BINNENLAND MANGE SALTS 79sie Jaargang LEIDSCK DAGBLAD, Vrijdag 22 April 1938 Vierde Blad No. 23948 De Oslo-Conventie HET NIEUWE KRACHTIGER MIDDEL TER BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK Regeering telenrgcsteld in de ver wachtingen van haar initiatief. Waardeering werd niet omgezet in daden. Verschenen Is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer nopens het wetsontwerp tot goedkeu ring van de op 28 Mei 1937 te 's-Graven hage tusschen België. Denemarken, Fin land. Luxemburg. Nederland. Noorwegen en Zweden gesloten overeenkomst tot ontwik keling van het handelsverkeer met toege voegde protocollen en biibehoorende lijsten. In deze memorie merkt de regeering op. dat zij erkentelijk is voor de woorden van waardeering, welke de groote meerderheid dei vaste commissie voor overleg met de regeering inzake handelspolitieke aange legenheden heeft geuit, voor het initiatief dat genomen werd ter vermindering der handelsbelemmeringen. In hoeverre het mogelijk zal zijn in deze richting voort te gaan, zal voornamelijk afhankelijk zijn van de ontwikkeling van de internationale conlunctuur Morhi deze zich blllven ont wikkelen zooals in de laatste maanden het geval is geweest, dan zal een weerslag daarvan od de door de regeering te voeren handelspolitiek niet te ontgaan zijn. Tegenover die leden der commissie, die er hun twijfel over uitspraken of. na de mislukking van vorige plurilateral over eenkomsten, de omstandigheden wel gun stig waren om met een zoodanige over eenkomst opnieuw een proef te wagen, zij aangeteekend. dat de regeering In het voor- Jaar 1937 van meening was, dat de onmis kenbare opleving van het bedrijfsleven zoo in binnen- als buitenland, welke ten tijde der voorbereidingen van de onderhavige overeenkomst viel aan te wijzen, voor het ondernemen van een poging op breede basis om te geraken tot een vrijer ruilver keer als het gunstteste oogenblik moest worden beschouwd dat zich sinds de eco nomische en monetaire wereldconferentie van Londen in 1933 heeft voorgedaan. De regeering was van oordeel, dat. werd toen niet een poging in ruimer verband onder nomen tot geleidelijke opheffing van de handelsbelemmeringen, het gunstigste oogenblik daartoe zou voorbijgaan. Daar bij was uiteraard voor de regeering van be lang de vraag in hoeverre het initiatief van de z.g. Oslostaten bij andere landen weerklank zou vinden en dit initiatief zich zoodoende tot een grooteren kring van landen zou kunnen uitbreiden. De regeering kan niet verhelen, dat de te dien aanzien bij de sluiting der wereenkomst gekoesterde verwachtin gen niet geheel zijn verwezenlijkt. Wel Is waar Is het initiatief van de Oslo staten In een aantal landen met een zekere mate van waardeering ontvan gen, maar deze waardeering heeft zich i» geen enkel geval omgezet in daden, die er op zouden kunnen wijzen, dat de groep landen, die thans een eerste poging gewaagd hebben, binnen af- rienbaren tijd zou worden uitgebreid net landen, die voor den wereldhan del van grootere beteekenis zijn dan die van de Oslo-groep. Nimmer is het de opzet noch de bedoe ling van de onderhavige overeenkomst ge weest. het geheel der handelsbetrekkingen tusschen de daarbij aangesloten landen uitputtend te regelen. Het mag dan ook niet in strijd met de gesloten overeen komst worden beschouwd indien bepaalde daarbij aangesloten landen tijdens den duur daarvan ten aanzien van niet in de overeenkomst geregelde onderwerpen maatregelen hebben getroffen, welke wel licht de verdragspartners schaadden. Ook de Nederlandsche regeering is in alle op lichten vrij in haar economische politiek, zoolang zij slechts de door haar op zich ge nomen verplichtingen in met het buiten land gesloten verdragen eerbiedigt. Ned. Werkliedenverbond Patrimonium. De 54e algemeene vergadering. Onder presidium van den heer G. Smeenk uit Arnhem, is heden In de Harmonie te Groningen aangevangen de 54e algemeene vcrgaderine van het Ned. Werkliedenver- hond ..Patrimonium". De voorzitter opende de vergadering on gebruikelijke wijze en hield vervolgens de openingsrede. Spreker wees op de taak van Patrimonium in dezen "jd. Het vervullen van onze voornaamste roeping, aldus spr.. kan gepaard gaan met velerlei practisch werk, ln welk verband hij wees op wat gedaan wordt in de tehuizen iu Groningen en bij de Zuiderzeewerken. Ook dit is verbreiding van de Chr. sociale beginselen. Spr. besloot met den wensch, dat deze vergadering nieuwe bezieling wek ken moge opdat in den arbeid bij alle banee zorg voor de toekomst van kerk en wereld de bliide boodschap van den Paaschmorgen klinke: De Heere is waar- Hjk opgestaan. Jezus Christus heeft over wonnen! Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde Aan dat van den secr.. den heer L. Bossenbroek van Amsterdam ontlecnen ?te dat het ledental over 1937 daalde van 12486 op 12009 Het orgaan verschiint elke week in een oplaag van 8000 ex. 9 afdee- i'-tgen werden opgeheven en 6 nieuwe af- ri!nRen oosericht. De rekening van den penningmeester, oen heer h M. Lutter. van Groningen, sluit met een eindcijfer van f. 53.247.54 en een uaiiz saldo van f. 1305 56. De verslagen v,e.rae" ?°edgekeurd. de penningmeester beheer gedechargeerd en de be- f 4f vasttesteld met een eindcijfer van de ui aftredende bestuursleden, cnrt t r? C Goota te Veenendaal. R. Hag- em dtrecht en M H Lutter te Gronin- bevitoze" enkele candidaatstelling Op voorstel van het bondsbestuur werd lil het huishoudelijk reglement een wijzi ging aangebracht en het dag. bestuur van het verbond uitgebreid met de heeren J. C. Peilicaan te Amsterdam en J. N. Spoel- stra, burgemeester van Leens iGron l Hierna werd de zitting verdaagd. Het twaalide Nederlandsche Binnenscheepvaartcongres. Verschillende conclusies aangenomen. Onder voorzitterschap van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude is gisteren het twaa'.fde Nederlandsche Binnenscheep vaartcongres te Nijmegen voortgezet. Op dezen tweeden dag kwamen aller eerst aan de orde de p:ae-adviezen van de heeren C. A M. C. van Kasteel uit Rot terdam en mr. D. B. W Postma uit Am sterdam. die eenlge onderwerpen uit het wetsontwerp Binnenvaartrecht behandel den Mr Postma lichtte zlin praeadvies nog nader toe. waarna zich tusschen mr. H. J. Hellema en mr. L. Bouma en de beide Draeadviseurs over verschillende onderdee- len van het binnenvaartrecht een juridisch debat ontwikkelde De heeren prof. W E. Boerman uit Rot terdam en R Buisman uit Zwartsluis, gaven vervolgens een toelichting op de door hen uitgebrachte praeadviezen betreffende de uitmonding van het Zwolsche Diep ln het IJsselmeer in verband met de werken tot drooglegging van den Noordoostelijken Polder Hlerbli deelde de heer Buisman mede. dat met de directie der Zuiderzee werken besprekingen zijn gevoerd en dat het zeer waarschijnlijk is. dat de bestaande plannen ten opzichte van het Zwolsc'ne Diep zullen worden gewijzigd in de richting zooals in de praeadviezen aangegeven. Besprekingen over deze praeadviezen hadden niet plaats. Ails laatste onderwerp behandelde het congres tenslotte het vraagstuk der regi stratie van binnenschippers, waaromtrent de heeren mr. M. C. Bloemers en K. Salo mons praeadviezen hadden uitgebracht. Hierover is uitvoerig van gedachten ge wisseld. Nadat de voorzitter alle praeadviseurs dank had gebracht voor hun medewerking aan het congres, werden eenlge conclusies, door het congresbestuur ontworpen, met algemeene stemmen goedgekeurd. In de op de saneering van de binnen vaart betrekking he blende conclusie wordt de Regeering verzocht te bepalen, dat door de met de goedkeuring der heffingen be laste instanties aan de georganiseerde bin nenscheepvaart advies zal worden gevraagd over alle haar ter goedkeuring voorgelegde heffingen, zulks met overlegging van de ge gevens omtrent de opbrengst der heffingen en 'de te dekken lasten. Inzake Coördinatie van het vervoer luidt een motie: Het twaalfde binnenscheepvaartcongres, van oordeel, dat het algemeen belang coördinatie van vervoer vordert, meent, dat het welslagen dezer coördinatie zal worden bevorderd door het eigen vervoer te regelen: 1. door a. zorgvuldige omschrijving van het begriD eigen vervoer; b. registreering van dat vervoer en c. waarborgen, dat slechts bona fide eigen vervoer ais zoodanig erkend en geregistreerd wordt; 2 door zoodanig andere maatregelen als het algemeen belang ln de practljk zal blijken te vorderen. Inzake het wetsontwerp binnenscheep- vaartrecht is het congres van oordeel, dat de regeling van de aansprakelijkheid van den vervoerder ln het wetsontwerp niet mag worden ingevoerd, indien deze niet tevens aan het landvervoer wordt opgelegd: het acht geen aanleiding aanwezig om in genoemd wetsontwerp deze regeling tot dwingend recht te verklaren. Betreffende de uitmonding van het Zwartewater. beveelt het congres aan dat deze verbinding zal worden tot stand ge bracht op den grondslag van het in de praeadviezen verdedigde ontwerp. Inzake de registratie van binnenschippers dringt het congres aan op de tot stand koming van een regeling, welke de bezwa ren. die binnenschippers, die slechts een formeele band met een gemeente hebben, van den bestaanden toestand ondervinden, opheft: verklaard wordt, dat indien de in stelling van een centraal register" voor bin nenschippers wordt overwogen, deze rege ling in elk geval de schippers niet zal mogen beletten het hebben van banden met een gemeente naar hun keuze Na de goedkeuring van deze conclusies vereenigden de congressisten zich aan een middagmaaltijd In den namiddag is een rijtoer met auto bussen gemaakt door de omgeving van Nijmegen welke eindigde In hotel Groot Berg en Dal. Hie heeft de voorzitter met woorden van dank het congres gesloten. De stand van den Maastunnel- bouw te Rotterdam. De werkzaamheden vorderen goed. Bij de maandelijksche bezichtiging gister morgen van de werkzaamheden aan den tunnelbouw onder de Nieuwe Maas, te Rot terdam, werd een bezoek gebracht aan de Heijsche Haven, waar de groote kokers wor den gebouwd, welke de tunnel onder het rivierbed zullen vormen. In het bijzonder trok de aandacht de eerste koker, welke al lengs zijn voltooiing nadert. Duidelijk ziet men thans reeds de afmetingen van de ver schillende wegen van den autoweg en van de voetgangersgleuf Slechts moet men zich op 2'/i meter boven het voetgangerspad de toekomstige ruimte voor de fietsers denken. Men kan evenwel zeggen, dat op het beton- neeren na één koker nagenoeg gereed is. Drie van dergelijke kokers zullen in de ruimte aan de Heijsche Haven worden ge bouwd en zoodra deze gereed zijn, zullen zij met houten wanden bemanteld worden en volkomen als een schip wegvaren naar de Waalhaven, waar zij zullen blijven wach ten tot alle negen tunneldeelen gereed zijn. In leder geval kan men den stappelloop van de eerste drie kokers reeds tegen half Aug. tegemoet zien. Zoodra de kokers in de Waal haven liggen, zullen betonnen tusschen- wanden worden gemaakt, omdat het hout op den duur den waterdruk niet zou kun nen weerstaan. Geweldige Ijzeren bewape ningen waartusschen het beton zal worden gestort, zijn daartoe reeds aangebracht. Later, wanneer de tunnelstukken aan el kander zullen worden gebonden, zal men deze wanden weghakken, hetgeen op zich zelf reeds een zeer groot werk is. De roltrapschacht. Het nieuwste snufje, dat men gisteroch tend kon laten zien. was een proef met de roltrapschacht. De vorm, dien men aan de Heijsche Haven heeft gebouwd, doet sterk denken aan de schacht, die men te Londen bij den ondergrond aantreft./ Men controleert nu uitsluitend nog de licht-effecten voor de toekomstige 34 meter lange rolbaan. waarvan uitsluitend voet gangers en fietsen gebruik mogen maken. Reeds nu kon men laten zien, hoe de fiet sers, zonder eenigen angst, dat hun fietsen zullen vallen, van de trap gebruik kunnen maken. De toegangsweg. Aan de andere zijde der stad krijgt men inmiddels steeds meer een beeld van de wijze, waarop men in de tunnelruimte zal komen. Men ziet daar reeds een groot weg- gegraven deel. waar het groote plein voor den ingang zal komen en men ziet reeds de betonlaag, welke de eigenlijke vloer is van het niet overdekte deel van den tunnel. Langzaam loopt de helling af en na iedere 28 meter is men een meter dieper gekomen, totdat men bij den rivieroever ongeveer 21 meter is gedaald. Nog steeds is men de put aan het uitgra ven, doch van de rivierzijde is reeds een deel gereed voor permanent gebruik. De oorzaak der rheumatl.sehe pijnen is in verreweg de meeste gevallen het aanwezig j zijn van een overmaat van urinezuur en andere schadelijke afvalstoffen ln het lichaam. Vange Salto bestrijdt de rheuma- tieche pijnen niet alleen door een krachtig aansporende werking op Uw afvoerorganen: lever, nieren en Ingewanden, het zorgt er bovendien voor dat de afvalstoffen zich niet meer zoo gemakkelijk zullen ophoopen. Het bevat hiertoe een alkalisch bestanddeel, wat ge kunt zien, omdat Vange Salto ln water opgelost, melkachtig wit blijft. Een alkalisch milieu werkt den vlotteren doorgang der voedselresten door het lichaam in de hand, waardoor gisting en opnieuw ophoopen der afvalstoffen vermeden wordt. Vange Salto maakt schoon en houdt schoon. Frisoh, zuiver bloed zal weer door Uw ade ren stroomen, bij regelmatig gebruik zullen de rheumatische pijnen spoedig verdwij nen en niet meer terugkamen. De prijs kan nimmer een beletsel zijn: slechts 85 cent per groot blik. 9943 (Ingez. Med.) Het zevende nationale ve&krheids- congres. De Veiligheidswet 1934 treedt spoedig in werking. BUITENLANDERS BEZOEKEN SASSENHEIM. Dat de bloeiende bloembollenvelden tot ver over ae grenzen van ons land de aan dacht trekken, bleek ook gisteren weer. toen onder leiding van den heer S. G. A. Doorenbos van 's-Gravenhage, directeur van de Gem. Plantsoenen aldaar, een ge zelschap van plm. 60 hoofden van parken uit Engeland, hoofdzakelijk afkomstig uit Lancashire, een bezoek bracht aan de kweekerijen van de fa. Warnaar en Co. te Sassenheim. Bij het gezelschap hadden zich o m. aangesloten de voorzitter en se cretaris van de Algemeene Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem, de heeren dr. A. J. Verhage en H. J. Voors. De heeren süraken hun bewondering uit over de groote zorgen die aan de gewassen gewijd worden. Verder trok o.m. zeer de aandacht de zandzuiger waarmee het zand ter grondverbetering, dat zich op een diepte van 6 tot 10 Meter onder den bodem be vindt, aan de oppervlakte wordt gebracht. Voor het verdere van den dag stonden i nog diverse bezoeken in andere gemeenten op het program, terwijl in Haarlem een gemeenschappelijken maaltijd gebruikt zou worden. Moge ook deze excursie tot resultaat hebben dat het mooie artikel bloembollen in het buitenland steeds meerdere bekend heid verwerft. Rede van minister Romme. Vanmorgen is in „Krasnapolsky" te Am sterdam het zevende nationale veiligheids congres begonnen. De algemeen voorzitter, dr. N. M. Jose ph us Jitta. sprak een inleidend woord. Aanwezig waren o.m. de minister van Social! Zaken prof. mr Romme en het hoofd van den luchtbeschermingsdienst luit.-generaal P. H. A. de Ridder. Een openingswoord werd uitgesproken door minister Romme. De agenda van het congres, aldus spr.. is gesplitst in twee onderdeelen: wat kunnen werkgevers en werknemers doen ter bevor dering der veiligheid hunner onderneming in oorlogstijd en wat kunnen zij doen voor datzelfde doel buiten oorlogstijd. Voor wat betreft het eerste onderwerp nog nader aangeduid met: bescherming tegen luchtaanvallen is het. bekend, dat de overheidsbemoeiingen op dat terrein ressorteeren onder het departement van spr.'s ambtgenoot van Binnenlandsche Za ken. Spr. moge. voor wat aangaat dit deel van den congresarbeid, den wensch uitspreken, dat het zelf-doen hier beperkt zal kunnen blijven tot. in zekeren zin. het potentieele. tot het paraat zijn voor een eventualiteit, welke nimmer worde tot werkelijkheid. Wat daarnaast morgen behandeld zal worden voorkoming van ongevallen, or ganisatie van veiligheidscommissies be weegt zich op een gebied, waarop spr.'s departement wel zijn bemoeienis heeft. Die bemoeienis heeft het hare er toe bij - eedragen, dat de gedachte van het zelf- doen in de nieuwe veiligheidswet 1934 zich heeft baan gebroken. De groote moeilijkheden, welke bij de voorbereiding van de verschillende uit deze wet voort-vloeiende algemeene maatregelen van bestuur moesten wor den overwonnen, zijn oorzaak, dat de nieuwe wettelijke bepalingen nog niet van taacht zijn geworden. Het is spr. intusschen een genoegen te kunnen mededeelen, dat hierin weldra veran dering zal komen. Daarmee zal dan tevens het oogenblik ziin aangebroken, waarop artikel 20 der nieuwe wet. krachtens hetwelk veiligheids- commissies ingesteld of erkend kunnen worden, zijn nut zal kunnen demonstreeren. Vervolgens behandelde lr. A. J. Gerritse uit Amersfoort de vraag: ..wat- kunnen werkgevers en werknemers doen ter bevor dering der veiligheid van hun onderneming in oorlogstijd «bescherming tegen lucht aanvallen)?" GEWETENSGELD. De voorzitter van den raad van ministers ontving van een onbekende een bedrag van f. 4.500.—, onder het motto „onrecht matig verkregen en bestemd voor 's land# kas in Nederlandsch-Indië". Het bedrag is uen minister van koloniën ter hand ge- i I steld. 1 Proeven met gepolariseerd licht voor auto's. Voordeden overtreffen de nadeelen niet. Dezer dagen heeft de Permanente Ver lichtingscommissie der K.N.A.Cwelke tevens commissie is voor automobiellampen van de Nederlandsche Stichting voor Ver- lichtingskunde onder voorzitterschap van jhr. mr. J. C. Schorer een vergadering ge houden, welke in hoofdzaak was gewijd aan het vraagstuk van het gepolariseerde licht ten dienste van het Motorverkeer bij ingevallen duisternis. Teneinde de leden van de commissie in de gelegenheid te stellen proeven met ge polariseerd licht op den weg te beoordee- len. begaf men zich na afloop van deze vergadering denzelfden avond met een aantal automobielen naar een nog niet bebouwd gedeelte van de Residentie, waar verschillende proeven werden genomen. Aan het verslag der commissie ontleenen wij het volgende: Stuurt men een bundel licht door een filter, zooals onlangs in Amerika en daarna ook ln Duitschland werd uitgevonden, dan is dat licht achter dit filter gepolariseerd, d. w. z. het trilt, in tegenstelling met ge woon licht, slechts in één bepaalde rich ting loodrecht op de voortplantingsrichting. Deze richting wordt de voorkeursrichting van het polarisatiefilter genoemd. Gepolariseerd licht is met het oog niet te onderscheiden van gewoon licht Stuurt men het echter door een tweede filter, dan blijkt de lichtsterkte achter dit tweede filter maximaal te zijn als de beide voor keursrichtingen samenvallen; draait men het in zijn eigen vlak. dan neemt de licht sterkte af en wordt (theoretisch) nul. als de beide voorkeursrichtingen een hoek van 90 graden maken. Bij het toepassen op autoverlichting moet men zich denken, dat voor de kop- hchten filters zijn aangebracht en dat de bestuurder een bril heeft met polarisatie glazen. De voorkeursrichting van den bril van een bestuurder moet loodrecht staan op die van de koplichten van zijn tegen ligger. en bril en eigen koplichten moeten evenwijdige voorkeursrichting hebben. Daaraan is voldaan als alle filters met de voorkeursrichting onder 45 gr. met de verti caal geplaatst zijn en wel de rechterzijde omhoog, gezien met den bundel mee. Op deze wijze zijn de proeven verricht, Daar het resultaat van het onderzoek op den weg teleurstellend was. zijn de proeven voortgezet in het Laboratorium voor Tech nische Physica. Deze onderzoekingen gaven het volgende resultaat: Op kleinere afstanden geeft het gebruik van een polarisatlebril weinig of geen ver betering van de zichtbaarheid: op grootere afstanden ls ze wel merkbaar, maar niet zoo opvallend als verwacht werd. In vrijwel alle gevallen werd de verlich ting als „prettiger" beschreven. Dit wordt daardoor verklaard dat de aanwezigheid van een verblindend licht vóór ons als hin derlijk wordt gevoeld, omdat het zelfbe- heersching eisoht, niet in dat licht te zien. Dat het gevaar weggenomen ls, dat men door toch in dit licht te zien. ernstig ver blind wordt (waarbij dan voornamelijk de hinderlijke nawerking een rol speelt), is een in het oog springend voordeel van deze verlichting, dat minder eenvoudig door proeven te meten is. Deze voordeelen moet men afwegen tegen de bezwaren, die kort samengevat zijn: a. Ragen en mist doen de voordeelen van gepolariseerd licht weer gedeeltelijk te niet b. Gebruik van veiligheidsglas wordt on mogelijk. c. De aanschaffingsprijs is aanzienlijk, vooral door de grootere capaciteit van de electrische Installatie. d. De invoering van gepolariseerd licht zou plotseling en algemeen moeten zijn en zal daardoor administratieve en technische problemen opwerpen. Uit deee proefnemingen mocht wor den vastgesteld, dat de voordeelen van gepolariseerd licht niet zoo éclatant duidelijk zijndat zij de groote bezwa ren, die er tegen aangevoerd worden, overtreffen. DE BOTERHEFFLNG. Wij vernemen, dat het bedrag van de heffing cn de steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor dc week van 21 tot 28 April is vastgesteld op 45 cent per K G. Jaarvergadering van „Horecaf* Het bestuur herkozen. In de jaarvergadering van „Horecaf" te Hilversum ls gistermiddag de bondsvoor zitter, de heer Th. N. van Stigt, met alge meene stemmen als zoodanig herkozen. Ook de aftredende bestuursleden, de hee ren A. W. Volmer en O. Bouwman, werden bij enkele candidaatsstelling herkozen. De heer C. Gunters van de afdeeling Haar lem heeft den heer Van Stigt na zijn her kiezing toegesproken, er op wijzend hoe zeer de voorzitter voor de vakbelangen op de bres staat. Als blijkt van waardeering voor het werk van het hoofdbestuur stelde sprekers afdeeling f. 50 beschikbaar voor het Weerstandsfonds. Dit spontane voor beeld vond navolging bij de afdeelingen Arnhem en Apeldoorn. In de ochtendvergadering werden de jaarverslagen uitgebracht waarin tot uiting kwam, dat, ofschoon de toekomst nog geenszins rooskleurig is, de exploita tie der bedrijven in 1937 voor het eerst sinds vele Jaren weer gunstiger resultaten heeft afgeworpen. Ook ln de toekomst zal men het reizigersverkeer moeten stimu- leeren. Over het Bondswerk werden ver schillende mededeelingen verstrekt. Het A.N.W.B.-Horecaf-zwerfbonstelsel heeft als aanvulling gunstig gewerkt. Een succes voor den Bond was de invoering van de relzlgersstatistiek. Het aantal leden nam toe met 71, maar een bijna even groot aantal leden moest worden afgeschreven, zoodat het totaal vrijwel stabiel bleef. De kwaliteit der leden verbeterde echter. De voorzitter herdacht de overleden le den. terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Des middags besprak men het financieel verslag van den bondspenningmeester. den heer A Koeken en het verslag van de fi- nancieele commissie. De contributie-af drachten en de begrooting voor 1938 wer den goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met het ordeningsbesluit van de Centrale Vereeni- ging voor den Gedistilleerd-handel, na een toelichting van den heer F. A. Pfeifer, die er op wees, dat het de bedoeling van dit besluit is een einde te maken aan chaoti sche toestanden. Van de regeering hoopt men verbindendverklaring te verkrijgen. De ordening zal tot gevolg hebben, dat de klein-handelaar zich verbindt alleen bij den bonafiden handelaar te koopen, ter wijl distillateurs en grossiers zich verbin den alleen aan verlof- en vergunning houders te leveren. Op deze wijze zal een eind komen aan het betrekken van gedis tilleerd van den illegalen handel. Het be sluit werd in de vergadering „hard-nood- zakelijk" genoemd. (Hbld.) DE BOSKOOPSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Gistermiddag werd de bloemententoon stelling te Boskoop bezocht door Baron van Hardenbroek van Hardenbroek. opper kamerheer van H. M. de Koningin en diens echtgenoote. De burgemeester, mr. Verkerk, alsmede de heer J. H. van Straaten van Nes. heb ben den heer en mevr. Van Hardenbroek rondgeleid. Bij het tentoonstellingsbestuur is bericht binnengekomen, dat dr. H. M. Hiischfeld. directeur-generaal van Handel en Nijver heid. wegens ziekte verhinderd is. de ten toonstelling te bezoeken. Het bezoek aan de bloemententoonstel ling was in tegenstelling met Dinsdag en Woensdag gisteren buitengewoon goed. Vooral het aantal gezelschappen, dat per touringcar arriveerde, was zéér groot. JEUGDWEDSTRIJD Bi WELSPREKENDHEID. Te 's-Gravenhage ls de achtste Jeugd wedstrijd in welsprekendheid gehouden aoor de maatschappij tot bevordering der woordkunst. In gToep a voor deelnemers die na 1 Juli 1919 zijn geboren, viel de me daille. welke door den minister van onder wijs kunsten en wetenschappen was uit geloofd ten deel aan den eersten prijs winnaar H. C. B Bijleveld, de tweede prijs aan W H. de Rooij en de derde aan een meisje, namelijk M. M. van Soeren. In groep b voor deelnemers die vóór 1 Juli 1919 zijn geboren, waren de drie prijswinnaars resp. de meisjes A K. Tod en Th. Ch. J. Wed- aepohl en G. W. de Vries. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemeene stemmen het voor stel aangenomen om de kortingen op de haventarieven te handhaven tot 31 De cember 1939. CONGRES VAN DE NEDERL. CHEMISCHE VEREENIGING De eerste dag. De driedaagsche bijeenkomst der Neder landsche Chemische vereeniging ving Woensdagavond aan met een rondgang door het stedelijk museum te Amsterdam. Hierna werden de deelnemers in Paviljoen Vondelpark door den Amsterdamschen Che- nii'cBen Kring ontvangen. Gistermorgen ving in het Groot Audi torium der Amsteroamsche Universiteit de algemeene vergadering aan. De voorzitter, dr. C. A Lobry de Bruyn. herdacht in ajn openingsrede de oprichting 35 jaar geleden der vereeniging Het ledental overschreed dit jaar het getal 2000. Op voordracht van het algemeen bestuur werd een vijftal eereleden benoemd en wel prof. dr. f. JJe- biie en dr. J. J van Laar op grond van hun groot© verdiensten ten opzichte van de chemische wetenschap en prof ar. N. Schoon, ir A Slingervoet Ramondt en dr O. J A. Meerburg wegens hun bijzondere verdiensten jegens de vereeniging. Hierna hield dr. J H. de Boer uit Einu- hoven een voordracht over: atomaire on regelmatigheden bij eenvoudige verbindin gen. Na deze rede vereenigden de deelne- rneis aan het congres zich aan een koffie maaltijd in hotel Krasnapolsky. VERSPREIDE BERICHTEN. Na zeer langdurige discussies heeft de Utrechtsche gemeenteraad gistermiddag een voorstel van B. en W. tot verhooging van de gemeentefondsbelasting van 65 op 75 opcenten z. h. st. aanvaard. B. en W. achtten deze verhooging noodzakelijk om een tekort te dekken, groot f. 200.000. ontstaan door de verhoogde uitgaven voor maatschappelijk hulpbetoon en den werk- loozenzorg. De aangenomen belastingver- hooging levert een bedrag op van f. 100.000 de helft van het tekort. De andere helft hopen B. en W. te vinden in versoberingen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13