Ons Kort Verhaal De opleiding van onderwijzers LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 17 Mei 1938 Tweede Kamer niet bevredigd GEMENGD NIEUWS Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant De reis van Jurriaan Vethaak O Voorloopig verslag inzake wijziging L.O.-wet. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920 en van daarmede verband houdende bepalingen der pensioenwet 19(22 wordt het volgende ontleend. Vele leden gaven uiting aan hun teleur stelling, dat in dit wetsontwerp wordt voorgesteld de invoering van een vierja rige kweekschool met behoud van de af zonderlijke akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer. Weliswaar erkenden zij, dat de vierjarige kweekschool een ver betering beteekent in vergelijking met den bestaanden toestand, die geheel onvol doende moet worden geacht, doch zij zou den verre de voorkeur geven aan een drie jarige vooropleiding, gevolgd door een 5- jarige kweekschool, met als eindresultaat de eene onderwijsbevoegdheid zonder af zonderlijke hoofdakte. Zij achtten het hoogst ongewenscht, dat zou worden ge handhaafd de toestand, dat de jonge on derwijzer in de moeilijke jaren, waarin zijn eerste optreden in de school al zijn in spanning vordert, zich voor het hoofdak- tèexamen moet bekwamen Verscheidene van deze leden zouden er intusschen de voorkeur aan geven, indien de toekomstige onderwijzers eerst een lioogere burgerschool of gymnasium door liepen en pas daarna door een afzonder lijke vakopleiding voor hun taak in de te-examen moet bekwamen. Zij wilden breken met de kweek schoolopleiding, die zij een ramp acht ten. Door dit stelsel immers worden de aanstaande onderwijzers afgezonderd. In de homogene omgeving, waarin zij voortdurend verkeeren, verengt zich hun gezichtskring. Dit geeft hun een gevoel van eigen voortreffelijkheid, dat zij fn een meer heterogene omgeving nooit zouden krijgen. Verscheidene leden hadden met verwon dering het beleid van den minister ten aanzien van de kweekschoolopleiding ge zien. Zij vroegen, waaraan des nelle wisseling ln inzicht moet worden toegeschreven. Als tweede grief tegen het beleid in de zen voerden deze leden aan, dat, toen in 1933 van alle kweekelingen een driejarige vooropleiding werd gevorderd, niets Is ge daan om de opleiding .in de kweekschool aan de gewijzigde basis aan te passen. Het spreekt wel van zelf, zoo meenden deze leden, dat een vier- of vijfjarige op leiding beter kan zijn dan een drie-jarige. De vraag ls echter of de jonge onderwij zers, die na een driejarige opleiding wor den afgeleverd, goed bruikbaar zijn. Deze vraag kan men niet ontkennend beant woorden. Tenslotte voerden deze leden als be zwaar tegen dit wetsontwerp aan, dat ver lenging van de kweekschoolopleiding een zeer zwaren last op de ouders der kwee kelingen zou leggen. Wat betreft het pleidooi voor een vijf jarige opleiding met als sluitstuk de eene onderwijsbevoegdheid, meenden vele le den, van wie verscheidene overigens niet ontkenden, dat aan de vijfjarige kweek school ook voordeelen boven de vierjarige zijn verbonden, dat een zoodanige oplei ding van de schatkist aanzienlijk hoogere offers zou vragen. Niet alleen rechtstreeks, maar ook indirect, doordat degenen, die de vijfjarige opleiding doorloopen hebben, aanspraak zouden maken op een bezoldi ging als thans aan onderwijzers met hoofdakte wordt toegekend en een der gelijke bezoldiging moeilijk zal kunnen worden geweigerd In de tweede plaats deden deze leden opmerken, dat waar schijnlijk tal van goede opvoeders door de hooge eischen, aan hun schoolsche kennis gesteld, van het onderwijzersambt zouden worden uitgesloten. In tegenstelling tot de leden, die met de kweekschool breken en deze vervangen wilden door een afzonderlijke vakoplei ding, voorafgegaan door gymnasium of H. B.S., waren' de hier aan het woord zijnde leden van oordeel, dat de kweekschool Juist een bij uitstek gunstige sfeer schept, waarin de aanstaande onderwijzers niet alleen zich de noodige kennis en be- kwaamheidl voor hun toekomstige taak kunnen eigen maken, doch waarin ook aan de vorming van hun geheele persoonlijk heid tot een goed onderwijzer bijzondere zorg kan worden besteed. Dat hun gezichtskring in die omge ving te eng zou worden, is zeker thans niet waar, van de danig werkzaam is geweest, tot hoofd eener school werd benoemd. Vele leden zouden het op prijs stellen, indien het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer volledig In de wet geregeld en de regeling daarvan niet voor een gedeelte aan een algemeenen maatregel van be stuur werd overgelaten. Vele leden waren van oordeel, dat voor de bevoegdheid der leeraren hoogere eischen worden gesteld dan noodig is. Zij konden zich vereenigen met de in de me morie van toelichting uitgesproken ge dachte, dat in het algemeen het kweek- schoolpersoneel aan den eisch van een middelbare bevoegdheid moet voldoen, doch zij deelden eveneens de ook in die memorie uitgesproken opvatting, dat de aard van het kweekschoolonderwijs zich verzet tegen het stelsel van een afzonder lijken leeraar voor elk vak. en dat het op dragen van verschillende vakken aan een persoon, die voor die vakken de hoogste bevoegdheid heeft, maar zelden mogelijk zal zijn. Zij meenden op matiging van de gestelde eischen te moeten aandringen. Sommige leden bepleitten opneming in lid 2, onder a van art. 146, van het vak Bijbelkennis. Voor een volk als het onze, achtten zij het een eerste verelschte, dat de aanstaande onderwijzers kennis dragen van den inhoud van den Bijbel. Hoewel andere leden het eveneens van zeer groot belang achtten zij het niet in de eerste plaats om historische en cul- lureele redenen dat de aanstaande on derwijzers kennis dragen van den inhoud van den Bijbel, konden zij den hierboven weergegeven aandrang niet steunen. Naar hun meening is de openbare school niet de aangewezen plaats voor het onderwijs in dat vak. Vele leden hadden er overwegend be zwaar tegen, dat door het voorgestelde tweede lid van art. 191 wordt gehand haafd de toestand, dat de „kweekeling met akte" zelfstandig onderwijs geeft, zonder dat hij de rechtspositie heeft die de wet den onderwijzer waarborgt. Sommige andere leden, eveneens van meening. dat de bestaande toestand niet langer mag worden gehandhaafd, meen den intusschen, dat het plotseling beëin digen daarvan tot moeilijkheden In de school aanleiding zou geven. Zij wensch- ten daarom, dat in ieder geval de wer king van de gewraakte bepaling aan een termijn, zoo kort mogelijk zou worden ge bonden. Weer andere leden zouden het optreden als .kweekeling met akte" alleen mogelijk willen laten gedurende een zeker aantal jaren nadat de onderwijzersakte Is be haald. Verscheidene leden stelden zich daaren tegen met de regeering op het standpunt, dat de regeling van deze aangelegenheid bij dit ontwerp niet aan de orde behoort tc worden gesteld. Het spoorwegongeluk bij Ede Beide sporen vrij. In den loop van gisteravond heeft men het spoor Arnhem—Utrecht, dat door de treinbotsing van Zondagavond was ver sperd, vrij gekregen. De electrlsche leiding ls, hoewel er met man en macht wordt ge werkt, nog niet gereed. Dit vindt mede zijn oorzaak in de beschadiging van on- aergrondsche verbindingen, welke moeilijk kan worden opgespoord. Derhalve zullen ook vandaag nog speciale dieseltrelnen den dienst tusschen Arnhem en Ede waar men in of uit de electrische treinen overstapt, onderhouden. Reeds in den loop van gis teravond is de vertraging van ongeveer drie kwartier aanzienlijk teruggebracht, toen het tweede spoor weer open was en in gebruik werd genomen. Alhoewel het overstappen te Ede meer tijd zal vorde ren dan de dienstregeling toelaat, hoopt men heden toch den dienst vrijwel nor maal uit te voeren. Noodlottige twist tusschen vader en zoon. De vader door een schot hagel in den buik getroffen. Dader geeft zich aan. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft ie Geldrop de 22-jarige A. S. bij een hul selijken twist van zeer korten afstand e«n schot hagel gelost op zijn 63-jarigen va der, H. M. Swaardoor deze in den buik werd getroffen. De geneesheer Koch uit Gcldrop verleende het slachtoffer de eer ste hulp en liet hem overbrengen naar het Sint Anna Ziekenhuis te Geldrop. De toe stand van het slachtoffer is naar omstan digheden redelijk wel. De dader is onmiddellijk na het nood lottige schot gevlucht, doch heeft zich la ter in den middag bij de politie te Eind hoven gemeld, waarna hij naar Geldrop werd teruggebracht en aan de gemeente politie aldaar werd overgegeven. De politie heeft het geweer, waarmede het schot ls gelost, in beslag genomen. Wat de aan leiding tot de twist is geweest ls nog niet bekend. De vader woonde alleen met zijn zoon in de Geulstraat te Geldrop. JONGEN DOODGEREDEN TE SIMPEL VELD. Gisteravond om acht uur is in de Kloos terstraat te Simpelveld (L.) een ernstig ongeluk voorgevallen. Toen een chauffeur van het Heerlensche filiaal van de Am- stelbrouwerij zijn wagen achterultzette. reed hij den li-Jarigen Theo Broekman, die op zijn fiets naderde, aan. De jongen geraakte onder het achterwiel. Aanvanke lijk lieten zijn verwondingen zich niet ern stig aanzien, doch niet lang nadat het slachtoffer in het St. Josephs-ziekenhuis te Heerlen was opgenomen, trad de dood in. SMOKKELARIJ VAN SIGARETTEN PAPIER. Door middel van een autobus met bedevaartgangers. Een gezelschap Inwoners van Vlijmen (N.B. I. dat met een autobus der firma Kievits aldaar ter bedevaart was geweest in het Belgische grensplaatsje Meersel- Dreef, heeft bij het terugkeeren naar Ne derland aan de grens een onaangenaam avontuur beleefd. Aan de grens bij Galder oefenden de rijksambtenaren in verband met de groote drukte op dezen eersten bedevaartsdag hl 1938 een zeer scherpe controle uit. Ook de Vlijmensche autobus ontkwam daar niet aan en het viel den kommiezen op, dat de schroeven van de litten, waarmede de bekleeding der zijwanden en van het ach terportier waren afgezet, kort te voren met een schroevendraaier moesten zijn bewerkt. Dit wekte argwaan en daarom werden de schroeven losgedraaid en de bekleeding ten deele verwijderd, waarna de ambte naren tot de verrassende ontdekking kwa men. dat de autobus geheel van een dub belen wand was voorzien en dat de ruimte tusschen belde wanden geheel was gevuld met doozen sigarettenpapier. Van de ge heele autobus werd hierop de bekleeding verwijderd, waarbij letterlijk uit alle hoek jes en gaatjes de zoo zeer begeerde vloei tjes te voorschijn kwamen. In totaal von den de ambtenaren op deze wijze verbor gen niet minder dan 13.000 boekjes siga rettenpapier. Hoewel de chauffeur van de bus, een broer van den autobusverhuurder, be weerde niet te weten hoe de smokkelwaar in de bus was gekomen, werd hij voor een nader verhoor overgebracht naar de ma- réchausséekazerne te Strljbeek. terwijl autobus en smokkelwaar in beslag werden genomen. De bedevaartgangers uit Vlijmen werden hierdoor begrijpelijkerwijze ten zeerste ge dupeerd. Niet alleen, dat zij bereids voor heen- en terugreis hadden betaald, doch bovendien moesten zij nu voor verder ver voer naar Vlijmen auto's uit Breda huren. (N.R.Ct.) Meer passagiers door dagbladreclame. De stadstreinen van Chicago, die een uitgebreid net, hoog verheven boven de straten hebben, zijn in 1937 voor het eerst van hun diensten gaan vertellen uitsluitend met dagblad reclame. 1335 De annonces, die iedere week ver- schenen, leverden reeds in de tweede helft van dat jaar een toename op van 4.54 »/o passagiers tegenover de overeenkomstige pieriode ln 1936. Bo vendien bleek dat nleoiwe diensten door deze seTvice-reclame zeer snel ingang toonden vinden. Aangemoedigd door dit succes staat voor dit jaar een nog grooter cam pagne in dagbladen op het pro gramma. GAS VERSTIKKING TE ZAANDAM. Bejaarde vrouw om het leven gekomen. Te Zaandam is gistermorgen naar het Vad. meldt de 67-jarlge alleen wonende wed. A Buys door gasverstlkklng om het leven gekomen. Toen 's morgens de buren de bewoon ster niet op den gewonen tijd zagen en in de woning geen enkel teeken van leven werd opgemerkt, zijn zij het huls binnen gedrongen om omtrent den toestand zeker heid te verkrijgen. Zij bespeurden direct een sterke gaslucht en vonden de vrouw in bewusteloozen toestand te bed. De gemeentelijke geneeskundige dienst, die inmiddels te hulp werd geroepen, heeft nog getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, echter te vergeefs. Vermoed wordt dat een lek ln de gasleiding is ontstaan, die het geheele huls van gas heeft vervuld. Amllda-crème die tevens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat en Bruin. Doos 50 en 25 ct. (Ingez. Mek.» 1333 BRAND TE WAALWIJK. In het kantoor van de directe belastingen Gistermiddag om drie uur is, waarschijn lijk door kortsluiting, brand ontstaan in het kantoorgebouw der directe belastingen en accijnzen te Waalwijk. Onmiddellijk begon men de waardevolle bescheiden in veiligheid te brengen, waarvoor men de hulp inriep van scholieren van de tegen over het gebouw liggende rijksvakschool voor schoenmakers en leerlooiers, waar heen de administratie werd overgebracht. De brand breidde zich snel uit en woedde noofdzakeiyk in de drie archiefkamers in het bovenste gedeelte- van het gebouw, wel ke kort geleden vernieuwd waren De plaat selijke brandweer bestreed het vuur en slaagde er na anderhalf uur in den brand meester te worden. De drie archiefkamers zijn geheel uitgebrand. De kantoorlokalen van de inspectie zoowel als die van den ontvanger der directe belastingen kregen veel waterschade terwijl de lokalen van de registratie en het zegelrecht lichte water schade opliepen. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Toen de dertienjarige dochter van den landbouwer F. de Crom te Oerle (N. Br.» aan het spek bakken was, geraakten plot seling haar kleeren in brand, waarschijn lijk doordat de vlammen in de pan sloe gen. De vader, die alleen met het meisje thuis was, kwam op het hulpgeroep toe snellen en trok haar de brandende kleeren van het lichaam. Het meisje had echter al zulke hevige brandwonden opgeloopen, daï het eenige uren later overleden is. De dokters Raymakers en Broos waren spoedig aanwezig, doch geneeskundige hulp mocht niet meer baten. KNAAPJE VERDRONKEN. Gistermiddag om vijf uur ls het vijfjarig knaapje W R. in een onbewaakt ooger.- blik in de Piushaven te Tilburg te water geraakt en verdronken. door WINTER Het was wel een zeer onverwacht en bij zonder buitenkansje, dat Jurrlaan Vethaak ten deel viel. Jurrlaan was een nauwgezet gewetensvol werker, maar hij had het op het groote kantoor, waarop hij werkte, nooit verder kunnen brengen, dan een on dergeschikt en vrij slecht betaald baantje. Want al werkte Jurrlaan nog zoo hard, en al deed hij alles nog zoo keurig, hij oogstte er nooit lof van zijn chefs voor, want Jur- riaan was te bescheiden, en hij wist zijn werk niet met de noodige „jus" uit te voe ren, hij schreeuwde en riep niet over de afdeellng. als hij het druk had. zooals an deren deden ook als ze het nlet> druk den ingeslagen, belde hij tien, vijftien ko lenhandelaren op en hij informeerde uit voerig naar de prijzen van Wales-anthra- clet, Belgische Nr. 2 en 3, Limburgsche en welke soorten er nog meer mochten zijn. Dan wikte en woog hij zorgvuldig de voor- en nadeelen, en men kon er van verzekerd zijn, dat zijn uiteindelijke keuze geschiede"; na rijp beraad. Precies zoo handelde h» met alle andere inkoopen. Werkelijk, Jur rlaan Vethaak zou men niet op impulsieve, siechtoverwogen daden kunnen betrappen, die door hun onvolkomen voorbereiding reeds de klem der mislukking met zich droegen. Zóó was Jurriaan Vethaak niet! Het behoeft dus geen betoog, dat zijn reis op de hem eigen grondige wijze werd voorbereid. Zijn vacantie zou in de tweede helft van Augustus vallen, en aangezien het erfenisje begin Juli in zijn bezit kwam, had hij er dus allen tijd voor. Zes weken had hij, om van het vooruitzicht te ge- Met betrekking tot de behartiging practlsche oefening, merkten de h boeken gebogen zag. of men zijn grauwe gestalte door het gebouw zag gaan, wekte hij onwillekeurig een gevoel van meöellj- a^n den op zoodoende kwam hij bij de opsla- het woord zijnde leden op, dat de practl- j „en me€stal achteraan, en was hij in ma- sche opleiding thans inderdaad zeer veel iaiseti)den bij de salarisverlagingen num- te wenschen overlaat. Terwijl immers voor I één z^jat het thuis bij hem niet be de lagere school de theoretische kennis w vetpot" was. der onderwijzers m het algemeen wel vol- F mt bult«nkansje van tante Agatha was doenae kan worden geacht, laat de prac- - tische geschiktheid van vele leerkrachten te wenschen over. Verscheidene dezer leden waren echter van oordeel, dat het ontwerp in deze rich ting nog niet ver genoeg gaat, omdat noch bij hc-t onderwijs, noch bij het examen aan de practUk der opleiding een voldoende plaats ln ingeruimd Naar de meening van verscheidene leden leidt dit wetsontwerp tot een verhooging der onderwijsuitgaven met meer dan oen half mlllloen gulden. Sommige leden achtten het gewenscht, dat in het eerste lid, onder c. van art. 131, ook worden opgenomen de vakken stenografie, machineschrijven en espe ranto. Aan de bespreking der artikelen wordt nog het volgende ontleend. De wensch werd te kennen gegeven, in hel tweede lid van art. 138 den dienst tijd als onderwijzer van ten minste drie op ten minste vijf jaren te stellen. Men zou het verkeerd achten, indien een on derwijzer, die nog geen vijf jaren'als zoo- hadden en hij kon zich niet het air ge- nieten. Vroeger, als hij boeken las over I ven buitengewoon „bezig" te zijn. HIJ had i vreemde streken, had hij vaak verzaligd ge- ook zijn voorkomen niet mee. Als men glimlacht, en dan eens diep gezucht, bij het hem zoo met zijn kippige oogen over zijn i denkbeeld, dat hij wel nooit verder zou dan ook als een zonnestraal aan een egaal grauwen hemel gekomen Eigenlijk had hij zich nooit zoo bijzonder druk gemaakt om tante Agatha, het was meestal gebleven bij oen felicitatie bij haar verjaardag en een prentbriefkaart met Nieuwjaar. En daarom was Jurriaan Vethaak heel verbaasd, dat hij in het testament stond. Twee dagen kunnen komen dan Zandvoort, Muiderberg, of als het heel erg meeviel een weekje naar Nunspeet En nu, zoo plotseling, kon hij naar het buitenland Hij begon zijn licht eens op te steken bij kennissen en collega's. De één raadde hem dit, de ander dat Dan kwam hij op zijn afdeellng terug met een stralend gezicht, en zei zoo terloops tegen zijn buurman: „In Lugano moet het zoo prachtig zijn", of: „Parijs, dat is toch wel een stad waar een magische aantrekkingskracht van uitgaat" En als men hem dan waarschuwde, dat het in Augustus in Lugano vermoedelijk cm „dood te vallen" zou rijn, en dat de Pa- rljzenaars in die maand van het jaar hun stad ontvluchten om verkoeling aan zee te lang was hh er heelomaal van onderstebo- zoeken, knikte hij eens nadenkend, en ven. Verbeeld je een legaat van meer dan iwee-duizend gulden! Zoo'n bedrag had hU zich in zijn stoutste verbeelding nooit als zijn bezit kunnen droomen, en op zijn af deellng stond rijn mond er niet over stil. „Wat of ie er nou mee ging doen?" had den ze hem gevraagd. Toen was er een extatische glans in zijn oogen gekomen en een verstilde glimlach om zijn mond. „Een reisje maken", kwam het prompte antwoord. Nu was Jurrlaan Vethaak, gel ij'- gezegd, en zeer nauwgezet en accuraat man. Maar moest toegeven, dat er wel wat waars in zat. Nadat hij een kleine twintig adviezen ge kregen had, en maar niet tot een besluit kon komen, raadde iemand hem aan, eens naar een reisbureau te gaan, en daar wat propectussen te vragen. Dat was een idee. Jurriaan schreef naar 10 verschillende fir ma's. Hu vroeg prospectussen van alle stre ken van Europa. En wie de IJver en de wel willendheid van de relsbureaux kent, weet, dat Jurrlaan begin Augustus een stapel pa perassen in huis had. waar je met geen polsstok overheen kon springen. Hij telde bovendien iemand, die niet over één nacht zeventien verschillende brochures alleen ijs ging. Alles, wat Jurriaan deed. deed hij over Luzern, en als hij alles, wat hij over goed en nauwkeurig. Als het winterseizoen Zwitserland gekregen had, opstapelde, had aanbrak, en zijn kolenvoorraad moest wor- hij een torentje, waar hij niet overheen kon kijken. Dan was er nog Duitschland en Frankrijk, Italië, België, Luxemburg, Enge land, Scandinavië, enfin te veel om op te noemen. Avond aan avond zat Jurriaan met zijn neus in de propectussen. Toen hij tenslotte afscheid nam van zijn afdeellngscollega's keken die hem eens af gunstig aan, en ze vroegen: „Waar ga je nu naar toe, Vethaak?" Hij knipoogde eens geheimzinnig, lachte zeer vergenoegd, en zei glunder: „Zal je wel zien. Ik stuur Jul lie een kaartje". Tegen alle traditie in. die wil, dat Augus tus een natte maand ls. bleek het weer schitterend te zijn. Dag aan dag stond de zon hoog aan den hemel, en goot haar wat al te milde stralen op de schroeiende aarde neer, zoodat Jurriaan's collega's in hun be nauwde afdeellng steunden en zuchtten, aan hun in elkaar gezakte boordjes frie melden en zich het zweet van het gelaat vlschten. Dan bromde er een in het al gemeen: „Die Vethaak treft het. Die snui ter zit nu natuurlijk heerlijk ergens aan den Rijn. of hij ligt met zijn luie boddy in het één of andere koele, Zwitsersche meer. Geluksvogel". En een ander merkte op: „We hebben nog altijd geen kaartje gehad van die krent. Zou dat er nog niet eens af kun nen?" En een derde dacht: „Die heeft na tuurlijk het heele kantoor vergeten. Die voelt zich daar ln Deauvllle, of Biarritz, of Brighton multi-millionnalr En wij, stak kers. wij ritten hier op onze gammele kan toorkrukken. Geef mij zoo'n tante, zeg!" De twee weken waren verstreken, en Jurrlaan Vethaak had verzuimd het be loofde kaartje te sturen. Toen hij dan ook op Maandagmorgen zijn afdeeling binnen stapte. zwaaide er wat voor hem. Maar hij liet de stormen van verontwaardiging over zijn hoofd gaan, en pas toen de belangstel lende vragen kwamen, kwam er een schim van een glimlachje om zijn mond. „Vertel nou tenminste een» waar heb je gezeten. Croesus? Was je ln interlaken of heb Je het aan de Oostzee gezocht?" „Zeg eens op, Vethaak, hoe was het aan de Engelsche zuidkust?" „Hoe komt het, dat je niet verbrand bent? Is Je huid hier zoo verdroogd, dat de zon er geen invloed meer op heeft?" Grauw en grijs als altijd zat hij daar stil aan zijn lessenaar. Toen keek hij eens om zich heen, en in zijn oogen was een pein zende blik. Een beetje verlegen lachte htj. „Tja", zei hij, „tja, dat ls nu eigenaar dig, maar ik ben nergens geweest. Ik was gisteravond pas klaar met het lezen van mijn laatste brochure, zie Je, want je kan toch niet onvoorbereid op reis gaan En zoodoende is er niets van gekomen. Maar volgende jaar.,., tja. volgend jaar, dan maak ik een fijn reisje-" (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden) BUITENLANDSCH GEMENGD. Noodlottige hotelbrand. 24 dooden. Te Atlanta (Georgia, V. St.) heeft een lievige brand in een hotel gewoed. 24 per sonen zijn daarbij om het leven gekomen. 12 personen werden gewond, terwijl neg 22 anderen vermist worden. Het reddings werk wordt ernstig belemmerd door den wind en door het gevaar van instorting- De brand, die het hotel vrijwel volledig in de asch heeft gelegd en die met razen de snelheid om zich heen greep, is gisteren vroeg in den morgen uitgebroken. Omtrent de oorzaken staat nog niets vast. GEVOLGEN VAN EEN TWIST. Het Amerikaansche vrachtschip City of Norfolk kwam gisteren te Southampton binnen met een verlies van vijf man der equipage terwijl drie leden onmiddellijk naar een ziekenhuis moesten worden ver voerd. De kapitein vertelde dat. een ruzie tusschen twee leden der bemanning In een vechtpartij ontaard was waarbij de een den ander met een mes had doodgestoken De moordenaar was zóó overstuur, want oe verslagene was eigenlijk een zijner beste vrienden, dat hij pardoes over boord sprong Dit gebeurde bij den ingang van het ka naal bij een vrij hooge zee. Er was in at- lerijl een reddingboot gestreken die m voor zij goed op het water lag was omge slagen en van de zes inzittenden «aren er drie verdronken en de drie anderen ban den zoo lang in het ijskoude water dat zij met hooge koortsen naar hun kooien gebracht waren. Door het omstaan o« boot was het zoeken naar den moordenaa natuurlijk ook vruchteloos gebleken, w dat ook deze verdronken was. BOTSINGEN IN POLEN. Wegens een twist om weideland ontsj tusschen dorpsbewoners in Oostelijk w® een ernstige botsing met de politie, waar deze van haar vuurwapenen gebruik man te. Elf burgers werden gewond en kwam om het leven. V rar Wie dit b°rl1 voor zich z'et moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan!) 2-3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10