De pensionneering van spoorwegpersoneel LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 April 1938 Derde Blad No. 23944 HRTENL WEEKOVERZICHT De nieuwe jeune premier van de „Comédie Frangaise" OM KRUSCHEN SALTS 79sfe Jaargang ■iki Blum tot Chautemps: Wat 'n succes- A propos, moet jij na Daladier „op" of ik LUCHTVAART Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. RECHTZAKEN DAGBLADRECLAME VERANDERDE ASPECTEN. Belangrijker dan het plebisciet In Duitsch- land en Oostenrijk, dat slechts de beves tiging kon brengen van een lalt accompli. nJ. de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland zelfs de nieuwsgierigheid naar de stemverhouding was maar heel betrekkelijk, men kent langzamerhand im mers de kracht van de propaganda der natlonaal-soclallsten was het verloop van zaken in Frankrijk na het aftreden van het kabinet Blum, dat zooveel onnoo- dlg leed heelt gebracht, daar toch tevo ren Blum's mislukking zeker was. Daladier heeft, zelfs toen de socialisten weigerden hem rechtstreeks te steunen, voet bij stuk gehouden en heeft ontegenzeggelijk een krachtige regeering weten te vormen van verkleind formaat. Alle onder-ministers lijn zelfs „overgeslagen". Het zijn vrijwel illen kopstukken, die thans aan het hoofd van een departement zijn geplaatst, zij het ook gerecruteerd uit de rijen der ra dicaal-socialisten en naasten aanhang. Ge volg van het niet willen meedoen der so cialisten, want het werd Daladier. die in ieder geval den schijn van, een niet ver breken van het Volksfront zoo lang mo gelijk wil handhaven, zoodoende moeilijk om te ver naar de middenpartijen af te dalen. Daladier heeft zelf de portefeuille van landsverdediging behouden en noemt zijn regeering er een van nationale defensie. Dat typeert zuiver de bedoeling van dit zooveeLste kabinet binnen korten termijn! Versterking van Frankrljk's weermacht en tegelijkertijd saneering van den finan- cieelen toestand welk laatste trouwens een conditio sine qua non is voor het eer ste dat zijn de beide hoofdmotieven van het nieuwe Fransche bewind- Het eerste optreden van Daladier's ka binet voor het parlement is van een ver- bluffenden aard geweest. Belde Hulzen gaven hem een bijkans ongekende meer derheid. zelfs ten aanzien van de door den premier gevraagde volmachten, die aan Chautemps en Blum werden geweigerd Maar toch zal men goed doen. daaraan op zich zelf geen al te groote beteekenls toe te kennen, want de „politiek" heeft daarbij wederom voor de zooveelste maal een hartig woordje meegesproken. Van links zoowel als van rechts heeft men ge tracht door de stemming Daladier naar zich toe te trekken! Maar de houding van den Senaat wettigt wel den indruk, dat het zoo verderfelijke Volksfront tenminste ter ziele is, al doet men links zijn best den schijn overeind te houden. Merkwaar dig is ongetwijfeld, dat ook in de kringen der arbeiders meer rust aan den dag treedt, nu de regeering Blum van het too- neel is verdwenen. De verwachting is zelfs gewettigd, dat spoedig de onzinnige sta kingsactie, waarbij de meerderheid door de minderheid geringeloord werd. tot het verleden zal behooren. zelfs zonder al te drastisch optreden. Plotseling lijkt het zwerk in Frankrijk verhelderd Is dat een reden tot verheugenis, een andere reden tot tevredenheid is het be reiken van een accoord tusschen Enge land en Italië.' Hedenavond zal dit wor den geparafeerd, al zal de officieele on- derteekening nog wel eenlge maanden op zich laten wachten. Men mag zeggen.dat Chamberlain en lord Halifax groote of fers over hebben gehad voor een regeling met den Duce, grootere dan Mussolini heeft moeten brengen, wat doet het er toe? Hoofdzaak ls het accoord op zich zelf, dat niet zal nalaten om verbetering te brengen in zeer verwarde toestanden in ons werelddeel, die het ergste deden vree zen. Italië krijgt erkenning van de ver overing van Abessynië, zelfs binnen het kader van den Volkenbond, zoodat er reeds stemmen opgaan, die de mogelijk heid niet uitgesloten achten, dat Italië zich zal laten vinden voor een terugkeer bij een verlaten tegen zijn zin erken ning van rechten in Middellandsche Zee en Suez-kanaal; het geeft daartegenover slechts erkenning van Engeland's rechten in den Soedan en in Arabië en zal zijn garnizoen in Lybië tot normale sterkte terug brengen. Gezwegen van geen aspi raties ln Spanje, althans territoriaal. Het kan voor Italië er wel uit! Wel typeerend is, dat juist na den An schluss zooveel snelheid ln de onderhan delingen ls gebracht! Er zijn er, die daar uit reeds meenen te mogen concludeeren, dat de as Rorne-Bcriijn daardoor een groot deel van haar beteekenis verliest, doch men zal goed doen, daarop nog niet al te zeer te bouwen. Italië ls en blijft een mogendheid, die zich geeft aan den- gene, die het meest heeft aan te bieden! Men wlchte rustig het verloop van Hit ler's bezoek aan Home af, dat nu binnen korten tijd voor ce deur staat. Toegegeven zij echter direct, dat mo menteel Engeland wel de beste papieren heeft om Italië iets te bieden, economisch en politiek Zooals gezegd, zal Italië verklaren in Spanje geen territoriale verlangens te koesteren. Spanje zou trouwens Spanje niet zijn, als het daarover anders had ge dacht! Francos kansen stijgen in tusschen met den dag. Vooral ook, nu de scheiding van Barcelona en Valencia, dus Madrid. een feit Is met alle ge volgen van dien. Ook al doet men verstan dig om den tijd voor een volslagen ineen storten van het roode Spanje niet al te krap toe te meten, toch lijkt het thans hard die riching uit te gaan. Franco baas in Spanje zal echter aan zijn bewind zeer hooge eischen gaan stel len en het is wederom Engeland ln de eer ste plaats, waarop ontegenzeggelijk daar bij een beroep zal worden gedaan! Frankrijk schijnt thans zeer geneigd het Fngelsche voorbeeld te volgen en wil ook met Italië tot een accoord geraken! Bleef niet de precaire situatie in Mid den-Europa bestaan en hoe is de ernst van het Duitsche drijven toegespitst ten gevolge van het optreden der Duitsche minderheden ln alle landen, die aan Buitschland grenzen! dan zou men mo gen spreken van een groote ontspanning 'n Europa en van opheffing van veel vrees en wantrouwen. Genoemde feiten doen echter hun funesten invloed maar al te zeer gevoelen en dragen niet weinig bij om de spanningen te doen voortleven. Intusschcn krijgt Engeland door gemeld accoord zijn handen vrijer en Japan zal dat ongetwijfeld zeer ongaarne zien. te "leer, waar zijn positie met den dag ge vaarlijker wordt. Niet, dat direct een ne derlaag te velde waarschijnlijk is, maar foch is de toestand daar toch zoodanig, dat er gevaar begint te dreigen. De Chl- Au "'f- -y v •'ft S3 X x I i> A Wedstrijden in het „Lange- veld" te Noordwijk. De Leidsche Zweefvlieg Club houdt de beide Paaschdagen wedstrijden in het zweefvliegen op het nieuwe terrein het „Langeveld" te Noordwijk. Eersten Paaschdag zal er een onderlinge wedstrijd zijn voor de leerlingen. Wie dien dag de beste prestatie maakt zal een aar- digen prijs kunnen winnen. Op den tweeden Paaschdag zijn er voor de meergevorderden doellandingwedstrij- den uitgeschreven. Ook hiervoor heeft ae L.Z.V.C. prijzen beschikbaar gesteld. Moge het weer goed meewerken om deze wedstrijden door te kunnen laten gaan. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG 9631 (Ingez. Med.) neezen hebben het succes van drie maan den in betrekkelijk korten tijd verloren doen gaan en bovendien begint in Japar. de economische terugslag van den oorlog, pardon, van het incident, zich meer en meer te doen gevoelen. Dientengevolge wordt de strooming in Japan, die streeft naar een soort autori tair bewind, krachtiger. Handhaving der partijen wordt uitgelegd als een gevaar voor de nationale eenheid en met alle ge weid tracht men prins Konoje te over reden, zich cp te werpen als de kracht figuur; hoewel deze ciaarvoor nog weinig voelt Zouden de Chineezen inderdaad nog kans op een eind-zege hebben tengevolge van uitputting hunner tegenstanders? Mogelijkheid van pensioen reeds op 55-jarigen leeftijd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925 (Staatsblad No. 294». In de memorie van toelichting wordt de omstandigheid, dat met ingang van 1 Ja nuari 1938 de exploitatie van de Neder- landsche Spoorwegen, van de Maatschap pij tot Exploitatie yan Staatsspoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoorweg 'Maat schappij, naar de N.V. Nederlandsche Spoorwegen is overgegaan, als motief voor deze wijziging naar voren gebracht. De inkrimping in de laatste jaren van het bedrijf der Nederlandsche Spoorwegen heeft geleid tot versterkte afvloeiing van personeel, zoodat de geldende bepalingen omtrent toekenning van pensioen of wachtgeld, welke hierop niet waren bere kend bij die afvloeiing minder gewensch- te verschillen bleken op te leveren. Om hierin verbetering te brengen, heeft de directie, na overleg met den personeel- raad en met de commissie van bijstand van het spoorwegpensioenfonds voorgesteld de ln aanmerking komende artikelen te wijzigen, waarbij van de volgende begin selen is uitgegaan: a. de directie verkrijgt de bevoegd heid, ieder van het personeel op 60- jarigen leeftijd ontslag te verleenen met dadelijk ingaand pensioen; b. aan wachtgelders van 60 jaar of ouder zal op den datum van inwerking treding der gewijzigde pensioenwet dadelijk ingaand pensioen worden ver leend c. personeel van 55 jaar of ouder kan op eigen verzoek door de directie gepensionneerd worden d. aan wachtgelders van 55 tot 60 jaar zal, indien zij binnen zes maan den na inwerkingtreding der gewij zigde pensioenwet daartoe aan de di rectie het verzoek richten, dadelijk in gaand pensioen worden verleend; e. artikel 24, eerste lid, letter b. der pensioenwet vervalt. De onderling afwijkende voorschriften ten aanzien van het tijdstip, waarop de verschillende groepen van personeel voor toekenning van pensioen in aanmerking komen, zullen zoodoende worden vervan gen door voor het geheele personeel ge lijkelijk geldende bepalingen. Op grond daarvan zal de directie voortaan bevoegd ziin. ieder van het personeel bij het be reiken van den 60-jarigen leeftijd ontslag met dadelijk ingaand pensioen te verlee nen. Overeenkomstige bevoegdheid erlangt zij ten aanzien van hen. die den leeftijd van 55 jaar hebben bereikt, mits de be langhebbenden een daartoe strekkend ver zoek tot de directie richten. Opmerking verdient, dat in beide gevallen toekenning van pensioen afhankelijk is van medewer king der directie, welke medewerking zij slechts verleent, indien wegens overtollig heid het bedrijfsbelang pensionneering vordert Zelfstandig recht op pensioen zul len de spoorwegambtenaren ook voortaan eerst bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd hebben. Dezelfde beginselen zullen toegepast wor den ten aanzien van hen. die bij het in werking treden van de wijzigingswet reeds op wachtgeld waren gesteld, met dien ver stande dat wachtgelders, jonger dan 60 jaar, gedurende 6 maanden na den datum van invoering een aanvraag om toeken ning van pensioen tot de directie kunnen richten. Om tegemoet te komen aan de hoog ere pensioenlasten welke hieruit voor het fonds voortvloeien bepaalt artikel 5 van het ontwerp dat de vennootschap aan het fonds de pensioenen zal vergoeden, welke worden uitgekeerd aan hen. die den leef tijd van 60 jaar nog niet hebben bereikt. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal in soorten De zwerver G. S. heeft te Bodegraven bij diverse winkeliers diefstallen gepleegd. Hij nam reukwater, drank, sokken, enz. enz. De Officier van Justitie had tegen ver dachte. die reeds geruimen tijd in Veen- huizen heeft doorgebracht en diverse ver oordeelingen achter den rug heeft, een jaar gevangenistraf geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld bot zes maanden gevangenisstraf. -ijwiel gestolen Terzake diefstal van een rijwiel te Lil den, stond een los-werkman terecht. Toen de schilder J. de Z. ziin fiets in de Bree- straat had neergezet, bleek deze ecnigen tijd later verdwenen te zijn. Verdachte gaf den diefstal toe. De Officier wees erop dat verdachte een kans heeft gehad bij de Koloniale Reserve, doch daar werd hij ont slagen Gezien de omstandigheden, vor- ceide de Officier zes maanden gevangenis straf. De verdediger pleitte clementie cp grond van de moeilijke jeugd die verdachte heeft gehad. Uitspraak over 14 dagen. Heling. Terzake heling van rijwielonderdeelen had zich te verantwoorden een Inwoner van Alphen aan den Rijn. Van gestolen rijwielen had hij diverse onderdeelen ge kocht. Verdachte gaf het feit toe; het was hem bekend dat de rijwielen van diefstal af komstig waren. De officier deelde mede dat het rapport over verdachte wel gunstig ls, in verband waarmede hij met een voorwaardelijke straf wilde volstaan. De officier vroeg twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van driejaar. Uitspraak over 14 dagen. Rijwieldiefstal. Een arbeider uit Alphen a. d. Rijn af komstig, heeft van den boomkweeker N. Stolwijk te Boskoop een rijwiel wegge nomen. dat hij aan het veilinggebouw daar geplaatst had. Voorts stal hij van J. Verburch te Alphen a. d. Rijn een rijwiel. Voor beide diefstal len had verdachte zich te verantwoorden, waarbij hij de feiten toegaf. De officier merkte op, dat aan verdachte ook valschheid in geschrifte ten laste kon worden gelegd, omdat hij een kwitantie had geschreven teneinde den schijn te wekken alsof hij de rijwielen had gekocht. De kwitantie had hij ook aan de politie getoond. Spr. eischte tegen verdachte zes maan den gevangenisstraf voorwaardelijk en zes maanden onvoorwaardelijk, deze met af trek van preventief. De verdediger besprak de diverse moei lijkheden die verdachte heeft gehad en bepleitte clementie. Familie-gevecht In den nacht van 3 op 4 Juli heeft op de Waardgracht te Leiden een hevige vecht partij plaats gehad, als gevolg van familie- oiicenigheden. Een 27-jarige chauffeur uit Leiden, zou hierbij zijn neef danig, heb ben toegetakeld. De Officier had wegens mishandeling tegen hem drie maanden ge vangenisstraf geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. Gevolgen van aanrijding Op den Maresingel te Leiden was de be stuurder van een vrachtauto op een hand wagen ingereden, waarachter de gebrs. L. tn H. Klein liepen. De 15-jarige H. Iïlcin was hierdoor ernstig gewond. De Officier had tegen den chauffeur f. 75.boete, subs. 75 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft hem veroordeeld tot f. 50 boete subs. 20 dagen hechtenis. De brug te vroeg gesloten. De brugwachter van de 's Molenaarsbrug te Alphen aan den Rijn. had de brug ontij dig neergelaten, want juist toen een sleep boot de geopende brug was genaderd, liet hij de brug neer. waardoor de stuurhut was vernield, en de kapitein ternauwernood kon ontsnappen Volgens den Officier was de brugwachter bang voor zijn kwartje geweest, en had hij om dit geld te innen, de brug zoo snel neer gelaten. Tegen hem was f.75 boete subs. 75 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank heeft den brugwachter ver oordeeld tot f. 50 subs. 20 dagen. CISSY VAN BENNEKOM STAAT TERECHT. De actrice Cissy van Bennekom moest Donderdag in het verdachtenbankje plaats nemen. Mishandeling was haar ten laste gelegd. De politierechter had haar f.5 boete opgelegd omdat zii op een Novemberdag op den hoek van de Marnixstraat en de Rozengracht te Amsterdam een man een stevigen klap in het gezicht had gegeven, „omdat hij mij lastig viel en ik me ver weerde". hield de actrice voor den politie rechter vol. die dit beroep op noodweer echter verwierp. Hoewel de boete laag was ging de actrice in hooger beroep, zoodat het, Amsterdamsche Hof thans deze zaak be handelde. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat verdachte blijkbaar oprecht meende, dat getuige haar lastig viel. of schoon dit feit niet bewezen is. De klap kan daarom ais een reflex beweging worden beschouwd Spr. verwierp het beroep op noodweer. Hij wilde echter rekening houden met de omstandigheden en eischte een boete van één gulden. Arrest 26 April. oncenfreer op het krachtigste reclame-nvddgl

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9