STADSNIEUWS No. 23951 De brandweer en de overweg 79 tie Jaargang DINSDAG 26 APRIL 1938 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt, DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Brandweer bouwde een eigen spuit De doopplechtigheid van Prinses Beatrix Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens poslrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUfll per 3 maanden f. 3.39 per week r.l"!"...!.'/. f.0.1S Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten] (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd> Sinds Jaar en dag hebben de Leidsdhe buigers. die aan de Oegstgeesterzljde van den beruchten overweg wonende, hun huis en have door brand bedreigd zagen, het risico geloopen, dat tengevolge van het veelvuldig gesloten zijn der boomen. de komst der brandweer op de plaats van het onheil, niet onaanzienlijk werd vertraagd met alle daaraan verbonden hoogst onaan gename gevolgen voor hun door het vuur bedreigde eigendommen. Aan dat euvel ls sedert eenlgen tijd, althans ten deele een einde gekomen door de stationeering op het terrein der N.Z.H. T.M. van een op een Ford-chassis gemon teerde, draagbare baby-spuit, welke inge val van brand de taak van de motorepuit overneemt, wanneer deze zich den weg naar de richting Oegstgeest versperd ziet. Ls dit laatste het geval en ingewijden veten, dat die kans helaas maar al te groot ls! dan „neemt" de bemanning van de motorspuit met achterlating van één man voor de besturing, de bekende loopbrug- hindernis en vervolgt haar weg met het hierboven afgebeelde voertuig, dat in een afzonderlijke loods op het terrein der N.Z.H. is gestationeerd. De "carrosserie van deze spuit is geheel vervaardigd door drie technici van den poli Lie-brand weer dienst, doch ziet er niet temin uit alsof zij rechtstreeks door de fabriek werd afgeleverd. Het spuitje zelf is door twee man gemakkelijk draagbaar en heeft een capaciteit van 500 liter per minuut bij een druk van 5 atmosferen. Zij kan zoo wel met twee standpijpen op de waterlei ding worden aangesloten als het blusch- water aan het z.g.n. „open water" onttrek ken en voert ruim 300 meter slang en een afneembare ladder met zich mede. In afwachting van de vertraagde komst der motorspuit, is dit materiaal dus alles zins voldoende voor de eerste blussching, waarvan een spoedige ten uitvoer bren ging van zoo prominent belang is. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat deze baby-spuit niet uitrukt op het eerste alarm, doch alleen wanneer de groote motorspuit door den overweg stagnatie ondervindt. In verband met het boven staande is dan ook aan gene zijde van den overweg geen vaste brandweerpost inge richt, doch wel wordt de motor gedurig ge controleerd en 's winters op temperatuur gehouden, zoodat zij ook bij felle koude onmiddellijk aanslaat. Al is de bovenstaande oplossing ook niet ideaal, zij komt toch de brandbeveiliging van een belangrijk deel onzer gemeente ten goede en mag als zoodanig onder de hui dige omstandigheden als een belangrijke verbetering worden aangemerkt. Verassching van het stoffelijk overschot van den heer W. F. Verhey van Wijk. Zeer groote belangstelling op Westerveld. Onder zeer groote deelnemende belang stelling bij en in het crematorium te Wes terveld is gistermiddag het stoffelijk over schot van den heer W. F. Verhey van Wijk, in leven directeur der N. V. Textielfabriek Gebrs. van Wijk en Co alhier, ter veras sching derwaarts overgebracht. Onder de talrijk velen, die den 85-jarigen nestor der Leidschê industrleelen de droe vige laatste eer kwamen bewijzen, bevon den zich o.m. de gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, de commissarissen G. K. E. Bergsma en mr. F. J. J. Trapman en de mede-directeur der N. V... de heer J. ter Haar en zeer vele leden van het personeel; de heeren N. C. F. van Ginkel, voorzitter, mr. M. B. Vos, secretaris en H. H. Tieleman, bestuurslid van het departement Leiden der Maatschappij voor Nijverheid en Handel; de heeren J. Heringa en dr. L. P. Krantz namens het bestuur van de Ver. van Leid- sohe Industrieelen, laatstgenoemde tevens kis lid van de afdeeling Grootbedrijf en nu. A. G. de Bléeourt, adjunct-secretaris der Kamer van Koophandel; de heeren mr. M B. Vos, voorzitter en jhr. C. C. Röell, H H. Tieleman en H J. P. Wassenaar, be stuursleden der Sociëteit „Amicitia"; de heer J. j. Groen, namens den Kerkeraad der Waalsche Gemeente; dr. mr. J. W. Ver buigt als representeerend lid van het eol- le8e van regenten van het Loridanshof, waarvan de overledene voorzitter en gedu rende 55 jaar regent was; dr. J. Heinsius, regent van het voormalige HÖDltal Wallon e[r van het Zusterpensioenfor.ds dier in stelling, deputaties van de Loge ..La Vertu" f". ran de Mannenzangver. „Kunst na Ar beid". de heer ir. P. C. Lindenbergh, direc teur der N.V. Leidsche Duinwatermij., de neer A. L. Quant, de eenige thans nog in eTf® zijnde oud-officiet der dienstdoende schutterij alhier, de heer Parmentier, direc- der N V. Sajetfabriek van dien naam ainior. de heer A J. Kaan. directeur dei nen "Pe Wolbaal" te Haarlem, mr. F. J. wai'enbach, namens de firma Van Schup- pen te Veenendaal, de heer J. L. Feitz, di recteur der N.V. „Frisia-Wolspinnerij" te Veenendaal. de heer J. C A. Binnendijk, oud-directeur der N.V. Sajetfabriek Clos en Leembruggen alhier, de heer B. Woltering, directeur eener Meubileeringsmij. te Am sterdam. de heer D. Jager, agent der Ned. Bank alhier, de heeren ir. A G. Bosman, A W. Tieleman. P. A. Wernink Sr„ W. Eigeman. mr. C Punt. mr. E. J. Gelderman. A. H. Dros Jr., E H. Moens, C. J. van Spall en nog vele anderen. Onder het binnendragen van de kist met het stoffelijk overschot in de aula, speelde het orgel „In diesen heiligen Hallen" van W A Mozart. Nadat de laatste klanken dezer melodie waren verstomd, sprak een zoon van den overledene, de heer J. G. J. Verhey van Wijk ongeveer als volgt: „Mijn vader was een gelukkig man. Hij hield van gelukkige gezichten om zich heen; dat was voor hem een behoefte en gaf waarde aan zijn leven. Dat geluk heeft hij zelf in zijn rijk en lang leven in ruime mate mogen ondervinden, in zijn gezin, in zijn familie en in wijden kring daar buiten. Ons allen maakte hij gelukkig door zijn liefde, zijn raad en zijn daad. Vader vond z ij n geluk in het geluk van anderen." Terwijl de kist hierna langzaam begon te zakken, zette de organist het koraal „Wenn ich einmal soil schelden" uit de Matthaus Passion van J. S. Bach in. De heer J. G. J. Verhey van Wijk dankte hierna voor de betoonde belangstelling. VERKOOPDAG VAN FOKVEE. De Bond van Rundveefokvereenigingen in de Rijnstreek organiseert op Vrijdag 29 April a.s. tegelijk met de Centrale Stieren- keuring alhier een verkoopdag van ge registreerde pinkstieren en stierkalveren. Voor dezen verkoopdag zijn 40 dieren op gegeven. waarvan plm 30 tot het Gronin ger Zwarthlaar vee en 10 tot het zwart- bon e vee behooren. Nog veel te veel veehouders, koopen een stier, zonder da' zij iets weten van de af stamming van den stier of van de produc tie van de moeder van den stier, wat voor de fokkerij toch wan zeer groot belang is. Deze dag bied', hun een mooie gelegen heid een geregistreerde stier aan te koopen. HET 1 MEI-FEEST DER S.D.A.P. Een proef-proces Omtrent de l Mei-feestviering van de S. D. A. P., welke ditmaal op Zondag valt, vernemen wij, dat door den burgemeester toestemming is verleend tot het houden van een optocht na des avonds 8 uur. Voor dat tijdstip zullen dus geen optochten mogen worden gehouden. Toch zijn door de SPAP. tegen Zondag een tweetal andere optochten aangekondigd, n.l. een fietstocht door de stad en tweemaal een optocht van kinderen van het Volksgebouw aan de Heerengracht naar de Stadsge hoorzaal. Hiervoor is geen toestemming verleend, maar het is de vraag of zij noodig is. Het schijnt dat de fietstocht op zooda nige wijze zal worden gehouden, n.l. zon der muziek, vlaggen, banieren of leuzen, dat daartegen geen wettelijke bezwaren te maken zijn. Hetzelfde geldt voor de kin deroptochten. De kinderen zullen eveneens zondier muziek of vlaggen van het Volksge bouw naar de Stadsgehoorzaal worden ge bracht en het is nog dubieus of men op deze wijze in strijd met de wet zal komen. Het schijnt in de bedoeling te liggen daar over door middel van een proces-verbaal een uitspraak uit te lofciken. De route van den Koninklijken stoet. Naar wij vernemen zal, be houdens mogelijke wijziging, de Koninklijke stoet op 12 Mei a.s. zich langs den volgenden weg naar de Groote Kerk be geven: van het paleis Noord einde, de Paleisstraai, de Oranjestraat, de Parkstraat naar den Kneuterdijk en van daar over Buitenhof, Grave- straat,' Groenmarkt en Rivier- vischmarkt naar de kerk. BINNENLAND. Te Den Haag is, 10 jaar oud, overleden mr. J. D. Verbroek, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland l Binnenland, 3de Blad). Kederlandsche Vereeniging voor Huisvrou wen; algemeene vergadering te Rotter dam (Binnenland. 3de Blad). Aan den burgmeester der gemeente ls nog onderstaand adres gezonden inzake de 1 Mei-viering der SLD.A.P. Reeds vroeger is door de Kiesvereeniging der Staatkundig Gereformeerde Partij afd. Leiden, bij UEd. er op aangedrongen om optochten op den dag des Heeren te ver hinderen. Andermaal komen wij tot UEd met het dringend verzoek geen toestemming te verleenen om den as. Zondag 1 Mei te ontheiligen door optochten toe te laten en wij vertrouwen dat UEd. als hoofd der po litie zulks zal tegengaan, waarbij art. 23 a en b van de verordening op de Straatpoli- tie UEd. ten dienste staan. De Overheid heeft als Gods dienaresse de roeping haar onderdanen Gods Ge,boden voor te houden, waarvan geschreven staat in het houden van die Geboden is grooten loon. Met gevoelens van de meeste hoogachting, Namens het Bestuur: w.g. C. H. Overduin, voorzitter F. Brongers, secretaris. MANNENKOOR „KUNST NA ARBEID". Bij den aanvang der gisteravond gehou den repetitie werd door den voorzitter met eenige gevoelvolle woorden het verscheiden herdacht van den heer W. F. Verhey v. Wijk, beschermheer van bovengenoemde vereeniging. Hierin memoreerde hij het buitengewoon vele wat de overledene voor de vereeniging gedaan heeft. Het koor zong daarop ter nagedachtenis staande ..Beati Mortiu", van Mendelssohn. BUITENLAND. Na het stellen van Henlein's eischen (3de Blad). Blondel te Parijs (Buitenland, 1ste Blad), Henderson onderzoekt het Donau-vraag- stnk (Buitenland, 1ste Blad). De Engelsch-Iersche overeenkomst getee- kend (Buitenland. 1ste Blad). Daladier wil in de eerste plaats: arbeid (Buitenland, 1ste Blad). De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot leden van een commissie, belast met het afnemen van examens in de Fransche taal dr C. de Boer en mej. dr. C. Serrurier en in de Engelsche taal en letterkunde dr. A. A. Prins, allen alhier. D" politiebrandweer heeft heden morgen ten huize van F. V. aan de Bees tenmarkt een schoorsteenbrandje ge- bluscht. ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. TC0NEEL NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. VER. ROTTERDAMSCH-HOFSTAD- TOONEEL. Zijne Eminentie doet zaken, spel van Ben van Eysselsteyn Het verleden draagt altijd een droom van vergane schoonheid in zich, waaraan tenslotte niemand geheel ontkomt. Voor de ouderen onder ons. die de jaren voor 1914 goed hebben gekend, zai dit wel zeer bij zonder voelbaar zijn! Nog scherper is evenwel deze droom van oude glorie voor den graaf de Bereac, die feitelijk leeft in de tijden van Lodewijk XV, los van de harde realiteit van het leven. Maar komen -wij niet tot het leven, dan komt dit leven wel tot ons, onafwendbaar Zoo gaat het ook dezen graaf. En hij zou bezweken zijn onder deze aanraking met het werkelijke leven, had hij niet zijn nichtje gehad om hem te redden, daarbij gesteund door den vriendelijken pastoor, die heden en verleden beide beziet, al staat hij ook onwennig tegenover de toekomst, die de jeugd voor zich opeischt. Weliswaar ligt de droom van Sèvres-porselein van den graaf in scherven, doch deze zullen toch met behulp van een toegewijde echtgenoote weer zoodanig worden gekramd, dat ae droom verder kaïn worden gedroomd Het is ietwat sentimenteel, zoetelijk ais men wil, dooh toch op zoo tooneel-deskun- dlge wijze bewerkt, dat men zich amuseert en geniet van deze lichte tooneelkost, die boeit door den fijnen spot en zachte ironie. Als titel had beter de ondertitel genomen kunnen zijn: „Chateau de Bersac". Deze is meer in overesnstemming met het gegeven dan „Zijne Eminentie doet zaken". Ben van Eyselsteyn kent het metier door en door en met een geestigen dialoog weet hij te woekeren. Bijzonder gelukkig was hij zelfs door voor het eind van ieder bedrijf een frappant slot-accoord te vinden De vertolking was uitstekend over de gansche linie en de decors en costumeering ib.v. in de verkleedpartij) waren prachtig verzorgd. Theo Frenkel speelde den bijkans 2 eeuwen te laat geboren graaf de Bersac met bijzondere distinctie zoodanig, dat hij een te-veel aan zoetsappigheid, waartoe deze rol maar al te gereede aanleiding geeft, volkomen vermeed. Daarnaast gaf Adolphe Engers een keurig getypeerden curé. die door mensehenkennis goed maakt wat hij aan practischen zin voor deze tijden te kort schoot. Hij heeft in deze rol te Den Haag zijn 30-jarig tooneel-jubileum gevierd. Welk een fijne humoristische teekening! Dan het nichtje van Myra Ward! Ook dit werd een gave uitbeelding van een mo dern zaken-meisje, dat tcch den droom van het verleden aanvoelt, al ontworstelt zij zich zelve daaraan. Eduard Palmers speelde den rol van den recht op zijn jloel afgaanden Streber zonder genade, goed sluitend in het geheel. In bijrollen gaven Mimi Boesnach en Anton Roemer ieder een zeer verzorgd type. Een prachtig verzorgde voorstelling van een luchtig spel van droom en werkelijk heid, waarmede het abonnementsseizoen 1937/38 werd besloten, dat gebracht heeft hetgeen te bieden was en geslaagd mag worden genoemd. De vele aanwezigen toonden zich zeer dankbaar. Dinsdag 3 Mei as. zal het 25 jaar geleden zijn. dat J Heuting als rijkswerk man bij 6 R.V.A. in dienst trad. Het weer begint een neiging tot grootere standvastigheid te ver- toonen met droge Oostelijke win den en overdag iets hoogere maxima der temperatuur, doch in den nacht kans op lichte nachtvorst. Scène uit het tweede bedrijf, v. 1. n. r. Eduard Palmers, Myra Ward, Anton Roemer Theo Frenkel, Mimi Boes nach en Adolptie Engers. NEDERLANDSCHE BOND VAN DOOF- STOMMENVEREENIGINGEV. Congres te Leiden. Hier ter stede is de jaarvergadering van den Nederlandsche Bond van Doofstom- menvereenigingen gehouden. Na de ope ning werden de verslagen van secretaresse en penningmeester afgehandeld en goed gekeurd. Een voorstel om de bondscontri- butie iets te verhoogen, werd aangenomen. Veel aandrang werd op het Bondsbestuur uitgeoefend om de actie voor een leer plicht voor doofstomme kinderen onver minderd voort te zetten, waaraan zeker zal worden voldaan, hoewel op het oogen- blik de tijd niet zoo geschikt is om een dergelijke actie bij de bevoegde instanties te beginnen. Het Bondsbestuur bestaat nu uit de vol gende personen: L. S. Reens, voorzitter; mej. M. Binnerts. secretaresse. Goudenre genstraat 131, Den Haag; D. L. Cardozo, penningmeester; S. Snoek, L. Taal, J. Jonker en N. C. Wijkhulsen, leden. Na afloop van het congres werd voor de aanwezige belangstellenden een film over onvolwaardige padvinders afgedraaid. Tevens gaven doofstommen in een klein tooneelstukj-e te zien, dat ook onder hen zeer goede acteurs schuilen. KLEINKUNSTAVOND. Gisteren hield de Vereeniging voor Volks cultuur haar, meerdere malen in dit blad aangekondigden Kleinkunst-avond. De zaal was goed bezet, toen de voor zitter. de heer v. Egmond. de bijeenkomst opende. Hij deed mededeeling van enkele kleine wijzigingen in het programma, waarna aan het vlot afgewerkte program ma begonnen werd door „Het Volkszang koor". Wanneer wij enkele namen noemen, dan is het eerst de beurt aan den pianist Koos Sieval, die met zijn soli's een daverend applaus oogstte. Verder de heer De Vries, die enkele soli's voor cello en saxophoon ten gehoore bracht. De Dansgroep onder leiding van mevr. Roest oogstte eveneens een dankbaar applaus. Na afloop werden haar bloemen aangeboden. Tenslotte de accordeonisten, de mandolineclub „Excel sior", „Het Volkszangkoor". „The four Swingers", de heer v. d. Werf en een vo caal duo; allen gaven wat zij konden. Een' geanimeerd bal besloot dezen avond, waar op de vereeniging met trots kan terug zien. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat alles werd uitgevoerd met eigen krachten!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1