BINNENLAND MOftióotg ff kfeedmq Minister Slotemaker verdedigt zijn beleid 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 12 April 1938 Derde Blad No. 23941 VIM KERK- EN SCHOOLNIEUWS alléén bij KREYMBORG Scherp antwoord aan de Eerste Kamer De overeenkomst in de sigarenindustrie. Verhooging der loonen. Over de Vrijdagavond bereikte voorloo- pige afspraak in het sigairenibedrljf. op grond waarvan de aangekondigde staking ■werd opgeschort vernamen wij. dat de loonen als volgt zullen worden gewijzigd: Voor de sigarenmakers zullen de doorsnee-minimumloonen per week voor sigaren en kleine sigaren f. 20.64 bij normale werkweek worden, voor scnoritas f. 19.20. Voor sorteerders zal het doorsnee minimumloon bij normale werkweek f. 21.60 gaan bedragen. Voor de sigarenmakers en kleine sigarenmakers beteekent dit een loons- verhooging van gemiddeld f. 2.25 tot f. 2.50 per week en voor de sorteerders van gemiddeld ruim f. 3 per week. De loonen der sigarenmakers, werkende aan gewone sigaren zullen als volgt wor den verhoogd: Sigaren in prijs: boven 15 cent van f. 16.00 op f. 16.50 per 1000, van 13. 14 en 15 cent van f. 15.00 op 1.15.75 per 1000. van 11. 12 en 12'/i cent van f. 14.25 op f 15.00 per 1000. van 9 en 10 cent van f. 13.25 op f. 14.25 per 1000. van 7 en 8 cent van f. 12.75 op f. 13.50 per 1000. van 6 cent van i. 11.75 op f. 12.75 per 1000. van 5 cent van f. 11.25 op f. 12.25 per 1000. van 4 cent van f. 1075 op f. 11.50 per 1000, van 3 cent van f. 10.25 op f. 11.00 per 1000. De overeengekomen vacantie blijft op zes dagen bepaald. De hoofdbesturen der werknemers zullen dit voorstel zoo spoedig mogelijk aan de ledenvergaderingen voorleggen. Geen nieuw Centr. Station te Utrecht. Verkregen oplossing wordt aannemelijk geacht. Od de vragen van den heer van der Waerden betreffende de verbouwing van het Centraal Station te Utrecht heeft de minister van waterstaat geantwoord: Aangezien in den door de overeenkomsten van 1920 geschapen toestand indertijd aan de spoorwegmaatschappijen, afgezien van zeer belangrijke werken, een algemeene machtiging is verleend tot uitvoering van werken, is voor de verbouwing van het hoofdgebouw van het centraal spoorweg station te Utrecht, welke verbouwing van niet zoo Ingrijpenden aard is geweest ais uit de vraag zou kunnen worden afgeleid, geen afzonderlijke vergunning van den minister gevraagd. De bouwkosten van een geheel nieuw hoofdgebouw zouden zeker het dubbele van die der verbouwing hebben bedragen Voor de verbouwing met behoud van de boven verdieping heeft het bestuur der gemeente Utrecht, welke in de eerste plaats bij het maken van een aesthetisch geheel belang heeft, de veretschte bouwverguninlne ver leend. Ofschoon uit den aard der zaak het bouwen van een nieuw hoofdgebouw de beste oplossing zou zijn geweest, moest daarvan met het oog op de kosten worden afgezien. De verkregen oplossing wordt aannemelijk geacht. In verband waarmede uitvoering van een kostbare verbouwing bezwaarlijk kan worden bevorderd Voor het Weerbaarheidsgeschenk. VERANTWOORDING VAN DE VRIJWILLIGE BIJDRAGEN. De volgende bijdragen zijn binnengekomen: L25 mej. C. S. K. van W. den Haag: f.5 C. C. v. D. Enschede: f. 25 I. H. A. S. Amsterdam: f. 2.50 arme schoolmeester den Haag: f.2.50 R. A. J. Eindhoven; f. 10 Zeeuwsch-Vlaming, Hoek; f.5 J. R. Amsterdam; f. 250 Rott. Bankverg. na mens F. B. de C. van W., Antibes; f. 1 R. D. Utrecht; f. 10 P. E.: f.5 A. U.; f.2.50 P. H. F.; I I J. P.; f 250 A. G. v/d. H.; f.1 J. C. B.; f.0.25 N.N.; f.1 A. R.; f.2.50 K. B.; f.10 M. M. f allen te den Helder; f.2.50 mej. M. C. C. M. Wassenaar; f.2.50 G. van P. Delft; f.10 J. D. van K. V.. Berg en Dal; f.10 P. J. R. Rotter dam; f. loo D. R. Wassenaar; f.10 esperantist- Patriot den Haag; f.50 C. M. M. den Haag; 1.10 j. H. K. Eelewoutsdijk; f.200 Ned. Ind. handelsbank, namens cliënt den Haag; f.25 Nederlander in het buitenland f. 5 Ned. Han del Mij Amsterdam, namens N.N.; f. 1 N.V. Noord-Holl. landb. cred. Alkmaar, namens res. officier; f.250 Javasche B. Amsterdam namens E- A. van N. Doom; f.2.50 Alg. Handelsbl. Am sterdam, namens mevr. F. D. van D. Amster dam; f. io Ned. H. Mij. den Haag namens Hol lander in Tirol; f.100 H. Oyens en Z. Amsterdam namens mevr. H. M. R G. Haar lem; f.5 s317 S. V. L. Amsterdam; f.400 fa. Guepin en v/d. Vlugt Haarlem namens E. J. C. de van W.; f. 1.50 R. T. J. Ie C. Amsterdam; II w. s. Amsterdam; f.5 N.N. Renswoude; ,A- v/d. H. Leeuwarden; f.50 een oprecht vaderlander. Rolde; f.2.50 N.N.Gouda; f.10 N.N. Amsterdam; f. lo gep. adj. o.off. schr. stelling den Helder; f.25 H. D. F. C. Arnhem; f.2.50 wj pal mijn vaderland; f.5.20 3e kl. middelb. scnool Amsterdam; f.10 pacifist, Groningen; 1 mevr. H. J. R. p, r. Amsterdam; f.2 van Z. den Haag; f.3 A. v/d. W. Rotterdam; f.2.50 A. Amsterdam; f.25 L. de V. den Haag; f.10 N.N den Haag; f.2.50 C. J. H. de V. den Haag: 'i ing a. S. Amsterdam; f.2.50 H H. Amster dam; f. i j. P c M Balkbrug; f.16 W/s Gel- S^aUen; f.2 J. C de W. Hilversum; f.10 L. G?rsel- f-5 R. G. N. Brussel; f 4.30 per- ^neel veiling Z.H.E. Rotterdam; f.25 J. de M. f 2 50 L>. G. den Haag; f.10 moeder if i™ ter.H- en D- K- den Haag: f.100 en risrvi J?e,rkloozen. overgemaakt aan finan- w- W. F. D. den Haag; f. 1.20 klein fabri «ant Amsterdam; f.150 G. vt van IL Brussel; f. 5 dam; nrnaTmi Donkei gymnasiast, den Haag; den ii^l. Amsterdam: f.5 dochter zeeofficier j. den Haag; f.25 N.N. te R.; f.2.50 mevr. D. K. B. en spaarpot Rene Amsterdam; f.10 mej. A. B. Rotterdam; f. 10 C. H. B.Hilversum; f.5 R. ie Hilversum; f.2.50 rijksambtenaar Amsterdam; f. 1 mej. A. C. van O. Aerdenhout; f. 1 9-jarigen schooljongen den Haag; f.10 J. Y. den" Haag; f.10 2 vaderlandslievenden Alkmaar; f.5 C. F. den Haag; f. 1.50 Ned. Ind. E.Mlj. Amsterdam i. o. N.N.; f.2 mevr. W. T. en C. S. Driebergen; f.10 J. P. K. Bergen; f.2.50 J. E. A. Voorburg; f.2.50 Chr. Jong. verg. Immanuel Blokzijl; f.10 E. L. Z. Hilversum; f.2.50 N.N. Breda; f.25 gep. officier, den Haag; f. 1.000 D. L. R. van R. Zeist; f.5 N.N. Leersum; B. frs. 1590,70 en Zw. frs. 50 Hollandsch weekblad namens Hollan ders in Breda en een Hollander in Zwitserland. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 94.167,46 >4. Bij het bureau van de ver. voor nationale veiligheid is sedert de laatste opgave f. 190 aan voor de defensie bestemde gelden binnengeko men. In totaal heeft deze vereeniging voor dit doel thans f. 9.688.68 ontvangen. KINDERPOSTZEGELS MET DE BEELTENIS VAN PRINSES BEATRIX? Een verzoek aan H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft de commissie voor de kinderpostzegels tot H. M. de Koningin het verzoek gericht, om haar toestemming te willen verleenen tot het uitgeven van kinderpostzegels met de beeltenis van H. K. H. Prinses Beatrix, zoo mogelijk met die van H. K. H. Prinses Juliana, voor de uitgifte December 1938 tot begin Januari 1939. Omtrent dit verzoek is tot dusver nog geen beslissing genomen. EEN NIEUWE SLEEPBOOT VAN WIJSMULLER TE DEN HELDER. Ter vervanging van de sleepboot „Utrecht" die tijdelijk de plaats innam van de ..Drenthe", die te Egmond in een dergelijke positie strandde, dat berging niet meer mogelijk bleek het was bij de stranding van de ..Kerkplein" in den winter van 1936 zal binnenkort te Den Helder gestation- neerd worden een van de meest-moderne sleeobooten. de ..Amsterdam" die thans gereed gekomen is op de werf van de fa. J. Smit Cz. te Alblasserdam. Binnen enkele weken zal dit schip zijn technische proef tocht maken. EEN NIEUW TYPE WATERVLIEGTUIG VOOR DE NEDERL.-INDISCHE MARINE. Naar wij vernemen zijn bij de Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fokker te Am sterdam vijf watervliegtuigen van een nieuw type in aanbouw, welke bestemd zijn voor de marine in Nederl.-Indië. Deze watervliegtuigen worden uitgerust als tor pedo-bombardeervliegtuigen. Zij zullen een voor watervliegtuigen zeer groote snelheid bezitten, n.l. ongeveer 300 K.M. per uur. De vliegtuigen zullen van twee Wright Cyclone-motoren worden voorzien en krij gen een bemanning, bestaande uit drie per sonen. De naam van het nieuwe type dat een middendekker is luidt T VIII W. Voorts heeft de Nederlandsche vliegtui genfabriek een bestelling gekregen van 25 gevechtsvliegtuigen van het type G I. welke voor Estland zijn bestemd. Zooals men ring" naar zijn laatste rustplaats gebracht zal worden. De stoet zal gaan langs het Hel den der zee monument, tegenover het raad huis, terwijl het Carillon zeemansliederen zal spelen. Om half drie is de begrafenis op het kerkhof Huisduinen. VEREENIGING „DE PRINCEVLAG". In „Terminus" in Den Haag vergaderde het hoofdbestuur van „De Princevlag". Als lid van het hoofdbestuur werd ge ïnstalleerd de heer Chr. Groeneveldt te Amersfoort. Als hoofdbestuurslid had be dankt mr. J. H. C. Kok te Schiedam, dien de voorzitter, de heer Joh. G. L. Berlott, woorden van dank toevoegde voor het werk in het belang der vereeniging verricht. De voorzitter kon gewagen van den voortdurenden groei der vereeniging. Tel- kens wordt het aantal aföeelingen uitge- breid Dank zij de stichting van een een- reinigt alles! 9378 OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN VG2'03tl- rlngez. Med.) aanbouw voor de militaire luchtvaartafdee- ling te Soesterberg. (N.R. Crt.) SIJBRAND KUIPER t In het marine hospitaal te Den Helder is in den ouderdom van 78 Jaar overleden Sijbrand Kuiper, een van de roemrijke oude garde der oude redders uit de Heldersche vereeniging ..Moed. Volharding. Zelfopofle. ring". In de tijden van Dorus Rijkers en Janus Kuiper behoorde hij menigmaal tot de koene bemannjng van de reddingboot, die de haven van Nieuwetliep uitging, als er op de gevaarlijke gronden van de Haaks een schip in nood zat. Hij maakte tal van moedige reddingen mee. waarvoor hij op lateren leeftijd onder scheiden werd met de bronzen medaille van de Oranje-Nassau-orde. Hij nam deel aan de volgende reddingen: 28 Januari 1885 Engelsche bark „Chepica" waarbij 2 man werden gered 18 Januari 1887 Belgische visscherssloep „Ferdinandus" 7 man gered. 4 Augustus 1889 Engelsche bark „Scottish Fairy', 17 man gered. 21 Augustus 1889 Duitsch stoomschip „Johannes" 14 man gered. 11 December 1891 Hollandsche vissctiers- boot IJm. 29, 5 man gered. 30/1 December 1891 Engelsch stoomschip „Tuscar", 22 man gered. 20 November 1893, Deensche schoener „Express". 6 man gered. In totaal nam hij dus deel aan zeven red dingen. waarbij 73 schipbreukelingen gered werden. Morgen heeft de begrafenis plaats, waar bij de overledene door zijn makkers van de vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffe- traal bureau voor levering van kleeding en Instrumenten neemt ook de vorming van geuniformde vendels en clubs voortdurend toe. Ook in Indië breidt de vereeniging zich uit. Breedvoerig werd met den heer Kloosterman afgevaardigde van de Indi sche afdeeiingen, de bestuursformatie en bestuursverhouding met de Indische af deeiingen besproken. Voorts werd behandeld de regeiing van de aanbieding van de natlevlag voor het s.s. „Nieuw Amsterdam". Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal de aanbie ding, die op plechtige en grootsche wijze zal geschieden, plaatsvinden in den middag van Zaterdag 7 Mei. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Nieuw-Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht. ds. E. du Marhcle van Voorthuizen van Urk. Wie de voortreffelijke eigenschappen van Waarborg-Kleeding eenmaal ként, wil van geen gewone kleeding meer weten. 9368 (Ingez Med.) REUNISTENFEEST INSTRUCTIE BATALJON TE KMPEN. Ter gelegenheid van het 40-jarig regee- ringsjubileum van HM. de Koningin heeft zich te Kampen een comité van oud-leer lingen van het voormalige instructie- bataljon gevormd Dit comité stelt zich voor od 27 28 en 29 Juli as. aldaar een drledaagsche reünie te organiseeren. Het plan is. om alle nog levende volon tairs onverschillig of zij hun militairen loopbaan hebben voortgezet of een betrek king in de burgermaatschappij hebben aanvaard, onverschillig of zij nog in ac tieven dienst zijn of reeds nonactief. te Kampen te vereenigen, waarbij het in de bedoeling ligt alle reünisten weer te ont vangen als volontairs, afgezien van rang en stand, die zij na het verlaten van Kampen zijn gaan innemen in de maatschappij. De minister-president dr 'Colijn. de mi nister van defensie, van Dijk en de oud minister van defensie mr. dr. Deckers, die allen hun opleiding hebben gehad bij het instructiebataljon te Kampen, zegden hun volle medewerking toe. VOOR WOENSDAG 13 APRIL. Boskoop Nam. halfacht, ds. Hevkoop van Utrecht. Hillegom Chr. Geref. Kerlc: Nam. 8 uur, prof. Wisse van Apeldoorn. Noordwük-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27)Nam. 8 uur. ds. Leemans van Ede. Waddinxveen Centrum: Nam. halfacht, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Winsum en Baard itoez.1, P. van wynen te Ureterp. DS. J. G. HOOIJER. Morgen viert ds. J. G Hooijer, Ned. Herv. predikant te Diemen. zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris werd in 1883 geboren en in 1912 candidaat in Groningen eom 13 April 1913 zijn intrede te doen in zijn eerste ge meente te Ankeveen. Vandaar vertrok hij in 1917 naar Rhenen om zich 6 Juli 1924 aan zijn tegenwoordige gemeente te ver binden. Ds Hooijer behoudt zich met nadruk het recht voor om niet te jubileeren. VERSPREIDE BERICHTEN. Nadat prof. Veraart had medegedeeld den zetel van mr. A. Peters in de Staten van Zuid-Holland niet te willen bezetten, heeft na hem ook de heer F. E. Evers dien geweigerd. Thans is tot Statenlid benoemd verklaard de heer N. J. Driesen, te Rotter dam DS. P. J. ISRAEL. Morgen viert ds p. J. Israel. Ned Herv. predikant te Finsterwolde. zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris werd in 1881 geboren en in 1912 candidaat in Groningen om 13 April 1913 zijn intrede te doen in zijn eerste ge meente te Visvliet. Vandaar vertrok hij in 1919 naar Zweeloo, om 4 Febr. 1924 zijn intrede te doen in zijn eerste gemeente. De jubilaris is praetor vao den ring Mldwolda UhÏ *f"eVan den Baag; f10 F- D- Amster- f ,8_ejx awachtmeester Kon. Mar. Rot- At BMBi n Haag; f. 1.50 werkloos Intellectueel: f.25 W. den Wh W**enaar: f-25 een werkende vrouw den HaS" f D Jl NiJmegen; f. 10 gez.'s K. derlanntrw gezln p Bodegraven; f.500 Ne- rian,. fsSh echtpaar; f.l een tweeling Rotter- oaD'. f.5 mej P. W. den Haag; f.5 J. L. W. Ook Onderwijs moet bezuinigen. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen be treffende de begrooting voor 1938 van zijn departement. Daarin wordt gezegd: De mededeeling in het voorloopig verslag, dat in sterke mate betwijfeld moet worden, of de resultaten van het door den minister ingestelde onderzoek naar verschillende onderwerpen van veel beteekenis zullen zijn, zou slechts gemotiveerd kunnen heeten, indien juist ware. dat de voorafgaande ambts periode van den minister min vrucht baar geweest is, gelijk sommige leden stellen. De stelling is echter met alge meen bekende feiten in strijd. In een periode van ongeveer twee jaar zijn tot stand gekomen de wetten van 22 Febr. 1936. staatsblad no. 100; van 22 April 1637, staatsblad no. 320; van 22 April 1937. staatsblad no. 321: van 22 Mei 1937. staats blad no. 322; van 22 Mei 1937, staatsblad no. 323. Bij deze wetten zijn twee onder werpen in geding bezuiniging en con centratie wier neteligheid algemeen be kend is, in twee wetten een onderwerp het economisch onderwijs waarmede re geering en Staten-Generaal sinds 1921 zijn bezig geweest zonder dat eenig resultaat bereikt werd. Bovendien lette men op een aantal al- gpineene maatregelen van bestuur, die tot stand gekomen zijn en waarvan de voor bereiding ten deele zeer tijdroovend is. De klacht, dat het gevoerde beleid fragmentarisch was en groote lijn miste, beduidt concreet genomen waarschiinlv'l:. dat de minister uit zcer- veel-omvattende ontwerpen, doch die het in jaren niet tot openbare behan deling brachten, de materie heeft uit gekozen. die in een korte periode van ten hoogste twee jaar succes beloofde. De uitkomst heeft den Minister volle dig in het gelijk gesteld, het verwijt van fragmentarisme vermag hem daarom niet al te zeer (e treffen. Sommige leden vreezen. dat gelijk in liet verleden zoo ook in de toekomst het be leid van den minister „bij voortduring ne derwaarts gericht" zal zijn. Bedoeld is blijkbaar, dat naar de overtuiging van den minister bij een op breed terrein onvermij delijke bezuiniging ook de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen haar aandeel in deze bezuiniging moet dragen. De minister stelt er prijs op te verklaren, dift en waarom hij juist vanwege de pae- dagogische en cultureele belangen, die hem zijn toevertrouwd, de budgetalre politiek der regeering juist acht. Hij is overtuigd, dat een ongezond financieel regeeringsfce- ieid, zij het niet aanstonds, dan toch zeker op den duur. naast de sociale voorzienin gen in het volksleven vooral de paedago- gische en cultureele met zeer ernstige aan tasting bedreigt. Zullen wij in het alge meen behouden wat wij bereikt hebben, dan is het in tijden van budgetaire moei lijkheden geboden, op bepaalde terreinen tijdelijk terug te gaan. De minister acht het hier de beslc plaats om te antwoorden op de zonderlinge be schouwing der leden, die in veiband met iiet feit. dat geen gelden beschikbaar ge steld zijn voor de verbetering dei lcerlir.- genschaal vragen, waarom dan andere mi nisters, met name die van sociale zaken, van economische zaken en van koloniën, geen vergeefsch beroep op het kabinet hebben gedaan. Als men in dit verband wijst op de gel eien, die voor de Clté Universitaire te Parijs zijn beschikbaar gesteld, dan vergeel men, dat het hier een eenmaal gegeven belofte gold. en dat hier niet een telkens t.erug- keerende uitgave in het spel is. Wijst men op den post voor een te Washington te houden tentoonstelling, dan bedoelt men de tentoonstelling te New York, waarvoor de minister van economische zaken f500 000 uittrok en dat wel als uitgave voor eenmaal. Noemt men de begrooting van sociale zaken, dan moet men daarbij herinneren aan de toezegging in de troon rede dat „voor hetgeen op economiscli-so- ciaal terrein onvermijdelijk is" geld zou worden beschikbaar gesteld een stand punt waarmede de minister zich geheel vereenigd heeft maar verbetering van at ouderdomsvoorziening en het voldoen aan bepaalde wenschen inzake de steun regeling zijn tot dit „onvermijdelijke" ge rekend. evenmin als de verbetering van de ieerlingenschaal. De begrooting van kolo niën is ruim 11 millioen lager dan ten vo- ngen jare. bij de zeven artikelen, die te zamen verhoogd zijn met f462.000, is geen geld voor nieuwe doeleinden aangevraagd De begrooting van economische zaken is ruim 4 millioen lager dan ten vorigen jare. Een nadere analyse wijst aan, dat de ver hoogingen. die naast zeer belangrijke ver lagingen zijn aangebracht, op de begroo- line van Onderwijs K. en W. vergelijkbare posten naast zich vinden. Een nuchtere overweging van deze feiten zal duidelijk maken, dat de be oordeeling, in het voorloopig verslag aan het financieel beleid van den mi nister gewijd, een toetsing kwalijk kan doorstaan. H. B. Scholen. De ontwikkeling der schooltypen heeft doen blijken, dat de driejarige Hoogere Burgerschool in het algemeen niet meer aan maatschappelijke behoeften voldoet. Niet de wetgever heeft dit schooltype doen verdwijnen doch in de maatschappij is een duidelijke voorkeur voor de vijfjarige school gebleken, en de wetgever heeft niet an ders gedaan dan den geleidelijk-gegroei- den toestand sanctioneeren. Hoogcr onderwijs. De minister bereidt inderdaad een wijzi ging voor van de tandheelkundige oplei ding, waardoor deze beter aan haar doel zal kunnen beantwoorden. Dat ook overigens voorschriften der wet betreffende het hooger onderwijs na der onder de oogen zullen moeten worden gezien, beaamt de minister gaarne. De minister heeft na de totstandkoming van de wijziging der Hooger Onderwijs wet onverwijld de voorbereiding ter hand genomen van de regeling van het econo misch hooger onderwijs. De voorstellen tot wijziging en aanvulling van het Aca demisch Statuut zijn aan de betrokken instanties om advies gezonden. Een nadere overweging van het vraag stuk van de financieele verhouding van het rijk tot het bijzonder onderwijs zou volgens een aantal leden redelijk zijn en geheel In de lijn van het beleid van het kabinet, dat in de Troonrede is aangege ven. Deze leden achten de mededeeling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer weinig bevredigend. Te dezer plaat se wordt vermeld, dat „de regeering geen aanleiding gevonden heeft, zich dienaan gaande te beraden"; het zal duidelijk zijn, dat het allereerst op den weg van de re geering ligt, te bepalen, aan welke onder werpen wel. aan welke niet zij haar aan dacht geven zal. Overigens is de minister overtuigd, dat het bedoelde vraagstuk, zoo lang geen belangrijke verbetering in den financieele toestand intreedt, in geen en kelen vorm aan de orde dient te komen. Platonische verklaringen missen reëele waarde, wel kunnen zij verwarring in het leven roepen. Voorbereidend onderwijs. Een voorziening in den trant van art. 102 der Lager-Onderwijswet zou voor het voorbereidend onderwijs zoowel openbaar als bijzonder een regeling eischen inzake de oprichting van scholen, de gebouwen, de vakken, de bevoegdheden, het leerplan, de regeling van schooltijden en vacanties inbegrepen, het toezicht enz. De minister acht het ongewenscht, reeds voor het voorbereidend onderwijs een dergelijk sa menstel van bepalingen in het leven te roepen. De geschiedenis der onderwijswetgeving heeft den minister door haar positieve en meer nog door haar negatieve resultaten, in een reeks van jaren geoogst, wel ge leerd, dat een al-omvattende herziening der onderwijswetten in onderling verband weinig kans van slagen heeft. De verdeeling der leerlingen over dc inrichtingen van onderwijs is inderdaad met geheel bevredigend. De minister ver trouwt. dat de gewijzigde toelatingsrege ling voor de hoogere burgerschool hier op één gebied het verkrijgen van een verbe tering ter zake gemakkelijker maken zal. Overigens ligt hier naar het oordeel van den minister veel meer een taak voor de maatschappij dan voor de overheid. De gedachte, dat het schoolonderwijs minder intellectualistisch moet worden in gericht en meer moet letten op de vor ming van karakter, lichaam en verstand, generaliseert. Invoering van arbeidsdienst voor jongens en voor meisjes ligt niet in het voornemen van den minister. Een wetsontwerp tot wijziging van de collegegelden is in voorbereiding evenals een regeling van de paedagogisch-didacti- sche opleiding der aanstaande leeraren. Leerlingenschaal. Is een voorstel tot wijziging van de leerlingschaal voor het oogenblik niet te verwachten wel zal de minister zich beijveren uitvoering te geven aan zijn in de Tweede Kamer vermeide voornemen, om aan artikel 56, tweede lid. der Lageronderwijswet een loyale toepassing te geven. Hij vertrouwt, dat daardoor bereikt zal worden, dat „excessen", die in verband met de wer king der huidige schaal voorkomen, verdwijnen. Men moet zich intusschen niet voor stellen, dat als de scholen, die dit noodig hebben, voldoende van extra-leerkrachten zijn voorzien, alle werklooze onderwijzers een betrekking zullen hebben gevonden. Zelfs bij een zeer groote verruiming van de leerlingenschaal zou dat nog niet het geval zijn. De stelling in het voorloopig verslag, dat de werklooze onderwijzers slechts op een wijze afdoende geholpen kunnen worden, n.l. door hun een plaats te geven in de school, moet dan ook. als in strijd met de feiten, verworpen worden. Dat het leerlingenaantal in vele school lokalen in strijd is met art. 23 van het Bouwbesluit en art. 9 der Lager-onderwijs- wet, is een bewering, waarvan de juistheid niet bewezen is. Differentieering van het onderwijs op de lagere school, waarbij rekening wordt ge houden met den aanleg en de bestemming der leerlingen, acht de minister wensche- lijk Of zij tot practische resultaten zal leiden bij de door den Amsterdamschen gemeenteraad genomen proef met een z.g. dubbele school, zal moeten worden afge wacht. Zonder te willen beweren, dat in liet onderwijs in een vreemde taal een af doend criterium mag worden gezien voor de schifting van de leerlingen, zouden, naar hij meent, aan de wederinvoering van de mogelijkheid om op de gewone la gere school voor het zevende leerjaar on derwijs in het Fransch te geven, genoeg voordeelen verbonden zijn. om te zijner tijd wetswijziging op dit punt in overwe ging te nemen. Aan het verzoek van de leden, die den minister uitnoodigden zich bereid te ver klaren om te bevorderen, dat bi) wet of algemeenen maatregel van bestuur wor de vastgesteld, welke tuchtmaatreg^ii door den onderwijzer mogen worden ge nomen en op welke wijze ongerechtvaar digd verzet van de zijde der ouders te de zen zal worden gestraft, kan hij niet vol doen.

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 9