LAATSTE BERICHTEN lEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biêri Haandag 9 Mei 1938 De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje tsjecho-slowakije. vereenigde staten. Binnenland RECHTZAKEN Buitenland SPORT zeilen. BEURSOVERZICHT Eischen der minderheden. Te Aussig is gisteren op plechtige wijze de aaneensluiting van alle Sudeten-Dult sche jeugdbonden voltrokken. De Jeugd leider Krautzberger, hield bij deze gele genheid een toespraak, waarin hij o.m de taken en eischen der Sudeten-Dultsche op voeding ln 10 punten resumeerde. In het tiende punt verklaart de Sudeten-Dultsche ieugd een deel te zijn van de geheele Dult- kte Jeugd. Verder zeide Krautzberger nog: mor de Sudeten-Duitschers geldt van nu at het nieuwe parool: „Eén volk, één Ieugd: de Dultsche jeugd". Officieel wordt gemeld, dat overeen komstig het door den ministerraad geno men besluit, de minister van binnenland- iche zaken het verbod op politieke verga dering. waartoe op 1 April j J. besloten was, heeft opgeheven. pe Hongaarsche autonomlsten hebben dezelfde rechten als de Sudeten-Duitschers eevraagd en voorts oprichting van een Hon«aarsche universiteit en, ln afwachting daarvan, twee Hongaarsche leerstoelen, ln de wijsbegeerte en ln de rechtswetensc'i \p aan de universiteit te Bratislava. Ten slotte zouden de Hongaarsche studenten der minderheid het recht moeten hebben t» Boedapest te studeeren en hun graden zouden dan in Tsjecho-Slowakije erkend moeten worden. Boodschap van Roosevelt. De pan-Amerlkaansche Unie heeft haar zeeks internationale radio-uitzendingen geopend met een boodschap van president Roosevelt, die door de Amerikaansche mi nster van bultenlansche zaken. Cordell HuU. werd voorgelezen. Roosevelt doet in deze boodschap een beroep op de naties van de geheele wereld om geaamenlljk te streven naar een nieuwe en betere wereldorde. Tot de «aak, welke op de wereld rust, be hoort het ondernemen van een ge meenschappelijke poging om te komen tot een oplossing van de economische vraagstukken. Meer en meer besedt men. dat geen en- fcele natie of groep van naties ln voorspoed of overvloed kan leven, wanneer een groot deel van de wereld gebukt gaat onder eco- homischen nood. De Vereenigde Staten zuilen alles doen in het belang van deze economische samenwerking. De resoluties, welke op de Jongste pan- Amerikaansche conferenties werden aange nomen. doen duidelijk uitkomen, dat de naties van het Amerikaansche werelddeel hiervan overtuigd zijn en bereid zijn ln overeenstemming hiermede te handelen. Na een vaoantle van acht dagen ls Roo- «evelt aan boord van den kruiser Phila delphia te Charleston gearriveerd Morgen wordt hij te Washington verwacht. Toen men Roosevelt vroeg naar de kwestie van een eventueele opheffing van het embargo op voor Spanje bestemde «aDenen bepaalde hij zich er toe te ver klaren, dat Huil het Juiste standpunt ten aanzien van de neutraliteit der Amerikaan- khe regeering bti het begin van het Spaan- Rhe conflict heeft uiteen gezet. Vermoedelijk zal het deficit op de be- ootlng 1939 bedragen 3725 mllitoen dol- waarbll wellicht nog 800 millioen ko- 95 voor het werkplan! Het conflict in het haring- visscherijbedrijf. Uiteenzetting van de Chr. en en R.K. Bonden. Naar aanleiding van verschillende berich ten over het conflict in het harimgvissche- rijbedrijf deelen de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den R.K. Transportarbeidersbond „St. Bonifacius" het volgende mede: Nadat in de onderhandelingen met de looncommissies uit de Reedersvereeniging gebleken is, dat het bereiken van overeen stemming over de voorwaarden voor een nieuwe overeenkomst onmogelijk is, werd de onderstaande motie in de vergaderingen door alle hoofdbesturen, ook dat vam den christelijken transport/arbeidersbond, aan de leden voorgelegd en aangenomen: „De vergadering, gehoord de nadere mededeelingeti over de onderhandelin gen met de werkgevers, is van oordeel, dat de voorwaarden, waarop de werk gevers thans bereid zijn een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten, niet van dien aard zijn, dat aan de hoofd besturen opdracht gegeven kan wor den een nieuwe overeen/komst aan le gaan; draagt de hoofdbesturen op alsnog te trachten, hetzij door nadere onderhan delingen. hetzij door arbitrage tot een bevredigende oplossing te geraken; mocht dit niet gelukken, alsdan op korten termijn opnieuw te Vergaderen en niet aan te monsteren voor en aleer een oplossing gevonden is, waarbij geadvi seerd wordt, ten einde verwarring te voorkomen, te wachten met het klaar maken der schepen tot bovenbedoelde vergadering gehouden is". In de daarop gevolgde besprekingen, mede die onder leiding van den rijksbemiddelaar, is nogmaals gebleken, dat de reeders geen zelfs maar eenigermate bevredigende con cessies willen doen. Waar in bovenvermelde motie nadrukke lijk ls bepaald, dat in dat geval zou wor den gewacht met het klaarmaken der sche pen, totdat met de leden zou zijn vergaderd is er dus geen sprake van een wilde staking. Evenmin is iets gebleken van een verschil van opvatting tusschen de leden van den Christelijken Bond en van die van den Roomsch-Katholieken en den Centralen Bond. Indien het beleggen van een spoedconfe- rentie van het Christelijk Nationaal Vak verbond het gevolg zou zijn van een afwij kend standpunt van den Christelijken Transportarbeidersbond dan zou dit in strijd zijn met de In óverleg met de leden geno men besluiten, zooals die zijn vastgelegd in genoemde motie. De besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en van den R.K. Trans portarbeidersbond „St. Bonifacius" zullen heden met hun leden vergaderen te Kat wijk, Scheveningen en Vlaardingen. De Prinselijke familie in de residentie. Het Prinselijk Paar is hedenmiddag te ongeveer half een met Prinses Beatrix per auto in de Residentie aangekomen, waar zij hun intrek hebben genomen in het Paleis Noordeinde Hedenmiddag hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op de M.E.T.S.-banen te Scheveningen de wedstrijden om den Davis- beker tusschen Nederland en Frankrijk bij gewoond. DREIGEND MASSA-ONTSLAG BIJ DE FIRMA JANSEN EN TILANUS. Front-nieuws. Vtygen.5 berichten uit Chineesche bron groepen franctireurs en communis- tischè soldaten doorgedrongen zijn tot op <*n twintigtal kilometers van Helping. De °njg vah Maroo Polo, waar de eerste ge weerschoten ln Juli 1937 vielen, vormt thans Ü'eL^De' van '€"e gevechten. Een ander detachement zou zijn doorgedrongen tot 'entai, ten Zuiden van Peiping, aan den spoorweg naaf Tientsin. Japanfiche kringen erkennen, dat de toe stand „tijdelijk moeilijker is geworden voor ten. Zij ramen de Chineesche franctireurs '"communisten, die de Japansche troepen in de provincie Ho pel afmatten, op 30.000 Ook enkele 'Chineesche mobiele co lonneszijn in opmarsch. o~®)dnsi zouden df Chlneezen elf distric- n hebben heroverd en zijn zij eveneens opgerukt ln Honan. Verklaring van Hirota. J?6 JaPansohe minister van buitenland- renii en- Hirota, heeft voor een confe- uiuT v?n de Provinciale gouverneurs een ,.u:T2?Hln8 gegeven van de buitenland- hrt k der Japansche regeering sinds dron» u*n het incident met China. HIJ met H 6r de gouverneurs op aan, dat zij j. regeering zouden samenwerken om idlveder» met China te kunnen reikt if11 totdat het gestelde doel is be- 5trp.fi minister herhaalde, dat Japan Mant ai n?ar ^menwerking met China en in hs i, voor een duurzamen vrede biid verre Oosten, tem einde aldus een Kirota oe leveren tot den wereldvrede, tins v. 'oorspelde een spoedige ineens tor- ka„ l°n de Chineesche regeering te Han teren i.p de communisten steeds groo- Eeerin„ï krijgen. De voorloopige re de nipn republiek China te Peking en tiej,, ,™e regeering van Nanking zullen lreinv.5? worden, zoodra het doorgaande is herstek langs de 'Ün TientsinPoekau de houding der vreemde mét rhi len aanzien van het conflict en Itaiiinai1 zeide Hirota, dat Duitschland KomlnÜ onderteekenaars van het anti- Jaran ,jin?act JaPan goed gezind zijn. kndsn samenwerking met deze beide Chi-,a hM°8 .,verstevigen, niet slechts wat national! niaar op het geheele inter- trett ui, terreln. Wat de Sovjet-Unie be ften i.„ d wi' de vijandelijkheden tus- daarom en china rekken en verleent ttiia rpslï!1> 'lulp 8311 China. De Japan- seerlng doet al het mogelijke om de betrekkingen met de Sovjet-Unie op nor malen voet te brengen, maar heeft tevens te Moskou een krachtig protest laten hoo- ren te pen den militairen steun aan China. Hirota erkende, dat verscheidene wrij vingen zijn ontstaan met Engeland als gevolg van de Japansche militaire ver lichtingen in China. De Japansche regee ring streeft er evenwel naar Groot-Brit- lannië er toe te brengen, den nieuwen toestand te aanvaarden. De Vereenigde SI aten hebben een sportieve neutraliteit aan den dag gelegd wat het Chineesche geschil betreft. Het betreurenswaardige Incident met de „Panay" ls op vriend schappelijke wijze geregeld Japan heeft de aandacht van Frankrijk gevestigd op de vrij groote hoeveelheden wapenen en munitie,'welke via Frankrijk aan China worden geleverd, doch de Fransch-Japan- sche betrekkingen zullen hieronder in de toekomst niet lijden. Overgaande op den toestand in Europa, zeide Hirota, dat de pogingen om de crisis te boven te komen, verhaast zijn door het aftakelen van het verdrag van Versailles en van den Volkenbond. Japan heeft de Duitsch-Oostenrijksche aaneensluiting er kend door zijn legatie in Weenen op te heffen. De Tsjecho-Slowaaksche kwestie blijft voor de toekomstige ontwikkeling van be- leekenis. Het Britsch-Italiaansche accoord Juichte Hirota toe. Niettemin blijft de as Rome-Berlijn onverzwakt, hotgeen blijkt uit Hitler's bezoek aan Italië. De Japan sche regeering ziet met bezorgdheid de conferentie der vlootdeskundigen van En geland, Frankrijk en de Ver. Staten tege moet. waar wellicht besloten zal worden tot het bouwen van super-slagschepen, welke buiten de verdragsgrenzen vallen. Den bultenlandschen handel tracht de regeering te bevorderen door het aangaan van de noodige handelsovereenkomsten. Telegram aan minister Romme. De directie der textielfabriek Jansen en Tllanus te Vrlezenveen had vanmorgen een bespreking met burgemeester J. Al- barda en de vertegenwoordigers van ver schillende afdeelingen uit de fabriek om den dreigenden toestand, veroorzaakt door het niet binnenkomen van orders, te be spreken. Het resultaat van deze bespreking was, dat besloten werd dat de burgemees ter het telegram aan den minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M Romme. zal zenden. De inhoud van het telegram is als volgt: „Hedenmorgen bespreking bijgewoond tusschen directie en arbeiders fabriek Tl lanus. Bij volslagen gebrek aan orders bin nenkort massa-ontslag onvermijdelijk. Aangezien de spaarzame arbeiders bijna allen nog over eenig bezit beschikken en dit eerst moet worden aangesproken, is derhalve directe ondersteuning krachtens de flgeerende steunregeling uitgesloten. Dit maakt de situatie voor directie en ar beiders dubbel moeilijk, partijen onder steunen dit met verzoek aan Uwe Excel lentie. om voor dit bijzondere geval een soepeler regeling voor deze spaargelden in welwillende overweging te nemen". JONGEN ERNSTIG DOOR MESSTEKEN GEWOND. Bij twist te Haarlem. In den Haarlemmerhout is gisteravond laat een woordenwisseling ontstaan tus schen eenige jonge mannen, waarbij' een hunner, den zestienjarigen H zoodanig met een mes ln de borst heeft gestoken, dat een long en het hartzakje werden ge raakt. In zeer ernstlgen toestand ts het slacht offer ln de Marlastichttng opgenomen. HET MILITAIR EERBETOON BIJ DE DOOPPLECHTIGHEID. Betreffende het. mijitair eerbetoon bij de doopplechtigheid van Prinses Beatrix, men zie pag. 1 van dit Blad, vernemen wij nog het volgende: Langs de route zullen eere-posten van onderdeelen van de Kon. Weermacht wor den opgesteld met ongeveer 50 c.m. tus schen ruimte. Deze posten zullen tevens dienen voor afzetting van den weg. De eere-wacht bij het Paleis Noordeinde zal 100 man en die bij de Groote Kerk 48 man sterk zijn. Het militaire escorte dat de Prinselijke familie voor en naar de Kerk zal begelei den telt 100 man. Weinig actie. Het weer blijft nog altijd grootere actie beletten. Toch dringen Francos troepen langzaam vooruit ln de richting Castellon, dat de sleutelstelling van Valencia wordt genoemd. De haven van Valencia is door water vliegtuigen van Franco gebombardeerd. Er zijn acht dooden en 15 gewonden en er is veel schade aangericht. De Engelsche schepen hebben bescher ming gevraagd en een torpedoboot jager is derwaarts vertrokken. De Franco-zender heeft nog eens her haald. dat er alleen maar sprake van een regeling is door een eindoverwinning, die verzekerd heet. GEZANT VAN ZÜID-AFRIKA. HM. de Koningin heeft hedenmiddag ont 12 uur ten paleize Noordeinde ontvan gen dr H. D. van Broekhuizen, ter over handiging van zijn nieuwen geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Unie van Zuid-Afrika bij Hr. Ms. Hof. HET CONFLICT IN DE FRANSCHE KOOPVAARDIJ BIJGELEGD. Het kabinet van de Franschen minister president heeft vanmiddag om half een medegedeeld, dat het conflict bij de koop vaardij ls bijgelegd. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Het slechte rapport. Terzake van diefstal heeft terecht ge staan L. v. d. V. uit Lelden, over wlen het vonnis v/as aangehouden, om een rapport in te winnen. Dat was er nu, doch viel niet erg gunstig uit. Want, blfjkens de inlichtingen was v. d. V. den dag dat hij terecht moest staan stevig dronken geweest. Bovendien had hij van het Leger des Heils twee dekens gestolen. ..En nu zit hij gedetineerd voor diefstal tweemaal gepleegd", zei de Officier, die vier maanden gevangenisstraf vroeg. De politierechter vonniste conform dezen eisch. Geen ruzie meer. Het rapport over een Leidsche juffrouw was niet bijzonder gunstig: thuis zag het er slordig uit, ze maakte veel ruzie, enz. Terzake diefstal had de juffrouw terecht gestaan, waarvoor het rapport noodig was. De officier eischte twee maanden gevan genisstraf. De Politierechter wilde het toch nog pro- beeren, en legde vier maanden voorwaarde lijk op met een proeftijd van drie jaar. De beleediging. Het was wel zonderling wat deze ver dachte had gedaan; zelf was hij al twee maal veroordeeld wegens diefötal en nu had hii juffrouw K uit Nieuwkoop uitge maakt voor „dief", terwijl daarvan niets waar bleek te zijn. De verdachte meende echter dat dit wel het geval was. De beleedigde Juffrouw bestreed dit echter uitvoerig, waarna de politierechter meende zaak te moeten aanhouden voor een psychiatersrapport. De officier merkte op dat de verdachte, d'e eveneens uit Nieuwkoop afkomstig is. zeker niet volkomen toerekenbaar is De politierechter besloot in ieder geval eerst een rapport aan te vragen. De beschuldiging. Tegen mej. K. uit Noorden, had M van Z. uit dezelfde gemeente gezegd dat zij diefstal haa gepleegd. „Dat kan lk bewijzen ook," zei van Z., maar de politierechter merkte op: „Dan mag u het nog niet zeggen". De juffrouw gaf een heele uiteenzetting van het geval en de officier lichtte toe: „Het ts een familie-kwestie". Maar dat zij gestolen zou hebben, daar bleek niets van. De politierechter wilde een psychiaters- rappori over verdachte, maar de officier merkte op: „Hij ts natuurlijk verminderd toerekenbaar, dat weet ik al". De politierechter was het daar wel mee eens, doch wilde toch graag weten wat hij met verdachte moest doen. De beleedigde juffrouw vertelde nog dat van Z. in het dorp niet gemakkelijk is; en links en rechts loopt te schelden „Hij is niet één van de gemakkelijkste", las de Officier uit het rapport der politie. De Politierechter hield de zaak aan voor een rapport. zijde ls echter verklaard, dat er geen rede* was. waarom het Belgische devies eveneens in waarde zou moeten worden verminderd, vooral daar de Belgische budget-moeilijkheden niet onoverkomelijk worden geacht. Hoewel de Fransche franc voorloopig althans op de inter nationale wisselmarkt wel niet meer als spel breker zal fungeeren, is de rust toch nog geens zins teruggekeerd. De middagbeurs. Het weekend was zonder economische of politieke gebeurtenissen van ingrijpenden aard verloopen en van de fluctuaties op de wissel markt ging vrijwel geen Invloed uit. Ten op zichte van de effectenbeurs werd dan ook een gereserveerde houding aangenomen en de han del was van geringe afmetingen. Van een be paalde stemming kon feitelijk niet gesproken worden. De koersen verschilden bij de opening niet veel bij die van den vorigen beursdag. Later op den middag viel hier en daar een kleine afbrokkeling waar te nemen, doch in doorsnee bleef het koerspeli zoo goed als on veranderd. Van liquidaties voor buitenlandsche rekening was niet veel meer te bemerken. Koninklijken werden enkele punten boven het vorige slot ingezet en zakten reeds spoedig een kleinigheid in om daarna zoo goed als station- nair te blijven. De handel in Suikerfondsen was onbeteekenend. H.V.A.'s liepen na goed prijshoudende opening enkele procenten achteruit en vertoonden aldus hetzelfde beeld als Zaterdag. Voor Rubberfond sen bestond slechts geringe, belangstelling. Am sterdam Rubbers waren aanvankelijk iets hoo- ger doch konden zich niet geheel handhaven. Voor verschillende minder courante Rubberaan- deelen kwamen iets hoogere noteeringen tot stand. De Tabaksmarkt was verlaten. De koersen van de Sumatra-aandeelen verschilden maar weinig bij die van den vorigen beursdag. Se- nembah's echter konden zich een paar pro centen verbeteren. In Scheepvaartpapieren ging weinig om. Japanlijnen waren vrijwel onveran derd. Kon. Booten golden iets lager. Scheep-» vaart-Unies bewogen zich op ongeveer het vo rige peil. Van de Industrieelen waren Fokkers prijshoudend. De Philips-aandeelen volgden, na prijshoudend te zijn ingezet, een benedenwaart- sche richting. Aku's kwamen een kleinigheid lager te liggen. Unilevers bleven op peil. Ten, opzichte van de Amerikaansche fondsen werd een afwachtende houding aangenomen. De om zetten waren klein; het meest ging nog om in Anaconda's. In de meeste gevallen werd een kleinigheid beneden de pariteiten van New- York gehandeld. De affaire op de beleggings afdeling was van geringen omvang. Voor ds obligatiën uit de Oude Schuld kwamen frac- tioneel hoogere noteeringen tot stand. De 3—314 pCt. obligatiën konden zich iets verbeteren. Voor het overige vielen vrijwel geen mutaties waar te nemen. Van de Fransche fondsen wer den de in guldens luidende obligatiën wat lager, doch de in francs luidende obligatiën wat hooger afgedaan. WISSELKOERSEN. BEKEND REDDER OVERLEDEN. Vannacht is in den ouderdom van 77 jaar te Den Helder overleden Coenraad Coster, een van de weinige nog over levenden van de oude redders, die er met de vlet op uit trokken om schipbreukelin gen van in nood verkeerende schepen te redden. De thans overledene vheeft aan de red ding van meer dan .honderd menschen- levens een werkzaam aandeel gehad. Coster was drager van het kruis van ver dienste. hem 19 December 1888 door Keiger Frans Jozef van Oostenrijk verleend. UIT NED. OOST-INDIË MEDAN WEDER OPGENOMEN IN DE K.L.M. ROUTE. MEDAN. 9 Mei. lAnetal. De heer Aler. ohel van den vliegdienst van de KL M. verklaarde dat Medan thans weer defini tief door de KI M. zal worden aangedaan, zoowel op de uitreis als op de thuisreis. Hitier naar Florence. In gezelschap van den koning heeft Hitler zich vanmorgen van het Quirinaal naar het station Termini begeven, waar hij door Mussolini en de Italiaansche minisers werd opgewacht. Na van den koning afscheid te hebben genomen vertrokken Fuehrer en Duce om 9.30 uur naar Florence. Het programma houdt in: vanmiddag een bezoek aan het graf van de gevallen fascis ten „Santa Croce", waar hij een krans zal neerleggen. Vanavond zal een betooging van de bevolking worden gehouden op het Piazza della Stgnoria. Om acht uur van avond zal een officieel diner worden aange boden in het Palazzo Riccardi, waarna een galavoorstelling in het stedelijk theater zal worden bijgewoond, gevolgd door vuurwerk op de Arno. Te kwart over twaalf vannacht zal de Fuehrer met een specialen trein naar Duitschland terugkeeren (Dus het bezoek wordt niet verlengd.) ZEILWEDSTRIJDEN OP DE NOORDEINDERPLAS. De Watersportvereeniging ..Noord-Zuid'' te Nieuwkoop hield voor haar leden een onderlin- gen zeilwedstrijd op de Noordeinderplas. Dit was de eerste wedstrijd van dit seizoen. De uit slag was: Klasse A: 1. G. Pouw en 2. A. van Schaik. Klasse B: 1. H. van den Bosch en 2. W. van der Laan. Klasse C- 1. A. Ruiterman en 2. P Boer. Klasse D: 1. P. Tijsterman en 2. N. de Pater. Ondanks het betrekkelijk koude weer was er een groote belangstelling. Op 22 Mei a.s. zal wederom een zeilwedstrijd worden gehouden waarbij Nieuwkoop zal kam pen tegen zeilers van de vereeniging „Elf Hoe ven" uit Reeuw ijk. Londen 8.981/8. Berlijn 72,471/:. Parijs 5 05» Brussel 30.35 Zwitserland 41.27V-, Kopenhagen 40.121';. Stockholm 46.31. Oslo 45 15. New York 1 80 7/16 Praag 6.28. Oost. Bankpapier 18 3/4. Lire 7 70. Prolongatie V*. Part, disc 1/8. Daggeld 1 4. Registermarken 35 11/16. Crediet Sperr- marken 1013/16. Effectensperrmarken 101/2. Reismarken 491/2. Bankpapier 33. MA!Eï Men zie voor mogelijke Nagekomen Be richten en den Leidschen Raad pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 9 Mei. In de achter ons liggende week werd de in ternationale wisselmarkt in heftige beroering gebracht door de monetaire maatregelen in Frankrijk. De devaluatie van den franc werd allerwegen gunstig' uitgelegd, met het gevolg, dat zich voor dit alvies een groote vraag open baarde, zoodat het in een korte spanne tijds reeds niet onaardig boven de minimumgrens van 179 francs per Britsch pond kon stijgen Uiteraard ondervonden de overige, op den \oorgrond tredende valuta's daarvan den weer omslag en zelfs de Nederlandsche gulden had tegen het einde van de week van cenig aanbod te lijden. De positie van den Necierlandschen gulden is echter boven allen twijfel verheven en bovendien zou een afvloeiing van een ge deelte van de hier te lande ondergebrachte vreemde kapitalen niet veel kwaad doen. Dc terugtrekking van Fransch kapitaal kwam hier te lande hoofdzakelijk tot uitdrukking in reali saties op de effectenmarkt en de internationale fondsen. In het bijzonder Koninklijken, waren enkele dagen voor Parijsche rekening overwe gend aangeboden. Het aan de markt komende materiaal werd. zooals reeds uiteengezet, vlot opgenomen. Men vraagt zich thans af. of de waardevermindering van de Fransche munteen heid nog geruimen tijd na zal werken. En op deze vraag moet men natuurlijk het antwoord schuldig blijven. Reeds is de meening uitge sproken. dat de devaluatie van den franc ten aanzien van de positie van andere betalings middelen de noodige consequenties met zich mee zou kunnen brengen en in dit verband is vooral de Belga ter sprake gebracht. Van Belgische LEIDSCHENDAM, 7 Mei. Engelsche kom kommers 1ste soort f. 6.208.60, 2de srt. f. 4.90— 6.10, 3de soort f. 3.504.60, stek f.11.20; gele komkommers 1ste soort f. 78.20; 2de soort f. 5.80—6.50, 3de soort f. 4.60—5,20. stek f0.70— 1Kropsla. 1ste soort f. 23.30. 2de soort f1 1.80; Stoofsla f.4—5; Peen f. 14.10-16.50; bloem kool, 1ste soort i. 9—13, 2de soort f. 68.50, uit schot f3.505Tomaten, midd. f22.3023.10, groote ronde f.23—23.60. 2de soort f. 21.80 22.10 3de soort f. 146017.50. Andijvie per 100 f. 3.105.60, per KG. 1427 ct.; Spinazie 4 Ko. 21—33 ct.; Postelein f. 15.10—16.80; Raapstelen f. 0.701.00; Rabarber per 100 bos f. 5.106; Radijs f.130—1.80; Prei f.4.10—5.90; Selderie 70—90 ct. AMSTERDAM. 9 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 451 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lste kwal. 7480. 2de kwal. 6672. 3de kwal. 5064 per KG. slachtgewicht. 70 Melk- en kalf koeien f. 130—240 per stuk; Vette kalveren: 2de kwal. 5264. 3de kwal. 4050 ct. per KG. levend gewicht; 124 Nuchtere kalveren, f.5—9 per, stuk; 101 Schapen f.20—24 per stuk; 45 weide-lammeren f. 1113 per stuk. 434 Var kens: vleeschvarkens. wegende van 90110 KG. 6263 ct.. zware varkens 60—61 ct,. vette var kens 5859 ct. per KG. slachtgewicht. NAALDWIJK. Bond Westland, Veiling van 7 Mei. Peen 1418 ct. p. bos; sla f. 1.002.50 per 100 krop; bloemkool 7—1$ ct. per stuk; asperges 4055 ct. per bos; andijvie 2645 ct., spinazie 28 ct. per bak. Coop. Centr. Westl. Snijbloemenveiling, 7 Mei. Hortensia 3590 ct.. cineraria 1531 ct.. calla 1618 ct.. hangers 6-^12 ct. pier pot; madelieven 20—21 ct, per bak: Jap. lelies f.3.504.10, ro zen f.2 10—4,70 per 100; lathyrus 15—21 cent. irissen 10—18 ct.. anemonen 7—10 ct., tulpen 8—19 ct.. violieren 2032 ct. per bos. ROELOFARENDSVEEN. 7 Mei. Aardbeien 17—23 cent per doosje, sla f. 1.00—3.50 per 100 krop. peulen f. 1.60—2.70 per 10 pond. Aange voerd 16500 doosjes aardbeien. ROTTERDAM, 9 Mei. Veemarkt. Totale aan- \oer 1439 stuks, waarvan 521 vette runderen. 210 vette kalveren. 9 nuchtere kalveren. 235 schapen en lammeren. 459 varkens. Prijzen per KG.: vette koeien, lste kwal. 78. 2de kwal. 70. 3de kwal. 54—58 ct,; vette ossen 72. 66. 55—60; Vette kalveren f. 1.05. 90. 55—65; Varkens (le vend gewicht) 53. 52. 51; Schapen 55. 50. 45. Prijzen per stuk: Schapen lste kwal. f.29. 2de kwal. f.24, 3de kwal. f.18; Zuiglammeren 13. f12 en f8. ROTTERDAM, 9 Mei. Stemming prijs houdend. Buitenlandsche granen. Rogge: 75 77 kg. Noord-Russ. disp. f 7.85. 66^77 Ikg. Zuid-Russ. disp. f7 80. 73/74 kg. Zuid- Russ. stoomend f 7.60. No. 2 Noord-Amer. Western disp f7.45. - Gerst 67/68 kg. Z.- Russ. disp. f.154. 70/76 kg. Zuid-Russ. la dend gel. f. 155. Amerik. No. 2 disp. f. 146. Amerik. No. 3 disp. f. 144. ladend gel. f 139. Amerik. No. 4 disp. f. 144, ladend gel. f.139. Plata disp. f. 152. Karoon disp. f. 145. 67/68 kg. Turksche disp. f. 147. 68/69 kg. Pool- sche disp. f. 154. Haver: 55/56 kg. La Plata Clipped aangek, f. 6.65. Mals: Gele La Plata disp. f 180, verwacht f 179. La Plata nieuwe oogst aangek, f 184, stoo mend naar aank. f 164—159. Gele Amer. No, 2 aangek, f. 144, stoomend naar aank. f. 143.50—141.50 No 2 witte plfctte Zuid- Afrik. disp. f. 145 Gele Braziliaansche disp. f. 161. Gele Java aangekomen te Amster dam f. 172. Gele Jougoslavische gel. gest. f-141. Boekwei: Noora Amerik. dtip. f. 9.30 Mandsjoerijsche disp f. 9.20. Pool- sche Herrscbafts disp. f8.25. Binnenlandsche granen (per 100 KG Haver f6.256.75. Gerst Chevalier f. 7.25 —7.65. Rogge tot f. 7.50. Peulvruchten (per 100 KG.)1 Erwten, kleine groene f.8.5011. Schokkers f.13 17. Bruine boonen f. 10—15. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3