BUITENLAND Het vraagstuk van T sj echo-Slo waki j e LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 Mei 1938 Britsch-Fransche stap te Praag ▼EREENIGING .MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN TE LEIDEN". De jaarvergadering. In een der vertrekken van het Acade misch Ziekenhuis werd dezer dagen de jaarvergadering gehouden van bovenge noemde vereeniging. Uit het jaarverslag van den secretaris mogen wij het volgende aanstippen: De vereer.iging bevindt zich in een gun- stigen toestand. Het ledental, dat het vo rige jaar 174 bedroeg, is gestegen tot 215; het werk van de Zuster wordt meer en meer bekend en daardoor meer gewaar deerd, het doel en het streven der vereeni ging teekent Zich steeds duidelijker af, alle symptomen, welke het bestuur den moed gever., krachtig voorwaarts te gaan met het nuttige werk, waarvan door velen een dankbaar gebruik wordt gemaakt, maar dat meerderen zoo noode nog moeten mis sen. Het bestuur hoopt dan ook, dat de Vereeniging met de hulp van de velen, die haar een goed hart toedragen, een tijdperk van steeds meerderen bloei tege moet moge gaan. Het aantal organisaties dat lid is van de vereeniging. bedraagt 24. De exploitatie-rekening van de pennlng- meesteresse sloot met een nadeelig saldo van f. 2.12. Aan contributies en giften werd ontvangen een bedrag van f. 964.21, terwijl werd uitgegeven f. 966.33. Het be stuur is evenwel overtuigd, dat een beroep op medewerking van de leden niet onbe antwoord zal blijven. De penningmeesteresse werd op voorstel van de kas-commissie voor haar nauwkeu rig en accuraat beheer door het bestuur gedechargeerd. Het werk van de Zuster was weer van zeer uiteenloopenden aard. Er kwamen ook meer aanvragen om hulp dan het vorige jaar. Het gelukte de Zuster dank zij de medewerking van particuliere en kerkelijke vereenigingen of de overheid in véle gevallen het gewenschte resultaat te be reiken. De diabetes-nazorg, die verleden jaar op Initiatief van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst door de Zuster werd begonnen met onderzoek naar het opvolgen van de gegeven voorschrif ten. werd dit jaar voortgezet. Op 8 November 1937 werd in het huis houdelijk gebouw van het Academisch zie kenhuis door de Zuster een tentoonstelling georganiseerd van kindergoed, in den win ter te voren vervaardigd door een clubje dames werkzaam in dit ziekenhuis. Deze tentoonstelling trok vele bezoekers en was ook financieel een succes. lederen werkdag heeft de Zuster een spreekuur in het Academisch Ziekenhuis; sedert Juli 1937 werd ook éénmaal per week na het bezoekuur spreekuur gehou den in het Diaconessenhuis. Het aantal behandelde gevallen be droeg dit jaar 312. Het totaal aantal afge legde bezoeken was 1441; het aantal spreekuur-bezoeken bedroeg 458. UITVOERING LEIDSCH HARMONIE- GEZELSCHAP „DE POST". Een geslaagde avond. In de Stadszaal zijn wii Zaterdagavond wederom getuige geweest van de traditio- neele jaaruitvoering van het Leidsch Har moniegezelschap „De Post", onder leiding van den heer M. Bolderdijk. die ditmaal wel met bijzondere tevredenheid op dit concert kan terugzien. Een uit zeven num mers bestaand programma, waarvan enkele zeker niet gemakkelijk waren, hebben wij met veel genoegen beluisterd, dank zii de verzorgde en correcte vertolking, de mees terlijke lofwaardige zuiverheid en groote technische en muzikale beheersching. die in ruime mate betoond is. Nadat een frisch gespeelde „Blue Devils marsch" van Charles Williams een uit nemende introductie was geweest, trad de voorzitter, de heer J. G. Wakka naar voren, die een hartelijk welkomstwoord sprak, in het bijzonder tot de afgevaardig den van zustervereenigingen, zoowel uit de stad als uit de omgeving, oa. uit Voorhout. Lisse en Hazerswoude. alsmede tot den eere-voorzitter. Spr. herinnerde aan de behaalde succes sen op het concours in Zaandam (Juni 1937) waar de vereeniging niet minder dan drie prijzen in ontvangst kon nemen. Hij beval ten zeerste de te houden tombola aan en dankte de donateurs voor hun zoo zeer gewaardeerden steun. ZooaLs wij reeds opmerkten, waren de prestaties van het muziekgezelschap waar lijk uitstekend Daarvan getuigde allereerst de Cavalerie légere, die rhytmisch uiterst soepel werd vertolkt. Een medolieuze wals „Voorjaarsbloemen" van den compo nist A. J Plu. die zelf in de zaal aanwezig was. werd eveneens luchtig en knap ge speeld en oogstte veel succes; de heer Plu kreeg een apart applausje. In Rossini's „Variété sur Semiramis". bewerkt door Gadenne kwamen de verschillende soli in het algemeen goed tot hun recht in het bijzonder die van de tuba doch voor al de verschillende deelen van het Faust- ballet. vormden hoogehjk waardeerbare staaltjes van knap kunnen, waarin wij de klanknuanceeringen. de gracieuze tempi, de „schwung" van het slot levendig konden bewonderen. Zóó gespeeld, is het begrijipe- lijk, dat men er in Den Haag zulk een 1 groot succes mee oogstte. Dit was ook nu het geval en het applaus was wél verdiend zóó groot, dat de directeur zijn mannen kon laten opstaan. De Mozart-ouverture ,.Le Directeur des Theatre" was licht en fljn qua klankver houding en volkomen in stijl. Bravo! Met de ..Blaze Away" marsch. kranig ge speeld onder directie van den heer Wakka, werd de pauze ingeluid. „De Post" heelt bewezen, een ensemble te zijn, dat veel kan! Nadat men in de pauze de fraaie prijzen der tomtiola in ontvangst genomen had, was het daarna het Vanderville-ensemble „Leberio" waarbij John KIoos als confe rencier optrad, dat voor veel alleraardigst amusement zorg droeg. Een bal onder leiding van den heer H. J. Visser verhoogde de feeststemming, zoodat wij van een uitste kend geslaagden avond kunnen gewagen. PROPAGANDA-AVOND V.C.J.C.-KAMPEN In de kleine Stadsgehoorzaal organi seerde de Leldsche Vrijz. Chr. Jeugdge meenschap Zaterdag een propaganda- avond voor de kampen der Vrijzinnig Christelijke Jeugd-Centrale De voorzitter, de heer A. B. Bekius, opende met een korte inleiding den avond. Vervolgens lieten de leden van de Leidsche V.C.J C op het tooneel een vroolijke episo de uit het kampleven zien, n.l. de middag thee. De Kampcommandant", de heer F. Hengeveld. bracht er een echte kampstem ming In. De .Vrije Vogels" voerden een kamptooneelstukje op. dat veel succes oogstte. Tijdens de pauze werd druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid, om inlichtingen over de kampen te krijgen en zich op te geven als lid van de V.C.JC. Na de pauze kondigde de voorzitter het ernstige deel van den avond aan, het kampvuur. Mej Da. Elink Schuurman sprak, nadat de ..kampers" rondom het kampvuur waren gaan zitten, een ernstig woord. Na het zingen van het V.C.J.C.- kampvuurlled, ging men „naar de tenten". De leiders zongen tenslotte het „Wachter lied" De V.C.J C. kan op een zeer geslaag den kamppropaganda-avond terug zien NEO. NATUURHISTORISCHE VEREEN. Slotvergadering der afd. Leiden. Met een goed bezochte vergadering sloot de afd. Leiden der Ned. Natuurhistorische Vereeniging haar winterseizoen 1937/38. Het huishoudelijk gedeelte was spoedig af gewerkt, waarna aan verschillende leden het woord werd gegeven. Een tweetal hee- ren was op excursie naar Corsica geweest, waarvan zeer vele interessante belevenis sen te vertellen vielen, terwijl schitterende fotografiën een goeden indruk gaven van het indrukwekkende landschap. Een ander iid demonstreerde enkele planten. o.a. een fasciatie eener tulp, be nevens een stuk hout, dat door de paal worm. een door zijn borende eigenschap pen schadelijk schelpdier, geheel doorboord was. Een der dames vertoonde stereos- coopplaten van Joego-Slavië, waar mooie plekjes te bezichtigen waren. Het nu naderende zomerseizoen is de tijd der tochten ln de vrije natuur en eerst nadat dan oók een aantal excursies was vastgesteld, wérd deze vergadering gesloten. De Zaterdag J.I. gehouden collecte ten bate van het Reclasseeringswerk heeft hier ter stede f. 821.54 opgebracht. ENTRE NOUS R. v. A. Liefdadigheidsavond. Ten bate van het Centraal Genootschap kinderherstellings. en vacantlekolonies gaf de tooneelvereeniging „Entre Nous R. v. A." Zaterdagavond ln de foyer van de Stads zaal een „Bonte-Avond". Nadat de heer C. Koet een inleidend woord had gesproken, waarin hij speciaal het bestuur van de afd. Leiden van het Centraal Genootschap en de afgevaardig den der zustervereenigingen verwelkomde, werd „De verrassing" opgevoerd. „De ver rassing" bleek inderdaad een verrassing te zijn, niet alleen door den aardigen inhoud, doch ook door het uitstekende en vlotte spel, waarmede veel eer werd Ingelegd. Aan het tweede tooneelstukje was een orlgineele prijsvraag verbonden. De Entre- Nous-leden speelden het eerste deel van het stuk, tot aan het oogenblik, dat de echtge noot zijn vrouw met „een ander" aan treft, terwijl een drietal aanwezigen werd verzocht de „ontknooping" van dit huise lijke drama elk naar eigen inzicht te geven. De drie bedrogen echtgenooten kweten zich uitstekend van hun taak en wisten elk een zeer aannemelijke oplossing te vinden. Na de pauze werd tenslotte de vermake lijke historie van Archibald Blaasle opge voerd. Ook hiermede werd veel succes ge oogst. De entre-actes werden gevuld met een dansje, waarbij de Roto Colour Players voor de muzikale begeleiding zorgden. Besloten werd met een bal, waarbij de noodige attracties niet ontbraken en dat tot diep ln den nacht duurde. Vrijdag as. herdenkt de heer J. van Baaien, bestuurder bij de Haagsche Tram weg-Maatschappij Den Haag-Wassenaar- Leiden den dag, dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland heeft na afgelegd examen toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk den heer W. J. Schouten uit Den Haag, candidaat aan de Rijksuniver siteit alhier; de heeren F. Oberman en Ph. M. Becht, eveneens alhier werden toegela ten tot de Evangeliebediening in Noord- Holland, de heer I. de Tombe alhier tot die in Groningen. Het weekblad Handelsbelangen neemt o.m. op de crediteurenlijst ln het faillisse ment G. C. Hoogendoorn, melkhandelaar alhier. Deze lijst telt 17 crediteuren met een totaal passief van f. 89.031.63 waarvan prefe rent f. 48.411.17. De baten zijn nog niet vol ledig bekend. Dc Britschc gezant, Newton, heeft Zaterdagmiddag het aangekondigde bezoek gebracht aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en er bij minister Krofta op aangedrongen, dat het gewenscht is. dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering bij haar onderhandelingen met Henlein, den leider der Sudeten-Duitsche partij, een maximum aan concessies doet voor zoover vereenigbaar met de veiligheid van den staat. De Fransche gezant Delacroix heeft en soortgelijken stap bij den minister on dernomen. Krofta heeft in zijn antwoord gewezen op het nationaliteltenstatuut. dat op het oogenblik wordt uitgewerkt, en verder ver klaard, dat dit statuut ook wetsontwerpen betreffende een wijziging van het open baar bestuur in den geest van een regionale decentralisatie bevatten zal. Naar men verder verneemt, hebben de personeelreterenten van alle ministeries een gezamenlijke beraadslaging gehouden, waarbij men zich zou hebben bezig gehou den met de kwestie van de terugroeping van Duitsche staatsambtenaren uit de Tsje- chische en Slowaaksche gebieden van den staat. Er is geen sprake van, dat ln deze stap inmenging in de buitenlandsche aangele genheden van Tsjecho-Slowakije kan wor den gezien. Het minderhedenvraagstuk is van internationale beteekenis, aangezien de beginselen voor de oplossing ervan vervat zijn in het verdrag van St. Germain. Indien derhalve thans de Britsche en de Fransche regeeringen een vriendschappelijken raad aan Tsjecho-Slowakije geven voor dc op lossing van het minderhedenvraagstuk, en de Tsjecho-Slowaaksche regeering haar meening over dit probleem doen weten, dan geschiedt dit geheel ln het kader van het verdrag van St. Germain en overeenkom stig den geest van dit verdrag. De meening, die de Britsche en de Fran sche regeeringen uiteengezet hebben, ligt geheel in de lijn van het standpunt dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft inge nomen. Het wordt buiten twijfel geacht, dat de stappen der beide West-Europeesche mogendheden ook bij de openbare meening HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J E. Verkley, Botermarkt 13, Leiden. Lunchroom. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: banketbakkerij. DE AhGEMEENE TOESTAND. De as RomeBerlijn. Nog eens Abessynië. Nu Hitler en Mussolini Zaterdag hebben gesproken, is er eenig houvast gekomen ten aanzien van de as BerlijnRome. Opge vallen is, dat de Duce veel meer op de vlakte bleef dan de Fuehrer. Daarmee trouwens is ook de houding der Italiaansche pers in overeenstemming. Zoo laat b.v. de Giornale d'Italia duidelijk doorschemeren, dat de weg openstaat voor iedere concrete samenwer king. al blijft de vriendschap met Duitsch- land levend. De Duitsche pers volgt de rede van den Fuehrer op den voet. Zoo schrijft de ..Voel- kischer Beobachter" o.m.: honderdtwintig millioen Duitschers en Italianen zijn thans en daarmee begint het nieuwe tijdperk een blok van den vrede in en voor Europa geworden. Een blok van den vrede, waar langs de aanvallen en kuiperijen zullen af glijden van al degenen, die nog niet begre pen hebben, dat de toekomst behoort aan de echte volksstaten en niet aan de kabi netspolitici der oude school. In Frankrijk en Engeland is het verschil in toon der redevoeringen ook opgevallen. In de „Paris Soir" schrijft Sauerwein „Mussolini heeft Hitier voorgesteld te za- men en met anderen te zoeken naar een stelsel van internationale samenleving, dat voor ieder gelijke waarborgen voor vrede en veiligheid kan geven. Een dergelijke ver klaring had Berlijn niet van hem verwacht en Hitler is niet gekomen om deze taal aan te hooren. Is het niet mogelijk, dat de Fransche regeering, in plaats van zich te vreden te stellen met het uit den weg rui men van kleine geschilpunten, in het Euro- peesche kader een basis voor groote sa menwerking zoekt?" De „Intransigeant" schrijft: „Men zou zeggen, dat Mussolini getracht heeft zijn eigen volk en het buitenland gerust te stel len. terwijl Hitier ieder uitgenoodigd heeft de kracht van zijn gewapende hand te duchten. Raillemont schrijft in Le Jour-Echo de Paris": voor het oogenblik kan men opmer ken. dat de algemeene voorwaarden voor een overeenkomst met Frankrijk gunstiger zijn en dat het resultaat der besprekingen, die eerlang zullen worden hervat, met groo- ter optimisme moet worden beoordeeld. Wladimir d'Ormesson schrijft in de „Figaro" Het feit is daar, Italië is de gevangene ge worden van de impulsieve buitenlandsche politiek, die het sinds vijftien jaren heeft gevoerd. Een politiek, welke, behalve voor een korte tusschenpoos, vooral bestond uit het spelen van het Duitsche spel, mede werken aan de verheffing der Duitsche macht, zijn lust naar geweid en overheer- sching begunstigen, in het kort, het op wekken van het pan-germanisme, tot den dag, waarop dit zich voor zijn poorten zou installeeren. Duitschland heeft Italië ge bonden, liet dit als achterdeur voor zijn politiek slechts de zuidzijde, waar voor Italië alle moeilijkheden en gevaren liggen." Verwacht wordt, dat de werkelijke betee kenis van de besprekingen tusschen Hitier en Mussolini op 14 Mei bekend zal worden. Op dien dag spreekt Mussolini te Genua en men verwacht, dat hij dan een duidelijker omschrijving van de Italiaansche politiek zal geven. Men gelooft, dat Mussolini be loofd heeft, de Duitsche pogingen tot het herzien van den status der Sudeten-Duit- schers diplomatiek te steunen, doch er bij Hitler op aangedrongen heeft alles te doen om een oorlog te voorkomen. Verder denkt men. dat Hitler over de Duitsche koloniale eischen heeft gesproken. Dat daarover van officieele zijde gezwegen wordt, wordt be schouwd als een aanwijzing, dat Mussolini vastbesloten is de goede betrekkingen met Engeland te handhaven en de Britsche openbare meening op geen enkele wijze te verontrusten. Intusschen komt heden te Genève de Volkenbondsraad bijeen. De kopstukken als lord Halifax, Bonnet e.a. zijn reeds ge arriveerd er hebben al contact met elkaar gehad. Van Abessjjnsche zijde verneemt 'men. dat Haile Selassie de volgende personen heeft aangewezen om hem in den Vol kenbondsraad te vertegenwoordigen, wan neer de kwestie der erkenning van de Ita liaansche souyereiniteit over Abessynië ter sprake zal komen: Atezaz, hoofd der lega tie en permanent gedelegeerde van Abes synië bij den Volkenbond. Ato Ephren en Medhen, toegevoegde gedelegeerden, sir Norman Angell, professor te Brierley en Stanley Jevons. Aan den vooravond van de zitting van den Volkenbondsraad publiceert de Negus voorts een brochure, met. het doel aan te toonen, dat Abessynië zich nog steeds te gen de verovering door Italië verzet. In dit document wordt o.a. gezegd, dat tal rijke Italiaansche garnizoenen vernietigd zijn, en dat Mohammedanen en Christen dom steeds nauwer samenwerken om zich tegen het Italiaansche gezag te verzetten. Tenslotte wordt de wensch uitgesproken, dat een internationaal onderzoek naar den toestand in Abessynië wordt ingesteld. BELGIË. De moeilijkheden nog niet opgelost. De ministers Spaak en Desmet zijn naar Parijs gegaan om met Bonnet te praten over de economische betrekkingen tusschen beidie landen na de stabilisatie van den Franse hen franc. Overigens heeft de dag van gisteren wei nig wijziging gebracht Wel hebben de ka tholieken vergaderd, doch een oplossing der moeilijkheden schijnt niet nader te zijn ge komen. Degrelle heeft op 9 plaatsen het woord gevoerd en natuurlijk hevige aanvallen op de regeering gedaan. in Tsjecho-Slowakije een gunstigen w«r, klank zullen vinden. Op het aanbod van Groot-Brrttannlë en Frankrijk op economische hulp te verleenen aan de Donaulanden zal Tsjecho-Slowikije waarschijnlijk antwoorden door het vol gende te verzoeken: le. Dat de westelijke mogendheden een leening aangaan om Tsjecho-Slowakije en zijn nabuurlanden te bevrijden van den, als gevolgvan de groote bedragen aan bevro ren credieten, gedwongen band met Duitschland. 2e. Dat nieuwe handelsovereenkomsten worden aangegaan, waarbij een deel van den handel tusschen deze landen en Duitschland wordt geleid naar Groot-Brit- tannlë en Frankrijk. Hetzelfde zou ook van toepassing dienen te zijn op Hongarije en de landen der Klei ne Entente aangezien de economische In vloed van Duitschland op Hongarije, 200 wordt verklaard, zou kunnen leiden tot een politieken invloed, waardoor een Duitsche wig in den Balkan gedreven zou worden. In dit verband nog het volgende: Het Roemeensche blad Unlversul publi ceert een onderhoud met den Duitschen rijksminister van financiën, Schwerln von Krosigk. waarin deze o.m. zou hebben ver klaard, dat het de wensch is van Duitsch land de economische betrekkingen met de staten van Midden en Oost-Europa nog meer te ontwikkelen dan tot dusverre, het geen zeer natuurlijk is, aangezien de struc tuur van de betrokken, elkander aanvul lende huishoudens daartoe leidt. De pogin gen van een deel der daarbij belang heb bende Europeesche pers om in de bevorde ring van deze economische samenwerking aanspraken op de politieke hegemonie 01 tendenties tot economische onderwerping te zien. zijn niet ln overeenstemming met de Duitsche wenschen. Duitschland wil veeleer een economische samenwerking op grondslag van volkomen gelijkheid en loya liteit. Voorts heeft de rijksminister het blad verklaard, dat ln 1940 het Rljn-Donau- kanaal gereed zal zijn. Deze ader zal een nieuwe en zeer waardevolle factor zijn 1 de ondersteuning der samenwerking. In deze nieuwe vergemakkeling der verkeers verbindingen tusschen de staten van hit Noorden en die van het Midden en Zuid oosten ligt niets verontrustends, zij kan sieohts voldoening en hoop op een beteren wereldtoestand wekken. ROEMENIË. Oud-premier Goga overleden Dc vroegere minister-president, Octa- vian Goga, is Zaterdagmiddag om twee uur op het kasteel Ciucea in Zeven burgen overleden. De regeering heeft besloten den oud- premier een staatsbegrafenis te geven in Boekarest of in Ciucea. ENGELAND. Zal Ormsby Gore aftreden De vader van den minister van koloniën Ormsby Gore, lord Harlech, is te Oswestry overleden. Daar de minister de eenige zoon is, zal hij den titel van lord Harledh erven en dien naam dragen. Hij treedt dan af als Lagerhuislid en zal zijn Intrede doen in het Hoogerhuis. Dit zal waarschijnlijk tot ge volg hebben, dat hij ook zijn functie in het kabinet opgeeft. LUXEMBURG. Betuiging van nationale onafhankelijkheid. De zes afgevaardigden der oppositie heb ben het bureau van de Kamer in een brief verzocht, op Woensdag a.s. een buitenge wone vergadering van de Kamer te beleg gen, ter gelegenheid van de herdenking van het verdrag van Londen van 1867, waar bij de onafhankelijkheid en de neutraliteit van het groothertogdom werd bevestigd. Deze vergadering zou aan de regeering en aan de afgevaardigden de gelegenheid geven om op plechtige wijze, namens alle Luxemburgers, zonder uitzondering, hun aanhankelijkheid te betuigen jegens het vaderland, en deszelfs vrijheid en onaf hankelijkheid. Wijlen Goga. Goga werd ln 1881 geboren te Reshinar, dat toen nog Hongaarsch was: hij was overigens van zuiver Roemeenschen oor sprong. Na te Boedapest en Berlijn ge studeerd te hebben, stichtte hij in 1902 het Roemeensche litteraire tijdschrift „Lucea Farui". Voor zijn gedichen, die be trekking hadden op het leven in Trans- sylvanië, kreeg hij den natlonalen letter kundigen prijs. Na den oorlog werd hij leider van het tijdschrift „Tara Noastra", voorzitter van de Roemeensche unie van letterkundigen en lid der academie voor wetenschappen. Ook als politicus trad hij op den voor grond. In 1922 werd hij minister van Eere- dienst, van 1926 tot 1927 was hij minister van Binnenlandsche Zaken. Hij had Intusschen een eigen partij op gericht, die ln 1935 fusionneerde met de partij van prof. Cuza. Goga werd toen lei der van de Christelijk-nationale partij. Deze partij was anti-semietisch georlën- i tcerd. ..Roemenië voor de Roemenen" was I Goga's leuze en daaronder verstond hij ook bestrijding van buitenlandsche Invloe den op het economische leven. Toen Goga 28 December 1937 premier werd, was een van zijn eerste daden, scherpe maatregelen tegen de Joden af te kondigen. Lang heeft zijn bewind, dat veel kritiek uitlokte, niet geduurd. Op 10 Februari werd hem door den koning on verwachts zijn ontslag verleend. FRANKRIJK. JEANNE D'ARC -FEESTEN. Rede van Jouhaux. Te Parijs is gisteren het nationale feest voor Jeanne d'Arc op de gebruikelijke wijze gevierd. Aan de officieele plechtigheid na men Daladier en verschillende leden der regeering deel. Na de officieele plechtigheid defileerden de oudstrijders, studenten, padvinders. Action francais en voor de eer ste maal de Parti Populaire francais, voorts de Parti social francais, welker leden „leve Larocque" riepen. Eenige tegenbetoogers riepen „nationale eenheid", maar inciden ten deden zioh niet voor. Larocque legde, een krans by het standbeeld van Jeanne d'Arc, waar zooveel bloemen werden gede poneerd, dat zy tot het vaandel van het monument reikten. De secretaris-generaal van de C.G.T, Jouhaux, heeft een rede gehouden op het vakvereenigingscongres ln het departement Rhone. Hij zeide, dat het noodlg is groote werken aan te vatten met de winst, die de regeering uit de devaluatie trekt. De C.G.T.. wil een betere verdeeling van het crediet ten behoeve van kleine en middenindustrie, zij wil ook nationalisatie van het levensverzekeringsbedrijf, van het vervoer en van de distributie der hoog spanningsenergie. De rustpoos is geëin digd: de C.G.T. wil de Volksfrontregeering tot de tenuitvoerlegging van een program ma nopen. Onverwyid moeten maatregelen ter stimuleering van het economische leven genomen worden. Sprekende over de vredesvraagstukken zeide Jouhaux: „wij willen geen kruistocht, maar wy zullen niet wyken voor den fas- cistischen kruistocht, waarmede men ons bedreigt. Niemand hier wil een oorlog ont ketenen, doch ons volk zal niet dulden, dat men zyn onafhankeiykheid bedreigt", DUITSCHLAND. MBDE VAN MINISTER FUNCK Nog: een aanklacht tegen een Habsburger. De minister van economische zaken. Walter Funck. heeft te Frankfort op het congres der handwerkslieden een uiteen zetting gegeven van „de taak en de be- teekenis van het Duitsche handwerk dat bijna een zevende deel der bevolking brood verschaft en geroepen is om waardevolle rol te spelen in de tenuitvoer legging van het vierjaren-plan. Dc minis ter kondigde aan. dat binnenkort maJ** regelen zullen worden genomen ten be hoeve van de handwerkslieden, die de ge volgen van den hoogen leeftijd ondervin den. Hij besloot met de woorden: „niette min zijn er grenzen aan de mogelijkheden van het nationaal-socialisme, dat reeos groote dingen volbracht heeft. Wij Kun nen niet alles in eens doen en men kan niet van ons vergen, dat wij de groj).tJe' van Duitschland bevestigen en tegelijker tijd een paradijs op aarde scheppen". Reuter meldt uit Berlijn, dat ds. Nie- möller, die nog steeds eenzame opsluitlns in een concentratiekamp bij Beriyn onder gaat. in de afgeloopen week naar hei hoofdbureau van politie gevoerd is een ondervraging. Mevrouw NiemoUe' mocht haar echtgenoot daar gedurende "en kwartier spreken. Het aantal gean.*£ Leerde predikanten en leden der Belt* dende Kerk is in deze week van 6 tot gestegen. Tegen Feiix von Habsburg, broeder van aartshertog Otto, is een bevel tot aan* houding uitgevaardigd wegens diefs'tal. Felix von Habsburg, die opgeleid weed m de Theresiaansche militaire academe heeft, toen hij op 11 Maart uit Oostei.nl» uitweek, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, het geheele zilveren, aan den staat M" hoorende tafelbestek en het tafeigoeo meegenomen, naar thans is gebleken. ue waarde van het gestolene is aanzienlij*. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2