STADSNIEUWS 0 BUITENLAND WOENSDAG 11 MEI 1938 No. 239(4 De vischmarkt op de Voldersgracht Opzienbarende arrestatie. HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79 ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kolonel J. E. Haitsma Muiier t Wachtmeester van de Koninklijke marechaussee uit Oss in arrest. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD De zitting van den Volkenbondsraad. verwacht s LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque-, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnf per 3 maanden r.r„. f. 2.3S per week f. 0.19 franco per post f. 2:35 per 3 maanden ■f portokosten.' (voor binnenland f.iLSO per 3 mn&> Oud-commandant van 6 R.V.A. Wijlen kolonel Haitsma Muiier. Heden bereikte ons het bericht, dat de reserve-kolonel J. E. Haitsma Muiier, oud-commandant van 6 R.V.A., geheel onverwachts te Taonnina (Sicilië) in den ouderdom van 59 jaar is overleden. Johannes Eoo Haitsma Muller werd 1 No vember 1879 te Utingeradeel (Fr.) geboren. Op 7 September 1895 werd hij cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda, waarna hij in 1900, 1904, 1915, 1927 en 1931 achtereenvolgens werd bevorderd tot 2de luitenant, le luitenant, kapitein, majoor en luitenant-kolonel. Met ingang van 1 November 1936 werd overste Haitsma Mulier bevorderd tot kolo- :el met gelijktijdig eervol ontslag uit den tilitairen dienst onder dankbetuiging voor de in dien dienst bewezen langdurige dien sten. Hij was commandant van 8 R.VA. ge durende het tijdvak 1 September 1931 1 November 1935, waarvan ook eerage jaren garnizoenscommandant. In eerstgenoemde functie werd hij opgevolgd door den huldi gen commandant, overste C. de Iongh, als garnizoenscommandant door overste H. F. W. Koningsfeld. In den zomer van 1932 maakte het regi ment onder zijn leiding een marsch langs den Afsluitdijk en door de noordelijke pro vinciën, welke het aanzien der militaire weermacht in het noorden des lands niet weinig heeft verhoogd. Ter herinnering aan dien marsch werd net regiment een stel pauken aangeboden. Op 31 October van het jaar 1935 nam ko lonel Haitsma Mulier afscheid van het regi ment, waarbij hij op zeer waardeerende wijze werd toegesproken door den toenma- ligen maijoor-hoofdinstructieur, majoor Wilmar. Kolonel Haitsma Mulier was officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LANDBOUW. Vergadering der afdeeling Leiden en Omstreken. In hotel „den Burcht" werd gisteravond een vergadering gehouden in verband met de op 18 Mei as. te houden algemeene ver gadering te Amsterdam. Ook ditmaal liet de opkomst der leden te wensehen over. Na voorlezing der notu len der laatst gehouden vergadering door den secretaris Dr. Ubbels. bracht deze tevens als wnd. penningmeester verslag uit over de geldmiddelen der afdeeling in 1937. De kas sloot met een batig saldo van f. 23.65, terwijl de rekening en verantwoor ding van den wnd. penningmeester door een tweetal leden, aangewezen door den voorzitter, werden goedgekeurd. Nadat de heer J. de Graaf, die op de te Amsterdam gehouden algemeene vergade ring de afdeeling vertegenwoordigd heeft, hieromtrent verslag had uitgebracht, werd de beschrijvingsbrief voor de reeds boven aangehaalde algemeene vergadering be handeld. Aangezien er weinig belangrijke punten vermeld waren, was men hiermede spoedig gereed en werd verder aan het Dag. Be stuur overgelaten op welke wijze de af deeling te Amsterdam vertegenwoordigd zal worden. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de heer C. Bakker te goed 10 uur deze bijeenkomst. N. Z. H. T. M. Het driemaandelijksche overleg tusschen directie en vakbonden. Gisteren had de gebruikelijke driemaan delijksche conferentie tusschen de directie der Noord-Zuld-Hollandsche Tramweg- Maatschappij N.V. en de drie vakorgani saties plaats In het hoofdkantoor aan de Leidschevaart te Haarlem. Van de zijde der directie werd mede gedeeld. dat de financieele toestand van de Maatschappij nog geen aanleiding geeft de plaats gehad hebbende bevorderingen thans nog verder uit te breiden. In de toe komst zou een hergroepeering van enkele loonklassen misschien overwogen kunnen worden. De directeur verklaarde zich bereid te voldoen aan het verzoek, de gelegenheid open te stellen voor de reserve-wagenvoer- ders en reserve-conducteurs om zich voor de functie van conducteur resp. wagen voerder te bekwamen. Verder kwamen minder belangrijke onderwerpen ter sprake. OUDERAVOND „V.O.P." De Mondaccordeonver. „Voor Ons Plezier" heeft een ouderavond gegeven ln de zaal van den heer van Wijk, Hoogewoerd. De voorzitter P, Jansen heette de aan wezigen hartelijk welkom. Nadat de notu len waren goedgekeurd en de kascommis- sie verslag had uitgebracht werden de jaarverslagen vastgespeld. Hierna speelde de vereeniging onder leiding van den heer D. van Wouw, eenige nummers, afgewisseld door het optreden van den heer en mevr. Piket, die met hun duetten groote vroolijkheid stichtten. De voorzitter sloot met een kort woord den genotvollen avond. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd mej. J. Lammers (Rotterdam) en de heer J. H. Witte (Oegstgeest). j overdekte vischbanken op de Vol- variH0^' welke tengevolge het besluit 71 in ko'dschen gemeenteraad in zijn »eS-van Maandag j.l. binnenkort zullen dat HJtlcn' Ten onrechte mcenen velen, hei»ri,n?>arkt op f*5315 Plaats sinds „on- bsu bilden wordt gehouden. De thans )m iJHde situatie, welke binnenkort tot verleden zal behooren, dateert van het jaar 1907. toen de vischbanken van de Vischmarkt naar hier werden overge bracht en een overkapping werd gebouwd. In de laatste jaren werd van deze markt ren dusdanig gering gebruik gemaakt, dat haar voortbestaan moeilijk in overeen stemming was te brengen met de elschen van het moderne verkeer. ESPERANTO. Declamatie van mej. Charlotte Korda. De Leidsche Esperantisten hadden- gisteravond het voorrecht om in het Vrijz. Chr. Federatiehuis. de zeer begaafde Esperantiste Charlotte Korda uit Oosten rijk te mogen hooren. Als declamatrice wist zij op bijzondere wijze het gehoor te boeien, temeer door haar zeer goede articulatie, welke uiteraard voor de minder ervaren Esperantisten prettig was. Vóór de pauze declameerde zy meer ernstige gedichten van dr. Zamenhoff, Baghy, Kalocsay en Raymond Schwarz. Op voortreffelijke wijze wist zij het diepe gevoel uit Zamenhoff's gedichten te ver tolken, doch eveneens wist zij op prachtige wijze het rhythme weer te geven van enkele gedichten van Kalocsay. Veel succes oogstte zij met het declamee- ren van een eigen gedicht ter herinnering aan het 50-jarig bestaan van Esperanto. Na de pauze begaf zij zich meer op hu moristisch terrein. Zij koos daarvoor ln hoofdzaak gedichten van Baghy en Schwarz en slaagde ook hierin ten volle. Zij besloot dezen zeer gezelligen avond met het voorlezen van een stukje proza uit een werkje van Maria Hauke. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde, op proefschrift getiteld: „De geologie van het westelijk deel van de Pre- solana-groep", de heer H. C. A. Swolfs, ge boren te Heemstede. Geslaagd Is voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak natuurk.: de heer J. Schweers, (Rotterdam). Voor hot doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak Pharma- cie: de heer H. van den Dool (Schiedam), Idem, hoofd Geologie: mej. J. C. Bok (Ba- rendrecht.) AANBESTEDING VAN VERFWERKEN. De directeur van Gemeentewerken heeft gisteren aanbesteed het verrichten van buiten- en binnenverfwerken aan ge meente-eigendommen ln 7 perceelen. Er was als volgt ingeschreven C. Veerman, perc. 2. f 459, 3. f 698, 4. f.494, 5. f666. J. L. Burgers perc. 1. f915, 2. 1 372, 3. f855. Chr. Rietkerken 2. f460. 3. f775, 4. f445 6. f950. Fa. M. Ziegelaar en Zn. 1. f 1267, 2. f740. 3. f1148, 4. f925, 5. f 1278. 6. f945, 7. f 1035. J. Leugering, 4. f921, 6. f810. H. P. Jansen 2. f647, 3. f877, 4. f 662, 5. f807, 6. f775, 7. f 725. B. A. Harteveld 2. f642, 3. f889 4. f542, 5. f 945, 6. f 630, 7. f 892. J. A. Verwer 2. f 385, 4. f.485, 5. f470, 6. f545, 7. f575. R. Got- tenbos, 1. f1248. A. Janssen, 1. f 1198.50. J. J. L. Koet 1. f. 1075, 5. f907, 7. f879. B. de Vries, 2. f600 4. f 565.50, 5. f680.50. J. J, v. Weerlee. 2. f599 3. f890. Marcells' Schildersbedrijf, 4. f 485. G. S. Bakhuyzen, 1. f1585, 4. f498 5. f.689, 6. f990. H. Slap- pedel, Voorburg 2. f 510, 3. f 775, 4. f. 556, 5. f 832, 6. f720, 7. f890. C. L. v. d. Voort, 5. f 1099, 7. f829. P. F. Smit, 4. f. 468.80, 6. f513. A. J. Bleys en v.h. H. J. de Jong N.V., 2. f485, 3. f 830, 4. f525, 5. f 695 6 f 598, 7. f 498. J. W. Alfenaar, Utrecht perc. 1, 2 en 3 te zamen f. 2197, perc. 4, 5, 6 en 7 te zamen f. 2379. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De gunning werd aangehou den. Door de militaire justi tie is gearresteerd en naar het Huis van Be waring te Den Bosch overgebracht de wacht meester van de Koninkl. Marechaussee Van de Weert, thans in Terneu- zen, vroeger in Oss. Wachtmeester Van de Weert heelt indertijd een groot aandeel ge had bij het onderzoek en tot klaarheid bren gen van verschillende misdrijven van de be kende Ossche bende en behoorde ook tot dege nen, die door H. M. de Koningin voor hun ver diensten werden gede coreerd. Reeds eerder waren er aanwijzingen tegen Van de Weert bij de mili taire justitie ingekomen, doch deze konden niet tot een strafvervolging leiden. Wel werd hij toen over geplaatst naar Terneu- zen. rhans zijn echter nieuwe gegevens in handen der justitie gekomen en deze hebben tot zijn arrestatie en insluiting geleid. BINNENLAND. t De belastingverhoog™* tot dekking der defensie-uitgaven. (3e Blad). Terugvordering van crisisgelden; een wets ontwerp ingediend. (3e Blad). Vliegtuig in de Waddenzee gestort. (Ge mengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Nationale Verbondsdag op Houtrust van het Ned. Verbord van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Rond de zittingen van den Volkenbonds raad. (Buitenland, le Blad). Hitler met groot feestvertoon te Berlijn ontvangen. (Buitenland, le Blad). Een fascistische revolutie in Brazilië mis lukt. (Buitenland, le Blad). De Japanners trachten Amoy te bezetten. (le Blad). Het aantal slachtoffers bij het mijnonge val in Engeland tot 79 gestegen. (Bui ten!. Gemengd, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. EC ALGEMEENE TOESTAND. Hitier weer thuis. Na lord Halifax sprak gisteren in den Volkenbondsraad Georges Bonnet die ver klaarde dat de Fransche regeering zich gelukkig prijst met de sluiting der Brit-sch Italiaansche overeenkomst, waarvan zij „de waarde ten volle erkent. De Fransche regeering heeft zelf onderhandelingen met Rome aangeknoopt. Indien deze on derhandelingen in de naaste toekomst tot een gunstig resultaat leiden, zal de zaak des vredes ten zeerste gediend zijn". (Heden zullen te Rome de besprekingen tusschen Ciano en Blondel worden her vat). Vervolgens voerden nog het woord: Comnen, de Roemeensche minister van buitenlandsciie zaken, die sprak namens den Balkanbond. en de Kleine Entente, de Langenhove (België). Komarnicki (Po len) en Litwinof. die allen verklaarden in de Britsch - Italiaansche overeenkomst een bijdrage te zien tot de consolidate? van den vrede. Komarnicki zag er een bewijs te meer in voor de doeltreffendheid der methode van de tweezijdige overeenkomsten. Lit winof maakte evenwel een voorbehoud ten aanzien van het belang der overeenkomst en sprak de hoop uit. dat de internati onale betrekkingen er niet onder zullen lijden. Hedenochtend zijn de uiteenzettingen aangehoord van den Zwitserschen gede legeerde over het verzoek van de Zwitser- sche regeering. strekkende tot erkenning van de integrale Zwltsersche neutraliteit. Motta heeft verklaard, dat Zwitserland in deze aangelegenheid niet de methode van eenzijdigheid wilde toepassen. Zijn re geering gaf er de voorkeur aan haar be doelingen ter kennis te brengen van den Volkenbondsraad. Zwitserland hoopt, dat de raad er acte van zal nemen. Motta her innerde aan het verdrag van 1815, het verdrag, van Versailles en de verklaring van den Volkenbondsraad van 1920. op grond waarvan Zwitserland vrijgesteld was van militaire sancties. Men was echter wel van meening, dat Zwitserland oeconomische en financieele sancties zou kunnen toepassen op grond van artikel 16 en aldus een concessie doen aan de principes der internationale soli dariteit. Ondanks dat alles heeft ln 1920 slechts een kleine meerderheid van Zwit serland zich uitgesproken ten gunste van een toetreding tot den Volkenbond. Sinds dien zijn de omstandigheden gewijzigd. Drie buurstaten hebben den Volken bond verlaten, de Vereenigde Staten zijn er buiten gebleven. Verscheidene bepalin gen van het pact zijn niet toegepast. Het verschil tusschen militaire en economi sche sancties is het meest problematische vraagstuk geworden. Zwitserland kan zich onder deze om standigheden niet tevreden stellen met met een differentieele neutraliteit, welke het land aan alle gevaren zou overleveren. Zwitserland wil voor den raad slechts zijn eigen geval behandelen. De omstandig- j heden van andere staten worden door het verzoek van Zwitserland niet in het ge lding gebracht. Wij blijven bescheiden, Voor onze omgeving wordt voor morgen Zuidelijke wind verwacht, met droog, licht bewolkt weer. Nachtvorst is waarschijnlijk. Over dag zal de temperatuur vermoede lijk iets stijgen. doch nuttige medewerkers van den Vol kenbond. Wij hebben van ons volk zeer zware opofferingen gevraagd voor zijn landsverdediging, het zal er nog meer aanvaarden, daar het hartstochtelijk ge steld is op de waarborgen voor zijn onaf hankelijkheid. Na deze redevoering bracht Munters namens de raadsleden den vertegenwoor diger van Zwitserland dank voor de gast vrijheid welke zijn land aan den Volken bond verleent. Litwinof nam vervolgens het woord om de aandacht van zijn collega's te vestigen op het juridische aspect van het vraag stuk der neutraliteit van Zwitserland en de kwestie der bevoegdheid van den Vol kenbondsraad een beslissing van een der- 1 gelijke belangrijkheid te nemen zonder er de assemblee in te kennen. De rapporteur, Sanoler. zal rapport uit brengen. waarna de kwestie in een latere zitting weer voor den raad gebracht zal worden. Voorts heeft de raad besloten om, wan neer de Chileensche vertegenwoordiger Edwards daarmede accoord gaat. zijn uit eenzettingen aan te hooren betreffende de Chileensche voorstellen tot hervorming van het handvest en de universaliteit van den Volkenbond. Vanmiddag zal de raad een begin maken met de behandeling van het beroep der Spaansche regeering. waarbij Del Vayo een uiteenzetting zal geven. Ten slotte" zal de raad morgen de Abessijnsche kwestie ter hand nemen. Naar verluidt, zal de Negus per soonlijk het woord voeren, wanneer lord Halifax morgen de besprekingen in deze materie zal hebben geopend. Estland heeft de verovering door Italië intusschen thans ook erkend. Te 22.45 uur gisteravond is rijkskanselier Hitier aan het Lehrter-station te Berlijn aangekomen. De laatste 17 kilometer, van Wannsee af, had de trein gereden door een haag van fakkeldragers. Op het station werd Hitier begroet door alle hooge autoriteiten van staat, partij en leger, onder leiding van Goering. Dez» hield een toespraak, waarin hij zeide, dat

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1