AKKERTJE Nieuws W uit de Filmwereld Abessynië in den Volkenbondsraad Aan het ziekbed der Belgische regeering Wereldstad' LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Mei 1938 Derde Blad No. 23966 D 79 ste Jaargang Het Engelsche standpunt verre in de meerderheid Neem dadelijk 'n bij hoofdpijn of migraine. Zal zij het halen DAGBLADRECLAME TAMME EENDVOGELS a 1.- Met Luise Rainer en Spencer Tracy- Het protest van den Negus. In zijn beroep op den Volkenbondsraad verklaart de Negus: zelfs Indien de toe stand In Abessnië zoo zou zijn als men iegt (hetgeen niet waar ls) zou het Brit- sche voorstel moeten worden ter zijde ge leed op grond van het beginsel der niet- erkennlng van voldongen feiten. De ware toestand in Abessynië, aldus de Negus, ls, dat de Italiaansche regee- jing in het grootste deel des lands niet haar gezag uitoefent. Zij houdt er slechts agglomeraties bezet door middel van gar nizoenen en laat boven het overige deel slechts haar vliegtuigen vliegen. De Negus betoogt, dat het grootste deel van het Abessijnsche grondgebied, dat in den beginne door Italiaansche troepen was bezet, onder den druk van Abessijn sche troepen moest worden ontruimd. De Negus verklaart, dat de Italiaansche regeering een erkenning van het Italiaan sche keizerrijk aan de Abessijnsche be volking zal voorstellen als een veroordee ling door den Volkenbond. Het is overigens ontoelaatbaar een staat-lid, zooals men dat voorstelt, op te offeren aan de behoeften van een of meer andere mogendheden. Alleen de assemblee kan zich over ons geval uitspreken. Abessynië protesteert tegen iedere pro cedure van spitsvondigheid, welke beoogt het handvest te verdraaien Ik verzoek ver ilizing naar de assemblee." De Negus besloot met. te verklaren, dat het beschavende werk dat hij verricht heeft door de Italiaansche agressie werd omvergehaald. Deze agressie heeft even wel het voordeel, dat zij de Abessijnsche bevolking dichter tot haar keizer brengt. „Ik bdn vandaag, juist zooals ik dat gisteren was, bereid te beraadslagen, zelfs tot den prijs van groote opoffe ringen. over iedere oplossing, die de souvereiniteit en onafhankelijkheid van mijn land zou doen behouden. Indien evenwel mijn beroep onbe antwoord zou blijven, zal de oorlog zonder genade worden voortgezet tot de triomf der gerechtigheid". Runnet. Vervolgens was het woord aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Bonnet, die o.m. zeide, dat om de atmosfeer van vertrouwen en internatio nale samenwerking in Europa te herstel- len noodig is met moed den toestand on der oogen te zien, wélke sinds lang den iTede der wereld bedreigt. Reeds in 1936 hebben zekere landen de verovering er kend Frankrijk heeft dat toen met ge daan. Wij hebben zonder aarzelen aan deel gehad in alle door den Volkenbond voorgestelde collectieve maatregelen, waar voor wij ons zeer zware opofferingen heb- ten moeten getroosten. Wij hebben het ge vaar moeten loopen een slag toe te bren- ten aan onze intieme, oude en kostbare strekkingen met een groot bevriend land. lij hebben daarmede het gevaar moeten Apen de internationale politieke situatie verzwakken, waarbij de eerste maatre den vaak tegen ons zelf zijn gericht. Wij zijn ervan overtuigd, dat de inachtneming der in het pact vervatte beginselen de beste waarborg voor den wereldvrede blijft. Thans meent Frankrijk evenwel, dat het voor alles moet gehoorzamen aan den wil tot vrede, welke den grondslag en de ziel van den Volkenbond vormt. De Fransche regeering is van denzelfden wensch naar vrede bezield als de Britsche regeering. Zij sluit zich bij haar aan om den wensch to' uitdrukking te brengen, dat erkend zal TOden. dat de omstandigheden voortaan aan iederen staat-lid zullen veroorlooven relt de beslissingen te kunnen nemen. Litwinof aan het woord. Litwinof betreurt, dat de Volkenbond zich tegenover een uitgesproken agressie maar al te vaak heeft tevreden gesteld met platonische resoluties over niet-erken- ning. Dat zijn geen doeltreffende midde len tegenover een aanval. De sovjet-Rus sische regeering zou bereid zijn het pro bleem op te lossen in overeenstemming met het beginsel van het pact en dat der collectieve veiligheid. Wat de uitslag van het debat en de toekomstige besluiten mogen zijn, er moet niet gezegd kunnen worden, dat de Vol kenbond zijn meening over het begrip van agressie en het algemeene beginsel der niet-inmenging van het voldongen feit heeft gewijzigd. Het debat werd daarop verdaagd tot vier uur 's middags. Geen definitief besluit genomen. Als eerste voerde toen de Roemeensche gedelegeerde Comnen het woord. Deze be toogde. dat het pact een levend instru ment is, waarvan het doel tenslotte is, de internationale harmonie te verzekeren. Het is, zeide hij, noodig, duidelijk te erken nen, dat het onder de huidige omstan digheden van belang is, ieder land zelf de besluiten te laten beoordeelen, welke ge nomen moeten worden. De Poolsclie gedelegeerde Komarincki verklaarde, dat de debatten, wat ook het resultaat ervan moge zijn, van geen in vloed zullen kunnen zijn op het standpunt, dat de Poolsche regeering in deze kwes tie heeft ingenomen. Naar zijn meening, diende de Volkenbond zich te laten lelden door de politieke realiteiten. Indien hij zich laat binden door strakke procedures, die de bronnen van conflicten slechts be stendigen, moet men vreezen, dat zijn rol als orgaan van internationale samenwer king niet anders dan verminderen kan. Sandler i Zweden i sprak zijn voldoening uit over het Britsche initiatief, waardoor de raad zich met kennis van zaken over de erkenning van de Italiaansche souve reiniteit over Abessynië zal kunnen uit spreken. De Belgische vertegenwoordiger van Langenhove verklaarde, dat zijn land bij gebreke van eenig gemeenschappelijk be sluit volkomen vrij was om te handelen zooals het gedaan heeft. Wellington Koo, de gedelegeerde van China, betoogde, dat, indien uit naam van den raad in de Abessijnsche kwestie een besluit zou moeten worden genomen, hij zich daarbij niet zou kunnen aansluiten. Ook Jordan (Nieuw Zeeland) zeide, dat hij zich met geen enkel voorstel zou kun nen vereenigen, dat zou neerkomen op een prijsgeven van de beginselen van den Volkenbond. Munters verklaarde als gedelegeerde van Lettend, dat. naar de meening zijner re geering, ieder lid van den Volkenbond het recht heeft de Abessijnsche kwestie in volle .souvereiniteit te regelen. Daar niemand meer het woord verlang de, vatte Munters als voorzitter van den raad de voornaamste punten van het de bat samen. Hij zeide. dat de raad niet tot taak had gekregen, een politieke gedrags lijn aan de leden voor te schrijven. Hij moest slechts nagaan of de staten-leden hun vrijheid dienden te hernemen met betrekking tot de gevolgen van den te- genwoordigen toestand in Abessynie. Munters besloot met te zeggen, dat de groote meerderheid van den raad van oordeel blijkt te zijn, dat iedere staat al naar gelang van zijn positie en zijn ver plichtingen zelf zijn houding dient te be palen. Hij verklaarde hierop het debat geslo ten, waarna de zitting werd opgéheven. De Ver. Staten erkennen de verovering niet. Door de besprekingen te Genève zal het besluit der Vereenigde Staten, de binnen 'n kwartier zijl ge er van af, dank zij de bijzondere samenstelling. Weiger namaak, lel op AKKER-merk. Per koker van 12 sluks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. 1115 (Ingez. Med.) verovering van Abessynië niet te er kennen, niet beïnvloed worden. Dit is de uitleg, dien men heeft op een ver klaring, die minister Hull in antwoord op vragen heeft afgelegd. Ons stand punt blijft ongewijzigd, zoo zeide Huil. Wij zijn niet afgeweken en zijn ook niet van plan af te wijken van de be ginselen en de politiek, welke wij uit gestippeld hebben en Roosevelt's com mentaar op het Britsch-Italiaansche accoord was niet bedoeld om op eeni- gerlei wijze in ons algemeene stand punt ten aanzien van deze beginselen wijziging te brengen. Door zijn verklaring heeft Huil beves tigd, dat noch de handhaving van den status quo betreffende de wapenzendin gen naar Spanje noch de Geneefsche be sprekingen, die tot erkenning van de ver overing van Abessynië kunnen leiden, wij ziging brengen in de grondbeginselen der Amerikaansche politiek. In de nota van 16 Juli heeft Huil o.m. gezegd, dat de Ver eenigde Staten tegenstander waren „van het aanwenden van geweld, van inmen ging in de 'oinnenlandsche aangelegenhe den van andere staten", dat zij „het be ginsel van de veiligheid der verdragen" wenschten te behouden en zich uitspra ken „voor de regeling van internationale geschillen door vreedzame onderhandelin gen." Deze verklaring, die Huil thans heeft afgelegd, is een nieuwe bevestiging van de leer van Stimson, die veroveringen door geweld weigert te erkennen, en een even groote plaats in de openbare meening gaat innemen als de Monroeleer. In gezaghebbende kringen ziet men in Hull's verklaring de aanwijzing, dat de Vereenlgde Staten niet noodzakelijk Enge land. Frankrijk en andere landen zullen volgen in de erkenning van het Italiaan sche keizerrijk. Men merkt op, dat Wash ington na den „Anschluss" er zich toe be perkte te constateeren, dat Oostenrijk had opgehouden te bestaan als onafhankelijke natie, zonder dat men zich uitsprak over de juridische zijde van de inlijving. De woorden van Huil beteekenen, dat de Amerikaansche regeering niet bereid zal zijn haar op de leer van Stimson steunend standpunt o-p te offeren aan de „realis tische" politiek, die thans in Europa ge predikt wordt. De politiek der Vereenigde Staten blijft steunen op de nota van 16 Juli, op de rede van den president, op 5 October te Chicago uitgesproken, en op het groote herbewapeningsprogramma. e ruggegraat van reclame-plan elk goed (Van onzen Belgischen correspondent). Het zijn wel zeer dramatische omstan digheden, waaronder de Belgische Kamer na weken en weken onderhandelingen bij eenkwam om haar standpunt ten opzichte van de financieele regeeringsvoorstellen, die het gapiende begrootingstekort moeten dekken, te bepalen. Groot was de belang stelling en de spanning. Wat heeft dezen koorts verwekt? Ten eerste ls daar plotseling de devaluatie van den Franschen franc gekomen die juist op de Belgische economie zwaar kan gaan drukken. Dan is er met dit finan cieele probleem als kern een felle politieke strijd ontketend, waarbij het lang niet alleen meer om de financiën maar om het geheele regeerlngssysteem gaat. Reeds da gen lang slingert Degrelle, de leider der Rexisten, zijn heftige leuzen tegen de fi nancieele politiek der regeeringspartijen de wereld in, daarin getrouw door zijn volge lingen bijgestaan. Hier zijn er enkele staaltjes van. „De „politiekers" hebben 31 milliard franc belastingen die de Belgen de drie laatste Jaren opbrachten, verzwol gen! De milliarden deposito's van den postcheque- en girodienst gingen denzelf den weg!" U ziet, men is niet bevreesd voor gevaarlijke aantijgingen! Zelfs heeft Degrelle in zijn blad verkondigd dat de regeering op een nieuwe devaluatie van den Belgischen franc aanstuurt. Derge lijke onrustbarende geruchten maken he laas altijd Indruk! Er ontstond hier een stemming van groeiende onrust. En de veiligheidsklep mocht niet opengezet wor den. Want de groote betooging die de mannen van uiterst rechts onder het mom van een middenstandsmanifestatie tegen de belastingen beraamd hadden en waar voor burgemeester Max merkwaardiger wijze reeds een vergunning had gegeven, werd op het laatste oogenblik verboden. Gevolg van al deze politieke onrust en van het nog steeds ongedekte begrootings tekort, gevoegd bij de Fransche devaluatie, was een duchtige speculatie tegen den Belgischen franc in de laatste dagen. Nu heet het wel dat de regeering een gerech telijke actie tegen beursmanipulaties zou beginnen, maar de ervaring heeft wel ge leerd wat dergelijke acties waard zijn. De Nationale Bank van België heeft niet ge aarzeld terstond in te grijpen en het dis conto onmiddellijk van 2 op 4»/o gebracht. Dat bracht wat ontspanning. Maai' tege lijkertijd zijn regeering en parlement ge waarschuwd. Wil men niet dat het land en zijn crediet onberekenbare schade lijden, dan is het noodig zoo spoedig mogelijk het begrootingstekort te dekken. Hier zijn wij bij „des Pudels Kern". Er zijn opti misten die tot het laatste toe van een „technische kwestie" spreken als zij het over het begrootingsevenwicht dat hersteld moet worden, hebben. Dat is het echter reeds lang niet meer. Ik heb u reeds vroeger een overzicht van den technLschen kant der zaak gege ven Daarover kan ik thans kort zijn. Er is een tekort van bijna 2 milliard franc dat gedekt moet worden. De crisis en nieuwe door het Parlement sinds het op maken der begrooting toegestane uitga ven, ziedaar de voornaamste oorzaken. Bovendien is het budget al zeer onelas tisch. Ca. 1/4 van de totale uitgaven komt op rekening van den dienst der openbare schuld. 1/4 op rekening van personeel-, 1/4 op rekening van pensioenuitgaven, vooral van de militaire pensioenen. Dat zijn heilige huisjes, waaraan geen der po litieke partijen durft te raken. De regee ring heeft nu afgezien van ca. 600 mil- lioen nieuwe uitgaven en ruim 200 nul- lioen bezuinigd. Zij vraagt thans ca. 1200 millioen franc nieuwe middelen. Na he vige debatten in de Kamercommissie van Financiën, waar de traditioneele rechter zijde d.w.z. de conservatieve vleugel van de Katholieken onder leiding van oud- Minister Sap, den feilen tegenstander van het Van Zeeland-regiem, sterk vertegen woordigd is en heftige oppositie voert, kan men slechts voor fr. 800 millioen nieuwe middelen een meerderheid vinden. Dat zijn de oude crisisbelasting en de ver hoogde accijns- en douanerechten. Waar moeten de ontbrekende middelen vandaan komen? Bezuinigen, zeggen de Katholieken. Geen duur Ministerie voor Volksgezondheid, wij hebben onze eigen werken. Geen verspilling bij Publieke Wer ken en de staats-radio-zenders. We we len dat de coalitie van drie in 1935 ge vormd is om België uit het moeras te halen, waarin het door de crisis dreigde te verzinken. Men heeft samen geregeerd op basis van het door Van Zeeland opge stelde programma. Janson heeft in No vember 1937 op zich genomen dit pro gramma te voltooien. De tegenstanders vinden dat, nu het getij gekeerd is. dit programma niet integraal gehandhaafd kan worden. De socialisten wenschten echter niet dat bij den eersten storm die opsteekt, de arbeiders het moeizaam ver overde moeten prijsgeven De Katholieke democraten v/eifelen. Veel van wat werd bereikt, geschiedde dank zij hun steun en hulp. Maar anderzijds willen zij de een heid van het Katholieke Blok niet in ge vaar brengen. De spanning der laatste da gen nam niet meer af. Iederen dag ver gaderingen der besturen van de voor naamste regeeringspartijen, bijeenkomsten hunner parlementaire fracties. De uit hun groep gekozen ministers doen aan hun fractieleden rekening en verantwoording, afgewisseld door bezoeken aan den Ko ning. samenkomsten bij den Premier! Eindeiijk besluit de Premier den knoop door te hakken. Geen ontbinding van Ministeries meer buiten het Parlement! Ais we dan toch sneuvelen moeten, dan in het licht der openbaarheid! In de be wogen zitting van 10 Mei hebben de Pre mier en de Minister van Financiën de Kamer toegesproken. Janson deed een beroep op alle partijen en zeide dat de sociale vrede op zichzelf een rijke bron van inkomsten is! De re geering toont zich vol goeden wil om de dreigende kabinetscrisis en het politieke avontuur, waarvan niemand het einde kan overzien, te bezweren. Nu stelt de regee ring voor voorloopig met de nieuwe door de Kamercommissie toegestane middelen de crisisbelasting en de verhoogde ac cijns- en douanerechten genoegen te nemen. Zij stelt voor een parlementaire commissie te benoemen die samen met haar naar belastingen en bezuinigingen moet zoeken om de nog ontbrekende 400 millioen francs te vinden. De Katholieke democraten willen dit voorstel acceptee ren mits van te voren de taak der Parlementaire Commissie nauwkeurig om schreven en beperkt wordt en niet door deze achterdeur de oude regeeringsvoor stellen weer binnensluipen. De traditio neele rechterzijde verzet zich! Zal men nu toch om het leven van de regeering te rekken en uit angst voor eigen verant woordelijkheid dit landsbestuur aan het bewind laten? Welnu, omstreeks middernacht is. gelijk gemeld, de door de liberalen ingediende motie aangenomen met 10176 stemmen, bij 8 onthoudingen. De regeering heeft het pleit gewonnen, doch men kan niet zeggen, dat zij versterkt uit den strijd treedt. Voor haar blijft de moeilijke taak het begrootingstekort te dekken (Nadruk verboden). SPECIAAL AANBEVOLEN: Fa. D. WARRING ZONEN 1127 Haarlemmerweg 6 - Telef. no. 622. (Ingez. Med.) MARTA EGGERTH. fewen de beroemde artiste Marta jwrth. zooals zij deze week te zien is de film „Artistenbloed", waarin zij w °P glansrijke wijze haar prach- tigen aang doet hooren. Frank Borzage maakte de film „Wereld stad" met Luise Rainer en Spencer Tracy in de hoofdrollen. Een voortreffelijk duo in een even voor treffelijk geregisseerde film! Het is te danken aan het feit. dat Nor man Krasna. de tooneelschrijver met ster ke iomantische sociale tendtnzen. die door Fritz Lang werd uitgekozen om het sce- nnario voor de film „Furie" te schrijven, thans ook borg slaa' voor het. oorspron kelijke verhaal van ..Werelds.ad" Norma K/asna. die ook voor deze film prachtige dialogen schreef, koos oo zijn beurt de voor dramatische speelfilms reeds sinds ..Seventh Heaven" tot internationale bekendheid geklommen Frank Borzage, Toen. het gegeven van „Wereldstad" be kend geworden was en Hollywood wist, dat Luise Rainer en Spencer Tracy. hier op genadelooze wijze een aan de realiteit ontleende „racket", een sluip- oorlog tusschen georganiseerde en niei- georganiseerde taxi-chauffeurs, onder de loupe genomen zou worden, waren er twee sterren die er om vroegen deze rol te spe len. Zij hadden nimmer samengespeeld, maar zij hadden eikaars werk bewonderd. Zli behooren beiden tot die acteurs van vleesch en bloed, voor wie een goedkoope rol niets, een rol met een probleem, een achtergrond, met een waarachtig tempe rament daarentegen alles is. Soencer Tracy had Luise Rainer gezien als O-Lan in „De Goede Aarde". Luise Rainer had Spencer Tracy bewonderd als de romanti sche sterke. Portugeesche hoofdfiguur in Rudyard Kipling's „Captains Courageous". Zelden werd er voortreffelijker samenspel gegeven. Zóó schrijnend is het onrecht dat de wereld dezen jongen, trouwhartiien taxi-chauffeur en diens lieftallige, wereld vreemde Roemeensche aandoet, dat men het bijna als zijn bevrijding beschouwt, wanneer de film eindigt in een grandioze climax. Een Titanenwedstrijd tusschen de verschillende taxichauffeurs in de dokken van New York. waarvoor trouwens, om aan dit verhaal zijn realistische dramatiek ce geven niet minder dan 15 van de beroemd ste boksers van Amerika onder aanvoering van Jack Demnsey werden opgeroenen. Het pleit voor deze film dat. zii zoo logisch via de groote intimiteit van het mervsehelijk hart en de bescheiden liefde van de een- voudigen der aarde, komt tot een „finale", waarin alles in den toeschouwer juicht om het recht, dat over het onrecht zegeviert. LILIAN HARVEY. Hierboven de beroemde filmactrice Lilian Harvey, die weer van zicfe doet spreken in de nieuwe kostelijke U.F.A. operette-film „Capriccio",

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9