Uit den Leidschen Raad De Haringvisscherij in 1937 De schrijfwijze van onze taal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 12 April 1938 Stijging der lasten en daling der prijzen Een zitting van nog geen twee uur Luchtaanvallen met Brandbommen GEMENGD NIEUWS Motiveering van den minister Lof voor den minister van Economische Zaken. Vandaag heeft de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij in Schever.lngen haar 23ste jaarvergadering gehouden. Aan de jaarrede van den voorzitter, mr. J, H Kiewiet de Jonge, ontleenen wij het volgende. Wat betreft de haringvisscherij zeide spr, dat de vooruitgang van 1936 in de eerste plaats verband hield met de toename van dea uitvoer van het hoofdproduct, de pekel, en steurharing. De toename van den aanvoer van zouten haring in het jaar 1936 heeft zich het af- geloopen jaar voortgezet en wel in die mate, dat de totale aanvoer van zoute haring dicht bij een millioen kantjes heeft gelegen. Hiermede is een record-cijfer be reikt. hetwelk nagenoeg het dubbele was van 1935. De positie van den zouten haring kan, algemeen gesproken, een gunstige worden geacht, omdat een groot deel van de wereld voor dit verduurzaamde en goed- koope volksvoedsel openstaat Deze om standigheid maakt het mogelijk verloren oude afzetgebieden door nieuwe te ver vangen. maai- bij zoo groot; toename van den aanvoer als in het afgeloopen jaar, is het vinden van de noodige afzetgebie den met zorgen gepaard gegaan. Toen de Russische aankoopen van 1936 in 1937 niet werden voortgezet, heeft d; minister van economische zaken na over leg met de Nederlandsche Visscherij- Centrale, de zout-haringvisscherü met in gang van 1 December 1937 beëindigd. Deze maatregei is van alle zijden als een gelukkige toegejuicht. Hij heeft bij hernieuwing getoond, dat op zeer korten termijn, in samen-werking tusschen be drijf en de overheid, nuttige en noodige dingen tot stand kunnen worden gebracht, want ware deze mogelijkheid van cver- he dsoptreden er "iet geweest, dan zou her er voor het bedrijf hoogst bedenkelijk hebben uitgezien. Nochtans stond men in 1937 voor de laak één millioen kantjes, zonder lïursisehen a inkoop, weg te werken, maar wanne ;r dc schepen straks zul len uitvaren, zal deze voorraad nie»tc- min zoodanig zijn opgeruimd, dat het restant weinig zorg z l behoeven te baren. Vanuit den gezichtshoek van den afzet blijft het waar, dat de positie der haring visscherij lp de crisisjaren beduidend min der ongunstig is geweest dan die van an dere takken van bedrijf. De geheele crisis door Is nagenoeg de geheele vloot in zee geweest, zij het met een bescheiden be perking in de netten. Bij den prijs ligt echter voor 1937 de keerzijde der medaille. De gemiddelde prijs van zoute haring in 1937 was per kantje bruto f. 7.50 tegen f. 8.75 ln 1936 en f. 9 in 1935. Een zoo lage gemiddelde prijs is de laatste 25 jaren niet voorgekomen Dit geeft te denken, te meer wanneer de di verse lasten in 1937 aanzienlijk zijn geste gen Een prijs van f. 7,50 moet onder de •huidige omstandigheden verliesgevend voor den reeder zijn. Vervolgens wees spr. op den export, die zich sterk uitbreidde in Polen, de Rand staten, Roemenië, Duitichland en België. De concurrentie was echter in al deze lan den moorddadig. Ook ln het binnenland bruik voortdurend toe. nam het ver- Aan voer beperking. De ervaring tijdens de teelt 1937 heeft geleerd, dat een aanvoer van niet veel minder dan een millioen kantjes aan den hoogen kant is te achten. Indien dit juist is, ligt de aan beveling voor de hand, een beperking in den invoer toe te passen, wat ver der gaande dan die in 1937, Deze be perking zou speciaal de voorjaars- visseherij moeten betreffen, waarvoor reeds plannen in deze richting in den maak zijn. In 1937 heeft het productie-apparaat uitsluitend op de beperking in de netten en de regeling van de uitvaart-beurten gesteund. In 1936 was dat ook het geval. verkoopkantoor te ver gaand. Voorloopig blijft spr. de meening toegedaan, dat 't zoo vrij mogelijke initiatief van den lndivldu- eelen handelaar betere waarborgen op het stuk van de verovering van afzetgebied geeft dan de werking vanuit een centraal punt. Versche haring. De totale Nederlandsche aanvoer van versche haring van de haringdrijfnet- schepen bedroeg in 1937 van 1 Juli tot 31 December 14' mflUoen Kg., in 1936 van 1 Juli tot 31 December 5 millioen Kg„ dus een uitbreiding van groote beteekenis. Duitsehland was onze grootste buiten- landsche afnemer met bijna 9 millioen Kg., dan volgt Tsjecho-Slowakije met S'/i millioen Kg. Het binnenland liet eveneens toename van verbruik zien. Wanneer men bedenkt, dat deze versche haring er vroeger in het kader der Neder landsche haringvisscherij practisch niet was en dat ze in 1937 naar gewicht reeds 14" o van den totalen zouthariitg-aanvoer vertegenwoordigde lijdt het geen twijfel, of de versche haring heeft ln deze jaren belangrijk bijgedragen aan de versterking der positie van het productie-aparaat ln zijn geheel T a v. de trawl-visscherij hebben de prij zen eveneens aan den lagen kant gelegen. Ten slotte besprak mr. Kiewiet de Jor.ge hetgeen het afgc-lcopen jaar op heft ter rein van arbitrage en anderszins heeft gedaan, voornamelijk t.a.v. de verknopen aan Rusland en de moeilijkheden in ver band met het gebruik van de haven te Dieope tijdens de Kanaalvtsscherij. Hoewel m de jaorlljksche onderhande lingen met de vertegenwoordigers der vak organisaties t.a.v. de arbeidsvoorwaarden voor de komende teelt ln verband met de desiderata van arbeidszijde nog geen over eenstemming ls bereikt, vertrouwt spr. dat een goeden afloop niet zal uitblijven. In het verband van de oppositie der opvarenden maakt het Jaarverslag mel ding van de invoering op 1 October 1937 der z.g. wet-Molengraaff van 14 Juni 1930, waartoe I3 overgegaan, zonder voorat- gaand contact met de kringen der vis scherij. In samenwerking met haar zuster organisatie te IJmuiden is de vereniging te elfder ure tegen de invoering opge komen. maar kreeg nul op het request. Deze staal van regeeringsbeleid kan moei lijk bewondering wekken., de betrokken minister van justitie was omtrent de toe standen in de Nederlandsche Visscherij blijkbaar geheel onkundig. Bij de uitvoering echter is in ver schillend opzicht aan de zijde der autoriteiten een welwillende houding aangetroffen. Het blijft echter oen fout, aldus spr., dat de invoering in de huidige tijdsomstandigheden werd doorgezet. In het verleden heeft de haringvisscherij in het kader der handelspolitiek vrij zeker wel in het hoekje gezeten, waar de slagen vielen, doordat de visscherij, bij gebreke aan voldoende samenwerking, ln dit op zicht niet ln staat was haar stem te doen hooren Thans, zoo besloot spr, zijn we op den beteren weg, aan de visscherij zelf om er voor te waken, dat van dit goede pad niet wordt afgeweken. Het Nederlandsche bedrijfsleven ln zijn geheel kan onzen huldigen minister van economische zaken niet erkentelijk genoeg zijn. dat onder zijn bewind de gelegenheid is geopend tot een zoo nauw mogelijk contact tusschen de overheid en dat bedrijfsleven op het on derhavige terrein. Voor de visscherij en voor dé haringvisscherij ln het bijzonder geldt dat heel sterk, omdat in deze takken de uitvoer een zoo groote rol speelt. DE REMMEN VAN DEN TREIN WEIGERDEN. Tengevolge van een defect aan den luchttoevoer van de remmen ls Zondag middag een trein uit de richting Rotter dam, die om 3 u. 05 aan het station Schie dam moest stoppen, doorgereden en eerst op de spoorbrug over de Schie, een eind voorbij het station, tot stilstand gekomen. Bij het passeeren van den bewaakten overweg van den Overschiescheweg, waren de boomen niet neergelaten. Zij worden pas neergelaten tegen den tijd, dat de trein van het station vertrekt. Ongeveer twintig personen, die zich op den overweg bevon den slaagden er in een goed heenkomen te vinden Bijna had de trein een kind ge grepen, dat daar met zijn moeder liep te wandelen De moeder slaagde er ln het kind met een ruk voor den trein weg te trekken. (N. R. Crt.) BUITENLANDSCH GEMENGD. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPEN. 7 dooden, 21 gewonden. Tusschen Galat; en Catatea Alba In Roemenie ls een autobus od een overweg door een trein gegrepen en volkomen vernield. Zeven personen werden gedood en 21 ge wond, van wie verschelden ernstig Het ongeluk is te wijten aan de schuld van den baanwachter. GROOTE BRAND IN JAPAN. Zeventig huizen in asch; talrijke slachtoffers. Een brand, welke enorme afmetingen aannam, heeft de Japansche stad Hyo'o geteisterd en er 70 huizen in de asch gelegd, talrijke personen Zijn om het leven ge komen. VIER ARBEIDERS DOOR TREIN VERRAST EN GEDOOD. Vannacht zijn nabij het station Brunoy (Frankrijk) vier arbeiders van Italiaansche nationaliteit, die belast waren met werk zaamheden aan de spoorlijn, op weg naar hun werk door den sneltrein Ventimlglla Parijs verrast en op slag gedood. VERKIEZING LEIDT TOT BLOEDIGE BOTSING. Twaalf dooden. Bij gemeenteraadsverkiezingen in het gehucht Chlaultengo in den Mexlcaanschen staat Puebla hebben de verslagen candida- ten en hun vrienden de gekozenen aange vallen. Bij de vechtpartij, die ontstond, werden twaalf personen eedood en veertien gewond. I Wiat U, dot bil de best uitgeruste brandweer niet in staal is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge heele bevolking moet trachten in eigen huis zeli ieder begin van brand Ie blusschen Nadere inlichtingen verstrekt de secre taris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, dr. T. Potlewild, Boerhaavelaan 37, Leiden. AGENDA. Punten 1 t/m 15 werden normaal afge daan. DE STADHUISBOUW. 16o. Voorstel: a tot onderhandsche opdracht van het leveren, maken, werkvaardig opstellen en in bedrijf opleveren van een centrale ver- warmlngslnstallatle en van een ventilatie- inrichting c. a. in het ln aanbouw zijnde Stadhuis aan de firma W. Slotboom en Zn, te 's-Gravenhage b. tot het vaststellen van de begrootings- staten in verband met de sub a bedoelde en eenige daarmede samenhangende wer ken. (,,0) Dc heer SCHÜLLER wil zekerheid om trent de onmisbare personeel-kern der' firma, opdat Leldenaren zooveel mogelijk werk krijgen De heer GOSLINGA klaagt, dat de radia toren van Duitsch fabrikaat zijn; hij had liever Hollandsche gewild. De heer MANDERS sluit zich aan bi) den heer Gosltng» Wethouder SPLINTER geeft een uiteen zetting over genoemde kern, die speciaal uit voormannen zal bestaan. Spr. zegt toe er op te zullen letten voor zoover maar eenigszins mogelijk ls. Wat de radiatoren betreft, zet spr. uit een. waarom zoo ls beslist in het belang van den bouw Op f. 99 000 is echter slechts f. 8000 rüet-Nederlandsch. feitelijk zelfs maar f. 4OC0. naar hli berekent. De heer SCHÜLLER blijft aandringen op een uiterste limiet van 5 nlet-Leidenaren. doch daaraan zegt de WETHOUDER zich niet t kunnen binden. De VOORZITTER dringt er op aan op deze zaak niet verder in te gaan. de toe zegging van den wethouder nog eens naar voren brengend. Laat men daarmede ee- noegen nemen. De heer QROENEVELD meent, dat deze toezegging practisch niets beteekent. De heer OOSLINGA handhaaft zijn klacht over niet volledig gebruik van Nederlandsch materiaal Spr. kan de hou ding van B en W. in deze niet bewonderen. Zii zijn blijkbaar gezwicht voor de adviseurs De VOORZITTER geeft nog een nadere uiteenzetting, herinnerend aan de inter pellatie Goslinga ln dezen, ter nadere ver dediging van de houding van B. en W De heer MANDERS verdedigt alsnog op dracht voor Nederl. radiatoren, doch hij zal zich niet tegen het voorstel verzetten, nu dit stadium ls bereikt Het voorstel wordt aangenomen met 30 4 stemmen. Tegen de heeren Oosllnga, Tobé. Lombert en Wllmer. HAMERPUNTEN. 17o. Voorstel tot het Intrekken van de bepalingen omtrent minimum-loon en ma ximum-arbeidsduur in bestekken van ge meentewerken en van die. Inzake de artt. 1638c en 1636d van het Burgerlijk Wet boek, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Sohüller Inzake herziening van de bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van gemeentewerken. (71) Conform besloten. 18o. Voorstel inzake het voortzetten van de regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. (721 Conform besloten. 19o. Voorstel Inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. (73) Conform besloten. SUBSIDIE SCHOOLKINDERVOEDING EN -KLEEDING. Voorstel tot het verhoogen van het over 1938 aan de Vereeniglng voor Schoolkinder voeding en Schoolklnderkleedlne toegeken. de subsidie en tot het vaststellen van den. desbetreffenden begrootlngsstaat. (76) De heer GOSLINGA vraagt of reeds schoenen zijn verstrekt en merkt op, dat liet, aantal kinderen nog steeds groeiende is door het gevallen besluit van den Raad. Dat neemt z. i gevaarlijke aspecten aan voor de gemeentelijke sohatklst. De heer HESSING juicht deze verhoo ging toe, die het arme kind ben goede zal komen, en moeten er straks gelden gevon den worden, dan zal hij die ook gaarne voteeren. Mevr. BRAGG AAR meent, dat men de oonsequentles van een genomen besluit moet aanvaarden. Niet alleen het verstrekken van schoe nen doet het aantal kinderen stijgen, dat aantal was toch al stijgende Een bewijs, hoezeer het noodig ls, dat hulp wordt ver leend. En de nonnen voor toestaan zijn heusch niet te gemakkelijk. Wethouder TEPE erkent, dat er reeds schoenen zijn verstrekt. Maar de verhoogde subsidie geldt niet alleen voor schoenen, doch ook meer algemeen tengevolge van het toenemen van het aantal kinderen. Precies is deze verhouding niet aan te geven, evenmin als hoeveel kinderen er meer komen tengevolge van het schoenen- besluit. Z. 1. mag de raad niet anders doen dan de uitvoering van het genomen raadsbesluit dat hij nog steeds betreurt mogelijk maken. De heer GOSLINGA meende toch te moe ten wijzen op deze stijging van kosten, reeds in het begin van het jaar. Tegen stemmen zal hij niet. De heer LOMBERT vraagt of er ook toe zicht is op het dragen der schoenen. Hij hoorde, dat er reeds verkocht zouden zijn. De heer BERGERS zegt, dat er op de scholen toezicht wordt gehouden. Na nog eenige opmerkingen van mevr. Braggaar te midden van een ietwat onrus tig geworden raad, zoodat de VOORZITTER zelfs vraagt wie de leiding heeft, wordt het voorstel z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. De heer VAN ECK vindt het niet bevor derlijk voor goede verhoudingen tusschen B en W en den raad, dat geen antwoord werd gegeven door wethouder Tepe op een opmerking van den heer Groeneveld. Dat oordeelt spr, een totaal verkeerde taktiek. Wethouder TEPE meende, waar dc heer Groeneveld niet wilde tegenstemmen, dat hij geen verdere aandacht behoefde te geven aan een oude kwestie, waar de heer G. zich blijkbaar aan vastklampt. Hij wilde daarvoor den raad niet ophou den. Zijn standpunt ls voldoende bekend. De heer WILBRINK vestigt de aandacht op een ln de Zijlsingel liggende bak, waaroo een houten keet geplaatst ls. Dat verhoogt niet het stadsschoon I De VOORZITTER zegt aandacht toe. Even vóór 4 uur sluiting. BRANDKAST LEEGGEHAALD TE ROTTERDAM. Vla een zolderraam hebben ongewenschte gasten zich toegang verschaft tot de be- drljfskleedingzaak van de firma L. en S. aan den Schledamschedijk te Rotterdam. Alles is overhoop gehaald en de brandkast staande ln het kantoor ls volgens de regelen der kunst ii la sardine opengescheurd Een bedrag van f. 576 aan contanten dat daarin was opgeborgen, is verdwenen. Van de inbrekers ontbreekt tot 00 heden elk spoor. BRAND BIJ EDE. Gistervoormiddag ontstond brand ln het café van G Hazeleger te Wekerom bti Ede, waarschijnlijk doordat kleine kinderen met lucifers speelden. Door den sterken wind wakkerde het vuur aan. zoodat aan blus schen niet meer te denken viel. Met een hevlgen knal vlooz het zuurstofapparaat op de bierpomp uiteen, waardoor de stuk- Samenwerking met België. Toen is deze enkele steun voldoende ge- gen door een muur sloegen. De politie had bleken. Het afgeloopen jaar heeft echter geleerd, dat het bij even gewijzigde om standigheden riskant is op deze eene kaart te vertrouwen. Persoonlijk heeft spr. den indruk, dat de uitkomsten in 1937 gunsti ger hadden kunnen zijn bij aanwezigheid van een soepel werkend opvang-apparaat, waardoor op oogenblikken van te groote aanvoeren steun aan de marktpositie ge geven had kunnen worden. In zooverre om redenen van practischen aard naast het initiatief van het bedrijf in dit opzicht medewerking der overheid noodig zou zijn. noopte spr, dat deze niet geweigerd zal worden. Op de oogenblik ken, dat de regeerlr.g de haringvisscherij in financierings-vertand heeft bijgestaan, heeft ze nagenoeg immer de prettige er varing opgedaan dat de zaken zonder schade voor haar zijn afgewikekld. Het zat ui dis het publiek op een afstand gehouden, zoodat er geen ongelukken gebeurden. Het café brandde tot den grond toe af. BIJ HET SPEL OM HET LEVEN GEKOMEN. In de Lage Bothofstraat te Enschedé was gisteravond een aantal jongens aan het voetballen Een van hen. de negenjarige J. G Geverihk liep daarbll plotseling voor een vrachtauto. De knaap werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hil vrijwel op slag dood was. ECHTELIJK DRAMA TE ROOSENDAAL. Te Roosendaal heeft gistermorgen ln een perceel aan den Gastelschenweg een fa- van de omstandigheden afhangen, of een.] milledrama plaats gehad. De 53-jarige P opvang-aparaat inderdaad ln werking ge steld zal moeten worden. Als het gaat om den handel, zou spr niet verder willen gaan dan ln de richting S heeft eerst zijn vrouw van het leven beroofd, waarna hli zelf door verdrinking een einde aan zitn leven heeft gemaakt. De man was sinds eenigen tijd werkloos. van de samenwe.king-Rutland en van de terwijl het gezin zeer ernstig door ziekte Amerikaan;-;le plannen. In beide geval- werd getroffen Twee kinderen ziin aan len wegens de speciale omstandigheden tbc overleden, terwlll de oudste van de daar geldende. Met name acht spr. ge- overige vijf kinderen met een ernstige dachten in de richting van een centraalziekte in het ziekenhuis is opgenomen. Omtrent de spelling merkt minister Siotemaker de Bruine in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op:: Invoering van dc schrijfwijze 1934 in haar geheel in de van haar uit gaande stukken is van de regeering niet te verwachten. Zij heeft echter om meer dan één reden besloten het woordbeeld, zooals dat ln regel 1 tot 3 der besluiten van 1936 en reeds van 1934 wordt omschreven e, o en sch te aanvaarden en daarvan geen wijziging te overwegen, behoudens wellicht een technische wijziging, waarop de minis ter hieronder terugkomt. Regel 4. Handelend over de verbuigings uitgangen e en en wordt in de redactie 1936 gehandhaafd. Met betrekking tot woordgeslacht en voornaamwoordelijke aanduiding acht de regeering terugkeer tot De Vries en Te Winkel op een aantal gronden van paedagogie en taal geboden. Zij bereidt dan ook een wijziging voor van het be staande besluit 1936, waardoor regel 5 en 6 vervallen Automatisch zal hier door voor geslacht en voornaamwoord De Vries en Te Winkel weder gelden. Dat de regeering thans reeds deze be slissing genomen heeft, dus zonder af te wachten de voorlichting van een commissie en het tot stand komen van een wet. vindt zijn oorzaak ln hare overtuiging dat er aan de onzekerheid gelijk ook in het voorioo- pig verslag wordt gewenscht zoo spoedig mogelijk een einde komen moet zoowel om paedagoglsche als om economische redenen. Dat tegen een regeling bij Kon. Besluit, die van de als wettig erkende spelling af wijkt en niet op een wet berust, bezwaren kunnen worden Ingebracht, ontkent de regeering niet. Maar zij acht thans een voortgaan op den ln 1934 ingeslagen weg, :n afwachting van een tot stand te bren gen wet, voorshands geboden zulks om met spoed zekerheid te verschaffen en verwar ring te doen eindigen en om niet door het scheppen van een vacuum nieuwe onzeker heid en verwarring te doen ontstaan. Intusschen ls hiermede de overbodigheid van een commissie geenszins aangewezen, integendeel blijft deze onmisbaar. Ten eerste toch vergen de regels Inzake het woordbeeld een technische toetsing. Dit blijkt duidelijk uit de aanschrijving, die de toenmalige minister van Onderwijs, op 1 November 1934 heeft doen uitgaan, welke aanschrijving in kracht nog toegenomen is door hetgeen in den jongsten tijd met be irekking tot de schrijfwijze der aardrijks kundige namen is geschied. Ten tweede is reeds destijds blijkens een beschikking van den toenmaligen minister van 7 December 1934, de behoefte geble ken aan een onderzoek omtrent de schrijf wijze van de bastaardwoorden en de sa mengestelde woorden, evenals van de woor den, wier spelling onzeker is. Ten derde zal volgens aller overtuiging het aanvaarden van De Vries en Te Winkel, met betrekking tot geslacht en voornaam woordelijke aanduiding niet kunnen betee- kenen, dat aldus het laatste woord ge sproken ls. Een gewenschte ontwikkeling zal echter, volgens de overtuiging van den minister bewust moeten worden geleid en ook daarvoor is het werk van een commis- I sie zeer gewenscht. De regeering bereidt dan ook de samen stelling van een commissie voor, die deze driedubbele taak zal hebben. Nadat deze commissie een rapport inzake de technische toetsing der regels 1 tot 3, de bastaardwoorden, de samen gestelde woorden en de aardrijkskun dige namen heeft uitgebracht en de regeering dienaangaande haar stand punt heeft bepaald, zal zij ln de van haar uitgaande stukken het nieuwe voorbeeld volgen. Dat met betrekking tot een en ander een Intens overleg met België heeft plaats gegrepen, lag in den aard der zaak, omdat, gelijl; ook in het voorloopig verslag wordt te verstaan gegeven, het voor de kracht der Nederlandsche taal van groote beteekenis is, dat er geen Ingrijpende verschillen be staan bij het gebruik van die taal op de verschillende gebieden, waar deze taal wordt gesproken. Dit geldt van België niet minder dan van de overzeesche gebleds- deelen. De Belgische regeering heeft zich inzake het woordbeeld hare volledige vrijheid voorbehouden. ZIJ zou harerzijds verre de voorkeur gegeven hebben aan een nieuw onderzoek van het geheele spelling-vraag stuk. Het strekt der Nederlandsche regee ring evenwel tot groote voldoening, dat de Belgische regeering met betrekking tot de punten, waaromtrent overeenstemming be staat, tot samenwerking of parallelle wer king volkomen bereid is De Belgische re geering bereidt dan ook de benoeming voor van een commissie, die ln samenstelling en karakter met de Nederlandsche commissie parallel zal gaan en wier taak overeen komt met de taak der Nederlandsche com missie Inzake de bastaardwoorden enz, evenals inzake geslacht en voornaamwoord. Het ligt in de bedoeling, dat de belde com missies in regelmatig contact zullen wer ken. De Belgische commissie zal om boven genoemde reden Inzake het woordbeeld geen opdracht ontvangen gelijk aan die der Nederlandsche commissie. Zij zal zich ech ter ln opdracht van den Belgischen minis ter op de hoogte houden van hetgeen ter zake door de Nederlandsche commissie wordt verricht. De regeering ls overtuigd, dat een wette lijke grondslag voor haar bemoeiing met de schrijfwijze der taal gewenscht ls. ZIJ h-'- reidt dan ook een wetsontwerp voor, waar in de kroon de bevoegdheid ontvangt, voor schriften te geven met betrekking tot de schrijfwijze van den Ned. taal en deze voor bepaaldelijk aangewezen instantie' verplicht te stellen, waarbij tevens midde len worden voorzien om de naleving cU'f voorschriften te verzekeren. In dit wets ontwerp, dat ook gelden zal voor de BC" bledsdeelen over zee, zal tevens de vorming van een blijvende commissie van advies worden opgenomen, die de taak der boven bedoelde commissie zal kunnen voortzetten. 2—3

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 10