Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag It Mei 193} AGENDA FINANCIEN i DE STAND DER BLOEMBOLLEN- 1 VELDEN. Wie nog genieten wil van de schoonheid der bloembollenvelden moet zich thans haasten. Nog staan mooie velden late tul pen in vollen bloei, evenals de Darwin- tulpen. Daarmede wordt het bloemlestijn in de bollenstreek besloten. AALSMEER. Veel vorstschade. De nachtvorsten, welke hier den laatsten tijd vrijwel geregeld voorkomen, soms zelfs zeer streng, zoodat ijs in de polderslooten werd aangetroffen, blijken belangrijke schade te hebben toegebracht aan verschil lende te velde staande gewassen. De vroege aardappelen om. zijn bijna zonder uitzon dering afgevroren. Ook die soorten aard beien, welke nu volop in bloei staan, blij ken van de vorst geleden te hebben. Verkeersongeluk. Gistermiddag bevond mej. M. v. Owo nende te Aalsmeer-Oost, zich per rijwiel op het kruispunt Dorpsstraat-Primaireweg. Door een in de nabijheid naderende auto maakte het meisje zich waarschijnlijk zenuwachtig, raakte haar stuur kwijt en kwam met voornoemd voertuig in botsing. Zij werd tegen den grond geworpen en liep hierdoor verschillende verwondingen en kneuzingen op. Dr. Bon verleende genees kundige hulp. Haar rijwiel werd vrijwel vernield. De in deze gemeente gehouden speldjesdag. ten bate van het reclassee- ringswerk, heeft in totaal f. 173.86 opgele verd of plm. f.50 minder dan vorig jaar. Gisteren werd deze gemeente bezocht door plm. een 30-tal leerlingen van den tuinbouwcursus Enkhuizen-Venhuizen. Onder deskundige leiding hunner 3 leeraren werden het bedrijf der Centrale Veiling en verschillende kweekerijen aan den Ulterweg bezichtigd. BENTHUIZEN. Voor beroep bedankt. Bedankt voor het beroep der Ger. Gem. te Werkendam, ds. A. van Stuyvenberg alhier. HAARLEMMERMEER. Vergadering „Landbouw en Maatschappij". Vanwege het Gewest N.H. van „Landbouw en Maatschappij" werd in de, Beurs te Hoofddorp een algemeene ledenvergadering WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 2 uur: 769. Hedenmiddag 2 uur: 773. BINNENLANDSCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771,8 te Hannover. Laagste barometerstand 745.8 te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond 7 uur: Zwakte tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Meest licht bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. Waarschijnlijk nachtvorst; overdag Iets zachter. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt. Over onze omgeving ontwikkelde zich een gebied van hoogen luchtdruk, dat zich naar het Oosten verplaatst. Dit hoogedrukgebied om vatte hedenmorgen, behalve ons land, Enge land. Frankrijk, België. Denemarken en Duitschland. In dit gebied is de wind meest matig, met helder tot licht bewolkte lucht; maar de temperatuur is er meest nog onder normaal. Scandinavië verkeert nog onder in vloed van de naar het Noorden aftrekkende depressie. Er waaien stormachtige Westelijke winden, met zware bewolking. Schotland en Ierland ondervinden den in vloed van de naderbij gekomen Oceaan-depres sie. Ook hier is de bewolking zwaar, de wind is krachtig uit het Zuiden, met in Schotland regen. In Ierland ls de temperatuur tot boven de normale gestegen. Ook in Zuidoost-Europa ligt nog een depressie, welke in Weenen 39 m.M. regen veroorzaakt. WEERSOMSTANDIGHEDEN. HEDENOCHTEND 8 UUR. Parijs: N., 8 gr. C.. mooi. Londen: Z., 11 gr. C, goed. Berlijn: N.. 8 gr. C.. licht bew. Nice: Windst., 16 gr. C., mooi. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 8 gr. C. <46 gr. F.). 12 uur 's midd.: 12 gr. C .(54 gr. F.). ZEE HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK Voor Woensdag. Voorm. te 1 u. 23 min.; nam. te 13 u. 36 min. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „Poelmeer". 's Middags 12 uur: 14 gr C. LienT OP VOOR FIETSERS ejL Woensdag: 8.11 n.m. tot 3.41 v.m. gehouden. Na opening werden enkele huis houdelijke zaken afgehandeld, w.o. jaarver slag van den secretaris, mededeelingen van den penningmeester en rapport flnancieele commissie. Hierna hield de heer Knollema uit Slochteren (Gr.» een inleiding over: ..Waarom het platteland stiefkind in de samenleving?", gevolgd door een rede uit gesproken door ntevr. EgginkLovink te Zoeterwoude. Gouden echtvereeniging. Het echtpaar Kornelis Elenbaas en Jo hanna Behrends. wonende aan de Kerkhof laan te Zwanenburg alhier, vierde gisteren zijn 50-jarig huwlijksfeest. De nog krasse oudjes mochten van verschillende zijden blijken van belangstelling ondervinden. De muziekvereeniging „Eensgezindheid" bracht 's avonds een serenade. Op den Lisserweg alhiee had de wiel- rijdster. mej. K., het ongeluk haar stuur kwijt te raken en onderstboven te slaan. Bij dezen val werd ze zoodanig aan een been verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. „Hoofddorp's Dameskoor" gaf onder lei ding van den dirigent, den heer N. v. Exter, in de Jeugdkapel naast de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp een goedgeslaagden zangavond. Er werd mooi gezongen, terwijl heer Mol uit Zwanenburg met declama tie voor aangename afwisseling zorgde. Den dirigent werd na afloop door mej. J. een bloemstuk aangeboden, terwijl ook den heer Mol een herinnering werd overhandigd MAANS- OP- EN ONDERGANG. 11 Mei op: 16 uur 49; onder 2 uur 42. HILLEGOM. Amsterdamsche Ouden van Dagen op de trekschuit. Gisteren bracht een gezelschap van 105 ouden van dagen uit Amsterdam een be zoek aan onze gemeente. Zij waren per pleizierboot gekomen en hebben in „Flora" gegeten. Daarna is in twee groepen een rondvaart naar de bloemenvelden ge maakt. De tochgenooten waren over de rondvaart ten zeerste voldaan en zijn ver rast met een tuil tulpen voor elk van hen, waartoe V.V.V. In staat was gesteld door de welwillende medewerking van een vijf tal bloemisten. Het waren late rondvaar ten langs de bloemenvelden, maar zij wa ren dan ook geslaagd! De wegwachter de heer N. S. Tromp, zal op 36 Mei as. den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Hij heeft ruim 39 dienstjaren, waarvan 7 bij den overweg te Sassenheim en 32 alhier aan de Beeklaan. Volgens de laatste staat van de Ar beidsbeurs is het aantal werkloozen alhier 404. terwijl het een jaar geleden 403 was. Zoo bezien, is de werkloosheid in deze gemeente thans dus ongeveer gelijk aan die van verleden jaar. KATWIJK. Bij de politie liggen nog als gevonden voorwerpen gedeponeerd: een mattenklop per, een armband met polshorloge, een paar klompen, een kanariepietje, een be- lastingmerk, een kinderportemonnaie met 53 ct„ een damestasch, een blauwe cein tuur, blauwe alpinomuts, een gewicht 2 K.G., een paar motorlaarzen, witte hand schoen, doos met drie beitels en houten hamer, een zwart-roode vulpen, bruin glacé handschoen, mica gezichtsbeschermer, zwarte halsketting, portemonnaie met ritssluiting, inhoud f9.Inlichtingen bij de politie. KATWIJK AAN ZEE. Hét motorschip „Broedertrouw" in botsing. Op de rivier de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Parkhaven te Rotterdam, is giste ren het motorschip „Broedertrouw", schip- per-eigenaar C. Haasnoot, alhier, in bot sing gekomen met het motorschip „De tijd zal het leeren", schipper J. v. d. Voorde uit Lekkerkerk. Tengevolge van deze botsing, die ontstond doordat de schipper van de „Broedertrouw" door den hoogen voorste ven het andere schip niet zag, kreeg het motorschip, „De tijd zal het leeren" een groot gat aan de stuurboord-achterzijde, naast het roer, beneden de waterlijn. De schipper en zijn knecht hebben direct ge tracht met dekens en kussens het gat te stoppen en een deel van de lading zand overboord te gooien. Zij zijn er in geslaagd het schip drijvende te houden tot de pomp- boot „Jan", van de firma v.d. Graaf aan de Maaskade ter plaatse was gekomen. Al pompende heeft men het schip naar de Coolhaven gebracht, waar het aan den grond ls gezet. Persoonlijke ongeukken hebben zich niet voorgedaan. OEGSTGEEST. Loop der bevolking. Gevestigd: J. S. van Staden, L. de Coligny- laan 2 E. den Boer, leerl.-verpl. Endegeest G. Aldershof. verpl.. Endegeest C. Boter. 1.1.- verpl. Endegeest W. E. de Hen. De Kem- penaerstr. 84 G. A. Kolmus, Warmonder- weg 34 J. A. Zandee, Wilhelminapark 31 B. H. Westerveld. Koninginnelaan 12 J. Rosbergen. Broekweg 3 L. de Grutter, geb. Scarrat. L. v. Oud-Poelgeest 36 W. H. Bak ker. Pr. Bernhardlaan 60 K. L. Bakker geb. Nederhoed. Emmalaan 80 K. Kwestroo, geb. Wassenaar. Terweeweg 56 J. M. Bontje, Oranjelaan 6 S. P. W. Roodenburg. Gevers straat 45 P. Grootendorst en gezin, Emma laan 89 W. A. van der Voorn, Harl.straat- weg 2 W. E. Blom en gez., De Kempenaer- straat 66 M. H. C. van der Spek, Rhijngees- terweg 4 W. Snoek. Wilhelminapark 36 J. Langenberg en gez.. De Kempenaerstr. 87 J. P Onderwater. Haarl.straatweg 2. Vertrokken: J. W. C. Korff naar Amsterdam, Vondelstraat 51 bv. E. Roosenburg, geb. Mefjers naar Gorinchem, Varkensmarkt 2 S. M. van Schie. geb. Juffermans naar Wou- brugge. Hoogmadc B 247 M. F. van Aken, geb. v. d. Putten naar Oudenbosch A. 357 D. M. Huisman, naar Leiden, Haagweg 28 S. M. de Wit. naar Delft, Laan van Altena 51 M. K. Onderwater, naar Zoeterwoude B. 36 P. L. Stoel, naar Den Haag. Adelheidstraat 221 J. G. Sauer naar Amsterdam, Konin ginneweg 144 J. Goedbloed en gez.. naar Den Haag. Sweellnckplein 63 J. L. Burgers en gez., naar Leiden. Thorbeckestraat 39 A. c. M. Homen, naar Den Haag. Kanaalstraat 43. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaan. Z. van F. v. d. Mey en M. M. v. Bemmel Willem. Z. van J. G. Ro- zenboom en A. S. E. van der Weel. Ondertrouwd: J. J. Borst 22 j. en N. W. A. de Jongh 20 J. van Leiden. Geslaagd te Amsterdam voor het examen apothekersassistente mej. M. A. M. A. van den Worm alhier. RIJNSBURG. 1 Schietwedstrijd der Burgerwacht. De uitslag der hier gehouden onderlinge schietwedstrijden van de Burgerwacht, verdeeld over drie klassen, luidt als volgt. Klasse A: 1. Joh. J. van Iterson 244 2. Abr. van der Mey 244 3. H. Ravensber- gen 242; 4. J. Oudwater 232; 5. C. Haas noot 232; 6. T. Heemskerk 226 7. C. van Klaveren 222 8. G. Vos G.zn. 209 9. P. Zeilstra 209: 10. G. Vos P.zn. 204; 11. J. van Rootselaar Sr. 201; 12. Joh. van der Gugten 191; 13. P. van der Kwaak 143: Klasse B: 1. M. H. den Haan 233 2. C. C. van der Gugten 230 3. C. van Delft 227; 4. Joh. Monster 220 5. Abr. van Delft 219; 6. L. Lindhout D.zn. 201; 7. Jac. van Egmond 185; 8. H. van der Gugten 173; 9. J. de Rover 84. Klasse C: 1. J. Kromhout 210; 2. Jac. Heemskerk Bzn. 188; 3. Joh. Driebergen 183; 4. Jac Heemskerk Jac.zn. 139; 5. J. van Bootselaar Jr., 122; 6. A. G. Hoogduin 49, 7. J. Veldman 28. VOORHOUT. Aan het kantoor der posterijen alhier werd ln de loop van April 1938 op spaar bankboekjes ingelegd f. 2451.12 en terug betaald f. 1880.63. Derhalve méér ingelegd dan terugbetaald f. 570.49. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 1. Tot de in functietreding van den te benoemen nieuwen burgemeester zal de loco-burgemeester de heer P. A. v. Retsen iederen Woensdag- en Vrijdagochtend te 11 uur, ten Raadhuize te spreken zijn. Voor spoedgevallen kan ieder zich vervoegen aan zijn particuliere woning. Dezer dagen wordt hier een collecte gehouden ten bate der Ver. tot Werkver schaffing aan hulpbehoevende blinden te Amsterdam. LISSE. On 28 April 1938 werd op het terrein van dén nieuwen Rijksweg Sassenheim- Amsterdam dat gelegen ls op het gedeelte dat over het grondgebied van Lisse loopt, een vat benzine gestolen. Het is de politie van Lisse mogen gelukken de daders giste ren te arresteeren. Het bleken te zijn zekere W. A. de W„ C. J. de W„ belden uit Delft en zekere W. S. uit Schevenlngen. Na een streng verhoor hebben zij een volledige bekentenis afgelegd. Het vat ben zine was per auto naar Delft vervoerd. NOORDWIJKERHOUT. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Holland heeft geëxamineerd en toe gelaten tot de Evangelie-bediening in de Ned. Herv. Kerk de heer K. van Gorcom, candidaat aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, thans alhier verblijvende Dorps straat 24. Deze is thans beroepbaar ver klaard. 23 Mei as vertrekt van hier een bedevaart naar Heiloo, waaraan een 70-tal leden van den Land- en Tuinbouwbond van de afd. Noordwijkerhout zullen deel nemen. Met leedwezen werd alhier het over lijden vernemen van pastoor J. J. Janssen- Schmidt, die gedurende 12 jaren rector was van het St. Bavo-Gesticht alhier en i die zich hier zeer bemind wist te maken. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Hermanus Hendrikus Finken flugel, 58 jaar, echtgenoot van W .van de Ven; Sophia van Gaaien, 80 jaar, weduwe van J. van der Marei. Gehuwd: J. W. Fllippo, 20 Jaar en L. Peters, 20 Jaar, wonende te Hambom (Dultachl.); B van Maanen, 26 Jaar en A. van Leeuwen, 24 J. Ondertrouwd: J. C. Moerkerk, 26 Jaar, wo nende te Zoeterwoude en C. A. Niersman, 24 J. Loop der bevolking. Gevestigd: A. L. Hoogendoorn en gez., Leid- scheweg 275; Mej. J. H. van der Horst, Rijn dijk 32; S. C. Bunnik en gez., Rijndijk 126; Mej. A. Banga. •Vilgenlaan 8; H. G. van der Sluis. Leidscheweg 191; Mej. K. Yntema, Veurscheweg 3; Mej. J. C. M. Bijlard, Veurscheweg 3; Mej. T. M. C. van Bourgondiën, Veurscheweg 3; Mej. A. G. Dekker, Veurscheweg 3; Mej. P. G. M. Wagemans, Veurscheweg 3; Mej. J. H. M. van der Hoeff. Papelaan 166; T M. Oostdam, Voor straat 11; Mej. J. de Jong, Elslaan 13; Mej. A. D. Harland. Leidscheweg 4; A. Rijnsburger. Valkenburgscheweg 7; H. C. Steffelaar, Leid scheweg 181; F. Hordijk, Leidscheweg 191; T, van Drumpt, Veurscheweg 149; Mej. W. Boel- ling. Leidscheweg 181; H. L. P. Peeters, Leid scheweg 139; T. Warmuth, Leidscheweg 193. Vertrokken: J. Best naar Den Haag. Schenk kade 252; A. W. Bouwmeester en gez., naar Lelden. Haagweg 178; J. Pukken naar Leiden, Haagweg 178n D. Varkevisser naar Noordwyk, Zandvoortschestraat 48; N. de Veer naar Barendrecht. Julianastraat 22; M. de Veer, idem; T. Duivens naar Eindhoven, Alb. van Nassaustraat 8. Aanrijding. Op den Veurscheweg ter hoogte van „Haagwijk" heeft gistermiddag een aan rijding plaats gehad. In de richting Voorschoten stond daar een wagen waarvoor een paard was ge spannen, toen uit de richting Leidsohen- dam een auto kwam bestuurd door den heer P., die dezen wagen wilde passeeren. Gelijktijdig naderde uit de richting Voor schoten eveneens een auto, waarvoor de wielrijder v. d. H. reed. Een aanrijding was het gevolg, waardoor de wielrijder een duw kreeg en viel. Het paard aan de andere zijde van den weg schrok en sloeg op hol, Het werd spoedig tot staan gebracht. De wielrijder klaagde over hevige pijn ln één der beenen en is, na verbonden te zijn door enkele leden E.H.B.O. onder leiding van dr. Provo Kluit, naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Een daar ingesteld onderzoek, wees ech ter uit, dat geen ernstig letsel was bekomen De politie uit Leidschendam was even eens spoedig ter plaatse en bracht het verkeer weer in normale banen. In totaal staan thans 104 personen bij de Arbeidsbemiddeling ingeschreven. WASSENAAR. Vergadering „Wassenaar en Omstreken." In het Wapen van Wassenaar hield de Tuinbouwver. Wassenaar en Omstreken haar maandelijksche vergadering. De voorzitter, de heer P. Zegwaard opende, waarbij hij den heer H. Schipper feliciteerde met het behalen van het vakdiploma voor de afd. Bloemisterij. Voorts sprak hij er zijn voldoening over uit, dat op alle prijsvragen goed was In gezonden, evenals voor het puntenstelsel. Na het voorlezen der notulen werden tot leden der jury om het lngezondene te keuren benoemd de heeren D. A. de Rooij, P. Kelderman en W. C. van Zetten. Hierop werd verslag uitgebracht van de gehouden excursie naar de vijfjaarlijksche tentoonstelling te Gent. De heer De Rooij bracht verslag uit over den tocht en haar wederwaardighe den, de heer Zegwaard gaf een beeld van der. kweek van Azalea's op eenige groote kweekerijen ln de nabijheid van Gent, terwijl de heer Van der Zalm een over zicht gaf van de tentoonstelling met om geving, toegelicht door een serie lantaarn plaatjes. De heer P. Midavalne bracht dank vöor deze wijze van verslag uitbrengen. De heer Van Zetten bracht verslag uit van de gehouden keuringen. Voor prijsvraag I luidende 3 soorten bloeiende heestertakken, van elk hoogstens 5 takken van ten hoogste 75 c.M. lang, werden toegekend aan de Inzending van den heer C. Verlind 28 p. of 1ste pr.; voor prijsvraag n 3 bloeiende hortensia's, be haalde de heer C van der Salm 30 p. of lste pr.; voor prijsvraag in 3, calceola ria's werden toegekend aan de Inzending van den heer P. Zegwaard 28 p. of lste pr. en aan C. Verlind 26 p. of 2de pr. Voorts werden vele en hooge punten toegekend aan inzendingen door de heeren C. van der Salm. en P. Zegwaard. Ter tafel werd tenslotte gebracht een vergroeide bloem van calceolaria's, 6 bloe men tot één krans vergroeid. Hierop sluiting. De 22-j. v. alhier werd, terwijl hij met een bakfiets op den Schouwweg reed, getroffen door een loshangend zijschot van een vrachtauto van B. uit Den Haag. Hierdoor werd hij tegen een langs dien weg staanden boom gedrukt, waardoor hij werd verwond, terwijl de bakfiets totaal werd vernield. Nadat hem eerste hulp was verleend zou hij zich verder onder be handeling stellen van zijn hulsarts, die een gebroken knieschijf constateerde en overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk achtte. Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Wilhelmus Ouwerkerk 3-1 j. en Johanna Cornelia Maria de Groot 23 j. Geboren: Johannes Gerardus, Z. van A. H. Janmaat en M. J. Blommenstein. BEDEN. Evang. Gem.: Conferentie-bijeenkomsten m uui voorm. en 3 en 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Ver. van oud-leerlk gen der Ambachtsschool, 81/4 uur nam. D e n H a a g, Ballstraat 28: Séance door m»-> Nering Bögel—Vlttali, 8 uur 15 nam. Donderdag. Evang. Gem.: Conferentie-bijeenkomsten ir, uur voorm. en 3 en 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. 3 (w ber Vereenlglng. 8 1/4 uur nam. N. Rijn 22: Jaarverg. Leidsche Belutta Ophaaldienst, 8 uur nam. Nieuwe Rijn 19: Causerie W. Andriessen ou- Debussy, 8.15 uur nam. Vrijdag. Den Burcht: Marantha-bjjeenkomsten 0.1 Joh. de Heer, 3 en 7% uur nam. Jeruël: Spr. ds. Monsma van Rotterds-r 8 uur nam. BIOSCOPEN: Jaarverslag Ned. Handel maatschappij. Dividend 6^2 In het jaarverslag van de Nederlandsche Handel Maatschappij over het boekjaar 1937 wordt verklaard, dat de gebeurtenissen van dat Jaar voor de verdere ontwikkeling van het poli tieke en economische leven weinig gunstig zijn geweest. Daarbij wordt gewezen op de inter nationale politieke moeilijkheden welke er toe leidden, dat de bewapening allerwegen onver minderd werd uitgebreid, hetgeen ook Neder land noopte tot het nemen van maatregelen ter versterking van zijn weermacht. Voorts wordt gewag 7 gemaakt van het valutaprobleem, de moeilijkheden met betrekking tot het betalings verkeer en de belemmeringen van den interna tionalen handel, waardoor de opleving, die zich in de eerste maanden van 1937 openbaarde, reeds spoedig tot staan kwam. Hoewel dit in Nederland met gepaard ging met storingsver schijnselen was deze gang van zaken toch te leurstellend. Vervolgens wordt melding gemaakt van de vaste tendens van den Nederlandschen gulden, de verruiming van de kapltaalmarkt.de daling van den rentevoet en de bedrijvigheid op de emissiemarkt, waarbij de meening wordt uit gesproken. dat naast de wenschelJJkheld van nieuwe blnnenlandsche investeerlngen, ook de beteekenis van uitbreiding der buitenlandsche beleggingen naar voren niet uit het oog moet worden verloren. De effectenhandel was in de eerste helft van het jaar bijzonder levendig. De ongunstige ont wikkeling van den economlschen toestand, welke nadien intrad, heeft echter de aandeelen om zetten sterk doen verminderen. Hoewel de gang van zaken in Nederland in bepaalde deelen van het economisch leven en van het bankbedrijf niet onbevredigend was, is de toestand gedu rende het verslagjaar geleidelijk minder gun stig geworden. Verbetering daarvan voor ons land en ook voor zijn overzeesche gebledsdeelen hangt te zeer samen met ae ontwikkeling van den toestand in andere landen, dan dat eenige gefundeerde verwachting omtrent de mogelijk heid van opleving kan worden uitgesproken. Het voordeelig bedrijfsresultaat over het af- geloopen Jaar is f. 5.122.160.17. Na afschrijving op vaste eigendommen en bijzondere reserveering v. tezamen f. 2.318,431.87, blijft f. 2.803.728.30. Na toevoeging van de onver deelde winst per ultimo December 1936 ad f. 298,146.62 geeft de winst- en verliesrekening een winstsaldo van f. 3.101.874,92. Na aftrek van een bedrag groot f. 248,102.19 hetwelk naar nieuwe rekening wordt overgebracht, blijft ter verdee ling f. 2,853.772.73. waarvan een dividend wordt uitgekeerd van 5 procent op de preferente aan deelen en 614 procent op de gewone aandeelen, nadat nog f. 170,454.55 aan de reserves is toe gevoegd. VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Te Rotterdam werd gisteren de algemeene vergadering van aandeelhouders in de Veree- nigde Touwfabrieken gehouden onder voorzit terschap van den heer A. G. Bosman. Na eenige vragen van den heer Kummer wer den de Jaarstukken met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer Th. M. van der Breugel werd tot commissaris herkozen. BIJ de rondvraag vroeg de heer Kummer, hoe de gang van zaken momenteel is. De voorzitter zeide, .dat deze thans bevredi gend is en dat de maatschappij er behoorlijk voor staat, hoewel de malaise, welke elders valt waar te nemen, natuurlijk ook hier is terug te vinden. Dit echter in aanmerking genomen, is de gang van zaken bevredigend. Hoogere in voerrechten ln Frankrijk brengen daar een be perking van den afzet, terwijl bi) een dalende scheepvaartbedrijvigheid minder scheepstouw wordt afgezet. In andere richtingen tracht men hiervoor dan een compensatie te vinden. Wat de vloerbedekking betreft, aldus werd nog op een vraag medegedeeld, dit product ls slechts een klein artikel voor de maatschappij en speelt jeen belangrijke rol by de exploitatie. De V. T. s in hoofdzaak een exportbedryf. Deze wordt overal moeiiyk gemaakt, maar desondanks zyn de producten van de maatschappy thans nog goed te plaatsen. Msb. Luxor-Theater, Stationsweg: 8 uur nare „Die Fledermaus". Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddu 2 uur, Zondag van 2—7 uur doorL voorstemd en 8 uur nam. Trlanon-Theatcr, Breestraat 31. 8 uur nac Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 „De boekanier". Zondag van 2-7 uur doorloopende voonteUla Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur n&t „De mynen van koning Salomo". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Z» dag doorl. voorstelling 2—7 uur en 8.15 uur Casino-Theater, Hooge woerd 49: 8 uur nam. „Sutter's goud". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 ®j» Woensdag- en Zaterdagnam. te 2.30 uur. Rex-theater, Haarl^traat: Iederen werkdu 2 uur nam. en 8 uur nam.: „De Jungle-prime- Zondag doorL yoorstelling 2-7 en 8 uur a11 DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkümüi Bureau. 9>/t—II uur voorm. 's Woensdags: Inst. v. Praeventleve Genee- kunde. Consultatiebur. v. Alcoholisten. 8 u. ma 'sDonderdags: Inst. voor Praeventleve 0* neeskunde (1ste Binnenvestgr. 22). inenting tegen diphterie. 3«/t uur 's middags precies. 'sVrydags: Inst. v. Praeventleve Gene», kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4-4 uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nachl geopend vööt leden v. h. ziekenfonds „TotHu^ der Menschheld", echter van nam. 8 uur tr voorm. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken wordt van Zaterdag 7 t/m. Vrijdag 11 Mei a.s. waargenomen door apotheek Blanke. Hoogewoerd 171, tel. 502; ap. Reyst, Steens 35, tel. 136 en ap. J. Doedens, Wilhelminaparll Oegstgeest, tcL 274. DE GROOT-NOORDHOLLANDSCHE VAN 1845. In de gisteren gehouden algemeene verp- dering zyn de verslagen goedgekeurd. Wy ontleenen aan het jaarverslag het v;! gende, waarby wy nog opmerken, dat de cyfee tusschen haakjes geplaatst, die van het vort* boekjaar zyn. Het afgeloopen boekjaar mag in alle opdich ten zeer bevredigend worden genoemd. De aar, voer van nieuwe verzekeringen was groote dan in eenig vorig boekjaar, terwijl royementscyfer wederom gedaald is. De mutaties in het verzekerd bedrag zljnilj volgt: Afgesloten f. 9.370.391,51 (f. 6.195.442.00); ge royeerd f. 4.027.941.48Vj (f. 4.809.546,55)netto toename f. 5.342.450,02% (f. 1.385.895,45). Stand uit. 1937 f. 54.634.183,02 (f 49.291.732^1 De toename van de bruto-jaarpremiën be droeg f. 100.813,75 (f. 33.988,03), welke toenam» wy buitengewoon bevredigend achten De sterfte, hoewel gunstig, was in het afge loopen Jaar iets hooger dan in het vooral- gaande boekjaar, hetgeen mede tot uiting komt in het winstcyfer. De ïyfrenteportefeuiü» leverde voor het eerst na 1932 een kleine winst op. De gemiddeld benoodigde rente bedroef 3,252 <3.44%), zoodat wy practiseh de ge heele wiskundige reserve berekend hebben met een rentevoet van 3 1/4 In cluslef de toevoeging door de renteverla ging steeg de wiskundige reserve met f. 1.26MM zoodat het eindcyfer per ultimo 1937 werf f. 11.321.287.— (f. 10.056.443.—). Van het voor onkosten beschikbare bedrg werd f. 111.048.52 (f. 102.924,36) niet gebruikt De ontvangen boeten voor vervroegde aflos singen van onderhandsche leeningen en hypo theken werden niet op de renterekening ge boekt, maar afzonderiyk in de Verlies- Winstrekening verantwoord. Uit deze hoofd» werd ontvangen f. 15.218,66 (471.38). Het saldo Winst bedraagt f. 318.500.394 (f. 352.387.72%). HOLLANDSCHE BETON MIJ. Voorgesteld dividend 10 pet. (onv.) Commissarissen der Hollandsche Beton Maat schappy te 's-Gravenhage hebben beslotenaan de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1937 een dividend van 10 pet. (als v.J.) uit te keeren. ALG. FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ. In de algemeene vergadering der leden vaa bovengenoemde Onderlinge Maatschappij den Jaarverslag en Verlies- en Winstreken® over 1937 benevens de Balans per ultimo l»1 goedgekeurd. Aan het Jaarverslag is het volgende onleen°_ (Ter vergeiyking tusschen haakjes de ciJien van het vorige boekjaar). Het afgeloopen Jaar ls, zoowel .vat betrej' de aanvoer van nieuwe verzekeringen als Q' flnanciëele resultaten, zeer bevredigend Se' Het verzekerd bedrag nam netto toe ojj f. 32.107.105.01 (14.322.460.61 kapitaalverzeker® en f. 17.784.644.40 renteverzekering), een bedw belangryk grooter dan in eenig vroeger JJJ; De wiskundige of premiereserve nam toe - f. 13.174.211.49, waaronder begrepen een bedm van f. 1.193.576.48 wegens verdere omrekefl® dier reserve op een rentevoet van 3% *r bedrag van de extra reserve werd overgej>^; De extra reserve werd daartegenover versterkt met het saldo koerswinst over 1W ad f. 142.935.61. benevens met een bedrag f. 978.847.76 uit de bedryfswinst, totw f. 1.121.783.37. De bedryfswinst is als volgt verdeeld: Afschryving gebouwen f. 12.076.16 (f219.980* storting in extra reserve f. 978.847,76 '-rTV voorverzekerden f. 12.720.29 (f. 839.8:18,n*: voor verzekerden is thans bescin» f. 1.294.745.53%. welk bedrag, daar de beljg enz. afzonderiyk gereserveerd is, dv^00pende voor verdeeling aan het eind winstperioden bestemd is. der Voor de afdeeling Volksverzekering 15 1934 een nieuwe winstperiode aangevangen.r digende zoodra de te verdeelen winst voor :ieil Willi» •- u», afdeeling voldoende is om de verzekerae, dragen met minstens 5 te kunnen vcrIWJf, Voor de afdeeling levensverzekering j* ^5, het jaar 1937 weder een driejarige winstpen geëindigd. r e 1*3 63 Derhalve wordt een bedrag van f. 595JJ verdeeld over de daarvoor in aanmerking mende verzekeringen, nader in het Jaar** gespecificeerd Dit maakt uit 4 van de1 3-jarig tydvak op de genoemde verzekenus betaalde premies. rj

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 6