid verscheurt, niet dulden. Wij spreken het vertrouwen uit, dat de regeering het recht za] hand haven in elk deel van het land en ter be vestiging van dat recht, haar gezag zal doen gelden. En wij roepen onzen vrienden in het Zuiden toe. dat wij een met hen zijn in het handhaven van den Nederlandschen volksgeest en dat wij niet zullen toelaten, dat deze vertroebeld wordt", (applaus). Ten slotte verheugde de heer van den Akker zich er over, dat de laatste maan den de openbare meening ten opzichte van het vraagstuk der werkloosheid in posi tieve richting blijkt te ontwaken. Hierna werden de deelnemers aan de vergadering officieel door het gemeente bestuur van Haarlem ontvangen, waarbij de burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. een toespraak hield, welke door den heer van den Akker beantwoord werd. In de vervolgens voortgezette vergade ring drongen eenige afdeelingen er op aan, dat de bond zich meer met het platteland zal inlaten Inzake de volkscredietbank en het borgstelllngsfonds deelde de voorzitter mede, dat de grondslagen hiervoor reeds zijn gelegd, doch dat deze aangelegenheid een langdurige voorbereiding vereischt. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Dekker, Haarlem, Th. J. H. Mouwens, Schiedam en L. H. van Rooyen, Amsterdam, werden herkozen. In de vacature H. J. Kui per werd benoemd de heer Fr. Schets te Vlissingen. De verschillende Jaarverslagen werden goedgekeurd. Ten slotte hield de geestelijke adviseur van den bond, rector dr. A. A. Olierook, een toespraak, waarin hij aanspoorde tot maat schappelijke actie en geestelijke verdieping en tot voortzetting van het werk van den bond in eendracht en arbeidslust. De toelating van vreemdelingen. Bepalingen in enkele gevallen niet in al haar hardheid toegepast. Naar de N. Rott. Ct. ter oore komt, is alsnog te bevoegder plaatse besloten de jongste regeling ten aanzien van het weren van vreemdelingen, die zich in Nederland reeds gevestigd hebben of willen vestigen een kleine wijziging te doen ondergaan. En wel ln zooverre, dat niet per se en niet over de geheele linie onverbiddelijk alle sinds 1 Maart J.l. hier ter vestiging binnen gekomen vreemdelingen als ongewensohte vreemdelingen het land zullen moeten ver laten met uitzondering dan van hen, wien anders elders lijfsgevaar zou bedreigen. Wanneer aantoonbaar is, dat de terugwer kende kracht van den jongsten maatregel extra hard zou zijn, zou de mogelijkheid bestaan daarvan af te wijken. In de zeer uitzonderlijke gevallen, n.l. waarin naar het oordeel van de bevoegde instantie zich zulk een bijzondere hardheid inderdaad zou voordoen, kan eventueele dispensatie plaats vinden, zoodat dan niet 1 Maart doch 7 Mei als „grensdatum" zou kunnen gelden. Een dusdanig extra-harde uitwerking van de terugwerkende kracht tot 1 Maart kan men zich onder meer denken in het geval dat iemand reeds vóór 1 Maart zoo wel elders (n.l. in het land waar hij van daan komt) als tevens hier te lande, alle mogelijke maatregelen met het oog op ves tiging overeenkomstig de toen ten onzent geldende voorschriften had getroffen. Met het gevolg, dat indien t a v. den betrokken vreemdeling toch de datum van 1 Maart zou gelden, hij eigenlijk doordat hij mede was afgegaan op hetgeen destijds in Ne derland rechtens gold. thans volkomen vast zou zijn geloopen, eenerzijds door b.v. reeds hier een woning gekocht of gehuurd, anderzijds in het land dat hij zou verlaten zijn werkkring en bezittingen geliquideerd te hebben. Het ls niet uitgesloten, dat in zoodanig geval de fatale datum van 1 Maart geen toepassing zou vindendit ware zoowel denkbaar ten aanzien van iemand die reeds hier gevestigd is als van iemand die hier nog niet vertoeft maar wel reeds sinds lang alle voorbereidende maatregelen in over eenstemming met de Nederlandsche maat regelen had getroffen. Of er intusschen redenen tot het maken van een dergelijke uitzondering bestaan zal de instantie welke zich met heel deze aangelegenheid van toelating of verwijde ring van vreemdelingen bezig -houdt van geval tot geval beoordeelen NED. POMOLOGISCHE VEREENIGING. De algemecnc vergadering te Arnhem. In de gistermiddag te Arnhem voort gezette algemeene vergadering van de Nederlandsche pomologisohe vereeniging. hoofdaideeling fruitteelt van de Nederland, sche Heidemaatschappij, welke vereeniging haar 40-jarig bestaan herdenkt, werd. na dat de voorzitter, jhr. G. F. van Tets van Goidschaloord zijn openingsrede had uit gesproken. besloten, een telegram te zen den aan H.M. de Koningin, waarin bestuur en leden H.M eerbiedig hun verknochtheid en hulde aanbieden Het jaarverslag over 1937 werd vastge steld. Het ledental der vereeniging vermeer derde in 1937 met 173. zoodat het oo 1 Januari J.l 1774 bedroeg. De Deriodiek aftredende bestuursleden, de heeren J Craandijk uit Eist en M. Speelman uit Rotterdam werden herkozen. Aan het slot der vergadering sprak de voorzitter der Nederlandsche Heidemaat schappij. mr. J. C. A. M. C. Mortel, bestuur en leden der jubileerende vereeniging toe. Hiertia volgde een drukbezochte receptie, waarna men zich vereenigde aan een ge- j meenschaopelijken maaltijd, waar o.m. het woord werd gevoerd door den commls- saris van de Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra en ir A. W. v. d. Plassche. die namena.de regeering sprak. Een bij vele stadgenooten bekend mede burger, Anton Schlagwein herdenkt bin nenkort zijn 50-jange echtvereeniglng met mej. E. H. Chaudron. Vandaag gaan voor het krasse echtpaar, wonende in de Mira- kelsteeg No. 37, de bruidsdagen in en op 30 Mei zal het precies een halve eeuw geleden zijn, dat zij ten stadhuize in den echtelijken staat werden verbonden. Dei thans 73-jarige bruidegom was gedurende 38 jaar orgeldraaier van beroep en in die kwaliteit in de geheele stad bekend. Twee jaar geleden heeft hij dit beroep vaarwel gezegd. Uit hun huwelijk werden 18 kin deren geboren, waarvan er nog 10 9 zoons en één dochter in leven zijn; de verdere nakomelingschap bestaat uit 39 klein- en 8 achterkleinkinderen. Hierbo ven een foto van het gouden bruidspaar. m Maandagavond te half acht zal de Mond- accordeonver. ,,V. O. P." het gouden echt paar te zijnen huize een serenade brengen. Het toeval wil, dat onze stad op denzelf den dag nog een tweede gouden bruids paar herbergt en wel het echtpaar J. W. L. van den Dop—de Tombe, Volmolengracht 1. De bruidegom telt hier 73 lente s, zijn bruid is 4 jaar jonger. Eerstgenoemde was gedurende zijn geheele leven fruit- en ijs- koopman. waartoe hij met een wagen langs de straat ventte. Als „ijscoman" was de jubilaris dan ook een vooral bij de jeugd gaarne geziene figuur. Hun huwelijk werd gezegend met de geboorte van 11 kinderen, waarvan er nog 6 in leven zijn; voorts zijn er 15 kleinkinderen. Beiden ge nieten. evenals het echtpaar Chaudron, een vrij goede gezondheid. Maar op een plaat je? Neen, dat wilde de bruid niet. „Ik ben mijn geheele leven nog niet gefotografeerd c-n waarom zon het dan nu moeten?" Wij hebben, eerlijk gezegd, de noodzakelijk heid ervan niet kunnen aantoonen en zijn heengegaan met onze beste wenschen voor een prettigen gouden bruidstijd en nog vele goede jaren! ALGEMEENE REKENKAMER. Voordracht voor een plaats vervangend lid. De Algemeene Rekenkamer heeft ter vervulling van een vacature de volgende voordracht voor een plaatsvervangend lid voor haar college aan de Tweede Kamer doen toekomen: 1. Mr. J. van der Poel, te Rotterdam, hoofdinspecteur der Invoerrechten en ac cijnzen. 2. Mr. J. J. van Walsem. te Wassenaar, advocaat en procureur, rijksadvocaat te Rotterdam. 3. M. de Bloeme, te 's-Gravenhage, directeur van den accountantsdienst van het departement van Economische Zaken. 4. W. de Vries Gzn., te Amsterdam, lid van het Nederlandsch Instituut van Ac countants, gepensionneerd hoofd van den gouvernements-accountantsdienst in Ne der!-Id ië. 5. Dr. H. H. Schippers, te 's-Gravenhage, Inspecteur der registratie en domeinen 6. G. L. Maaldrink. te Wassenaar, lid van den raad van toezicht, tevens secre taris van de Westlandsche Hypotheek bank. Gistermiddag: laat is de „Nieuw Amsterdam" op zijn eerste reis in de haven van New-York aangekomen. De sirenes der schepen loeiden ter ver welkoming van de nieuwste aanwinst der HollandAmerika-Lijn, die, bijna een halven dag eerder dan verwacht werd in een dok te Hoboken werd op genomen. Muziekcorpsen speelden het Nederland sche volkslied, toen de „Nieuw Amster dam" aanlegde. In de haven ging het vroolijk toe. Deze vreugde werd overstraald door schitterend zonnig weer. Tot degenen, die ter begroe ting aanwezig waren behoorden de con sul-generaal der Nederlanden te New- York. Willem P. Montyn, de president van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel, L. Louis van Zelm, amb tenaren der Holland—Amerlka-Lijn. en een delegatie namens den gouverneur van den staat New-York, Herbert Lehman. Ook anderen begaven zich aan boord van het schip om de bemanning of passagiers te begroeten. Het schip heeft een gemiddelde uur snelheid gemaakt van 21.7 knoopen. Op een gedeelte van de reis bedroeg de snel heid 23 knoop, hoewel de scheepsbouwers waren overeengekomen, dat slechts op een snelheid van 20»/: mijl kon worden gere kend. Het weer was zeer goed. Op het eerste stuk der reis had men nogal wat tegen wind. terwijl het, toen men Amerika na derde, mistig was. De gezagvoerder van de „Nieuw Amster dam", de heer J. Bijl en de directeur der Rotterdamschie scheepsbouwmaatschappij, de heer D. C. Endert. spraken hun vol doening uit over het feit, dat het schip, ondanks zijn groote snelheid, niet heeft getrild. Sir William Isherwood, een scheeps bouwkundig ingenieur der Britsche marine, die de reis had meegemaakt, sprak zijn bewondering uit over het schip. De directeur der Holland—Amerika-Lijn de heer F. C. Bouman, en de heeren Bijl en Endert hebben voor de verschillende Amerikaansche radiozenders gesproken over de reis en de kwaliteiten van het schip. Er waren van vele zijden gelukste legrammen binnen gekomen. Hedenmiddag zal aan boord een noen maal worden aangeboden aan de journa listen. Er zal dan tevens gelegenheid zijn het schip te bèzichtigen. Morgen zul len de autoriteiten van New-York en vooraanstaande personen uit scheepvaartkringen en industrieelen zich aan ,een diner vereenigen. De .Nieuw Amsterdam" heeft de reis van Rotterdam naar New-York gemaakt in zes dagen, 5 uur en dertig minuten. Tot nu toe heeft men daar 8 dagen voor noodig gehad. De transferovereenkomst met Duitschland. De interpretatie van het begrip „Nederlandsch Belang" Adres van Naaml. Vennootschappen. Een aantal Nederlandsche Naamlooze Vennootschappen, welke op grond van een huns inziens verkeerde interpretatie van het begrip „Nederlandsch Belang" van de transferovereenkomst tusschen Nederland en Duitschland zijn uitgesloten, heeft zich met een memorandum tot de ministers van financiën, van economische zaken, van buitenlandsche zaken en van koloniën gewend. Hierin wordt allereerst opgemerkt, dat in de regeling, zooals die tot dusver met Duitschland is gemaakt, tot den transfer zijn toegelaten alle in den zin dier overeen komst gevestigde natuurlijke en rechts personen indien bij de uitbetaling een werkelijk „Nederlandsch belang" betrok ken is. Daar dit Nederlandsch belang niet aan wezig wordt geacht bij vennootschappen, waarvan het aandeelenkapitaal in buiten- landsch bezit is en deze opvatting volgens adressanten in haar algemeenheid onjuist is. worden in het memorandum de bezwa ren hiertegen nader uiteengezet. Adressanten betoogen. dat er geen vol doende motief is de rechten van de naam looze vennootschappen met buitenlandsch kapitaal achter te stellen bü die maat schappijen. waarvan bekend is of vermoed wordt, dat zij uitsluitend Nederlandsche aandeelhouders hebben en zeker niet. deze achter te stellen bij de natuurlijke perso nen. die hoewel buitenlanders toch tot de transferregeling zijn toegelaten Adressanten zijn van oordeel, dat het niet in het belang is van de kapitaalmarkt door te gaan met het automatische te hunnen koste bevoordeelen van anderen, hoofdza- kelitk van den export en dat met klem dient te worden gewezen op de noodzakelijkheid I dat ook aan de kapitaalbezitters moet worden gedacht en dat derhalve de tijd gekomen is. door verruiming van de toe latingscondities bij de transferovereenkomst dit kapitaal eveneens in een verbeterden clearingstand te doen deelen. Daar geacht mag worden, dat de tot dusver tot de transferovereenkomst toege laten natuurlijke en rechtspersonen dooi transfereering van een rente van 3Vt van hun kapitaal en bovendien het genot van Hollandmarken of de afkoopwaarde daarvan tevredenstellend worden behan deld. dient de verruiming van de transfer regeling. naar adressanten meenen, te worden toegepast door toelating van die rechtspersonen, die tot nu toe zonder vol doenden grond en door een onjuiste inter pretatie van het „Nederlandsch belang" van transfereering zijn uitgesloten. Uit een gehouden gedachtenwisseling met geïnteresseerden bij den geldhandel en directies van eenige groote bankinstellin gen is adressanten gebleken, dat hun be zwaren tegen het thans gevolgde principe door deze worden gedeeld en dat ook naar opvatting van die zijde een herziening van het thans aangenomen criterium „Neder landsch Belang" als billijk wordt be schouwd. Adressanten verzoeken den ministers dringend, bii de aanstaande onderhande- ljngen betreffende de verlenging der trans, ferovereenkomst met de belangen der thans uitgesloten groep rekening te willen houden en een wijziging te willen brengen in het thans gestelde criterium „Nederlandsch Belang". EEN GEMEENTERAAD LN STAKING. De gemeenteraadsvergadering van Doorn, die tegen gistermiddag half drie was uit geschreven, kon niet doorgaan, omdat het meerendeel der leden was weggebleven. De absenten waren twee liberalen, twee chris telijk historischen en twee B.D.AP.'ers. die hadden medegedeeld, zich eerst te moeten beraden of het nog nut heeft zich aan de belangen der gemeente te wijden. Dit houdt verband met het besluit van Ged. Staten om goedkeuring te onthouden aan een raadsbesluit tot aankoop van het landgoed „Der Hirtler", zulks op aandrang van de anti-revolutionnaire raadsfractie en een christelijk-historisch lid. onder le.ding van den anti-revolutionnairen wethouder jhr mr H A. M. van Asch van Wijci:. Deze aankoop toch werd algemeen als een bijzonder gunstige transactie beschouwd, waardoor de gemeente, voor den prijs van 20 cent per meter, eigenares werd van een stuk bouwrijp terrein, groot 40 H.A. Door aankoop door de gemeente zouden belang rijke deelen gereserveerd kunnen worden ais bouwgrond en voldoende deelen verka veld om de kosten van aankoop te dekxen. De raadsminderheid overwoog, dat in geen geval het risico van belastingverhooging geloopen mag worden. PENSIOENGRONDSLAG VOOR WACIHT- GELDERS NA ANNEXATIE VAN GEMEENTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van verschillende wetten tot wijziging van" gemeentegrenzen of tot vereeniging van gemeenten. In de onderscheidene wetten tot wijziging van gemeentegrenzen of tot samenvoeging van gemeenten, welke sedert 1919 zijn tot (stand gekomen, is bepaald, dat de tijd, gedurende welken ambtenaren, die ten gevolge van die wetten zijn ontslagen, wachtgeld genieten, wordt aangemerkt als diensttijd in den zin der pensioenwet. Aangezien van 1 Juli 1925 af voor hen, die volgens de tusschen 1919 en 1929 tot stand gekomen annexatie-wetten op wachtgeld zijn gesteld, geen pensioens grondslag meer bestaat, zou bii hun pen- sionneering geen rekening kunnen worden gehouden met een middelsom der pen sioensgrondslagen over de laatste drie of tien jaren van hun voor pensioen geldigen diensttijd, maar slechts met een middelsom der pensioengrondslagen over hun geheelen diensttijd, overeenkomstig het bepaalde in i artikel 54. tweede lid. der Pensioenwet 1922 Door deze laatste berekeningswijze zouden belanghebbenden echter ernstig HET 25-JARIG BESTAAN VAN DE LNDUSTRIEELE CLUB. Na de bijeenkomst, waarin gistermiddag dl'. F. E. Posthuma als voorzitter van de Industrieele Club de herdenkingsrede ter gelegenheid van het 25-jarlg bestaar. de zer vereeniging heeft uitgesproken, werd ui de clubzaal in het gebouw „Industria" te Amsterdam een receptie gehouden, v. aar lal van leden het bestuur kwamen geluk- wenschen. worden gedupeerd De billijkheid brengt mede dat ten deze een voorziening wordt getroffen. Deze zou kunnen worden gevonden door in de ver schillende annexatiewetten, welke in de jaren 1919 tot 1929 zijn tot stand gekomen, alsnog een bepaling oo te nemen, waarin het bestaan van een pensioensgrondslag ge durende den tijd. oo wachtgeld doorge bracht, uitdrukkelijk wordt vastgesteld Het thans ingediende wetsontwerp strekt daartoe. CARNEGIE HELDENFONDS VOOR NEDERLAND. Uit het verslag over het jaar 1937 van het Carnegie Heldenfonds voor Nederland blijkt, dat een bedrag van f. 12.893.50 aan geregelde uitkeeringen is besteed. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is aan mr. H. Hcvinga oo zijn verzoek, met ingang van 19 Juli a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Uithuizen. De Rott. Lloyd Rapide in aansluiting op het mailschip „Baloeran" wordt mor genochtend te 7 uur 33 in Den Haag ver wacht. De minister van staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland is verhin derd Donderdag 19 Mei audiëntie te ver- ltenen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9