Nieuws Noord wijk in „Bloemenpracht" LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 April 1938 Derde biau No. 23948 KRUSCHEN SALTS 7?sfe Jaargang De feestelijke opening van het „Tulpenfeest' Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. foto van Vliet. Hierboven de Burgemeester van Noordwijkde heer J. E M. J. v. d. Mortel, met den heer S. P, C. van Wely, voorzitter van het Bloemencomité en eenlge leden van dat Comité, voor de postkoets, die gistermiddag den eersten rit maakte door de fees telijk gestemde „bloemenbadplaats" ter gelegenheid van het Tulpenfeest. Per Postkoets langs kleurende en geurende dreven. Ieder jaar een stap vooruit op den goeden weg: dat schijnt de leuze te zijn van het volijverige Noordwijksche ..Bloemencomité", op welks verzoek wij gisteren per postkoets een rondrit maakten door het artistiek en fleurig versierde Noordwijk, de badplaats, die sinds het vorig jaar haar naam van „bloemenbadplaats" veel eer aandoet! Wanneer men den burgemeester den heer J B. V M. J. v, d Mortel en de comité leden tijdens de officeele opening van dit Bloemenfeest hoort spreken, dan bewonde ren wii naast de reeds bestaande energie, om een waarlijk frisch. kleurig en geurig geheel te verkrijgen hetgeen dan ook inderdaad reeds geschiedde tevens hun beslist voornemen, om het volgend jaar Noordwijk nóg fraaier versierd voor den das te doen komen! Want waarlijkde Noordwijksche heeren, aan wie de organisatie van het Noordwijk sche bloemenfestijn is opgedragen, blijken boordevol plannen te zitten voor de toe komst En hetgeen wij gisteren reeds zagen, geeft ons volop het vertrouwen, dat het een volgend jaar nog beter zal zijn en zoo tel kens weer! Want onmiddellijk bij onze aankomst, trof ons de bereikte vooruitgang, in vergelijking met het eerste Bloemenfeest! Welk een veel levendiger indruk bijv. maken de mozaïeken van afgekopte tul pen en hyacinthen, nu daarin tevens prij- ien de bloeiende heesters van rhododen drons of rose bloesems uit Boskoop! Het bloemenmozaïek op het Lindenplein kan als het schoonste aangemerkt worden, zoowel voor het oog als voor de „neus" biedt dit een genot: want een heerlijke bloemengeur waait u hier tegemoet en dat is een ware verademing na de benzine dampen. die de stadsmensch gewoonlijk te verwerken krijgt! En wanneer ge in de Voorstraat een blik wgipt op de statige heerenhuizen. oa. van de heeren Alkemade en de Ruyter en ge ziet, met v. elk een zorg en toewijding daar de gevelversieringen zijn aangebracht, evenals wat verderop die van het Raadhuis, waarvan ook het tuinhek met geel-blauwe kleuren zoo vroolUk is opgesierd, terwijl boven den ingang het ..Welkom in ons bloemendorp" u vriendelijk begroet, dan voelt ge u in Noordwijk onmiddellijk in een opgewekt humeur en krijgt ge lust met de Noordwitkers dit voorjaarsfeest gul en blijde mede te vieren! Evenals het vorig jaar werden wit door het gemeentebestuur en het Bloemen comité in het Raadhuis hartelijk ontvangen, om later op den middag, hooggezeten op een ouderwetsche, met roode tulpen ver sierde mailcoaeh onze indrukken van het in bloementool gehulde Noordwijk op te doen. De heer v. d. Mortel begroette de jour nalisten met een korte rede. waarin hij getuigde, hoezeer het Bloemencomité aan vankelijk bevreesd was. dat men inplaats van mozaïeken van tulpen en hyacinthen had moeten volstaan met mozaïeken van afgeknopte sneeuwklokjes. Doch gelukkig was de natuur toch nog mild geweest! Na het schrijven van dit artikel ech ter, bleek ons vanmorgen, dat de na tuur in dit grillige Aprilweer zich in het geheel niet mild betoond had: sneeuw bedekte helaas den grond en een winterschc kou deed huiverig aan. Bij informatie vernamen wij echter, dat de schade aan de bloemen, waarvoor wij zoo vreesden, is meegevallen en men goede hoop koestert, dat de on verwachte wceromslag geen te nadee. ligen invloed op de versieringen zal uitoefenen. De bedoeling van dit bloemenfeest is, Noordwijk tot dè BI;>emenbadplaats" te maken. Dit moet bij landgenoot zoowel als vreemdeling bekend worden. De prachtige combinatie van bloemen en zee kwam het vorig jaar nog niet voldoende tot. haar recht, maar thans staan er werkelijk bloe men op de duinen. Spr. wilde het vorige jaar op één voor waarde zijn steun en sympathie aan het Bloemenfeest geven, nj. alléén dan. wan neer het leder jaar t>eter zou worden. Nü kan men als eerste proeve het „Koningin Emmaduin" toonen, hetgeen, aldus spr iets unieks is Is dit op zichzelf reeds een vooruitgang, ook de grootere belangstelling voor het versieren der huizen kan daartoe gerekend worden. Tegenover 30 het vorig jaar, zijn nu ongeveer 150 huizen versierd en spr hoopte, dat het er binnenkort 1500 zullen zijn! Ook twee firma's legden mozaïeken aan. welk aantal natuurlijk op den duur voor sterke uitbreiding vatbaar is. Wanneer ieder jaar een bloemenduln er bij komt. meer mozaïken worden aangelegd en meer hulzen in bloemenpracht zullen prijken, dan kan op den duur ook een lievelingsdenkbeeld van spreker verwezen- lrljkt worden, n.l. een ..concours des villa's fleuris". Nadat de burgemeester het Bloemenfeest voor geopend verklaard had. bracht de voorzitter van het Bloemencomité de heer S. P. C. van Wely den burgemeester dank voor zijn woorden. Spr. hoopte, dat de bloeiende duinen van Noordwijk in den looo der jaren tot iets eenlgs in de wereld zullen uitgroeien! De heer A. Vermeulen, voorzitter der Ver van Vreemdelingenverkeer huldigde in het bijzonder den geestelijken vader van de Bloemenfeesten. den heer v Wely en dankte zeer speciaal de bloemisten en de bollenhandelaars voor hun gulle vrijgevig heid. Spr. hoopte, dat nog eenmaal gelijk zulks in Nice en Monte Carlo geschiedt, ook in Noordwijk een „Bataille des Fleurs" gehouden kan worden. Nadat de inwendige mensch versterkt was. maakten de genocdigden een prach tige rondrit door de beide Noordwijken. Men moest echter het gezelschap van den burgemeester tijdens dezen gevarieerde» rondgang helaas missen, daar deze den Belgischen gezant rondleidde, die oo dezen dag reeds blijk van zijn belangstelling kwam geven. Ook worden nog bezoeken van den Zwitserschen en den Pcohchen gezant verwacht. Wij kunnen u geen beter advies geven dan Noordwijk, gelijk wij dit deden, door te rijden bovenop de mallcoach Vanaf een hooge zitplaats heeft men dan een heerlijk uitzicht over het kunstmatige, zoowel als het natuurlijke bloemenkieed. dat deze op zichzelf reeds zoo mooie plaats, thans zulk een schilderachtig aspect verleent. Al is het mogelijk wat frisch: wanneer, zooals gisteren, de zon over de velden schijnt en de kleuren der bloementapljten fel ver licht worden, dan is een hobbelende rond gang toch een uitzonderlijk genoegen en heeft men van uit den hooge een schitte rend uitzicht op alle fraaie plekjes, die u om beurten verrukken! Langs het waarlijk prachtige Lindenplein gaat het dan door Noordwljk's straten, waarin originaliteit, kleurenfatasie en kunstzin om den voorrang wedijveren: naast de aardige en vriendelijk opgesmukts bloemen,tafreeltjes valt ook telkens de oranjevlag op. waarin de beroemde het blauwe Noordwijksche visch is afgebeeld Oud en jong is dapper in de weer ge weest: zelfs de kleine huisjes der eenvou- digen zijn, hoè bescheiden dikwijls ook. met een bloemenversiering opgevroolijkt en deze maakt dan. warm als zij getuigt voor den goeden opzet van dit feest, stellig niet een minderen indruk, dan hetgeen de bewoners van groote villa's, of van de ho tels en restaurants aan den Boulevard presteerden. Buitengewoon actief zijn bijv de leerlin gen der Wilhelmlnaschool geweest, die een alleraardigst ontwerp op de speelplaats ten uitvoer brachten, anderen maakten hun huizen weer tot iets zeer bijzonders, of leefden hun vindingrijkheid uit in sug gestief ontworpen mozaiëken, als bijv. van een zeilschip. Het is ondoenlijk alles gedetailleerd te bespreken: ge moet zélf eens naar Noord wijk gaan, om te constateeren, wat er tot en met Zondag daar „met bloemen wordt gezegd Wij kunnen ons natuurlijk heel goed voorstellen, dat er in de komende jaren nog méér op deze wijze gezegd zal worden. Vooral op het gebied der „duinbeplanting" is nog veel te bereiken. Dit onderdeel bevindt zich eerst in het beginstadium en zelfs het .Koningin Emmaluin" vertoont op het oogenblik nog te veel open plekken. Doch dat de duinen langzamerhand een meer weelderigen en rijken indruk zullen maken, staat voor ons vast. Immers: wij kennen de goede bedoelingen in dit op zicht van het Bloemencomité, dat er zich zélf van bewust is, hoe hard er nog ge werkt moet worden om datgene te berei ken. wat allen als „ideaal" voor oogen zweeft! Tijdens onzen rondgang werd even afge stapt bij de prachtige Freesiakweekerij van de firma Konijnenburg en v. d. Mark, waar deze voor Holland nogjonge cultuur tot schitterende resultaten heeft geleid. De kleurenrijkdom, die hier door het z.g. hybridiseeren tot stand is gekomen, mag zeker overweldigend genoemd worden. Op den Noord-Boulevard, waar ook tal rijke mooie versieringen de aandacht trek ken. heerschte reeds een gezellige drukte van belangstellenden, evenals in de Hoofd straat waar o.a. een prachtig mozaïek, be staande uit een schaakbord, met de woor den ..Schaaktournooi 1938" is aangebracht. Dat hier evenals elders ook vele win keliers hun beste beentje hebben voor gezet, spreekt vanzelf! Zoo trokken wij dus dcor het Noordwijk sche bloemenparadijs, luide toegëjuichd door de Noordwijksche bevolking, onver moeid achterna gehold door de jeugd, die deze wonderlijke stoet van een typisch ouderwetsche „mailccach" met daarachter twee moderne autobussen geen moment in de steek wilde laten, totdat wij eindelijk dcor de prachtig versierde eereooort den ineang van het hotel .Huis ter Duin" be reikten, waar de bezoekers, na den ietwat kouden tocht door de Noordwijksche dre ven. gastvrij onthaald werden oo heerlijke i hartversterkingen, die in dit bij tiid en wijle gure Aprilweer, dubbel welkom waren. Het was tijdens een opgewekt samen - ziin. dat de heer H. de Boer. voorzitter der afd Noordwijk der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde opstond en in een van literair talent getuigende toespraak Noordwiik's schoonheid poëtisch in het licht stelde, den burgemeester gelukwenschte met het vele. dat hii vcor de blcemen doet en den heer Wilhelm Tap^enteck herdacht als de pionier der bloemen en planten, wiens ideën ten opzichte van de schoonheid der duinen eigenlijk perst thans in vollen om vang verwezenlijkt worden. Ook hii hul digde het Eloemenccmité. dat wij kun nen het van harte verklaren Noordwijk ongetwijfeld heeft gemaakt en wij twijfe len er geen moment aan, steeds méér zal maken tot het centrum van binnen- en buitenlandsch bezoek in den Bollentijd! Niemand mag verzuimen, Noordwijk thans te gaan zien: morgen, tijdens het Bloemencorso zullen de vreugde en de belangstelling er haar hoogte punt bereiken maar ook Zondag nog, zal het de moeite loonen, een uit stapje te maken, naar het bollen- dorp, dat zich de naam van „bloe menbadplaats" zeker niet ten onrechte heeft toegeëigend! Wij danken het Bloemencomité op recht voor de gelegenheid, die het ons bood, een prachtigcn indruk van de „Bloemenbadplaats Noordwijk" mee te nemen, om er onze lezers iets van te vertellen. Dat de naam „Noordwijk" door landgenoot en vreemdeling met dank bare waardeering genoemd zal worden, staat na al hetgeen wij mochten zien, bij ons vast! Mogen velen in deze feestdagen tot een hernieuwde kennismaking met dit schoone dorp overgaan: een bezoek zal, vooral wanneer zon en voorjaars- warmte op hun post zijn, niemand teleurstellen! Noordwijk „La Plage Fleurie" hand haaft deze „eerenaam"' ten volle! DE UITSLAG DER WEDSTRIJDEN. De mozaïeken. In totaal werden door 83 personen mo zaïeken gelegd. Hiervan werd door 33 per sonen deelgenomen aan den wedstrijd. De jury, bestaande uit de heeren C. Soete- man, H. Wicherink en E. v. d Werf, had geen gemakkelijke taak. Een 12-tal geld prijzen werd toegekend als volgt: le pr. Wilhelminaschool. Wilhelmina- straat; 2e. Mij. Huis ter Duin, Huis ter Duinstraat; 3e, pension Zeerust, Q. van Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden, veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen SaJts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- oraanen krachtig aan te sporen. Kruschen Scuts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAC 9926 (Ingez. Meci Uffordstraat; 4e, A H Faase, Oude Zee weg; 5e. F H van Spanje. Wilhelmina- straat; 6e. Mevr. wed. C. J. L. van der Meer, Wilhelminastraat; 7e, Pluimveever. Noordwijk. St. Jeroensweg; 8e. J. Teeling. Huis Ier Duinstraat; 9e. Garage v. Ree- nen. Schoolstraat; 10e. Palace Hotel, N- Eoulevard; lie. J. C. v. d. Meer, Bronck- horststraat; 12e. Casino, Oude Zeeweg. Eervolle vermelding: Hervormde Schooi, Huis ter Duinstraat. Eervolle vermelding buiten mededin ging: Ringers Chocoladefabriek, Rotter dam. Oude Zeeweg; Amstelbrouwerij, Am sterdam. Huis ter Duinstraat; Wed. P. Vink, Wilhelminastraat. Uitslag prijzen Gevelversiering. In totaal werden 195 gevels versierd. Hiervan werd door 145 personen deelge nomen aan den wedstrijd. Ook hier had de jury. bestaande uit de heeren C. G. J. Alkemade Jr W. Boscan en C. van Vliet geen gemakkelijke taak Een 12-tal geld prijzen werd toegekend als volgt: le pr. E. v. der Werf, Voorstraat; 2e. S. Langelaan, Kerkstraat; 3e. J. C. van der Meer, Bronckhorststraat; 4e. C. W. G. Al kemade, Voorstraat: 5e. Wed. P. H. van der Voort. Kerkstraat; 6e. J. Steen. Hoofd straat; 7e G. L. v. d. Berg. Hoofdstraat; 8e fa. Zandvoort. Hoofdstraat; 9e. C. Soe- teman. Wilhelminastraat: 10e. W. de Rui ter, Voorstraat: 11e. Nlc. Schulte, idem; 12e. E. Lindhout. idem. Eervolle vermeldingen N Coopers, Schiestraat: Th. van Bourgondien Kerk straat; ..de Landbouw". IJmuidt."straat; M. van Westerop, Kerkstraat; W. Kruijer, Hoofdstraat. De voorzitter, de heer S. P. C. van Wely. dankte de jury voor haar zeer moeilijke werk. Het Bloemencomité deelde ons nog het volgende mede: Het morgenochtend te houden kinder bloemencorso zal worden opgesteld plm. halftien in het Breloftpark. Aanvang der keuring te 10 uur precies. Te volgen route: Breloftpark. O. Zeeweg, Pickéstraat, Douzastraat. Voorstraat. Wil helminastraat, Molenstraat, Zeestraat. N. Zeeweg, Schoolstraat. N. Boulevard. Hoofd straat, N. Zeeweg, aldaar ontbinding van den stoet bij den watertoren. Het morgenmiddag te houden groote bloemencorso zal worden opgesteld op de Van Panhuvsstraat. Aldaar keuring door de jury te 2 uur precies. Te volgen route: Van Panhuijsstraat. IJmuiderstraat. St. Jeroensweg. Molen straat, Bronckhorststraat. Kerkstraat, Van Limburg Stirumstraat, Douzastraat. Voor straat. Wilhelmanastr.. Molenstr.. Zeestr., N. Zeeweg, Huis ter DuinstrO Zeeweg, N. Boulevard. Hoofdstr.. SchoolstrRuy- terstr.. Golfweg, J. van Henegouwenstr.. N. Boulevard. Hoofdstr., N Zeeweg. Aldaar ontbinding van den stoet bij den water toren. De prijzen, zoowel van wedstrijden als van de bloemencorso's, zullen Zaterdag avond te 7 uur precies door den eere-voor- zitter. burgemeester v. d. Mortel, in de feestelijk versierde zalen van het Hof van Holland worden uitgereikt. Door den heer A. Westgeest te Noordwijk is een bloemenmarsch gecomponeerd, welke aan het Bloemencomité door hem is aangeboden. Eenige bewoners van den Zuid-Boule vard, hebben het Bloemencomité door gif- •en van hun medeleven betuigd met het bloemenfeest. Dringend verzoekt het comité de bewo ners. indien van mozaïken of gevelversie ringen de bloemen verwelkt zijn, deze te verwijderen en te vervangen door nieuwe of versche bloemen. DE FILM-ACTEUR JOHN TRENT. „Hands up!" Hierboven een opname uit de film „Een r.,'nc,'s. 'ij niet", waarin Ann Dvorak, mil llllams en John Trent de hoofd- e'] spelen en die deze week hier ver wond wordt. T^n Trent is vlieger bij de groote •^continental and Western Airways ge- eest en op een voor hem zéér goeden ].;5 v™g hij met Paramount's productie- re,,^ P' Schulberg. Trent kwam gedu- e den tocht in de cabine kijken en lifBev z'ctl weel' naar de cockpit had tiers- ten del' vrouwelijke passa- jje jjin 'Die zou een goed figuur slaan op ^°or Schulberg was dit een aanleiding, r.a de landing eens met Trent te gaan I praten en het resultaat was, dat de piloot eenige weken later in de studio's kwam om proefopnamen te maken. Toen duurde het niet lang. of hij kreeg een kleine rol in ..De tol der millioenen", welke film ook in ons land vertoond i wordt. Daarna kwamen tal van groote rollen, o.m. een in „De Groote Gambinl". En thans, in „Een dame is zij niet", heeft hij zijn eerste hoofdrol. Trent is filmacteur, maar de liefde voor zijn oude vak verflauwt niet. Eens per maand maakt hij een vlucht en daardoor behoudt hij zijn vliegbrevet. John Trent is een acteur, van wie men nog menige goede film mag verwachten. FILMNIEUWTJES. „You and ine" in montage. De opnamen voor de Fritz Lang-film You and me" zijn voltooid. Sylvia Sidney heeft Hollywood verlaten en is naar haar larm in Hunterdon Country in den staat New-York getrokken om er eenige weken vacantie door te brengen. Inmiddels zijn regisseur Lang en zijn technische medewerkers begonnen met de montage en verdere afwerking van de film. die een der grootste van het seizoen belooft te worden. Een dorp gebouwd. Voor haar film „Spawn of the North", die op 't oogenblik door Henry Hathaway gedraaid wordt, heeft Paramount weer een groote set gebouwd een heel dorp! Er gens aan de kust van den Oceaan bij het plaatsje Balboa heeft men een compleet vLsschersdorp gebouwd, zooals men dat vindt in Alaska. De set bestaat uit veer tien volledig ingerichte huizen, een her berg. een haven en een vloot van 25 vis- schersbooten. De Ronde Tafel. Een der meest bekende legenden, die de literatuur kent, die van de Ridders van de Ronde Tafel, zal door Paramount ver filmd worden Reeds zijn de eerste voorbereidingen ge troffen. Talbot Jennings zal het scenario schrijven Albert Lewln zal de productie- leiding hebben en de regisseur Henry Ha thaway. bekend door zijn Bengaalsche Lansiers, zijn Peter Ibbetson en zoovele andere groote films, zal de regie voeren. Onmiddellijk na de voltooiing van .Spawn of the North", die Hathaway op het oogenblik maakt met George Raft, Georges Rlgaud. Dorothy Lamour, John Barrymore en Akim Tamiroff, zal met de vervaardiging van „De Ridders van de Ronde Tafel" begonnen worden. Hathaway en Lewin zullen uiteraard een all-star" bezetting voor deze belang rijke film samenstellen: het thema zal zijn Lancelots vriendschap voor Koning Arthur en zijn liefde voor Guinevere. Olympe's Carrière. De 17-jarige Olympe Bradna maakt een snelle carrière! Men zal zich herinneren, hot zij begon met een belangrijke rol in Hathaway's film „De ondergang van de William Brown"," waarmee zij een enorm succes behaalde. De kleine Fransche ac trice was er met één slag door bekend. Als gevolg hiervan kreeg zij de hoofdrol in „Stolen Heaven", waarin niemand min der dan Gene Raymond haar tegenspe ler was. Deze film is thans voltooid en reeds ligt een nieuw contract voor Olympe te wachten! Zij zal n.l. de hoofdrol vervul len in .Escape from Leavenworth". Als partner krijgt miss Bradna dezen keer Akim Tamiroff. den grooten acteur uit „Chineesch Goud" en „De Boekanier". Een zéér bijzondere film wordt hier deze week vertoond en wel de opmerkelijke Napoleon-film „Marie Walewska", waarin Greta Garbo en Charles Boyer de hoofd rollen spelen. Deze film. die een belangrijke episode uit Napoleon's leven uitbeeldt, n.l. zijn liefde voor de adellijke Poolsche Marie Walewska, de eenige, wie het gelukte het hart van den veldheer te veroveren, munt o.a. uit door een vlammende dialoog en een pakkende monoloog van Napoleon, die van zijn idealen getuigt en verklaart, waarom hij de wereld wil veroveren. Hij ziet een hecht aaneengesnoerd Europa, dat hij een duurzamen vrede wii schenken. Een belangrijke film, met twee voortref felijke persoonlijkheden in het centrum.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9