De spil Rome-Berlijn SCHUDT UW LEVER WAKKER Voor de 101ste zitting van den V olkenbondsraad Bevestiging en intrede van ds. G. C. van Niftrik LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 9 Mei 1938 Besprekingen in de schaduw van belangrijke politieke gebeurtenissen Bij de Ned. Herv. Gem. te Rijnsburg Hitler en Mussolini wisselen tafelredevoeringen FAILLISSEMENTEN /CUEEP/ TJIINCIM iVan onzen specialen medewerker). GENEVE, 9 Mei. Heden beginnen in het nieuwe paleis van den Volkenbond, in het Ariana-park te Genève. de besprekingen van den Vol kenbondsraad. Het is ditmaal een zitting van groote beteekenis, of beter gezegd, het zal een zeer belangrijke bijeenkomst worden. Deze beteekenis zal echter meer van passieven aard zijn. Positieve resul- laten zijn niet meer te verwachten. De be teekenis van deze bijeenkomst schuilt veel meer in het feit, dat zij nog plaatsvinden kan Zelden is de Volkenbondsraad in de schaduw van zulke geweldige en treffende politieke gebeurtenissen bijeen gekomen als thans. Deze zitting vindt immers plaats in de schaduw van gebeurtenissen, welke bij een ideale functioneering van den Volkenbond, bij een royale vervulling van het Volkenbondspact en andere inter nationale verdragen, niet zouden heb- cen plaatsgevonden Deze schaduw verduistert de lichtpunten, welke van den niet-politieken arbeid van den Volken bond uitgaan zijn werkzaamheid op so ciaal. hygiënisch en economisch gebied Zelden hebben tegelijk zulke geweldige politieke gebeurtenissen plaatsgevonden uie in belangrijke mate de ontwikkeling, ja het bestaan van den Volkenbond beïn vloeden kunnen, dan den laatsten tijd. Wanneer men de dingen oppervlakkig bekijkt. moet reeds vastgesteld worden, dal al deze gebeurtenissen zich eigenlijk buiten het mechanisme van den Volken bond afspelen, ja in vele gevallen zelfs, zonder dat de Volkenbond "o het tapijt gebiacht wordt; in ieder geval echter zon der dat de Volkenbond zijn invloed kan Dauwenden, welke in normale gevallen cis vanzelfsprekend ton worden be- -cr.ouwd Deze gebeurtenissen kan men in twee groepen verdeelen. In de eerste groep moeten de gebeur tenissen geplaatst worden, waarbij men ter verwezenlijking van een politiek doel van de wapens gebruik maakt of maakte. Deze zijn: de burgeroorlog in Spanje, of zooals velen zeggen, de internationale oorlog op het Iberische schiereiland; de roof-oorlog van Japan in China, of zooals anderen zeggen, de strijd tegen het bolsje wisme in Azië; de gewelddadige wijze, waarop Oostenrijk zijn onafhankelijkheid verloor, of zooals van verschillende zijden dit feit genoemd wordt, de Anschluss van Oostenrijk. Tot de tweede groep gebeurtenissen be- hooren De besprekingen van Engeland met Ita lië en het bevredigende resultaat, n.l. een overeenkomst, waarvan het in werking treden afhankelijk is van het beëindigen van den Spaanschen burgeroorlog. Mis schien mogen wij er in dit verband aan nerinneren, dat de Engelsche onderhande laar tijdens deze besprekingen, lord Perth, de Engelsche gezant in Rome, identiek is aan sir Eric Drummond, den eersten secretaris-generaal van den Volkenbond. Verder behooren tot deze groep het con tact tusschen Frankrijk en Italië, dat in de komende dagen in een concreet sta dium zal treden en waarvan te verwach ten ls. dat het aan een onmogelijken en gevaarlijken toestand een einde zal ma ken. Tenslotte moet in dit verband ook nog genoemd worden de onderteekening van een politiek verdrag van zeer groote beteekenis tusschen Engeland en Ierland. Dit verdrag maakt een einde aan een lange reeks tragische misverstanden. Hier bij kan nog opgemerkt worden, dat het Britsch-Iersche conflict geen interne En gelsche aangelegenheid was, want ook Ier land is zelfstandig lid van den Volken bond. De eerste groep omvat gebeurtenissen, welke politieke onrust veroorzaken en den wereldvrede ernstig in gevaar brengen; de tweede groep bestaat uit gebeurtenis sen, welke de politieke rust en stabilisee ring van den toestand ten goede komen. In beide gevallen had het Volkenbonds mechanisme geen invloed; daar, waar zijn bemiddeling werd ingeroepen, Spanje en China, faalde het volkomen. En op den achtergrond van het politieke wereldgebeuren zien we dan nog de lang zaam veranderende houding der landen, welke nog tot den Volkenbond behooren. We memoreeren in dit verband: het aftre den van Eden als minister van buiten- landsche zaken in Engeland, waardoor de Volkenbondsgedachte haar ijverigsten ver tegenwoordiger in Downingstreet verloor; de veranderde houding der Roemeensche regeering, die een volgens het verdrag verplichte behandefing van haar minder hedenvraagstuk ihet Jodenprobleem) door oen Volkenbondsraad als een aantasting van haar rechten wenscht te beschou wen; het afwijzen door de „neutrale sta ten" de trouwste aanhangers van het Volkenbondsideaal van de verplichtin gen. welke het pact hen oplegt, het steeds actueeler wordende nationaliteiten-pro bleem in Tsjecho-Slowakije; de steeds koeler wordende houding van Polen tegen over den Volkenbond welke ditmaal weer lot uiting komt door het feit, dat de Pool- ■ïClie minister van buitenlandsche zaken, Beek, niet naar Genève gaat; de spanning In het nabije Oosten. Palestina enz. En als donkerste wolk aan een donkeren hemel mogen we niet vergeten, den on- zinnigen bewapenings-wedloop, waarin groote gevaren schuilen en welke oorzaak ie. dat het wantrouwen steeds grooter wordt, de economische ontwikkeling be dreigd wordt en de burger steeds grootere lasten moet dragen. Het is dus een zeer bewolkten hemel, waaronder de Volkenbondsraad thans voor zijn 101ste zitting in het vredespaleis aan het Meer van Genève bijeenkomt. Geen regisseur en wij bezitten tegen woordig in verschillende groote staten van Europa toch zeer knappe politieke regis seurs! zou een beteren achtergrond hebben kunnen opbouwen om de aan de groene tafel gezeten ..acteurs" van den ernst van den toestand, de historische be teekenis van het oogenblik en hun groote verantwoordelijkheid goed te doordringen, dan de achtergrond, welke gevormd wordt door de groote politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd. Zullen het woorden, slechts woorden, weer woorden zijnOf ditmaal ook daden Het is helaas te vreezen. dat, zooals reeds vermeld, deze raadszitting geen positieve resultaten zal opleveren. Pessi misten zullen wel zeggen, en misschien niet heelemaal zonder grond, dat wan neer deze geweldige gebeurtenissen den Volkenbond niet tot actie kunnen brengen, hel meest eclatante bewijs geleverd is, dat de Bond, zooals hij op het oogenblik be staat en in den tegenwoordigen tijd, iedere beteekenis als centraal politiek wereld orgaan verloren heeft en dat een operatie aan „hoofd en ledematen" meer dan nood- -akelijk is. Men mag aannemen, dat de pessimisten gelijk zullen krijgen, doch daarom mag echter nog niet beweerd worden, dat de Volkenbond overbodig geworden is, dat hij stervend of reeds geheel dood is De Vol kenbond is als een ernstige zieke, hij moet voorzichtig behandeld worden en men moet met geduld het oogenblik afwachten, waarop met kans op genezing een ope ratie ondernomen kan worden. Ter ver duidelijking van de tegenwoordige situa- iie kiezen wij een beeld, dat ons uit het economische leven der staten allen goed bekend is. Vaak hebben wij het in tijden van ernstige economische crises reeds meegemaakt, dat de regeeringen overgin gen tot het sluiten der beurzen, ten einde een financieele paniek te vermijden. Dit beteekende echter niet, dat de beurs als instrument van den handel overbodig was geworden, of dat het door een ander or gaan zou moeten worden vervangen. Een dergelijke maatregel beteekende dat het beursmechanisme niet meer overeenkom stig zijn doel functioneeren kon. Wij her inneren er in dit verband ook aan, dat in zulke tijden z.g. „zwarte beurzen" ontston den, doch degenen, die zich aan deze beurzen waagden moesten hun affaires duur betalen! Misschien kan men ook tegenwoordig zeggen, dat de politieke za ken, welke den laatsten tijd bulten de po litieke beurs aan het Meer van Genève afgesloten zijn, den contractanten duur te staan zullen komenLaten we hopen, dat men vroeg of laat het Geneefsche in stituut. na eenige veranderingen, tot nieuw ieven zal brengn en dat aan dezen „beurs'' de politieke affaires met normale kosten en normaal risico afgewikkeld worden. Hoe spiegelen zich nu de besproken po litieke gebeurtenissen af op de agenda van de heden aangevangen raadszitting? Daar is in de eerste plaats Abessynië. Engeland heeft de behandeling van het Abessijnsche vraagstuk door den raad ver langd. De dagbladen hebben hierover reeds het een en ander medegedeeld. Te vermelden is slechts, dat Abessynië geen iid van den raad is en dus ook niet mede beslissen kan. De Abessijnsche delegatie zal slechts in een openbare zitting aan de groene tafel mogen plaats nemen, om het besluit van den raad te vernemen. Dit be sluit kan niet anders zijn dan een cor recte juridische verklaring, dat de leden van den bond de vrijheid hebben zelf standig een besluit inzake Abessynië te nemen De Abessijnsche delegatie zal dan alleen nog maar een platonische verkla ring kunnen afleggen voorde galerij! De Chineesche regeering zal weer klach ten indienen over verdrag-schendingen en gewelddaden door de Japanners, klach ten, welke hoogstens een formeel-juridi sche beteekenis kunnen hebben. De Spaansche minister van buitenland sche zaken zal in ontroerende woorden het onrecht schilderen, dat de „non interventie" voor Spanje beteekent. Ook aeze verklaring zal zonder practische uit werking blijven. Chili zal in dreigende woorden verande ring van het Volkenbondspact eischen en zal dan verwezen worden naar de volks verzameling van den Volkenbond, de Assemblee, welke in September zal plaats vinden Het vraagstuk van de Oostenrijk- sche vluchtelingen zal slechts formeel be handeld worden. De overige punten op de agenda zijn ge wijd aan de lapporten van de verschil lende commissies, welke in normale tijden meer dan een vluchtige beschouwing zou den verdienen. Deze bijeenkomst van den Volkenbonds raad wordt ongetwijfeld gekenmerkt door dc afwezigheid van Eden Een pijler van den bond ontbreektEden zal door lord Halifax vervangen worden. In werkelijk heid echter zal de wil van Chamberlain dt besprekingen beheerschen, onzichtbaar, maar gebiedend. Hij is een realist, die geen vrees kent om een bepaald principe over boord te werpen, ten einde een practisch resultaat te bereiken en aan gevaarlijke spanningen een einde te maken. Onder Chamberlain's waakzaam oog zal de 101ste raadszitting zonder vuurwerk, maar ook zonder explosies verloopen. De realist Chamberlain zal onzichtbaar een onwerkelijke raadszitting presideeren Zal Litwinoff misschien nog voor een kleine verrassing zorgen? Men zal dit, evenals zooveel andere dingen, moeten afwachten. Geduld en nogmaals geduld! (Nadruk verboden). Ds. G. C. van Niftrik. Het was gisteren voor de Ned. Herv. Gemeente te Rijnsburg een zeer belangrijke dag. Nadat, tengevolge door het overlijden van ds. Ph. Peter deze gemeente ruim 15 maanden zonder eigen predikant was ge weest. werd ds. G. C. van Niftrik uit Vol- lenhove in de morgengodsdienstoefening in ziin ambt bevestigd door den consulent ds. H P. Fortgens uit Voorschoten. Er bestond voor dezen dienst groote be langstelling. Na in zijn inleidend woord ge wezen te hebben op de ernst van het oogenblik en op de roeping en taak van den dienaar des Woords sprak ds. Fortgens naar aanleiding van Joh. 21 1518 daarbij wijzend op; 1. de diep ingrijpende vraag van den opgestanen Heiland aan Zijn discipelen en 2. de schoone, veel omvatten de taak. die den discipelen op de schouders wordt gelegd. De beteekenis van deze vragen aan Petrus zün ook van toepassing op eiken prediker, wiens ambt zoo vaak ontmoedigend, maar, optredend bii de gratie Gods, toch ook zoo bemoedigend is. Nadat de eigenlijke bevestiging had plaats gevonden, zong d? gemeente den nieuwen leeraar de zegenbede uit Ps. 134 toe. Daarna sprak ds. Forgens een persoonlijk woord als bevestiger Hij prees den kerke- raad en de gemeente voor hun hartelijk medeleven en wenschte ds. van Niftrik Gods zegen toe op ziin veel omvattenden arbeid in deze groote gemeente. Des middags had in het overvolle kerk gebouw de intrede plaats. Na voorzang, Daar Zaterdag tengevolge van het weel de manoeuvres van de luchtmacht en het leger niet zijn doorgegaan, heeft Hitier den dag doorgebracht met het bezichtigen dei- bezienswaardigheden van de stad. Het noenmaal heeft bij gebruikt bij den prins van Hessen, waarna hij naar het Quirinaal terugkeerde, waar hij den Poolschen ge zant ontving. Na gezamenlijk een bezoek aan het musea te hebben gebracht, hebben Hitler en Mussolini in het Quirinaal nog een langdurig onderhoud gehad. 's Avonds heeft de Fuehrer aangeze ten aan een diner, dat Mussolini in het Venezia-paléis te zijner eere had laten aanrichten. Mussolini hield een tafelrede, waarin hij zeide dat Hitler's bezoek aan Rome het bondgenootschap tusschen Duitschland en Italië voltooit en bezegelt. Duitschland en Italië heb ben zich den laatsten tijd bevrijd van het kwaad van tweedracht zaaiende ideologiën om het nieuwe volksregime te scheppen, dat het kenmerk van deze eeuw is. Duitschland en Italië hebben de uto pieën achter zich gelaten, waaraan Europa in blindheid zijn lot had toevertrouwd, om onder elkaar en mej. de anderen een regime van internationale samenleving te zoeken, dat op gelijke wijze voor allen doeltreffen de garanties voor gerechtigheid, veiligheid en vrede zou kunnen bieden. Daartoe kan men echter slechts geraken, wanneer de elementaire rechten van ieder volk op le ven, arbeid en verdediging loyaal erkend worden, en wanneer het politieke even wicht berust op de werkelijkheid der histo rische krachten, die het zijn basis en zijn karakter verleenen. Wij zijn ervan over tuigd. dat de volken van Europa op deze wijze de rust en den vrede zullen vinden, die onmisbaar zijn om de grondslagen van de Europeesche cultuur te beveiligen. Mus solini besloot met zijn glas op te heffen op de gezondheid van zijn gast, op den bloei van het Duitsche rijk en op de onverbreek bare vriendschap tusschen de beide volken. In zijn antwoord zeide Hitier: „Se dert het oogenblik, waarop ik den Italiaanschen bodem betrad, heb ik overal een atmosfeer van vriend schap en sympathie ontmoet, die mij diep getroffen heeft. Duitschland en Italië hebben gelijke belangen en zijn door hun gelijke wereldbeschou wing nauw met elkaar verbonden. Daarmede is in Europa een blok ont staan van 120 millioen menschen, die vastbesloten zijn, hun eeuwige levens rechten te beschermen en zich /e ver dedigen tegen alle krachten, die zouden pogen, zich tegen hun natuurlijke ont wikkeling te verzetten. Uit dezen strijd tegen een wereld van onverstand en verzet, dien Duitschland en Italië schouder aan schouder moesten voe ren. ls langzamerhand een hartelijke vriendschap tusschen de beide volgen ge groeid. Deze vriendschap heeft haar kracht tijdens de gebeurtenissen der laatste jaren bewezen. Het is volkomen natuurlijk, dat onze beide voken deze vriendschap in voortdurende samenwerking ook voor de toekomst uitbreiden en verdiepen. Sedert Romeinen en Germanen elkaar in de geschiedenis voor de eerste maal ont moetten, zijn 20 eeuwen verloopen. Thans verrijst, dank zij uw geschiedkundigen arbeid, Benito Mussolini, de Romeinsche staat uit grauwe overleveringen tot nieuw leven. En ten Noorden van U ontstond uit talrijke stemmen een nieuw Germaansch rijk. Wijzer geworden door de ervaring van twintig eeuwen willen wij beiden, nu wij rechtetreeksche buren geworden zijn, de natuurlijke grens trekken, die de voorzienigheid en de geschiedenis duidelijk tusschen onze beide volken getrokken hebben. Het is mijn vaste wil, dat het Duitsche volk daarom de door de natuur tusschen ons beiden opgerichte Alpengrens voor immer als een onaantastbare beschouwt". Hitier verzekerde voorts, dat, evenals Mussolini en zijn volk in dagen, rijk aan beslissingen, Duitschland vriendschap heb ben bewezen, hij (Hitler) en zijn volk Italië in moeilijke uren dezelfde vriendschap zullen bewijzen. De dag van gisteren. Ter eere van Hitier zijn gisteren luoht- manoeuvres in groot verband gehouden, waaraan door de modernste vliegtuig typen werd deelgenomen, en die onge veer een uur duurden. Zoodra Hitier en de Koning op het vliegveld waren ver schenen, vloog een eskader van 25 toe stellen in hakenkruisformatie voorbij, terwijl de oefeningen besloten werden door een formatievlucht in den vorm van een lichtorenbundel. Tusschen deze beide demonstraties werden voorstellingen gege ven van borbardementen, gericht op een doel. dat een groote haven met werven voorstelde. De bommen werden van ver schillende hoogten neergeworpen, waarbij de vliegers groote vaardigheid toonden. Na de militaire oefeningen heeft Hitier ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelenzijnsleehtslapmiddelen. U moet CARTER' S LEVER PILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. 2412 angez. Med.) op uitnoodiging van den Koning het dejeuner gebruikt in de villa Rospigliosl, vlak bij de zee in Santa Marinella. Aan tafel zaten Mussolini, de kroonprins en vele Italiaansche en Duitsche hooggeplaat ste persoonlijkheden aan. Tegen twee uur begaf het gezelschap zich weer naar Rome Des middags was Hitier aanwezig op een tea. die werd aangeboden door den Itali aanschen ambassadeur te Eerlijn. Attollco. Vervolgens bezichtigde hij het Colosseum. De Duce en de Führer werden gister avond bij hun aankomst op het Forum Mussolini door de leden der Fascistische Academie, de scholen der Fascistische jeugdbonden, de jonge fascisten en de avantguardisten met getrokken dolk be groet. Carabinieri en Balila te paard brach ten de eerbewijzen. Vijfduizend fakkeldra gers der avantguardisten marcheerden ver volgens op en vormden een vlammend hakenkruis. Daarna schreven zij met hun fakkels een reusachtig „Heil Hitier" en een „Vlva I Duce". Schermers, boksers, worste laars. turners en turnsters vertoonden hier prestaties. De menigte riep herhaaldelijk Hitler" en „Duce", waarvoor de beide staatslieden dankten. Het slot van de feestelijkheden op het Forum Mussolini werd gevormd door een uitvoering van het tweede bedrijf van Wagners Lohengrin op een podium van 1120 bij 50 meter. Hitler en Mussolini ge bruikten vervolgens het avondmaal in de Villa Madama. Op het terras sloegen zij daarna het groote vuurwerk aan de Tiber gade. Te Berlijn verwacht men, dat Hitier niet vóór Woensdag naar Duitschland zal terugkeeren. Men veronderstelt, dat het bezoek met een dag verlengd zal worden. Men verwacht, dat de koning en ko ningin van Italië het volgende jaar een bezoek aan Duitschland zullen brengen. Algemeen wordt n.l. aangenomen, dat Hit- Ier, als Duilsch staatshoofd, het Italiaan sche koningspaar tot een bezoek zal uit- noodigen. Over een datum ls nog niets bekend. votum, schriftlezing en gebed. herinnerd, ds. van Niftrik aan de blijdschap van et- meente en leeraar. die thans aan elkaar zouden verbonden worden. Als tekst koos hij Joh. 3 36 en bepaald, zijn gehoor allereerst bii het geloof in den Zoon Dit moet voorop staan; het is eea genade Gods en beteekent gehoorzaam heid Geloof en ongehoorzaamheid pjn schrille tegenstellingen. Geloof is de eenige en groote voorwaarde om het eeurn,, leven te hebben. Het ware geloof moet zijn bekeering en wedergeboorte tot. het eeuwis, leven. Dat geloof zal hli steeds oo den voorgrond stellen by prediking, huisbe zoek. catechisatie enz. Gemeente en leeraar moeten elkaar daarby biddend helpen In het leven is zooveel, dat strijdig i met het ongeloof Spr. wees dan op i beteekenis van den Zoon met nam, Bethlehem en Golgotha. Geen uiteindelijk, dood, maar de opgestane, de levendig» Christus sta ln het middelpunt- Dat gaat boven menscheUJke kracht, maar openbaart ztch alleen door het bid den om den Heiligen Geest. De nadruk wordt gelegd op gemeenschappehjk geloot in den Zoon van gemeente en leeraar. De Zoon. die den kruisdood stierf en op stond. Samen moet gebeden worden om Gods ge- nade. opdat zulk waar geloof wordt ver- kregen. Na tusschenzang van Gez. 3 4 stond ds, van Niftrik uitvoerig stil bii het geloof In het eeuwige leven. Het ls het leven ln diepte. Met Christus verborgen in God. Leven ls het geloof ln Kruis en Opstan ding. naar den Galatenbrief..Ik ben nut Christus gekruisigd en Hu leeft in mij". Indien de mensch niet gelooft, dus den Zoon ongehoorzaam is, zal Deze zijn tot een val en niet tot een opstanding. De toom Gods blijft dan rusten op den mensch. Hy moet zich zelf overwinnen oa door de genade Gods het ware geloof ln den Zoon deelachtig te worden. Het ceum leven, als ook de toorn Gods blyven buito sprekers beschouwing. Die zyn den Allen hoogsten alleen bekend. Spr. wenscht nóch zün beginselen, nód een programma te ontvouwen. Hy zali zijn nieuwe gemeente alleen de boodscbp brengen, welke is samengevat ln zijn te» en dat doen tot vergrooting van Gods te. Daarna hield de nieuwe predikant ii gebruikelijke toespraken tot zun bevesti.-e ds. Fortgens. wien hij dankte voor d; vriendschap en voorlichting. Hij bracht hem tevens den dank van den kerkeraad voor zijn zeer gewaardeerden arbeid a's consulent; tot ds. van Noort. die eerder consulent te Rünsbug was. tot zijn collega', uit den omtrek, van wie er velen aan wezig waren. Hy verzocht als jongere br»- der in den kring te worden opgenomen a hoopte op theologische gemeenschap. Voorts richtte hij zich tot den burge meester. den kerkeraad. kerkvoogden, no tabelen en kiescollege. Na herinnerd te hebben aan de spontane en eensgezinde wyze. waarop hem toezegging van beroep werd gedaan, dankte hy. mede namens ziin vrouw, voor de hartelijke wyze en de bereidwilligheid waarop hij in Rijnsburz ontvangen is. De kerkelyke beambten tan de groote en kleine kerk. de organisten, ie kosters en de voorlezer, het college vat collectanten, de hoofden van scholen en de jeugdvereenigingen werden eveneens vrien- delyk toegesproken, alsmede de vrienden en bekenden uit Vollenhove. Tenslotte richtte spr. zich nog eens Mi de eemeente in haar geheel, met het va- zoek niet te haastig te zijn met het veDen van een oordeel over hem. zoowel ten goede als ten kwade. Hij hoopte het nos steeds in dankbare herinnering voort levende werk van wijden ds. Peter voort te zetten. Namens kerkeraad en kerkvoogden sprak ouderling D. van Biezen woorden van welkom tot den nieuwen leeraar. Hij wed ook op de eensgezindheid, welke het be- roepingswerk voorafging, deed een beroet) oo de gemeente om veel gebed en samen werking en wenschte ds van Niftrik Gods zegen toe op zyn arbeid in Rynsburg. Vanwege den ring Noordwiik voerde ds Jansen Schoonhoven van Oegstgeest he. woord en heette zijn college hartelijk wel kom in den ring, waarna hy verzocht ds van Niftrik toe te zingen Gez. 91 3. Na een kort dankwoorld van ds. ïafl Niftrik werd met gebed en gemeenschap pelijk gezang deze eerste dienst besloten. Uitgesproken: S. P. de Haan. Lelden, Kanaalstraat 1- jhr. mr. C. J. v. d. Wijck, cur, mi*. H. R- G0UQ' smit, Leiden. ln In de week van 2 t/m. 7 Mei werden Nederland 47 faillissementen uitgesproken. Kon. Ned. Stoomb. Mg. BARNEVEXD- reis, 7 Mei te Liverpool ORANJE NAoo 6 Mei van New-York n. W.-Indië Ms 6 Mei van New-York n. W.-Indië. Kon. Holl. Lloyd ZAANLAND, 5 Mei n.m. 30 van Amst. te Hamburg. Halcyon Lijn STAD ZWOLLE. 6 i Cabello n. R'dam/Vlaardlngen - STAD.f DAM, naar Velsen, pass. 7 Mei Gibran Holland-West-Afrika Lün REGGESTROO 7 Mei van W.-Afrika te Rdam. Diverse Stoomvaartberic-hten - PLEIN, 6 Mei van Wabana n. K aaj^R- VECHT. 6 Mei van Barletta te Ban -- DRECHT. 9 Mel van New-York te Ayonn' verwacht BERKEL, R'dam n.wjf pass. 7 Mei Finisterre ZAAN. e n. Wiborg n. R dam RANDWIJK. Maw Herrenwijk, pass. 6 Mei Ouessant ^q^qS 6 Mei van de Tyne n. Hamburg -lavroUtli, JOHANNA, 7 Mei van Port Said te 2-4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 14