Koning Leopold peetvader van prinses Beatrix kis jaargang DONDERDAG 5 MEI 1938 No. 23959 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt STADSNIEUWS Geref. Tractaatgenootschap „Voor 4 R. I. te Weert" Dil nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht Devaluatie van den Franschen franc LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets bU maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden C. 2.35 per week (.0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden +- portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd.l „Filippus". Dankbetuiging van den regimentscommandant. De commandant van 4 R.I., overste H. D. Buurman schrijft ons het volgende: Hooggeachte Redactie. Met zeer groote waardeering mocht ik door Uw tusschenkomst een bedrag i geld alsmede eene verzameling van boeken en tijdschriften ontvangen van de lezers van Uw Blad, dank zij Uw oproep, ten behoeve van het bataljon van 4 R.I., dat 29 Maart jJ. het nieuwe garnizoen Weert heeft betrokken. Het bedrag en de boeken zijn den bataljons commandant toegezonden ten bate van de cantinc aldaar, welke instelling ten zeerste daarmede gebaat zal zijn en waarvan onze soldaten zeker veel nut zullen hebben. Het zij mij vergund U en ik ben overtuigd daarbij mede namens het lie bataljon te handelen hartelijken dank te betuigen, voor het door U genomen initiatief en de moeite, die U zich daarvoor hebt moeten getroosten en niet minder aan hen, die door hun goede gaven getoond hebben een warm hart te bezitten voor de „jongens van 4 r.i.", die thans zoo ver van huis hun plicht doen in het algemeen belang. Geloof mij met de meeste hoogachting, Uw d.v.: (w.g.) H. D. BUURMAN, Luit. Kol. C-4 R.I. ZILVEREN JUBILEUM: Bij de N.V. Van Hoeken's Houthandel. Heden Ls het 25 jaar geleden, dat de heer J. Peereboom in dienst trad bij de N.V. G"br. Van Hoeken's Houthandel, alhier. Na per auto met zijn echtgenoote van huis te zijn afgehaald, werd de jubilaris hedenmorgen in het privé-kantoor ont- 'ingen in tegenwoordigheid van directie f'J een commissaris der N.V., alsmede het 'allige kantoor- en reizigerspersoneel en 'j? chef van het gezamenlijke overige per soneel. Achtereenvolgens werd de jubilaris door drie directeuren, de heeren A. J. van Hoeken, P. J. van Hoeken en L. van Hoe- ten op zeer waardeerende wijze toegespro ken, waarbij hem een geschenk onder cou vert werd overhandigd en mededeeling van zijn bevordering tot procuratiehouder werd gedaan. Vervolgens spraken de heer Van Duin namens het kantoorpersoneel en de chef B- Warners van het overige personeel on der aanbieding van cadeaux in den vorm van een salontafel met stoel en vaas. No. afloop van dit officieel^ gedeelte tleef men nog eenigen tiid gezellig bij el kaar terwijl de eerewijn werd rondge diend. jubilaris dankte in welgekozen be woordingen en gaf uitdrukking aan zijn wvoel. dat deze dag een rechte feestdag voor hem is geworden. MONDACCORDEONVER. „V. O. G." De tweede uitvoering. Do in November j.l opgerichte Mond- accordeonvereeniging „Voor ons Genoegen" heeft met haar uitvoering van 28 Maart oen zoodanig succes geoogst, dat het be stuur besloot tot het (reven van een reorise, welke gisteravond in de groote zaal van .7omerlust" nlaats vond. Rn blijkbaar was van dit eerste optreden een gunstige roeD uitgegaan, dat de ook nu weer meer dan vol was, een pon idenswaardige omstandigheid voor deze jonge vereeniging. Wij zullen na hetsreen wij den vorigen K° r over dit ensemble schreven, kort ziin. B-i ontstentenis wegens ziekte van den voorzitter, sprak zijn plaatsvervanger J. pttenhoff een kort welkomstwoord, waarna ,n een vlot tempo het programma werd af gewerkt. bestond evenals de vorige maal uit h-t ontreden van het geheele gezelschao in afwisseling met dat van de heeren P. Klui vers (zang). A. Chaudron, van Haarlem, Houns. de gebroeders Ottenhoff en G. J. oenrijer. terwijl het cabaretgezelschap ?mecri" in anderen toonaard medewer- Klys verleende ..Ook nu was weer het succes groot. Den J^teur. den heer Schrijer werd uit erken- .-'ijkheid voor de vele moeiten, welke hij Algemeene vergadering te Leiden. zich voor de vereeniging getroost, namens j «c vciccitlgwg ficuiuuo e leden een rookstel aangeboden. academische examens. Geslaagd voor het doctoraal examen In- Recht, de heer A. J. Zondervan oioemendaal ien voor het doctoraal «amen Rechten: de heer F. B. Bakels men Haag), Herdenking van het zestigjarig bestaan. Do algemeene vergadering van het Geref. Tractaatgenootschap „Filippus" werd heden in hotel „Den Burcht" gehouden. In deze samenkomst is tevens het zestigjarig bestaan van het genootschap herdacht. Bidstond. Aan deze vergadering ging gisteravond In de Heerengrachtkerk een bidstond voor af, waarin voorging ds. J. Overduln. Geref. pred. te Kampen. Na gemeenschappelijk gezang, lezing van Jesaja 56 17 en gebed zong het Evan- gellsatiezangkoor o.l.v. den heer De Maaker enkele gewijde liederen, waarna ds. Over- duin het woord verkreeg. Na een korte inleiding, waarin de betee- kenis van het danken en bidden werd uit eengezet, teekende spr. het werk Gods in Filippus en den Kamerling, zooals wij dit vinden in Hand. 8 2640. Hierbij wees ds. Overduin allereerst op het geloof van Filip pus. zich openbarend in een gehoorzaam heid aan Gods bevelen zonder tegenspreken. Omdat Filippus zijn wijsheid niet stelt tegenover Gods bevel om naar een „woeste plaats" te gaan, kon de Heere hem zoo goed gebruiken. Wij z^n, aldus spr., dik wijls veel te „verstandig" om te gelooven. Daarom blijft onze arbeid zoo alledaagsch en middelmatig. Het wonder ls er uit om dat het geloof er uit is; omdat God er uit is. Filippus wordt productief voor God op een „woeste plaats" waar naar onze be rekening geen werk is, omdat er geen menschen zijn. Spr. zet dan uiteen, dat de Kamerling in Jeruzalem ls geweest. De farizeeërs hebben diep en beleefd voor hem gebogen, vooral als er gecollecteerd werd. Maar zij hebben één onvergeeflijk ding niet gedaan, zij hebben hem niet verteld, dat Jesaja 56 vervuld ls: De gesnedene zegge niet: „Ik ben een dorre boom". Zij hebben dezen dorren boom opgetuigd met. hun kunst- vluchten, even mooi als dood. Dezen man hebben zij oo een onbehoorlijken afstand Paaschfeest laten vieren. Maar God zorgt er voor, dat hij in „een woeste plaats" mid den in het Paaschfeest van Jesaja 53 valt, waar alle „verhinderingen" om gedoopt te worden door den Messias ln Zijn dood zijn weggedragen. Ds. Overduin eindigde met er op te wij zen, dat het noodzakelijk is. dat zooals eens Filippus gedaan heeft „Filippus" van nu zich voege bij de ongelukkige rijkaards met de vraag des Heiligen Geestes: Ver staat gij, wat gij leest? Nadat het zangkoor nog enkele liederen gezongen had. droeg ds. Overduin de be langen van „Filippus" en de evangelisatie aan God op. Tenslotte werd nog Gezang 27 1 gezongen. De algemeene vergadering. Heden werd onder presidium van prof. dr. G. M. den Hartogh. hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen, in hotel „Den Burcht" de algemeene vergadering gehou den. Om tien uur opende de voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze en riep den opgekomenen een hartelijk welkom toe. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde Dat van den secretaris, den heer A. Boot van Den Haag. gaf eerst een over zicht van de laatste tien Jaar en herdacht de bestuursleden, die aan Filippus ln dit decennium door den dood ontvielen, n.l. de de heeren ds. W. H. Oosten te Schevenin- gen, prof L. Lindeboom te Kampen, mr. H. v, d Vegt? te Den Haag, ds. H. W. Laman te Kampen. J. ter Borg te Apeldoorn, ds. Gispen te Groningen en prof. dr. T. Hoek stra te Kamnen. Als voorzitter is opgetreden prof. dr. G. M den Hartogh, die met de heeren A. Boot te Den Haag. secr., ds J. Mulder te Leeu warden, penningmeester, ds. J. J. Beerends te Amersfoort, vice-voorzitter, mr. D. J. Klaver te Utrecht, ds. L Stadig te Amers foort, ds. J. R. Gorls en ds. E. I. F. Nawijn, beiden te Apeldoorn en ds. H. A. Wier- singa te Leiden het bestuur vormt. Voor het werken onder de hoogere standen vroeg ds. Berends ontheff ng en in zijn olaats werd benoemd ds. Nawijn. De ka lendercommissie bestaat uit de heeren ds. Goris, ds Mulder en ds. Nawijn. Door de verschijning van al meer evan- gelisatiebladen daalt uiteraard de afname van de tractaten van FiliDpus. 24 uitgaven werden in 1936 en 1937 herdrukt of ge drukt In 1936 werden totaal verzonden 462 278 stuks en 40 000 kalenders. Voor 1937 waren deze cijfers resp. 693 835 en 42 000 Het verslag werd goedgekeurd, evenals dat van den penningmeester, ds. J. Mulder \an Leeuwarden, die tevens van zijn be heer werd eedérhargeerd. Ds. Mulder bracht ook verslag uit over re grat's-verspreiding en ds. Nawlin deed zulks over het werk onder de hoogere standen. Beide verslagen werden goedge keurd. De aftredende bestuursleden nrof. dr. G. M. den Hartogh en ds. E. I. F. Nawijn wer den herkozen. Aan het einde van de morgenvergadering h'e'd ds. H. A. Wiersinga, Geref predikant alhier, een causerie over de vraag: ,De op zet van een tractaat voor dezen tijd". Na een gemeenschappelijken koffietafel ving om 2 uur de middagvergadering aan, Naar het Belgische Telegraa' Agentschap verneemt heeft Koning Leopold de uitnoodiging van Prinses Juliana en Prins Bemhard om peet vader te zijn van Prinses Beatrix aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei in Den Haag bijwonen. Hij zal hier echter incognito vertoeven en slechts op den dag der doopplechtigheid in Den Haag zijn. Behalve Prinses Alice van Groot Brittannié, Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg, de vorstin van ErbachSchönberg en Gravin Kotzebue, van wie reeds gemeld is dat zij als peten zullén optreden, zal ook de Verst van ErbachSchönberg de plechtigheid bijwonen. Omtrent de komst van den Graaf van Athlone, den gemaal van Prinses Alice, bestaat nog geen zekerheid. Prins Aschwin zal hoogstwaarschijnlijk niet aanwezig zijn, evenmin als de Vorst en Vorstin von Lippe. Ook de Vorst van Waldeck, de broeder van wijlen Koningin Emma, is verhinderd. Prinses Alice zal logeeren in het Paleis aan het Voorhout en Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg in het Huis ten Bosch. De Koning van België zal de gast van H.M. de Koningin zijn in het Paleis Noordeinde. 9 In afwijking van hetgeen geschiedde bij den doop van Prinses Juliana, toen de Koninklijke ouders vooraf naar de kerk reden en de doopelinge op den schoot van de grootmeesteresse, jkvr. Groeninx van Zoelenvan de Poll, in de Gouden Koets na eenigen tijd volgde, zou Prinses Beatrix met haar ouders in den Gouden Koets plaatsnemen voor den rit naar en van de kerk. De doopdienst vangt aan te kwart voor twaalf. waarin als spreker optrad ds. J. C. J. Kui per, Geref. predikant te Arnhem, met het onderwerp „Filippus en de weermacht". Sp'r. ving zijn betoog aan met de op merking. dat in 1898 en ln 1911 wel refera ten zijn gehouden over den arbeid onder de militairen in het algemeen en dat daar bij vele goede dingen zijn gezegd, om. over tehuizen voor militairen en den arbeid der kerkeraden, maar dat daarbij niet speciaal de taak van „Filippus" is bezien en richt lijnen voor de uitvoering van die taak wer den gegeven. Hcswel dat ook vele moeilijk heden met zich brengt, wilde spr. daartoe trachten te komen door een viertal ge dachten te ontwikkelen. Ten eerste vraagt vermeerderde geeste lijke nood groote activiteit van „Filippus" ten opzichte van de weermacht. Hier heeft „Filippus" een ontzaglijke taak. Hierin ligt over een aantal jaren ver deeld een evangelisatieplan voor het man nelijk deel van heel ons volk, dat, zoover het aan ons ligt, opgaat of ondergaat al naar dat de boodschap van het Evangelie goed of slecht is gebracht. Het gaat om de Christelijke grondslagen van ons volks leven, wat nog meer is dan de zoogenaamde christelijkheid van de openbare school. Spr. Illustreerde een en ander met voor beelden om te wijzen op de groote verant woordelij klieid. Ten tweede kan „Filippus" toenemende belangstelling voor de weermacht aanspo ren en steunen. In ons eigen Christelijk volksdeel is vermeerderde interesse te constateerenDe Christen-ouders moeten met hun zonen deze dingen meer bespreken Zij moeten zelf wakker zijn voor de beteekenis van het Evangelie in ds weermacht, en daar voor ook hun geld ter beschikking stellen. Ons Christenvolk moet inzien, dat er schuld is aan ei°en kant in de ontkerste ning van ons volksleven. Als men verstaat: onze jongens brengen in den dienst een offer voor de gemeenschap, moet de ge- meenschaD zich offer-bereid tconen voor de weermacht. Ten derde zal van Filioous. In het ver vaardigen van lectuur, verwacht mogen worden, dat rekening wordt gehouden met het geestesleven van dezen tijd en de kring waarvoor de geschriften zijn bestemd. Waar het geesteswerk van dezen tijd is een vraagteeken-houdr.g, een gebrek aan lijn, het onharmonische, motten wij zoo moge- nik, verband, lijn en samenhang daarin brengen. Een tractaet zal dan heel het icngemenschenleven moeten bereiken, oc- catf hij worde tot alle goed werk vol maakt toegerust". We moeten hun leeren te leven. Vanuit schriftuurlijke gedachten. Het tractaat moet niet alleen geestelijken Inhoud hebben, merr geDlaatst midden ln het worstelend leven. Geloof is niet alleen voor „de ziel", of voor den hemel". We hebben noodig Dositieve leiding. Tenslotte moet Filinm's voor de verspreiding van deze geschriften en de bearbeiding van hen die ze ontvangen een organisatie vor men ln samenwerking mei de bestaande organisaties in de weermacht. De arbeid is „Lrt klaar wanneer er maar zooveel mo gelijk brochures e. d. zijn verspreid. Dat is het makkelijkste deel, de weg van den minsten weerstand en die is altijd gevaar lijk. Filippus moet wegen zoeken om per- "con'iik contact te krijgen en te houden mot hen die de tractaten krijgen. Nadat met den referent over zijn on derwerp van gedachten was gewisseld, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Bouw-, Woning- en Aannemersbedrijf N. Mol, Hoofdstraat 38, Leiderdorp. Eige naar: N. Mol. Leiderdorp. Alb. Mol, Hoogmadescheweg 14, Leider dorp. Aannemer, bouwbedrijf. Eigenaar: A. Mol. Leiderdorp. Opheffing. Gebr. A. en N. Mol. Hoofdstraat 38, Lei- derdom. Timmerlieden, aannemers. Wijzigingen: N.V. Verzekeringsmaatschappij „Voor uit". Korevaarstraat 30, Leiden. Uittredend commissaris: Chr. Vijlbrief, Leiden. Nieu we commissaris: B. Wijland, Leiden. „Wollana", Haarlemmerstraat 196a, Lei den. Handwerkmagazijn. Uittredend eige naresse: Wed. A Knegtelv. d. Bosch, d.d. 1 Mei 1938. Jan Haag. Papelaan 114, Voorschoten. Loodgieters-, fitters- en sanitair bedrijf. De zaak is verplaatst naar: Molenweg 28/30, Wassenaar. EERSTE BLAD BINNENLAND. Geen terugkeer tot de spelling van De Vries en Te Winkel (Parlementair Overzicht, 2e Blad). De werkloosheid onder jonge boeren en tuinders. (Binnenland, 3e Blad). Gisteren heeft een groot aantal branden plaats gevonden. (3e Blad). Twee dooden bij verkeersongeluk op rijks weg Breda-Tilburg. (Gemengd. 3e Blad) Het Schotsche elftal voor den voetbalwed strijd tegen Nederland vastgesteld. (Sport, 2e Blad). BUITENLAND. Opnieuw devaluatie van den Franschen franc. (3e Blad). Hitler's Italiaansche triumftocht. (Ie Blad). Overleden is de communistische vredes-pro- pagandist Carl von Ossietzky (3e Blad). Een Britsche stap te Berlijn inzake Tsjecho- Slowakije? (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. BISSCHOP GUSTAF E. H. AULÉN. Naar wü vernemen zal Zaterdagmiddag om 3.30 uur in het klein-auditorlum der Rijksuniversiteit alhier prof. dr. Gustaf E. H. Aulén, bisschop van Strangnas in Zwe den, hier te lande ln verband met de te Utrecht gehouden oecumenische conferen tie, een lezing houden voor de theologische faculteit van Leldsche studenten over het onderwerp: „Das Christllche Bekenntnis und die gegenwartige religiose Lage". Deze bijeenkomst, welke ln samenwerking met de N.C.S.V. belegd is, zal zeker de belang stelling van vele theologlsch-geïnteresseer- den trekken, daar prof. Aulén een der meest vooraanstaande vertegenwoordigers is der tegenwoordige typisch-Zweedsehe theo logie. Prof. Aulén schreef o.a.: „Vragen aan gaande Christus", De Ziel van het Chris tendom, Ons Algemeen Christelijk geloof. Het Christelijk Godsbeeld, De Christelijke verzceningsgedachte. Het geleidelijk afnemen van den luchtdruk in het Noordoosten en Oosten zal in onze omgeving den wind naar Noord en Noordwest doen krimpen, terwijl daardoor de luchtmassa's uit het Noorden meer vochtigheid en meer bewol king zullen brengen. De Bilt seinde hedenmorgen aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland „Attentiesein neer". VROUWENVREDESGANG. MUSEUM „DE LAKENHAL Men verzoekt ons mede te deelen, dat on Zaterdag 7 Mei a s. weder een rondleiding zal plaats hebben in het Stedelijk Museum „de Lakenhal" alhier. Belangstellenden gelieven te twee uur in het museum aanwezig te zijn. Op 5 ct. gestabiliseerd. De Fransche premier Daladier men zie het 3e Blad heeft den groe ten sprong gewaagdde Fransche franc is opnieuw gedevalueerd. De sta- bilisatiekoers van den Franschen frank is vastgesteld op 179 per pond sterling, dit komt overeen met 5 Nederlandsche centen. Zulks in volkomen overeenstemming met Engeland en Amerika. Propaganda-avond in het Volkshuis. In de groote zaal van het Leidsche Volks huis werd gisteravond een propaganda filmavond gegeven voor den weer op 18 Mei te houden Vrouwenvredesgang in Den Haag. Om ruim 8 uur opende de voorzitster voor een flink bezette zaal de bijeenkomst, waarna de heer Hos zijn serie films opende met een film van de prachtige stad Bar celona. Hierna kreeg de spreekster van dezen avond, mevrouw Mispelblom Beyer, gele genheid tot het uitspreken van een korte propagandarede, waarin ze wees op de groote en belangrijke taak van de vrouw in de opvoeding tct den vrede. Na bet vertonnen van enkele films van den Vrouwenvredesgang 1936 en 1937, die gen goeden indruk gaven aan de indruk wekkende massa vrouwen, die aan deze demonstraties deelnamen, werd overgegaan tct het muzikale gedeelte van deze avond, dat op zeer verdienstelijke wijze verzorgd werd dcor mevrouw Olga de Marcas. zang, en een orkestje onder leiding van den heer Jac. Blitz, die allen belangeloos hun mede werking verleenden. Zangeres en dirigent werden dan ook dankbaar met bloemen be loond. Na het vertoonen van nog enkele korte natuurfilms werd deze avond gesloten, die zeker geslaagd mag beeten, daar reeds tijdens deze bijeenkomst ve!e dames zich vcor deelname aan den as. Vrouwen- vredesgang opgaven. MELITARIA. Met Ingang van 3 Mei 1.1. zijn de dienst plichtige korporaals J. v. d. Linden, B. G. A. Jaket, W. G. Dieker. J. van Rossum, N. I J. van der Meer en P. Sanstra van 6 R.V A. cie vrijwillig onder de wapenen zijn, aan* gesteld tot beroeps-korporaal bij dat Re* giment.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1