LAATSTE BERICHTEN [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 April 1938 De strijd in Spanje De strijd in het Verre Oosten SPORT BEURSOVERZICHT Binnenland Buitenland Stadsnieuws MARKT CE RICHTEN BELGIË. Onrustig Eupen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Hitler heelt het „Heimattreue Front" te Bupen een protestvergadering georgani seerd tegen het afzetten van drie schepenen omdat zij geweigerd hadden tegenwoordig te zijn hij de ontvangst van den minister van blnnenlandsche zaken, toen deze het kanton bezocht, In tegenwoordigheid van ongeveer vijf honderd personen zeide oud-schepen Rexroth dat zij, die zich in het nieuwe België te veel pro-Belgisch toonen of door voor België stelling te nemen hun „hei mat" verraden, oo zullen moeten passen. Bij zullen verpletterd worden. ENGELAND. lerland's president. De partijen van de Valera en Cosgrave zijn voor het eerst sedert 1922 in een informeele conferentie bijeengekomen en hebben met algemeene stemmen besloten, den 78-Jarlgen senator dr. Hyde uit te noodlgen, het nieuwe presidentschap van Eire Herland) te aanvaarden. Dit besluit vormt een volkomen verras- ring. Hyde, die Protestant ls. was vroeger voorzitter van den Keltischen Bond. Sedert twintig Jaar leefde hij teruggetrokken, doch kort geleden had de Valera hem onverwacht tot senator benoemd. Indien hij de benoeming aanvaardt, zal hij bij de op 4 Mei te houden verkiezingen waarschijnlijk zonder oppositie voor een ambtsperiode van zeven Jaar gekoeen worden. ITALIË. Verjaardag van de stichting van Rome, Gisteren ls de 2691ste verjaardag ge vierd van de stichting van Rome. Mussolini gaf op het Pallazzo Venezla 2550 pensioenboekles aan oude en Inva lide werklieden uit de hoofdstad, en verder prijzen aan de prijswinnaars uit elke pro vincie van den natlonalen wedstrijd van trouw aan den bodem en aan de winnaars v'an de nationale wedstrijden van den ar beid. Terwijl Mussolini de pensloenbewljzen uitreikte, verzamelden zich op de Piazza Venezla 50.000 Jonge werklieden uit nij- Iverheid, handel en landbouw, allen In uniform, die lulde om den Duce riepen, vaarop Mussolini op het balcon verscheen m een korte toespraak hield. HIJ herin nerde er aan, dat er 26 eeuwen voorbij- I gegaan zijn sedert de stichting van Rome, dat door het Romelnsche Kijk op drie continenten de onuitwischbare sporen heeft nagelaten van zijn grootheid. „Het reeede Romeinsche Rijk, het onze, zoo ging de Duce voort, „zal eveneens een rijk van den arbeid zijn, in het teeken des vredes, door de wapens beschermd". Mussolini's woorden werden luide toege juicht. Tenslotte heeft Mussolini de eerste spade lui den grond gestoken, voor den aanleg I van den „imperialen weg", die Rome met hevten Zuiden van de stad gelegen terrein der wereldtentoonstelling 1942 zal verbin den. DUITSCHLAND. Gebrek aan ijzer. Een circulaire van den Dultschen minis ter van blnnenlandsche zaken verklaart, tot de bouw van nieuwe fabrieken, welke noodzakelijk is geworden ln het kader van het vierjarenplan en de bewapening, groote hoeveelheden ijzer eischt. Maar tengevolge van den devlezentoestand doen lich moeilijkheden voor om ijzer en schroot in te voeren. Ten einde binnen den vast stelden tijd alle politieke en oeconomi- sche doelstellingen te kunnen verwezen lijken moeten alle mogelijkneden om zich ijzer te verschaffen worden geëxploiteerd. Derhalve noodlgt Göring de gemeenten in het Duitsche Rijk uit voor 1 Augustus as. alle ijzeren hekken te doen afbreken, waar van het niet absoluut noodzakelijk is, dat tij blijven bestaan. Aanbevolen wordt de hekken, welke tuinen omgeven, te vervan gen door lage muurtjes. De afgebroken hekken kunnen verkocht worden aan han delaars in oud Ijzer, die zieh schriftelijk moeten verplichten het ijzer onmiddellijk te leveren aan de fabrieken, welke voor de bewapening werken. ROEMENIË. De blnnenlandsche politieke toestand. Het agentschap Rador meldt, dat tij dens den op 20 April gehouden minister raad de minister van binnenlandsche za ken en justitie bijzonderheden hebben medegedeeld over den toestand. Ze hebben herinnerd aan de bedoe lingen van de „IJzeren Garde" ln het verleden. Opmerkende, dat ondanks de ontbinding van deze groep de leiders niet hebben opgehouden met samen te spannen, verklaarden de ministers, dat huiszoekingen waren bevolen bij alle ver dachten, met het doel aan de hand van documenten het nauwkeurige bewijs te le veren van den aard der tegen de regee- ringsbesluiten gevoerde agitatie De minis ters verklaren in hun uiteenzetting verder nog, dat men bij de leiders der beweging een belangrijke hoeveelheid documenten heeft aangetroffen, die het bestaan aan toonden van een uitgebreide spionnaseor- ganisatie, welke stelselmatig de activiteit der landsautoriteiten naging. Documenten, afkomstig van den leider der beweging, hebben het onweerlegbaar bewijs geleverd van het bestaan van in lichtingengevers bij de prefectuur van po litie. den algemeenen veiligheidsdienst en den grooten legerstaf. Men ls ook op het spoor gekomen van credleten die door den leider der beweging waren toegestaan tot een bedrag van 40 mlllloen lel, welke in be trekkelijk korten tijd konden worden aan gewend. Vanwaar kon een dergelijk bedrag afkomstig zijn? was de vraag, die men zich daarbij stelde. Voorts heeft men een document ontdekt, welke het bewijs leverde, dat verbindingen waren tot stand gebracht met bulten.and- sehe organisaties. Men had daarbij het doel voor het land een politiek vast te stellen over de regeering heen. In de nota wordt verder verklaard, dat tal van te goeder trouw zijnde burgers zich ln deze misda dige actie hebben laten meesleepen. Ten slotte wodt gezegd, dat personen, die be zield waren met zuiver vaderlandslievende overwegingen zich lieten opnemen ln een groepeering waarvan de leider met net buitenland samenspande. Op grond van deze uiteenzetting heeft de ministerraad met algemeene stemmen de volgende beoluiten ge nomen: 1. De partij „Alles voor het Vader land" en de groepeeringen „Aartsengel Michael" en „IJzeren Garde" zijn en blijven verboden. 2. De minister van binnenlandsche zaken zal personen, die een actie voor bereiden, welke op grond van de wet op de verdediging van de orde en bin nenlandsche rust verboden is een be paalde verblijfplaats kunnen aanwijzen 3. De ministers van justitie en bin nenlandsche zaken zijn gemachtigd tot vervolging der schuldigen over te gaan Slechts zeer geringe frontwijzigingen zijn gisteren bereikt. Acht vliegtuigen van de nationalisten hebben Pulgcerda gebombardeerd. Tot drie keer werd de spoorweg Ripoll Pulgcerda onder vuur genomen. In de stad werd vooral de omgeving van het station getroffen. Bij het bombardement zijn zeven personen gedood en twintig gewond. Miaja wil doorzetten. Generaal Miaja en Hernandez, de politieke commissaris van het leger, hebben zich naar Castellon de la Plana begeven, waar zij gisteren in het begin van den namiddag aankwamen. Een enthousiaste menigte heeft hen toe gejuicht. In een toespraak tot de officieren en sol daten verklaarde Miaja zeker van de uit eindelijke zege te zijn, indien ieder oogen- blik volkomen discipline wordt in acht ge nomen. „Iedere duim gronds moet worden verdedigd, gelijk de grond van Madrid werd verdedigd.' Te Castellon de la Plana vereenigde Miaja de autoriteiten. Hij waarschuwde hen, dat hij gestrenge maatregelen zou nemen tegen dengene, die eenige lauwheid aan den dag zou leggen bij de vervulling van zijn taak of het bewijs van zwakheid zou leveren. Laat in den avond keerden Miaja en Her nandez te Madrid terug, nadat zij nog een bezoek aan Valencia hadden gebracht, waar zij instructies gaven, opdat op krachtige wijze een volkomen orde zal worden ge handhaafd. Opstand in militaire gevangenis te Barcelona? De Daily Herald" meldt, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen een wanhopige poging hebben ondernomen uit te breken uit de moderne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die vol gens het blad, waren binnengesmokkeld door leden der z g. vijfde brigade. Met spoed ontboden troepen sloten een cordon om de gevangenis en traden op tegen de gevangenen, die naar hun cellen werden teruggedreven en na een hevig gevecht wer den ontwapend, In vele cellen werden bergplaatsen ont dekt, waar de wapens waren verborgen ge houden Men verklaart, dat deze muiterij het einde zou moeten zijn voor een opstand van de vijfde brigade. De plannen waren evenwel ter kennis gebracht van de regeering. De muiterij was te vroeg uitgebroken, zij werd krachtig onderdrukt. JONGETJE SPRONG PLOTSELING VAN EEN VRACHTWAGEN. Vanmorgen is op den nieuwen verkeers weg bij Nunspeet het negenjarig zoontje van den heer B. Nlebeek door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het jongetje zat achter op een met een paard bespannen vrachtwagen, welke uit de richting Nunspeet kwam. Midden op den weg sprong de knaap plotseling van den wagen af op het oogenblik dat een personenauto, bestuurd door den heer B. uit Nleuwbuinen, vlak achter den wagen kwam aanrijden. De jongen werd door de auto gegrepen met genoemd noodlottig gevolg. WONING TE MAASHEES AFGEBRAND. Vanmiddag ls door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de woning van den heer L. Smits te Maashees. De chauffeur van een passeerende auto- bus ontdekte het eerst den brand. De be woners. die ln het achterhuis bezig waren, hadden van den brand niets bemerkt. De j chauffeur kon het kindje van drie maan den in veiligheid brengen. De brandweer was spoedig ter plaatse Zij kon echter niet voorkomen, dat het huis afbrandde Niets kon worden gered. Verzekering dekt de schade. VRACHTAUTO DOOR DEFECT STUUR IN BERMSLOOT GEREDEN. SCHAKEN. DE MATCH ALJECHIN—FLORR. Naar wij vernemén zal de schaakmatch om het wereldkampioenschap tusschen Aljechin en Flohr. in verband met het niet doorgaan van den wedstrijd AljechinCapablanca. waarschijn lijk reeds volgend jaar plaats vinden, in plaats van in 1940 zooals oorspronkelijk de bedoeling was. Flohr heeft Keres reeds aangezocht om als zijn secondant en trainer te willen fungeeren. VOETBAL. WEDSTRIJDEN R.B.F. Gisteren speelde C.G.W. tegen R.B.F. Deze wedstrijd eindigde in een 41 overwinning voor R.B.F. Ruststand 11. Dinsdag a.s. om 5 uur 15 nam. speelt R.B.F. aan het Zwarte Pad tegen een elftal van firma van der Kloot. Drie inzittenden gewond. Gistermiddag ls een groote met mijnhout beladen vrachtauto uit Neede. tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, ln de beivnsloot van den provincialen weg DeldenNee de gereden. De drie inzittenden werden allen gewond. Een hunner kreeg een ernstige hersenschudding. Hii moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De andere twee zijn naar hun woning overgebracht. De auto werd zwaar gehavend. UIT NED. OOST-INDIË MEXICO. Nieuwe Britsehc nota. In een tweede nota. die de Brltsche ge zant gisteren heeft overhandigd, handhaaft de Britsche regeering vólkernen het stand punt. dat zij reeds eerder ten aanzien van de onteigening der olievelden heelt uiteen gezet. Tezijnertijd zal de Mexicaansche re. geeiring een meer gedetailleerd antwoord worden gezonden, doch intusschen woidt er naar aanleiding van de bewering, dat de Mexican Eagle Company een Mexicaan se he maatschappU is, op gewezen, dat de Britsche reigeerlng niet wil ontkennen, dat de maatschappU van Mexlcaansche natio naliteit is. in zooverre, dat ztl onder de Mexlcaansche wet ls ingeschreven, doch dat de meerderheid der aandeelen in Britsche handen is, en dat de onderneming derhalve in wezen een Britsch belang ver tegenwoordigt. Om deze reden alleen heeft de Britsche regeering het recht, dat door niets in de Mexlcaansche grondwet kan worden aangetast, te protesteeren tegen Japansche strijdkrachten afkomstig van Yih Sien en Lin-Yi, hebben zich veree- nigd. Zij hebben een geweldigen gecon- centreerden aanval ingezet ten Zuiden van Taiersjwang. Naar schatting hebben zij 200.000 man ln het vuur gebracht. De Chlneezen strijden verwoed. Van ochtend verklaarden zij stand te houden. China zal 1 Mei een leening uitschrijven van 500 millloen dollar voor de landsver dediging, tegen 6 pet. rente. een actie, die als ongerechtvaardigd wordt beschouwd en teruggave te eischen. als eenig middel om ernstige benadeeling van omvangrijke Britsche belangen te voor komen. De groote schade, die reeds aan de Britsche aandeelhouders is berokkend, zou onherstelbaar kunnen worden voordat de gerechtelijke procedure is geëindigd. De Britsche regeering is ervan overtuigd, dat het optreden van Mexico in strijd is met de billijkheid en de regels van de normale Internationale practijk en zij hoopt, dat de Mexlcaansche regeering een mogelijk heid zal vinden, haar houding te herzien. HONGARIJE. Bezoek van Henderson. De Britsche arbeiders-afgevaardigde, Arthur Henderson, is te Boedapest aange komen. Aan de journalisten verklaarde hij. dat hij tijdens zijn verblijf de Donau- kwestie en den toestand in midden-Europa zou bestudeeren. HIJ handelt ln opdracht van het uitvoerend comité van de arbei derspartij. Tijdens zijn verblijf zal Henderson door den rijksbestuurder admiraal Horthy ont vangen worden. Hij zal voorts besprekin gen voeren met minister-president Dara- nyi en andere leidende figuren in het Hongaarsche politieke leven en met afge vaardigden van de Hongaarsche sociaal democratische partij. Henderson zal zich vervolgens naar Parijs begeven. VEREENIGDE STATEN. De vliegtuigindustrie. De Amerikaansche vliegtuigenfabrieken nemen op het oogenblik maatregelen om een aanzienlijke uitbreiding der productie jn 1939 te verzekeren Vergrooting der fa brieken of verhoogins van het belegde kapl.aal zal niet noodig zijn, men zal zich beperken tot uitbreiding van het aantal arbeiders van 37.000 tot 74.000 die.-in drie Ploegen, elk acht uur per dag zu'llen wer den. In het eerste halfjaar van 1938 zal minWatrde der Productie reeds anderhalf bedragen; de waarde der prouctie •u? Jm. eerï*® haif laar van 1939 zal nog deel dollar -rooter zijn. Een derde re !„ïandie vermeerderde productiewaarde 73.1 re?/™?1 uitvoejestemd. De uitvoer sn mini naar scha'ting een waarde van tir-ïLiu Van de uitgevoerde uen zijn 85 militaire machines. NEGENHONDERD GULDEN GESTOLEN. De directeur van een waschinrichting aan den Kampersingel, te Haarlem, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn kantoor een bedrag van negenhonderd gulden gestolen is. Hij had dit geld in een -zakje even op de brandkast neergelegd en terwijl hl] zich daarna even verwijderde, heeft een dief kans gezien, het geld onge merkt weg te nemen. De politie heeft nog geen spoor van den dader gevonden. MR. DE VOS VAN STEENWIJK 25 JAAR LID VAN DE EERSTE KAMER. Het ls heden 25 jaar geleden, dat mr. W. L baron de Vos van Steenwijk voor het district Overijssel zitting nam in de Eerste Kamer. Gerulmen tijd was baron de Vos van Steenwijk voorzitter der Christelijk Histo rische fractie in dit college. Benoemd tot voorzitter der eerste kamer ln 1929. als opvolger van luitenant-gene raal J J. G baron van Voorst tot Voorst, werd hij als fractie-voorzitter opgevolgd door prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. weii«1rHter *clces heeft thans officieel ge- na&r n,.it11 """ber-wgutmtag voor helium "bilschland te verstrekken. FIETSRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN, Aan verwondingen overleden. Gistermiddag is de 64-jarlge heer J. Bukkums. wonende in de Goorstraat te Eindhoven, toen hit over den Kouden- hovenschen weg fietste door een auto uit Eindhoven aangereden De man bekwam een hersenschudding en een gebroken arm en been. Hit is vanmorgen in het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven, waar hij werd opgenomen, aan de -bekomen verwondingen overleden. DE STAATSMIJNEN IN 1937. Gunstiger resultaten dan vorig jaar. In het jaarverslag over 1937 der staats mijnen in Limburg wordt medegedeeld, dat de kolenproductie van het staatsmijnbe- I drijf in 1937 bedroeg 8.423.298 ton, tegen over 7.986.101 ton ln 1926 In de stikstof industrie werden verwerkt 58.764 ton stik stof, tegenover 52.522 ton in 1936. De opbrengst per ton kolen, waaronder begrepen het bruto-overschot der neven- bedrijven, bedroeg f. 9.03, tegenover f. 6.70 in 1936. Voor wlnstultkeering aan den Staat der Nederlanden is beschibkaar een bedrag van f. 3.440.000 (f. 2.150.0001 uitmakende 8 pCt. i5 pCt.) van het aandeelenkapitaal. Het in dienst zijnde personeel bedroeg aan het einde van 1937 21.324 personen, tegenover 20.052 aan het einde van 1936. HOTEL AFGEBRAND TE DIEPENHEIM. Gisteravond is het hotel, café-restaurant Blok. gelegen aan den rijkweg Goor-Lochem, te Diepenheim, geheel door brand verloren gegaan. De eigenaar met vrouw en drie kinderen lag reeds te bed, toen te omstreeks elf uur een passeerende wielrijder ontdekte dat er brand woedde in het achterhuis, dat als wo ning in gebruik ls. Hij wekte den eigenaar, die zich met zijn gezin ln allerijl ln nacht gewaad naar buiten begaf. Het duurde geruimen tijd alvorens de mo torspuit van Diepenheim, welke spoedig aanwezig was, in staat was om water te geven. Daardoor kon het vuur zich onbelem merd uitbreiden waardoor het groote perceel dan ook geheel verloren is gegaan. Een groot woonhuis naast het hotel gelegen vatte eveneens vlam. Dank zij het flinke optreden van omstan ders kon dit huis worden behouden. De vaandels, medailles, bekers en derge lijke, eigendom van een muziek- en een voetbalvereenlglng, welke in het hotel wer den bewaard, zijn verloren gegaan. Omtrent de oorzaak van den brand ls niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. SABOTAGE-GEVAL OP DE „SOERABAJA" BATAVIA, 22 April (Anetal. In den vroe gen ochtend van den Tweeden Paaschdag ls aan boord van het opleidingsschip „Soe- rabaja", liggende aan het marine-etablis sement- te Soerabaja, een geval van sabo tage ontdekt, nl. beschadiging van eenige sleeptakels. De „Soerabaja" kreeg toen dadelijk order om naar Tandjong-Priok te stoomen. waar het gisteren is gearriveerd Hier ls onmiddellijk het onderzoek van wege het departement der marine aan gevangen. Evenals indertijd met het geval op de ..de Ruyter" staat vast. dat men hier te doen heeft met de misdadige handeling van een enkeling, aangezien de geest aan boord goed is. VERGADERING VAN DEN JAPANSCHEN MINISTERRAAD. Naar verluidt is in de huidige zitting van den ministerraad een plan tot mili taire en diplomatieke actie in Noord- en Midden-China besproken. Naar wordt ver nomen heeft de minister van oorlog voor gesteld het Japansche offensief aan de verschillende fronten in China te verhaas ten en door politieke en diplomatieke actie de erkenning van de nieuwe regeeringen in China te bevorderen. Soegijama heeft zijn besprekingen met het militair© com mando uiteengezet, dat een „orgaan tot politieke unificatie van China" verlangt. Dit moet een soort ministerie of bureau voor Chineesche zaken zijn en Konoje ls voornemens dit zonder verwijl in te stellen. Dit orgaan moet dan zorg dragen voor alle niet militaire Japansche actie ln China. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN CIANO EN BLONDEL VOORTGEZET. De Fransche zaakgelastigde te Rome. Blondel, zal vanmiddag om vier uur minis ter Ciano ontmoeten. Dit onderhoud, de voortzetting der ge sprekken van Zaterdag en Dinsdag j.l. be teeken t het feitelijke begin der besprekin gen inzake de normaliseering der Fransch-Italiaansche betrekkingen. De Fransche zaakgelastigde, aldus Havas. is thans in het bezit van gedetailleerde instructies van de Quay d'Orsay. Algemeen erkent men, dat deze bespre kingen zullen leiden tot een overeenkomst tusschen beide regeeringen voor de zitting van den 9 Mei beginnenden Volken- bondsraad. AMSTERDAM, 22 April. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche effectenbeurs was vandaag van zeer kleine af metingen. Diverse fondsen werden wat hooger afgedaan en in zooverre kon de markt prijs houdend worden genoemd, doch van een koersontwikkeling in een bepaalde richting was feitelijk geen sprake. Op de Scheepvaartafdee- llng bestond een vaste stemming voor Neder- landsche Scheepvaart unies en de aanverwant© aandeelen, ln het bijzonder aandeelen stoom vaart Mij. Nederland, ln verband met de uit- keering van een dividend van 6 door deze maatschappij. In Japanlfjnen ging nogal wat om en daarbij bestond wederom goede vraag, daar ten opzichte van de betreffende maat schappij hoopvolle dividendverwachtingen wor den gekoesterd. Aandeelen Hollandsche Stoom boot Mij. waren goed prijshoudend, daar het verslag een goeden indruk heeft gemaakt. In Industrieelen ging weinig om; de Philips aandeelen lagen vrijwel buiten de belangstel ling en waren daarbij zoo goed als onveranderd. Unilevers waren vast gestemd, in verband met de totaal dividenduitkeerir.g van 7(4 over het afgeloopen jaar. Aku's werden op ongeveer de prijzen van gis teren afgedaan. De Fokkeraandeelen waren verwaarloosd. De Suikerafdeeling was stil. H.V.A.'s en de aandeelen Vorstenlanden Cul tuur Mij. waren prijshoudend. Van de Tabak ken werden aandeelen Dell Mij. en Senembah Mij. enkele procenten hooger genoteerd. Deli Batavia's werden bij de opening echter iets lager afgedaan. De affaire in Rubberfondsen was onbeteekenend. Amsterdam Rubbers be wogen zich op ongeveer het peil van gisteren. Voor de minder courante soorten was het koersverloop onregelmatig. Verschillende specia liteiten moesten zich een opoffering van een paar procent getroosten. De belangstelling voor Petroleumwaarden was klein. Koninklijken bewogen zich vrijwel aanhoudend omstreeks 334 c'c. De handel in Amerikaansche fondsen was onbeteekenend. Uit alles kon worden opge maakt. dat een afwachtende houding werd aan genomen. De koersen van de bekende toonaan gevende fondsen verschilden maar weinig btf die van gisteren; Wallstreet had dan ook wei nig nieuwe indicaties gegeven. De beleggingsmarkt had een kalm voorkomen. Van de Ned. Staatspapieren werden de ge staffelde renten wat lager genoteerd. Van de Oude Schuld kwamen Integralen eveneens een fractie lager te liggen. De oude obligatiën echter trokken een klei nigheid aan en werden daarbij op den voet ge volg door de certificaten. Vraag voor buiten- landsche rekening voor de obligatiën speelde hierbij klaarblijkelijk de grootste rol. Fransche fondsen lagen zwak in de markt. Het aanbod was niet groot, doch de verkoopers konden niet gemakkelijk een tegenpartij vinden. De daling van den Franschen franc, voortspruitende uit de onzekerheid van den Franschen polltieken en financieelen toestand, vormde hier de aan- leidende oorzaak. WISSELKOERSEN. Londen 8.96 1/4 (8.96 3/4); Berlijn 72.28 (72.33); Parijs 5.56 (5.61Vt); Brussel 30.31 (30.31); Zwitserland 41.31 (41.341/*); Ko penhagen 40.02V2 (40.05) ;Stockholm 46.20 (46.25); Oslo 45.05 (45.071/!); New fork I.79 11/16 (1.79 5/8); Praag 6.261/- (6.26); Oost. Bankpapier 2117t (20 3/4); Lire 8.— (8.Prolongatie V*; Part. disc. 1/8; Daggeld 1/4. Registermarken 35 3/8, Crediet Sperrmar- ken 113/4, Effectensperrmarken 11. Reis marken 49Vi. Bankpapier" 34Vï. Tusschen haakjes zijn de koersen van DE AARDBEVING IN ANATOLIÊ. Nog 2000 huixen ingestort. Het Turksche Telegraafagentsohap deelt vandaag verdere bijzonderheden mede over de ernstige aardbeving, welke vooral de provincie Klrcheir heeft geteisterd Vol gens deze mededeellng zijn nog 12 dorpen door deze beving getroffen. In deze dorpen werden ongeveer 2000 huizen vernield. Er zijn daar slechts twee dooden te betreuren, aangezien de bevolking den nacht buiten de dorpen heeft vertoefd. HET 1-MEI-FEEST VAN DE S.D.A.P. De pl afdeellng van de S.D.A.P., de Leidsche Bestuurdersbond en de Coöpera tie „Vooruit", hebben het volgende pro gramma vastgesteld voor het a.s. l-Mei- feest. Op Zondag 1 Mei om 2 uur des nam, wordt ln de Stadszaal een feestelijke ver gadering gehouden. De heer F. Meurs, wet houder van Amsterdam, zal hier het woord voeren, terwijl de „Stem des Volks", de tooneeivereeniging „D.O.S.". de muziekver. „Nieuw Leven", de N.A.S.B., de A.J.C. en de pl. Jeugdraad hun medewerking zullen verleenen. Des morgens om 9 uur wordt een kin derfeest gehouden in de Stadszaal en om kwart voor elf een gezamenlijke fietstocht. De dag wordt besloten met drie voor- I optochten des avonds om 8 uur en een de- monstratieve optocht om 9 uur. LEIDEN. 22 April. Veemarkt. Aangevoerd totaal runderen 814; ld.- kalveren 509: idem schapen 1729; id. varkens 1161. 23 Stieren f. 200—270, (schoon gewicht) 6064 ct. mat; 302 Kalf- en Melkkoeien f. 200—330. tam; 326 Varekoeien e.a. f 140220, vlug; 145 Vette koeien f200290. 5476 ct., stroefS Vette kalveren 501 Nuchtere kalveren f. 484. mat; 100 Vette schapen f. 18—31 z. m.; 1100 Vette lammeren f. 1824 z. m.; 462 Weideschapen f. 1722 z. m.; 67 Zuig-lammeren f. 814: 390 Mestvar- kens f. 2750. tam; 736 Biggen f. 1823. tam; 5 Paarden; 12 Bokken en geiten f. 27, tam; 35 Zeugen f. 6085. tam. Kaasmarkt 22 April. Noteering in guldens per 50 K.G. Goudsche kaas. Ie soort f. 2223. Idem 2e soort f. 2021. 42 partijen; Leidsche kaas le soort f. 2021. partijen 7. Handel goed. BODEGRAVEN. 21 April. Eierveiling B.P.K.V Aanvoer 12.652 kipeleren, prijs wit f. 2.70—2.90, bruin f. 2.903.20; eendeieren f.2.102.40. HOOFDDORP. 21 April. Rogge f. 710—7.50; Chevalier gerst f. 7.257.75; wlntergerst f7.25 7 75; haver f. 5.90—6.20; duiveboonen f 9.50— 10.25paardeboonen f89groene erwten f 8.50 —10; vale erwten f.8—9; gele mosterd f.1415; kanariezaad f. 8.25—8.75; karwyzaad f.21—21.50; bluawmaanzaad f. 3739 LEIDSCHENDAM. 21 April. Engelsche kom kommers 2de soort f.14; Kropsla, 1ste soort f. 2.504. 2de soort f.12; Stoofsla f.410; Spinazie 4 Ko. f. 615. LEEUWARDEN. 22 April. Zuivelmarkt: Na gelkaas 1621; Goudakaas 15—21; Edammer kaas 17—21; aanvoer 1209. Vellingboter f. 1.29. Aanvoer 3/6. 2/12 vaten. Commissie 89. Ver- eeniging van Zuivelmaatschappijen: Edammer kaas 20 plus f.910; idem 40 plus f. 15.50 16.50; Goudsche kaas 20 plus f.910; 40 plus f. 15.5016.50; volvette kaas 40 plus f. 21.50 22; Broodkaas 40 plus f. 15.5016.50: Leidsche kaas 20 plus f. 9.5010.50. alles per 100 KG. Stemming goed. NIEUWKOOP. 21 April. Eierenveiling. Aan voer 3674 stuks. Prijs: Kipeieren f. 2.403; Een deneieren f.22.40 per 100. NIEUWVEEN. 21 April 1938 Kipeieren: Aanvoer 1582 stuks, prijs per 100 st. f. 3.303.65 Eendeieren, aanvoer 183 stuks, prijs per 100 st. f. 2.302.50; Ganseieren: 6 stuks, prijs per stuk 5 cent. VOORHOUT. 21 April. SlachtkoniJnen 95- 170 ct.; Jonge konijnen 2555 ct.; kippen tot 55 ct.; duiven tot 11 ct. Alles per stuk. ZEVENHOVEN. 21 April. Eierveiling. Aange voerd 1950 stuks. Kipeieren f. 2.603.40 p. 100; eendeieren f. 2.50. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3