De gedeeltelijke dekking der Defensie-uitgaven Terugvordering van crisïsgelden LEIDSCH DAGBLAD - Derde Bied Woensdag 11 Mei 1938 GEMENGD NIEUWS 1 buitenlandsch gemengd. ALLEEN BU KREYMBORG Eersie Kamer stemt in met voorgestelde belastingverhooging Hoogste recht zou leiden tot onrecht Vliegtuig in de Waddenzee gestort. Twee inzittenden gewond. Gistermiddag om half drie is een lesvliegtuig, een Koolhoven FK, dat boven de Waddenzee cirkelde, op om streeks vierhonderd meter hoogte, in de nabijheid van Breezand in zee ge stort, waarbij een der twee inzittenden ernstig werd gewond. Het ongeluk werd opgemerkt door een aantal arbeiders uit Breezand. die zich met een roeibootje naar het wrak spoeddrn. dat ongeveer vier kilometer uit de kust lag. Wegens de ondiepte van de Waddenzee ter plaatse, kon de boot niet varen, waarop de mannen, wadende door het water, het vaartuig met zich meedroegen. Van het vliegkamp de Mok. waar men het ongeluk eveneens had waargenomen zijn dadelijk twee watervliegtuigen, mei brancards aan boord, opgestegen. Na eenige minuten reeds streken de vliegtuigen bij het wrak neer. De beide inzittenden van het lesvliegtuig. de officier-vlieger tweede klasse A. Prins en de korporaal-vliegtuigmaker De Hair, wer den uit hun benarde positie bevrijd en op de brancards gelegd. De Hair verklaarde, dat hij Prins met het hoofd boven water heeft moeten houden, om hem zoodoende voor den verdrinkingsdood te behoeden. De brancards werden per roeiboot naar den wal gebracht, waar een ziekenauto gereed stond om de beide slachtoffers naar het marine hospitaal te Den Helder over te brengen De toestand van de vliegers is niet levensgevaarlijk. Prins heeft een breuk in de wervelkolom bekomen, terwijl De Hair slechts licht ver wond Is. Van het vliegtuig, dat een zoogenaamd overgangslestoestel was, zijn de onderste twee vleugels geheel vernield. De staart was gebroken en de linker- bovenvleugel afgeknapt. De motor was diep in de modder gedrongen. Overal dreven de WTakstukken rond. Het vliegtuig zal waarschijnlijk eerst heden geborgen kunnen worden. Het is niet uitgesloten, dat het ongeluk te wijten is aan een mechanische fout. Men zal trachten deze. na de demontage op te sporen. BRAND TE ROTTERDAM Door tot nog toe onbekende oorzaak is vannacht omstreeks 3 uur brand uitgebro ken in het Negro-palace „Mephistó" aan den Nieuwen Binnenweg 94 te Rotterdam, waarvan de eigenaar de heer Jacques Pa pier te ongeveer kwart voor twaalf zijn zaak verliet om zich naar zijn op de twee de verdieping gelegen woning te begeven. Eenigen tijd nadat hij zich ter ruste had begeven werd hij wakker door een schijn sel en toen hij daarop naar buiten keek, bemerkte hij een rooden gloed. Hij spoed de zich naar beneden en daar bleek hem dat er brand was uitgebroken aan den voorkant van de groote zaal en het vuur zich in korten tijd verder naar binnen verspreidde. Het duurde dan ook niet lang of de geheele parterre was uitgebrand. De brandweer, die inmiddels was gealarmeerd heeft na een half uur spuiten met vier stralen op de waterleiding en een op de motorspuit den brand weten te blusschen. De geheele parterre is evenwel uitgebrand en van den inboedel waaronder zich ook bevonden de instrumenten van de Rotter- damsche band „Vlietstra's Brighton Syn- copaters", kon niet worden gered. De heer P. is tegen brand verzekerd. De bovengelegen verdieping bewoond door den heer P. en een Amerikaansch musicus, heeft geringe schade bekomen. Het mijnongeluk in Derbyshire. 79 dooden en 41 gewonden. Gisteravond is officieel medegedeeld, dat 19 mijnwerkers om het leven zijn gekomen in de mijn Markham te Duek Manton in Derbyshire. De aanvankelijke hoop. dat nog een be trekkelijk groot aantal mijnwerkers uit de mijn gered zou kiunnen worden, is dus helaas niet in vervulling gegaan. De telefonische verbinding, welke eerst nog intact was is door een nieuwe instor ting verbroken en de mannen, die nog be neden waren, werden door deze instorting volkomen geblokkeerd Zii moeten betrek- kellik spoedig den verstikkingsdood ziin gestorven. Behalve de 79 dooden. zijn nog 41 mijn werkers met brandwonden overdekt of j liidende aan de gevolgen van vergiftiging, 'iaar het ziekenhuis te Chesterfield ge bracht. Een der reddingsmanschappen, die het eerst in de mijn. welke ongeveer 800 M. diep is. afdaalde, verklaarde later: „Het was ons bijna te zwaar, maar als dronken wankelden wii verder, struikelde over de lijken. Op handen en voeten kropen wij ten slotte voort, tot wtj er in slaagden, het einde van de schacht te bereiken. Hier zakten we in elkaar We werden naar het ziekenhuis gebracht". De geheele mijn is in alle richtingen doorzocht, nergens werd meer leven aan getroffen. De lltken zullen zoo spoedig mogelijk geborgen worden. Eenige lijken zlin onherkenbaar verminkt. NOG EEN MIJNRAMP IN ENGELAND. Drie arbeiders, die bezig waren met het laden van een wagen in de Arleydale-miin in Derbyshire, zijn levend bedolven Een vierde arbeider kon tijdig worden bevrijd GROOTE BRAND IN BADPLAATS AAN DE OOSTZEE. Vijftien honderd personen zijn dakloos. Te Polangen. de grootste Ltthausche Oostzee-badplaats. zijn meer dan veertig gebouwen door een grooten brand verwoest. De brand heeft tot laat in den middag geduurd. Drie kwart van het plaatsje en een groot deel der zomerhuisjes zlin in de asch gelegd. Door den krachtigen wind verbreidde het vuur zioh met razende snel heid. Vijftien honderd personen zijn dakloos geworden De schade wordt op meer dan twee millloen lit geraamd. FELLE BRAND TE ZAANDAM. Gisteravond half zeven brak in perceel Klauwershoek No. 1 te Zaandam, waarin gevestigd Fabners' lederhandel, een felle, uitslaande brand uit. Het vuur woedde in de bovenwoning en nam zoo snel in om vang toe, dat de bewoners, het gezin Fah- ner, zich ijlings met achterlaten van alles in veiligheid moesten stellen. Daar de ra men aan de voorzijde door de hitte waren gebroken, sloegen de vlammen naar bui ten en ging gevaar ontstaan voor de aan de overzijde van de smalle straat gelegen slagerij van den heer S. Vet. Nadat de brandweer met een vijftal stra len het vuur had aangetast, was gevaar voor uitbreiding geweken en ook het vuur in de woonvertrekken spoedig bedwongen. Op den zolder bleef het nog branden en smeulen en moest het dak worden open gehakt om vuurhaarden te kunnen blus schen. Het benedenhuis, waarin lederhan del en schoenmakerij zijn gevestigd kreeg aanzienlijke waterschade. De bovenwoning brandde geheel uit. Als oorzaak kan worden aangenomen het omvallen van een petroleumstel. Verzekering dekt de schade. (Msb.l ONVOORZICHTIG EEN VOORRANGSWEG OVERGESTOKEN. Op den rijksstraatweg te Limmen is gis teravond om zeven uur de 70-jarige ge- pensionneerde agent van politie T. Vos uit Heiloo. die per fiets der. weg wilde oversteken, door een auto uit Alkmaar aangereden en op slag gedood. De man had niet op het verkeer van dezen voor- rangsweg gelet. BRAND IN STAATSBOSSCHEN TE GROESBEEK. Gistermiddag om twee uur is brand ont staan in de staatsbosschen te Groesbeek. Het vuur werd aangewakkerd door den krachtigen Noord-Oosten wind en breidde zich in weinig tijd over enkele hectaren uit. In de nabijheid van den brand waren arbeiders in een werkverschaffing aan het werk. Zij spoedden zich naar het terrein van den brand om in samenwerking met de politie het vuur te stuiten. Tweehon derd personen namen aan hrt blussehings- \v°rk deel. Omstreeks tien hectaren nog vrij jong der.nebosch en lorkenhout wer den door het vuur verteerd. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. Kwaadwilligheid wordt niet geheel uitgesloten geacht. STORM OVER PORTUGAL. Boven geheel Portugal hebben felle stor men, gepaard aan onweer gewoed. Maandagavond is een groep voetgangers bij Villa Franco door den bliksem getrof fen, dertien personen werden gewond. In het zuiden van het land zijn de laatste dragen drie personen door den bliksem gedood. „BRAND AAN BOORD". Aan boord van het opgelegde schip „Ohamplain" van de Compagnie Générale Transatlantique deden zich een paar brand jes voor. zoodat eerst aan brandstichting werd gedacht. De Mij. deelt nader mede, dat een matroos in slaap was gevallen, waarbli htj een brandende sigaret had laten vallen. Daardoor was een begin van brand ontstaan. Om zijn schuld te verbergen, heeft de matroos toen op een andere plaats in het schip eenige papleren In brand gestoken waarna hij verklaarde, dat hy was aan gevallen, Tydens het strenge verhoor, dat men hem heeft doen ondergaan, heeft hy een bekentenis afgelegd, waarop hy onmid dellijk werd opgesloten. De materieele schade, die door de brand jes is aangericht, heeft geenerlei beteekenls. Op allerlei wijze tracht men hel Waarborg-Werk na Je maken. Dal bewijst toch wel iels, niet waarl Neem jr^EchMWaarborg-Costuum U ziet direcl het verschil. 9§4 (Ingez. Med.) Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende tydeiyke voorziening tot versterking van de opbrengst van de inkomstenbelasting en van de dividend- en tantièmebelasting tot gedeelteiyke dekklr.g van uitgaven voor de defensie wordt het volgende ontleend. Al werden van verschillende zijden bedenkingen uitgesproken en in ver band hiermede aan een aantal vraag stukken van financieel beleid uiteen- loopende beschouwingen en opmerkin gen gewijd, zoo bleek men toch schier algemeen van oordeel, dat, waar de Kamer de maatregelen, ter gedeelte lijke dekking van welker kosten de thans te treffen voorzieningen zullen strekken, heeft goedgekeurd. aan aanvaarding van dit ontwerp van wet bezwaarlijk zou zijn te ontkomen. Betreurd werd, dat de regeering naast het defensieplan, waarvan de uitvoering naar hare eigen schatting in de jaren 1933 tot 1942 achtereenvolgens 34.2, 44.8, 52, 60 en 62.1 millloen zal beloopen, ook thans nog geen meer omvattend dekklngsplan heeft kunnen stellen. Verscheidene leden wezen in verband met dit feit op het standpunt der regeering, dat het inzake de defensie gaat om voor zieningen welke ongeacht de mogeiyk- heden van dekking der kosten, moeten worden getroffen, wyi ons zelfstandig volksbestaan hlerby nauw is betrokken. Zy achtten de consequentie van deze ziens wijze van vèrstrekkenden aard. Dit verband met de handhaving der zelfstandigheid van ons volksbestaan is toch, aldus deze leden, niet alleen aanwezig, wanneer sprake is van een krachtig militair verdedigings apparaat, doch ten minste in gehjke mate, wanneer van het scheppen van werkgele genheid voor het groote leger van werk- loozen de rede is. Derhalve mag de regee ring worden gevraagd, of zy evenzeer be reid is ten bate van de werkloosheids- bestryding te doen hetgeen noodig is, zonder zich, geiyk ten aanzien van de defensie-uitgaven voorloopig al te zeer met de mogeiyke financieele gevolgen bezig te houden. Andere leden meenden en tal van leden slotéh zich hlerby aan bereids te moeten waarschuwen tegen eene, zij het ook matige, verhooging der perso- neele belasting. Zou de druk van de personeele belas ting. deze sluitpost der begrooting van vele gemeenten, nog worden verzwaard, dan zouden 'oy de contribuabelen drasti sche bezuinigingen worden uitgelokt, waar door de werkloosheid weer zou worden uitgebreid. Verhooging dezer belasting, ter dekking van defensieuitgaven, zou boven dien met de tegenwoordige functie van die heffing volkomen In strijd zyn. In het algemeen, zoo zeiden deze leden nog. dient zoo min mogelijk tot verhooging van opcenten op bestaande belastingen te worden overgegaan, aangezien deze leidt tot versterkte onrechtvaardigheid in den belastingdruk. Wat de omzetbelasting betreft, verklaar den deze leden ook tegen verhooging hier van ernstig bezwaar te hebben, wyl zij vreesden, dat het bedrijfsleven daardoor te zeer zou worden geschaad. In het algemeen, zoo werd van an dere zijde opgemerkt, moet het voor de economische opleving van ons volk in hooge mate onwenschelijk, ja, verder- feiyk worden geacht, verdere verhoo ging en uitbreiding van de thans reeds zoo zwaar drukkende belastingen in te voeren. Veel meer moet worden gezocht, om de noodige middelen voor de defensie te verkrijgen in de richting van bezuiniging op andere uitgaven van het rjjk. Van een ernstigen bezulnlgingswil der regeering was dezen leden tot nu toe niet voldoende gebleken. Deze bezuiniging, zoo zeiden zy, zal alleen dan mogelijk worden, wanneer de overheid zioh van verschillend terrein van het maatschappeiyk leven terugtrekt en aan de maatschappij overlaat een deel van de taak, die zy geleidehjk op hare schou ders heeft genomen. Naast deze bezuiniging zou een aan- zieniyk bedrag kunnen worden verkre gen. door de uitgifte eener rentelooze nationale defensiepremieleening, waar bij ook kleine coupures van b.v. f. 10 zouden moeten worden beschikbaar gesteld. Op deze wijze zouden, naar het dezen leden voorkwam, op meer sym pathieke wyze de uitgaven voor de defensie worden bestreden dan door verdere verhooging der belastingen. Hiertegen werd door weer andere leden opgemerkt, dat zulk een leening op een kansspel zou geiyken. waarbij door minder draagkrachtige personen obligaties zouden worden genomen met het oog op eene te verwachten premie, hetgeen hun niet ge- wenscht scheen. Sommige leden zagen als wenschelijk middel tot verdere dekking van uitgaven een fiscale verhooging van het tarief van inkomende rechten en gaven mede in over weging een radiobelasting, een koffie- belasting en een belasting op snoepgoed, als gebakjes en ijswafelen Met het denkbeeld eener koffiebelasting stemden verscheidene leden in. Uit tal van andere landen dan Indlë, wordt koffie in ons land ingevoerd, en vaak ook uit landen, waar slechts een geringe invoer uit Neder land er tegenover staat. Nu de koffiecul tuur in Ned.-Indië zjch in zulk een kritie ken toestand bevindt, bestaat er alle reden voor de Invoering van een belasting op koffie en zyn de voorwaarden voor de wederinvoering van een heffing tot koffie- steun inderdaad in vollen omvang aan wezig. Eenige leden zouden gaarne vernemen, of het niet in de bedoeling der regeering ligt de kosten van den achterstand In onze bewapening ad f. 175 000.000 te vinden door geldleening en, indien ja, of die leening spoedig kan worden tegemoet gezien. Andere leden achtten de uitschryving gewenscht van een rentelooze leening of een leening tegen zeer lage rente, b.v. l'li pet. Van weer andere zijde werd sterk be- twyfeld of zoodanige leeningen zouden slagen. Wetsontwerp, dat zich keert tegen arrest van Hoogen Raad. Ingediend is een wetsontwerp hou dende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of betaald in verband met artikel 8 der crisis-zuivelwet 1932. Op grond van dit artikel zyn by en krachtens het crisls-zuivelbeslult 11 11932 regelen gesteld, waarby was bepaald, dat het vervoeren, verkoopen, voorhanden heb ben of afleveren van andere spysvetten. waarvan de verpakking niet voorzien was van een door den minister uitsluitend tot dit doel vastgesteld merk, slechts was toe gestaan op voorwaarde ,dat een zeker be drag aan de vereeniging crlsls-zuivelcen- trale werd betaald. In een procedure, waarby deze vereeniging van een hande laar, die in gebreke was gebleven, harer- zyds de betaling van een bedrag ter zake van het voorhanden hebben van andere spysvetten vorderde, heeft de Hooge Raad het door de centrale Ingestelde beroep te gen een voor haar ongunstig arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage verwor pen. overwegende: „Dat het ln deze gaat om niet verpakte andere spysvetten en ook de bepalingen der mlnisterieele beschikkingen, waarop door de centrale beroep wordt gedaan tot staving van haar vordering, betrekking hebben op niet verpakte spysvetten. Dat echter noch artikel 8 der crisis- zuivelwet 1932 (Staatsblad 290noch eeni ge andere wetsbepaling over niet verpakte andere spysvetten spreekt, weshalve noch de Koningin by algemeenen maatregel van bestuur, noch ook de minister van econo mische zaken en arbeid bevoegd is het voorhanden hebben van dergelyke spys vetten te verbieden of voorwaardeiyk toe te staan." Dit arrest van den Hoogen Raad opent de mogelykheid, dat door belanghebbende handelaren de terugvordering van de ver eeniging Crisls-zulvelcentrale of van an deren zal worden beproefd van betalingen of stortingen gedaan ter voldoening aan voorwaarden, gesteld ter uitvoering van artikel 8 der crisis-zuivelwet 1932, ten aanzien van het vervoeren, verkoopen. voorhanden hebben of afleveren van an dere spysvetten, voor zoover de betaling of storting betrekking had op andere spys vetten ln niet verpakten toestand. Tegen zoodanige acties kunnen door de centrale verschillende verweren worden gevoerd. Niettemin heeft de minister van econo. mlsche zaken mede op advies van den landsadvocaat het raadzaam geoordeeld de indiening van een wetsontwerp te be' vorderen, hetwelk beoogt de mogelijkheid rot teruggave van reeds betaalde of ge sloten bedragen als bovenbedoeld uit te sluiten. De minister ontveinst zich niet, dat tegen zulk een wetsontwerp ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd. Immers het gevaar bestaat, dat door een maatregel, welke ten doel heeft de gevolgen van een in hoogste instan tie gedane rechterlijke uitspraak af te wenden, het vertrouwen van de bur gers in de overheid wordt geschokt Hoewel de minister zich dit bezwaar zeer wel bewust is, is hy niettemin tot het ontwerpen van het wetsvoorstel overgegaan en wel om de volgende zeer gewichtige redenen De bedragen, welke op grond van de crl- sLs-zulvelwet 1932 ter zake zoowel van on verpakte als van verpakte spysvetten zijn betaald en welke dienden om daarmede de steunmaatregelen voor de melkveehouderij te financieren, zyn uiteindelyk ten laste van den consument gekomen. De gang van zaken by de betaling van onverpakte spysvetten is nj. in het algemeen deze ge. weest, dat het door den handelaar be taalde door dezen op den consument is verhaald. Zou nu op grond van de hler- voren vermelde uitspraak van den Hoogen Raad -tot terugbetaling moeten worden overgegaan, dan zal er ultertaard van eenige teruggave aan den uiteindelijken consument geen sprake kunnen zyn. Dit beteekent, dat voldoening aan de vorderingen tot teruggave neerkomt op een volkomen ongemotiveerde en onrede- lyke verryking van een aantal handela ren. Het ontoelaatbare van deze verrijking springt te meer in het oog, indien men bedenkt, dat deze restituties, welke te za- men een bedrag van plus minus 5 mS- lioen gulden kunnen beloopen, ln hoofd zaak gefinancierd zullen moeten worden uit de opbrengsten van de margarine- a vetconsumenten het meest behoeftig deel der bevolking de heffingen, welte indertyd op hen zijn afgewenteld, nog maals zouden moeten betalen. Uit het voorgaande blijkt, dat de mi nister zich in dezen gesteld ziet tegen over een teekenend geval, waarin het hoogste recht tot het grootste onrecht zou leiden. Een regeering, welke zulks zou gedoogen, zou naar zijn meening ernstig in haar taak te kort schieten. VOOR DONDERDAG 12 MEI. Hilversum I. 1875 en 415,5 M. 8.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 2.00—12.00 NCRV 8.00—9.15 en 10.00 Gram. muziek 10.15 Mor gendienst 10.45 Gram. muziek 11.30 Gods dienstig half uur 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkesl 12.45 Reportage van den doop van Prinses Beatrix 1.30 Vervolg concert 2.00 Handwerkuurtje 3.00 Viool, piano en Gram. muziek 3.45 Bijbellezing 4.45 Gram. muziek 5.00 Cursus handenarbeid voor de .ieugd 5.30 De Eemlanders en Gram. muziek 6.40 C.N.V.-kwartiertje 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Zendingsmethoden op het terrein der Salatiga-Zending7.45 Reportage 8.00 Berichten A.N.P., herhaling S.O.S.-berich- ten 8.15 Gram. muziek 8.20 Het Paasch- bergkoor en Gram. muziek 9.00: Causerie Het nieuwe ontwerp tot reorganisatie van de Nederduitsch-Hervormde Kerk" 9.20 Vervolg concert 9.30 Gram. muziek 9.45 NCRV- orkest 10.00 Berichten A.NP. 10.05 Ver volg concert 10.45 Gymnastiekles 11.00 Vervolg concert 11.30 Gram. muziek ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 M. AVRO-uitzendlng 8.00 Gram. muziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gram. muziek 10.30: Kniples 11.00 Reportage van den doop van Prinses Beatrix 1.00 Jonny Kroon's ensemble 2.00 Voor de vrouw 2.30 Jonny Kroon's ensemble 3.00 Kniples 3.45 Gram. muziek 4.00 Voor zieken en thuiszittenden 4.30 Pianovoor dracht 4.50 Voor de kinderen 5.30 Het. Kovacs Lajos-orkest en het duo „Ja" 6.30 Sport causerieën 7.00 Voor de kinderen 7 05 AVRO-dansorkest en soliste 7.30 Engel- sche les 8.00 Berichten A.N.P., Mededeelin- gen 8.15 Reportage van den doop van Prin ses Beatrix (gram. opn.) 9.00 Gram. muziek 9.30 „Guldana", operette 10.30 Gram. muziek 11.00 Berichten A.N.P. Hierna het AVRO-dansorkest 11.40—12.00 Orgelspel. Droitwich. 1500 M. 10.25—10.45 Gram. muz. 11.05 BBC-Wels orkest en soliste 11.50 Radiotooneel 12.20 Gramofoonmuziek 12.30 Sportreportage 12.50—1.20 Pianovoor dracht 2.10—2.30 Causerie „Off Duty" 2.35 Het Bath Pump Room-orkest 3.35 Cau serie „The Sensible Way with Cosmetics" 3.50 Gramofoonmuziek 4.20 Harold Sand ler's Weensch Octet 5.00 Sportreportage 5.20 Berichten 5.40 Causerie „First Degree Murders" 6.00 Pianovoordracht 6.20 Po pulair uitwisselingsconcert 7.00 BBC-Variété orkest en -mannenkoor m.m.v. solisten 8.00 Causerie „Transport" 8.20 Berichten 8.40 BBC-orkest 9.20 Korte Kerkdienst 9.40 Het Leslie Bridgewater-kwintet 10.20 Bert Firman en zyn orkest 10.5011.20 Dans muziek (gr.pl.). Radio-Paris 1648 M. 7.10—8.05 en 9.30 Gra mofoonmuziek 11.40 Cantrelle-orkest. (Om 12.50 Zang). 2.05 Pianovoordracht 2.20 Zang 3.20 Gramofoonmuziek 7.35 Piano- voordracht 7.50—11.05 Operette-uitzending. Keulen 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 en 7.50 H. Hagestedt's Amusementsorkest 11.20 Omroeporkest 1.30 Populair concert 3.20 Omroep-Amusementsorkest 5.00 Pianovoordracht 5.40 Schrammelensemble 6.30 Gramofoonmuziek 7.20 Omroeporkest en -koor, een HJ- en een BDM-ensemble 9.35 Dansmuziek (gr.pl.) 10.20 Cabaretpro gramma (gr.opn.) 11.20—2.20 Nachtconcert. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gra mofoonmuziek 11.50 Omroepsalonorkest 12.30 Omioepdansorkest 12.501.20 Gramo foonmuziek 4.20 Pro Arte-kwartet 7.20 De Ramblers en solisten 9.05 Gramofoon muziek 9.3010.20 Vervolg concert 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek 5.35 Vioolvoordracht 5.55 Gramofoonmuziek 7.20 Oniroepkleln- Het onafwijsbaar nut van dagbladreclame. Een Nederlandscihe firma, die om de een of anidiere reden niet byster sterk meer geloofde in de kracht van ad vertentie-reclame, kreeg van een der erkende advertentle-bureaux het ad vies het tocih nog eens met dagblad reclame te probeeren. Men besloot f. 100.uit te trekken voor adverten ties in één dagblad. Al gauw behaalde onze adverteerder met deze .bescheiden campagne zoo'n succes, dat hy ln méér dagbladen advertenties liet plaatsen. 977 In Maart vorig jaar was zyn budget voor dagbladreclame voor die maand reeds gestegen tot f. 620.in Juni beliep het f. 815.in September was het reeds f. 1240.in November f. 1830.en in December .ging het reeds de f. 3000.te boven, per maand dus Hieruit blijkt weer eens de kracht, van deskundig opgestelde adverten ties voor een goed artikel in dag bladen geplaatst. Tevens is hiermee aangetoond^ hoe men met een bescheiden budget, ver standig in dagbladen belegd, op effi ciënte wyze zaken op kan bouwen. orkest en -koor 8.35 Omroepklelnorkest 9.30 Piano en cello 10.00—10.20 Gramofoon muziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Omroep orkest 8.20 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50 Karl Rlstenpart's kamerorkest 10.05 af richten 10.20 Omroepklelnorkest en -man- nenkwartet 11.201.20 Nachtconcert. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF W DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. J VOOR DONDERDAG 12 Mei. lsto Programma: lederen dag van 8—24 uur. Avro, Vara enz. 2de Programma: lederen dag van 8— z-» Ul Kro, Ncrv. enz. 3e Programma: 8.00 Keulen 10.20 Parys Radio 11.05 Radio 11.20 Parys Radio 12.20 Brussel VL 13.20 Keulen 14.05 Parys Radio JJ-Jj Deutschl.s. of div. 15.05 Droitwich -- Brussel Fr. 17.50 Brussel VI. li-05 nen of div. 11.20 Berhjn of dlv. Q jo 4e Programma: 8.00 Brussel VI. -- Diversen 9.35 London Reg. wich 11.50 London Reg. 16 20 J51 'o 17.35 Brussel VI. - 18.20 Droitwich J.* Gramofoorunuzlek 19.30 Sportpraatje^ den heer J, G. A. Jansen (journalist) Deutschl.s. of dlv. 20.20 Droitwich. Wijzigingen voorbehouden 23

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10