STADSNIEUWS De verbinding Barcelona-Valencia verbroken 79sfe Jaargang ZATERDAG 16 APRIL 1938 No. 23944 Franco bereikt de zee HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het overwegvraagstuk Nieuwe Eersie Nederlandsche N.V. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D Cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Ineasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljtf! per 3 maanden t. 2.33 per week ^ft.0.18 Franco 'per post r f. 2:35 per 3 maanden portokost en.' (voor binnenland f. 0.80 per 9 nm4» Maandag 18 dezer. Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet ver schijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. Zeer binnenkort is overeenstemming tusschen de verschillende instanties te verwachten. Naar wij vernemen hebben de onder handelingen, welke sedert geruimen tjjd door het gemeentebestuur worden gevoerd met de verschillende belang hebbenden bij een oplossing van het overwegvraagstuk, thans een stadium bereikt, dat binnen zeer afzienbaren tijd een beslissing in positieven zin mag worden verwacht. De voornaamste be langhebbenden bij deze voor onze stad zoo gewichtige aangelegenheid zijn het Rijk (Werkfonds), de provincie, de Ned. Spoorwegen en de gemeente Leiden Voor 4 R.I. te Weert. De derde verantwoording. Wij ontvingen in dank nog de volgende giften ten behoeve van de inrichting eener algemeene cantine voor de onderofficieren en soldaten van het in Weert gedetacheer de 2de bataljon van het 4de Reg. Infante rier Th. H. f. 1.W. K. f.0.75; mevr. A. W. van H. te O. f. 5; in totaal f. 143.50. Voor hen, die tot dusverre geen kennis namen van of geen gehoor gaven aan on- I zen herhaalden opToep tot het verleenen ?an financieelen steun, deelen wij nog- maals mede. dat er in Weert groote be- noelte bestaat aan een gelegenheid, waar militairen van alle godsdienstige en poli tieke gezindheid in hun vrije uren kunnen bijeenkomen en gepaste ontspanning vin den. Zooals wij al eerder schreven: de lo- Kaliteit is beschikbaar, doch de inventaris ontbreekt. Stort nog heden uw bijdrage hoe bescheiden ook op onze girorekening nr. 57055 onder vermelding „Voor 4 R. I. te Weert" of deponeer uw gift aan ons Bu- leau. Ook geschenken in natura zijn har telijk welkom: gezelschapsspelen, een sjoel bak, pingpongtafel, radiotoestel, enz. Helpt nog vóór de Paaschdagen mede aan de ver wezenlijking van het onderstaande rijmpje: Veel Leidsche infanteristen Die 's avonds geen raad in Weert; wisten Gedenken spontaan Wat hun stad heeft gedaan Voor het „thuis" dat ze totdusver [zéér misten! Ds. E. L. Nauta schrijft ons: Ten behoeve van het Prot. Chr. Tehuis voor Militairen van II 4 R.I. te Weert (L.) mbcht ik tot dusver ontvangen van: II. H. te L.: tijdschriften; Mw. S. H.O. tc W. f.10.Mw. B. van L. te L. f.25.idem: boekwerken en tijdschriften; N.B. te L. f.2.50; Jean P. te L. f.4.—; C. D. J. T. te A. a. d. R. f. 1—mr. H. A. N. te L. f. 2.50; Mw. A. A. M. v. P te L. f. 1.—; Mw. G. H. N. te B. f. 5.—; P. E. V—T. te Ldrp f. 1.—; Mw N. N. te L. f. 5—, tezamen f. 57— aan bijdragen in geld De predikant te Weert bericht mij, dat er goede kans bestaat een pand in huur te krijgen uitermate geschikt voor een Te huis; voorloopig begint men met het kerkje der Herv. gemeente en de daarbij behoo- rende consistoriekamer. Uiteraard blijft hulp voor het Tehuis dringend noodig. en blijft de verwachting gevestigd op de me dewerking van velen in Leiden en omge- "ing; het geldt immers het belang van zoovele jongemannen uit onze stad en naasten omtrek. Boeken, tijdschriften en spelen zijn zeer welkom. Bijdragen in geld kunnen worden gestort op mijn postrekening No. 60684, met aanduiding van het doel: „voor het Mil. Tehuis te Weert". U, geachte Redactie, vriendelijk dank betuigend voor de plaatsing van deze ver antwoording en mededeeling. Hoogachtend, E. L. NAUTA, Legerpredlkant N.V. VOORHEEN SANDERS EN OO. rJ? alhier gehouden algemeene verga ring van aandeelhouders der N.V. Stoom- Eau de Cologne- en Parfumerieén- spSI „v/h Sanders en Co., Koninklijke «oom-Zeepfabriek, werden de balans en v,®v,Ylnst- en verliesrekening over het -ar 1937 goedgekeurd. WIJDINGSURE „EX ANIMO". Ds. D. Kuilman over de juiste kruishouding. Het was ongetwijfeld van de Chr. Zangver. „Ex Animo" een goede gedachte om aan den vooravond van Goede Vrijdag in een bijzonderen dienst enkele oogen- blikken stil te staan bij het lijden en ster ven van Hem, waaraan deze dag zijn be- teekenis ontleent. Dat deze bedoeling, de instemming van velen wegdraagt, bewees wel de zeer goed bezette Pieterskerk waarin de uitvoering plaats vond. De dienst werd afgewisseld met het lezen van toepasselijke schriftgedeelten door ds. D. Kuilman en zang door het Kerkkoor „Ex Animo". Daarnaast was er gemeente zang en zorgde het orgel voor treffende hegeleiding. Dit laatste kwam wel zeer bijzonder tot haar recht tn het voor- en naspel van Gez. 123 „O, Jezus, Man van smarten". Daarnaast heeft ook „Ex Animo" in de vertolking der zoo juist gekozen lof- en lijdensliederen die steer weten te schep pen, die nu eenmaal onontbeerlijk is voor een ure als deze. De heer H. W. de Wolff, onder wiens leiding het koor reeds zulke goede vorde ringen heeft gemaakt, leidde het geheel met vaste hand. Ds Kuilman hield voorts een korte meditatie waarin hij uiteenzette welke de juiste kruishouding is. die wij bij het kruis van Golgotha dienen te nemen. Dit zal niet zijn een houding van medelijden jegens het onrecht Christus aangedaan, want dan hebben wij niets begrepen van het godde lijk mysterie en zou de gekruisigde tegen ons zeggen: „Weent niet over Mij. maar over uzelf en uwe kinderen, want indien Ik geen medelijden heb met uw medelijden over Mij, dan zult gij ten gronde gaan. Wij dienen ook niet te staan in de hou ding van opstand tegen hen. die Jezus in Zijn ontzettende smart hebben gebracht. Want ook dan leveren wij in onze houding een bewijs, dat wij niets begrepen hebben van het grootsche drama, dat zich op Gol gotha voltrokken heeft Zoo moeten wij tegenover het kruis van Golgotha niet gaan staan met een gevoel van medelijden of rechtvaardigheid, maar veeleer in een ge bogen houding. Wij zinken voor dat kruis op de knieën en zullen het schuldig hoofd buigen en met saamgevouwen handen smeeken: „O, Heer Jezus, ontferm U mij ner". In deze houding ontdekt de mensch. dat hij een prooi van den duivel is en dat hij door zijn ketenen gebonden is. Maar verstaat de mensch dit, dan leert hij ook vragen: wie kan mij redden en dan zegt de middelste Kruiseling: „Kom tot. Mij en Ik zal u rust geven". „Het is volbracht", eens van het kruishout gesproken, predikt aan allen, dat het verzoenend lijden van Christus de zaligheid schenkt uit loutere genade. Na deze ernstige overdenking wisselden koorzang en het lezen der lijdensgeschie denis elkander af, waarna tenslotte het gemeenschappelijk zingen van „Jezus, Uw verzoenend sterven, blijft het rustpunt van ons hart" deze wijdingsure besloot. GEBOUW VOOR CHR. SOC. BELANGEN. Een dagelijksch bestuur gekozen. In een gehouden algemeene vergadering van de onlangs opgerichte vereen iging tot exploitatie van een gebouw voor Chr. Soc. Belangen is een dagelijksch bestuur geko zen. dat gevormd zal worden uit het DB. van den Leidschen Chr. Besturenbond aan gevuld met de heeren H. van Oittert en P. A. Harteveld. Verder vernemen wij. dat zoo goed als alle afdeelingen van den Chr. Besturenbond zich bij deze nieuwe ver- eeniging hebben aangesloten. De colonne van de generaals Aranda en Garcia Valino welke Donderdag San Mateo had bezet, is gisteren, naar uit telegram men uit Saragossa, Burgos en Salamanca blijkt, verder opgerukt en bezette achtereen volgens Lacenia, San Raphael en San Jorge; de weg ValenciaVinarozBarcelona werd toen reeds door het nationalistische geschut bestreken. Gistermiddag zijn deze troepen Vinaroz binnengetrokken, waardoor de spoor weg- en telegraafverbindingen, alsmede de weg tusschen Barcelona en Valencia thans definitief door de nationalisten zijn afgesneden. Een deel der troepen richtte zich vervol gens naar het Zuiden en bezette Benicarlo; een ander deel rukte Noordwaarts op en veroverde Alcanar en vervolgens Ulldacona. De kuststrook werd over een lengte van 30 K M. bezet. De positie der republikeinsche verdedigers van Tortosa dreigt thans moeilijk te worden. De troepen, die uit Morella opmarcheer den, hebben dus de race naar de kust ge wonnen! Voor Barcelona is deze doorbraak naar de zee zeer gevaarlijk en voor de rest van Spanje waarschijnlijk fnuikend. Ook het mofeel zal gevoelig lijden. Intusschen tracht men nog den moed er in te houden. Minister-president Negrin heeft aan ge neraal Miaja een telegram gezonden, waar in hij dezen benoemd tot commandant van het geheele niet-Catalaansche gebied en alle burgerlijke autoriteiten onder zijn bevelen plaatst Gedurende den tijd „die niet lang zal zijn, dat Catalonië van het overige Spanje zal zijn gescheiden". Negrin maakt gewag van de voorzichtigheid en intelli gentie, waarmede Miaja de taak vervuld heeft, die hem in November 1937 te Madrid werd toevertrouwd. Hij zegt voorts: „het werk. dat gij hebt te verrichten is onver slapte uitoefening van het gezag en be sliste gestrengheid in de verdediging van de republiek en de souvereiniteit van Spanje." En Miaja getuigde van het optimisme der regeeringstroepen. die zich opmaken te overwinnen, dank zij een perfecte organi satie, die met discipline wordt verwezen lijkt. Allen, aldus de generaal, weten, waar voor zij strijden en bezitten derhalve de moreele kracht, de weegschaal van den oor log te doen overslaan naar de zijde van de rechtvaardigheid en het recht. Indien het volk al zijn krachten geeft, is de overwin ning zeker, ondanks de moeilijkheden van het oogenblik. Het getuigt wel van een onverbeterlijk optimisme De Andorraansche electriciteitscentrales hebben hun bedrijf stopgezet. Hierdoor ont vangen Barcelona en Catalonië geen elec- trischen stroom meer van deze centrales. Wacht niet tot het ongeval zélf U komt overtuigen, dat ge een ongevallenverzekering dringend nodig hebt. Dan is het meestal te laat. Sluit dus nu een persoon lijke ongevallenverzekering bij de BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a IM. NOOMEN Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 9668 (Ing-ez. Med.) Politiek in de Leidsche Universiteit. Waarschuwing van den rector- magnificus. In het zoo juist verschenen Leidsch. Uni versiteitsblad richt de rector-magnificus prof. dr. J. A. J Barze zich met de vol gende mededeeling tot alle Leidsche stu denten. „In de afgeloopen week hebben zich ver_ schijnselen voorgedaan waaruit blijkt, dat sommige studenten zich niet ontzien bin nen de gebouwen der universiteit politieke propaganda te maken. Zoo heeft b.v. op een der banken in het Klein-Auditorium een formeele uitnoodiging gestaan zich aan te sluiten bij een bepaalde politieke partij, met opgave van het adres, waar men zich heeft te melden en bovendien vergezeld van voor een deel onzer bevolking hoogst grievende en beleedigende qualifi- caties. die zonder twijfel vallen onder de huidige Nederlandsche strafwet. Krachtens art. 116 van de wet op het Hooger Onderwijs belast met het handha ven van de tucht onder de studenten, zie ik mij genoodzaakt er op te wijzen, dat dergelijke uitingen de sfeer onzer Academie vergiftigen en volkomen ontoelaatbaar zijn. Ik waarschuw daarom alle studenten, dat ik in geval van herhaling van deze poli. tieke propaganda binnen de universiteit, ten believe van welke partij ook, zal ge bruik maken van alle tuchtmiddelen die mij ten dienste staan en dat ik beleedigin. gen aan het adres van eenige groep onzer bevolking onverbiddelijk zal brengen voor den strafrechter". Deze mededeeling is gedateerd 25 Maart. BINNENLAND. Paaschcongres der S.D.A.P.rede van den heer K. Vorrink (4e Blad). Pensionneering van spoorwegpersoneel reed» op 55-jarigen leeftijd mogelijk (3e BI.). Te Den Haag is, 78 jaar oud, overleden dr. C. J. Vinkesteyn. oud-inspectenr der gymnasia Binnenland, 4e Blad). De duiker C. Sperling bij bergingswerk op de Westerschelde om het leven gekomen (3e Blad). BUITENLAND. Een speciale boodschap van Roosevelt aan het Congres (5e Blad). Nu het Engelsch-Italiaansche accoord ge reed is, schijnt Frankrijk ook bespre kingen met Italië te willen openen (Bui tenland, le Blad). Fransche ministers naar Londen gevraagd (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET VIJFDE BLAD. WOLF MEESTERS SPREEKT OVER ZIJN „HIELKO VAN AOLTJE" Voor den Chr. Kunstkring. In een goed bezochte vergadering van den Chr. Kunstkring hieeft de schrijver Woif Meesters uit Groningen gesproken over zijn pas verschenen roman „Hielko van Aoltje". Na met eenige hartelijke woorden door den voorzitter van den kring, dr. J. van Ham, welkom te zijn geheeten, ving de spreker aan met een inleidende beschou wing. Hij meende daarbij niet beter te kunnen doen. dan iets te vertellen over het land van herkomst, over het volk dat daar „wuilt en waarkt". De Hollander in het algemeen kent den Groninger niet en over zijn taal denkt hij geringschattend Jan Boer, de Grarüngsche dichter, heeft intus schen bewezen, dat het Groningsch soepel genoeg is om er een schoon vers in te schrijven, teer genoeg om er de teerste roerselen in weer te geven. Door de taal leert men het volk kennen. Jan Boer zegt van den Groninger „Ik geef toe. dat we wat stug en stoer lijken, maar denk nu niet. dat dat de geheele Groninger is. Het is met ons ais met een lap stof, die een ruwen binnenkant en een gladden buiten kant heeft. En nu is bij ons die ruwe bin nenkant naar buiten geslagen en omge keerd". De Groninger is gesloten. Over zijn ge moedsleven praat hij nooit, over andere dingen kort. Hij helpt graag, waar hulp noodig is, zonder omhaal, zender „fiebele- kwinten". Maar daarover pralen: nooit! Hij mijdt den ander. Hij vreest anderen te kwetsen en komt hen daarom liever niet te na. Heeft men hém gekrenkt dan trekt hij zich terug en zijn „roege" buitenkant lijkt nog wat ruwer Als kenmerken van het Groningsch noemde spr. de kortheid en zakelijkheid, de prachtige plastiek, de humor, de plat heid, die niet. grof is. Spr. zette dit nader uiteen en lichtte het met tal van voorbeel den en aardige anecdoten toe. Behalve de goede eigenschappen van den Groninger noemde spr. daarna ook zijn ondeugden. De Groninger in doorsnee is een materialist. Werken en geld verdienen, z'n huis goed inrichten en liefst geld „op het plankje", zooals dat heet Nergens zijn de tegenstellingen boer-arbeider ook zoo groot als op het Groninger Hoogelar.d en in het rijke Oldambt. Boerderijen als bui tenplaatsen, boerenzoons als landjonkers te paard boerenvrouwen, die hun garde robe betrekken uit Parijs en als luxe dames paradeeren. ze behooren heusch niet. tot de uitzonderingen. De arbeider wordt soms beschouwd als een tusschenvorm tusschen mensch en dier. Deze Groninger hang naar de dingen van de aarde staat de belang stelling voor geestelijke en cultureels waarden natuurlijk danig in den weg. Waar deze materialistische trek echter overwonnen wordt, daar komt de groote De weersvooruitzichten voor Eersten Paaschdag zijn niet gun stig. De Noordelijke wind zal aan houden. terwijl de temperatuur vermoedelijk iets zal dalen. De lucht zal zwaar bewolkt zijn, met tijdelijke opklaringen, terwijl er eenige kans is op regenbuien. Omtrent het, weer op Tweeden Paaschdag kan nog niets gezegd worden. zucht tot zakelijke beheersching van het leven, gebonden aan een diep innerlijk vergroeid zijn met hoogere idealen. Uit dit alles blijkt wel, dat spr. zijn boek beschouwt als te behooren tot de regionale romans. De figuren uit het boek zijn Gro ningers en ook de achtergrond en de en tourage zijn typisch Groningsch. Tenslotte staat spr. nog een oogenblik stil bij de illustraties, houtsneden van den Groningschen houtgraveur N. J. B. Bulden. waarvan spr. de techniek toelicht. Hij is met de illustraties bijzonder ingenomen en vereerd. Na de pauze las Wolf Meesters enkele fragmenten uit zijn boek, waarnaar met onverdeelde aandacht en ontroering ge luisterd werd. WIJDINGSDIENST ROOIKAPEL. Aan den vooravond van Goede-Vrijdag werd in de Kooikapel een Wijdingsdienst gehouden, welke goed bezocht was. Na gemeenschappelijk gezang opende ds. Groot Enzerink op de gebruikelijke wijze, waarna hij sprak over „Jezus en Simon van Cyréne" en in aansluiting daarop sprak de heer Joh. de Groot over „Jezus en de weenende vrouwen". Voor dezen avond had de heer Chris Taverne zijn medewerking toegezegd. Een tweetal liederen werd door hem gezongen, n.l. „Es ist volbracht" en .Jesus unser Trost und Leben". De schoone zang heeft er niet weinig toe bijgedragen om deze wijdingsure te maken tot een voorbereiding van den Goeden Vrijdag. De samenkomst werd door den heer de Groot gesloten. MUIT ARIA. Van 25 tot 30 April komen de res. kapi teins jhr. v. d. Berg. mr. v. Hasselt en Paul en de res. le luitenants Beucker An- dreae, dr. v. d Bunt, Herweijer. Hogerzeil, Labohm, v. Loo, Moerel, Schreuders. Strik en Walta onder de wapenen voor het vol gen van een gecompriceerden cursus voor Jongere kapiteins en oudere luitenants.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1