Daladier en Bonnet te Londen 1 DUBBELTJE LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 29 April 1938 Vierde Blad No. 23954 Feestelijke opening der' Ruitersportschool te Oegstgeest Engeland is weer met vele nieuwe postzegels present 79s(e Jaargang Volkomen overeenstemming bereikt want de glasreclame is VERLENGD TOT 7 MEI Artistiek glaswerk voor Haarlemmerstr. 228-23Q Gevarieerde avond met fraaie demonstraties Behalve een kort communiqué, waarin slechts is medegedeeld, dat de confe rentie der Fransche en Engclsche mi nisters van half elf tot 16 uur 45 's middags geduurd heeft en slechts onderbroken werd voor het dejeuner; dat volledige overeenstemming is be reikt omtrent alle agenda-punten, wel ke aan de orde kwamen en dat de besprekingen hedenochtend om half elf zullen worden voortgezet, zijn gee nerlei officieele mededeelingen ver strekt. De bijzondere correspondent van Havas ls echter in staat mede te deelen, dat de besprekingen van gisteren op de eerste plaats de betrekkingen tot Italië tot on derwerp hadden. De Britsche ministers ga ven een gedetailleerd overzicht van het tot stand komen van het Britsch-Italiaan- I sche verdrag en van hun verwachtingen van dit accoord voor de toekomst. In de Britsche opvattingen is het tot stand komen van dit verdrag een stap in de richting I van den algemeenen vrede in Europa, welke het essentieele doel blijft van de Britsche politiek. Frankrijk, dat bereid was geweest, deel te nemen aan de Britsch-Italiaansche be sprekingen, indien Mussolini hierin zou hebben toegestemd, is voornemens, even eens de normale betrekkingen met Rome j te herstellen. Dit zal op korten termijn kunnen geschieden door de erkenning van de verovering van Ethiopië. Tegen 15 Mei verwacht men de benoe ming van een Fransch gezant te Rome! Aangezien de overeenkomst van Rome ook het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje voorziet, heeft lord Halifax ook deze kwestie ter conferentie besproken, Bonne' wees vervolgens op de voorwaar den, waaraan moet worden voldaan, om het terugtrekken der vrijwilligers doel treffend te maken. Vervolgens werd van gedachten gewisseld over de technische samenwerking tusschen beide landen. Lord Halifax herinnerde aan de wederkeerige overeenkomsten inzake de verdediging van het grondgebied. De Brit sche regeering heeft een uitgebreid pro gramma van reorganisatie opgesteld, ten einde de strijdmacht te land, ter zee en in de lucht in staat te stellen, het nationaal gebied en de verbindingslijnen te verde digen. Zooals de Britsche pers reeds her haaldelijk heeft aangeduid, verlangt En- geland vooral op luchtvaartgebied een nauwe samenwerking met Frankrijk. Aan gezien Engelaiid een eiland is, is het zeer kwetsbaar voor aanvallen uit de lucht en I oeze kunnen alleen worden tegengegaan door een ver vooruit geschoven verdedi- I ging, met bases op Fransch grondgebied. Besprekingen van den generalen staf zullen thans tusschen Frankrijk en Engeland de technische verbinding verzekeren, die als onmisbaar erkend is voor het afweren van iederen even- tueelen aanval op hun respectievelijk gebied. Intusschen zal de Britsche re- gcerintr trachten voor te gaan met het werk der Europeesche 'kalmeering, dat ingezet is met het accoord van Rome door met Duitschland de door de an nexatie van Oostenrijk onderbroken besprekingen te hervatten. Interview met Daladier en Bonnet. Zooals gezegd, is op al deze punten over eenstemming bereikt. Daladier en Bonnet zijn om vijf uur gistermiddag op de Fransche ambassade teruggekeerd. De Fransche premier heeft daar de vertegen woordigers van de pers ontvangen. Hij ver klaarde den journalisten, dat hij tot zijn grooten spijt tot geheimhouding verplicht was, „want wij hebben ons wederzijds ver bonden, niets bekend te maken nopens onze besprekingen. Ik kan u intusschen verzekeren, dat wij ten opzichte van de be langrijke kwesties, die wij besproken heb ben en die de helft omvatten der proble men, die op de agenda voorkomen, gemak kelijk tot een volkomen overeenstemming zijn geraakt. Morgenmiddag zullen wij de gedachten-wisselingen ongetwijfeld beëindi gen en wij verwachten, des avonds dan weer in Parijs terug te zijn. Wij zijn tot een accoord gekomen, dat nog nimmer bereikt was, ten aanzien van zekere problemen van vitaal belang. Ik kan er niet genoeg op aandringen, dat gij er met nadruk op wijst, welk een sfeer van onderling vertrouwen bij onze besprekingen aanwezig was". Minister Bonnet verklaarde den journa listen op zijn beurt, dat gisteren de vol gende punten besproken zijn; Italië, de Fransch-Italiaansche onderhandelingen, de Volkenbond, erkenning van Italië's verove- ï'ing van Abessynië, Spanje, het terug- trekken der vrijwilligers, de nationale de fensie, technische en economische accoor- - den tusschen beide landen. Daarentegen zullen de Duitsche en Tsje- eho Slowaaksche problemen en in het al gemeen de kwesties, die midden-Europa raken, eerst vandaag aan de orde komen, evenals de vooruitzichten in het Verre Oosten. De Fransche ministers hebben met. hun Britsche collega's niet gesproken "ver financieele zaken, die trouwens niet °P het programma stonden. Het Tsjecho-Slowaaksche probleem. De Britsche en Fransche ministers zijn I in het bezit van een Tsjech'o-Slowaaksch memorandum, dat te Londen en Parijs I overhandigd is en waarin de Tsjecho-Slo- I vaaksche regeering een uiteenzetting geeft I van de concessies, die zij bereid is te doen morandum was opgesteld met het oog op de bereidwilligheid der Britsche en Fran sche regeeringen, om Tsjecho Slowakije ailen mogelijken bijstand te verleenen ter oplossing van het Sudeten-probleem. Te zelfdertijd werd toen bij de Tsjecho-Slo waaksche regeering aangedrongen op het nemen van onmiddellijke stappen ter ver zoening met de Sudeten-Duitschers in het belang van den Europeeschen vrede. De Tsjecho Slowaaksche regeering be sloot daarom. Groot Brittannië en Frank rijk de maatregelen voor te leggen, die zij overweegt en dezen landen te verzoeken, hun meening daarover uit te spreken. Verwacht wordt, dat dez.e maatregelen zullen besproken worden door de Britsche en Fransche ministers tijdens hun gedach- tenwisselingen van heden en dat zij hun opvattingen aan Praag zullen mededeelen. Die opvattingen zullen daar in ernstige overweging worden genomen. Hoe ver de concessies van Praag overigens echter ook mogen gaan, er zijn twee eischen, welke de Tsjecho-Slowaaksche regeering onwrik baar van de hand wijst, n.l. de erkenning van de nationaal-socialistische partij en het opgeven van de verdragen met Frank rijk en Rusland, Bezoek op Windsor Castle. Na de conferenties van gisteren hebben Daladier en Bonnet, vergezeld van den Franschen ambassadeur Corbin, zich naar Windsor Castle begeven, waar zij om kwart voor zeven aankwamen. Zij waren er, zoo als men weet, tot hedenochtend de gasten van den koning en de koningin. Het koninklijk echtpaar gaf ter eere van de Fransche gasten een diner, waaraan ook lord Halifax en de Fransche ambas sadeur aanzaten. Foto Van Vliet. 351 (Ingez. Med.) De reactie in Berlijn. De Duitsche openbare meening volgt de Britsch-Fransche besprekingen met span ning. De bladen wijzen er op, dat de Tsje cho-Slowaaksche kwestie op den voorgrond der besprekingen staat. Men verbergt nau welijks de ongerustheid, die in Duitsch land gewekt wordt door de mogelijkheid, dat de Fransche en Engelsche regeeringen op dit punt een gemeenschappelijke ge dragslijn zouden aanvaarden. De „Nachtausgabe" geeft uitdrukking aan de hoop, dat de te Londen aanwezige ministers zich er van zullen onthouden „verouderde internationale bepalingen te verdedigen, maar plannen zullen ontwer pen, die dienstig zullen zijn aan de orga nisatie van een vrede, die geen oorlogs gevaar inhoudt". De Londensche correspondent van het „Berliner Tageblatt" is verbaasd, dat in Engeland plotseling de opvatting uitge sproken wordt, dat „Engeland meer goe deren moet afnemen van de kleine Bal- kanstaten en centraal-Europa, om te strij den tegen den invloed van andere staten". Hierboven de huldiging van den heer en mevrouw Broekman door mr. E E. Menten (zittend te paard geheel links), tijdens de officieele opening der fraaie Ruitersport- school te Oegstgeest. die gisteravond onder groote belangstelling plaats vond. Het 150-jarig bestaan der Grond wet van de Ver. Staten. Een aantrekkelijk verzamelgebied is steeds het Britsche wereldrijk geweest, en het is dit thans nog. Niet, dat het verza melen der Engelsche koloniale zegels zoo eenvoudig is; verre van dien, want het is een zeer uitgebreid terrein met talrijke min of meer groote rariteiten, die men niet zoo heel gemakkelijk kan verkrijgen. Het aantrekkelijke ligt echter in de groote verscheidenheid der diverse uitgif ten, heel wat meer varieerend dan b.v. de zegels der Portugeesche koloniën, die slechts in enkele standaard-types werden uitgegeven. Van nog grootere beteekenis voor de voorliefde voor de Engelsche kolo niale zegels acht ik echter het feit, dat men weet, wat men heeft. Het zijn, bijna zonder uitzondering, zegels die hun waar de behouden, of, wat nog meer zegt, in prijs stijgen. En nu moge men de postzegel- liefhebberij nog zoo ideëel opvatten wat men moet doen, wil men voor groote teleur stellingen bespaard blijven het is toch ook wel aardig te kunnen constateeren, dat een verzameling in waarde stijgt, al is het aan maar een prijsstijging op papier. Aan de verzamelaars van de Britsche ko loniale zegels worden evenwel den laatiten tijd wel zeer hooge eischen gesteld, nu ge leidelijk aan voor alle overzeesche Engel sche gewesten de zegels loskomen met het portret van Koning George VI. Verschillende dezer nieuwe series be schreef ik reeds, thans meld ik de volgen de, waarbij de teekeningen bestaan of uit landschapjes, het koloniale wapen e. d., aangevuld met den kop van den koning in medaljon. Met het oog op de beschikbare plaatsruimte zal ik de beschrijving d|fer kieuren maar achterwege laten en mij be perken tot een vermelding der waarden. Met de koningsbuste zonder meer, ver schenen dan voor de Bahama-eilanden de waarden Vi, 1 en 2'/i pence. Britsch-Guya- na, waterval-teekening, 36 ct. Br.-Hondu ras. landschappen enz.: 1, 2. 10. 15, 25, 50 cents. 1, 2 en 5 dollar. Gibraltar In diverse teekeningen: v«, 1. 1V«, 2. 3, 6 pence, l. 2, 5 10 en 20 shilling. Grenada eveneens land schappen: 1, l'/i, 2. 2'/i, 3. 6 pence, 1 2v'i 5 en 10 shilling. Mauritus, koningskop: 2, 4, 5, 10. 12. 20, 25 cents. 1. 2'/i, 5 en 10 rupees, Noord-Rhodesia1, lVi, 2, 3. 4, 6 pence, 1, 2'/i, 3, 5, 10 en 20 shilling. St. Vincent, landschappen: Vi. 1, l'/i, 2, 2'/i, 3 G pence, 1, 2, 5 en 20 shilling. Wanneer u deze nu alle mocht hebben verworven, liggen er weer vele andere ge reed, doch op deze wijze blijft de anomo cr in! Speciale zegels Het 150-jarig bestaan der grondwet van de V. St. van Noord-Amerika werd ook door verschillende andere landen gevierd door het uitgeven van speciale zegels, een typisch hedendaagse!) verschijnsel, dat op wenscht te laten gaan. Aan den Ameri- kaanschen onafhankelijkheidsoorlog toch namen vele Polen deel, van wie ik in de eerste plaats Kosciusko noem. Ter gelegen heid nu van het 150-jarig bestaan van ge noemde grondwet gaf de Poolsche post een fraai zegel uit. waarop afgebeeld zijn Geor ge Washington. Kosciusko en Paine. Op aeh achtergrond een silhouet van New- York met het vrijheidsstandbeeld. Het ze gel verscheen in donkerviolet en in de waarde 1 zloty. Ook de Domï- nikaansche re publiek en Ecuador gaven voor dit her denkingsfeest speciale zegels uit. Eerstge- genoemd land een serie van drie jwaarden. 1. 3 en 10 centavos, alle volgens afbeel ding. Ecuador deed het minder op een koopje: een serie van zeven frankeer- en evenzoo- vele luchtpostzegels. Op eerstgenoemde ziet men de vlaggen van beide landen, de buste van Washington en het wapen van Ecua dor. Op de luchtpostzegels is de maagd van Ecuador weergegeven met de nationale viag Voor elke serie, kakelbont van kleuren, be staan de waarden uit 2, 5. 10, 20, 50 cen tavos, 1 en 2 sucres. Belgische propaganda-zegels De Belgische post is present met een propaganda-serie voor de luchtvaart. Men ziet er Koning Leopold III op afgebeeld, De feestelijke opening der Ruitersport- school aan den Abspoelweg te Oegstgeest, over welke prachtige en doelmatige in richting wij reeds eenige malen berichtten, is gepaard gegaan met een voortreffelijk geslaagd Carrousel, waarbij de vele leer lingen, van jong tot oud, een buitenge woon gevarieerd en in de meeste gevallen uitstekend geslaagd programma hebben uitgevoerd, waartoe zij zich onder de voor treffelijke leiding van den directeur dier school, den heer Broekman, reeds sinds eenigen tijd met ijver hadden voorbereid. Er heerschte bij deze openstelling een opgewekte stemming onder de vele toe schouwers, die de tribunes geheel vulden. Men bewonderde allereerst de prachtige versiering met tallooze vlaggen en wim pels der manége en oprijlaan. De „piste" was door middel van zaagsel en turfmolm in helderé, witte, grijze en rood-bruine kleuren bewerkt met fraaie figuren, die o.a. twee paardekoppen voorstelden. Diverse bloemenmanden waren daarop geplaatst, evenals in de foyer, toegezonden door tal rijke belangstellende en hartelijk meele vende relaties. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester van Leiden, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, den bekenden paardenkenner den heer Dumont, den heer Hensen, directeur der Haagsche Manege, alsmede de besturen der Leidsche Officie ren en Onderofficierenjachtvereenigingen en van de Leidsche Dames Studenten- en Leidsche Indologen Carrouselvereenigingen, alsmede den praeses van het L. S. C. den heer F. E. Vlielander Hein, De burgemeester van Oegstgeest, de heer Van Gerrevink, die de opening zou ver richten, was helaas wegens ambtsbezig heden verhinderd, zulks te doen. als bestuurder van een vliegtuig. De serie oestaat uit de waarden 10 5 centimes bruinlila, 35 5 groen, 70 5 grijs-zwart, 1 fr. 75 25 ct. ultramarijn en 2 fr. 45 2 fr. 55 violet. Gambetta herdacht Frankrijk herdacht het feit, dat Leon Cam- betta een eeuw geleden geboren werd. Deze herdenking bracht het frankeerzegel 55 centimes violet, met het portret van dezen landszoon. Voor diet weldadig werk onder de zeelui gaf de Fransche post een tocslagzegel uit 65 35 centimes grijs-groen, met het portret van wijlen Jean Charcot, commandant van het poolschip „Pourquoi pas". In de overige landen In de nieuwe teekening, buste van ko ning Haakon VII, verschenen in Noorwegen de frankeer zegels l'/i kroon blauw, 2 rood en 5 violet. (De 1 kroon blauw-groen werd reeds in Februari jl. uitgegeven). De Tsjechische post herdacht den 20eil verjaardag van den slag bij Bachmac door rem.!-116 ®uclelen Duitsche partij, om een n"jeuw demonstreert hoe gaarne sommige ccn speciaal zegel in de waarde 50 heller. regeling tot stand te brengen. Deze con- waren reeds opgesteld vóór de be- Jiag jl redevoering van Henlein op Zon- lfljlseils Tsiecho Slowaaksche kringen in neen gaan de concessies ver. Het me- postadministraties elke gelegenheid aan- groen. Het geeft eenige Tsjechische legio- grijpen om door middel van zegeluitgiften een extraatje te verdienen. Tot deze lan den behoort o.a. Polen. Tot op zekere hoogte kan men begrijpen, dat dit land deze herdenking niet onopgemerkt voorbij nairs weer in gevechtspositie. Aantrekkelijker, wat zegelbeeld betreft, ia de toeslagserie, die dit land uitgaf ten bate van de hulpbehoevende jeugd. Dc grijze staatspresident Masaryk tilt in zijn De directeur begroette allen met een hartelijk welkomstwoord, dankte voor de groote opkomst en hoopte, dat men de prprestaties zou beschouwen als die van „leerlingen". Hierop volgde een alleraardigst moment. De jongere leerlingen stelden zich op rond mevrouw Broekman, die, met een schaar, welke haar overhandigd werd door Tila Menten, het lint doorknipte, met welke plechtige handeling de school als geopend beschouwd kon worden. Onder de opgewekte tonen der muziek onder leiding van den heer Hofenk, die den ganschen avond de talrijke nummers met groot inzicht begeleidde, volgde hier op de entrée-manoeuvre van 10 dames en heeren, die door hun rijden, door houding en door kleeding een kranigen indruk maakten. Nadat zij zich „en haie" hadden opgesteld, nam mr. E. E. Menten lid dezer Oegstgeester Carrouselvereeniging. te paard zittend het woord en huldigde in een geestige rede den heer Broekman voor de uiterst deskundige, reëele en bekwame wijze, waarop deze in zijn nieuwe manege de ruitersport onderwijst. Namens de oud sten, die zich onder zijn leiding geplaatst hebben, bood spr. den heer Broekman een oefenspiegel aan, die reeds aan den wand was opgehangen. Spr. wees zeer in het bijzonder nog op de kalmte en waardigheid, waarmede de heer Broekman hen was voorgegaan en hoopte, dat hij een steeds groeiend aantal leerlingen rond zich mag verzamelen. Aan mevr. Broekman overhandigde de heer Menten een fraai bloemstuk, terwijl ook de heer Broekman Jr. in de hulde werd betrokken. De assistent .Frits", wien onlangs een ongeluk was overkomen, zoodat hij dezen avond op de tribune moest bijwonen, ont ving onder een hartelijk woord van den heer Broekman een rijzweep met bloemen, mevr. Broekman werd door hem eveneens met een bouquet gehuldigd uit dank voor haar trouwen steun, evenals mevr. Bever wijk, die haar man. wachtmeester Bever wijk. in verband met de voorbereiding van dit feest, zoo vele avonden moest missen. De heer Broekman dankte tenslotte voor het hem aangeboden cadeau, en voor het in hem gestelde vertrouwen, waarop de eerewijn werd rondgediend en de paar den met klontjes verrast werden. Hierop volgde het zeer- gevarieerde, vlot en correct uitgevoerde programma, waarbij alles getuigde van een keurige organisatie en een harmonische sfeer, dank zij de uit muntende leiding van den heer Broekman. Hoogeschoolrijden der Carrouselvereeni ging en van de heeren Broekman en Be verwijk galop, telgang, gestrekte draf, prachtig op de maat der muziek hooge schoolrijden van de „jongste uit het nest", de 11-jarige Tientje Menten, die door haar rustig rijden opviel en in haar amazone een aileraardigsten "Indruk maakte, een geanimeerde kinderles door 10 adspiranten, een komische demonstratie onder de leuze „De sport, die jong houdt", waarbij o.a. ook een 70-jarige heer soepel en correct reed en een enthousiaste stoelendans met gecostu- meerde deelnemers onder den titel „Prins Zonneschijn en zijn gevolg." In de pauze bestond gelegenheid de rui me stallen en de groote collectie prachtige paarden te bezichtigen, waarbij de voor treffelijke en moderne inrichting veel in druk maakte. Na de pauze volgde nog een gansche se rie interessante nummers: vrijheidsdres suur van het Oldenburger rijkspaard Leo door wachtmeester Beverwijk, van een ponny door Frederike Menten. een Troika, imposant gereden door de heeren Rijsdijk en Beverwijk, een waterrace voor dames en een springnummer voor dames en hee ren, waarbij eerste prijzen ten deel vielen aan den heer Rijsdijk en mevr. Maartense cn tweede prijzen aan den heer Kanbier en mevr. Rijsdijk. Het zou ons te ver voeren het gansche programma waarbij o.a. nog de capriolen van een „wild" paard opvielen, gedetail leerd te bespreken. Hetr ijden stond in het algemeen reeds op hoog niveau en legde getuigenis af van zeer ernstige voorbereiding. De vele geïnteresseerden betoonden zich dan ook buitengewoon voldaan over het gepresteerde en waren vol lof over deze inrichting voor ruitersport, waarmee Oegstgeest inderdaad waardevol verrijkt is. Hedenavond vindt een herhaling plaats, waarvoor ook reeds groote belangstelling bestaat. Een clown zorgde tusschen de verschil lende nummers voor humoristische inter mezzi. terwijl ook de stalknechten in roode livrei en de specifieke „manege- lucht" gedachten aan het aloude circus deden opkomen. Summa summarum: een schitteiend ge slaagde. geanimeerde, eerst zeer laat be ëindigde avond, die voor de toekomst der Oegstgeester ruitersport veel goeds be looft! armen een klein meisje, gekleed in nauo. laai costuum. De waarden zijn: 50 50 heller groen, 1 kroon 50 heller wijnrood ci, 2 kronen 3 kronen zwart. Deze laat ste is gedrukt op een miniatuur-velletje, voorzien van de initialen T. G. M. en de handteekening van Masaryk. Een aantrekkelijke serie, uit historisch oogpunt bezien, bracht Zweden. Hiertoe was de aanleiding de 300e herdenkingsdag van het vestigen der kolonie „Nieuw-Zwe- den" aan de Deiawarerivier in Noord-Ame rika. De serie omvat de waarden 5, 15. 20, •>0 en 60 öre. waarop verschillende tafe- rtclen uit dien tijd zijn weergegeven, o.a. dt overeenkomst tusschen de Indianen en ,1c kolonisten inzake den verkoop van land. Gp de hoogste waarde is Koningin Chris tina van Zweden afgebeeld. POSTILJON. (Nadruk verboden). De fotogTaaf, die bij de artillerie kwam!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13