UsuaH DauolaD - Eerste blad Dinsdag 12 April 1938 Uitbreiding der stakingen in Frankrijk De strij d in Spanj e REISPLANNEN? ELTAX 666 De strijd in het Verre Oosten RECHTZAKEN Zal Daladier ingrijpen? CLUBS SPECIALE TARIEVEN SPORT Laatste Berichten Binnenland Dalende werkloosheid. DUITSCHLAND. NA DE STEMMING. Toch een geheim dossier Schuschnigg? Natuurlijk heft de Duitsche pers één Juichkreet aan over het plebisciet. Het is te begrijpen! Gouwleider Buerckel heeft tot 25 April een Paaschvrede aangekondigd. Tot dezen datum moet alle actie van de partij rusten, geen wijzigingen mogen worden gebracht in het personeel van staat, gemeenten en bedrijven. Na dezen datum zullen de nood zakelijke wijzigingen in personeel worden aangebracht door de door den Fuehrer hiervoor aangewezen instanties. De Weensche correspondent van de Daily Telegraph and Morningpost meldt echter, dat onder de Oostenrijksche politie een drastische zuivering ten uitvoer wordt ge legd. Verscheidene honderden inspecteurs zijn, naar men gelooft, ontslagen. Enkelen hunner hebben een einde gemaakt aan hun leven. De opengevallen plaatsen worden met beproefde nationaal-socialisten bezet. Rijkskanselier Hitier heeft bij decreet bepaald, dat personen, die in Oostenrijk- schen overheidsdienst waren en wegens hun nationaal-socialislische activiteit door de vroegere machthebbers waren gestraft, schadeloosstelling zullen ontvangen Onder deze bepaling vallen al degenen, die ontsla gen of disciplinair gestraft waren, zoomede de nabestaanden van overleden ambtena ren en beambten, die gestraft waren. Te Woenen loopt hardnekkig het nog niet van officieele ziide bevestigde geruoht. vol gens hetwelk generaal Zehner. de vroegere s-.aats-secretarls van natonale d6fensie in het kabinet-Schuschnigg zelfmoord zou heiben gepleegd. De generaal heeft indertijd deel uitge maakt ran een militair gerechtshof., dat na de gebeurtenissen in 1934 zekere natio naal-socialisten ter dood heeft veroordeeld. Zooals bekend, hebben Engelsohe bladen melding gemaakt van een geheim dossier van Schusehnigg. van welk bericht een halve tegenspraak uit Praag kaam. De „Daily Herald" schrijft nu: ..Het geheime dossier van Schuschnigg, dat bijzonderheden bevat over het onder houd te Berchtcsgaden. o a vertrouwelijke brieven van Hitier en talrijke documenten, is te Londen aangekomen, medegebracht door een intiemen vriend van Zernatto. Van de documenten werpen sommige een bijzonder licht op de Durtsch-Italiaansche betrekkingen. Een ervan bv.. die ondertee kend 15 door een hoogen Duitschen func- tionnaris.geeft den nazi's in Tirol order, zich voor het oogenblik van iedere propa ganda te onthouden, doch kondigt aan. dat nieuwe instructie? zullen worden ge geven na de inlijving van Oostenrijk door Duitsch'land. Een van de vier briervën van Hitler, die zich in het dossier bevinden, is bijzonder bezwarend Deze. die vóór de gebeurte- nitsen in Oostenrijk geschreven is, deelt rrtie. dat het uur der bevrijding nadert. Zu bevat zinspelingen oo de kaart van Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, die bij het „verzoeningscomité" is gevonden en op den druk. die op Tsjecho-Slowakije moet worden uitgeoefend, ingeval de positie der Sudeten-Duitschers Duitsche inmenging zou vereischen. Men vindt tenslotte documenten, die 'vo'gsns de instructies tan von Papen zijp- opgesteld. waaronder een plan voor in- dustrieele penetratie in geheel Oost-Europa Hongarije. Joegoslavië. Turkije en Grieken land. waarin de reeds behaalde resultaten zijn aangegeven. Dus toch? ROEMENIË. Bezoek van Duitsche journalisten wekt wantrouwen. De officieele aankondiging van het Duit sche ministerie van propaganda, dat tegen het einde der maand 59 Duitsche journa listen naar Roemenië zullen komen om den politieken en economischen toestand, in het byzonder in de door de Duitsche min derheid bewoonde gebieden, te bestudeeren, hesft te Boekarest eenige beroering gewekt Het belangrijke reóhteche orgaan Curen- rul schrijft o.a.: Deze plotselinge sympathie verontrust ons Er zijn bepaalde uitingen van nieuwsgierigheid, die de voorbode vor men van een geheele politiek. Gaat het om or "c petroleum De Duitsche militaire techniek, die op motoriseering gericht is. maakt steeds greotere hoeveelheden petroleum noodig. Het plebisciet is voorbij en von Papen is naar Ankara gezonden De Fuehrer kan thans een nieuwe etappe van zijn werk ter hand nemen. Dit, aldus het blad. draagt er niet toe by om ons gerust te stellen. ITALIË. - Een beschouwing van Mussolir.i over den Itaiiaanschen soldaat. 11 de ..Popoio d'Italia" publiceert Mus solini een uitvoerig artikel, dat tegelijker tijd wordt afgedrukt in het tydschrift van het Duitsche leger „Wie Wehrmacht". Mussolini geeft hierin een beschouwing over de waarde van de Italiaansche troe pen in den loop der geschiedenis. Hy weidt uit over het Piemonteesche leger, dat in de zeventiende en achttiende eeuw aan byna alle Europeesehe oorlogen heeft deelgenomen, bespreekt de opvattingen van Napo'eon over de waarde der Italiaan sche trcepen. waarbij hy er o.m. op wyst, dat in hst legerbericht van Napoleon over de troepen in Spanje op 7 Januari 1309 gezegd wordt, dat de Italiaansche troepen zich met roem overdekt hebben, en voegt hieraan toe: „Andere legioensoldaten hebben thans gestreden op Spaansch grondgebied en strijden er nog. Hun bloed is vergoten by Malaga, by Guadalajara en Santander". Ku tolini haalt vervolgens nog andere getu jenissen van Napoleon aan over den meed en de waarde der Italiaansche troe pen in Polen, in Duitschland en in Rus land. Hij herinnert aan het oordeel, dat hij in zijn oorlogsdagboek heeft uitgespro ken over het moreel, den moed en de ver achting van het gevaar van den Itaiiaan schen soldaat en besluit met de woorden: „Onder goede aanvoering en welgewa- perd kan de Italiaansche soldaat tc land, ter zee en in de lucht in een oor log zich meten met iederen anderen soldaat van welk ander land ook." De staking der metaalarbeiders in de streek van Parys heeft zich gisteren uit gebreid tot de fabrieken van Renault te Boulogne-Billancourt. De arbeiders begon nen de fabrieken te bezetten. In den loop van den middag werd daar op by de meeste aiidere metaalfabrieken in het district Parys door de arbeiders de staking afgekondigd. Tet aantal stakers nam toe met ongeveer 8000. Men kan thans van een algemeene staking in de metaalindustrie spre ken. Meer dan 130.000 arbeiders heb ben thans het werk neergelegd. Over de aanleiding tot deze plotselinge verscherping van het conflict in de metaal- nyverheid wordt het volgende gemeld: Een delegatie van arbeiders heeft aan de directies nieuwe eischen kenbaar gemaakt. Daar de antwoorden niet bevredigend ge acht werden, werd de arbeid op de fabrie ken gestaakt en de werkplaatsen werden bezet. Het vakverbond in de streek van Parijs verklaart, „dat de arbeiders zich geplaatst zien voor een verscherping van het con flict. geheel tengevolge van de halsstarrig heid der werkgevers, die de economische moeilijkheden trachten te vergrooten en de nationale verdediging willen saboteeren" De bond verklaart zich volkomen solidair met de stakers in de metaalnijverheid en zegt. dat alle arbeiders moeten begrijpen, dat dit conflict buiten het kader der metaalindustrie uitgaat, de geheele arbei dersklasse raakt en het probleem van de handhaving van de verkregen voordeelen en de verlenging der collectieve overeen komsten op den voorgrond stelt. Hoezeer de minderheid echter de meer derheid overheerscht, bewijst het volgende: De directie van de Renault-fabrieken heeft medegedeeld, dat gisteravond door het personeel is gestemd over de staking. De uitslag van deze stemming is: voor sta ken 874, tegen staken 2922. De directie heeft derhalve besloten, dat hedenochtend acht uur het werk normaal zal worden hervat. Maar zal dit mogelijk zijn? Veel zal nu afhangen van de houding der regeering Daladier. Zal deze thans den moed hebben in te grijpen en de fabrieken te doen ontruimen? Het is te hopen, want anders vervalt men van kwaad tot erger. Over het algemeen rekent men, dat Da ladier hedenavond in de Kamer een meer derheid zal verkrygen. zij het ook met ont houding der socialisten. Na het debat In de Kamer en daarna in den Senaat, waar- schijnlyk op Donderdag, zal het parlement vermoedelijk tot midden Mei met vacantie gezonden worden. nA vty De Csar. De rechter van Instructie, belast met het onderzoek ln de zaak van de Csar, heeft opnieuw Deloncle ondervraagd, die met name zeldc: „De Csar heeft nooit be staan. Het is een uitvinding van de politie. In werkelijkheid was ik leider van Csarn een speciaal organisme voor nationale regelende actie dat deel uitmaakte van de Ucad. Zooals de Ucad (unie van co- mité's voor zelfverdediging) een or ganisme was voor de verdediging tegen het communisme, wenschte de Csarn stryd te voeren door actie". Deloncle voegde hier aan toe, dat de Csarn een vyftigtal leden telde. Hij wei gerde hun namen te geven, doch zeide, dat generaal Duseigeur er geen lid van was De Csarn was een geheime vereeniging. Over de vorming van wapendepots zeide iiy dat deze byeengebracht worden door de onttrekking aan huh bestemming van zekere voor Spanje bestemde wapenzen dingen. Deloncle verklaarde vervolgens, dat de Csarn betrekkingen onderhield met het leger. „Het ging er om met het leger 'e Parijs en in de groote centra, van waar belangrijke communistische vertakkingen uitloopen, een samenwerking te bestudee ren" Tenslotte zeide hij in betrekking te hebben gestaan met verscheiden officieren wier namen hij niet wenschte te onthullen Rust aan het front. Franco's offensief in Catalonië schijnt thans stil te staan Men heet bezig met het consolideeren der linies. Het verzet van de Barcelona-troepen neemt echter steeds toè in kracht en zelfs worden al tegenaanvallen gedaan, zy het blijkbaar nog zonder veel succes. Engeland en de nipt-inmènging. Butler heeft in het Britscfiè Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering op de nota der Spaansche regeering, waarin deze het recht tot vrye aanschaffing van wapenen en munitie vroeg, geantwoord heef? dat zü na diepgaande studie geen mogelykheid had gezien haar politiek van niet-inmenging te wijzigen. Arthur Henderson zeide o.a. dat sedert de verklaring van Chamberlain op 22 Februari een aantal Duitsche en Italiaansche vliegtuigen naar Span je is gezonden, volgens sommige inlich tingen meer dan 300 Italiaansche toestel len en tusschen 200 en 300 Duitsche. Spr. hoopt, dat het bericht, dat de Spaansche regeering toestellen uit de sovjet-unie heeft ontvangen, juist is. De onderstaatssecretaris van buitenland- sche zaken. Butler, zeide hierop, dat het moeilijk is. juiste inlichtingen te krijgen; hij kon niet ontkennen, dat Duitsche ver sterking in Spanje is aangekomen .De re geering is overtuigd, dat de Italiaansche regeering de voorwaarde, dat geen werke lijke rer„terkinge,i zouden worden gezon den heeft vervuld. Voor zoover de regee ring' is ingelicht, is de toestand niet ge wijzigd. de regeering is overtuigd, dal de niet-inmenging niet geheel is geslaagd. Butler voegde hieraan toe. dat de niet-in- mengingscommissle een plan tot het in voeren van een soort controle in de lucht bestudeert. Reserveert dan tijdig onzen nieuwen uiterst comfortabelen reiswagen 9389 (Ingez. Med.) EGYPTE. Koning Faroek opent het parlement. Met de traditioneele pracht en praal heeft koning Faroek heden de zitting van het parlement geopend. In de door minister-president Mahmoed Pasja voorgelezen troonrede wordt o a. ge zegd. dat de besprekingen te Rome. waar aan de Egyptische regeering deelneemt, indien zit eindigen in den geest, welke hen thans kenme'kt. een der krachtigste {ac toren van den vrede beloven te worden. MEXICO. De petroleumkwestie. De Britsche gezant. Omalley, heeft aan de vertegenwoordigers van de buitenland- sohe pers medegedeeld, dat de stappen, welk? de Britsche regeering bij de Mexl- caanrche heeft geduan. niet zyn geschied op verroek van de Mexican Eagle Oil Com pany. zy waren gebaseerd op klachten van Britsche onderdanen, die van hun wettige rechten waren beroofd; de regeering treedt op als hun beschermer. Chineesche vorderingen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de voorhoede der Chineesche strijd krachten en de guerrillabenden, die drie weken geleden zeer bedrüvig zijn geweest ten Zuid-Westen van Shanghai, binnen 40 kilometer afstand van deze stad zijn geko men. Alle pogingen van de Japansche garni zoenen te Sjanghai en Hangtsjau, den Chi- neeschen opmarsch te stuiten, zijn vruchte loos gebleven. Voorts wordt bevestigd, dat op 9 April "10.000 man nieuwe Japansche troepen te Poetoeng geland zyn en naar het bedreigde gebied zyn vertrokken. Chineesche bewoners, die naar de inter nationale nederzetting en de Fransche con cessie vluchten, vertellen, dat de Japanners de burgers dwingen tot het inderhaast aan leggen van versterkingen. Uit Hankau wordt gemeld, dat de Chi neesche troepen Tsjoe Nih Wang en Tsjang Sjan aan het front van den Tientsin—Poe- kauspoorweg hebben bezet Volgens berichten van Chineesche zijde hebben Japansche vliegers. Tsjang Tsja. de hoofdstad der provincie Hoenan gebombar deerd. Zy hebben meer dan dertig brand bommen en veertig zware bommen gewor pen op de universiteiten van Hoenan en Tsing Hoea, tengevolge waarvan meer dan dertig noncombattanten werden gedood en ruim zeventig gewond De universiteit van Tsing Hoea was oor spronkelijk in West-Peiping gevestigd, doch na het uitbreken der vyandelykheden ver plaatst naar Tsjang Tsja. In de gebouwen dezer universiteit te Peiping zijn thans Japansche militairen ondergebracht. De universiteitsgebouwen te Tsjang Tsja zijn geheel of gedeeltelijk verwoest. Met inbegrip van de aan de bibliotheek aange richte schade is voor een waarde van meer dan twee millioen Chineesche dollars ver loren gegaan. Zes van de zeven bewoners van een naby de stad gelegen boerenwo ning zyn eveneens om het leven gekomen Volgens Tsjoeng Sjih Pi, den president der universiteit, hebben de Japanners de universiteitsgebouwen gebombardeerd in een weloverwogen poging om de Chineesche cultureele instellingen te vernietigen en de nog overgebleven nationale universiteiten weg te vagen. Valsche geruchten. Volgens Japansche lezing zou maarschalk Tsjang Kai Sjek verdwenen zijn. Naar verluidt, bevond de maarschalk zich op het oogenblik, dat de Japansche luchtaanval plaats vond, in gezelschap van vele hooge autoriteiten der Hankau-regee- ring in Tsjang Sja. waar hij de inwijdings plechtigheid bijwoonde van het centrale leger. Volgens de door de Japansche pers gepu bliceerde berichten zouden vijftig personen die aan de plechtigheid deelnamen om het leven zijn gekomen. Behalve maarschalk Tsjang Kal Sjek zouden ook T. V. Soeng. vice-president van de Chineesche nationale luchtvaartmaat schappij en generaal Tsiang TslI Tsjoeng. commandant voor de defensie van Kiangsl en Hoenan vermist worden. Was deze bron al troebel, zoodat er wei nig waarde aan te hechten was, de offi cieele tegenspraak is reeds prompt afge komen. Medegedeeld wordt, dat Tsjang Kal Sjek zich toen te Hankau bevond, en dat Soeng op het oogenblik ie Hongkong vertoeft. Japansche verliezen. Tsjen, de directeur der politieke atdeellng van den Chlneeschen nationalen militairen HET ZINKEN VAN DE „ALDAB1". Uitspraak van den Raad v. d. Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak gedaan inzake het op de rotsen loopen en verloren gaan van het stoomschip „Aldabi" bij den lichttoren van Kaap Santa Marta Grande iBrazilië) ty- dens mist, op 9 December 1937. D~e Raad is van oordeel, dat deze ramp is veroorzaakt door vele omstandigheden, waarvan sommige niet, andere echter wel voor rekening van den kapitein komen. De Raad constateert dat, gelijk zoo dik wijls blijkt, de betrokkene de kaart, waar op werd genavigeerd, niet voldoende had bestudeerd. Ook de stroom is een factor, waarmede de kapitein niet voldoende heeft rekening gehouden. De Raad meent dat een blind vertrou wen op het gegiste bestek allerminst ge rechtvaardigd was en dat elk middel ter eontroleertng van de gegiste plaats van het. schip ihosst worden te baat genomen. De Raad kan niet anders dan consta- teeren, dat de kapitein ten onrechte het nut van het gebruik van het lood niet heeft ingezien. Uit het voorafgaande vloeit voort, dat de betrokkene ln de gevoerde navigatie is te kort geschoten en de onderhavige ramp mede aan zijn schuld is te wijten. Wat de op te leggen straf betreft, acht de Raad een straf van schorsing geboden Wat aangaat den duur der schorsing wil de Raad ten gunste van den kapitein reke ning houden met den door hem onder vonden tegenslag. De Raad heeiet den kapitein derhalve gestraft dcor hem de bevoegdheid te ont nemen om als kapitein te varen op een schip, als bedeeld by artikel 2 der schepen wet voor den tijd van veertien dagen. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Diefstal Een jongeman uit Leldschendam, die handel wilde drijven in katjes, had van een aantal boomen een flinke hoeveelheid gehakt. De brigade-commandant der Iiyksveldwacht R. v. d. Scheer had gecon stateerd dat verdachte de gestolen waar Dij zich had De Officier vroeg vier weken gevangenisstraf, zulks vanwege het feit, dat verdachte al eerder is veroordeeld. Verdacht vroeg een voorwaardelijke straf, maar de Politierechter vonniste con form den eisch. Een zand-kwestie. Aan een Inwoner van Alphen aan den RUn was opgedragen het zand weg te ha- ien van het eerste perron, welk zand hij gekocht had. Echter nam hij ook het zand van het tweede perron, waardoor hij zich aan diefstal schuldig maakte. Twee op zichters der Ned. Spoorwegen gaven hier over inlichtingen, en de Officier wees er op. dat verdachte reeds eerder voorwaar delijk is veroordeéld. Waar dezn, les, blijk baar niet voldoende is geweest, vorderde de Officier nu zes maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk. Verdachte vroeg een Reclasseerlngsambtenaar. f HAAGSCHE RECHTBANK. Valsche beloften Een meisje uit Haarlemmermeer had kennis gemaakt met een „heer" uit Den Haag, Deze had haar trouwbeloften ge daan; het huwelijk zou in Den Haag wor den voltrokken. Daar was evenwei niets van gekomen, en het meisje was achter gebleven zonder middelen van bestaan. Ze durfde niet meer naar huis te gaan. en maakte zich schuldig aan diverse dief stallen. waarvoor zy terecht heeft gestaan waarbij de Officier vier maanden gevan genisstraf eischte. De Rechtbank heeft haar thans veroordeeld tot deze straf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, eu haar onmiddellyke invryheidstelling bevolen. GOLF. WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. De NoordwUksche Golfclub organiseert op Zaterdag en volgende dagen een matchplay om den Prinses Beatrlx-cup. De lnschryvlng sluit Vrydagmiddag. raad. heeft In een Interview medegedeeld, dat de Japansche verliezen in China tot nu toe 300.000 man bedragen. De: verhouding tusschen het aantal doo- den en dat der gewonden staat van een tot drie, zoodat 75.000 Japanneezen bij of ten gevolge van de gevechten het leven hebben verloren. De Japanneezen hebben volgens Tsjen drie millioen man gemobiliseerd. In China zyn thans dertig Japansche divisies in het veld gebracht. Zij zijn meer dan 600.000 man sterk. Tsjen herhaalde neg de waarschuwing van Tsjang Kai Sjek, dat men zich niet te zeer moet verheugen over de overwinning by Taiertsjwang, daar men meer dan ooit van den ernst van den toestand en de noodzakelijkheid verder te strijden, bewust moet zijn. Konoje blijft aan Na een bezoek dat de minister van oor log heeft aan den Japanschen minister president Konoje. zou deze besloten heb ben. ln functie te blijven en de volgende «eek zijn ambtsbezigheden te hervatten. Door de pers wordt dit besluit van Ko noje, dat tot nog toe echter nog niet of ficieel is bevestigd, als de eenige uitweg uit de crisis gekenschetst. Konoje geniet zoodanig het vertrouwen van het volk, dat hij zich aan zijn groote taak als leider van een autoritaire regeering niet meer ont trekken kan. Naar verluidt, zru het onderhoud van prins Konoje met den minister van oorlog, Suegijama. tot belangryke besluiten voor üe verdere voortzetting van den strijd met China geleid hebben. Na afloop van zyn onderhoud met prins Konoje werd de mi nister van oorlog door den keizer ln audiëntie ontvangen. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 21 tot en met 26 Maart bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas waren aangesloten 555.400 personen (waarvan 75.600 land arbeiders Voor de 479.800 verzekerden bulten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 25,9 (ln de vorige verslagweek, 7 tot en met 12 Maart, was dit percentage 27,1). Voor de 555.400 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 24.4 (ln de vorige verslag week was het 25,8). In de tweede verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt (tus schen haakjes zyn vermeld de percentages, indien de landarbeiders bulten beschouwing worden gelaten) 1935 28,4 (31,0). 1936 30,8 (33,4). 1937 26,8 (28.7). 1938 24,4 (25,9). In het eerste kwartaal 1938 Is de werk loosheid lager geweest dan die ln het eer ste kwartaal van de Jaren 1933, 1935. 1936 en 1937. Na de zeer ongunstige Jaren 1935 en 1936 vertoonde de werkloosheid in 1937 ongeveer hetzelfde beeld als die ln 1933. Deze overeenkomst heeft zich in het eer ste kwartaal 1938 voortgezet. De werkloos heid in dit kwartaal komt ongeveer overeen met die ln het eerste kwartaal 1934. Op het einde van het kwartaal was zy lager dan in alle 5 voorgaande jaren. Zij daalde ge- leideiyk dichter tot het peil van 1932 en «•as op het einde van het kwartaal daar nog slechts weinig boven. By de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Maart 1938 in to taal 396.251 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374.252 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 376.977 werkloos, onder wie 360.601 mannen. Blykens opgave van den directeur-gene raal van werkverschaffing en steunverlee- nftig waren onder het aantal van 423.265 werkloozen op 26 Februari 1938 begrepen 53.345 tewerkgestelde werkloozen, 193.204 gesteunde werkloozen (waaronder 773 per sonen, die arbeiden onder het stelsel „wer ken voor den steun") 7.245 inwonende kin deren, 13.695 kleine boeren groep b en 4.322 kleine boeren groep c. Op 29 Januari 1938 waren deze aantallen respectievelijk 51.504, 186.675, 5.583, 12.501 en 3.789. EEN SCHILDERIJ BIJGEWERKT. Inbreuk op de auteursrechten Dezer dagen is een merkwaardig geval van inbreuk oip auteursrechten aan het licht gekomen. Het betrelt een schlldery van een Amsterd&msohen schilder, een landschap voorstellende. Dit werk was eenige jaren in het bezit van een particu lier. die het onlangs aan een kunsthande laar te Amsterdam heeft verkocht. Toen de schilder toevallig de vorige week langs den winkel wandelde, zag hij zyn doek in de etalage hangen, doch tot zijn verbazing bemerkte hy, dat het schilderstuk een grondige wyziging had ondergaan. Op sommige plaatsen was een andere kleur aangebracht en nog op andere ma nieren was het stuk bijgewerkt. De onder- teekening was evenwel blijven staan. De schilder heeft den kunsthandelaar ophel dering over een en ander verzocht; deze verklaarde, diat hij als eigenaar van het sohildery gerechtigd was ermee te doen, wat hij wilde. Hi> had gemeend door de veranderingen de verkoopswaarde te ver- hóogen. Om dezelfde reden had hij nagela ten Je signatuur te verwijderen. De schilder vond hierin aanleiding bi) de justitie tegen den kunsthandelaar een Macht ln te dienen wegens schending der auteursrechten. De politie heeft daarop het sohilderij in beslag genomen. „NATIONAAL HERSTEL" Naar het nummer van het orgaan van het Verbond voor Nationaal Herstel mee deelt, zal deze party als regel niet meer deel nemen aan de verkiezingen. DE PREVIAVERA TE ROTTERDAM TREKT ZEER VEEL BELANGSTELLING. Alhoewel het bezoekcyfer niet op eenige honderden nauwkeurig is te bepalen, staat ■toch definitief vast. dat het totaal bezoek van de opening op J.l. Donderdagmiddag af tot gisteravond de 38.000 personen ruim overschrijdt. Zondag telde de tentoonstelling pl.m. 15.000 bezoekers, hetgeen vergeleken met vorige Primavera- tentoonstellingen een record beteekent voor een .gewonen" Zon dag. Alleen op een tweeden Paasctenaan- diag was het bezoek hooger. FRAUDULEUZE INVOER VAN BONTWERKEN, FOTOGRAFIE TOESTELLEN EN KIJKERS. Nieuwe maatregelen tot bestryding. Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld, zullen binnenkort, als gevolg van cie klachten van den blnnenl. han del over frauduleuzen invoer als reisbagage van bontwerken, fotografietoestellen en kij kers, welke door reizende personen gedu rende hun reis in het buitonland zyn aan geschaft. nieuwe voorschriften in werking treden. Hier le lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkeeren. zul len dure bontwerken, dure fotografietoe stellen en dure kijkers slechts zonder beta ling van Invoerrecht kunnen invoeren, in dien zij daarvoor een geldig, vóór den uit voer uit Nederland door een ambtenaar d:r invoerrechten en/of accynzen afgegeven, indentiteltsbewys kunnen vertoonen. De onder de thans bestaande regeling af gegeven indentiteitsbewyzen zullen a|s overgangsmaatregel nog korten tyd gel dig zyn. 2—1

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 2