Zomer.,,,,, op rops LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 17 Mei 1938 SPORT RECHTZAKEN VACANTE RADIO VRAGENRUBRIEK ROEIEN. Steve Fairbairn t Ontwerper van den Fairbairn-stijl. Op 75-jarigen leeftijd is ln Engeland over leden Steve Fairbarn, een groote figuur uit de roeiwereld en ontwerper vaVi den bekenden Falrbairn-styi. Fairbairn wercl op 25 Augustus 1862 te Mel bourne in Australië geboren. Reeds in 1881 ver liet hf) zijn geboorteland om zich aan de univer siteit te Cambridge in Engeland aan zfjn stu die te wijden. Zijn natuuriyke aanleg voor de roeisport kwam hem hier zeer goed te pas en spoedig nam men aan het Jesus-College, in welke ploeg hij meeroeide zijn styi over, waar mede nadien zeer vele successen behaald wor den Zoo maakte Fairbairn deel uit van de ploeg, welke in de jaren 1886 en 1887 tegen Oxford uitkwam. Zijn nieuwe stijl had toen reeds ingang gevonden en werd onder meer door Cambridge in toepassing gebracht, welke ploeg er zoovele successen mee behaald heeft. Ook bij de Thames Rowing Club ging men over tot zijn stijl, en tallooze overwinningen be wezen de doeltreffendheid van de door Fair bairn ingevoerde techniek. Van Engeland uit heeft zich de nieuwe roei- technlek uitgebreid naar Amerika en ook naar het vasteland van Europa. SCHAKEN. De Noteboomwedstrijd. De overige partijen, gespeeld in de Eeregroep, op j.l. Zondag. De tweede r.onde. Spaansche opening. Wit: W. H. v. d. Nat; Zwart dr. M. Euwe. 1. e4. e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lb5. a6; 4. La4, Pf6: 5. 0—0. Pe4; 6. d4. b5; 7. Lb3, d5; 8. de5:. Le6; 9. c3, Le7; 10. Pb2, 0—0; 11. Pd4. Pd412. cd4:. Pd2:; 13. Ld2:, c5; 14. f4. 15; 15. Le3, c4; 16. Lc2, Tc8; 17. g4. Dd7; 18. Dbl. Lb4; 19. a4, g6; 20. g5. c3; 21. ab5:, ab5;; 22. bc3:. Lc3:; 23. Ta6, Ta8; 24. Td6. De8; 25. Lb3. Df7; 26. Dd3. b4; 27. Db5. Tfd8; 23. Dc6, Tac8; 29. Td8:+. Td8;; 30. Tf2, Dd7; 31. Dd7:, Td7:32. Ta2. Tb7; 33 Kf2, Kf7; 34. Ke2. Ke7; 35. Tc2, Ta7; 36. Ta2, Tb7; 37. Kd3, Tc7; 38. Lf2. Ld7; 39. Ta5. Tb7; 40. Kc2, Lc6; 41. Le3, Ke6; 42. Ta6. Kd7; 43. Ta5, Kc7, remise. Geweigerd Damegambiet. Wit: W. J. Müring. Zwart: prof. dr. J. Droste. 1. d4. Pf6; 2. Pf3, d5; 3. c4, e6; 4. Lg5. Pbd7; 5. Pc3, Lb4; 6. e3. c5; 7. cd5:> ed5:; 8. Ld3. c4; 9. Ec2, Da5; 10. 0-0. Lc3; 11. bc3:, 0—0; 12. Pe5. Pe5:; 13. de5;. Pe4; 14. Le7, Te8; 15. Lb4, Dc7; 16. f4. Td8; 17. Dd4, Lf5; 18. Ldl, Dc6; 19. Lf3. Dg6; 20. a4, h5; 21. Ta2, Td7; 22. a5. h4; 23. Le4:. Le4 24. Taf2, h3; 25. g3. Df5; 26. Tfb2. Dg4; 27. Ddl. Ddl:28. Tdl:. Tac8; 29. Kf2, Tc6; 30. g4, Tg6; 31. Kg3, Lf5: 32. g5. f6; 33. Kh4. fg5:; 34. fg5;, Te6; 35. Ld6. g6; 36. Td5:. Th7t; 37. Kg3. Ld3; 38. Tc5. Te8; 39. e6. Lf5; 40. el, Le4. Hier werd de party afgebroken en door arbiters voor wit gewonnen verklaard, wegens Tc4:. gevolgd door Tf4 en Tbf2. De derde ronde. Aangenomen Damegambiet. Wit :W. J. Müh- ring Zwart: W. H. v. d. Nat. 1. Pf3, d5; 2. d4. Pf6; 3. c4. dc4:; 4. Da4t, Dd7; 5. Dc4:t Dc6; 6 b3. Dc4:7. bc4:. Pc6: 8. Pc3. Lf5; 9. e3. e5; 10. d5. Pb4; 11. Ph4. Ld3; 12. Ld3:. Pd3:t; 13. Ke2. e4; 14. f3. Ld6; 15. Pe4 Pe4:; 16. fe4:. Pe5: 17. Lb2, Pc4:; 18. Lg7:, Tg8: 19. Pf5. Le5; 20. Tacl. Lg721. Tc4:, Le5; 22. Kf3. Tac8; 23. Tbl, Tb8; 24. Tcb4, b6; 25. Ta4, Tb7; 26. Tc4. b5; 27 Tc5, b4; 28. d6. Lf6; 29. dc7:, zwart geeft op. Fransche verdediging. Wit: prof. dr. J. Droste. Zwart: dr. M. Euwe. 1. e4. e6; 2. d4. d5: 3. ed5:, ed5:; 4. Ld3. Ld6; 5. Pf3, Lg4; 6. Le3, Pe7, 7. 0—0, Pf5; 8. h3. Pe3:; 9. fe3:, Lh5; 10. Pc3. c6; 11. e4, de4:; 12. Pe4:. Lc7; 13. c3. 0—0; 14. Dd2. Pd7; 15. Tael. Pf6; 16. Pf6:, Df617. Pe5, Dd6; 18. Dc2, f6?; 19. Pf3. Juister is hier: Lh7ï. Kh8 en Pg6-;- met beteren stand; 19. Dg3: 20. Te7, Tae8; 21. Te8:. Te8: 22. Df2, Lf2; 23. a3. a5; 24 a4. Df4; 25. Lc2, Ld5; 26. Tel, Tel;; 27. Del:. Kf8; 28. Dd2, g6; 29. Df4:, Lf4:; 30. Kf2, Lel; 31. b3, Lb2; 32. c4. Lf3:; 33. Kf3:. Ld4:; 34. Ke4, Lb2; 35. g4. Ke7; 36. c5. Lc3; 37. Ld3. Lel; 38. Kd4, Lf2t; 39. Kc4. Ke6; 40. b4, ab4; wit geeft op. In de eeregroep werden dus aardige partyen gegeven. Ook ln de overige groepen is af en toe mooi spel vertoond. In de derde ronde kwam het, vooral in de tweede klasse, soms vlug tot een beslissing. Zoo gaf v. d. Poel zyn tegenstander reeds na 13 zetten mat. Brag- gaar deed het nog vlugger. Hy lokte zyn part ner in een bekend valletje en gaf na den 7en zet mat. als volgt. 1. e4. e5; 2. Pf3, d6; 3. Pc3. 4 Pf3. Lg4?; 5. Pe5:. Ldl:; 6. Lf7*. Ke7; 1Pd5f-;-. De wedstrijden stonden onder leiding van den heer M. J. Dieben. vooral bygestaan door den heer M. M. Segaar. Beiden kweten zich op voortreffeiykew yze van hun taak. De partyen, gespeeld door Dr. M. Euwe. verden op een prachtig demonstratiebord aan gegeven. Dit bord was voor deze gelegenheid welwillend afgestaan door het bestuur der Khaakvereeniging „Leithen". VOETBAL. ASTON VILLA TEGEN DUITSCH-OOSTENR. ELFTAL. De Engelsche profclub Aston Villa heeft Zondag te Berlijn na zeer spannenden stryd met 3—2 van het ex-Ostenrijksche elftal ge wonnen. Morgen zal deze Engelsche ploeg te Dlisseldorf tegen een gecombineerd Duitsch- Oostenryksch elftal uitkomen. Deze ploeg, welke als zeer sterk beschouwd mag worden, is als volgt samengesteld: Doel- Jakqb (Jahn. Regensburg); achter: Janes (Fortuna, Dlisseldorf) en Streitle (Bayern, München>; midden: Wagner «Radid, Weenen). Mock (Ostmark. Weenen) en Kit- zinger (Schweinfurt)voor: Malecki (Hanno ver *96), Stroh (Ostmark, Weenen). Lenz (Dortmund). Neumer (Ostmark. Weenen) en Pesser (Rapid, Weenen). LUGDUNUM-COMB.A.S.C.-COMB. Morgen te half drie speelt een Lugdunum- comb. tegen een A.S.C.-comb. op het terrein achter Pomona. om den luxor-wisselbeker. Morgenavond te 6 uur zal op het terrein van Leidsche Boys de ontmoeting plaats vinden tusschen Leidsche Bakkersgezellen en het elf tal der fa. v. d. Kloot. Gisteravond speelde Leidsch Dagblad tegen De Landbouw. L.D. was na de rust sterker. Eindstand 72 voor L.D. Midvoor v. Leeuwen nam zes doelpunten voor zyn rekening. wedstrijden c.g.w. Woensdagavond te kwart voor zes speelt op het terrein aan het Zwarte Pad C.G.W. I tegen Studenten Unitas Voor de bekerwedstryden van C.G.W. hebben deelneming toegezegd A.S.C.-comb., L.F.C.- Havenboys. In de afdeeling van C.G.W. II zyn vyf vete- ranenvereenigingen uitgenoodigd. tournooi van fabrieksarbeiders. De loting voor het voetbaltournooi der Fa brieksarbeiders heeft den volgenden uitslag gehad. Wernink—R.K., Veteraan—U.V.V.. R.I.W.A.— E.L.K.E.R.G.. TramboysKrantz, A.A.S.V.de Waard, ViosP. C. en L., ZilvaM.D.S.. Jeanne Boys—A.K.L., LandbouwElectra Boys, P.V.C. Fabrieksarb., v. d. KlootBakkersgezellen. Veteranen: P.C. en L.Fabrieksarbeiders, A.A.S.V.EJLK.E.R.G., R.K.—M.D.S. AP. is vrygeloot. Voor deze wedstryden heeft „Vooruit" een beker beschikbaar gesteld als hoofdprijs. De verdere pryzen bestaan uit 2 bekers, een lauwer tak, een bronzen en een zilveren medaille. De openingswedstryd zal Donderdag plaats vinden namelijk FabrieksarbeidersP.V.C. Vrijdag speelt Jeanne Boys tegen AiC.L. Deze wedstrijden vangen te half acht aan. Alle wedstryden zullen gehouden worden op het terrein der Fabrieksarbeiders aan den Wos- senaarschen weg achter het Academisch Zie kenhuis. Het Internationaal tournooi te Noordwijk. Dit wint steeds aan belangrijkheid. Thans is ook bericht van Eliskases ingekomen, flat hjj aan het tournooi te Noordwyk zal deel nemen. dat. mede door de deelneming van ju". Euwe. thans onder enkele voorwaarden ^gezegd, steeds in belangrykheid toeneemt. een combinatie taveno wint van V.T.L. te leiderdorp met 7*4—4j4. De uitslag eener vriendschappelyke ontmoe- H luidt als volgt: Nievaart (V.T.L.)—a. Barkema <t.) 0—1; WitkampA. Sjardyn 0—1; D. v. d. Wyn- Mard—H le Nobel Mbi; a. ChrispynJ. v. weuwen H. Dingjan—P. den Hertog B. Kuilenburg—C. v. d. Wilk 1—0; N. Kooreman 1—0; H. Kok—B. Ouwer- erk o—i; j. v> cji LindenJ. Petret bibi; F. ^naap—e. Cancrinius 01; P. PrinsJ. Beek- 4if J- Hensing—A. Smit Jr. 0—1, Totaal WATERPOLO. POELMEER i—S.V.H. i 3—4. In een zeer snellen wedstryd is het Poelmeer gelukt, dank zij een nieuwe voorhoede-opstel ling een goed figuur to slaan. De nieuwe Rot- tordamsche eerste klassers waren, hoewel iets geroutlneerder, niet steeds de meerderen van Poelmeer. Dadeiyk na den aanvang zyn door eenige gevaariyke aanvallen over en weer de beide keepers aan den tand gevoeld, maar het is Westen, die een mooi aangegeven bal in het S.V.H.-doel doorslaat (10». Het gelukt de S.V.H.-voorhoede niet om IJdens te passeeren, mede dank zij de subliem spelende Poelmeer- achterhoede. Het is juist weer Westen, die met een goed aangegeven bal wel raad weet (2—0». Na eenige tegenaanvallen komt Snoek, de S.V.H.-midvoor, vry en hy verkleint met een hard schot den achterstand (2—1). Na de rust komt S.V.H. overdonderend op zetten, maar de Poelmeer achterhoede ruimt steeds op. Jammer dat er af en toe slecht ge plaatst wordt, zoodat S.V.H. kan biyven aan dringen. Zoo kon de S.V.H.-midvoor Snoek, na een mislukten Poelmeer aanval met een boog- balletje gelyk maken (22). Eenige aanvallen van Poelmeer dreigden gevaarlijk te worden, maar Zelsmar in het S.V.H.-doel is niet te vermurwen. Juist in die aanvallen-periode van Poelmeer weet S.V.H. met een uitval verwar ring te stichten in de Poelmeer-achterhoede en hiervan profiteert Terdoir (23). Toch weet von Bargen met een zeldzaam hard schot wederom gelyk te maken (33). Een vlot spelletje polo volgt nu en de partyen wegen goed tegen elkaar op. Het is daarom dubbel Jammer dat IJdens het doel wordt uitgestuurd door een vergissing van den scheidsrechter. De S.V.H.-speler neemt den strafworp op open doel goed (3—4). De spannende, zeer fair gespeelde wedstryd gaf een ieder voldoening en het is gebleken dat de nieuwe Poelmeer-voorhoede als gevaariyker dan de oude mag gekwalificeerd worden. Serieuze training zal er zeer zeker een goed bruikbare voorhoede van maken. WIELRENNEN. nieuw swift. verrpriëenavond ^Den teamwedstrijden worden verban(* met de deelneming van Pioenschi Swift aan de Nederlandsche clubkam- -.mappen van dit jaar. twee \erkan<3 hiermede heeft de Sportcommissie tam. ms samengesteld en wel als volgt: le t*am. .ams samengesteld i' A. van Amsterdam B- Lodewyks, M. Segaar en J. v. d. JÜr e.team: T\ van Rooyen. leider, W. Geen- Ui w de Groot. Fr. v. d. Berg, J. Geenjaar Na o1 Ro°yen. den J™^°op wordt het team samengesteld voor 'lottirrt op de wielerbaan Feyenoord te van Amsterdam, leider; R. Riethoven, Is jw directie van het Utrechtsch Scadion omtraptleuw Swift lid A. van Amsterdam ge- *ürv£rercl voor wedstryden achter den motor. fctinin2r V* hedenavond in dit Stadion zyn zal aanvangen. ZWEMMEN NEDERLANDSCHE ZWEMPLOEG NAAR LONDEN. De technische commissie van den Konink- ïyken Nederlandschen Zwembond heeft de vol gende zwemsters en zwemmers aangewezen, die deel zullen nemen aan de internationale wed stryden, welke 28 Mei a.s. te Londen worden gehouden: Jopie Waalberg (A.D.Z.). Alie Styl (A.D.Z.), Nida Senff (AD.Z.I, Cor Kint (zwem- club Rotterdam), Riet van Veen (R.D.Z.), J. C. Scheffer (D.J.K.), H. Smitshuyzen (A.Z. 1870), D. van der Kuil Schiedamsche zwemclub) en C. Hoving (Rotterdamsche Zwemclub). Op welke nummers deze zwemsters en zwem mers zullen uitkomen is nog niet definitief. Wel zal een estafetteploeg op de 3 maal 50 meter wisselslag worden samengesteld, welke bij de dames zal bestaan uit Cor Kint, Jopie Waal- berg en Riet van Veen en by de heeren uit Scheffer, Smitshuyzen en Hoving. TENNIS. JAPAN6CHE SPELERS IN ONS LAND. Zij zullen ook In het tournooi te Rotterdam spelen. Einde dezer week spelen de Japansche Davis Cup spelers, die voor de Amerikaansche zone hebben Ingeschreven, doch de reis naar Ame rika via Europa en natuuriyk Wimbledon ma ken. tegen de Nederlandsohe ploeg te Scheve- ningen. Door bemiddeling van den voorzitter van den N.L.T.B.. den heer Croll, die momen teel te Londen vertoeft, hebben zy echter ook ingeschreven voor de z.g. Rotterdamsche kam- poienschappen, welke van 23—28 Mei op de banen van Anglo Dutch en Nuova gehouden zullen worden. De Japansche spelers zijn: Kuramitsu, Na kano en Abe, zy komen in den loop van deze week van Londen ln ons land. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Ruzie op een erf. Het was op het erf van een landbouwer te Rijnsburg weinig vriendelijk er van langs gegaan. Toen de landbouwer A. Br. uit Leiden bij hem op het erf kwam was eerst een dis cussie ontstaan, waarin het woord „dood steken" en „dood slaan", veelvuldig voor kwam. Bij die woorden was het niet gebleven, want de één schijnt met een mestgraaf de bedoelingen te hebben verduidelijkt, en de ander met een hooivork. Uit de gebeurtenissen was in ieder ge val een dagvaarding tegen den landbouwer uit Rijnsburg terzake bedreiging ontstaan, zoodat hij nu terecht stond. Blijkens de verklaringen van getuigen was de verdachte met een graaf op Br. toegeloopen. onder de uitroep „Ik steek je dood". Bovendien had verdachte aangekondigd, dat hij zich zou wreken op het kind van Br De officier vond dat verdachte al heel onbehoorlijk is opgetreden; er hadden ern stiger gevolgen kunnen zijn. Waar de ver dachte nog de mestgraaf van Br. had mee genomen, was hem ook diefstal tenlaste gelegd, vorderde de officier twee maanden gevangenisstraf. De verdediger geloofde dat de feiten niet zoo ernstig zijn als wel schijnt, en pleitte clementie. De politierechter vonniste tot f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Trap tegen de maag. Terzake mishandeling stond een hout bewerker uit Lelden tereoht. Hij had tij dens een burenruzie de la R. een trap tegen de maag gegeven, maar volgens verdachte had hij het er naar gemaakt, want hij drong de woning van verdachte binnen, in gezelschap van nog enkele andere per sonen. Ze waren gewapend met stokken en verdachte voelde zich zoodanig bedreigd, dat hij een trap had gegeven. De officier meende dat de verdachte zich wel te buiten was gegaan, en vorderde f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De politierechter achtte noodweer aan wezig en sprdk verdachte vrij. Steunkwestie. Een metselaar uit Leiden stond terecht terzake een steundelict. doch volgens zijn mededeeling, had verdachte zelf het ver baal uitgelokt. Want, hij had toestemming van Maatsch. Hulpbetoon om voor zich zelf te werken, en als hij dan het loonbriefje overlegde, werd 1/3 van het verdiende van zijn steun getrokken Maar. later werd dit veranderd en het heele bedrag va^ den steun afge- haald. Dat vond verdachte onbillijk, en hij liet Inleveren van het loonbriefje na. Dat men op deze wijze het werken bemoeilijkt, kon verdachte niet begrijpen De politierechter wilde de verdere be handeling der zaak aanhouden, om een getuige te hooren over deze kwestie, om een rapport over verdachte te vragen. Vernielde ruit. In de Alexanderstraat te Leiden had een glazenwasscher een ruit ingegooid bij T., voor welke vernieling hij nu terecht stond. Verdachte bekende, doch zei dat de be woner van dat huis hem eerst had mis handeld. De officier vond dat toch geen voldoende excuus en vorderde f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. De verdachte wees erop dat hij de schade reeds heeft vergoed. De politierechter hield rekening met de omstandigheden en legde f. 1.50 boete subs. 3 dagen hechtenis op. Het konijn. Ten nadeele van A. Jongebreur uit Bode graven, had een inwoner van Woerden eenige konijnen gestolen, waarvoor hij nu terecht stond. De verdachte bekende De Officier vroeg een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en de verplichting om het gesto- lene te vergoeden. De Politierechter sloot zich bij dit laatste aan, doch de hechtenis veranderde hij in onvoorwaardelijk f. 5 boete. Schuldvraag. Het was niet voor de eerste maal dat V. uit Nieuwerbrug terecht stond wegens be- leediglng. maar thans was het wel een bij zonder geval, want hij werd vrijgesproken Tegen O. O uit Rietveld had V. gezegd dat deze niet voor niets bij zijn vroegeren pa troon was ontslagen, en niet meer op het erf mocht komen. Toen had O. een aanklacht wegens belee- diging ingediend, waardoor V. nu terecht stond. Enkele Jongelieden werden als ge tuigen gehoord, en vertelden dat ze V. de dedoelde woorden hadden hooren zeggen. Het bleek evenwel, dat tevoren óók reeds een woordenwisseling tusschen V. en O. had plaats gehad, en nu naar het oordeel van den politierechter O. nog eens opzettelijk naar V. was gegaan om hem tot het uiten van beleedlgende woorden te verlokken. Dat gedrag van O. vond de Politierechter ergelijk. en hij bracht hem dit aan het ver stand ook. De Officier liet «zijn meening over de zaak uitkomen, door slechts twee gulden boete te vragen, doch de Politierechter, die geen beleedlging bewezen achtte, sprak V. vrij. Werd de visch duur betaald? Een vischvenster uit Katwijk aan Zee, stond terecht wegens overtreding der Geld- schieterswet. Haar klanten leenden nogal eens wat van de juffrouw, hetgeen uit de getuigenverkla ringen bleek. Een juffrouw uit Leiden leen de eens f.2; een andere juffrouw f.10, nog een juffrouw f. 2 en een vierde juffrouw had tot vaste stelregel nu al enkele Jaren, om iedere week f. 3.50 te leenen. die ze ook iedere week weer terug betaalde! In al deze gevallen zeiden de getuigen geen rente te hebben betaald, en ze geloof den niet dat extra veel voor de visch be taald moest worden, zooals de Officier ver onderstelde. De Officier meende echter dat de vent- ster wel profijten van het leenen had, door dat de klanten dan bij haar bleven, en daarom beschouwde hij het geldschieten als een deel van het beroep. Eisch was f. 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter meende echter dat de ventster niet wist dat hetgeen zij deed ver boden was. Daarvan sprak hij haar vrij. doch als ze nu weer geld gaat leenen, wordt het wel als deel van het beroep beschouwd, en dan volgt veroordeeling De juffrouw beloofde met het leenen op te houden. Wild-West in Leiden. Tijdens een burenruzie in de Alexander straat te Leiden, had een timmerman een schot gelost op een juffrouw die aan de ruzie deelnam. Volgens den verdachte had men eerst een ruit in de woning ingeslagen waarbij hij door scherven werd geraakt. Hij was toen zoo overstuur geraakt, en wilde zich verdedigen, waarom hij in het wilde weg uit een windbuks een schot loste. De Politierechter wees erop, dat deze han delwijze al zeer gevaarlijk is te noemen. De juffrouw vertelde dat er ruzie was ontstaan over de kinderen. Door het schot was zij licht aan den arm gewond. De Officier wilde volstaan met een geld boete van f. 25 subs. 25 dagen hechtenis; het vonnis werd f. 20 subs. 20 dagen hech tenis. Niet juist. Een expediteur uit Bodegraven had een verboden middel te baat genomen om re clame te maken voor zijn bedrijf; op een drukwerk dat hij verspreidde plaatste hij namen van enkele fabrikanten als een soort aanbeveling voor zijn bedrijf. Terzake van oneerlijke concurrentie stond hij terecht. De Officier vorderde f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, waarna de verdediger op merkte dat verdachte eigenlijk niet het onjuiste van zijn handelwijze tevoren had ingezien, en pleitte clementie. Het vonnis werd conform den eisch, om dat de politierechter den eisch reeds cle ment vond. Ons blad „Zomar" zegt U «Hts van Vaeantte en Relxen VRAAG HET GRATIS AAN BIJ DE PCISBUREAUX BREESTRAAT 151 Telef. 604 1345 (Ingez. Med.) AUTOMOBILISME. OOK HARTMANN OVERLEDEN. De automobielwedstryd om den grooten prys van Tripolis, welke Zondag voor de twaalfde maal is verreden, heeft een tweede slachtoffer geëischt. De Hongaarsche coureur Laszlo Hart- mann, die in botsing was gekomen met den wagen van Farina, is gistermiddag in het zie kenhuis te Tripolis aan de bekomen verwon dingen overleden. In dit ziekenhuis rust ook het stoffelijk over schot van den Italiaanschen coureur Siena. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan Th. C. B. rei ziger alhier, omdat hij met zijn auto op den Rijngeesterstraat^eg te Oegstgeest den doorgang niet had vrijgelaten en aan het rechterverkeer geen voorrang had verleend, waarvan een ernstige autobotsing het ge volg was. Verdachte beriep zich er op dat hij slechts met 30 KM. snelheid gereden had. waarop de kantonrechter verdachte er op wees. dat volgens het proces-verbaal de remmen van de auto niet in orde waren, bij een snelheid van 30 K.M. de auto pas na 17 meter tot stilstand kwam en ook de voetrem slecht werkte. Het O.M. elschte f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. H. van 't W. kapper te Noordwijk Binnen moest terecht staan, omdat hij met zijn auto in de Prins Hendriklaan te Oegstgeest zonder noodzaak het linker weggedeelte had bereden en. daar by het passeeren ook nog een portier had openstaan, den heer L. Haasnoot uit Katwijk, die zich met een carrier rechts van den weg bevond, had aangereden. Het O.M. eisch te f. 15 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak conform. VOOR WOENSDAG 18 MEI. Hilversum I. 1875 en 415.5 M. NCRV-Uit- zenaing 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewüjde muziek (gr.pl.) (Om 8.15 Berichten) 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Gelukwenschen 9.45 Gramofoonmuz. 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuz. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuz. 12.15 Gramofoonmuz. 1230 Solistenconcert en gramofoonmuziek 2.00 Gramofoonpl. 2.25 Utrechtsch Strijkkwartet en gramofoonmuz. 3.30 Gramofoonmuz. 3.45 Zang en viool 4.45 Felicitaties 5.00 Voor de kinderen 5.45 Gramofoonmuz. 6.30 Taallessen en cau serie over het binnenaanvaringsreglement 7.00 Berichten 7.15 Land- en tuinbouwpraatje 7.45 Reportage 8.05 Berichten ANP, her haling SOS-Berichten 8.15 Orgelspel 9.00 Causerie „Toerisme en kunst" 9.30 NCRV- Salonorkest 10.00 Berichten ANP 10.05 Causerie voor amateur-fotografen 10.20 Ver volg concert 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg concert 11.30 Gramofoonmuz. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II, 3015 M. VARA-Uitzending 10.001030 v.m. en 7.30—8.00 VPRO 8.00 Gramofoonmuz. (Om 8.16 Berichten) 9.30 Wenken voor de keuken 10.00 Morgenwijding 10.20 Uitzending voor Arbeiders in de Con tinubedrijven 11.30 Causerie „De besteding van de vrye tijd" 12.00 Gramofoonmuz. (Om 12.15 Berichten) 12.45—1.45 VARA-Orkest 2.00 Kniples 2.30 Voor de vrouw 3.00 Voor de kinderen 5.30 Esmeralda-Sepet, m.m.v. soliste. In de pauze: Reportage 6.30 6.55 Reportage 7.00 Gramofoonmuz. 7.06 Koorzang 7.30 Cyclus „Ons werk en ons ge loof" 8.00 Herhaling SOS-Berichten 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia 8.15 „Sylvia "- Amusementsorkest 8.45 Radiotooneel 9.15 „En nu.... Oké" 10.30 Berichten ANP 10.35 Harpvoordracht 11.00 „Sweetness and Rhythm", concert 11.16 Fragmenten uit de operette „Das Ministerium 1st beleidigt" 11.45—12.00 Gramofoonmuziek. Droitwich 1500 M. 11.20—11.50 Gramo foonmuziek 12.05 Reportage 12.35 BBC- Variété-orkest 1.05 Gramofoonmuziek I.502.20 Kleinorkest 3.10 Het John Mc Arthur Kwintet 3.35 Sectie van het BBC- Northern-Ireland-Orkest mm.v. solist 4.05 Causerie over hobbles 4.20 Vesper 5.10 Gramofoonmuziek 5.20 Henry Hall en zijn orkest 6.50 Causerie over schoolultzendingen 6.20 Ber. 6.40 Landbouwpraatje 7.00 BBC-Harmonle-orkest. m.m.v. solist 7.50 De BBC-Slngers 830 Geraldo en zijn orkest en solisten 9.20 Berichten 9.40 Causerie „The early days of wireless" 10.00 Orgelspel 10.25 Inleiding volgende uitzending 10.30 4de acte „Das Rheingold" opera 11.20 Nachte- galenzang 11.30 Oscar Rabin en zyn Romany Dance Band 11.5012.20 „Swing time" (Gr.pl.). Radio Paris 1648 M. 8.10, 8.55, 9.05. 10.30 en 11.20 Gramofoonmuz. 12.35 Jane Evrard's orkest. (Om 1.50 Zang) 3.05 Pianovoordracht 3.20 Zang 4.20 Zang 4.35 Pianovoor dracht 5.20 Giardino-orkest 8.50 Viool en plano 930 Variété-programma, 10.50 II.05 Gramofoonmuziek. Keulen 456 M. 6.30 Omroeporkest 8.50 NSDAP-Orkest 12.20 Militair concert 1.35 Gramofoonmuziek 2.30 Populair concert 4.50 Omroeporkest en planoduo 5.50 Cem balovoordracht 7.30 Weensch Symphonic- orkest m.m.v. solist 930 Koorconcert 9.50 Westdultsch strykkwartet en solisten 10.35 Gramofoonmuz. 10.50 Omroepkleinorkest en I solisten 12.20—3.20 Danzlger Landesorkest. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gra- mofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroepdansor- kest 1.502.20 Gramofoonmuz. 5.20 Piano voordracht 6.50 Gramofoonmuziek 7.20 Omroepdansorkest 830 Omroepsymphönie- orkest en soliste 9.50 en 10.5011.20 Gra mofoonmuziek. 484 M.; 12.20 Gramofoonmuz. 12.50 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.502.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepsalonorkest 5.50 Vioolvoordracht 6.05 Vervolg concert 6.35. 7.05 en 7.35 Gramofoonmuziek 830 Omroepkleinorkest en solist 8.50 Radiotoo neel 9.35 Vervolg concert 10.30 en 10.45 11.20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Omroep orkest 8.20 Omroeporkest. Omroepkleinorkest en solisten 9.20 Koorconcert 9.50 Gramo foonmuziek 1030 Berichten 10.50 Karl Ristenpart's Kamerorkest 11.05 Ber. 11.20 Omroepkleinorkest en solisten 12.202.20 Omroepdansorkest. balalaika-kwintet en vocaal duo. (1.15—1.26 Tijdsein). GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. SCHIETEN. WASSENAAR8CHE POLITIE-SCHIETVER. De Wassenaarsche Politie Sport- en Schiet- vereenlglng is kampioen geworden op K.S.O. en buks van den Ned. Politie-Sportbond. Zij behaalde niet minder dan 7 van de 12 prijzen. DUIVENSPORT. WASSENAARSCHE POSTDUIVENCLL'B. Wedvlucht met oude duiven vanuit Noyon 'Frankryk) afstand pl.m. 302 K.M. De vogels werden aldaar in vryheid gesteld te 9 uur 50 min. met Z.W., bewolkte lucht. De eerste duif werd geconstateerd te 1 uur 44 min. 11 sec. en had het traject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1286.2 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geconstateerd te 3 uur 13 min. 43 see. en had gevlogen met een snelheid van 935,28 Meter per minuut. De uitslag was: 1 2. 3. 7. 8. 10. 14 K. I. Waas dorp: 4 en 18 J. PI. M. Brouwer; 5, 6. 17 en 19 L. H. do Kleine; 9 en 16 j. F. v. d. Lely; 11, 13 en 16 W. C. van Beek; 12. A. van Duykeren. B. A. S. te L. 1. Geen aftrek is toegelaten van lesgeld; 2. Indien ,U een rywiel noodig heeft voor de uitoefening van uw beroep of bedryf, dan komen de onderhoudskosten voor aftrek ln aanmerking. Overigens is geen aftrek toegelaten. G. v. d. H. te L. In de gemeente L. wordt U in de personeele belasting niet opnieuw aangeslagen. „Weetgraag" te L. 1. De pers. belasting houdt geen verband met uw inkomen, doch met de huurwaarde van uw woning. In de gemeente L. wordt de belasting niet geheven, indien de belastbare huurwaarde niet meer bedraagt dan f. 175; 2. De huurwaarde van niet gehuurde perceeelen wordt geschat door vergelijking met onder normale omstandig heden gehuurde perceelen. Daarby wordt gelet op stand of ligging. T. te L. 1. Pers. belasting le grondslag in hoofdsom en opcenten. Gemeente L. f. 23.50. Gemeente V. f. 47.74; 2. Ryksink. en Gemeence- fondsbelasting. Gem. L. f. 102.25. Gemeente V. f. 107,65. Beide zonder kinderaftrek en geen samenwoning in gezinsverband met meerdere belastingplichtigen M. te L. 1. De rente van uw spaarbank boekje is U verplicht op te geven; 2. Ook deze rente moet als inkomen worden opgegeven. De bronnen van inkomen der gehuwde vrouw, die zich niet by huwelijksche voorwaarden het be heer harer goederen en het vrije genot harer inkomsten heeft bedwongen, worden beschouwd als bronnen van Inkomen van haar man; 3. Een dergelijke belegging is ons niet bekend. H. N. te L. Het kantoor van den Voogdij raad is gevestigd Rapenburg 19 en eiken werk dag van 10—16 uur geopend. VOOR WOENSDAG 18 MEI. lstc Programma: lederen dag van 824 uur: Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 824 uur: Kro. Ncrv. enz. 3c Programma: 8.00 Keulen 10.20 diversen 10.30 Parys Radio 12.05 Radio P TT. Nord 12.20 Parijs Radio 13.20 Brussel VL 13.35 Keulen 15.20 R. Danmark of div. 16.20 Droitwich 17.20 Parys Radio 18.20 Brussel Fr. 18.50 Keulen 19.05 Brussel Fr. 19.20 Keulen (Weenen) 21.20 Parijs Radio 22.50 Weenen. 4e Programma: 8.00 Brussel VI. 9.20 Gram. muz. G.R.D. of diversen 10.35 London Reg. 13.20 Droitwich 13.50 Brussel VI. 14.20 London Reg. 17.20 Droitwich 18.40 London Reg 19.00 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden. H M. te L. Leiden. Haarlem. Velzen, Heiloo Alkmaar. Schagerbrug. Hippolytushoef, den Oever. Afsluitdijk. Afstand tot aan den afsluit dijk 118 K.M De lengte vah den dyk is 30 K.M. Leiden. Utrecht. Amersfoort. Harderwijk, j Zwolle. Lichtenis. Hasselt. Zwartsluis. Giethoorn 175 K.M. C. J. te L. Vóór zoover ons bekend bestaat er geen ïyndienst van Nederland naar Rusland. Wel varen in de zomermaanden talryke hout- booten op Rusland o.m. van Nievelt Goudriaan en Co.. Veerhaven 2. Rotterdam en van Vinke en Co.. Leuvehaven 52. Rotterdam. J. W. te L. Soepel houden van gelatine. Wy begrypen Uw vraag niet goed. Ons is er niets van bekend dat men opgeloste gelatine soepel kan houden. De gewone manier van be waren van gelatine is in drogen toestand in blad- of in poedervorm Heeft men dan iets noodig dan lost men dit even op, maar ook niet meer dan men noodig heeft, F. M. te L. wy raden u aan het foto toestel aan de Belgische grens aan de douane te toonen. 3—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11