Spelling-interpellatie in de Eerste Kamer DINSDAG 3 MEI 1938 No. 23957 STADSNIEUWS ÏSftSsf HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I c,Naar wi-' vernemen stelt de recherche in saaienwerking met de bouwpolitie op last den Officier van Justitie een onder- 5? naar de schuldvraag inzake de porting van het perceel Noordeinde 8. .•[n verband daarmede worden op het van het inmiddels geheel gesloopte Q°or deskundigen verschillende onder- Dit nummer bestaat uit DRIE bladen verwacht 25 jaar bij 6 R.V.A. Voor 4 R.I. te Weert LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Prof. dr. F. W. A. Korff. 25 jaar geleden aanvaardde hij het predikambt. Prof. Korff. Prof. dr. F. W. A. Korff, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit vanwege de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, waar hij onderwijs geeft in de dogmatiek, de zendingsgeschiedenis, het kerkrecht en de Chr. ethiek, zulks als opvolger van prof. dr. H. M. v. Nes, herdenkt morgen den dag, waarop hij voor 25 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Frederik Willem Adrianus Korft werd 8 Dec. 1887 te Amsterdam geboren en Is een toon van den bekenden zendeling onder Israël in de hoofdstad, wijlen den heer F. ff. A. Korff. Hij werd fn 1911 candldaat In I Gelderland en aanvaardde 4 Mei 1913 zijn i ambt te Hoogersmllde. Vandaar vertrok hij l in 1918 naar Dedemsvaart, om zich 23 Jan. 1 1922 aan de gemeente van Heemstede te I urbinden. In datzelfde Jaar promoveerde IJ ook tot doctor in de theologie op een (asertatie getiteld: „Christelijke religie en tetorie in de theologie van W. Hermann". In 1932 volgde zijn benoeming tot hoog leeraar te Lelden. Hij stond op het drietal met de Herv. predikanten dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel te Rotterdam en dr. M. J. A. de Vrijer te Amsterdam, die in middels beiden hoogleeraar te Utrecht ge worden zijn. Prof. Korff Is lid van het hoofdbestuur ran „Kerkopbouw". Tijdens zijn verblijf te Heemstede kwam op zijn initiatief de kapel Vredenhof in het Bosch- en Vaartkwartier tot stand. Van zijn vele geschriften noemen we: levensproblemen bij Shakespeare; Antiek en modern Christendom; Fatalisme; Eeuwigheid en Tijd; Op weg naar een nieuwe levenseenheid; Jong geloof. Een nieuwe Gereformeerde School. Zij zal aan de Mey v. Streefkerkstraat gebouwd worden. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag op de jaarvergadering der Gerefor meerde Schoolvereeniging ter sprake komen de bouw eener nieuwe school voor gewoon lager onderwijs. Behou dens goedkeuring der autoriteiten ligt het in het voornemen deze school te houwen aan de verlengde de Mey van Streefkerkstraat achter de Co betstra at. Deze nieuwe school zal voornamelijk die- Jieu tot ontlasting van de Studihouders- laanschool van dezelfde vereeniging, welke overbevolkt is en voorts om in dit zich snel uitbreidend stadsgedeelte een gelegenheid voor christelijk onderwijs te scheppen. DE INSTORTING in ihet noordeinde. Onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. ten verricht. PASTOOR smeets onderscheiden. Bii K. B. alE"„Putoor der Sint Leonarduskerk Wettelijke basis voor de spelling wordt voorbereid In de Eerste Kamer heeft prof. Woltjer hedenmiddag zijn Interpellatie inzake de spellingskwestie gehouden. Hij stelde daarbij de volgende vragen: 1. Kan de regeering duidelijk maken, dat haar in de Memorie van Antwoord oetreffende het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk VI der Rijks- begrooting voor net dienstjaar 1938 medegedeelde beslissing inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal, in overeenstemming is met de namens haar door den heer Minister van Alge meene zaken, voorzitter van den Raad van Ministers, in de vergadering der Eerste Kamer van 14 Januari 1938 ter zake afgelegde verklaring? Zoo neen, wil zij dan aan de Kamer mededeelen, welke nieuwe omstandig heden er zich na dezen datum hebben voorgedaan, die haar noopten, op deze verklaring terug te komen? 2. Kan de Regeering duidelijk ma ken, dat de voorbereiding van een wets ontwerp, waardoor haar bemoeienis met de schrijfwijze der Nederlandsche taal op wettelijke basis zal rusten, niet de erkenning inhoudt, dat die wettelijke basis thans nog ontbreekt, en derhalve de tot nu terzake gegeven voorschriften volgens haar zelve onwettig zijn? 3. Kan de regeering duidelijk maken, dat hare in de eerste vraag bedoelde beslissing in de behoefte aan spoedige zekerheid (die haar genoopt heeft af te zien van de blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over hoofdstak I der rijksfcegroo ing voor het dienstjaar 1938 beoogde installing* van een comm'ssie. die od zeer korten termijn de regeering zal kunnen advi- seeren omtrent de problemen, die rijzen met betrekking tot de schrüfwijze der taal" inderdaad zal voorzien? 4. Kan de regeering duidellik maken, dat hare in de eerste vraag bedoelde beslissing in overeenstemming is met haar hier voor genoemde memorie van antwoord kenbaar gemaakt streven .om zooveel mogelijk in harmonie te handelen met de Belgische regeering", die. naar de mededeellng in de memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende hoofdstuk I der rijksbegroo- ting. .harerzijds verre de voorkeur zou (hebben) gegeven aan een nieuw on derzoek van het geheele spellingvraag stuk": en dat het haar niet mogelijk was. te voldoen aan den uitgesproken wensch der Belgische regeering. die toch geheel ging in de richting van haar eigen aanvankelijk 'voornemen, het vraags'uk van de schrijfwijze van de Nederlandsche taal Jh zijn geheel In beschouwing ta nemen" (memorie van antwoord Tweede Kamer hoofd stuk I en aldus de kans te vergrooten, dat de eenheid van schrijfwijze in het taalgebied van het Nederlandsch be waard blijf'? 5 Is de regeering beTeid, de In haar verklaring van 14 Januari klaarblij kelijk bedoelde methode alsnog te volgen? Antwoord van den minister. Inzake vragen 1 en 2: De minister van algemeene zaken, voorzitter van den raad van ministers, heeft in de vergadering der Eerste Kamer van 14 Januari 1938 verklaard, niet in staat te zijn om de critiek van den heer Woltjer op de methode, die de regeering indertijd heeft gevolgd, inzake het spelling-vraagstuk, afdoen de te weerleggen. Daaraan werd de mededeeling toegevoegd, dat de regee ring zich zou beraden op hetgeen prof. Woltjer genoemd had de staatsrechter lijke zijde van het vraagstuk en dat zij vertrouwde binnen niet al te langen tijd een oplossing te vinden, die ook dien geachten afgevaardigde beter zal voldoen dan de methode, die tot nog toe gevolgd is geworden. In de memorie van antwoord betref fende het. ontwerp van wet tot vaststel ling van hoofdstuk VI der rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1938, gericht tot de Eerste Kamer, heeft de regeering medegedeeld, overtuigd te zijn, dat een wettelijke grondslag voor haar bemoeie nis met de schrijfwijze der taal ge- wenscht is; dat zij dan ook een wets ontwerp voorbereidt, waarin de be voegdheid wordt vastgesteld van de Kroon om voorschriften te geven met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal en waarin zij wordt gemachtigd, deze schrijfwijze van de aangewezen instanties verplicht te stellen. Een en ander is met elkaar in over eenstemming. De memorie van ant woord bevat bovendien de mededeeling, dat de regeering reeds aanstonds eenige beslissingen genomen heeft en daarmede niet heeft gewacht totdat de wet zou zijn tot stand gekomen, omdat het noodzakelijk was, onmiddellijk de zekerheid te verschaffen en een vacuum te vermijden. Zij heeft namelijk overwogen, dat het zonder meer intrekken van de spelling besluiten 1936 een volledige onzeker heid en een volledig vacuum zou doen ontstaan, hetgeen dermate door bezwa ren gedrukt wordt, dat het verre de voorkeur verdient voorshands en in af wachting van de in voorbereiding zijnde andere methode nog gedurende korten tijd den weg te bewandelen, die in 1934 is ingeslagen. Inzake vraag 3: Het is duidelijk, dat de getroffen beslissing aanstonds ze kerheid geeft omtrent de wijze, waar op de regeering de spelling der Neder landsche taal wenscht geregeld te zien. Er is geen aanleiding voor de veronder stelling, dat, als zij formeel op andere, namelijk wettelijke basis, zal kunnen handelen, zij materieel anders beslissen zal dan zijn thans reeds heeft beslist. Inzake vraag 4: De genomen beslissing is in overeen stemming met het kenbaar gemaakte streven der Regeering om zooveel mo gelijk in harmonie te handelen met dé Belgisahe regeering. Er bestaat volle dige overeenstemming inzake geslacht en voornaamwoord, evenals inzake de schrijfwijze van de bastaardwoorden en de samengestelde woorden. Inderdaad zou de Belgische regeering er verre de voorkeur aan gegeven hebben, indien het geheele spellingvraagstuk aan een nieuw onderzoek zou zijn on derworpen; hetgeen beteekent, dat naast de .genoemde onderwerpen ook nog het woordbeeld zou worden in be schouwing genomen. Hiertegen rees echter bij de Nederlandsche Regeering het bezwaar, dat aldus aan een deel der uitgevers een belangrijke geldelijke schade zou worden toegebracht, nadat korten tijd geleden ditzelfde reeds had plaats gehad. Bij het afwegen der twee elementen, d!e aldus in geding kwamen, heeft zij aan het vermijden van een herhaalde schade de voorkeur gegeven. Daarbij woog mede, dat de verkregen overeenstemming inzake geslacht en voornaamwoord betrekking heeft op dat deel van het vraagstuk, dat naar het oordeel der regeering het belang rijkste element vertegenwoordigt in de ontwikkeling en het karakter van de taal. In de memorie van antwoord is medegedeeld, dat de Belgische regee ring r\t standount verstaat en dat zij naast belangstelling voor de techni sche toetsing van het woordbeeld vol ledige medewerking verleent Inzake de overige in geding zijnde onderwerpen. Inzake vraag 5: Gelijk uit het ant woord op vraag 1 en 2 blijkt, is de re geering niet slechts bereid doch heeft zij besloten, de methode te volgen van het voorbereiden eener wettelijke basis, met dien verstande, dat zij gedurende de periode, die verloopen moet, eer de wet kan fijn tot stand gekomen, ter vermijding van groote bezwaren de sinds 1934 gevolgde methode voors hands handhaaft. EERSTE BLAD BINNENLAND. Onthulling door H. M. de Koningin van een borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik te Vlissingen. (3e Blad) Het 70-jarig bestaan der Hoogere Krijgs school; druk bezochte receptie te Den Haag. (Binnenland, 3e Blad). Twee dooden en een zwaar gewonde bij ongeluk te Rotterdam. (3e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lagerhuis aanvaardt het Italiaansch-Britsch accoord. '3e Blad) Hitier op weg naar Rome. (Ie Blad). Nieuwe offers in Frankrijk gevraagd. (Bui tenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN I EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. In onze omgeving zal de wind uit Oost blijven waaien. Het weer zal opklaren, doch de opklaring zal geen stijging van temperatuur brengen terwijl bij opklaring in den nacht het gevaar voor nacht vorst blijft bestaan. Gisteravond seinde de Bilt aan alle posten: „ATTENTIESEIN NEER" Foto van vliet. van'rT t>enoemd tot ridder in de Orde OPjj e-Nassau Patei" L- p- J- Smeets j.l. zijn gouden priester- De laatste verantwoording. Wij ontvingen nog van W. P. f. 1, dr. J. C. de H. te O f. 3, J. M. T. f. 2.50; dr. A. J. S. f. 1. me.j. J. H. H. te W. f. 1. in totaal f. 212, benevens een zending boeken van de dames H. A. de V. en L. Z. te B. In overleg met den commandant van 4 R. I.. overste H. D. Buurman zullen wij dit bedrag overmaken aan den bataljonscommandant te Weert, ma joor J. F. W. Hendriksz, terwijl de boeken en tijdschriften eveneens der waarts zullen worden gezonden. De legerpredikant. ds. E. L. Nauta schrijft ons nog 'net volgende: Beleefd verzoek ik u nog wel plaatsing te willen verleenen aan enkele regels in het het belang van het Tehuis voor militairen van IX4 R.I. te Weert. Er kwamen nog een paar bijdragen bii mij voor het Tehuis: van de dames v. d. V.—R. te L.: f. 2.50 en van J. Th. W. te L.: een partij gebonden tijdschriften en boe ken. Misschien mag ilc u eerlang de officieele opening van het definitieve Tehuis berich ten. Inmiddels worden de belangen van het Tehuis nog dringend bij vele lezers van uw blad aanbevolen. Wanneer men weet, nat er momenteel ongeveer 200 Protestant- -che militairen in Weert zijn, die geen on derdak hebben met een eigen protestanr- sche sfeer, mag er dan niet met klem en nadruk op worden aangedrongen bij de lezers van uw blad, onder wie vele ouders c-n naaste verwanten zijn van deze jonge mannen, dat door wie dit nog niet deden iets worde bijgedragen voor de op- en in richting van een Tehuis in protestantsch- christelijken geest? U. Redactie bij herhaling dankend voor uwe medewerking, Hoogachtend Uw dw. E. L. NAUTA, Legerpredikant Postrekening 60684. PRIJSVRAGEN DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Inzendingen moeten over een jaar zijn ingeleverd. Rector en Senaat der Rijksuniversiteit alhier hebben den lsten Mei 1938 de vol gende prijsvragen uitgeschreven: Overeenkomstig artikel 84 der hooger- onderwijswet worden de studeerenden aan een der Nederlandsche instellingen van hooger onderwijs uitgenoodigd. hun krach ten te beproeven aan de behandeling van de navolgende onderwerpen, opgegeven door de: Faculteit der Godgeleerdheid. 1. De faculteit verlangt een onderzoek naar de philologische en materieels quali- taiten van Photius' exegese op grond van K. Staab, Pauluskommentare aus der grie- chischen Kirche. 2. De faculteit verlangt een onderzoek naar de wijsgeerige beginselen en theolo gische strekking van de godsdienstwijsbe geerte van Clement C. J. Webb. Faculteit der Rechtsgeleerdheid 1, De faculteit verlangt een systematisch en kritisch onderzoek naar de toepassing van het instituut der delegatie ten aanzien van de artt. 21 lid 1, 39 en 43 der Indische staatsregeling (artt. 27 lid 1, 49 en 53 R. R. oud). 2. De faculteit vraagt een vergelijkende en systematische adatrechtelijke beschrij ving en beschouwing van de structuur en de inwendige organisatie van het dorp in West-Java en in het overig deel van Java. (buiten de Vorstenlandenl Faculteit der Geneeskunde 1. Door parenterale toediening van vreemd eiwit kan men overgevoeligheid opwekken. Door op deze wijze overgevoelig gemaakte dieren het soortgelijke eiwit in fijn verdeelden toestand te doen inademen kan men bij hen typische aanvallen van ast.hma verwekken met exspiraloire öyspnoe, hoesten, ophoesten van een taai, veel eosinophiele cellen bevattend slijm bij het verminderen van den aanval enz. (P. Kallos en W. Pagel, Experimented Unter- suchungen über Asthma broncfiiale, Acta Medica Scandinavica, Deel 91, blz. 292 3G5 (1937). Zie verder ook: Heubner. Zeit- sclir. Exp. Med. 10. 269 (1920); Silbe"- schmidt, Ann. Inst. Pasteur, 52, 690 (1934); Alexander. Becke en Holmes, J. of. Immun. 11. 175 (192C). De faculteit verzoekt een nader onder zoek omtrent deze experimenteel opge wekte as thm a-een vellen, liefst ook bij an dere diersoorten dan de cavia, hetzij in serologisch. immnunbiologisch, r-atho-phy- slologisch. pathaloog-anatomisch, röntge- nologisch tan) of pharmacologisch opzicht. 2. De faculteit vraagt een onderzoek naar de embryologische ontwikk-llng van de kern—i dsn hypothalg-nus. Faculte't der wis- -e re'-urkunde 1. De faculteit verlanet ?"n experimen teel onderzoek tot uitbreiding van onze kennis betreffende de adsorptie van een voudig samengestelde gassen (eenatomige, tweeatomige) aan eenvoudig samengestelde oppervlakken (metalen, kristallen). Expe rimenten omtrent hst verhand tusschen den ace.otnodutieco?'"fic:--Tt (energie, hoe veelheid van beweging) van het "as met betrekking tot den wand en de adsorptie zijn daarbij gewenscht. 2. De faculteit verlangt een zoo volledig mogelijk overzicht van de vormen der wor telsystemen van Nederlandsche duin planten. Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte 1. De faculteit verlangt een ondersoek naar het nationaal baw-tzfjn bij de vol ken van Europa in de Middeleeuwen. Bedoeld wordt een op bewijsplaatsen uit bronnen van allerlei aard gebaseerde ver handeling over de aanwezigheid en den aard van nationaal bewustzijn in het mid- deleeuwsch Europa, hoe het zich ontwik kelt, ln welke vormen het zich uit. tot welke tegenstellingen of samenhangen het aanleiding geeft, welke de geographische eenheden zijn. waarbinnen het geldt, welk aandeel in de vorming ervan toekomt het zij aan de kerkelijke of aan de antieke overlevering, in hoeverre anthropologischc factoren er een rol in spelen, in hoeverre het staatkundige gedragingen beheerscht A. Hueting. De burgeT corveeër A. Hue'ins die vandaag zijn zilveren jubileum bii het 6de regiment ve'dartillerie vierde en wiens dazelijksche a'trituten door zijn collega's feestelijk waren versierd. of beïnvloedt. Aan de beteekenis van het woord natio worde bijzondere aandacht gewijd, terwijl de nationes in het universi taire leven en in overige beschavings functies eveneens in het onderzoek dienen te worden betrokken. 2. De faculteit verlangt een systematisch i "onnmonderzoek naar de maatschappe lijke. godsdienstige en economische func ties van den „toean tanah" in de oostelijke eilandengroep van den Indischen Archipel (ten Oosten van Celebes en Soembawa). Ter oriënteering raadplege men: F. D. Holle- man. Het adat-grondenrecht van Ambon en de Oel'assers (1923) en F. A. E. van Wouden. Soc'ab struetuurtypen in de 3-nef» Oart (1933). De antwoorden, gesteld in de taal der viaag en geteekend met een spreuk, wor den, in tikschrift, toegezonden aan hei be stuur van den senaat der universiteit vóór 1 Mei 1939, vergezeld van een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam en het adres der schrij vers bevat. Op den derden Maandag van de maand September 1939 wordt het oo~deel der fa culteiten over de ingekomen verhand' lin- gen bekendgemaakt en wordt aan de schrij- "ers van de antwoorden, d'e dont de facul teiten der bekroning waardig zi.in gekeurd, de gouden eere-penning uitgereikt.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1