LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 12 April 1918 UIT DE BONTE WAERELD Buitenland Gratis Stadsnieuws EEURSO VERZICHT Het jubileum van den Raad van State. Rede jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van den Raad van State werd heden te Den Haag een vergadering gehouden, welke werd bijgewoond door H.K.H. Prinses Juliana. Van Prins Bernhard was een tele gram van gelukwensch ontvangen. De vice-president van den Raad. Jhr. mr. F Beelaerts van Blokland heeft een toe spraak gehouden, waarin hl) ln herinnering bracht de beteekenls van den 12en April ln de geschiedenis van dit college, in de geschiedenis van ons Vaderland. Het was op 12 April 1814, dat de souvereine vorst den na het herwinnen onzer onafhankelijkheid aanstonds weder iimestelden raad van state in plechtige zitting, ln het voormalig hotel der heeren ran Rotterdam, het tegenwoordige depar tement van defensie, heeft geïnstalleerd met een toespraak waarin de vorst de be langrijke taak van den raad. als advisee- rend lichaam heeft uiteengezet. Een bijzondere reden om Juist nu den 12en April in herinnering te brengen, noemde spreker vooral ook het feit. dat het heden 350 iaren geleden ls. dat de S'aten-Generaal der Vereenlgde Neder landen de instructie hebben vastgesteld, d'.e de e rond slag is gebleven voor de werkzaam heid van den Raad van State voor den ganschen duur onzer republiek. Al heeft het sterk ontwikkeld stedelijk on gewestelijk particularisme niet gedoogd, dat in het staatsbestel der republiek de Raad van State een zoo belangrijke plaats innam als aan Prins Willem van Oranje had voor oogen gestaan, dit neemt niet weg, dat de raad zich als ministerie van oorlog en tot op zekere hoogte ook mi nisterie van financiën de unie en bestuurs orgaan der generaliteitslanden bij voort during van een gewichtige taak mogen kwijten Hij heeft het voorrecht gehad alle stadhouders en ook de meeste jongere prinsen uit het Huis van Oranje aan zijn vergaderingen te zien deelnemen en gere geld met hen te mogen samenwerken ln net belang van onze weermacht. Die uitzonderlijke band met het Huis van Oranje is aldus spr. ook onder de ge wijzigde omstandigheden, waaronder ons college sedert 1814 werkzaam ls, nooit ver slapt De zeer gewaardeerde aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana ook ln deze vergadering Ls daarvan het treffend be wijs. En het is nog slechts enkele dagen ervaren, door H.M. de Koningin op zoo bij- ronder innemende wijze aan den dag ge legd, in de herdenking van de gebeurtenis van 1588. Op voorstel van spr. besloot de Raad van zijn erkentelijkheid te doen blijken door zijn oresidente een telegram van eerbiedige hulde te zenden. De staking in de Fransche metaalnijverheid. De staking in de metaalnijverheid in het district Parijs heeft zich van morgen opnieuw uitgebreid, doordat 6500 arbeiders het werk hebben neer gelegd. Echter hebben de arbeiders van de „La til* fabrieken te Suresnes heden morgen de werkplaatsen ontruimd en het werk hervat. Het personeel van Renault, dat hedenmorgen werd uit- genoodigd, den arbeid te hervatten, heeft dit zonder incidenten gedaan. ONGEWONE KOUDEGOLF IN ITALIË. Voor het eerst sinds menschenheugenls is de Vesuvius midden April met sneeuw bedekt. In geheel Italië heerscht een koude golf en in vele hotels en woningen heeft men de verwarming, welke op 10 April reeds was weggenomen, weer aangemaakt. DE HABSBURGEIGENDOMMEN. De Weensche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" schrijft dat wanneer, gelijk gemeld werd, een actie wegens hoogverraad op touw wordt gezet tegen aartshertog Otto, waarschijnlijk de kwestie van de onteigening der bezittingen van de Habsburg-families in Oostenrijk ter sprake zal komen. In de laatste jaren is een groot deel dezer bezittingen teruggege ven aan de Habsburgers. Men ls echter van meening, dat het werkelijke doel van de actie tegen aartshertog Otto is, motieven te krijgen voor optreden tegen de Oosten- rij ksche royalisten. BUILENPEST IN ZUID-AFRIKA. Naar uit Kaapstad gemeld wordt, is on gerustheid gewekt in Port Elisabeth en de omliggende gebieden, doordat acht perso nen omgekomen zijn door builenpest, aldus meldt de „Daily Telegraph". De eerste pa tient stierf 25 Maart te Korsten, op slechts twee mijl van Port Elisabeh. Alle patiënten zijn inboorlingen. BRAND IN EEN PENSION TE ROTTERDAM. Twee gewonden. Vanochtend omstreeks elf uur is brand uitgebroken in het pension van den heer J Dekker gevestigd op de tweede en de zolderverdieping van het perceel Stations plein 8 te Rotterdam. De heer Dekker was alleen thuis in de voorkamer van de tweede verdieping, toen er ten gevolge van het omtrekken van een petroleumtoestel brand ontstond. De vlammen sloegen zoo snel om zich heen, dat de weg naar de gang cn de trap hem afgesneden werd. Met be hulp van een touw. dat hem van buiten af *erd toegeworpen, slaagde hij er in via een raam het pand te verlaten doch toen hij zes meter boven den grond was, brak het touw. waardoor hij in een door toegesnelde omwonenden opgehouden zeil terecht fwam, evenwel juist op den rand er van, zoodat hij toch op straat viel. Hij brak daarbij den rechterpols. De brandweer was spoedig met eenige slangenwagens ter plaatse. Met zes stralen werd het vuur, d'at aich door de sterke rookontwikkeling aanvankelijk ernstig liet aanzien, aangetast en na korten tijd was nyen den brand meester. De beide verdie pingen zijn vrijwel uitgebrand. De eerste verdieping, bewoond door den heer Winkl, en de ln het benedenhuis ge vestigde fietsenstalling, kregen vrij veel waterschade. Tijdens de blussching kreeg een lid van het personeel der afdeeling brandbluschmiddelen een vallenden steen op het hoofd, waardoor hij een bloedende wonde onder het rechteroog opliep. Even als de pensionhouder is hij naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. De heer De/tkers was tegen brandschade verzekerd. NAT. FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Prinses Juliana woonde de vergadering bij. H.K.H. Prinses Juliana heeft hedenoch tend te Den Haag de vergadering van het oagelijksch bestuur van het Nationaal ■ronds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. Prinses Juliana is eere-voorzitster van genoemd fonds. van De,-ewone audiëntie van den minisber 7ai onJierwi1s. kunsten en wetenschappen plaats hebben""'1 21 ADr" niet Franco naar Andorra o^n .van generaal Franco rukken uit pL.1i van Andorra, aldus vtord; and MnLSi naS aan de "Daily Telegraph zou kimn. i Post" gemeld. Deze opmarsch plirntio^ 'tulen tot 'r.ternatlonale com- Publiek ASM'en de onafhankelijke re- reiniteH „do"a onder gezamenlijke suze- BarrLi v 1 frankrijk en Spanje staat, van 7ïïr, u thans het grootste deei Andorrói ;Lcht ,en energie van de groote Vallra ,cle?triciteitscentrale van La voor V. Ration is van vitaal belang rechUr-vf» Catalaansche hoofdstad, nu de van Tremn weester hebben gemaakt centra en andere groote electricltelts- BEVOLKING VAN PARIJS EN OMGEVING KRIJGT GASMASKERS. De Matin" deelt nadere bijzonderheden mede over een gisteren gehouden bijeen komst van den generalen raad van de Seine en het blad kondigt aan. dat de 4 926.000 Inwoners van het district Parijs op verschil lende voorwaarden de noodige gasmaskers zullen ontvangen. Deze zullen 284 millioen frank kosten .waarvan 184 millioen voor rekening van den staat zullen zijn. De bouw van bomvrije schuilplaatsen zal 250 millioen kosten. Hiervan neemt de staat de helft voor zijn rekening. Vijftien milli oen wil men beschikbaar stellen voor het ln orde brengen van evacuatiewegen. Het departement van de Seine zal van zijn kant 428 millioen beschikbaar stellen, die gedekt zullen worden door een leening. Ongevallenverzekering voor onze abonné's. VERSTERKINK VAN DEN TOEGANG TOT DE OOSTZEE. De Deensche premier, Stauning, heeft, volgens een bericht uit Kopenhagen ln de „Daily Telegraph", na zijn terugkeer uit Stockholm bevestigd, dat de Deensche re geering bereid is met Zweden de kwestie te bespreken van den bouw van sterke fortificaties langs de beide kusten aan den toegang tot den Sond tusschen Denemar ken en Zweden. De drie mijl breede Sond geeft toegang tot de Oostzee. Deze fortificaties zouden deel uitmaken van de Scandinavische militaire coördina tie. die kortelings besproken ls. Verwacht wordt, dat spoedig na Paschen verdere defensiebesprekingen gevoerd zul len worden tusschen de Scandinavische landen. POOLSCH-TSJECIIO-SLOWAAKSCHE GRENS GESLOTEN. De officieuze Gazeta Polska meldt dat „om redenen van staatsbelang" de Poolsch- Tsjecho-Slowaaksche grens voorloopig ge sloten is voor Poolsche touristen, die niet ln het bezit zijn van een paspoort, en die tot dusver met een speciaal bewijs de grens konden passeeren. Men veronderstelt, hoewel het officieuze orgaan geen verklaring geeft, dat deze maatregel, althans gedeeltelijk, zijn oor zaak vindt in de vrees, dat Joden uit Oos tenrijk Polen binnenkomen. De anti-Tsjecho-Slowaaksche perscam pagne in de regeeringsbladen duurt intus- schen voort. Het orgaan der militairen, de Polska Zdrojna, beschuldigt Tsjecho- Slowakije ervan „de voorpost van de com munistische drijverij en propaganda te zijn geworden voor geheel Midden-Europa eri den Balkan, die op het oogenblik het voorwerp vormen van ondergrondsche ac tiviteit, en spionnage, georganiseerd door de agenten van Stalln ln Tsjecho- Slowakije". POSTBEAMBTEN WORDEN GEWAPEND. Teneinde zich te kunnen verweren tegen bandieten, die de laatse jaren op het plat teland zich aan vele overvallen hebben schuldig gemaakt, zullen de postbeambten ln buitendienst ln Tsjecho-Slowaklje ge wapend worden Bijna 2500 revolvers, 800 gummistokken, 1000 knuppels en 700 waar- schuwingsfluiten zijn naar de postkantoren op het platteland verzonden om onder de beambten te verdeelen. In de streken, waai de postbeambten door heuvelachtig en boschrijk terrein moeten, zullen zij door een politiehond vergezeld worden. DE FRANSCHE REGEERINGS- VERKLARING. In den hedenmorgen gehouden kabinets raad ls de tekst van de regeeringsverklaring met algemeene stemmen goedgekeurd, als mede de tekst van het wetsontwerp inzake de verleening van beperkte volmachten, dat hedenmiddag in de Kamer zal worden In gediend. met verzoek om onmiddellijke be nendeling. Minister Marchandeau heeft verklaard, dat het financieels wetsontwerp vanmiddag om drie uur aan de financieele Kamercom missie zal worden voorgelegd. Het ontwerp, dat zeer kort is, geeft de regeering het recht, binnen een begrensd gebied en voor een bepaalden tijdsduur te regeeren door middel van wetsdecreten. Hierbij brengen wij onder de aandacht van onze abonné's, die niet Jonger dan 16 jaar en niet ouder zijn dan 64 Jaar, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1939. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeeringen betreft o.a. als volgt: a. ƒ500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. „400— bij verlies van beide oogen, belde handen, belde voeten, of één hand én één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet te zamen. binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. „200— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. d. 100— bij verlies van één duim of belde duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. e. 50— bij breuk van een been of arm. f. 15,bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der tdervermelde tichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld; zoo ook staat ten opzichte van bet oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer cfan één vinger Wan dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies lot vol- I slagen onbruikbaarheid) der hand ls vast- gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking ol verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keerlng. Iedere abonné kan zich gratis laten in schrijven voor deze verzekering, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier over handigd wordt, hetwelk zoowel voor dein) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd is en wel op de voorwaarden als op het inschrijvingsformu lier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's In de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten urmen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in bet bezit zijn van een inschrijvingsformulier, kunnen den geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1939. .Men verzuimc dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen Inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen gelden, wanneer bun een ongeval mocht overkomen. N.B. Inschrijvingskosten zijn thans niet meer verschuldigd. DE DIRECTIE. VOORMALIGE SLAVIN WORDT EEN DAME VAN DE WERELD. In een Parijsch pensionaat vertoeft op het oogenblik een negerin, die zeer leeigie rig is en gemakkelijk alles in zich opneemt. Door haar medescholieren wordt zij Ni- non genoemd. Ninon heeft ondanks haar jeugdigen leeftijd een zeer wisselvallig le ven achter den rug. Zij komt uit de oer wouden van West-Afrika, maar werd op een dag uit haar dorp geroofd en als slavin verkocht. Op veertien jarigen leeftijd kwam zij op een plantage, waar zij op het veld moest werken. Zij zou daar waarschijnlijk nog wel veel langer gebleven zijn, wanneer zij niet toevallig door een jonge Ameri- kaansche, Amy Hillers. die een reis door West-Afrika maakte, ontdekt was. Toen zij nu ook den plantage-eigenaar een b-:zoek bracht, en deze haar vol trots zijn bezit tingen liet zien, bemerkte zij de negerin, die op het veld werkte. De Ame-lkaansche wilde het kind koopen. maar de eigenaar gaf haar de slavin ten geschenke. Zij nam nu het jonge meisje mee naar huis. gaf het les ln Engelsch en ook in andere vak ken. De leergierigheid van Ninon bleek zeer groot te zijn, zoodat zij het kind thans naar een Fransche kostschool gestuurd heeft, om nu ook Fransch te leeren. DE SNELSTE DIEREN DER WERELD •Een Fransch tijdschrift publiceerde on langs een overzicht van de snelste in vrij heid levende dieren. Enkele geleerden heb- brn zich deze moeite gegeven en gevonden, dat onder de snelste dieren in de eerste plaats de gazelle en de antiloop genoemd moeten worden. Dan volgen de zebra, de buffel, de giraffe, de leeuw, de olifant en de rhinoceros. Onderde bewoners der lucht komt in de eerste plaats de eider- cend. dan de pluvier, de fazant, de wilde eend] de kwartel, de duif. de spreeuw, de kraal en de torenvalk. Van de vissrhen wordt in deze statistiek eerst de tonijn ge noemd. dan volgen snoek, forel en kreeft. De snelheid van de groote roofvisschen cn dolfijnen wordt in dit verslag niet ver meld. HET HUIS DER TOEKOMST. Op een New-Ycrksche tentoonstelling is een* model van het huis der toekomst te zien. Het is geheel van glas gebouwd, het heeft dus geen vensters. Door een greep worden de glazen wanden met bonte gor dijnen bedekt. Alle deuren .kunnen elec- trisch geopend en gesloten worden; er zul len dus geen sleutels meer Zijn en men zal zijn sleutel niet meer kunnen verliezen. De bedden zullen pneumatisch zijn, dat wil zeggen, zij zullen bestaan uit gummi matrassen, die 's avonds opgepompt wor den. Een op het dak aangebrachte ven tilatie ververscht de lucht in het venster- looze toekomstïruis. De oude vuilnisem mers zullen zelf naar de belt gaan. om dat de afvalt in een schacht wordt gestort, waar het dadelijk verbrand wordt. Er blijft slechts de vraag over. wie eigen lijk in zulke glazen huizen zal wonen. En ten gerieve van wie men de vensters door een dakvemtilatie'wil vervangen, en wie het prettig vindt zijn vermoeide leden op een pneumatische matras uit te strek ken. Hier slaat namelijk de nieuwe za kelijkheid om in nieuwste zakelijkheid. Het was stellig nuttig, dat de stofopvangende prullen opgeruimd werden en het was een goede ontdekking van de nieuwe zakelijk heid, dat de stoelen niet zijn gemaakt, om de oogen van de bezoekers te bekoren, maar om gemakkelijk te zitten. Maar de hervor ming heeft een grens! Daar waar zij on gezellig. onhuiselijk wordt. Waar het ding over de menschen wil triomfeeren, waar het technische de boventoon voert. Wat zai er gebeuren, als in het huis der toe komst eens kortsluiting ontstaat en de ventilator stilstaat, zoodat de stikstof zich in de vensterlooze ruimte steeds vermeer derd, de electr. gesloten deuren niet func- '.ionneeren en de menschen als in een muizenval gevangen zitten? Reeds worden deze nieuwtjes van het toekomsthuis toe gepast. Het model van het toekomsthuis op ae tentoonstelling in New York mag ons daarbij een waarschuwing zijn en aantoo- nen, waarheen de weg kan leiden. De weg naar de vertechniseering tot iederen prijs, ook om den prijs van de menschen, die zij dienen moet. leven dooreengenomen lang niet onvoorspoedig rs geweest. De meeste ondernemingen hebben belangrijk beter resultaten behaald dan "aren achtpreen het geval is geweest, en de dividend- I uitkeeringen spreken in dit opzicht een dulde- I Hjke taal. Het is desniettemin een typisch ver- I schijnsel, dat ln de meeste jaarverslagen met betrekking tot de toekomst een voorzichtige toon wordt aangeslagen. Men durft zich blijkbaar r.iet uit te laten over hetgeen 1938 zal brengen. I De eerste maanden van het loopende jaar zijn ei houdingsgewijze voor het Ned. bedrijfsleven niet ongunstig geweest, al valt in sommige op- zichten len aanzien van verleden jaar een achteruitgang te bespeuren. Het is echter een hoopvol teeken. dat op het oogenblik het optimisme klaarblijkelijk weer ^enigszins de overhand begint te krijgen. De politieke tegenstellingen in Europa zijn welis waar nog groot, doch de spanning is zonder twijfel aanmerkelijk verminderd en dit is een 1 actor, die niet anders dan op voordeelige wijze kan worden uitgelegd. Het verloop van zaken in de Ver. Staten blijft echter een element van onzekerheid vormen. De berichten uit de Ver. Staten wijzen erop. dat de economische toestand aldaar in werkelijkheid nog niet veel verbeterd is. doch in ieder geval is het een bemoedigend teeken. dat ook ginder het sentiment, aan het verbeteren is. Niet al leen houdt dit verband mét den gang van zaken te Washington, doch bovendien met de prijs ontwikkeling op de goederenmarkt. De prijzen van tal van producten zijn niet verder naar beneden gegaan. Integendeel, deze hebben dezer dagen een neiging tot herstel aan den dag ge leed en dit wordt als een hoopvol teeken be schouwd. De situatie op de goederenmarkt is een aangelegenheid, die voor de Amsterdamsche Beurs e'veneens een bijzonder groot belang is, ln welk verband, slechts behoeft te worden ge wezen on den toestand in Ned.-Indie. die in zoo hooee mate afhankelijk is van de prijzen, welke voor de diverse cultuurvoortbrengselen kunnen worden bedongen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor der posterijen alhier werd in den loop der maand op spaar bankboekjes ingelegd f. 265.223.43 en te rn ugbetaald f. 205.940.58. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 59.282.85. Het I aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 231. Bij K.B. van 8 April 1938 is benoemd toe gcdeegee.de van de Nede andsehe regeering bli de 17e bljeenkoms van de „Journeee medicales de Bruxelles" die van 16 tot 20 April 1938 ral worden gehouden, prof. dr. E. Gorter, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. DE LANGDRADIGSTE BOEKEN DER WERELD. Rio Castelli is de directeur van een groote Italiaansche filmmaatschappij. Hij kan zich beroemen op het feit een bibliotheek te bezitten, die eenig in zijn soort is. De bibliotheek van Directeur Caselli bevat meer dan achtduizend deelen. Er bevinden zich geen bijzondere boeken onder, omdat Caselli niet tot die menschen behoort, die zeldzame kostbaarheden verzamelen. Maar eén ding hebben zij gelijk: zij zijn lang dradig en wel zoo langdradig, dat men bij het lezen van de boeken door de slaap wordt overmand. Reeds als kleine jongen had Caselli zich voor boeken geïnteresseerd en al zijn zakgeld gebruikte hij voor het koopen van boeken. Eerst toen hij vol wassen was, besloot hij een blibliotheek aan te leggen, zooals er op de geheele we reld geen tweede zou zijn. daar nog wel niemand op het idee gekomen zou zijn, vervelende boeken te verzamelen. In den loop van meer dan vijf en twintig jaar heeft Directeur Caselli meer dan achtdui zend boeken gekocht, waarvan hfj zegt. dat ze allemaal vervelend zijn. Zijn vrien den, die voor de curiositeit zijn boeken le zen, bevestigen dat. Alleen de schrijvers, wien den eer ten deel valt, dat hun boeken ingelijfd worden bij de bibliotheek der langdradige boeken, zijn niet van dezelfde meening als de verzamelaar, en daarom zijn er reeds talrijke onaangename dis cussies geweest, die Directeur Caselli er chtér niet van weerhouden kunnen, steeds weer nieuwe werken voor zijn merkwaar dige bibliotheek te koopen. De middagbeurs. Na eedrukte opening geleidelijk beter - Goede ondertoon - Beperkte handel - Koninklijke ge vraagd - Fokker willle - Amerikanen oploopend - Beleggingen verdeeld. De effectenmarkt bood heden bij opening een weinig opgewekt aanzien. De gedrukte stem ming van Wallstreet was oorzaak, dat de affaire hier nog verder inkromp, zoodat de tendenz totaal ongeanimeerd was. De hoeken boden een verlaten aanblik, aangezien het publiek practisch niets onderneemt. De vraag ontbrak vrijwel volkomen en van aanbod is evenmin sprake. Men geeft er de voorkeur aan. kalm den loop der gebeurtenissen af te wachten, liever dan op het oogenblik tot nieuwe enga gementen over te gaan. De komende Paaschvacantiedagen dragen hier uiteraard een en ander toe bij. maar in hoofdzaak is het toch het gebrek aan onder nemingslust, dat den handel remt. Het ver leden heeft meer dan eens aangetoond, dat een vacantieDeriode de affaire niet kan tegen houden. indien de factoren slechts aanwezig zijn. om de stemming aan te moedigen. Pre sident Roosevelt heeft gisteren een onderdeel van zijn programma n.l. inzake de steunver- leening aan de spoorwegen, ontvouwd. Niette min waren de spoorwegaandeelen gedrukt en het Damrak nam deze stemming over. Van Amerikanen waren vooral Staal-, Koper- en Spoorwegfondsen aangeboden, hoewel nog bo ven den omrekeningskoers. In het verdere ver loop evenwel trad een vastere stemming aan den dag. welke zich ook uitstrekte over de lo kale markt, waaruit tenslotte duidelijk de goede ondertoon van de beurs bleek. Eenige belangstelling ging uit naar aan- deelen Koninklijke Olie. die op Pariische aan- koopen aan den vasten kant waren en van 323 tot 326% gedaan werden. Van Rubbers opende Amsterdam Rubber zwakker op 186. om tot 139^ te verbeteren. Van Tabakken kwam Deli Batavia op lager peil. Industrieelen hadden een onbelangrijk ver loop en waren licht gedrukt; met uitzondering van A.K.U. en met name van Fokker waarvan- de aandeelen bepaald willig gestemd waren en een 25-tal punten tot 347% omhoog liepen. Van Suikerwaarden bewoog H.V.A. zich om het vorige slotpeil. Vorstenlanden wisten na zwakke opening te herstellen. Schepen konden het vorige peil niet bereiken. De markt sloot algemeen in opgewekter stem ming dan zij geooend was. hoewel de affaire niet tot uitgebreidheid kwam. De beleggingsmarkt had een verdeeld aan zien: hoewel met slechts fractioneele verschil len. Integralen waren op vaster gedispo neerd. WISSELKOERSEN. Landen 8.96 1/16 (8.96 1/8); Berlijn 72.34 (72.43»; Parijs 5.57'/t (5.59); Brussel 30.35 (30.39l/s); Zwitserland 41 42 41.39l/i); Ko penhagen 40.'40.Stockholm 46.20 (46.20); Oslo 45.05 (45.05); N.-York 1.80 1 16 (1.80 7/16); Praag 6 28'/. '6.30); Oost. Bank pa Dier 20'(20'/«); Lire 7.95 (8.20). Prolongatie Part. disc. 1/8; Daggeld Registermarken 35' Crediet Snerrmar- ken 12; Effectensperrmarken 10; Reismar ken 49'/;; Bankpapier 34 5/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. MAiKï A., HRItllTINc^ AMSTERDAM, 11 April. De Jaarverslagen, welke thans in grooten ge tale gepubliceerd worden, doen meerendeels uit komen, dat het Jaar 1937 voor het Ned. bedrijfs- NIEUW VENNEP. 11 April. 19.760 Kippen eieren 3,20—3,90; 390 Eendeneieren 3.003.20; Konijnen 1.251.60. PURMEREND, 12 April. Gemeent. kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 40.000 K G. Handel stug. Hoogste prijs f. 21. Kleine boeren kaas f. 21.50; volvette kaas f.24; boter f. 1.28— 1.34 per Kilo; Weiboter f. 1.2G—1.29 per Kilo. Runderen totaal 1106 stuks. Vette koeien 64 72 ct. per Kilo; Gelde koeien f. 130—230 per stuk; Melkkoeien f. 180—310 per stuk; Stieren 54—60 per Kilo; Paarden f 90—135 per stuk; Vette kalveren 30—60 per Kilo; Nuchtere kal veren voor de slacht f.612 per stuk; Nuchtere kalveren voor de fok f. 1118 per stuk; vette varkens voor de slacht 5257 per Kilo: Magere Varkens f. 2C—43 per stuk; Biggen f 16—28 per stuk; schapen f. 17—34 per stuk; bokken f. 3—13 per stuk; Kipeieren f. 2.90—3.30 per 100; eend eieren f 2.20 per 100; oude kippen en hanen 4045 ct. per Kilo; Konijnen 50—180 ct. per stuk; Eenden 30—70 ct. per stuk; duiven 40 ct. per paar; Kievitseieren 1517 ct stuk. Afdeeling Eieren. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer 120.000 eendeieren f. 3.202.40; 100.000 kipeieren: 65 66 KG. f. 3.25—3.35; 63 64 KG. KG. f. 3.25—3.30; 60 62 KG. f. 3.10—3.20; 58 50 KG. f. 2.95—3.10; 56'57 KG. f. 2.90—3.00; 53 55 KG. f. 2.75—2.95. ROTTERDAM, 12 April. Veemarkt Aan voer totaal 5233 stuks. 134 paarden. 1 veulen. 1S12 magere runderen, 850 vette runderen. 70 kalveren. 126 graskalveren. 2067 nuchtere kal veren. 252 schapen en lammeren, 3 varkens, 1 bi^ 114 bokken en geiten. Per Kg Vette koeien 76. 68. 50—54: Vette ossen 70. 66. 54— 56; Stieren 64. 58. 54; Vette kalveren 115. 1C0. 6075; Schapen 50, 45. 40: Nuchtere kalveren 40. 35. 30; Veulens 60. 52. 44. Per stuk: Scha pen 28 21. 20: Zuiglammeren 16 14. IC Nuc'^o. sir"veren 9. 7. 6. id. fokkalvcren 25. 22. 18; Slachtpaarden 250. 195 140; Werkpaar vu 380. 330. 200. Hitten 250. 200, 100; Stieren 355, 275, 200; Kalfkoeien 330. 280, 205; Melkkoeien 325. 285. 205; Varekoeien 215. 180. 150; Pinken 185. 150, 110: Graskalveren 120, 80. 50; Bokke» en geiten 12, 8. 4. 3—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3