Het nieuwe zwembad te Bodegraven Seizoensverwachtingen voor Noordwijk aan Zee 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Mei 1938 Vierde Blad No. 23961 VRAGENRUBRIEK Reeds vroegtijdig aanvragen uit binnen- en buitenland LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS verbetering van zweef. vliegterreinen. Naar wij vernemen, overweegt men ten departemente van Sociale Zaken om door jeugdige werkloozen een aantal zweef- vliegterreinen te laten verbeteren en, zoo mogelijk, in een aantal Centrale Werk plaatsen hangars van kleiner formaat te laten bouwen. Men mag aannemen, dat dit het gevolg is van het reorganisatieplan voor de Jeugdluchtvaart van ir. J. E. F. de Kok. (Hbld.) DE POSTVLUCHTEN. Vanochtend om 6 uur Is de „Oehoe", gezag voerder van Dijk. met vijf passagiers van Schiphol naar Indië vertrokken. Voor de tus- schentrajecten hebben twee passagiers inge schreven. Het toestel heeft 141 Kg. vracht, 390 Kg. briefpost en 16 Kg. pakketpost meege nomen. De „Nandoe" is heden van het vliegveld TJi- lilltan vertrokken, met medeneming van 216 Kg. post en 44 Kg. goederen. Het vliegtuig heeft uit Batavia geen pakketpost medegenomen. Eén passagier maakt de reis Batavia-Amsterdam mede. terwijl voor tusschentrajecten dertien pasaglers zijn ingeschreven. De Meimaand doet velen wederom plan ten beramen voor het komende seizoende één denkt naar de bergen te gaan, de mder naar „zee en duinen!" Tot de meest uitverkoren en schoonste Bokandsche badplaats behoort nog steeds Noordwijk. waar men zich reeds met veel activiteit, op de voorbereiding van het iomende seizoen toelegt. Hu de zomer met rassche schreden na dert en de wmtersche koude eindelijk op den aftocht schijnt te gaan, dachten wij, ivenals vorige jaren goed te doen. eens >ns licht op te steken omtrent de verwach tingen. die men te Noordwijk aan Zee loestert. voor het komende seizoen. De hoeren R. Tappenbeck. directeur van het „Huis ter Duin" en L. v. Sterkenburg directeur van het Palace-. Oranje- en Kembrandthotel waren zoo vriendelijk ons hun visie mede te deelen. Het spTeekt na tuurlijk vanzelf dat omtrent zulk een speculatieve zaak als het hotelbedrijf nu inmaal is. niets met zekerheid te voor- ilien valt. doch uit sommige gegevens, is toch altijd eenigermate een prognose op ie stellen. Gelijk men weet, is de belangstelling van Duitsche zijde voor Noordwijk steeds bij- ider groot. Verwacht wordt, dat binnen- met Duitschland wederom een reis- rglinz tot stand zal komen. Voor bezoek ra Duitschers. die te Noordwijk zulke geziene gasten zijn. zal de Duitsche "veering dit jaar l'/i millioen gulden be- Khikbaar stellen, tegen verleden jaar 900.000. Als men nu weet. dat deze 900.000 in het vorige seizoen binnen de H uur waren opgevraagd, dan volgt hieruit w'. hoe gaarne de Duitschers naar Noord- tijk komen! Ook uit Engeland waar voor Noordwijk 'Wfl propaganda gevoerd is. wordt een pooter bezoek verwacht. Er zijn reeds verschillende verblijven door Engelsohen "w 8 en 14 dagen besproken, ook al als fievolg van de gebeurtenissen in Centraal Europa en de minder goede voorjaarsver houdingen tusschen EngelandDuitschland eu EngelandItalië. Doch de politiek wis- tdt snel en wellicht daarmee ook de keuze «er Engelsehen voor Jiun zomeruitstapjes! 1.9 Ook uit ons eigen land ziin in het al gemeen. tevens wat het plaatsbespreken in pensions, villa's en huizen betreft, de aanvragen thans reeds talrijker dan ver leden jaar od dit tijdstip; er is al heel goed verhuurd, ondanks het feit. dat de brijzen in verband met de wet „van vraag en aanbod" over het geheel iets hooger gesteld zijn. Wii verheugen ons er over, dat er dus waarschijnlijk voor Noordwijk weer betere tiiden aanbreken. Men spaart daar dan ook moeite noch kosten om het seizoen aan- trekelijk te maken. Er komen vele attrac ties, die een verblijf In hooge mate zullen veraangenamen Daarvan getuigt de fraaie folder, die van de badplaats in een oplage van 15.000 exemplaren in ons land en van 10.000 In het buitenland verspreid is. Op tennis- en golfgebied ziin er dit jaar weer talrijke wedstrijden, die stellig dui zenden bezoekers zullen trekken, evenals het van 8 t.m. 23 Juni in het Rembrandt- hotel te organiseeren „Internationale Schaaktournooi", waarvoor, een 10-tal pro minente spelers door dr. Euwe persoonlijk is uitgenoodigd. Dit toumooi Ls op initiatief van den heer A. Leenheer, voorzitter der Noordwijksche Schaakvereeniging Daniël Noteboom. georganiseerd door een comité, waarvan de heeren J. v. Nes. A. Leenheer en A. Dorsman resp. voorzitter, secretaris en penningmeester ziin. Zal de sportenthousiast dus op velerlei terrein zijn hart kunnen ophalen zoo is er. dank zij een juiste verdeeling haast ieder „week-end" op tennis- en golfgebied iets te doen! ook 'savonds zal de bad gast velerlei afleiding vinden, door de in hotels en restaurants te organiseeren at tracties. Noordwijk, met zijn heerlijke duinnatuur zijn prachtig strand, zijn gezellige boule vards en baden, ziin fraaie hotels, waarvan er verscheidene weer gemoderniseerd zijn, zijn strand- en kinderfeesten, zijn optoch ten en zijn actieve Vereeniging voor Vreem delingenverkeer opent op 2 Juni de poorten voor oude getrouwe gasten doch ook voor de nieuwe. dle zeker niet tijdens een ver blijf teleurgesteld zullen worden. Moge deze badplaats ook in het komende seizoen de roem van eertijds volledig weten te hand haven en gunstige maanden tegemoet gaan. Dat het den gasten aan de modernste „service" niet ontbreken zal. daarvan ziin wu zeker! plotseling den weg overgestoken. Gistermiddag is de 40-jarige A. B. uit Amersfoort, als bestuurder van een bakfiets oo den Driebergschestraatweg tér hoogte rin de Beukenlaan te Doorn en komende "it de richting Driebergen door een vracht, auto. komende uit de tegenovergestelde lichting en bestuurd door G. B. aangere den. doordat hii zonder teeken te geven plotseling den weg overstak. Met een ernstige hersenschudding en hoofdwonde ls hij op advies van de doctoren Le Heux en Jungerius. die spoedig ter plaatse waren, in oewusteloozen toestand naar het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort vervoerd. Ge bakfiets werd totaal vernield. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Een Nederlander, de 29-jarige Rotter- amsche schrijver Heinz A. Tiben, is, naar 2L kgraaf verneemt, de vorige week tij- :™s een familiebezoek in Duitschland l™r de Gestapo gearresteerd. De heer Ti ll wordt te Munster gevangen gehouden; uusingen van den Nederlandschen consul tot ^".inurlilielcisteJling te verkrijgen, zijn het zonc'er resultaat gebleven Naar l's™int wenschen de bevoegde Duitsche zich niet uit te laten over het- n«vT 1 ten 'as'e wordt gelegd. In p.-t61 Tlben 18 uit Nederiandsche ouders h, iWpchland geboren en hoewel hij een Nwwt voornaam draagt, bezit hij de miiitl- <kche nationaliteit. HU heeft zijn yum Lre? diens'plicht in Nijmegen ver haar hi^ert woont hii in Nederland, juo- e11' in ziin levensonderhoud voorziet Tihm ®cbrUven van korte verhalen, tear- die communist was bracht een s aan zijn moeder te Münster. FIETSER DOOR AUTO OVERREDEN. Op den rijksweg Den Bosch-Tilburg is hedenmorgen te ongeveer tien uur een ern stig verkeersongeluk gebeurd. Een fietser de heer W. van M„ uit Cromvoirt, werd, toen hij den rijksweg opreed, door een per sonen-auto komende uit de richting Til burg, omver gereden. Zwaar gewond bleef hij op den weg liggen. Geneeskundige en geestelijke hulp waren ter plaatse aanwe zig. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar een ziekenhuis vervoerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. STOOMKETEL ONTPLOFT. Zes arbeiders gedood. Tengevolge van de ontploffing van den stoomketel eener locomotief in een fabriek van de maatschappij Solvay in Polen zijn zes arbeiders gedood en verscheidene an deren gewond. Een deel van het gebouw is verwoest. WAANZINNIGE DOODT VIER PERSONEN. In het Noorsche dorp Vaaler bij Elverum aan de Zweedischc grens heeft een 28-jarige boer in een aanval van krankzinnigheid zijn vader en een vriend doodgeschoten, alsmede een politieman en den chauffeur van de ziekenauto, waarmrde hij wegge bracht zou worden. Twee politiemannen verwondde hij ernstig met een mes, als mede den zoon van een politieman. Aangezien men hem niet kon overmees teren moest men hem tenslotte zelf ook doodschieten. G. N. S. te L. In het water lost men al roerend 125 gr. loodsuiker en 125 gr. aluin op giet dit mengsel in een bak met lauw water en roert weer goed. Hierin de stof 24 uur laten staan en dan onuitgewrongen te drogen han gen. Eerst wasschen verdient wel aanbeveling. J. P. te K. J. By een drogist kan men u inlichten. P. v. E. te L. De Alkmaarsche kaas markt wordt des Vrydags gehouden. In Marseille is inderdaad een vliegveld, doch de naam van dit veld is ons niet bekend. R. te Z. Het Marinefonds te Amster dam is ons niet bekend. Indien U over het door U bedoelde fonds waarvan de naam waarschynlijk anders luidt enkele gegevens kunt verstrekken (doelstelling), is het ons wellicht mogeiyk het adres te geven. EL S. te N. Informeert u eens op de gemeente-secretarie. H. J. B. te L. De juiste leeftyd van den voetballer B. Caldenhoven is ons onbekend; 2e. Het wordt verschillend* gespeeld, sommigen staan het wel toe, anderen niet. Men moet dus van te voren afspreken. (Ingez. Med.) PLAN VOOR EEN ZWEMBAD INDE GEMEENTE BODEGRAVEN VOGELVLUCHT bussum ooerincum april rass h wesselo architect NI VA Ben overzicht van bet nieuwe zwembad te Bodegraven, dat een sieraad voor de zwemsport in die gemeente en voor geheele omgeving belooft te worden. De opening kan over ongeveer twee weken tegemoet worden gezien. d» AARDSCHOKKEN IN NICARAGUA. Gisteren heeft een aardschok groote ver woestingen aangericht in het plaatsje Te- iica. Ook in de stad Leon liepen de ge- I bouwen eenige schade op. Gistermiddag heeft de architect van het nieuwe „Zwembad Bodegraven", ir. Wesse- Iol, dat thans met rasse schreden de voltooiing nadert en naar wii vernamen, Vrijdag 20 Mei as. geopend kan worden en den 21sten voor het publiek wordt open gesteld. ons de gelegenheid gegeven het nieuwe bad onder zijn leiding te bezich tigen. Er is de laatste weken daaraan heel hard gewerkt en op de laatste voorzieningen na. ïs de inrichting gereed. Het geheel maakt een verbluffenden indruk en is zonder twijfel eenig in de geheele Rijnstreek en ver daar omheen. Het herinnert aan de mooie natuurbaden op de Veluwe en over treft zelfs in verschillende opzichten vele daarvan. Het is gesticht op een prachtig vrljgelegen terrein achter de bebouwing van het Vijverplan en geheel buiten het uitbrei dingsplan der gemeente. Om niettemin de eenzaamheid, midden in de weilanden, wat te breken, is rond het geheele terrein met den vrijkomenden grond een kunstmatig dijkje aangelegd, dat reeds gedeeltelijk be plant is cn in het najaar nog aanzienlijk sterker beplant zal worden. Dat geeft be schutting tegen de Noorden- en Westen winden, vooral voor de zandbak voor de jeugd, die od het uiterste Noorden van het terrein is aangelegd. De toegang tot he* terrein bevindt zich aan het eind van de Oranjestraat, vanwaar men achter he' dijkie om. aan het hoofd gebouw komt. dat zich aan de Westelijke grens bevindt. Dit gebouw bevat een ruime kamer voor den badmeester, met een groo- ten ronden erker, waardoor deze, terwijl hii binnen is, toch toezicht op het terrein kan houden. Links en rechts bevinden zich 32 badhokjes met 3/4 deuren, geheel uitgevoerd in Oregon-pine, met een ce menten vloer, die gemakkelijk uitgespoten kan woiden. Vervolgens is er een grootere kleedkamer voor de jeugd, die ook ev. als wisselcabine kan worden gebruikt en zijn er een paar frissche toiletten. Het benoodigde water wordt betrokken door drie aaneengeschakelde pompen, die ieder 60 M3. water kunnen produceeren. Via een persleiding wordt het water dan gevoerd naar een fontein in de voorverwarmings- vijver. op het zuidelijkste puntje daarvan waar het water, doordat het in de luoht gespoten wordt het ijzerhalte verliest. Ver volgens vloeit het in een langen weg door de vijvers heen en komt tenslotte door een viertal kanalen in het diepste gedeelte van het bad. terwijl het aan de andere zijde weer afvloeit in den polder. Dit systeem van afvloeien van het diepste naar het ondiepste gedeelte, is in de practijk het best bevallen Echter kan men eventueel ook het diepere water van den springput afzonderlijk laten afloopen. door het via een zuigmond onder water door de pompen weg te zuigen. Het diepste gedeelte van het bad. van het hoofd, waar startplaa'sen ziin aangebracht, tot de instructiebrug voldoet aan wedstriideischen. Bij den springput is bovendien aangebracht de springtoren, die vér oversteekt, terwijl de wand eronder flauw terugloopt, zoodat stooten op den harden wand onmogelijk is geworden. Voor het overige wordt aan de reinheid en hygiëne alles ten koste gelegd. In het bad bevinden zich overstortput-jes. die bij' lichten golfslag reeds het eventueel drijven de vuil zullen doen verdwijnen. Rond het geheele bad komt een tegelpad, dat alleen betreden mag worden door de zwemmers en dat men aan beide zijden slechts kan bereiken via een voetenspoelbak en een douche. Wel loopt ook rond het geheele bassin een pad ten behoeve van bezoekers, maar dat is alleen via die spoelgoten, die minstens een meter in het vierkant zijn. te bereiken. Tusschen beide paden komt een aardige beplanting. Tenslotte is er ook tegenover het hoofdgebouw een flinke zandvlakte opengehouden, als plaats voor zonnebaden ten behoeve van de grooteren. Ir. Wesseloo. die al 16 of 17 taden in Nederland gebouwd heeft, is ten zeerste in_ genomen met dezen opzet en verwacht in den loop der jaren een zéér groote belang stelling. Vergelijking met de oude inrichting in den Rijn en zelfs met de badgelegen- heden in de Reeuwijksche plassen, is een voudigweg niet mogelijk. Èn wat aanleg én wat hygiëne betreft, is alles hier volkomen up-to-date. Wij kunnen de gemeente Bodegraven van harte gelukwenschen met dit nieuwe zwembad, dat aan de hedendaagsche eisehen volkomen voldoet! /ai is dat een verschil met vorige keer! Maar nu heb ik ook weer Persil gebruikt. Eens heb ik me laten verleiden tokeen goedkoop zelfwerkend wasch- middel dat gebeurt me nooit meer! Voor de wasch gaat er niets boven Persil!"

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13