BINNENLAND Daladier onthult het Fransche volk de waarheid LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 5 Mei 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De franc wordt gestabiliseerd in het kader van de monetaire overeenkomst met Engeland en Amerika öl/één bij KREYMBORG FAILLISSEMENTEN Het vorstelijk huwelijk te Doorn. Betreffende het ets teren voltrokken vor stelijk huwelijk od „Huize Doorn" kunnen wii nog het volgende melden: Ds. Doehring haalde in zijn trouwrede de figuur aan van de gestorven grootmoe der van den bruidegom, de vroegere kei zerin Augusta Victoria die door haar diep vrome natuur een srooten invloed op het koninklijk huis heeft gehad Hü sprak de hoop uit. dat ook haar zegen het jonge paar zou mogen begeleiden. De hofprediker besprak vervolgens de punten van overeenstemming tusschen den Evangelischen en den Grieksc'nen or thodoxen godsdienst (ofschoon het naar van verschillende religie is. had hier de Evangelische huwelijksinzegening plaats i Na de huwelijksplechtigheid vereenigden de gasten zich aan een feestdisch bij welke de ex-keizer zich in een korte toe spraak tot het jonge paar richtte, waarin hij op de wederversteviging wees van den hand tusschen de beide vorstenhuizen. W erkloosheidsbestrij ding in andere banen. Het vertrek van Hr. Ms. .Java". Een imposant schouwspel. (Vervolg van gisteren». Het was een plechtig moment, waar op de grijze kruiser .Java" gisteren langzaam de haven van Den Helder uitgleed onder de welbekende tonen van ons Volkslied. Nauwelijks waren de klanken daarvan verstorven, of op fort Wierhoofd werd een driewerf „hoezee" aangeheven, dat door de dui zenden werd overgenomen. Aan boord van de „Java" klonken daarop de bootsmansfluitjes, waarop de beman ning, van voor tot achter, eveneens een driewerf hoezee aanhief, zwaaiende met de mutsen. En terwijl watervlieg tuigen van De Mok boven de buiten haven cirkelden koos de „Java" het ruime sop. Velen snelden naai* den dijk, om zoo lang mogelijk van het imposante schouwspel ge tuige te zijn. In een fraaien bocht stoomde de oorlogsbodem, nadat de sleepbooten hadden losgemaakt, het Marsdiep op, na gewuifd door de familieleden van de op varenden. Om beurten speelden de marine-sta fmu- ziek en het staf muziekkorps van het vijfde regiment infanterie vroolijke muziek, om het vertrek op te luisteren. Tal van auto's reden den boulevard op. om de „Java" uitgeleide te doen tot Huisduinen. Terwijl wij huiswaarts gingen, spoedden zich nog vele honderden naar de haven, maar zij kwamen te laat, om het impo sante vertrek gade te slaan, omdat zij geen j rekening hadden gehouden met de moge- 1 lijkheid. dat de ..Java" ook nog een half I uur eerder kon vertrekken, hetgeen toe vallig geschied was in verband met den lagen waterstand. De werkloosheid onder jonge boeren en tuinders. Enquête van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft dit voorjaar een enquête ingesteld naar den omvang van de werkloosheid onder de jonge boeren en tuinders. De enquête heeft tot resultaat gehad, dat door 507 van de in totaal 816 plaatse lijke af deelingen van den bond antwoorden werden ingezonden, zijnde 62 pet. van het totaal aantal afdeelingen. vertegenwoordi gende bijna 73 pet. van het totaal aantal leden. Uit de binnengekomen gegevens blijkt, dat er in deze 507 afdeelingen 10.590 „werklooze" jonge boeren en tuinders zijn, waarvan er 3022 vol doende kapitaal hebben om een bedrijf te beginnen, maar dit desniettemin niet kunnen, omdat zij niet aan een bedrijf of aan grond kunnen komen. Wanneer de gegevens percentsgewijze worden omgeslagen op alle afdeelingen, aannemende, dat de verhoudingen ge middeld overal gelijk zijn, dan zouden er in totaal 14.987 „werklooze" boeren en tuinders zijn. In het rapport wordt toegeven, dat het onderzoek niet volledig is geweest. Uit Ingekomen brieven wordt vermeld, dat er daarin o.a. op wordt gewezen, dat het moreel der jonge menscnen op de dor pen een onherstelbare knak dreigt te krij gen, doordat deze jonge, gezonde kerels, doelloos moeten rondloopen en velen van hen geen enkel perspectief voor de toe komst hebben. Uit het Zuiden zijn veel klachten ontvan- gtjn over de grondjpolitlek. die verschillende gemeenten er op na houden, en welke ten gevolge heeft, dat men bijna niet aan ont- ginntngsgrond kan komen. Eén krachtige figuur moet de leidsels in handen krijgen. In Parkzicht te Amsterdam hield mT. dr. T. J. Verschuur, oud-minister van Econo mische Zaken, voorzitter der RK. Staats partij, een rede voor het kader van de rijks- kic-skringorganisatie Amsterdam. Een hon derdtal bestuursleden der afdeelingen was aldaar bijeen. Tot onderwerp had hij ge kozen de werkloosheid. De oud-minister wees op de groote fout, welke dikwijls begaan wordt, doordat men spreekt alsof aan de werkloosheid door de overheid niets werd gedaan. Waarheid ge biedt te erkennen, dat er veel, zeer veel gebeurt in ons land. Alleen maar begaat onze regeering de fout haar werk als het ware verborgen te houden. Elders is een propaganda-ministerie, hier schuwt de re ceding reclame. Elders gebeurt alles met de groote trom. Hier met de stille trom. Bii ons moet het een Moerdijkbrug zijn, wil men een. nog zeer bescheiden, plech tigheid organiseeren. Onze Wieringermeer is heel wat grooter werk dan de Pon tij n sche moerassen. Maar er is veel minder film van gemaakt. Vroeger waren wij in de handelspolitiek lamme goedzak, thans in de propaganda: houten klaas. Aan de cij fers toonde spreker aan. hoeveel er reeds gebeurd moet zijn. Ieder jaar moeten wij 30.000 nieuwe werkkrachten opnemen. Desniettegen staande zijn de cijfers van Maart 1938 een stuk beter dan over Maart 1937. Voorts spreekt deze verbetering zoo zeer. omdat de conjunctuur, waarvan wij hier te lande nauwelijks de verbe tering hebben gezien, in het najaar 1937 weer is begonnen af te zakken. Wii zijn van de eene crisis in de andere gegleden In bijzonderheden ging spreker na de verschillende terreinen, waarop de bestrij ding der werkloosheid geschiedt. De oud-minister drukte als zijn overtui ging uit, dat zij veel meer moeten worden gecoördineerd. Het is onbegrijpelijk, dat werkfonds, wegenfonds en werkverschaf fing naast elkaar werken, met slechts heel weinig onderling verband. Hier moet betere organisatie komen. Het ware gewenscht, dat één krachtige figuur, met ruime bevoegdheid, die niet anders dan met de drie betrokken mi nisters heeft te maken, hier de leidsels in handen krijgt. Zou dit niet iets zijn voor den minister zonder portefeuille, CoHjn zelf? Spreker noemde allerlei symptomen op, waaruit men mag afleiden, dat de regee ring met geheel vernieuwd élan de werk loosheid gaat aanvatten. Zij vindt daar toe alom in den lande aanmoediging. Van nagenoeg alle partijen zijn de dringendste beroepen op de regeering gedaan. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. J. D. Verbroeik (lib.) is be noemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, de heer H. W. O. de Bruijn, te 's-Gravenhage. COLLECTIEF CONTRACT IN DE SCHOENINDUSTRIE. De minister van Sociale Zaken deelt mede dat door den bedrijfsraad voor de schoenindustrie is ingediend een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindustrie in Nederland en dat bezwaren tegen inwilliging van be doeld verzoek schriitelijk kunnen worden ingebracht bij genoemden minister van Sociale Zaken vóór of op 23 Mei 1938. 25- JARIG BESTAAN VAN „DE INDUSTRIEELE CLUB" Op 15 Mei a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn. dat te Amsterdam op initia tief van wijlen den heer H. L Geveke ..De Industrieele Club" werd opgericht, de in stelling die haar zetel heeft in het bij eiken Amsterdammer, doch ook bij eiken vasten bezoeker van de hoofdstad bekende gebouw „Industria" aan den Vijgendam en het Rokin. Aangezien 15 Mei op Zondag valt. zal op Maandag 16 Mei een bijeenkomst worden gehouden, waarin dt vooiizitter van het algemeen bestuur, oud-minister dr. F. E. Posthuma een herdenkingsrede zal uit spreken en die gevolgd zal worden door een receptie. Op 18 Mei zal de gebruikelijke jaarlijk- sche maaltijd worden gehouden, die dit maal een bijzonder karakter zal dragen en waarbij de tafelrede zal worden uitgespro ken door den minister van economische zaken, mr M. P. L. Steenberghe. Ten slotte zal oo Zaterdagavond 21 Mei een feest avond voor de leden met hun dames de herdenking van het zilveren feest beslui ten. DE BOLDOOT-FABRIEKEN THANS IN EEN GEBOUWEN-COMPLEX VEREENIGD. Aangezien de fabricatie-mogelijkheden in de oude iabriek aan den Singel te Am sterdam niet meer aan de moderne behoef ten konden voldoen en dus naar verbete ring gestreefd moest worden, heeft de N. V. Eau de Colognefabriek J. C. Boldoot de zer dagen de plaats, waar de firma meer dan honderd jaar gevestigd is geweest, ver laten. Was reeds een gedeelte van de fa bricatie der talloos vele producten, noodig voor het toilet van de moderne vrouw en ook van den man, sinds vele jaren onder gebracht in een tweede fabriek aan den Haarlemmerweg, thans is ook het bedrijf in het gebouwencomplex aan den Singel naar de fabriek aan den Haarlemmerweg overgebracht. Het spreekt vanzelf, dat de vereeniging van de twee fabrieken tot een modern geoutilleerd bedrijf een groote utt- i breiding van het bestaande gebouw noodig heeft gemaakt. Over de geheele lengte werd een nieuwe etage opgezet, terwijl een afzonderlijke vleugel van twee verdiepin gen werd bijgebouwd voor het onderbren gen van het kantoor, de expedltleafdeelln- gen, magazijnen, enz. In totaal is de werk ruimte met ongeveer 3'/« duizend vierkante meter vergroot. DE DELFTCHE POORT TE ROTTERDAM. Afbraak cn wederopbouw op andere plaats en geen verrolling? In antwoord op vragen, gesteld door het raadslid mr. J. Dutilh. deelen B. en W. van Rotterdam mede. dat indertijd in be ginsel besloten is de Deutsche Poort te verplaatsen naar het Haagsche Veer. zulks in verband met de verbetering van het Hofplein. Indertijd werd er ae voorkeur aan gegeven de poort te doen verrollen, om het bouwwerk ongerept te kunnen be houden. Zulks was echter aanmerkelijk duurder dan afbraak en wederopbouw. Met de eene wijze van uitvoering zouden 90 000 gulden, met de andere 180.000 gul den gemoeid zijn. Deze cijfers moeten thans worden herzien: thans kost afbraak en wederopbouw 113.000 gulden, verroliing 232.000 gulden. Van het Rijk is door de gemeente de toezegging ontvangen voor een belangrijke bijdrage. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland kan echter geen aanleiding vinden tot het verleenen van een subsidie. Hoewel de overtuiging aan wezig is. dat het rijk bereid is. in verband met de hoogere kostenraming de toege zegde bijdragen naar verhouding te ver- hoogen bestaat niet de verwachting, dat het genegen zal worden gevonden, het volle kostenverschil voor zijn rekening te nemen. Intusschen zijn met den minister nog besprekingen gaande. Indien deze geen volledig resultaat mochten opleve ren en ook het provinciaal bestuur niet op zijn standpunt terugkomt, dan zal vol gens B en W. van verroliing van de poort moeten worden afgezien en de goedkoo- pere wijze van verplaatsing moeten wor den gevolgd. Door het Werkfonds zijn voor dit werk. alsmede voor de uitvoering van de andere onderdeelen van het Hof pleinplan inmiddels de noodige gelden toe gezegd, zoodat met de werkzaamheden binnenkort een aanvang zou kunnen wor den gemaakt. Alvorens daartoe wordt overgegaan, zal de raad echter nog eenige beslissingen terzake moeten nemen, waar bij ook de kwestie van de Delftsche Poort eventueel ter sprake zal kunnen worden gebracht. Hbid, HET LASCHSYMPOSIUM TE DEN HAAG. Op den tweeden dag van het te Den Haag gehouden laschsymposium der Neder landsche vereeniging voor laschtechniek heeft ir. J. Schreuders, bedrijfsingerdeur bij de N.V. Ned. Electrolasch Mi.i. te Leiden de vraag behandeld„Hoe moet een goed In gerichte lasehwerkplaats van een construc tie-bedrijf georganiseerd zijn". De Fransche minister-president Daladier heeft gisteravond voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij o.m, het volgende zeide: WERK IN HET WESTLAND. De „druivenkrent" neemt een aanvang. Wanneer Mei in het land is, maakt het Westland zich gereed den grondslag te leg gen voor een rijken druivenoogst in Sep tember enOctober. Dan loopen de werk loosheidscijfers met groote snelheid terug in deze streek, men komt zelfs handen tekort om het langdurige en moeilijke werk van het druivenkrenten binnen zoo kort mogelijken tijd teneinde' te brengen Heel het Westland heeft dan werk voor weken; voor dag en dauw reeds zitten ar beiders en vooral ook veel meisjes In, de kassen om de jonge druiventrossen uit te dunnen, opdat de overblijvende korrels aan den tros des te grooter en sappiger kunnen worden. Het krenten eischt een groote mate van vaardigheid en kennis; slechts geoefende vingers weten uit den overvloed van kleine korreltjes aan lederen tros die korrels te halen, die een verderen groei in den weg zouden staan en den vorm van den tros zoo belangrijk voor den handel zouden schaden. Het is een werkje, dat ook veel geduld eischt: van vroeg tot. laat zitten de krenters en krentsters op ladders in de warme kassen, terwijl de zon de tempera tuur, daarbinnen subtropisch maakt. Hoewel de loonen niet meer zóó hoog zijn als in vroeger jaren, wordt door de drui venkrent nog steeds een zeer groot bedrag aan arbeidsloon in omloop gebracht; zelfs meisjes, die overdag een betrekking heb ben. gaan dan van 's morgens 4 uur tot 8 uur in de kassen om een bijverdienste te hebben. In menig arbeidersgezin, dat het jaar door zich met steun gaande moet houden, brengen deze weken de gelegenheid, al thans voor eenigen tijd het noodige aan te schaffen. Inmiddels zal het nog wel even duren voor het feest van het druivenkrenten zijn hoogtepunt heeft bereikt; thans zijn het nog de eerste .stookkassen. die de aandacht vragen, later komen de talrijker koude kassen aan de beurt. Met zeer veel zorg. moeiten en kosten kweekt het Westland het product, dat zijn roem tot over de grenzen bracht; over de vraag, of dit alles zijn belooning zal vin den, wanneer dc ti.id van oogst en ver koop daar is. breekt de tuinder zich thans nog niet het hoofd. Daladier. „De regeering, diet ik sedert drie weken leid. heeft vanaf haar vorming voor twee groote moeilijkheden gestaan; die een on middellijke oplossing eischten. Allereerst moest de sociale vrede, de rede tusschen de Franschen, hersteld worden. Wij hebben dus de sociale con flicten geregeld. De groote stakingen zijn geëindigd, dank zij den goeden wil van werkgevers en werknemers. Het werk is hervat. De tweede moeilijkheid is van buiten- landschen aard. Zij stond in verband met de verdeeldheid in een Europa, dat niet ophield zich te bewapenen, terwijl het zich aaneen moest sluiten. Op de confe rentie te Londen heb ik de oprechte en loyale overeenstemming tusschen Frank rijk en Groot-Brittannlë, die den waar borg vormt van de vrijheid en den vrede, kunnen versterken. Nauwelijks teruggekeerd uit Londen, zoo ging de minister-president voort, moest ik de economische en financieele moeilijkhe den onder oogen zien. Ik wil vandaag, even- al; altijd, het land de geheele waarheid zeggen. Deze waarheid is als volgt; Onze huis houding is diep getroffen. De wettige winst heeft de neiging te verdwijnen, de gedeeltelijke werkloosheid in dc fa brieken neemt toe, onze handelsbalans verarmt, onze productiestatistieken blijven een onderwerp van vernede ring voor de Franschen vormen. Dc waarheid is, dat met deze bloedarme huishouding de staatsbegrooting on vermijdelijk een tekort oplevert, dat de behoeften van de schatkist de spaarders uitputten, het openbaar cre- diet schaden, het particulier credict droog leggen en het monetair credict bedreigen. De voor het lot van het land verant woordelijke regeering kan niet dulden dat een zoo ernstige toestand voortduurt. Er kan geen sprake zijn van leerstellingen of proefnemingen. Orthodox of stoutmoe dig, edelmoedig of wreed, iedere maatre gel, die rechtstreeks moet medewerken tot het welzijn van het land, is een noodzaak. Iedere maatregel, die niet rechtstreeks van belang is voor het openbaar welzijn, is overbodig Zoo is de geest, die de actie, welke wij hebben ondernomen, bezielt. Aan deze actie ligt ten grondslag een beroep op het vertrouwen des lands. Voor DERDE AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT. De raad van beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs deelt mede, dat aan de najaarsbeurs te Utrecht, welke van 6 tot en met 15 September zal worden gehouden, wederom een agrarische jaar beurs zal worden verbonden. Voor de land en tuinbouw-inzendingen zijn de parterre- ruimten van het tweede en derde jaar beursgebouw, benevens een zeer groot deel der nieuwe machinehal en het terrein Vredenburg ln zijn grootsten omvang ge reserveerd. De agrarische jaarbeurs zal omvatten de producten van den land-, tuin- en boschbouw, van de vee- en pluim veeteelt, de werktuigen. machinerieën, technische apparaten, chemische produc ten, voedingsstoffen, enz., welke ln den ruimsten zin als hulpmiddelen voor het agrarische bedrijfsleven kunnen worden beschouwd. MOEDERDAG. De Nederlandsche Banketbakkers-Ver- eenlglng zal. der traditie getrouw, ook dit jaar op 8 Mei weder een „Moederdag- taart" aan de Koninklijke familie aanbie den. Voor het eerst dit jaar wordt deze aan de jonge vorstelijke moeder, aan H.K.H Prinsen Juliana od het paleis Soestdijk aangeboden. een politiek van duurzaam vertrouwen echter moet eerst een monetair peil wor. den vastgesteld, dat in overeenstemming is met onze lasten en dat niet telkens weer in twijfel wordt getrokken, een peil, dat eindelijk den franc beveiligt tegen de sinds jaren tegen hem ontketende aan vallen. Daarom heb ik, zonder mij te bekom meren om critiek, maar er van over tuigd, mijn plicht te doen jegens het land, besloten onze munt te stabilisee. ren op grondslagen waarop zij doel treffend zal worden verdedigd. Dc Fransche regeering heeft dus, in vol komen overeenstemming met de Ame- rikaansche en Engelsehe regecringen, wien ik dank zeg voor haar loyale en hartelijke medewerking, besloten over te gaan tot een aanpassing van den franc aan een koers, die de gelegen heid zal bieden, hem zegevierend te verdedigen. Dit besluit is genomen binnen het kader, van de drlemogendhedenovereenkomst, waaraan de Fransche regeering krachtig gehecht blijft. Men zal den koers, dien ik voor morgen heb vastgesteld, niet te bo ven gaan. De spaarders zullen dus in onze nationale munt kunnen beleggen, zonder te vreezen voor een nieuwe vermindering en zelfs veeleer een vergroote waarde van den franc kunnen verwachten. Op deze wijze zullen wij kunnen voortgaan met het wederopbouwwerk, dat den Franschen een krachtsinspanning in vrijheid oplegt. De eerstvolgende defetvsieleening zal allen Franschen de gelegenheid geven, in vol bewustzijn een volksstemming voor hun vaderlandsliefde te houden. De overige wetsdecreten brengen niet alleen een verhooging der belastingen, maar vormen een geheel van maatregelen, die de ontwikkeling, begunstigen van de productie, den wisselkoers, de geldcircula tie. de uitvoering van belangrijke werken en de opening van groote werkplaatsen, die van belang zijn voor het geheele na tionale leven, aangezien zij niet. alleen ontworpen zijn voor de groote steden, maar ook voor het verder afgelegen land. Wij stellen u dit plan voor. dat verhin deren zal. dat de munt bloot staat aan opophoudelijke aanvallen en dat ons in staat zal stellen, den voor de landsverdedi ging noodigen goudvoorraad te behouden. Wij hebben er de voorkeur aan gegeven, een beroep te doen op den moed der Fran schen in plaats van ons te laten meevoe ren door den stroom naar de rotsen. Ons hoogste doel Is den Franschen ar beid tot ontwikkeling te brengen. De wet der democratie ls de wet der krachtin spanning Geen nieuwe schommelingen van dc munt, geen nieuwe uitgaven, geen nieuwe lasten, vrede in het binnenland als voorwaarde voor den vrede naar bui ten. ziehier wat wij willen. Veel woorden zijn niet noodig. om de Franschen te doen begrijpen, dat het oogenblik is gekomen tot aaneensluiting in orde en arbeid. Naar verluidt zou de devaluatie van den franc acht tot negen procent bedragen. Een officieele beslissing zal echter eerst over enkele dagen worden genomen. In een persconferentie heeft de Ameri- kaansche minLster Morgenthau medege deeld dat de Vereenigde Staten, Frank rijk en Engeland besloten hebben de drie zijdige monetaire overeenkomst te hand haven Wij beseffen, aldus de minister, dat de voorstellen van het Fransche ministerie van financiën in den geest van de over eenkomst gedaan zijn. Hoe is het mogelijk, dat Waaiborg-Kleeding apart van stol en apart van bewerking ls? Omdat Kreymborg ei geen massa-werk van maakt. 644 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 6 MEI. Alphen-aan-den-RUn Lokaal Mandersloo- straat: Nam. 71/4 uur de heer Bisschop van Rouwveen. Sassenheim Gemeente Gods: Nam. 8 uur, paster v. d. Woude van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Groot-Ammers s. Goverts te Bergschenhoek; te Hall «toezj J. Bouwes. cand. te Groningen; te Mastenbroek J. H. Kuipers to Wanswerd. Bedankt voor Koudum iPr.) J. Loos te Arn hem. Aangenomen naar Bunnik L. Khier te Vianen Naar Charlois H. Schroten te Suawoude, GEREF. KERKEN. Beroepen te Urk «als hulppred. v. d. Evang. arbeid onder de Zuiderzee-arbeiders), W. Loop stra. cand. te Groningen. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te Scheveningen G. H. Kersten te Rotterdam en A. Verhagen te Middelburg. VOORDRACHT HOOGLEERAARS- BENOEMINGEN TE AMSTERDAM. Verschenen is een voordracht van B. en W. van Amsterdam om aan de gemeentelijke Uni versiteit aldaar a. prof. dr. M. Valkhoff, thans buitengewoon hoogleeraar, te benoemen tot gewoon hoog leeraar in de Romaansche philologie, in het bij- Opgeheven wegens gebrek aan actief. J. A. Roos. Leiden. J. G. Sllemers wed. L. Bosman, Ter Aar. B. J. Meeuwlssen, Llsse. Uitgesproken: A. J. Hoffmann, Wassenaar, van Zuylen van Nyeveldstraat 25. R.c. Mr. Haga. Cur. mr. W. F. H. Zegers, Den Haag. A. G. van Rijn, brandstoffenhandelaar, NoordwIJk-BInnen. Heerenweg 15. R.c. mr. J. l. Wery. Cur. mr. L. Spreij. Leiden. STATISTIEK OVER APRIL. Noord-Holland lexcl, Amsterdam) 34: Am sterdam 33: Zuid-Holland lexcl. Den Haag en Rotterdam) 19: Den Haag 22; Rotterdam Utrecht 15; Gelederland 31; Noord Brabant -s. Limbuerg 11. Zeiand 3; Friesland 15; Gromn gen 12; Drenthe 4: Overijssel 11. Totaal 258 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 976 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1154 iau* lissementen. Gedurende dc maand April werden bij gezamenlijke griffies in Nederland 8edeP°?ej:n de credtteurenlüsten met een totaal passlei l 1.432.053.65, waarvan preferent f 240.0Wj*» Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal gea - poneerd 429 crediteurenlijsten, met een tow passief van f. 10.390.347.43, waarvan preierew» f. 1.883.122.13. zonder in de Fransche taal- en letterkund benevens het vulgair-latijn, en vrAn- b. een buitengewonen hoogleeraar in de Fra sche taal- en letterkunde na de middeleeuw te benoemen, waarvoor door curatoren wora voorgedragen lo. dr. J. B. Tielrooy, te Zwolle. 2o. dr. H. Brugmans Jr.. te Amsterdam De benoemingen zullen ingaan op nader aw B. en W. vast te stellen data. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10