Bouwkunstig Schoon LEIDSCH DAGBLAD - Vijfde Blad Zaterdag 16 April 1938 KERK- EN SCHOOLNIEUWS UIT K BONTE WAERELD Het Huys te Warmond en iets uit zijn historie Nederlandsch op Het eindexamen Gymnasium. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Scktt3 van li-et, Uiuys te tl 'armorifL. De .Admiraal van Warmond", die in 1597 het Huys te Warmond weer in statie zag hersteld, stierf in 1610. Hij werd opgevolgd door een zijner zoons, Jacob baron van Wassenaar, die in 1592 was geboren. Deze vroeg en verkreeg in 1639 van de Staten van Holland octrooi om het veer over de Poel, destijds ter plaatse een vrij breed water, te vervangen door een brug. Van dien tijd dateert het Warmonder Hek, thans voor velen een steen des aanstoots. Zooals men zich herinnert werd in 1657 de Haar lemmertrekvaart gegraven, ten deele ge vormd uit oude waterloopen, ten deele een nieuw kanaal, dat rechtlijnig door de lan den liep. Toen bleek de brug. die Warmond met de wegen naar Oegstgeest en Leiden yerbond te laag te zijn voor de trekschui ten. Derhalve sloten de steden Leiden en Haarleim met den heer van Warmond een overeenkomst om de brug te verhoogen. Hetgeen geschiedde. Wie over veer, brug en tol meer wenscht te weten, leze de uitvoerige studie van den heer Manders. In 1858 stierf Jacob. Uit zijn eerste hu welijk met Jkvr. Jacoba van Matenesse Sproot zijn opvolger. Jan baron van Was senaar die in 1687 overleed. Hij is het waarschijnlijk geweest, die den voorgevel ln kiasslcistlschen trant veranderde. Het volgend jaar werd zijn dochter Anna Hen- drina met de heerlijkheid verlijd. Zij zal er aanvankelijk niet hebben gewoond, aange zien zij kanones te Munsterbdlsen was. In 1703 huwde zij met een Belgischen edel man, den Graaf van Berlo, die geheimraad er. kanselier was van den Prins-Bisschop van Luik. In haar tijd hebben eenige ver anderingen aan het kasteel plaats, waarover wij reeds hebben gesproken. Kasteelbrug en poort werden ln kiasslcistlschen trant ver bouwd. Ook werd de voorpoort in de Hof- laan in 1708 wegens groote bouwvalligheid afgebroken. Bij testamentaire beschikking vermaakte Bij Warmond aan een familielid uit den talk Wassenaar-Alkemade, met name Tho- ihas Walraven baron van Wassenaar. Diens zoon en tweede opvolger Jacob Albreoht was gehuwd met een Belgische dame uit de familie De Oannart d'Hamale. Aange zien hij het grootste deel van zijn leven hoogere officiersrangen bekleedde in de Oostenrijksche Nederlanden, stond het huls verlaten. In 1766 werd het dan ook verhuurd aan Cornells Pieter Baron van Ley den van Westbarendrecht, die er gedurende den zomer verbleef, en des winters Woonde in zijn monumentale woning aan het Rapen burg, thans R.K School, waar men nog zijn wapen ln den gevel vindt. Toen dan ook op 26 Juli 1744 baron Van Wassenaar te Antwerpen overleed, stelde zijn weduwe geen belang meer in Warmond en verkocht reeds in September van het zelfde jaar Huys en Heerlijkheid aan den bewoner. Baron van Leyden voor de som van f. 85.000. Baron van Leyden was ge huwd met Herwina Jacoba, zich noemend Gravin de Thoms, een kleindochter van den groot-en Boerhaave. Eenmaal in het bezit van het Huys te Warmond liet het echtpaar het in 1780 herbouwen in den toestand, waarin wij het thans nog kennen. Het werd een 18de eeuwsch skit, naar het uitwendige althans geheel symmetrisch aangelegd. Waar de toestand dit toeliet, werd gebruik gemaakt vian oude muren en fondamenten. We merken dan in de eerste plaats op, dat de voormuur werd afgebroken. Even eens werd de brug verwijderd en de gracht ter plaatse van een breeden dam voorzien, waardoor de 18de eeuwsche statiekarossen met dubbele of viervoudige bespanning ge legenheid hadden tot vlak voor het stoep- bordes te rijden. De vierkante hoektoren liijks voor bleef bestaan, doch werd van buiten althans zoodanig gemoderniseerd, dat het oude donjonkaxakter niet meer opvalt. Doch nog steeds kan men opmerken hoe ongewoon zwaar de muren zijn. Trouwens ook de bui tenmuur van den geheelen linkervleugel en de muren van den Unkerachtertoren zijn buitengewoon zwaar en getuigen nog van hun Middeleeuwsche herkomst. De traptoren naast den Unkerachtertoren verdween. In den vleugel tusschen deze beide torens, een complex dat van zeer boegen ouderdom is en waarschijnlijk reeds bestond voordat Jan XV en Elizabeth van Cruyrungen het huis in het begin der 15de eeuw deden herbouwen, bevinden zich thans beneden de keuken en verdere dienstvertrekken. Het is mij opgevallen, dat boven dezen vleugel nog de zware eikenhouten kapspanten met gebogen kar- beel aanwezig zijn, ten deele zelfs van zeer ruw bewerkt hout De geheele bekapping draagt daar nog een 17de eeuwsch karakter en zal waarschijnlijk dagteekenen van den herbouw ln 15901597. Rechts was de kleine achthoekige toren reeds in 1734 afgebroken. Thans, ln 1780, verdween ook de groote achthoekige toren, om plaats te maken voor een vierkanten van gelijken vorm als die ter linkerzijde, en eveneens bekroond met een ten deele gesloten, ten deele open vierkant, dat zich uitviert ln een geestig peervormig spitsje. De vleugel ter rechterzijde werd thans evenhoog opgetrokken als de andere en gaf beneden ruimte aan de eetzaal. De kapel werd niet meer aangebracht, waarvoor, nu de nieuwe eigenaars Protestant waren, ook geen aanleiding meer bestond. De rechter - toren werd meteen voorzien van een uur werk. terwijl de eeuwenoude klok weer dienst kon doen en nog heden door haar helderen klank opvalt. U ziet op deze klok ln Gothischen vorm het wapen van War mond bekroond met een helm en als helm- teeken twee veeren. Ze dagteekent blijkens het opschrift reeds van 1392 en is de oudste klok uit de omgeving van Leiden. In het randschrift leest u verder, dat ze aan de H. Barbara was gewijd: Et vocor Barbara. Zij heeft een hoogte van 65 c.M., terwijl de grootste mlddeUijn 60,5 c.M. is. Het mag wel een wonder heeten, dat zij herhaal delijk het vuur en allerlei geweldenarijen heeft weerstaan en weinig geschonden ls. Aan den middenbouw verdween alles wat aan de 17de eeuw herinnerde. De muren werden vlak gehouden, met een midden partij, die ongeveer anderhalve meter naar voren springt. De enkele sobere versiering van de deuromlijsting en de wapens in den timpan hebben een Louise Seize-karakter. Merkwaardig is, dat terwijl ln 1770 -bij Ter Wadding nog zuiver Louls-Quinzevormen werden gebruikt, tien jaren later de stijl grondig veranderd is. K— w We komen nog even op den timpan terug. We zien hier de wapens van het echtpaar Van LeydenDe Thoms. De 18de eeuw was de vervaltijd der heraldiek en dat is aan deze wapengroepeering wel zeer duidelijk kenbaar. We merken dan op, dat zoowel het mannelijk als het vrouwelijk schild den ovaal vorm heeft. Verder zien we geen helm en helmteekens; deze zijn vervangen door en gemeenschappelijke gravenkroon. En eindelijk zijn de dekkleeden vervangen door groene slingers. Hoe zeer strijdig met de in de Middeleeuwen en later gehuldigde heraldische wetten. i6 het geheel tooh een karakteristiek tijde-verschijnsel. dat men op weinig plaatsen in die mate van volle digheid aantreft. Zeer zeker heeft het Huys te Warmond door de ingrijpende verbouwing de eigen aardige 17de eeuwsche schoonheid inge boet. Daar tegenover staat, dat het een goed voorbeeld is van den Louis Seiae-Stijl in deze landen. Daar tegenover staat ver der, dat het inwendige statleuzer en gerief lijker kon worden Ingericht. Oprijzend uit het breede water van de gracht, waarin het zich behalve ter hoogte van den dam overal kan spiegelen, maakt het een uitermate voornamen en aristocra- tischen indruk. Van welke zijde men het ook beschouwt, overal wordt men getroffen door de fraaie ligging in het water, ten overvloede omgeven door hoog en zwaar geboomte, dat hier welig worteilt in een bodem met betrekkelijk lagen grondwater stand. Ook het terrein rondom het „Huys" on derging zeer belangrijke veranderingen. In de eerste plaats werden de erven en de omgeving van twee boerderijen, gelegen tusschen den Heerenweg en het kasteel, aangekocht. De boerderijen werden afge broken en dit geheele terrein herschapen in een park. dat zich aansloot bij het voor malige buitenhof. Ook dit veranderde van karakter. Te voren waren er een tuin, een boomgaard en enkele dienstgebouwen. De laatste werden verwijderd en alles in bosch herschapen. Slechts op één boomgroep, die reeds teuwen aanwezig was op het buitenhof, en die zich thans in het midden van het park bevindt, moeten wij even afzonderlijk de aandacht vestigen. We zien daar een gToep eeuwenoude i taxiaboomen, waarvan de ouderdom, naar PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 17 EN MAANDAG 18 APRIL. Leiden Doopsgez. Gem.: Zd. Voorm. half elf, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: dimanche k dix heures et demie. mr. E. Micheiin, pasteur a La Haye. Evang. Luth. Gem.: Zd. voorm. half elf, (Bed. H.D.). ds. J. A. Rust van Utrecht; Md. voorm. half elf, ds. Makkink. Rem. Geref. Gem.: Zd. voorm. half elf, ds Mispelblom Beijer. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Zd. voorm. half elf, dr. Boersema. Vryz. Jeugdkerk (Gerecht 10): Zd. nam. half een, dr. Boersema. Geref. Gem. (Nieuwe Rün>: Md. voorm. 10 uur. ds. H. Ligtenberg van Lisse. Geref. Kerk in H.V. (Gerecht 10): Zd. nam. 5 uur, ds. Kroon. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19)Zö. voorm. hallelf, Hoogmis. Hooglandsche Kerk: Zd. voorm. halfelf (jeugdienst), dr. J. Riemens. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk Dorp: Zd. voorm. 10 uur, ds. Alkema; nam. 6 uur en Md. voorm. 10 uur. as. van der Linde. Ned. Herv. Kerk Oo„t: Zd. voorm. 10 uur, ds. van der Linde; nam. 6 uur en Ma. voorm. 10 u. ds. Alkema. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, de heer C. Moens, cand. te Den Haag. Doopsgez. Kerk: Zd. voorm. 10 uur, ds. de Lange; Md. geen dienst. Chr. Gerei. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, de heer Biesma van Apeldoorn. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. halftlen (H. A.> en nam. halfzeven (Dankz. en H.A.) en Ma. voorm. halftien, ds. G. Th. van Beusekom. Geref. Kerk: Zo. voorm. halftien. ds. Mool- huizen; nam. halfzeven, ds Warner van Ter- Aar; Ma. voorm. halftien ds. Mooihuizen. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk. Oudsh.weg: Zo. voorm. 10 uur. ds. J. J. Canne- gieter; Ma. geen dienst. Evangelisatie Hooftstr.: Zo. voorm. halftien de hosr A. J. Dekker; nam. halfzeven, ds. vierkerk van Moercapelle; Ma. voorm. halftien, de heer Dekker. Geref. Kerk Hooftstr.: Zo. voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Hartkamp; Ma. voorm. 10 uur, ds. Dronkert van Woubrugge. Chr. Geref. Kerk: Zo. voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdlenst; Ma. nam. 6 uur, ds. De Jong van Den Haag. Lokaal van Mandersloostr,: Zo. voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdlenst; Ma. nam. half zeven, de heer Redelijkheid van Ouderkerk a. d. IJssel. Martha-StichtingZo. voorm. 10 uur, ds. Meijer; Maandag geen dienst. Ned. Herv. Kerk, Julianastr.: Zo. voorm. half tien, ds. Stehouwer; nam. halfzeven, ds. De Bruin; Ma. voorm. halftien, ds. Scheers. Hulpgebouw Gouwsluis: Zo. nam. halfzeven, as. Scheers; Ma. geen dienst. Kinderkerk Bethel: Zo. vöorm. 10 uur, de heer Bos; Ma. geen dienst. Geref. Kerk Raadhuisstr.Zo. voorm. 10 uur. as. Mulder; nam. 6 uur. ds. Bosch; Ma. voorm. 10 uur. ds. Hartkamp. Geref. Kerk De Ruyterstr.: Zo. voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder; Ma. geen dienst. Benthuizen Ned. Herv, Kerk: Zd. voorm. half tien, ds. BieShaar; nam. 6 uur, leesdlenst; Md. voorm. half tien. ds. Bieshaar. Geref. Gem:. Zd. voorrq. half tien en nam. 6 uur en Md. voorm. half tien. ds. Stuivenberg. Boskoop Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. halftien en nam. 6 uur, dr. Jacobs; Md. voorm. halftien, ds. Stehouwer van Alph'en. Geref. Kerk: Zd. voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Petersen; Md. voorm. halftien, ds. Heuzenveldt van Hazerswoutte. Chr. Geref. Kerk: Zd. vóorm. halftion en nam. 6 uur en Md. voorm. Iia4ffcien, ds. IQfeiden. Rem. Kerk voor Vrije. Hervormden: Zd. voorm. 10 uur, ds. Thomson. Geref. Gem.: Zd. voorm. halftien en nam. 6 uur en Md. voorm. halftien, leesdienst. Rem. Geref. Gem.: Md. voorm. 10 uur, ds. Hoenderdaal. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Kiehl: Md. voorm. 10 uur, d6. J. H. Vrielink van Hoog- made. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven. ds. Heuzenveldt; Md. voorm. 10 u., ds. Petersen van Boskoop. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur en nam. 7 uur «jeugddienst), ds. Eerhard; Ma. voorm. 10 uur. de heer J. D. van der Meer van Abbenes. Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, ds. Krabbe; nam. 5 uur, prof. dr. K. Schilder; Ma. voorm. 10 uur. ds. Visser van Noordwijk. Chr. Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur en Ma. voorm. 10 uur. ds. Hendriksen. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur. ds. Vrielink; Md. voorm. 10 uur. ds. G. J. Streeder van Leiderdorp. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. ds. Verwaal; Md. voorm. half tien. ds. De Vries van Nieuw-Vennep. Katwijk a. d. Rijn Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. half tien, ds. Warmoltz; nam. 6 uur. ds. J. G. de Bel van Warmond; Md. voorm. half tien, ds. Warmoltz. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. 5 uur. ds. Metering: Md. voorm. half tien, ds. Bouma v. Noordwjjk a. Zee. Katwijk-aan-Zee Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, ds. Ingwersen; nam. 6 uur, ds. Visser van Noordwijk-Binnen; Ma. voorm. 10 uur. ds. Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat)Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur en Ma. voorm. 10 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. half tien, ds. de Bruin van Alphen; nam. half zeven. ds. D. Kuilman van Leiden; Md. voorm. half tien, ds. Eljkman van Zoeterwoude. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur en nam. half zeven (Dankz.), ds. Stree der; Md. voorm. 10 uur, ds. P. L. Kiehl van Hazerswoude. Kinderkerk (Kerklaan 2): Zd. voorm. half elf, de heer P. J. D. van Malssen. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. 10 uur, d6. Dijk. wij vernamen door prof. Baas Beoking min stens op 800 jaren wordt geschat. Ze staan geschaard in half cirkelvorm, het halfrond geopend naar het Oosten. Een vaag ver moeden ie bij ons gerezen. Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat hier eeuwen ge leden een oude gerechtsplaats is geweest, waar naar Oud-Germaansehe zede bij klimmende zonne de vierschaar werd ge spannen? Het naar het Oosten open half rond op een eenigszins verhoogde plaats geeft te denken. Deze groep bevond zich in vroegeren tijd aan den rand van het buitenhof. De singels daarvan werden op enkele plaatsen in 1780 gedempt en op andere plaatsen overbrugd, zoodat de scheiding tusschen oud en nieuw niet meer in het oog valt. Men begrijpt, dat de nieuwe ann- planting van Baron van Leyden in onze dagen den vollen wasdom heeft verkregen. (Nadruk verboden) N. J. 3- Lcidscliendam Ned. Herv. Kerk; Zd. v.m. 10 en nam. 5 .uur, ds. Vermet; Md. voorm. 10 uur, ds. Hoekert van Voorburg. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema; Md. geen dienst. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. halftien en Ma. voorm. halftien. ds. Jongens. Geref. Kerk: Zo. voorm. halftien en nam. halfdrie en Ma. voorm. halftien, ds. Aalders. Lisse Ned. Prot. Bond: Md. voorm. 10.15 u. ds. Pattist van Den Haag. Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. 10 uur. ds. Ti chelaar; nam. 5 uur. ds. J. Bronsgeest van Velsen (jeugddienst); Ma. voorm. 10 uur, ds. Krijkamp van Sassenheim. Geref. Kerk: Zo voorm. halftien, ds. Visser van Noordwijk-Binnen: nam. 4 uur, dr. Ruys; Ma. voorm. halftien, ds. P. D. Kuiper van Sas senheim. Chr. Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur en Ma. voorm. 10 uur, ds. Ponstein. Geref. Gem.: Zo. voorm. halftien en nam. 4 uur en Ma. voorm. halftien. ds. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Zo. voorm. halftien en nam. halfdrie en Ma. voorm. halftien en nam. half drie, leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien. ds. A. J. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien. leesdienst; nam. half zeven. ds. Speelman van Nieuwveen; Md. voorm. half tien, ds. Lichter van Nieuwer - brug. Remonstr. Kerk: Zd. voorm. 10 uur. ds. L. W. van Wijngaarden; Md. geen dienst. Nieuwveen Ned. Herv. Kerki Zd. voorm. 10 uur. ds. Brink; Md. geen dienst. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 uur. ds. Speel man; nam. half zeven, leesdienst: Md. voorm. 10 uur. ds. Geelhuis van Utrecht. Evangelisatie: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien. de heer van Scherpenzeel. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk. Zd. voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. De Vries; Md. voorm. half tien. ds. Verwaal van De Kaag Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. 3 uur en Md. voorm. half tien. ds. Smllde. Chr. Geref. Kerk; Zd. voorm. half tien en nam. 3 uur en Md. voorm. half tien, leesdienst Noorden Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. half tien en nam. 7 uur, en Ma. voorm. halftien, de heer Van Ginkel van Bilthoven. Geref. Kerk: Zo. voorm. halftien. ds. W. van Dijk van Zevenhoven; nam. halfzeven, lees dienst; Ma. geen dienst. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, ds. Siddré; Ma. voorm. 10 uur. ds. Ten Kate van Wassenaar. Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, dr. Ruys van Lisse; nam. half zes. ds. Ingwersen van Katwijk- aan-Zee: Ma. voorm. 10 uur, ds. Van der Loo van Rijnsburg. Ned. Prot. Bond: Ma. nam. halfacht, ds. G. Westmijse van Rotterdam. Noordwjjk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, ds. Cupedo; nam. 5 uur (jeugd dienst), ds. Te Winkel van Den Haag; Ma. voorm. 10 uur. ds. De Bel van Warmond. Geref. Kerk: Zo. voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Bouma; Ma. voorm. 10 uur, ds. Meljering van Katwijk-aan-den-Rijn. Geref. Kerk in H. V.: Zo. voorm. 10 uur, ds. Kroon; nam. 5 uur. leesdienst; Ma. voorm. 10 uur. ds. Kroon. Geref. Bond: Ma. nam. 7 uur. ds. Remme van Amsterdam. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. 10 uur en Ma. voorm. 10 uur, ds. Van Noort. Oegstgeest Ver. v. Vrijz. Hervormden (W. de Zwijgerkerk)Zd. voorm. half elf. ds. J. Beyerman van Utrecht. Groene Kerkje: Zd. voorm. 10 uur, de heer J. Streefland. Pauluskerk: Zd. voorm. 10 uur, ds. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur, ds. A. de Voogd van Delft; Md. voorm. 10 uur, dr. H. J. Honders v. Wassenaar. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. halftien en Ma. voorm. halftien, ds. Geerling. Geref. Kerk: Zo. voorm. halftien en nam. halfdrie en Ma. voorm. halftien, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Zo. voorm. 10 uur, ds. Meyer. RÜnzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Zd. vjn. half tien. ds. H. v. Dijk; Md. voorm. half tien, ds. C. A. v. Harten van Zevenhoven. Chr. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst; Md. nam. 3 uur. ds. Kleisen van Boskoop. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Zo. voorm. halftien, ds. Scheers van Alphen; nam. 5 uur. ds. Stehouwer van Alphen; Ma. voorm. 10 uur, ds. Th. G. Tonnon van Vlaardingen. Kerkzaal: Zo. voorm. halftien. ds. P. Pras van Katwfjk-aan-Zee; nam. 5 uur, ds. J. J. Kloots van Maassluis. Geref. Kerk «Rapenburg): Zo. voorm. half tien. ds. Broekstra; nam. 6 uur, ds. Van der Loo; Ma. voorm. 10 uur. ds. Krabbé van Hil legom. Geref. Kerk Voorhouterweg)Zd. voorm. half tien, ds. v. d. Loo: n.m. 6 u.. ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. 5 uur en Md. voorm. half tien. «is. H. Jansen van Den Haag. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur, ds. Krijkamp; nam. 5 uur (jeugddienst) ds. De Boer van ScheveningenMd. voorm. 10 uur. de heer Lambour, cand. te Katwijk. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. 5 uur en Md. voorm. half tien. ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. De Bruijne. Ned. Prot. Bond: Zd. voorm. half elf, ds. P. Eldering van Oegstgeest. Gemeente Gods: Zd. voorm. 10 uur. dienst. Ter Aar Ned. Herv. Kerk Zd. voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien. ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien. ds. Speel man van Nieuwveen; nam. half zeven en Md. voorm. half tien. ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur. ds. Steenbeek; nam. half zeven, ds. Warmoltz van Katwijk a. d. Rijn: Md. voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens van Voorschoten. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur en Md. voorm. 10 uur. ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Fortgens; Md. voorm. 10 uur ds. J. Steenbeek van Valkenburg. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 en nam. 5 uur. de heer S. J. Greidanus. sand.; Md. geen dienst. Geref. Gem. (Ambachtshuls): Zd. nam. 5 u.. leesdlenst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymn. zaal. Raadhuis): Zd. nam. 7 uur, ds. R. H. Oldeman van Santpoort. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur, de heer L. van Herk van Gouderak; nam. 6 uur. ds. v. d. Graaf van Schoonhoven; Md. voorm. 10 uur, de heer De Pater van Haastrecht. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 eri nam. 6 uur en Md. voorm. 10 uur. ds. Smidf. Oud-Geref. Gem.: Zd. voorm. half tien en nam. 6 uur en Md. voorm. half tien. ds. v. d. Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 uur, ds. de Bel; nam. 6 uur. ds. J. Steen beek van Valkenburg: Md. voorm. 10 uur. ds. N. Cupedo van Noordwijk a. Zee. Wassenaar Dorpskerk: Zd. voorm. 10,05 u. dr. Honders: nam. half zes, ds. ten Kate; Md. voorm. 10.05 u., ds. W. W. Siddré van Noord wijk-Binnen. Kievietkerk: Zd. voorm. 10,05 u., ds. ten Kate; Md. voorm. 10,05 u., ds. T. J. Jansen Schoon hoven van Oegstgeest. Ned. Prot. Bond: Zd. voorm. 10,35 uur, dr. J. C. A. Fetter van Den Haag. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm, half tien, d$. Doornebal. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien én nSm half zeven en Md. v.m. half tien, ds. Dronkert'. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm half tien (Bed. H.D.), ds. van Harten; Md' voorm. half tien, ds. H. van Dijk van Rijn- zaterwoude. Geref. Kerk: Zd. voorm. half tien. leesdienst- nam. half zeven en Md. voorm. half tien, ds' W. van Dijk. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm 10 uur en nam. half zeven. dr. Woldendorp' Md. voorm. 10 uur ds. Stlgter van Berkel. Geref. Kerk: Zd. voorm. 10 uur en nam half zeven en Md. voorm. 10 uur, ds. Versluys' Geref. Gem.: Zd. voorm. half tien en nam' half zeven, leesdlenst. Ver. tot Verbreiding der Ger. Waarheid: Zd voorm. half tien en nam. half zeven en Md! voorm. halft ien, de heer van der Hoeven van Molenaarsgraaf. Ver. van Vrijz. Hervormden: Zd. nam. half zeven. ds. J. A. Mulder van Lise; Md. g. dienst. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Zd. voorm. 10 u.. ds. Eijkman; Md. voorm. 10 uur dé heer Groenendijk van Boskoop. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: Zd. v.m half tien. leesdienst; nam. half zeven, ds Bieshaar van Benthuizen; Md. voorm. half tien. dr. Jacobs van Boskoop. Geref Kerk: Zd. voorm. half tien en nam half zeven en Md. voorm. half tien. ds. Zwaan! Rem. Geref. Gem.: Zd. voorm. kwart voor tien, mej. ds. Günther; Md. geen dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Bunnlk L. Knier te Vianen; te Charlols <vac. O. J. Koolhaas) H. Schroten te Suawoude. Aangenomen: naar Neerlangbroek H. Taisma te Kamperveen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Harlingen: N. Brand&ma te Wil- dervank en L. Holtrigter te Woerden. Mondelinge proza of poëzie. Candidaten voor het eindexamen aan liet gymnasium en voor het Staatsexamen zullen met Ingang van het volgende Jaar cok aan een mondeling examen ln de Ne- Qcrlandsche taal worden onderworpen. De elsch hiervoor ls als volgt omschreven: Het op Juiste wijze voorlezen en verkla ren van een na 1600 ln niet te gemakke lijk Nederlandsch geschreven stuk proza of poèzle. De duur van dit examen-onder deel is bepaald op 20 minuten voorafge- gaaan door 15 minuten Inzage van het te verklaren stuk. In de dezer dagen verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake de Onderwijsbegrooting heeft minis ter Slotemaker dc Bruine, ten bewijze dat het onderwijs in het Nederlandsch zijn aandacht heeft, verwezen naar een Ko ninklijk Besluit van 28 Maart 1938 waar door wijziging is gebracht ln het eindexa men van het gymnasium en in het Staats examen. Thans is bedoeld Kon. Besluit in het Staatsblad verschenen, en hieruit blijkt dat de candidaten, behalve het te maken opstel bij het schriftelijk gedeelte van het examen, voor de Nederlandsche taal, ook aan een mondeling examen zullen worden onderworpen, waarvan de eischen hierbo ven worden vermeld. GEBOREN: Janny Jacqueline, d. van J. Muusse en J. Mulder; Jacques Lambertust z. van I. L. de Groot en P. J. Oskam; Maria. d. van M. J. van Tol en O. M. Verschuren; Agatha Wilhelmina, d. van D. Heijmans en P. Gerritsen. ONDERTROUWD: B. Dool. Jm. 29 Jaar en M. C. de Jongh, jd, 22 jaar; H. G. P. Plasmeijer, jm. 30 Jtar én H. Hakkaart, jd. 30 Jaar. OVERLEDEN: C. M. van Wijk, ongeh. vrouw, 65 jaar; A, van Haarlem, wedn., 76 Jaar. INDISCHE LIEDEREN BIJ DE INDIANEN Naar aanleiding van onderzoekingen in den laatsten tijd kan men met tamelijk groote zekerheid aannemen, dat de India nen uit Indlë over China of Japan tot de Berlngstraat en van daar uit naar Ame rika zijn getrokken. Voor deze iels zullen ze vermoedelijk vele eeuwen hebben noo- dlg gehad. Men gelooft thans weer een be vestiging van deze opvatting te hebben ge vonden. Miss Francis Densmore wijdde zich aan een diepgaande studie van In- diaansche krijgszangen. Het viel haar op, dat de Pueblo-Indianen zeer bedreven wa len ln de techniek om de klank van hun Lederen zoo te veranderen, dat de opwin dende en bemoedigende uitwerking ervan wezenlijk nog wordt verhoogd Dezelfde soort zang vindt men echter ook ln Japan. Verder ls het bekend, dat deze methode van het zingen van krijgsliederen een bij zonderheid was der bewoners van Indlë. welke ongeveer ln de zevende eeuw na Christus door Chineesche priesters werd geleerd, die deze manier van zingen over- biachten naar hun geboorteland. De Ja panners leerden haar weer van de Chinee- zen. Nu zou het wel zeer merkwaardig zijn, dat Juist de Indianen in Amerika een ge meenzame eigenschap blijken te bezitten met Indische en Oost-Azlatlsche volkeren, wanneer men niet de boven-vermelde theorie van den grooten trek der Indiërs wilde aannemen. Bovendien vond Miss Densmore bij andere Indianenstammen gezangen, zooals men ze alleen nog bij de Russen hoort. Ook hier zal wel een samen hang bestaan In ieder geval ls het lang niet onwaarschijnlijk, dat de trekkende Zuid- en Oost-Aziaten zich ook met de Noord-Aziaten hebben vermengd. 25

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 18