1EIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag ti April 1938 UIT DE BONTE WAERELD De strijd in het Verre Oosten Laatste Berichten Binnenland Buitenland BUSLICHTINGEN AAN HET STATION TE LEIDEN. politiek blijft de lijn, vastgesteld door d« spil RomeBerlijn, volgen Die spil ls ln het geheel niet verzwakt. De Brltsche regeering heett aan Daladler en Bonnet een oMcleele uitnoodiging ge richt, om den 27en April met de leidende Britsche kringen besprekingen te komen voeren over de verschillende kanten van den internationalen toestand. De Fransche ministers, die naar men hoopt de reis op dien datum zullen kunnen maken, zullen waarschijnlijk twee dagen blijven, in den loop waarvan zij ln gezelschap van den minister-president en den minister van bultenlandsche zaken gelegenheid zullen hebben, van gedachten te wisselen over de gemeenschappelijke politieke en diploma tieke vraagstukken der belde regeeringen, alsmede over de kwestie der landsverdedi ging. In dit verband geeft men te kennen dat het waarschijnlijk ls, dat deze bespre kingen spoedig zullen worden gevolgd door nieuwe besprekingen tusschen de generale staven van Frankrijk en Engeland. FRANKRIJK. NAAR HET EINDE DER STAKINGEN. Twist onder socialisten. De minister van Arbeid heeft een rond zendbrief gericht aan de werkgevers- en werknemersorganisaties in de Parljsche metaalindustrie. Daarin wijst de minister er op. dat de Regeering tot plicht heeft een einde te maken aan het conflict,, waar van de verlenging schadelijk zou kunnen worden voor de vitale belangen en de de fensie van het land. Hij noodlgde daarom de werkgevers en de arbeiders uit, de volgende maatregelen te nemen: Onmiddellijke ontruiming der fabrieken Hervatting van het werk op Dinsdagmor gen 19 April door het geheele personeel, behoudens verhindering door gerechtvaar digde technische oorzaken. Gemeenschap pelijke bijeenkomst der werkgevers- en werknemers-organisaties op heden 16 April onder voorzitterschap van den minister v. arbeid, teneinde het vraagstuk van het CAO. te bespreken, met de bedoeling dit vraagstuk vóór het einde van April op te lossen. Zoo spoedig mogelijk ratificeering der genomen besluiten. Afzien van eenl- gerlei sanctie naar aanleiding van de sta king en zoo spoedig mogelijke uitbetaling der loonen, verschuldigd op het oogen- blik van uitbreken der staking, nadat dc fabrieken ontruimd zullen zijn. Dit schrijven heeft succes gehad. Gis teravond Is een 30-tal fabrieken in het Parljsche gebied ontruimd en he den volgen in versneld tempo de ove rige. Bovendien is er een nationale col lectieve overeenkomst geteekend, waar. in de arbeidsvoorwaarden en loonen van employe's en arbeiders in de lucht vaartfabrleken, genationaliseerde en niet-genationaliseerde, worden gere geld. Het bestuur van de S.F.I.O. (de socia listische partij) heeft besloten tot ontbin ding van de soc. federatie van de Seine regens Inbreuk op de discipline. Op een bijeenkomst dezer federatie was door de troep „Bataille sociallste" een motie inge land. welke door de „revolutlonnaire lin- hrzljde" werd gesteund. De motie ls met 11188 tegen 204 mandaat-stemmen aan- Ifnomen. Er waren 1578 onthoudingen en 2811 mandaten waren niet vertegenwoor digd. In de motie wordt aan het partijbestuur gevraagd de besluiten van de commissie 'oor de conflicten, welke tegen Plvert c.s. sancties had toegepast wegens vergrijpen bij de partijdiscipline, te bestraffen of te schorsen. Pivert en zijn vrienden hebben het be sluit niet erkend en als maatregel van re presaille hebben Plvert cs. daarom de lokaliteiten der afdeeling in de Rue Meslay bezet en gezegd, dat zij slechts voor geweld zullen wijken. ROEMENIË. Een nieuwe wet op de landsverdediging. Ben nieuw wetsontwerp geeft een be langrijke aanvulling op de oude Rpemeen- sche wet op de landsverdediging. Het be treft maatregelen, die ten doel hebben de volledige verdwijning te bewerkstelligen van de vroegere partijen en met name van de IJzeren Garde en te verhinderen, dat nieuwe organisaties zouden worden ge dicht. Alle propaganda voor wijziging van den staatsvorm en de verdeeling van fortuinen tegen de betaling van belastingen of ten gunste van den klassestrijd, zal ten streng ste verboden zijn. Alle politieke organisaties moeten ver dwijnen en er zal geen enkele nieuwe orga nisatie in het leven kunnen worden geroe pen dan in overeenstemming met een decreet, dat binnenkort zal worden afge kondigd. De minister van binnenlandsche zaken zal naar eigen goeddunken bladen of pu blicaties, welke uitgaan van een politieke partij, kunnen verbieden of schorsen. Amb tenaren en studenten moeten zich van alle politieke activiteit onthouden. Insignes mogen niet meer worden gedra gen en betoogingen, die een militair karak ter dragen, zijn verboden. DENEMARKEN. De Duitsche minderheid. Volgens een telegram uit Haderslev aan het persbureau Rltzau hebben tijdens een vergadering van Duitsche natlonaal-socia- hsten Uit Ncord-Sleeswijk de sprekers ge wezen op de noodzakelijkheid van verzeke- '■ng der bescherming der rechten dezer minderheid. vooral in de kwestie van het grondbezit. Zij verklaarden, dat sinds '922 de Dui'sche bevolking een derde deel van haar bezittingen heeft verloren. De vergad°rlng richtte een telegram aan "hier, waarin gezegd wordt, dat 3600 leden u.' hatlonaal-soclaUstlschs partij in JfSleeswtjk den Fuehrer groeten met Kreet: één volk, één rijk, één Fuehrer. DUITSCHLAND. Nieuwe maatregelen. De Duitsche au'orlteiten stellen de ge vangenen te werk bil de uitvoering van het vierjarenplan. Volgens door den onder staatssecretaris van lustltle gepubliceerde cijfers worden er van de 115 000 gevange nen 85 000 gebruikt bij verschillende werk. zaamheden, zooals het droogleggen van moerassen het regullseeren van rivieren en het kloppen van steenen. De gevangenen in vooriooplge hechtenis, die tot dusver van arbeid vrijgesteld wa ren. teneinde hun verdediging te kunnen voorbereiden, zullen op grond van een nieuwe verordening eveneens dergelijke werkzaamheden moeten verrichten Hun aantal bedraagt od het oogenblik 25.000. De organisatie van de Dul'sche brouwe rijen heeft een drastische beperking van den verkoop van hier aangekondigd in ver band met de sohaarschte van gerst en mout. Reeds ls eenigen tijd geleden verbo den ..sterk" bier te brouwen. Deze maat- )s onvoldoende gebleken en de verkoop van bier zal worden gecontlngenteerd Er zullen geen grootere hoeveelheden mogen worden verkocht, dan gedurende de overeenkom stige periodfs van het vorige jaar. Aartshertog Joseph Ferdinand van Habsburg is in vrijheid gesteld en heeft het concentratiekamp Dachau verlaten, na betaling van een hooge boete. HET DRAMA TE LOCHEM. POLEN. Geen automatische Volkenbonds- verpllchtingen. De Poolsche politieke berichtendienst, het orgaan van den minister van bultenland sche zaken, wijst er op, dat Polen zich be vrijdt van het automatische karakter der verpHchtingen op groiid van artikel zestien van het Volkenbondspact. Het zal ln de toekomst telkenmale wanneer een beroep op dit artikel zal worden gedaan, in volle dige souverelnltelt beslissen, of het zich al of niet gebonden acht". Begrafenis van dc slachtoffers. Vanochtend zijn de zes slachtoffers van het drama te Lochem op de algemeene be graafplaats aldaar ter aarde besteld. De 1 kisten werden door de buren op zes open 1 boerenwagens naar dc begraafplaats gere- den. Hier zijn de stoffelijke resten in een I gemeenschappelijk graf ter aarde besteld. Enkele der kisten waren met bloemen ge- I dekt. Onder de aanwezigen bevond zich de heer L. van Luttervelt, burgemeester van Lochem I Ds. J. Ossewaarde. Ned. Herv. predikant sprak enkele woorden van troost tot de I familie. Voor deze begrafenis bestond groote be langstelling. Behalve de familieleden en ge- noodigden werd echter niemand op het kerkhof tóegelaten. TWEE WONINGEN TE HEESWIJK AFGEBRAND. Vanmorgen is te Heeswijk brand uitge broken in de woning annex broodbakkerij manufacturen- en kruidenierswinkel van K. van Stokkom—Van Zeeland. Het vuur kon, met behulp van een ouderwetsche handspuit aanvankelijk on voldoende worden bestreden en al spoedig sloeg het vuur over op de nabij gelegen woning van J. van den Bosch. Beide wo ningen brandden tot den grond toe af. De woning van J. van Schelndel kreeg groote waterschade, terwijl het cafévan den heer L H. Gljbels, als laatste huis van het blok, kon blijven staan. Verzekering dekt de schade. REDE VAN BENESJ. In een rede, die president Benesj tijdens een vredesplechtigheld in het parlements gebouw te Praag heeft gehouden, zelde hij o.a .dat Tsjecho-Slowakije ln binnen- en buitenland zijn gedrag volgens twee princi pes bepaalt: Conflicten moeten niet worden geregeld met geweld, doch door overleg. Echter heeft degeen, die men wil knechten, het recht zich te verdedigen Benesj zeide, dat Tsje cho-Slowakije op alle gebeurlijkheden voor bereid is, doch dat het alles wil doen om bij te dragen tot het behoud van den vrede. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat een conflict, waar het ook in Europa zou uitbreken, moeilijk gelocaliseerd zou kun nen worden. Hij weigerde echter den oor log als iets onvermijdelijks te beschouwen. Sprekende over het vraagstuk der Duit sche minderheden zelde Benesj: Ons ge meenschappelijk vaderland wil niet slechts de plaatselijke problemen der nationalitei ten, waarvoor het zich geplaatst ziet. naar billijkheid oplossen, doch tevens en vooral langs dezen weg medewerken tot de op heffing van de algemeene crisis, waaraan Europa ten prooi ls. Noch In het land. noch ln het buitenland, aldus beslóot Benesj. zal zich Iets kunnen voordoen, dat onze internationale betrek kingen of de ontwikkeling van onze bin nenlandsche politiek omver zou kunnen werpen of verergeren. De regeering. die eensgezind is, weet wat zij wil en waar zij heen gaat. De republiek, de natie en al onze medeburgers van andere nationaliteiten zullen versterkt, kalm en tevreden uit de huidige crisis treden. Benesj heeft tevens een amnestie uitge vaardigd voor lichtere vergrijpen tegen den staat. TSJECHO-SLOWAKIJE. Sudenten-Duitschers gaan betoogen. De Sudeten-Duitsche partij van Henlein heeft op 23 en 24 April een congres van de partij aangekondigd te Karlovy Vary, niet tegenstaande het verbod van de regeering. De „Narodny Listi" heeft aangekondigd, dat Henlein op dit congres éen belangrijke ver klaring tal afleggen en het standpunt van de partij ten aanzien van een overeenkomst met de regeering zal uiteenzetten. Henlein heeft verder medegedeeld, dat een „bureau tot organisatie van het volk" zal worden opgericht, dat onder leiding zal komen van Franz Kunzel. Het doel van dit bure"au zal zijn alle Su deten in Tsjecho-Slowakije te reglstreeren en actie te voeren Henlein heeft bepaald, dat na einde Mei geen nieuwe leden meer zullen worden toe gelaten in de Sudeten Duitsche partij. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt houdt „praatje aan den haard". In een z.g „praatje aan den haard'', .dat hij gewoonlijk met Paschen houdt en dat per radio verspreid wordt, heeft president Roosevelt het Amerlkaansche volk ver zocht de krachten te vereenigen, om den economlschen teruggang der laatste maanden te bedwingen. Zijn aan het Con gres gerichte boodschap verklaarde hij hiermede, dat de regeering het Amerlkaan sche volk niet in den steek kan laten, nu de particuliere ondernemingen er ln de laatste maanden niet in geslaagd zijn den duizenden werkloozen arbeid te verschaf fen. Daarna zette Roosevelt uiteen, hoezeer de regeering er op bedacht ls te waken voor den Amerikaanschen geest. d. I. de democratische geest, welke de vrijheid van gedachte, van het woord en van de pers huldigt. De Ver. Staten hebben een rol te vervullen in de voorhoede der democratieën ln deze verwarde wereld De president leverdecrltiek op de door de groote trusts in het begin van 1937 ver richte overproductie en zelde tot de con clusie te zijn gekomen, dat de burgers en oe regeering thans moeten optreden „WIJ lijden onder een gebrek aan verbruik en vraag, welke zijn oorzaak vindt in een ge brek aan koopkracht Daaróm móeten de werkloozen gesteund worden, moet er werk verschaft worden, moet de koopkracht der massa verhoogd en moeten de jrartlculiere ondernemingen door credieten gesteund worden." Voorts weerlegde Roosevelt de bewerin gen, dat hij naar een dictatuur streeft en besloot aldus: „De democratie ls uit ver scheidene groote landen verdwenen, uit sluitend omdat de volken de onzekerheid, welke geboren is uit de werkloosheid en het zwakke optreden der regeeringen, moede waren. D? vermoeide volken offer den hun vrijheid op in de hoop op brood De Amerikaansche democratie is in staat zich te handhaven. Het Amerikaansche volk is het eens over de verdediging zijner vrijheden tot eiken prijs. De eerste verde digingslinie wordt gevormd door de be scherming der economische veiligheid. Het eenige bolwerk der vrijheid ls een regee ring, voldoende sterk om de belangen van het volk te beschermen en een volk, vol doende verstandig, om de souvereine con trole over zijn regeering te handhaven. Binnenkort, zoo deelde de president mede, zullen nog twee nieuwe boodschap pen aan het congres gezonden worden, een betreffende de kwestie der monopolies en toezicht op de prijzen en een waarin de instelling wordt aanbevolen van een belasting op de opbrengst van alle nieuwe emissies van staatspapier. Bovendien zal hij voorstellen een belasting te heffen op de inkomsten van federale ambtenaren. Na onderhandelingen, welke weken heb ben geduurd, heeft de arbeidscommissie van het Huis van Afgevaardigden een nieuw wetsontwerp op loonen en werk-1 tijden aanbevolen Dit ontwerp bepaalt, dat een minimumloon zal worden vast gesteld ten bedrage van 25 cents per uur. stijgende tot 40 cents per uur binnen drie Jaar. De werktijden zullen bekort warden van 44 tot 40 uur in den loop van een periode van twee jaar. STERKE MAGNETISCHE STORINGEN. Het Kon. Ned. Met. Inst. In De Bilt deelt mede: Hedenmorgen omstreeks zes uur (tijd van Greenwich) werd aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt een buitengewoon sterke magnetische storing opgeteekend. die vermoedelijk nog gerulmen tijd zal voort duren. DE BEGRAFENIS VAN DR. VINKESTEYN. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr. C. J. Vinkesteyn, in le ven oud-inspecteur der gymnasia, zal plaats hebben Dinsdag om half twaalf op de R -K. begraafjjlaats aan de Kerkhof laan te Den Haag. OPLICHTING TE BERGEN OP ZOOM. Door de gemeente-politie te Hergen op Zoom is aangehouden een zekere B. O., melkknecht te Wouw,- verdacht van oplich ting van een bedrag van ongeveer zesdui zend gulden ten nadeele van. A. B. te Bor gen op Zoom. De man had dit bedrag ln gedeelten en onder verschillende voorwendsels gedu rende de laatste anderhalf jaar geleend O. werkte niet meer, leefde op grooten voet, gaf cadeaux aan vrienden en kennis sen en zelfs aan den man van wien hij het geld had geleend. Ook..zich zelf vergat hij niet. Hii kccht o.a. vele gouden sieraden De man is thans ter beschikking van den officier van justitie te Breda gesteld. VROUW VERDRONKEN. Vanochtend geraakte de vijftigjarige echtgenoote van den heer G Kuiper, te Oldemarkt (Drente), bij het instappen in een roeibootje te water. Schipper P. Hof, die juist met zijn motorboot passeerde, heeft haar kort na het ongeval op het droge gebracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. PREDIKANTEN GEARRESTEERD. Uit Saarbruecken wordt gemeld, dat daar de predikant Reichert ls gearresteerd, die aan de leden zijner gemeente uiteen had gezet, dat hii weigerde den dienst te leiden bij begrafenissen met het hakenkruis vol gens den nationaal-sociallstlschen ritus, hetgeen een politieke manifestatie vormde Eveneens is gearresteerd de predikant Weiser, die tegen de arrestatie van zijn ambtgenoot had geprotesteerd. HACO-DIRECTEUR VEROORDEELD. De Haagsche kantonrechter mr. dr. Fon tein. heeft heden L. B., directeur der N.V. handels-, assurantie- en credietonderne- mlng (H.A.C.O.), wegens overtreding van de loterijwet veroordeeld tot een geldboete van f. 3000 subs drie maanden hechtenis. De ambtenaar van het openbaar mini sterie had een boete van f. 1000 subs, een maand hechtenis geëischt. DOOR TREIN GEGREPEN. Op vijftien mijl afstand van Suez is een vrachtauto met werklieden od een spoor wegovergang door een goederentrein gegre pen Achttien arbeiders werden gedood en vijftien gewond. SCHEEPSBOTSING. Het Zweedsche stoomschip Montrose is aan de kust van Northumberland in aan varing gekomen met den treiler Polar Prince uit North Shields. Beide schepen kregen een flink gat boven de waterlijn maar ze hebben den mond van de Tyne op eigen kracht kunneït bereiken Een der op varenden is bij den schok overboord ge slagen en verdronken. Het schijnt, dat de Japanners door het aanvoeren van versterkingen de Chineezen hebben gestuit, nadat de Chineezen Tsji- joean en Pingloe hadden genomen. Naar het Ohineesche persbureau meldt, is een Japansche militaire trein, bestaande uit 24 wagens, geladen met wapenen en munitie. 25 kilometer ten Noorden van Hangtsjau in de rivier gereden, doordat Chinee-che guerllla-benden de spoorbrug vernield hadden. De trein werd geheel ver nield. Vele Japansche soldaten kwamen om het leven, terwijl de lading verloren ging. De Japanners, die de boeren in den om trek voor de ramp aansprakelijk stelden, staken alle dorpen in de omgeving in brand. DE BIBLIOTHEEK VAN DOWNING STREET No. 10 Downing Street No. 10 in Londen is zooals algemeen bekend Is de residentie van den minister-president. In de laat ste tientallen jaren is ln dit huls nauwe lijks Iets veranderd. Slechts één,nieuwigheid is er in geko men. n.l. een 'bibliotheek, welke op initia tief van Ramsay MacDonald werd aange legd. uitsluitend voor de ministers be stemd ls en slechts bestaat uit werken, die door of over ministers zijn geschreven MacDonald zelf maakte er een aanvang mede. door op een goeden dag drie van ziln boeken mede te brengen de biogra- phle van zijn vrouw, een verzameling zij ner Amerikaansche redevoeringen en een boekje getiteld „Wandelingen en Uitstap jes". Intusschen is de bibliotheek gewel dig uitgebreid. Llovd George schreef vele mooie boeken. Ook Lord Snowden liet niet na. enkele werken ten geschenke te ge ven. De kamer, waarin de bibliotheek is ondergebracht kreeg een dezer dagen een naam. Men liet een groot bord vervaar digen en dit boven de deur aanbrengen. Daaron staat te lezen: „Prime Minister Library". DE SNELSTE VISCH. Een vischteler uit de Amerikaansche stad Seattle heeft na langdurige onder zoekingen vastgesteld, dat de zalm de snel ste zeeviseh ls Hij bereikt een uursnelheid van veertig kilometer en kan dit tempo uren lang volhouden, zonder vermoeid te worden. Onder de zoetwater-visschen neemt, wat snelheid betreft, de snoek de eerste plaats in. doch hij kan lang niet concurreeren met den zalm, daar hij slechts een snelheid van zestien kilome ter per uur kan bereiken. geven hun tandjes te scherpen. Wat trok zij zich aan van een kortsluiting in de leiding? Nabij Lakeport ln Amerika vond men als oorzaak van een storing in de telefoon- leiding een groote visch op negen meter boven den grond tusschen verschillende telefoondraden. Hoe kwam deze visch daar zoo hoog in de lucht? Deskundigen meen den, dat het dier door een adelaar werd gevangen, die den buit ln de lucht moest laten vallen, toen hij door een anderen vogel werd aangevallen, of een betere prooi entdekte In Australië worden, vele telefoonleidin gen gebruikt voor S.O.S.-signalen. Want wanneer men in de woestijn een telefoon draad doorsnijdt, kan men er zeker van zijn, dat binnen tamelijk korten tijd een reddingsbrigade arriveert ten deele om de leiding weer te repareeren en ten deele om den vernieler der leiding te hulp te komen Met bijzondere apparaten kan men namelijk spoedig en nauwkeurig bereke nen, waar de storing heeft plaats gevonden In Utah in de Vereenigde Staten, ont wikkelt zich in de groote zoutwoestijn al daar door den „zoutnevel" een eigenaar dige kristalvorming aan de draden Deze veroorzaakt dan een sterk stroomverlies. Men trekt dan met een wagen, die eenigs- zins aan een brandweer herinnert, door de woestijn en blaast heeten waterdamp tegen de draden, waardoor ze-van het zout wor den bevrijd. De menschen van den storingsdienst be reiden zich op alles voor. wanneer ze naar de oorzaak van een storing moeten zoe ken. Op een groot kantoorgebouw in Lon den werden de storingen ln de leiding ver oorzaakt door het feit, dat een paar jonge meisjes haar zakdoeken ln haar vrijen tijd in den kantoorkeuken plachten te wasschen om ze daarna boven een telefoondraad tusschen twee tafels te drogen. De voch tigheid drong door het leldlngomhulsel door. Een kortsluiting was het gevolg. In een ander geval werkte de telefoon overdag goed. doch des avonds en des nachts niet. Enkele metalen deeltjes zet ten uit onder de inwerking van de warmte overdag en brengen het contact tot stand, dat 's avonds weer wordt verbroken, wan neer de metalen deeltjes door de koude weer samentrekken. (STATIONSPLEIN EN PERRON). Op werkdagen: Richting: 6 10 Rotterdam 10.30 Amsterdam 11.55 t. t. 12.55 t. t. 13.30 Amsterdam Rotterdam 14 30 Rotterdam 15.20 Amsterdam 15.40 Amsterdam 16 t. t. 16.15 Amsterdam Rotterdam 16.40 Utrecht 16.50 Rotterdam 17.40 Amsterdam 1830 t. t. 19.15 Rotterdam 20.10 t. t. 20.40 Utrecht 21.— Rotterdam 22 Amsterdam 22.30 t. t. 22.45 Amsterdam 24.— Rotterdam Op Zon- en Feestdagen, t. tusschenllchtlng. 22.45 Amsterdam Rotterdam „HALLO HIER STORINGSDIENST" Een te'.efoon-abonné antwoordt niet. De storingsd'enst wordt opgebeld. Vaak gaat het om kleine foutjes, die weer gemakke lijk zijn te verhelnen. Maar soms op liet platte land of in verlaten streken, zoo als de Australische woestijn of de Ameri kaansche prairies wordt het werk van den storingsdienst een gevaarlijk avontuur. In de nabijheid van Kopenhagen deelde een dame den storingsdienst mede. dat het belletje van haar telefoon niet overging. Maar telkens, wanneer iemand haar aan het toestel wenschte te snreken, jankte de hond. die beneden in het huis was. Aan vankelijk kwam men niet op het idee om verband te zoeken tusschen het janken en het weigeren van de telefoonbel. Doch toen men de geheele leiding nauwkeurig onder zocht, bleek, dat de haak. waaraan de hondenketting bevestigd was zóó diep in den muur was gedrongen, dat hij daar de telefoonleiding raakte lederen keer nu. wanneer er een oproep kwam, ontving de hond over zijn ketting een electrischen schok en begon te janken De bel ging dan echter niet over Een andere dlerengeschiedenisIn Ca- lifornië hoorde een beer aan een telefoon paal dat bepaalde zoemen, dat in de na tuur de aanwezigheid van bijen ver raadt. Hij onderzocht den oaal van onder tot boven, doch hij vond bijen noch ho ning, het zoemen hield echter niet op. Ten slotte klauterde hij woedend in den paal en sloeg de isolatoren, waaruit het zoemen kwam, stuk. In New-Tersey ging de bel eens bij vijf-.] tien abonné's gedurende den geheelen dag met korte tusscbenpoozen oven zonder dat er iemand aan den anderen kant van de liin stond. Na lang zo°ken ontdekte een „troubleman" (zoo noemt men in Amerika de mannen van den storingsdienst) een isoleerkastje, waarin een eekhoorntje zich met zijn geheele familie had gevestigd. ama-eekhoorn gebruikte de draden van de telefoon om haar kroost gelegenheid te LEIDEN. 1116 April, Turfmarkt. Geen aanvoer. Prijs per 1000 stuks f. 7.008. LEIDEN, Botermarkt van 16 April. Aan gevoerd 1820 K-G. Prima fabrieksboter f. 1.44. prima bcerenboter f. 1.281.36'/'t per K.G. Handel kalm. LEIDEN, 15 April. Groentenveiling enz. Pret f 2 105.10. Kroten, gekookt f. 6—8; Peen f 6.10—10.20; Andijvie f.6—13; Sla f 3—9; Witloof f.3—13; Postelein f 18— 26; Spinazie f.35. alles per 100 KG. Kom kommers f. 714; Bloemkool f. 2.8021,10, Salade f 1—4; Knolselderie f 2 40—3 10; Pieterselie 60—80 ct.: Radijs f. 2.60—4.20; Selderie 30140 ct.; Peen f. 7.1011.50; ra barber 90610; Raapstelen 40—80 ct.. alles per 100 bos. AARLANDERVEEN. 15 April. Eierveiling. Kipeleren f.32.70; eendeleren f. 2.50— 2.70; boter 61—63 ct.; kaas 2030 ct. p. p. ALPHEN AAN DEN RIJN, 15 April. Kip eieren f. 3.103.40; eendeleren f. 2.302.50. LEIDERDORP. 14 April. Aanvoer 5000 eieren. Kippeneieren f. 3.203.70 per 100 stuks; Eendeneieren f. 2.903.20 per 100 st.; Boter 62—65 cent per pond: Kaas 1632 cent» per pond; Kippen f. 0.751.20 per stuk; Eenden f. 0.450.75 per stuk; Konij nen f. 0.252.45 per stuk. LEIDSCHENDAM, 15 April. Gele kom kommers le srt 1922; id. 2e srt. 1419: id. 3e soort 6—12 Kropsla 2—4.14; id. 2e ert 1—1.90 Stoof sla 4680. Bloemkool, le soort 10—18; id. 2e soort 49. Andijvie, p. K.G 59.50; Spinazie 4 kg. 812. Postelein 1517.20 Raapstelen 4070. Rabarber, per 10 bos 4 506.50. Radijs 2.103.90. Prei 3.50 —6.50. Selderij 40—1.20. RIJNSBURG, Groentenveiling 15 April. Waschpeen f. 1.502.40, kroten f. 0.751.00 per kist. witlof f. 5.506.50. prei f. 2.505.00 per 100 kg. Radijs f. 3.004.50 per 100 bos. RIJNSBURG. Bloemenveiling 15 April - Tulpen per bos Copland 1826, Bartigon 2237. Parma 2432, Rijzende zon 1842. Elisabeth 2434. Tosca 2430. Zimmerman 3035, Californië 2026, Grand Due 3743, Couleur Cardinal 3038, La Reine 1822. Witte Zwaan 24—30, Murlllo 10—14. Witte lelies f. 5.406.70 per 100. Calla's 813 cent ner stuk. Convellaria f. 1.802.40, Anemonen f. 1.001 70 per 100. Freesia geel 1826 ct. per bos. Lathyrus 90130 ct. per 100. ROE' OFARENDSVEEN. 15 April Aard beien 3639 ct.. kleinere 1215 ct. per doosje. Sla f. 1.002.00 per 100 krop. an dijvie f. 4.00—6— per 100 K.G. Peulea f. 6.20 per 5 K.G. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3