STADSNIEUWS No. 23942 Ontzettende familiedrama's te Lochem en Nieuwenhagen 79iie Jaargang WOENSDAG 13 APRIL 1938 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Voor 4 R.I. te Weert Daladier heeft succes Acht dooden en één gewonde Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 rts."per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden ■van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.33 j>er week ..t;/,1:. f. 0.13 Franco per post f. 2:3S per 3 maanden -f. portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndjï! Vrijdag 15 dezer. Goeden Vrijdag, en Maandag 18 dezer. Tweeden Paaschdag, zal ons Blad niet ver schijnen en zullen onze Bureaux gesloten zijn. DE DIRECTIE. Ned. Ver. tot bevordering van den arbeid voor onvol waardige arbeidskrachten. Oprichting van de afd. Leiden. Gistermiddag is in de receptiekamer van de Stadsgehoorzaal een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling van boven genoemde vereenlging. Uitgenoodigd waren de verschillende vereenigingen van werk gevers, werknemers, middenstanders, be sturen van organisaties werkend op sociaal terrein, alsmede hoofden van instellingen wier arbeid ten nauwste betrokken is bij datgene wat door A. V. O. wordt nage streefd. In zijn openingswoord deelde de wet houder van Sociale Zaken, de heer J. J. van Stralen mede. dat het vraagstuk van de zorg en de nazorg voor onvolwaardige arbeidskrachten in deze gemeente reeds enkele malen aan de orde is geweest. Een in 1932 door den Armenraad ingestelde commissie ter bestudeering van genoemd vraagstuk heeft haar arbeid moeten neer leggen tengevolge van moeilijkheden, wel ke nauw verband hielden met de Ingetre den economische crisis. Nadien is het vraagstuk der nüet-volwaardigen bilijvlen lusten. Spreker betreurde het, dat te Lei den, ln tegenstelling tot vele andere plaat sen, nog zoo weinig is en wordt gedaan om het lot onzer ongelukkige medeburgers, die wegens geestelijke of lichamelijke gebre ken tot de uitgestootenen behooren, te ver zachten Gelukkig komt het vraagstuk van de arbeidszorg voor onvolwaardigen meer in het teeken van de belangstelling staan en in verband hiermede kan gewezen wor den op de werkinrichting voor blinden, welke een jaar geleden, onder beheer eener gemeentelijke commissie, is opge richt. Het is echter van eroot en dringend belang de arbeidszorg ook uit te strekken tot andere groepen van onvolwaardigen, eenerzijds om humanitaire en sociale re denen, anderzijds omdat daarmede een practisch, n.l. een financieel belang voor de gemeenschap wordt bereikt. Van een groot aantal arbeidskrachten, waarvan hier sprake is, is het bekend dat zij bepaalde werkzaamheden voor lOO'/o kunnen ver richten. zoodat er geen enkele reden Is om hen bij volwaardlgen achteT te stellen. Om echter een plaats in het bedrijfsleven te kunnen machtig worden, hebben zij de hulp en voorlichting noodig van een or gaan, dat daarbij zijn bemiddeling ver leent. Om dit vraagstuk in het algemeen onder het oog te kunnen zien, hebben B. en W. gemeend de medewerking te moeten Inroepen van A. V. O. en haar verzocht stappen te doen om te Leiden te komen tot de oprichting van een afdeeling barer ver- eeniging, waardoor de samenwerking tus- schen overheid en belangstellende parti culieren en vereenigingen op uitnemende wijze zou worden bevorderd. Inzonderheid wordt hierbij een beroep gedaan op de werkgevers, vooral die uit de grootere be drijven, die hun daadwerkelijke medewer king kunnen toonen door een of meer on volwaardigen in hun bedrijf een plaats te geven. Spreker zal het van harte toejui chen Indien ln principe besloten kan wor den tot oprichting eener plaatselijke af deeling van A V. O. Vervolgens hield de heer Detiger, secr- nenningm. der landeliike vereeniging een inleiding over het doel en de werkwijze dezer instelling. Volgens spreker gaat het hier niet om een sociale bevlieging, maar om een gezonde kwestie, n.l. een volkomen matschappelijke gelijkstelling voor de on volwaardigen. Daarnaast moet het groote wraaest.nk van den arbeid zelf worden op- c°lost. Het gaat er niet om de onvolwaar digen aan het werk te krijgen, ten koste van vohvaardigen. doch het wegnemen van een vooroordeel, waardoor onvolwaardigen a Driori van eiken arbeid worden uitge sloten. Op dit terrein heeft A. V. O., welke vereeniging in 1927 werd opgericht, al heel wat kunnen bereiken: begonnen met Ph<- lips. zijn thans vele bedrijven er toe over gegaan onvolwaardige arbeidskrachten te plaatsen. Voor het bereiken van meerdere resultaten zijn steunpunten noodig. plaat selijke afdeelingen. en een van de belang rijkste zaken daarbij is de oortchting van een consultatiebureau en uiteindelijk de oprichting van een werkplaats, zooals voor de blinden reeds heeft plaats gehad. Dit alles kan echter niet uitsluitend van de Overheid uitgaan. De maatschappij moet relt dit vraagstuk oplossen met behulp van de overheid. Spreker is er voor om in beginsel de af- oeeiing Leiden thans op te richten. Nadat fenige vraEen waren gesteld en door en heer Detiger beantwoord, werd be sloten tot oprichting van een afdeeling. Waar verschillende aanwezigen geen machtiging bleken te hebben om de door hen vertegenwoordigde vereeniging te la ten toetreden, zal hiervan aan den wet houder van Sociale Zaken bericht worden gegeven. De heer van Stralen dankte ten slotte voor de belangstelling en toegezegde medewerking en deelde mede, dat om streeks half Mei een groote vergadering belegd zal worden, waarop de A. V. O- film zal worden vertoond Voorloopig se cretaris is de heer Th. W. Zouteriks, Jan van Houtkade 27, alhier. LEGER DES HEILS. (Stichter: W. Booth). Men schrijft ons: Kommandant J. Al- lister Smith zal as. Dinsdag in onze stad een samenkomst van het Leger des Heils leiden. Deze kommandant is een Schot van ge boorte en werd in 1891 met 4 andere jonge mannen door den stichter William Booth naax Zoeloeland, in Zuid-Afrlka, gezonden, om daar het werk van het Leger des Heils te beginnen. Zij bezaten weinig geld, maar door de Zuid-Afrikaansche regeering werd hun 10 acres grond gegeven, waarop zij met eigen handen hun eersten zendingspost bouwden. De volgende 30 jaren doorkruiste kom mandant Smith Zoeloeland, te voet, te paard, en per ossenwagen; trachtende overal het vertrouwen der inboorlingen te winnen en hen het eenvoudige Evangelie te onderwijzen. Dit had tot gevolg, dat hij zijn opvolger meer dan 10.000 geuniformde Zoeloe-Heilssoldaten kon toonen, die uit het ruwe heidendom voor Christus waren gewonnen. Ook bestonden over het geheele land nederzettingen, waar medische en andere hulp werd verstrekt. Hij begon ook het Legerwerk in Kenia, een Engelsche kolonie in Afrika, terwijl hij ook nog eenige jaren gouverneur was van de Landkolonie te Hadleigh, Engeland, waar door zijn sympathieke persoonlijkheid en leiding een groot aantal jongens werd opgeleid tot landbouwer en vele uit het evenwicht geraakte mannen weer materieel en gees telijk op de been geholpen werden. De kommandant heeft wegens het berei ken van de daarvoor vastgestelde leef tijdsgrens, den actieven dienst verlaten, maar besteedt zijn tijd nog steeds in het leiden van bijzondere bijeenkomsten in Engeland en daarbuiten. Nu bezoekt hij Nederland van 224 April en zoo staat Leiden op het programma voor Dinsdag a.s„ waar hij ln de Legerzaal aan de Hooigracht een belangrijke samenkomst zal leiden. De eerste verantwoording. Wij ontvingen de eerste giften ten behoe ve van de inrichting eener algemeene can- tine te Weert, n.l. L. D. f. 10.mevr. A. S. f. 2.50; mevr. M. S. f.1; mevr. A. C. P. f2.50; J. H. f.1; T. N. f. 0.50; M. H. f. 0.50; J. N. f.0.50; J. P. f.10. De aandacht zij er hier nogmaals op ge vestigd, dat het hier betreft de inrichting van een algemeene recreatiezaal voor onder officieren en soldaten, ongeacht hun gods dienstige of politieke richting, in een plaats, waar de ontspanningsmogelijkheden verder zéér beperkt zijn. Bijdragen kunnen worden gestort op onze girorekening Nr. 57055 onder vermelding „Voor 4 R. L te Weert" en worden ook gaarne aan ons Bureau in ontvangst geno men. Daarnaast zijn ook geschenken in natura hartelijk welkom; gezelschapsspelen een sjoelbak of een radio. Mogen velen het door enkelen gegeven goede voorbeeld volgen! NED. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Jaarvergadering van do afd. Leiden en omstreken. In de gisteravond in het Nutsgebouw „ehouden jaarvergadering der Ned. Ver tot bescherming van dieren, afdeeling Leiden en omstreken werden de jaarver slagen van secretaresse en penni ngme este- resse ongewijzigd goedgekeurd. Aan dat van de secretaresse, mevr. J\ C. van Poelgeest-Brand. ontleenen wij, dat het ledental weliswaar terugliep van 353 tot 345, doch dat de achteruitgang toch vrijwel tot stilstand kwam. Vervolgens wordt uitvoerig stilgestaan bij de verschillende acties ter versterking van de kas en bii de gevoerde propaganda. De stal voor de woonwagenpaarden is eindelijk verbouwd en dichtgemaakt, waartoe de afdeeling voor een bedrag van f. 250 bij droeg. De stal. welker bezit geheel door de af deeling was bekostigd, is nu aan de ge meente overgedragen, waartegenover het bestuur de toezegging kreeg, dat het het Het kabinet Daladier heeft in de F ranse he Kamer een eenvoudig votum van ver trouwen gekregen met 5765 stemmen, waarna de Kamer met 50812 st. de financieele wetten aanvaardde. iMen zie het 3e Blad). belang der paarden in den stal zal kun nen blijven behartigen en dat de stal- ruimte gratis voor de paarden beschikbaar zal blijven. De samenwerking met de politie in Lei den en elders valt zeer te roemen De polikliniek in het marktgebouwtje Dinsdag en Vrijdag van 7 tot 9 uur bleef onder de leiding van de heeren Comman deur en van Zijverden functionneeren. door particulieren steoin. buiten bezwaar van de kas. Het verslag eindigt met den wensch dat, geholpen door de kansen, die het geheel gereorganiseerde maandblad geeft en met krachtigen steun van de naaste vrienden, de afdeeling weer omhoog zal kunnen worden gebracht. Het begin van 1938 houdt beloften in van groeiende sympathie en activiteit. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heer en mevr. van Poel geest werden bij acclamatie herkozen. Na bespreking van eenige voorstellens voor de te Enschedé te houden algemeene verga dering. werd nog besloten om eind Septem ber hier ter stede wederom een bazaar te organiseeren. Hierna volgden rondvraag en sluiting. UITVOERING IN „ENDEGEEST". In de centrale ontspanningszaal van En degeest is gisteravond een uitvoering gege ven door de gymnasrtiekvereeniging „AJL.O." ondér leiding van de broeders Laven en Hoebert. Eenige leden van de gymnastiek- ver. Jahn" verleenden medewerking. Het eerste gedeelte van den avond werd gevuld door een filmvertooning, waarna een 8-tal gymnastieknummers zeer verdienstelijk werd uitgevoerd, waarbij mej. Piekaar aan den vleugel de muzikale begeleiding ver zorgde. Met den geneesheer-directeur woon den ook eenige doctoren de uitvoering bij. Te Lochem. Gisteravond omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in de boerderij van de familie Greutink. gelegen aan den Zutphenscheweg onder de gemeente Lochem. De boerderij brandde ge heel af. Het vreemde was. dat toen de politie en de brandweer bij de boerderij ver schenen. zich niemand van de bewoners van het huis liet zien. Onder leiding van den burgemeester van Lochem, den heer R. van Lutter- velt. werd. toen het vuur gebluscht was. een onderzoek in het afgebrande per ceel ingesteld. Men kwam hierbij tot een vreeselljke ontdekking. In de ruïne van de boerderij vond men vijf ver koolde lijken, terwijl bij den hooiberg naast de boerderij het stoffelijk over schot van een zesden persoon werd ontdekt. Onmiddellijk werd het parket te Zutphen gewaarschuwd. Nog in den nacht werd een uitgebreid onderzoek ingesteld Dit onderzoek heeft het vol gende uitgewezen. Zeer waarschijnlijk heeft de 33-jarige zoon G. H. Greutink, wiens lijk buiten de boerderij werd gevonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn vader en moeder, den 65-jarigen G. H. Greutink en de 67-jarige Z. G. Greu tinkPasman, vermoord. Ook het 11- jarig jongetje Kc'hout, een zoontje van een te Lochem wonende weduwe, dat bij de familie Greutink was uitbesteed, is toen zeer waarschijnlijk het slacht offer van den moordenaar geworden. De 33-jarige G. H. G. is Dinsdag middag in Lochem gezien. Men acht het waarschijnlijk, dat hij zich toen heeft begeven naar zijn getrouwde zus ter, de 27-jarige B. J. KuypersGreu tink en haar heeft overgehaald naar de boerderij van haar ouders te komen. Toen de vrouw daar aankwam, is zij door haar broer vermoord. Haar stof felijk overschot werd in de boerderij vlak bij de voordeur gevonden. Omstreeks half zes heeft haar man, de 25-jarige J. J. Kuypers zich even eens naar de boerderij begeven, waar schijnlijk om daar zijn vrouw, die niet thuiskwam, te halen. Ook hii is het slachtoffer geworden van den moorde naar. Het is niet bekend, wat deze laatste daarna heeft gedaan. Eerst doordat de brand werd ontdekt, kwam men ook op het spoor van het misdrijf. De dader heeft zich zelf, nadat hij het huis in brand had gestoken, buiten de boerderij van het leven beroofd. De motieven van den dader zijn niet bekend. Wel weet men, dat hij sinds lang met zijn vader in minder goede verstandhouding leefde. Ook acht men verstandsverbijstering niet uitgesloten. De boerderij wordt door dc politie bewaakt en niemand mag zich voor loopig op het terrein begeven. Te Nieuwenhagen. Hedenmorgen is ook de Limburgsche gemeente Nieuwenhagen opgeschrikt door een bloedig familiedrama, waarbij twee personen om het leven ziin ge komen. terwijl een negenjarige knaap ernstig gewond werd. Een zekere Janssen, die reeds vijf jaar gescheiden van zijn gezin leefde, heeft zich vanmorgen vroeg naar de woning van zijn vrouw begeven en met een revolver zijn vrouw neergeschoten. Nadat hij ook op de twee thuiszijnde kinderen had geschoten, van wie hij er slechts één raakte, nam hij de vlucht, doch richtte later, even buiten het gebied der gemeente Nieuwenhagen, het wapen tegen zichzelf. Janssen stond in het geheele grens gebied rondom Schaesberg bekend als een smokkelaar, die herhaaldelijk met politie, marechaussee en andere grens beambten in aanraking kwam en tal van veroordeelingen wegens smokke larij achter den rug had. Nauwelijks had hij een straf uitgezeten, of hij hield zich opnieuw met den smokkel handel bezig en meestal duurde het niet lang. of hij werd opnieuw gepakt. Vijf jaar geleden verliet hij zijn vrouw en kinderen, met wie hij in on min leefde. Telkens keerde hij echter bii zijn vrouw terug en bii verschillende gelegenheden had hij bedreigingen ge uit tegen haar en tegen de kinderen, drie knapen, waarvan de oudste nau welijks den leeftijd der lagere school was ontgroeid. Vandaag heeft de man aan zijn noodlot tig voornemen uitvoering gegeven. De oudste knaap had de woning reeds verlaten, toen zijn vader vanmorgen het huis binnendrong en een doodelijk schot op de vrouw loste. Een schot op het jongste kind. een jongetje van ruim vijf jaar. miste, doch een schot op het tweede kind. een negenjarigen knaap, trof den jongen in het bovenlichaam. De man vluchtte wreg en schoot zichzelf later neer aan den kant van den weg, die leidt van Nieuwenhagen naar de gemeente Ubach over Worms Toen het lijn van den man gevon den werd en de vreeselyke ontdekking in de woning van d° vrouw werd ge daan. zorgde men in de eerste plaats voor het levensgevaarliik gewonde kind Het knaapje is naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen Marechaussee en rol* tie waren spoedig ter plaat"? om een onderzo? in t° sferen, terwijl later in den ochtend ook ambtenaren van he*- parket te Nieuwenhagen aankwamen. (Men zie voor nadere bijzonderheden pag. van dit Blad). BINNENLAND. Minister Goseling en de gebeurtenissen te Oss; critiek op het ministerieele ant woord in de Kamer. (Binnenland, 3e Blad). De Blauwe Zand-affaire (Rechtzaken, le BI.) In den ouderdom van 65 jaren is te Parijs overleden de beroemde baszanger Sjaljapin. (Kunst, 3 Blad). BUITENLAND. Rond het komende Engelsch-Italiaansche accoord. (Buitenland, 3e Blad). Hevige strijd in Catalonië zonder veel wij ziging in de situatie. (Buitenl, 3e Blad), Gunstiger aspect inzake de Fransche sta kingen. «Buitenland, 3e Blad). Uitspraak in de Patria^ffaire. (Rechtzaken, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Ook morgen zal de weergesteld heid in onze omgeving nog weinig veranderen. TENTOONSTELLING IN „GELOOF, HOOP EN LIEFDE De bevorderingen. In het gebouw „Geloof, Hoop en Liefde" in de Langestraat is gisteravond de ten toonstelling geopend van het werk, dat door de leerlingen van den avondcursus, die in dat gebouw gegeven wordt, in het afgeloopen jaar is vervaardigd. De tentoonstelling is op zeer eenvoudige, doch daarom niet minder smaakvolle wijze ingericht. Het zijn in het bijzonder de reclame- en vakteekeningen. welke de aandacht vragen. Wat op dit gebied ten toongesteld is, ziet er welverzorgd uit en getuigt van groote toewijding en een uit stekende leiding. Verder is houtsnij- en leerwerk uitgestald. In zijn openingswoord wees de leider van den cursus de heer G. H. Dirkzwager er op. dat blijkbaar bij sommige leerlingen de meerling heeft postgevat, dat zij vanzelf sprekend na afloop van den cursus een diploma krijgen ofwel bevorderd worden. Tot hun schade, aldus sprzullen zij ervaren, dat deze veronderstelling abso luut onjuist is. Met een toepasselijk woord reikte de heer Dirkzwager tenslotte de diploma's uit. In de afd handteekenen werden bevor derd van het eerste naar het tweede leer jaar: M Marijt, A. Wendt. K. v. d. Heyden, H. Marks. H. de Jager. S. Crama, H. Ras ser. W. Rasser. C. Harteveld, P. Meyers en J. Wassenaar: L. Rasser. S. Heshusius en Earentse werden voorwaardelijk tot het tweede leerjaar toegelaten. Niet bevor derd 2. Van het tweede naar het derde leerjaar werden bevorderd D. Selier. P. Erades. J. v. d. Reyden en J. Harteveld, terwijl C. Bev voorwaardelijk tot de derde klasse werd toegelaten. Niet bevorderd 2. In de afd. vak- en modelteekenen verwierven J. J. Sloos, J. Smit en A. Vermey het diploma, terwijl P. v. Lienden. A. Broggaar. I. Delfos en A. Hocgenboom ieervolle vermelding) werden bevodrderd: W. Verboog werd voor waardelijk bevorderd. Niet bevorderd 2, ter wijl 3 leerlingen te kort op den cursus waren om te kunnen overgaan. Onze stadgenoot, de heer A Kraaijen- brink. ins ructeur van de zwemgroeo van den Arbeiders-"cr*bcnd afd Leidsn is met ingang van 15 Mei as benoemd tot chef instructeur van het natuurrad .De Waar beek" te Hengelo. De polit'lebrandweer heeft gistermid dag omstreeks halfzes een schoorsteen brandje gebluscht in de Morschstraat.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1