LAATSTE BERICHTEN [FfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 21 April 1938 RECHTZAKEN Gratis Binnenland Buitenland BEURSO VERZICHT haagsche rechtbank. Slater overtrad de crisiswctten. Terzake overtreding der crlslswetten was een slager te Lelden veroordeeld tot een hooge geldboete. Van dit vonnis door den kantonrechter gewezen, kwam verd. in verzet. De gemachtigde van den slager zeide dat bi] den kantonrechter te Lelden was betoogd, dat verdachte zich meerma len aan knoeierijen schuldig maakte. DU is volgens pl. echter onjuist, zoodat hij de opgelegde boete te hoog vond, en clementie vroeg. De Officier vroeg echter bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. Vrijspraak. De kantonrechter te Leiden had een autobestuurder uit Noordwijk vrijgesproken van een aanrtldlng. die hu te Noordwijk zou hebben veroorzaakt. De officier elsohte In hooger beroep f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis, zooals ook de ambtenaar van het OM. te Lelden had geëlscht. De Rechtbank heeft verdachte vrijgesproken. De Zuivelwet. Een melkboer uit Alphen aan den RUn heeft terecht gestaan wegens overtreding der crisls-zuivelwet. Een hoeveelheid mar garine was niet van het vereischte merk voorzien. Verdachte had betoogd dat hu het merk bil afleveren aanbracht. De officier had f.25 boete siubs. 10 dagen hechtenis gé- elscht; de Rechtbank legde f. 10 boete subs. 4 dagen hechtenis op. Dezelfde verdachte werd voor een andere overtreding tot f. 2.50 boete subs. 1 dag hechtenis veroordeeld. Nog te jong! Een 13-jarige scholier uit Alphen aan den Rijn, was door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot een maand sbuchtschool voorwaardelUk. HU had van dit vonnis ap pél aangeteekend, doch de Officier van jus titie was van oordeel, dat de knaap daartoe te jong is, en er dus juridische bezwaren waren. De Rechtbank deelde deze meening, en verklaarde het appél niet ontvankelijk. Gratie vragen? Een veehouder uit Woubrugge was door den kantonrechter te Alphen tot een hooge geldboete veroordeeld. HIJ wilde daarvan meteen in hooger beroep gaan, en op de griffie te Alphen had men hem gezegd, dat hij dan eerst cassatie moest aanteekenen. Dat weigerde de veehouder echter beslist, en hij kwam alleen in hooger beroep. Nu moest hij evenwel van den president hooren, dat hij niet ontvankelijk kan wor den verklaard, waartoe de Officier dan ook requireerde. Of er dan niets meer aan te doen was, vroeg verdachte. „Betalen, en dan kunt U nog gratie vra gen aan H M. de Koningin", lichtte de pre sident in. De verdachte zou dit doen. Aangereden. Te Veur had een autobestuurder snel gc- veden, tengevolge waarvan hU een aanrij- in? had veroorzaakt. Nu betoogde verd. dat hij niet zoo snel had gereden, war.t rijn auto stond afgesteld op 45 K.M. snel heid. De president vond dit onder de hui dige omstandigheden toch nog snel genoeg. De Officier deelde deze meening en vroeg 115— boete subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. De Boterwet Een handelaar uit Alphen a. d. R. heeft terecht gestaan terzake overtreding van de Boterwet. In zijn winkel had verd. boter gehad, naast margarine, hetgeen strafbaar is. De Officier had tegen verdachte f. 50.— ®>ete subs. 25 dagen hechtenis geëischi. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot f. 25 wte subs. 5 dagen hechtenis. Vrijgesproken BIJ den ingang van de Marlastichting te hoordwijkerhout, zou een chauffeur uit hoordwijk met zijn vrachtauto een botsing hebben veroorzaakt met een auto, bestuurd 'oor een geneesheer. De kantonrechter te Leiden had de V. deswege veroordeeld tot f.50 boete subs. w dagen hechtenis, terwijl de officier van lustitle in hooger beroep bevestiging had gevraagd. De Rechtbank heeft verdachte "usesproken. Bevel der politic niet opgevolgd. \J- J- van T. uit Lelden zou niet hebben nm n aan be' bévél van een veldwachter te stoppen, toen hij op een motor door Graenesteeg reed. til tPi dle niet fa het bezlt was ,a ?en rijbewijs, had betoogd dien dag niot beiden te zün geweest en dus ook !?evel van den veldwachter te t n„ .P''/('ho°rd Deze had verdachte per- went herkend. da^h'J^blbbrechtcr te Leiden had ver- d» nfft veroordeeld tot f. 10 boete, waarvan R"ht'.U ,r bevestig'ng had gevraagd De le»ï. heeft de boete verdubbeld en - e 20 subs. 8 dazen hechtenis od. Melk met water. tc'rtnS6"1' a'Eelev®rd door een handelaar - -»'cp ms 13 water aangetroffen. deswJ;ant011rechter te Alphen had hem tcus veroordeeld tot drie weken hech- beerbnï?1''® 'rad betoogd niet te kunnen rekom^T' water in de kan was dythuMi^/£™d€' dat de klnderen ï^n^ht^***' 150 b0ete subs' 20 Zedendelict. v.'oner vanmorgen een in- het Huk v den' ^ans gedetineerd in öelict vJ?" ^waring, terzake een zeden- I Vanêen!sstrafrdeeld 101 zes «taanden ge- Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet Jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 jaar. dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1939. De verzekering, die wij bij de N.V Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a. als volgt: a. f 500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 100.— bij verlies van belde oogen. beide handen, belde voeten, oi één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit- oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. „200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's ln de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1939. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen Inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer hun een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. BRAND IN EEN SPINNERIJ TE ENSCHEDE. Vanmiddag werd brand ontdekt op de eerste verdieping van de spinnerij der textielfabriek Schuttersveld fa. Gebrs. van Heek, te Enschede. De brand is ontstaan in de z.g.n. selfac- tor-spinmachine. - Hoewel de fabriekxbprandweer en de En- schedesche brandweer het vuur spoedig konden localiseeren, was het blusschings- werk door de verstikkende rook uitermate moeilijk. De brandweer moest daarom met rookmaskers het vuur bestrijden. Na een uur was men den brand meester. De aangerichte schade valt nog al mee. DE OORSPRONG VAN DE ZEEP. Terwijl men bij de oude Grieken geen spoor van zeep kan vinden, heeft men wat dit betreft bij de oude Romeinen meer ge luk gehad. Zeep was bij hun reeds bekend in de eerste eeuw van onze jaartelling Vanzelfsprekend was de samenstelling van dit product eenigszlns anders dan zooals wij die heden kennen, doch desnletemiu is men verplicht de naam zeep er aan toe te kennen. Dit toiletmiddel werd indertijd bereid uit reuzel en asch. Twee soorten waren in gebruik. Eén vloeibare soort. De andere had een meer gecomprimeerde sa menstelling. Ook de Germanen kenden deze zeepsoorten. Sinds de twaalfde eeuw wordt de vervaardiging van zeep als in dustrie beoefend. SPONSENTEELT IN HONDURAS. Het Britsche Koloniale bestuur heeft In den laatsten tijd maatregelen genomen, om in de kleine bezitting Honduras, gele gen in Midden-Amerika, de industrie van oe sponsen-teelt weer tot nieuw leven te brengen. Vele jaren geleden was men hier mee opgehouden, omdat door de vervaar diging van gummi-sponsen de teelt van natuursponsen niet meer rendabel was Omdat de vraag naar natuursponsen thans weer wat grooter is geworden, heeft men besloten in de ondiepe lagunen van het ciiand sponsenkweekerijen aan te leggen. Uit de wilde exemplaren worden de mooi ste uitgezocht, in even groote stukken ge sneden. op cementen platen bevestigd en in het ondiepe water gelegd, waar ze moe ten „rijpen". Dit groei-proces duurt on geveer drie tot vier Jaar: daarna worden de sponsen er weer uitgehaald en een deel van den oogst wordt voor de volgende teelt Prinses Juliana en Prinses Beatrix weer naar Soestdijk. Prinses Juliana en prinses Beatrix zijn heden, in den loop van den mid dag per auto uit Den Haag vertrokken en naar het paleis Soestdijk terugge keerd. DE KONINGIN NAAR VLISSINGEN. H. M. de Koningin zal zich op 2 Mei e.k. naar Vllssingen begeven ten einde een bezoek te brengen aan de zeevaartschool „De Ruytcrschool" aldaar, bij welke gele genheid Zij dan tevens het borstbeeld van wijlen Prins Hendrik, vervaardigd door den beeldhouwer Etienne, zal onthullen, dat door het huldigingscomité ter nage dachtenis van den prins In den gevel van de ,,De Ruyterschool" is geplaatst. BROCHURES OVER DE ZAAK OSS IN BESLAG GENOMEN. De Haagsche politie heeft dezer dagen ln een particuliere woning aan de Conrad- kade te Den Haag een duizendtal brochu res, getiteld „de Oss-affaire" in beslag genomen. Deze brochures, welke beleedi- gende uitlatingen aan het adres van den minister van justitie bevatten, werden in bedoelde woning ter verspreiding in voor raad gehouden. Het is tot dusver niet bekend, wie deze schrifturen heeft gedrukt en uitgegeven, doch hiernaar wordt door de politie een grondig onderzoek ingesteld. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter ls heden vastgesteld op 89 cent per K G. De moeilijkheden in het haringvisscherijbedrijf. Bespreking zonder resultaat. Heden heeft op het departement van sociale zaken te 's Gravenhage een be spreking plaats gehad met den rijksbemid delaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta over de moeilijkheden ln de haringvtsscherij ln Schevenlngen, Kat wijk en Vlaardlngen. Deze bespreking heeft geen resultaat opgeleverd. VAN VUF METER HOOG DAK GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Te St.-Michlelsgestel is de 24-jarige W. van de Ven, die Dinsdagmiddag door het vijf meter hooge dak van de bierbrouwerij Brabantla is gevallen en in bewusteloozen toestand werd overgebracht naar het groot ziekengasthuts te 's-Hertogenbosch, daar vanochtend, ondanks operatief in grijpen, overleden. INBRAAK BIJ VOSS TE ROTTERDAM. In den afgeloopen nacht hebben onbe kenden een deur vernield van een eiland etalage van de firma Voss aan de Heeren straat te Rotterdam. Uit de etalage zijn vijf vossen en twee mantelcostuums. alles bij elkaar een bedrag van ongeveer vierhonderd gulden vertegen woordigend, gestolen Van de dieven ontbreekt elk spoor. DE AMSTERDAMSCHE IJ-TUNNEL- PLANNEN. Hedenmorgen hebben de ministers van Waterstaat en van Sociale Zaken. dr. ir. v. Buuren en prof. mr. Roinime, een bezoek aan Amsterdam gebracht om kennis te ne men van de plannen voor het graven van twee tunnels onder Het IJ, waarover een rapport is opgesteld, dJat bijzonder aan den gemeenteraad zal worden voorgelegd. De ontwerpplannen worden geëxposeerd in de Militiezaal, waar de ministers door het gemeentebestuur werden ontvangen. De ministers lieten zich uitvoerig inlich ten omtrent de technische beteekenis van het werk. de economische mogelijkheden er van en de financieele problemen, die er aan vast zouden zitten. Na afloop van het bezoek bood het gemeentebestuur den gas ten een lunch aan in het restaurant „Ex celsior". DUITSCHER UIT BRAZILIË UITGEWEZEN. Het blad „Oglobo" meldt uit Porto Ale- gre, dat een zekere Guilherme Tender, die de leider genoemd wordt van de agenten van het Derde Rijk, in Rio Grande do Sul, last heeft gekregen Brazilië te ver laten. De aardbeving in Anatolië. Er zouden duizend dooden zijn. Een speciale verslaggever van het dag blad „Tan", die een bezoek brengt aan het Turksche district Kircheir, meldt, dat bij de aardbeving in Midden-Anatolië veel meer slachtoffers te betreuren zijn dan eerst werd vermoed. Het totaal aantal slachtoffers zou meer dan duizend bedragen, terwijl gisteren melding werd gemaakt van slechts twee honderd. Vijf en twintig dorpen werden geheel verwoest, o.m. Turkalpinar waar alle hui zen werden weggevaagd. In die plaats zijn duizend personen dakloos geraakt. Er zijn speciale maatregelen genomen voor de dakloozen. De hulpactie wordt voortgezet. Havas meldt daarentegen: In de in Kircheir en Yozgat gelegen dor pen, waarde aardschokken het hevigst waren, zijn 244 personen om het leven ge komen en 18 ernstig gewond. 756 huizen werden geheel vernield. Het aantal dooden zou aanzienlijk lager zijn geweest, indien zich tijdens de aard beving niet zooveel menschen in hun wo ningen zouden hebben bevonden. De mees te slachtoffers zijn vrouwen en kinderen. ONGEWOON KOUD WEER IN ZWITSERLAND. In de Zwitsersche Alphen heerscht een voor dezen tijd van het jaar ongewoon felle koude. In Montreux sneeuwde het gisteren. De thermometer wees ruim 37 graden vorst aan op het Jungfraujoch. Ook in Itaüë is het koud GEWEZEN OFFICIEREN MOETEN IN DUITSCHLAND ALS LEGER- INSTRUCTEURS OPTREDEN. De „Daily Telegraph and Morningpost" meldt uit Berlijn, dat bijzonderheden zijn bekend geworden over een verzoek, dat gericht is tot gewezen officieren van het Duitsche leger, die thans in het buiten land verblijf houden. Zelfs indien zij den leeftijdsgrens een paar jaar hebben overschreden, wordt hun verzocht naar Duitschland terug te keeren om behulpzaam te zijn bij de opleiding van soldaten voor het nieuwe Duitsche leger. Er is nog steeds een tekort aan goede instructeurs. Het verzoek is niet bedoeld als een defi nitief bevel. Zij, die er geen antwoord op geven, worden niet beschouwd als te zijn tekort geschoten in hun plicht. Candida- ten, die zaken leiden ten behoeve van het Duitsche bedrijfsleven, zal niet gevraagd worden deze op te geven. Duitschers, die werkzaam zijn in andere bedrijven, worden evenwel terugverwacht, ^oodra zij kunnen. Naar schatting zal men langs dezen weg de beschikking krijgen over ongeveer 2500 instructeurs. daarmede op één lijn kunnen worden gesteld, niet onaardig gestegen boven het niveau, dat onlangs werd aangetroffen. Over een verder aantrekken der koersen vooral van de laag rentende obligatiën zal men zich echter niet behoeven te verwonderen, vooral niet omdat een kapitaalbeweging van Amerika naar Europa is ontstaan en een gedeelte dezer kapitalen wel licht den weg naar Nederland zal vinden. De toestand in de Ver. Staten is bovendien niet van dien aard, dat belegging in Amerikaansche waarden daardoor aantrekkelijk wordt gemaakt. 0 De middagbeurs. Het zakenverkeer op de Arnsterdamsche effec tenbeurs liet heden nog veel te wenschen over. Nu en dan ontwikkelde zich hier en daar eenige bedrijvigheid, doch een dergelijke op leving bleek geregeld van voorbijgaanden aard te zijn. Bij de opening ontwikkelde zich op de cultuurafdeeling eenige affaire in de aandeelen Vorstenlandsche Cultuur MÜ-, die vast gestemd, waren. De belangstelling was echter spoedig be koeld. Omtrent de oorzaken voor deze koers- verbetering tastte men in het duister. H.Y.A.'s werden bij beperkte omzetten eenige procen ten hooger genoteerd. De Scheepvaartmarkt was stil, doch in enkele specialiteiten ging toch iets meer om. dan de laatste dagen ge bruikelijk was. De stemming was prijshoudend Voor aandeelen Java-China-Japanlijn open baarde zich vraag, zoodat een koerswinst van eenige procenten kon worden gemaakt. Hier bij deden geruchten de ronde omtrent een be hoorlijke dividend-ultkeering, doch bevestiging daarvan bleef uit. De afdeeling der Industrieelen had een kalm verloop, de bekende toonaangevende aandeelen waren prijshoudend, doch weinig veranderd. De Fokkeraandeelen werden een paar punten hoo ger genoteerd. Tabakken waren verwaarloosd, voor de Sumatra-aandeelen kwamen noteerin gen tot stand, die maar weinig verschilden bij die van gisteren. De Rubberaandeelen hadden een beperkte markt, doch werden bijna alge meen hooger genoteerd. In enkele gevallen kon zelfs een koerswinst van verscheidene procen ten worden geboekt. De Petroleummarkt was stil. Koninklijken waren goed prijshoudend, maar bewogen zich binnen nauwe grenzen. Voor Amerikaansche fondsen bestond slechts weinig belangstelling, de bekende toonaangevende aandeelen werden meerendeels een kleinigheid boven de vorige prijzen afgedaan. Eenige affaire ontwikkelde zich in luchtvaart-aandéelen, waarvan in het bijzonder aandeelen North American Aviation druk werden verhandeld. Op de beleggingsafdeling was weinig te doen, van de Nederlandsche Staatsfondsen waren de oude 3 pCts. obligatiën goed gestemd. Voor het overige kwamen slechts onbeteekenende wijzigingen voor. Fransche fondsen hadden een gedrukt voorkomen in overeenstemming met den Franschen franc, die heden een uitge sproken neiging tot reageeren aan den dag legde. WISSELKOERSEN. Lenden &J96Va (8.97); Berlijn 72.33 (72.35); Parijs 5.61'/! (5.67); Brussel 30.31 (30.31); Zwitserland 41.34(41.37Vj); Kopenhagen 40.05 140.05); Stockholm 46.25 (46.25); Oslo 45.07'/. (45.07'/i)N.-York 1.79 5/8 (1.79 5/8) Praag 6.26 (6.25); Oost. Bankpapier 20VJ (20V4)Lire 8.— (8.—). Prolongatie Part., disc. 1/8; Daggeld Registermarken 35'/.; Crediet Sperrmar- ken IIV4; Effectensperrmarken 10 7/8; Reis marken 49'/i; Bankpapier 34 2/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAIKÏ „Wat ben je toch verstrooid, Oscar! Wan neer zul je nu eens leeren, dat je geen metselaar meer bent maar kapitalist!" gebruikt. Het grootste deel echter wordt nauwkeurig gezuiverd en verkocht. De ge kweekte sponsen zijn wat kwaliteit en vorm betreft veel beter dan de in het wild groeiende sponsen. Bovendien verkrijgt men ze veel gemakkelijker en behoeft men cr niet naar te duiken. AMSTERDAM. 21 April. Uit den Jongsten weekstaat van de Ned. Bank blijkt, dat de rekening-courant saldo's van an deren wederom zijn toegenomen en deze beloo- pen thans bijna f. 840 millioen. Dit cijfer doet zonneklaar uitkomen, dat de hoeveelheid hier te lande braakliggende middelen, buitengewoon groot is. Reeds bij meer dan één gelegenheid is erop gewezen, dat de sommen voortspruitende uit rente en winstuitkeeringen. alsmede van besparingen grooter zijn dan het beschikbare nieuwe beleggingsmateriaal en ten aanzien van de beleggingsmarkt kan dit de noodige conse quenties met zich mede brengen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zijn er vele aanwijzingen om te ver onderstellen, dat de geldövervloed hier te lande nóg grooter zal worden. De geldmarkt kan daarvan vrijwel geen uitwerking meer ge voelen, want de geldjioteeringen in de open markt zijn gedaald tot een peil, dat voor een verdere verlaging vrijwel niet meer vatbaar ls. Geheel anders is het evenwel gesteld met de koersen der eerste-klasse beleggingswaarden. Toen zich enkele weken geleden de politieke tegenstellingen in Europa scherp toespitsten en zich van het publiek een gevoel van onrust meester maakte, liepen de noteeringen van het prima beleggingsmateriaal in een snel tempo achteruit. Hiermede werd helder aangetoond, dat aan de toenmaals hoog opgeschroefde koer sen het gevaar van een plotselinge reactie vast zat. Dit neemt echter niet weg. dat indien de omstandigheden zich blijven ontwikkelen, zooals de laatste weken het geval is geweest, zich weer [geregeld vraag naar eerste-rangs beleggingsob jecten zal openbaren en het lijdt vrijwel geen twijfel of de beleggingsmarkt zal daarvan den I invloed ondervinden. Reeds zijn de koersen der Ned. staatspapieren en de obligatiën, welke LEIDEN, 20 April 1938. Noteering Coöper, groenten-, fruit- en bloemenveiling-Ver, „Lei den en Omstr.". Prei f. 2.504.70; Kroten f. 1.50- Kroten gekookt f.8—9; Peen f. 7.50—15.10An dijvie f.7—15; Sla f.5—10; Peulen f.94; Witloof f.3—14; Postelein f.18—23; Spinazie f3—4 per 100 kg.; Komkommers f.6—15; Bloemkool f. 2.30—12; Salade f. 1—3.50 per 100 stuks. Pie terselie f.0.70; Radijs f. 1.10—2.50; Selderie f. 0.30—0.90; Peen f. 11.60—11.90: Rabarber f. 1.204.70; Raapstelen f. 0.401.10 per 100 bos. BOSKOOP, 20 April. Coöp. Ver. „De Bos- koopsche Veiling" Rozen per bos: Else Poulsen 0.90—1.18; Aug. Noach 50—76; Pecht- told 0,72—1.24; Rosalandia 4861; Butterflv 49—77; Dorus Rijkers 1.16—1.88: Briarcliff 70 —90; Hadley 52—75; Ingar Olsson 0.80—1.16; Wilh. Kordes 50—60; Rosa Mundi 2,28—2.42; Queen Mary 6477. Diversen per bos: Cerasus Hisakura (kers) 1,10—1.80: Azalea MollisWoe- men 5080; Aronskelken 70; Lathvrus 1720; Rhododendronbloemen 25—33; Pink Pearl 40- Clematis Prins Hendrik 1.10—1.30; ld. Mevr. Ie Coultre 1,30. GOUDA. 21 April. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 1876 stuks, waarvan 29 slachtvarkens. vet te van 26Vi—27 M ct. p. pond, lev. met 2% kort. 361 magere varkens f.30—50; 55 biggen f.1822 17 runderen f.235285; 391 nuchtere kalveren f.47; 3 schapen; 29 bokken en geiten f.26 ped stuk. Handel matig. Algemeene markt: 178 partijen kaas. Prijzen le kwal. met rijksmerk 21—23, 2e kwal. met rijksmerk 19—20. 443 ponden boter. Goeboter 0.650.75. weiboter 0.60—0.65 per pond. Handel vlug, 132.000 partijen eieren. Kipeieren 2.60—3, oendeieren 2.50—2.75 per 100 stuks. Handel wil lig. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling g.a. (C.Z.H.E.) te Gouda. Aanvoer 135.000 kipeieren. Prijzen: 56/58 kg f. 2.75—2.80; 58/60 kg. f. 2.80—2.85 60/62 kg. f,2.85—2.95; 62 66 kg. f. 2.95—3.10; bruine 58 68 kg. f. 2.80—3.65; kleine eieren f. 2.70—2.75 per 100 stuks. Aanvoer 1000 eendeneieren, prijzen: f.2—2.50 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN. 20 April. Groenten- veiling Waschpeen 2,55—3.00: Witlof 8.00— 12,80; Kroten 5.20—6.30; Radijs 2,50—3.50: Spi nazie 2.00—3,80: Prei 6.20—8.30. RIJNSBURG. 20 April. Groentenveiling. Waschpeen f.2—3.30: Kroten f.9.90—1.20 per kist. Prei f. 2.50—5.50; Witlof f. 8—12 per 100 lk.g.; Radijs f. 2.50—3 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN. 20 April. Aard beien 3141; id. kleine 1315; Andijvie 4; Sla 1—1.80; Peulen 4.10. TER AAR. 20 April. Centrale Veiling Spi nazie 1223: Andijvie 4150; Slavell^n 1024; Peulen 7,409,20; Snijboonen 8; Postelein 14 16; Witlof 9,80—10; Radijs 1.60—2.00; Rabar ber 4,90; Peen 12; Sla 1—3; Bloemkool 318; Seldery 80; Raapstelen 1. VOORSCHOTEN. 20 April. Veiling V.P.V Kippeneieren 2.703.60: Eendeneieren 2.70 3,10; Ganzeneieren 9: Konijnen 0,261,30; Dui ven 10; Hanen 1130. BOND WESTLAND, 20 April. Aardbeien 1.55 —2.00. champignons 8085 ct., dubbele boonen 1.10, snijboonen 70 ct„ postelein 1.516 ct., peu len 85 ct.. spinazie 1017 ct.. witlof 9—13 ct.. aardappelen 16 ct., poters 19—25 ct„ krielen 11 ct. alles per kg.; sla 2.20—3.80. idem II 1.20—2.00. kelen 50—100 ct.. radijs 1.40—3.00. selderie 1.40. eieren 3.20—3.50 per 100; peen 15—20 ct. p. bos. bloemkool 10—15 ct.. idem II 7—9 ct. p. stuk; andijvie 34—52 ct„ stoofsla 40—50 ct. p. kist. Coöp. Centr. Westl. Snijbloemenveiling. 20 April. Spectrum 3.70—7.00, salmon 3.60—6.80. licht rose 5.90—7.50. wit 4.40—7.20. geel 7.60. robert allwood 5.20—6.40. Virginia 9.30. gerbera 4.004.50. am. kelken 8.009.00. calla 6.00 10.00, jap. lelie 3.90—5.80. vlolieren 6.00—11.00. rozen 3.40—4.20, orchideëen 16.00—20 00 alles per 100: plumosa 1730 ct.. sprengerie 1624 ct.. buttercup 917 ct„ convilles 17—22 ct., anemo nen 713 ct.. violieren 1839 ct„ irissen blauw 13—22 ct„ geel 13—16 ct.. wit 16—25 ct.. barti- gon 1831 ct., will, pitt 3442 ct., elizabeth 25 31 ct.. yellow 16—26 ct., mendeltulpen 22—32 alles per bos. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3