BINNENLAND mt WG** Gouden Echtvereeniging te Voorhout Ernstig ongeluk bij viaductbouw te Rotterdam 19 He Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Mei 1938 No. 23957 KERK- EN SCH00LNIEUWS Derde Blad |Van het echtpaar A. v. d. Lans-van Werkhoven Zilveren jubileum Leidschendam te Drie arbeiders onder een omgeslagen bok alléén bij KREYMBORG Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. KRUSCHENSALTS DAGBLADRECLAME Zeventigjarig bestaan Hoogere Krijgsschool Druk bezochte receptie. Ter herdenking van het zeventigjarig bestaan van de Hoogere Krijgsschool en bet twintigjarige van de Hoogere Marine Krijgsschool is gistermiddag in de zalen van hotel Wittebrug te Den Haag een drukbezochte receptie gehouden. Jhr. E. J. van Holthe, luitenant ter zee le klasse, adjudant van H, M. de Koningin kwam op deze receptie de gelukwenschen van H. M. aanbieden. Namens de bij Hr. Ms. hof geaccredi- I teerde gezanten van Engeland. Dultschland en Frankrijk waren tegenwoordig de luite nant-kolonel D. K. Paris, Britsch militair den attaché, comte J. De Mascureau, ba ron Guichard en Cap. Trutat, resp. mili tair attaché, marine-attaché en adjudant van den militair attaché van Frankrijk, en Oberst Rabe von Pappenheim, militair attaché van Duitschland. De minister van defensie was vertegen- I woordigd door den chef van de afd. ge nerale staf van diens departement, den beer Dijxhoorn, de minister van koloniën door den kolonel van het Indische leger I J. A. G. Feullletau de Bruyn. Verder deden door hun aanwezigheid I blijken van hun belangstelling de com- Imandant van het veldleger, luitenant-ge- Ineraal J. J. G. baron van Voorst tot I Voorst, de chef van den marinestaf, vice- I admiraal Furstner, de Commissaris der I Koningin in de provincie Zuid-Holland, I minister van staat jhr. mr. dr. H. A. van IXariiebeek, de burgemeester van 's-Gra- Ivenhage mr. S. J. R. de Monchy, de chef I van den generalen staf. luit.-generaal iHevnders, de generaal-majoor van het In- 1 dische legev Ilgen. mede namens den le- I jercommandant in Ned.-Indië, de presi dent van het Hoog Militair Gerechtshof, |mr Jellinghaus met de leden van dat hof, Ivice-admiraal Schreuders en vice-admiraal I Graaf van den Bosch, generaal Prins en Iblonel Feuilletau de Bruyn namens de I, Vereeniging Wrijgswetenschap", kolonel K. |k Oudendijk, voorzitter van de legercom- missie. veivolgens de voorzitter van het Icentraal Comité tegen ondermijning van lands weerkracht en generaal Luchsin- leer, lid van dat comité, een deputatie van ie intendance en eenige deputaties van indere leger-onderdeelen, een van de ver leniging van reserve-officieren en vele idere militaire, maritieme en civiele atl- Elteiten. Eenige militaire colleges en vereenigm- hen hadden bloemstukken toegezonden, perwijl van vele zijden telegrafische geluk- lenschen werden ontvangen. Namens de Hoogere Krijgsschool reci pieerde de luitenant-kolonel M. W. L. van IJphen en namens de Hoogere Marine Krijgsschool de kapitein ter zee C. E L. Hellrlch. Met hen vereenlgden leeraren, Joud-leeraren en verscheidene genoodlgden rich na afloop van de receptie aan een heidenkingsmaaltijd. Een volksgasmasker. Binnenkort begint de Hembrug met den aanmaak. J kar het Alg. Handb. verneemt, zullen taan eenigen weken de Artillerle-inrich- tiflfea aan de Hembrug met den aanmaak ia het Nederlandsche volksgasmasker in |ktgroot, tegen een prijs van f. b kannen. Voorts verneemt het blad nog, dat l'faige leiders van de luchtbeschermings posten in groote steden er bij de betrok- hn autoriteitein op hebben aangedrongen, ■t de leden van de gemeentelijke lucht- xschermingsdiensten. althans voorloopig. tullen worden voorzien van bovengenoemd rofagasmasker en niet van het legergas- "isker. HET A.S. VERTREK VAN HR. MS. JAVA. Feestavond ten stadhuize. Evenals bij het vertrek van Hr. Ms. ,,De Ruyter" had het gemeentebestuur van den Helder gisteravond ter gelegenheid van het a.s. vertrek van Hr. Ms. Java" den etat-major van den vertrekkenden kruiser en eenige andere marine-officieren uit- genoodigd voor een offlcieelen afscheids avond ten stadhuize. De opvarenden van de „Java" werden toegesproken door den burgemeester van Den Helder, den heer Ritmeester. Aan de 250 mindere manschappen, alsook aan de manschappen van de vier detache menten der landmacht, die des middags waren aangekomen en heden de „Java" en enkele onderzeebooten gaan bezichtigen, werd in „Tivoli" een feestelijk onthaal bereid. Ook hier voerde de burgemeester het woord. Morgen vertrekt de ..Java" naar Indië. ARBEIDSBEMIDDELING IN NED.-INDIE. Wettelijke regeling is in overweging. De minister van Koloniën heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van den heer Bruineman, naar aanleiding van de arbeidsverhoudingen bij de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, o.m. het onder staande medegedeeld: De vraag of de minister van meening is, dat het een landsbelang van de eerste orde is. dat de sociale verhoudingen bij een be drijf als de' K.P.M. gunstig zijn. wordt be vestigend beantwoord. In het midden latende, of het uitbreken van het conflict bij de K.P.M. van over heidswege had kunnen worden voorkomen, wijst de minister er op. dat dit conflict in elk geval ten gevolge van het regeerings- schrijven van 3 Januari in zeer korten tijd geheel werd bijgelegd. Reeds eenigen tijd is bij de Indische re geering de vraag in overweging of een wettelijk geregelde bemiddeling in ar beidsconflicten in eenigerlei vorm al dan niet wenschelijk zou zijn. Bij het betrachten van concordantie tus- schen de Indische en de Nederlandsche so ciale wetgeving, ook ten opzichte van de Europeesche werknemers, moet uiteraard groote zorgvuldigheid betracht worden in veiband met de hier te lande en in Nederl.- Indic wel zeer sterk uiteenloopcnde toe standen en verhoudingen. HET GOEDERENVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN. Zal na 15 Mei hoofdzakelijk des nachts plaats vinden. Zooals bekend zal de dienstregeling van het reizigersvervoer der Ned. Spoorwegen met ingang van 15 Mei a.s. 'ingrijpend worden gewijzigd. In verband daarmede, zal het goederenvervoer dat tot nu toe Overdag geschiedde voortaan des nachts plaats vinden, met uitzondering van het expresgoed. Hiervoor zal een verhoogd tarief wor den geheven, waarbij men evenwel de ga rantie heeft, dat deze expresgoederen op de plaats van aankomst terstond In een speciale bestelling worden opgenomen. MR. DR. A. BARON RÖELL NAGENOEG HERSTELD. De commissaris der Koningin in Noord- Holland is thans in zooverre hersteld van het hem op 1 Maart j.l. overkomen onge val. dat hij in het einde van deze week de Maria-stichting te Haarlem hoopt te verlaten. Omstreeks half Mei rekent hij dan al zijn functien weder te kunnen her vatten. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal Vrijdag 6 Mei as. niet plaats hebben. ■üj -9 rV 1 L. 'w,Sen hopen Antonius van der Lans en pblielmina van der Lans-van Werkhoven rr' den Jacoha van Beierenweg te Voor- out, aen ciag herdenken, dat zij vóór 'kren in ondertrouw zijn gegaan. Wat gezondheid van het bruidspaar betreft, (eirt Daar iaren wordt de bruid een fcoh aep,aaSd door rheumatiek. waar- Cj-w net loopen haar minder goed afgaat. Üin lJ'om ®chter. verricht nog dagelijks Een ?er'izaamhEden bij zón schoonzoon. Ij's c. Boete, In de bloemisterij. De oio»*, heeft den gezegenden leeftijd ikooDt - '^en van 76 iaren (a.s. Juli de a s k iaar oud te worden), terwijl bruidegom 73 jaren telt. In de af- loopen 50 iaren. is hij er 31 in dienst ge- gemeentewerkman. benevens onbezoldigd weest bij de gemeente Voorhout en wel als rijksveldwachter: als zoodanig is hij reeds 9 iaren gepensionneerd. Het ls ook thans bij vele Voorhoutsche ingezetenen nog zeer goed bekend, dat hij de historische functie van lantaarnopsteker vervulde! Hun echt- veveeniginz werd gezegend met acht kin- déren. waarvan nog twee in leven zijn Daarenboven verheugen zij zich in het bezit van 13 kleinkinderen. Het zal den jubilarissen, evenals hun kinderen in de komende dagen zeker niet aan belangstel ling ontbreken! Van den heer A. Hol. Twee dooden en een zwaargewonde. Bi.j den viaductbouw aan den Oost- Varkenoordschenwejj te Rotterdam is Kistermiddasr een ernstijj ongeluk voor gevallen, dat twee electrischen lasschers den 24-jarigen G. Siegers uit Dedems- vaart cn den 24-jarigen L. J. Steynen uit Middelburg het leven heeft gekost. Een derde, de 30-jarige P. Branden burg, uit Rotterdam, is zwaar gewond. Arbeiders waren boven op het viaduct bezig met het van ongeveer zeven meter hoogte neerlaten van een deel van een zwaren mast. die gedemonteerd werd. Bij deze werkzaamheden maakte men gebruik van een bok. Toen het ongeveer twee ton zware mastgedeelte in den takel hing. brak een oog en met een vaart sloeg het zware stuk neer. Ten gevolge hiervan bleef de bok niet loodrecht staan, maar gleed deze aan de onderzijde langzaam weg. waarop het gevaarte omsloeg. De gevolgen waren ontzettend. De beide lasschers. die vlak achter den bok met hun werkzaamheden bezig waren, werden gegrepen en doodge drukt, Dit ging zoo snel in zijn werk, dat de andere werklieden nauwelijks beseften, wat er eigenlijk was gebeurd. Hoewel van alle zijden hulp toeschoot, viel er. wat dezen beiden werklieden betreft, niets meer te redden. Anders was dit met den derden arbeider. Deze had een klap van den mast van den bok gekregen, waardoor hij op zij werd geslagen en door een gat van ongeveer zeven meter hoogte naar beneden sloeg. Hij kwam daar terecht op een lorrie, waardoor hij een bekken breuk en inwendige kneuzingen opliep. Spoedig was de geneeskundige dienst, die met eenige ziekenauto's naar de plaats van het onheil was uitgerukt, ter plaatse. Direct is de zwaargewonde Brandenburg naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij in ernstigen toestand is opge nomen. Later zijn ook de stoffelijke hulsels van de belde andere arbeider? naar dat ziekenhuis vervoerd. Alle drie bil het on geluk betrokken arbeiders waren in dienst van de N.V. Werkspoor, afdeeling Bruggen bouw. De arbeidsinspectie te Rotterdam stelt een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. De arbeider Steynen zou morgen in ondertrouw gaan. Siegers uit Dedems- vaart was geruimen tijd zonder werk en had pas onlangs werk gevonden bij de N.V. Werkspoor. Deze man was kost winner van een uitgebreid gezin. Hoe groot ook de toeloop van klanten bij Kreymborg is, de sorteering Waarborg- Kleeding is altijd nog grooter. 534 (Ingez. Med.) NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. Eerste jaarvergadering tc Rotterdam. Gisteren hield de Nederlandsche Bio scoopbond zijn algemeene jaarvergadering te Rotterdam. Het was de eerste maal. dat deze jaarvergadering buiten Amsterdam werd gehouden. Van half elf tot 12 uur werd in de zaal van Pschorr-dancing de gebruikelijke film beurs gehouden. De heer Andrë de Jong, voorzitter van .de ontvangende afdeeling Rotterdam, hield bij den aanvang van de oeurs een toespraak, waarin hij zijn vreug de uitsprak over deze belangstelling uit het bioscoopbedrijf voor Rotterdam enden leden en hun dames een aangenamen dag toewenschte. Namens de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, sprak de heer Van Riel, die den voorzitter van het hoofdbe stuur. den heer A. van der Hoop, een ets van Rotterdam aanbood ter herinnering aan deze eerste jaarvergadering in Rot terdam. Te half een ving de jaarvergadering aan. welke tot half twee zou duren, doch veel langer tijd in beslag nam. zoodat de rond vaart door de havens eerst veel later kon aanvangen. Er was voor deze jaarvergadering in Rotterdam groote belangstelling. (Msb.l HET VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN HET ALG. NED. VERBOND. Stamdag in Den Haag. Vanmiddag is in Pulchri Studio te Den Haag de stamdag van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging ge houden. Op deze bijeenkomst werd het woord ge voerd door den heer P. J. de Kanter. voorz. voor het Verbond, dr. J. van Hinte. dr. Ja- pikse, den heer B. W. F. van Slobbe, mr. dr. W M G. Schumann, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, prof. dr. van Celen, den heer M J. Liesenborghs en prof. dr. G. Berse- laar. Het slotwoord werd gesproken door dr. H. Colijn. HET GUYOTFONDS. Onder presidium van den heer M. J. C. Buchli directeur van het Instituut voor doofstommen te Groningen werd dezer da gen een bestuurs-en ledenvergadering ge houden in hotel „Terminus" te Utrecht, van het Guyotfonds (vereeniging ter ondersteu ning van oude en hulpbehoevende doof stommen van alle gezindten in Nederlsnal Den penningmeester, den heer J. H. van den Wall Bake. werd. onder dankzegging voor diens accuraat beheer décharge ver leend Het kapitaal der vereeniging be droe» op 31 Dec f 37.769.46. Aan contribu ties werd over 1937 ontvangen f. 1142.02. De vermeerdering van het kapitaal bedroeg over hetzelfde kalenderjaar f. 1.081.23. De ondersteuningen in 1937 beliepen f.2.239.83. De onkostenrekening wijst een nadeelig saldo aan van f. 375.38. dat is ruim twee maal zooveel dan in 1936 Dit vindt ech- Icr zijn oorzaak hierin, dat in het afgeloo- pen jaar over vorige jaren een totaal be drag van f. 170.moest worden betaald voor belasting van de doode hand. De heer J. H. van den Wall Bake moest om gezondheidsredenen zijn functie als penningmeester neerleggen. De voorzitter sprak hartelijke woorden van dank voor al liet werk, dat hij belangeloos voor de vereeniging gedaan heeft. In zijn plaats werd tot penningmeester gekozen, de heer E. Th. Scheltinga Koop man. notaris te Amsterdam. Hoewel het fonds er goed voorstaat, moest de penning meester tot zijn spijt mededeelen. dat het aantal leden en contribuanten door over lijden en bedanken afneemt, terwijl de aanvragen om steun talrijker worden. Dit jaar hebben bedankt en zijn overleden twaalf leden en twintig begunstigers. De vereeniging telt thans 261 leden en 249 be gunstigers. Bij de sluiting der vergadering bracht de voorzitter dank aan allen, die het fonds op eenigerlei wijze steunen en hij hoopte, dat door aanwinst van nieuwe leden het fonds kan voortgaan met zijn menschlie- vend werk. ECONOMISCHE NOOD ONDER DE INDO-EUROPEANEN. Op vragen van den heer Rost van Ton- ningen In verband met de werkloosheid en den economischen nood onder de Indo- Europeanen heeft de minister van koloniën o.m. het volgende geantwoord: Op den voorgrond stellende, dat de eerste vraag dien aangaande te algemeen is op gesteld. wijl de Indo-Europeesche bevol kingsgroep naast hooggeplaatste ambtena ren, officieren en particulieren, een breede klasse omvat van welgestelde burgers, kan worden erkend, dat ook onder die bevol kingsgroep de crisis en de daaruit voort spruitende werkloosheid veel leed heeft gebracht. Aangezien onder „indianisatie"' tot dus ver algemeen verstaan is de doorvoering van het streven om voor de vervulling van betrekkingen bij 's lands dienst in Nc-der - landsch-Indië stelselmatig gebruik te ma ken van daarvoor geschikte, daar te lande aanwezige krachten, zonder onderscheid tusschen de verschillende bevolkingsgroe pen, kan de minister de meening niet dee- ien, dat door deze ..indianisatie" de toe stand van de Indo-Europeanen minder gunstig zou worden. Uiteraard kan niet ontkend worden, dat cp de positie van deze bevolkingsgroep van minder gunstigen invloed is de toeneming van het aantal Indische krachten in de bezetting van ambtelijke betrekkingen. De minister wijst erop. dat door en met steun van de Indische regeering reeds tal rijke maatregelen zijn getroffen en belang rijke bedragen zijn en worden beschikbaar gesteld, ten einde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke Indo-Europeanen in de huidige omstandigheden ondervin den. Hij verwijst naar het werkplan 1935 en de jaarverslagen van het centraal comité voor steun aan werkloozen en van de Indische maatschappij voor individueele werkverschaffing over 1935 en 1936. als mede naar de uiteenzettingen, door de Indische regeering in aansluiting op die jaarverslagen gegeven bij de aanvullende begrootingen voor de jaren 1936 en 1937. Zooals uit het bovenstaande blijkt, zou een beperking' van de „indianisatie" aan de Indo-Europeesche bevolkingsgroep geen baat brengen, terwijl een kunstmatig rem men van den ontwikkelingsgang, welke medebrengt, dat in toenemende mate in- heemsche krachten geschikt worden voor de vervulling van betrekkingen in 's lands dienst, zou leiden tot ernstige verstoring van de sociale en staatkundige ontwikke ling van Nederiandsch-Indië. Met betrekking lot de quaestie der ver ruiming van rechten op den grond volstaat de minister met te verwijzen naar ue be schouwingen. welke hij aan deze aangele genheid heeft gewijd bij de behandeling van de begrooting van Nederiandsch-Indië voor het dienstjaar 1938. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren de heer A Hol zijn 25- jarig ambtsjubileum bij den Waterstaat der Provincie Zuid-Holland. Den avond vooraf had de R.K. Harmonie St. Cecilea in samenwerking met de Prin- cevlag den jubilaris reeds een serenade gebracht. Nadat de jubilaris met huisge- nooten en familie op de stoep der wo ning hadden plaats genomen, speelde de Harmonie een viertal liederen, waarna sen dochtertje van den heer G. Jansen, lei der van de Princevlag. mevr. Hol een fraai bouquet aanbood. Tot slot bracht de jubi laris hartelijk dank voor de hem gebrachte hulde. Gisterochtend, toen de geheele woning in een waar bloemenhof was herschapen, waarbij een bloemstuk van het sluisperso- neel, waarvan de middenlijn ruim een me ter was. kwam het voltallige sluispersoneel, waarvoor het woord werd gevoerd door den assistent-sluismeester van Dintei, zijn ge lukwenschen aanbieden. Verder het per soneel van den Provincialen weg met zijn superieuren, de heeren Brandhorst, van der Giesen en Hooft, 's Middags kwamen de hoofd-ingenieur, de heer van der Wal en de bouwkundige de heer Visser, welke den jubilaris huldigden en hem naast de ge bruikelijke gratificatie, het brevet van 25- jarigen trouwen dienst overhandigden Zeer onder den indruk heeft de jubilaris allen hartelijk dank gebracht voor de hem ge brachte hulde. DE RUÏTER-PENNING UITGEREIKT AAN HET REDDINGSTATION TE LEMMER. De gouden .De Ruyter-penning". die om de vijf jaren aan het reddingstation, waar de meeste reddingen zijn geschied wordt toegekend, is gistermorgen door den voor- i zitter der Noord-Hollandsche Redding 'Maatschappij, den heer P. E. Tegelberg, in tegenwoordigheid oa van de bemanning der reddingboot ..Hilda", aan de olaatselijke commissie te Lemmer ui,gereikt, waar in de laatste vijf jaar niet minder dan 68 reddingen zijn verricht. De voorzitter der olaatselijke commh ie. de heer mr M. Krijger, dankte voor deze bijzondere onderscheiding. Rheumatische pijn. spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- organen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 529 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. Leiden Ger. Gem. (Nieuwe Rijni: Woens dag nam. 8 uur, ds. Lamaln van Rotterdam. Boskoop Geref. Gem.: Woensdagnam. half- acht, ds. Ligtenberg van Lisse. Waddinxveen Gebouw Centrum: Woens dagnam. halfacht, ds. De Rover van Vlaar- dingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Eenrum. J C. Fischer, voorg. Ned. Prot. Bond te Ede. Aangenomen: Naar Ferwerd. G. v. Hoegge te Gieterveen. Bedankt: Voor Oud- en Roodkerk, D. Bender te St. Jacobie-Parochie. GEREF. KERKEN. AangenomenNaar Rotterdam-Kralingen (vac.-S. Oudkerk). Th. Dellcman te Aalten. GEREF. GEMEENTE. Tweetal te TerneuzenM. Heikoop te Utrecht en A. Verhagen te Middelburg. BAPTISTE GEMEENTEN. Bedankt: Voor Enschedé, S. Slort te Hauler- wijk. DR. KRNO NAAR TSJECHO-SLOWAKJJE VERTROKKEN. Eergisteren is de afgetreden gezant van Tsjecho-Slowakije. dr. Ivan Krno eer auto van 's Gravenhage naar Praag vertrokken. De leden van de legatie waren bij dit ver trek aanwezig. Dr, Krno reisde alleen, daar mevrouw Krno reeds eerder naar Praag was gegaan. Ds. Z. HOEK. Morgen viert ds. Hoek te Zierikzee. em. predikant van de Geref. Kerk van Zonne- maire, zijn 75sten verjaardag. Ds Zacharias Hoek werd 4 Mei 1865 te Rotterdam geboren en ontving zijn oplei ding aan de H.B.S. aldaar en aan het gym nasium te Doetinchem. Vervolgens stu deerde hij aan de Vrije Universiteit waar hij in 1892 candidaat werd. om 3 Maart 1893 door wijlen ds. A. v. Veeloo van Rot terdam te Zuidland in zijn eerste gemeente te worden bevestigd waaraan hij zich ver bond sprekende over 1 Cor. 2 2. In 1897 vertrok de jubilaris naar de kerk van Ambt-Vollenhove B welke stand plaats hij in 1904 met Nieuw-Dordrecht verwisselde In 1907 werd ds. Hoek predi kant, te Duisburg en in 1911 te Zevenhoven, waarna hij in 1913 in Zonnemaire kwam, aan welke kerk hij zich 15 Juni van dat jaar verbond en die hij diende tot aan zijn emeritaat op 28 Mei 1933. Ds. Hoek vervul de voor de classis Zierikzee verschillende deputaatschappen. Zoo was hij o.m kerk- visitator. deputaat voor de Evangelisatie. In Zonnemaire was hij sinds de oprichting voorzitter van de aid. van het Groene Kruis. Ook was hij medewerker aan de Geref. Kerkbode voor Schouwen-Duiveland en Tholen. De ruggegraat van elk goed reclamc-plan

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9