ROODE STER BINNENLAND In het duikerpak verdronken LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 April 1938 Viert allen mee het Feest van de Roode Ster! VRAGENRUBRIEK Luchtslang raakte onklaar TABAK Afleiding voor werkloozen. Een proef te Breda. Te Breda zal een proel genomen worden om de werkloozen bezig te houden. Men zal op bepaalde dagen gelegenheid krijgen in volkstuintjes te werken of cursussen in werkplaatsen te volgen. Verder zullen er tooneel- en muziekgroepen gevormd wor den, wil men een openlucht-theater laten aanleggen en een voetbal-competitie in stellen. De minister van Sociale Zaken heeft zijn medewerking toegezegd Het stempelen op de dagen, dat de werkloo zen aldus bezig zijn, zal vervallen. wederinstelling der zoutconventie? Dr. C. J. Vinkesteyn overleden Op bijna 79-jarigen leeftijd is gister avond te 's-Gravenhage overleden dr. C. J. Vinkesteyn, oud-inspecteur der gymnasia. Dr. Vinkesteyn werd op 7 Mei 1859 te Delft geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en vervolgens het Erasmiaansch gymnasium te Rotterdam, waarna hij als student aan de rijks-universiteit te Leiden werd ingeschreven. Op 15 Juni 1886 pro moveerde hij aldaar tot doctor in de klas sieke talen. Was hij reeds in 1883 aangesteld als docent aan het gymnasium te Delft, in 1890 werd hij leeraar aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam en vijf jaar la ter rector van het gymnasium te Schie dam. Deze functie bleef hij vervullen, tot dat hij in 1908 benoemd werd tot inspec teur bij het gymnasiaal onderwijs. Dr. Vinkesteyn aanvaardde zijn benoeming in zeer moeilijken tijd, daar door velen ge wanhoopt werd aan de toekomst van het gymnasium-onderwijs, doch de nieuwe in specteur wist door te zetten en in 1919 smaakte hij de voldoening, dat een nieuw leerplan voor het gymnasium werd inge voerd. waardoor een groot aantal nieuwe scholen werd opgericht en het aantal leerlingen steeds toenam. In September 1923 vierde dr. Vinkesteyn zijn 40-jarig jubileum als docent. Bij die gelegenheid werd hij in het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag gehuldigd. In het gedenkboek van het genootschap van leeraren aan Ned. gymnasia, hetwelk verleden jaar verscheen, heeft dr. Vin kesteyn een voorwoord geschreven. Van diverse organisaties maakte dr. Vinkesteyn deel uit o.a. van de Leidsche Mij. voor Letterkunde, het Utrechtsch Provinciaal Genootschap en het Zeeuwsch Genoot- sciiap. Met ingang van 1 September 1931 is aan dr Vinkesteyn op zijn verzoek eerval ont slag verleend als inspecteur der gymna sia. De regeering erkende de verdiensten van dezen inspecteur, die zijn sporen op gymnasiaal onderwijs wel heeft verdiend, door hem te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. rooken kinderen? De minister van Binnenland heeft, ten einde aan zijn ambtgenoot van Justitie ge gevens te kunnen verstrekken, om de wcn- schelijkheid te kunnen beoordeelen van het bevorderen der totstandkoming van wet telijke bepalingen in zake het rooken door kinderen, aan Ged. Staten der verschil lende provinciën inlichtingen gevraagd be treffende het bestaan van gemeentelijke verbodsbepalingen en de handhaving daar van in de practijk. boterheffing. Het bedrag van de heffing en de steun- Uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 14 tot 21 April vastgesteld op 50 ct. per K.G. 'onveranderd!. tweede kamer-vergadering. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 26 April a.s. des namiddags te kwart voor twee. immigr atie vreemdelingen in nederland. En de bescherming van Nederlandsche belangen. Op de vragen van den heer Van Vesscm betreffende het onverwijld nemen van doeltreffende maatregelen ter voorkoming van ongewenschte immigratie, heeft mi nister Patijn, mede namens de ministers Goseling en Romme als volgt geantwoord: De berichten, omtrent zulke maatregelen bedoeld, zijn uiteraard der regeering r.iet ontgaan. Mede uit hoofde van de door den heer Van Vessem aangeduide motieven is de regeering er bij voortduring op bedacht toestrooming van vreemdelingen te beper ken. Maatregelen, welke onder de huidige omstandigheden ter bescherming van de Nederlandsche belangen passend en nood zakelijk voorkomen, zijn onverwijld voor bereid en voor zooveel doenlijk reeds ge nomen. vermindering tr actiegroepen bij de spoorwegen. Naar wij vernemen, zal de directie der Ned. Spoorwegen, ingaande 1 September a.s. de tractiegroepen Amersfoort en Gro ningen vereenigen tot één fractiegroep en deze vestigen te Zwolle. Het gevolg van dezen maa .egel zal zijn. dat de tractie- bureaux te Amersfoort en Groningen op geheven zullen worden en dat het aantal tract-ie-groepen, dat thans vijf bedraagt zial worden teruggebracht tot drie. Een en ander zal ook een massa-overplaatsing ten gevolge hebben. Een bericht en een tegenspraak. Naar het Nederlandsche weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, is in zake het weer in leven roepen der zoutconven- tie een oplossing ontstaan, die algemeen zal bevredigen. De Koninklijke Nederland sche Zoutindustrie heeft destijds de con ventie opgezegd, omdat zij in staat is in de zoutbehoefte van geheel ons land. ge schat op 170 000 ton, te voorzien en er daarom niet mee accoord wilde gaan, dat enkele zieders hun grondstoffen uit Duitschland betrokken. Bij de besprekingen met betrekking tot wederinstelling der zoutconventie, stuurt men thans in de richting, dat deze grond stoffen in de toekomst niet meer door Duitschland. maar door Boekelo worden geleverd, zoodat indirect de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie gelegenheid krijgt op volle capaciteit te gaan werken. Het loopende handelsverdrag met Duitsch land staat een dergelijke oplossing niet in den weg, want in tegenstelling met vroe gere verdragen wordt daarin het artikel zout thans niet meer genoemd. De directie der Leidsche Zoutkeet N.V. deelt ons naar aanleiding van het boven staande mede, dat dit bericht geheel en al in strijd is met de waarheid en dat zelfs het tegenovergestelde het geval is. herhalingsoefeningen 1938. een nieuwe onderzeeboot voor onze marine. Het departement van defensie heeft aan de scheepswerf Wilton-Fijenoord opdracht gegeven tot het bouwen van een onderzee boot. waarvan de aflevering in 1940 zal geschieden. handel in schoenen en leer. Voor zeemiliciens die naar de landmacht overgingen. Onder de dienstplichtigen van de lichtin gen 1927 en 1928, die in 1938 voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst moe ten komen, bevinden zich personen, die hun eerste oefening hebben volbracht bij de Zeemacht en die zijn overgeplaatst bij de Landmacht, In het algemeen hebben deze personen als zeemilicien, hetzij bij de Zeemacht, het zij bij de Landmacht, reeds herhalings oefeningen vervuld en wel voor den tijd van 34 dagen. Daar, ingevolge het bepaalde in artikel 31, eerste lid. van de dienstplichtwet, de duur der herhalingsoefeningen ten hoogste 40 dagen bedraagt, behoort een dienst pliohtige- afkomstig van de Zeemacht, op den dag. waarop hij in totaal 40 dagen in werkelijken dienst is geweest voor herha lingsoefeningen, in het genot van groot verlof te worden gesteld. Mocht hij indertijd als zeemilicien vrij stelling voor herhalingsoefeningen hebben genoten, dan wordt hij voor de berekening van dit totaal beschouwd, alsof hij 34 dagen voor herhalingsoefeningen in werke lijken dienst ware geweest, aldus is door den Minister van Defensie besloten. Verbindendverklaring van leverings- en betalingscondities. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van Economische Zaken in antwoord op het desbetreffende verzoek van de ..Federatie van Nederlandsche schoenfabrikanten"' medegedeeld, dat hij in beginsel bereid ls, het door deze fede ratie genomen „bindend besluit inzake leverings- en betalingscondities bij levering van schoenen" met aangehechte „leve rings- en betalingscondities voor den Ne derlandschen schoenhandel" algemeen ver bindend te verklaren. Eenzelfde bereidverklaring heeft de mi nister van Economische Zaken doen toekomen aan de „Federatie van vereenl- gingen van Nederlandsche lederfabrikan ten" en de „Vereeniging van lederimpor teurs" in antwoord op het verzoek dezer organisaties een door haar genomen bindend besluit inzake „leverings- en beta lingsvoorwaarden voor leder" algemeen verbindend te verklaren. opening van de nieuwe K. r. o.-studio. De nieuwe KRO.-studio te Hilversum zal op Dinsdag 10 Mei as. officieel in ge bruik worden genomen. de bloemententoonstelling te BOSKOOP. Bezoek van Minister Mr. M. P. L. Steenberghe. Gisteren werd de bloemententoonstelling te Boskoop bezocht door den minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steen berghe, alsmede door den Engelschen ge zant. De hooge bezoekers werden door het ten- toonstellingsbestuur rondgeleid. Na afloop spraken zij hun waardeering uit over den schitterenden aanleg en de enorme bloe menpracht. Het tentoonstellingsbezoek was gisteren, niettegenstaande het koude weer, zeer goed. verspreide berichten. Zooals gemeld, hebben de drie samen werkende Metaalbewerkersbonden een ul timatum gesteld aan de directie der ledi kanten- en matrassenfabriek „Eversleep", te Almelo, waar de circa 35 arbeiders on tevreden waren over de arbeidsvoorwaar den. Geëischt. werd een loonsverhooging van vijf cent per uur en een volle week vacantie en bij niet-inwilliging zou er Vrijdag 15 April gestaakt worden. Donderdagavond is echter na een con ferentie met de directie door de arbeiders unaniem een bemiddelingsvoorstel aan vaard. dat inhoudt een verhooging der loonen van 40 cent en daarboven met vier cent en de loonen beneden 40 cent met drie cent per uur, terwijl tevens een va cantie van drie dagen zal worden gege ven. Het conflict is door deze oplossing voorkomen. UIT NED. OOST-INDIË EEN NASLEEP VAN DE ZAAK „VAN DER WIJCK". BATAVIA, 16 April. (Aneta-A.N.P.). Het hoofdparket verzocht den vice-president van den raad van justitie rechtsingang te vorderen tegen den heer H„ eersten stuur man van de „Van der Wijek", tijdens den ramp, welke dit schip overkwam. rechtsingang tegen ir. van der l.aaken. BATAVIA, 16 April. Aneta-A.N.P.)Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, dat het hoogge rechtshof rechtsingang zou hebben ver leend tegen den vroegërën leider van de NSB. in Ned.-Indië, ir. Van der Laaken. Zooals bekend heeft ir. Van der Laaken, destijds in een rede tfltdrukkingen gebe zigd. welke gericht waren, naar men meende, tegen het gezag in Nederland, naar aanleiding waarvan hij als leider der N(8':B in Ned.-Indie door de Nederland sche leiding is ontslagen. X. Y. Z. De kosten kunnen geheel of ge deeltelijk worden verhaald op den verpleegde, diens echtgenoote of diens ouders, schoonouders of kinderen. J. de V. te L. Waarschijnlijk hebt u in dertijd voor de eerste week niet betaald. In dat geval moet natuurlijk voor de laatste week thans wel betaald worden. P. v. H. te K. Zoolang u kunt en wilt blij ven wonen, gaat de huur door en moet dus huurbetaling plaats hebben. F. M. te L. Uw moeder kan geen aanspraak maken op ouderdomsrente. J. v. E. te L. Hoe lang het zal kimnen duren, voordat aan de vereischte formaliteiten in het door u beschreven geval ls voldaan, is niet te bepalen. Het beste is, dat u zoo nu en dan bij den burgerlijken stand informeert naar het verdere verloop. C. Sperling bij bergingswerk Westerschelde omgekomen. in het kanaal groningen-ijsselmeer. De uitmonding tc Lemmer. D' minister vun waterstaat heeft aan Gedeputeerde Siaten van Friesland be richt. dat hij heeft beslist, dat Lemmer het eindpunt zal zijn van den vaarweg StroobosIJsselmeer. Op de Westerschelde is eergisteren een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor een lid van de bekende duikersfamilie Sperling, de 32-jarige duiker c. Sper ling uit Maassluis, tijdens bergings werk in de Westerschelde om het le ven is gekomen. Sperling was in dienst van v. d. Tak's bergingsbedrijf te Rotterdam, welke firma belast v/as met de opruiming van het in den nacht van 28 op 29 December 1937 op de Westerschelde vergane Joego-Slavische stoomschip „Srdj". Van het werkschip der bergingsonder neming is Sperling eerglstermiddag om streeks drie uur afgedaald om zijn werk te verrichten aan het ruim elf meter on der het wateroppervlak liggende wrak. Korten tijd later gaf hij nog seinen, tot dat op een gegeven oogenblik de opvaren den van het werkschip tot hun grooten schrik bemerkten, dat de lijn, waarmede de duiker met het werkschip verbonden was en waarmee hij kon worden opgehaald en met behulp waarvan signalen worden gegeven, ergens onder water vastzat, even- al.. de luchtslang, waarmee van het werk schip af lucht in de duikerkap wordt ge- pomt. Aangezien hc-t afdalen in het water van de Westerschelde slechts mogelijk is als er door het keerende getij stil water is, en er op het moment, toen men tot de noodlottige ontdekking kwam reeds weer een sterke stroom stond, was het onmo gelijk een anderen duiker te doen afdalen om Sperling te helpen. Pas des avonds tegen half tien, toen het tij dit weer toeliet, kon een andere duiker naar beneden gaan. Het bleek dat lijn en luchtslang onklaar waren geraakt, doordat zij aan het wrak van het Joegoslavische schip waren blijven vastzitten. Sperling had blijkbaar onder water gemerkt, dat de luchtslang ergens vastzat en heeft waarschijnlijk in de veronderstelling verkeerd, dat dit met de lijn niet het geval was. Hij heeft althans om zich te bevrijden, de lucht slang met het mes, dat elke duiker bij de hand heeft, doorgesneden, vermoe delijk in de hoop, dat men hem dan snel naar boven kon trekken. Hij heeft echter niet geweten, dat ook de lijn vastzat, zoodat zijn signalen boven niet gemerkt werden en men daar onwe tend was van het drama, dat zich elf meter onder den waterspiegel afspeel de. Door den doorgesneden luchtslang is het water in de duikerkap van I Sperling gedrongen en deze is in zijn duikercostuum verdronken. Toen tégen half tien het lijk aan boord van het werkschip was gebracht, heeft men koers gezet naar Hansweert, vanwaar het naar Rotterdam is overgebracht en ter beschikking van de familie is gesteld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Het is de eerste keer, dat bij de duikers- familie Sperling een duiker op deze wijze om het leven kwam. 9634 Overal is reeds het leest van de Roode Ster in vollen gang! Omdat er nu ook Roode Ster Tabak No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons gekomen is. Dat ls nog nóóit geweest: zoo'n zeldzaam rookersfeest I Let wèlde echte Nlemelj er's Roode Ster Tabak! Het karakteristieke „Roode Ster aroma" is onverminderd gehandhaafd, óók bij de nieuwe No. 6 en No. 10. NIEMEIJER'S Dus voortaan 6, 10 en 13 ct per half ons ,De Sfer op hei pak garantie voor rijpe iabak!" (Ingez. Med.) kon. nederl. grofsmederij te leiden. Netto winst f. 9084. Op de balans per 31 December 1937 van de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden komen de volgende posten voor: Actief: onuitgegeven aandeelen f. 490.000, gebouwen f. 437.981. werktuigen f. 214.015 ketels en stoomwerktuigen f. 2755. vaartui gen f. 487. gereedschappen f. 18.140, model len f. 1717, terreinen f. 37.540, effecten res. fonds f. 248.774. effectenrekening f. 32.188, assurantiën f. 562, dubieuze debiteuren f. 5691, res. fonds Rislcobank en Coöp. ver. Centr. Beh. f. 16.878, invaliditeitsverzeke ring f. 270. omzetbelasting f. 1229, bank f. 8368, post-, chèque- en girodienst f. 9014, kassa f. 12.372, Inventaris en werken onder handen f. 455.553, div. debiteuren f. 302.025. Passief: kapitaal f. 1.000.000, leening 300 mille f90.000. leening 500 mille f. 400.000, reservefonds f. 287.382, verschenen coupons f. 196, uitgelote obligaties f. 1000, onverdeeld en onafgehaald dividend f. 182, reserve be langen personeel f8210, intrestrekening f. 5900, reserve dub. debiteuren f. 5691, ongevallenverzekering f. 2907, Nederland sche Bank f. 70.928, diverse crediteuren f. 414.083. netto winst f. 9084. De verlies- en winstrekening vermeldt per 31 December JJ.:: Debet: intrestrekening f. 26.339; afschrij vingen f. 78.886. verzekeringen f. 19.337, netto winst f. 9084. Credit: fabricagerekening bruto winst f. 132.959, afschr. dub. deb. voor te veel ge reserveerd f.117, ongevallenverz. voor te veel gereserveerd f. 571, totaal f. 133.648. JAARVERSLAG N.V. MAATSCHAPPIJ VOOR INDUSTRIE-FINANCIERING. In de dezer dagen te Den Haag gehouden jaarlijkse he algemeene vergadering van de N.V. Mij. voor Industrie-financiering werd het jaarverslag over 1937 met daarbij behoorende balans en verlies- en winstrekening goedge keurd. In dit jaarverslag wordt o.m. medegedeeld, dat in 1937 van de 168 aanvragen in 30 gevallen een toezegging kon worden gedaan tot een totaal bedrag van f. 1.317.500 Van de 19 door het Werkfonds sinds de op richting verleende of toegezegde credieten ad f. 2.555.100 stonden op 1 Jan. 1937 nog 33 cre dieten uit tot een bedrag van f. 2.242.500. Hier van werden in den loop van 1937 4 credieten geheel afgelost tot een bedrag van f. 1.720.000. Verder werd een door den staat gegarandeerd crediet ad f. 250.000 van een andere bank instelling door de vennootschap met staats garantie overgenomen. Het totaal der met staatsgarantie uitstaande credieten bedroeg op 31 December 1937 du» f. 721.000. De vennootschap heeft ook het beheer over de door het Werkfonds verleende 69 credlet- garantles tot een oorspronkelijk bedrag van I. 2.929.510. Daarvan golden op 1 Jan. 1937 nog 68 tot een bedrag van f. 1.301.417. HERO CONSERVE** Verlies met f. 94.187 gedaald. Aan het jaarverslag over 1937 der N. V. Hero Conserven Breda, ontleenen wij het volgende: Alhoewel zich in het vierde kwartaal een teruggang bemerkbaar maakte, en de verkoops prijzen door overproductie nog onvoldoend» zijn, geeft het resultaat een lichte verbetering aan. Deze export vertoont eenlge toeneming. Gedurende de eerste maanden van het loo pend boekjaar zijn de totaalomzetten, niet tegenstaande den zachten winter, bevredigend. Volgens de winst- en verliesrekening bedraagt de winst per 31 Dec. 1938, na aftrek van alle onkosten, echter vóór afschrijvingen f. 171.310 <84.612). Wij stellen volgende afschrijvingen voor: op gebouwen f. 22.292 <22.626); machines en installaties f. 49.860 <50.966); pand filiaal Amsterdam f.(2786); vervoermiddelen f. 4.970 <7.758); meubilair f. <475), waarna een netto-winst overblijft van f. 94.187 welke wij voorstellen in mindering te brengen van het verlies-saldo uit voorgaande jaren, waardoor dit tot f. 558.361 (652.549) terugge bracht wordt. Ik kom niet om uw leven, maar om uw geld!" ,.U bent al net als de anderen, hu-hu-hu, gaat uw gang!" 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10