LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Maandag 11 April 1938 Plaatst Uw advertenties Uit de Rijnstreek Bekwaambaarheid ln ziek-zoekea. De officieele uitreiking der diploma's aan hen. die een diploma hebben verworven oo den bekwaamheidswedstrijd in het ziek- zoeken in hyacinthen. heeft Zaterdagmid dag plaats gehad in het gebouw der Vei- lingvereeniging van bloembollen alhier. De veilingzaal was geheel bezet met ziekzoe- kers en genoodieden. onder wie het be stuur van de Veilingvereeniging. van de Ver. de Hyacinth, de commissie van beoor deeling. prof. dr. van Slogteren en eenige bestuursleden van val'vereenigingen. Na opening door den voorzitter der veiling, gaf de leider van den ziekzoekwedstrijd de heer D. van Egmond Jr. verslag van den wed strijd. waaraan 318 personen deelnamen. Het aantal bezoekers was 638. 304 personen hebben den wedstrijd geheel gevolgd. 114 behaalden het vereischte aantal punten. Zij kwamen voor een diploma in aan merking. Daaronder waren er. die nu voor de derde maai. een gedeelte die voor de tweede maal en ten slotte een gedeelte die voor de eerste maal een diploma kregen Diie deelnemers, di" het hoogste aantal punten behaald hebben, kwamen in aan merking voor een prijs; nog 10 kregen een studieboekje. De voorzitter der Ver. ..De Hyacinth reikte de diploma's en prijzen uit na eerst gewezen te hebben op de beteekenis van het document, een bewijs van bekwaam heid in het bloembollenvak. De vier met het hoogste aantal punten waren G Mooyekind te Vogelenzang, werkzaam bij Van Zanten Co A J. O. Hermans te Hillegom bn N.V. G. H. Her mans (buiten mededinging naar een J v d. Burg Czn te Nixudwiikerhoutw-erk- loos, en G J. v. d Burg te Noordwijk-Bin- nen werkloos. in h9l het daqblad met verre weg de grootste publici- teitswaarde in en om de Sleutelstad. Advertenties worden zonder eenige prijs verhooging door onze plaatse lijke agenten aangenomen. Dit geldt ook voor onze ..Kleine Advertenties" LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Martinus, zoon van J. de Zcc en van K. Schalk; Johannes Theodorus, zoon van Th. van der Aart en van A. M. Aartman; Geer- trulda en Helena Catharlna. dochters van K. Slootweg en van A. H. der Nederlanden; Theo dora Johanna, dochter van G. Tempel en van M. M. W. Floor Overleden; Janke Geertje Griekspoor, echt- genoote van G. Uithoven, oud 44 jaren. Gehuwd: J. Dekker en J. A. P. Hulsbos. Loop der bevolking. Gevestigd: Mej. A. C. M. van den Berg, Hee- reweg 198 J. G. Verhaar. 1ste Poellaan 4 Mej. H. J. Nigten, Kanaalstraat 272 Mej. P. C. M. Slemons. Heereweg 204a Mej. C, Faas, Heereweg 276 L. Duurland, Heereweg 447 Mej. A. de Vries, Heereweg 107 M. Manné, Kanaalstraat 54. Vertrokken: Mej. A. H. Westerveld naar 's-Gravenhage J. Th. A. van Diemen, naar Noordwijkerhout Mej. A. C. A. Tissing. naar Amsterdam L. C Th. Elfering. naar Wate ringen G. van Wieringen, naar Amsterdam. VELE LICHTLEIDINGEN AFGEKEERD sent; de scholen van de hoofden Roelofs, Panman, Eikerbout. Volbeda, Seinstra en v. d. Rhee, door ds. Rutgers en den heer L. v. d. Zwan en de scholen van de hoof den Den Dikken. Bezemer, v. Hulzen, v. d. Laan en de school van het Zeehospitium door de heeren A. Kuipers en Joh. Zuyder- duyn. De heer C. v. d. Rhee hield interessante lezingen over „Het buitengewoon lager onderwijs'' en over „Een verwaarloosde De uitslag van den koppelwedstrijd is groep", waarmede de meer begaafde leer- le or. A. van der Tan® en P. de Kwaas- üngen behandeld werden. Het besprokene A nr werd aan een nabeschouwing onderworpen. De voorzitter dankte spreker voor het ge- bodene. Op de zomerzitting zal de heer C. Rij.nsen: een onderwerp behandelen. Hierna volgde sluiting. ia r»r A van aei xau-. - teniet controleurs van deHyacinth2e P£ G Mooykind en D. Eldenbroek be den werkzaam bij Van Zanten Co.. 3e pr A. t o Hermans en P. C Hermans te Hille- Eom ~m%igenbedrijf. «Je or. A^Hey "en F van Rooden werkzaam N.V. Gebr. Van Zanten. De Yury bfötond"üVtde heeren TJnW. C. J°mthwi de derdTbeeAaamheidswedst.md öie^ümgvereen^ngu.tschveefend.e onder leiding stond van den heer van mond. DE OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN. Mevr. de wed. Ritschie—Kruymel. De oudste inwoonster onzer mevr de wed Ritschie— geb. Kruymel is Bisteren in den ouderdom van 100 laar en 8 maanden overleden Verleden jaar Aug. :s haar 100ste verjaardag onder vele blij - ken van belangstelling gevierd. De begra fenis zal olaats hebben in het Mausoleum on liet Groote Kerkhof te Haarlem op Woensdag a.s. Uitvoering der Tooneelclub T. O. V. De tooneelclub T. O V.. gevormd uit het personeel der Kunstzandsteenfabriek Ar- noud" alhier, gaf Zaterdagavond een too- neeluitvoering. De voorzitter zinspeelde bij de opening op den uitslag van net proces, dat den directeur van rechtsvervolging ontsloeg, wat tot een vroolijke stemming aanleiding gaf. Met succes is opgevoerd het bekende blijspel „Gebroeders Kalkoen De zaal was goed bezet. Burgerlijke Stand. Geboren: Magcheltje. d. v. J. ten Hope en G. Treur: Maria Petronella, d .v. B. Schniedewina en P. Polak: Hendricus Joseph, z. van H. Tromp en E Kluth: Johannes Petrus Maria. z. v. S. Verhoeven en P H. Zandbergen; Maria Cornelia Hermeta. d. v. N. D Stokman en J. Jansen; Johannes, z. v. A. de Goede en H. v. d. Meij. Ondertrouwd: J. H. Verbrugge en W. C. van der Voort. Overleden: H. W. Steftaan. wede van P. J. Deen 85 j C. M. van Lierop, echtge v. J. H. Siecker. 62 j. Loop der Bevolking. Gevestigd: H. A. Pijnaken met gezin. Burg. Pontstraat 64; S. J. Granneman. Winterrust- laan 4 M. J. Veen. Jhr Mockkade 15 Vertrokken: B. M. G. Peters naar Emmen. B Oosterveen 131 I; N. J. Sondorp met gezin n. Haarlem, Zuidbrouwerstraat 13; J. A. J. Lampe met gezin naar Eindhoven. Geldropscheweg 146; M. Th. Veenman. n. Amsterdam. Saenredam- straat 24; H. C. van Rheenen naar Leiden, Plan tage 1; P. A. J de Haas naar Meijerhausen. Bad- Zwischenahn (Dld.i p. a. L. Hoekstra; H. M. Veenman naar Nieuwkoop. Noorden, p. a. C. Veenman: D. Zonneveld naar Noordwijkerhout, Zilkerduinw eg 71; K. Philippo naar 's-Graven hage. Haagweg 479: G Reinstra naar Benne- broek. Rijksstraatweg 48. Gisteravond is een bijeenkomst gehou den voor Doopsgezinden en genoodigden in het Nutsgebouw onder leiding van ds. Leen- dertsz uit Haarlem, die een voordracht hield over Jan Luyken en daarbij lichtbeelden vertoonde. Mej. Rie Tuyl Schuytemaker zong eenige liederen van den dichter, van wien de spreker verscheidene verzen declameerde. Gevonden; dameshandschoenen, brui ne handschoen, sierspeldje. muts. rijwiel- beiastingmerk. glassnijder, kinderhand- schoentje, muts. Aanwezig en te bevragen op het Politiebureau van 78 uur. Onze plaatsgenooten Jan van Roode, Wim Lommerse en Piet Trossel zijn ge slaagd voor het diploma der 3-jarige Han delsavondschool alhier en wel voor de vak ken boekhouden, handelscorrespondentie Engelsch. Wets- en handelskennis en Ned. Taal. KATWIJK AAN ZEE. Visseherij-examens. Bij de in de Visscherij-school alhier ge houden examens voor het certificaat van kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee en de toepassing er van, zijn geslaagd: Arie v. d. Plas, J. P. van Duijn, Corn, de Vreugd. Piet Hoek, Andr. van Rooyen, Jac. v. d. Plas. A. Vooys en Piet v. d. Plas. allen van hier, en Willem Meeuwenoord. M. C. Duindam van Noordwijk aan Zee Allen zijn leerlingen Valkevisser Rijksgedele- De Macht van het Kleine. Ten huize van de voorzitster mevr. v. d. LaanEmous werd ter herdenking van het zilveren jubileum van de afd. Katwijk aan Zee van de ver „De Macht van het Kleine" een feestelijke collectantenverga- dering gehouden. Er werden 11 nieuwe le den gewonnen. Aan contributies werd over het laatste kwartaal 1937 een bedrag van f. 124.37 ingezameld door de dames L. v. d Burgt, M. Verdoes, C. Haasnoot, N. van Duyn, A. Varkevisser. M. van Duyvenbode, N. de Mol, G. van Rijn. N. Haasnoot. L. v. ci. Oever, A. van Rhee en C. Haasnoot. Den dames C. Haasnoot en B. Verlint, die bedankt hadden als collectanten, werd hartelijk dank gebracht voor haar hulp. Als nieuwe collectanten gaven zich op de dames N. v. d. Plas en A. Blok. Als bijzon derheid kan worden gemeld, dat de dames M. Verdoes en L. v. d. Burg gedurende die 25 jaren onafgebroken het liefdadig werk hebben gediend. Hartelijk dank werd ge bracht aan mevr. v. d. LaanEmous, voor haar uitstekende leiding. De collecte voor de halfweezen en zie kenzorg in de Herv. Kerk heeft opgebracht f. 67.65 Een schoorsteenbrand bij H in de Hoogstraat is door de politie en omstanders met een minimax en emmers water ge- bluscht. LEIDSCHENDAM. Adres tegen het Kermis houden. De Chr. Oranjever. Juliana, alhier, heeft een adres gericht tot B. en W„ waarin de afkeuring wordt uitgesproken over het feit dat de Burgemeester zijn goedkeuring heeft gehecht aan het houden van een ker mis in onze gemeente op 7 en 8 Sept. 1937, welke goedkeuring in strijd was met zijn eenmaal gedane plechtige belofte. De ver- eeniging spreekt als haar wensch uit. dat de burgemeester voor 1938 en volgende ja ren opnieuw het verbod voor het houden van een kermis zal handhaven en de daar mede gemaakte fout van 7 en 8 Sept. 1937. voor goed zal willen herstellen. Bedoelde feesten waTen in verband met den verjaardag van H. M de Koningin ge organiseerd door de Wilhelminavereeniging Ook voor dit jaar op 6 en 7 Sept. a.s. is de vergunning weder verleend; het groot ste deel van het terrein ls dan ook reeds weder verpacht. De uitslag der Raadsverkiezing. In de Zaterdagochtend gehouden zitting van het hoofdstembureau ls definitief vastgesteld het resultaat van de op Don derdag jJ. gehouden tusschentijdsche ge meenteraadsverkiezing. Het resultaat is gelijk vermeld. De kies- deeler was 268 8/13. De lijst van de R.-K. Staatspartij had nog een overschot van 931/13 stem welke verloren gingen, die der C.H.-A.R. lijst een overschot van 1601/13 stem. waaraan zij hun derde ze tel danken De lijst van de S.D.A.P. en van de Liberalen haalden niet den kies- deeler. doch bleven beven 75daarvan, zijnde 2016/13 stem. waaraan deze beide hun zetel danken. De 83 stemmen uitge bracht op de lijst van de K.D.P. gingen geheel verloren. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Chr M. van Kampen, geb. Lans Z. J M. van Rijn geb van Haaster. Z. Overleden- W. P. van den Brink geb. Hooy- mans, Vr. 34 J. Gedurende de maand Maart is in de Ned. Herv. Kerk gecollecteerd ten bate van de Kerkvoogdij f. 170.01. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den 24-j. advertentiecolporteur S. W. wonende te Amsterdam, welke onder bedriegelijke voorwendsels advertenties trachtte af te sluiten. Onder leiding van dr. van Zeeland hield de R.K. EU.B.O haar jaarvergade ring. Goedgekeurd werden de jaarversla- van der. heer C Valkevisser Rijksgedele- gen van secretaris en penningmeester. Het geerde was kapitein J. H Götz, lid van de ledental vertoont achteruitgang, het aan- NOORDWIJK. De aanbestedingskwestie. Het werk aan een ander gegund. Naar wij vernemen, is thans het werk, waarover in de laatste vergadering zulke uitvoerige discussies zijn gevoerd en dat aanleiding gaf tot de interpellatie-Voge laar, door B en W. definitief gegund aan de N.V. Aannemersbedrijf „Bobine" te Voorburg voor de som van f. 26.421.di' recleur de heer W. KIqs. De uitvoerder is de heer J. V. Vink. aan wien oorspronkelijk het werk was opgedra gen. Zulks is door B. en W. geschied uit practische overwegingen, zoodat met het werk onmiddellijk kan worden aange vangen. Loop dor Bevolking. Gevestigd: M. K. Zwetsloot, Van Limburg Stirumstraat 12 Wed. N. Mesman, geb. Veld huis. Q. van Uffordstr. 14 E. Vonk. Zwarteweg 20 Ph. Hartellberg. Zwarteweg 20. Vertrokken: Wed H. Valentgoed. geb. Boot en fam. naar Lelden, v. Oldenbarneveltstr. 9 Burgerlijke Stand. Geboren: Gertruda Aartje Hubertine. D. van G. J. van Dam en W. L. Lokker Chrlstiaan Willem Frederlkus. Z. van Th. J. Homan en P. Prins. Ondertrouwd: H. Vink en C. M. Vink F. L. Versantvoort en W. M. Westgeest P. J. Mar- bus en G. Lindhout. Overleden: Antje Janson 72 jWede. van J. Berkhout - Geertruida de Moolj 32 j„ geh. m. C van Beelen Adrlana van Rooijen 31 i.. geh. met L. F. W. van Urk. Wie zal dat, betalen? Naar wij vernemen, zijn de binnenleidin gen van het electriciteitsnet in vele wo ningen door de Leidsche Lichtfabrieken afgekeurd. Deze binnenleidingen zijn in den loop der jaren door de bewoners zelf betaald, door telkenmale een verplicht en zeker niet gering bedrag te storten in de kas der Leidsche Lichtfabrieken Enkele jaren geleden scheen in de kosten daarvan genoeg te zijn bijgedragen, althans de be talingen behoefden niet meer te geschie den. Nu de leidingen echter als ondeugde lijk hetgeen zeker juist is zijn af gekeurd, vraagt men zich af, voor wiens rekening de nieuwe leidingen zullen wor den aangelegd Verduistering v. bloembollen opgehelderd? In de maand October van het vorige jaar, werd bij den gemeente-veldwachter alhier aangifte gedaan van het feit. dat uit de bloembollenschuur „Nieuw Berg en Dal", staande in de gemeente alhier twee mud crocussen van eenige waarde waren ont vreemd. De aangever van deze diefstal was de heer T. alhier. Deze had nJ. bovenvermelde schuur ln huur te samen met M. de H. Er stegen vermoedens tegen laatstgenoemde, welke echter geenszins bewezen konden worden. Deze dagen vroeg de gemeenteveld wachter aan de H., waar hij de crocussen vandaan had, die bij hem op het land in bloei stonden. Het was n.l. gebleken dat de gestolen crocussen van dezelfde soort waren als degenen, die thans bij de H. bloeiden. Deze kon echter geen wettige be wijzen aanvoeren waar hij de crocussen van daan had. Een verklaring als zoh hij de bollen gekocht hebben bleek niet juist, want na onderzoek bleek de z.g. verkooper er niets vanaf te weten De gemeentepolitie zal deze zaak wel tot klaarheid brengen. De heer S. te Sassenheim deed aangifte van het feit, dat ongenoode gasten zich toe gang hadden verschaft op zijn bloembollen land. Men heeft de mooie bloemen van den heer S. afgesneden en daarbij het noodige vernield. Een brutaal staaltje! De aanleg van een wandeltrottoir in de kom onzer gemeente tegenover Huize „St. Agnes" is gereed gekomen. Een mooie verfraaiing! SASSENHEIM. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. De afd. Sassenheim van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur vergaderde in het Bruine Paard, onder presidium van den heer G. Vlasveld Jr. Dat niet zooveel leden deze voorjaarsvergadering bezoeken, aldus de voorzitter, vindt zijn oorzaak in het feit. dat de Beschrijvingsbrief voor de Alg. Ver gadering niet van die groote beteekenis is. als wij gewoon zijn. De toestand in het Bloembollenvak is thans niet zoo roos kleurig. Op een enkele uitzondering na, zijn de berichten uit het buitenland slecht. Het mooie weer is hiervan de oorzaak. Door den geweldigen aanvoer van bloemen, zijn zij onverkoopbaar of zij brengen een zeer iagen prijs op. Een verblijdend bericht was de reeds in ons blad vermelde publicatie van de aftrekpercentages van hel Surplus- fonds der Ned. Sierteeltcentrale, evenals het bericht dat de Sierteeltcentrale is overgegaan tot uitbreiding van het Nar- cissenareaal van 5°/e. Het is toe te juichen dat de Centrale deze uitbreiding niet met erg groote sprongen doet, hoewel deze uit breiding over de geheele linie ongeveer 30.000 Rijnlandsche Roeden zal bedragen. De penningmeester bracht zijn financieel jaarverslag uit. Het kassaldo bedraagt thans f. 534.90. De benoemde commissie voor boekonderzoek vond de bescheiden van den penningm. in orde. Tot afgevaar digden voor de Alg. Vergadering werden benoemd de heeren J. Wijntjes en D. Zandbergen. De Beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. werd met alg. st. aangenomen. Het nieuwe viaduct over den Spoorlijn. Door de bekisting, die in verband met het nieuwe viaduct bij Klinkenberg onder deze gemeente over den spoorlijn Leiden Amsterdam ls aangebracht, moeten alle treinen thans met sterk verminderde snel heid en neergelaten beugels onder het via duct doorrijden. De tram der N.Z.H.T.M. zal binnenkort omgelegd worden. Voor het examen „Lingerie" zijn ge slaagd: Corrie Zwetsloot, Ada v. d. Horst, Rle Logher, Jo van Diest. Gré Beugelsdijk, Catharlna Nicola, Trijntje de Boer en Pie- ternella v. d. Zaal. Voor het examen Cos- tumière slaagden: Hendrlka v. d. Geest, Lina Beyk. Dora Geerlings, Juliana Per- fors, Klaske Dijkstra. Jacoba Rhijnsburger, Margaretha Moolenaar en Pleuntje v. Eek. Zij werden opgeleid door de Zusters van het St. Anna-gestlcht. Alhier is een Chr. Oer. Schoolvereni ging opgericht. Secretaris is de heer H. A. van Reenen. De vereenlging besloot toe te treden als lid van de landelijke vereenlging voor Chr. Ger. Schoolonderwijs. As. Donderdag wordt alhier de Emma- bloem-collecte gehouden. Waar de subsidies steeds minder worden, wordt ieder opge wekt deze collecte te steunen. examen-commissie voer stuurlieden te Den Haag. Vergadering der commissie van plaatselijk toezicht op het L.O. Deze vergadering werd in het Gemeente huis gehouden. De voorzitter, ds R. P. A. Rutgers sprak een openingswoord, waarna de secretaris, de heer P. H. Castenmiller. do notulen las. Na ingekomen stukken had de regeling van het .schoolbezoek plaats. De dTie scholen te Katwijk aan den Rijn en de Leidsche Buitenschool zullen bezocht worden door de heeren Nic. Bos en C. Rijn- ral donateurs steeg tot 94. De inkomsten bedroegen f. 234.68, de uigaven f. 214.23. zoodat er een batig slbt is van f. 20.45. Vastgesteld werd de begrooting 1938 met een eindcijfer van f. 145.Herkozen wer den als bestuursleden mej. G. C. Knijnen- burg en mevr. J. J. de Groot en gekozen de heer J. de Hey. Aan de Eiervelllngsvereeniging Het Blesse Paard is ontheffing verleend van de bepaling van de Rijkswinkelsluitingswet wat betreft het sluitingsuur; dit ls gesteld op 9 uur des avonds. VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden: Joanna Jerona v. d .Holst. d. van P. v. d. Holst en M. v. Schie. Geboren: Elisabeth, d. van P. W. Vlasveld en A. A. v. Rijn; Antonla, d. van Fl. J. M. Jirka en J. H. Kaandorp. Ondertrouwd: Jacobus Cornells Zuidhoek, 21 jaar. won. te Noordwijk en Johanna Maria van Wouw, 20 jaar. Het „Voorhoutsche Kievitsei". Dezer dagen werd de gelukkige vinder van het eerste „Voorhoutsche kievitsei", dat aan Z.K.H. Prins Bernhard werd toegezonden, onze plaatsgenoot: C. C. v. Werkhoven Czn., verblijd met een dankbetuiging met een be looning, in den vorm van een chèque ad i. 10.—. VOORSCHOTEN. Een vondst, die tegenviel! Tijdens het aangaan van de scholen vonden in de Schoolstraat een paar jon gens een portemonnaie met inhoud. Vluch tig werd gekeken en ontdekten zij het ge- tai f. 1000. zoodat zij meenden f. 1000.ge vonden te hebben. Helaas kwamen zij, toen zij bij de politie aangifte deden, tot de minder aangename ontdekking, dat het 1000 Oostenrijksche kronen waren. Ouderavond O. L. School. De oudercommissie van de O. L. School hield een ouderavond, die tevens gold als een herinnering voor de leerlingen, die eind April de school gaan verlaten. Het gymnastieklokaal van de O. L. school was geheel gevuld, toen het hoofd der school de hr. J. H. Romfjn het woord richtte na mens de oudercomm. ln het bijzonder tot burgem. M F. Berkhout, de raadsleden E. Ch. Muiholland en A. Bakker en het oud- hoofd v. deze school, den heer J. H. Rutten, die voor het eerst als rustend onderwij zei- dezen avond bijwoonde. De leerlingen van de hoogste klassen zon gen hierop enkele schoolliederen, onder lei ding van het hoofd der school, waarvan I vooral het slotnummer ..Roeiersliedje", ge noemd moet worden. Het waren eenvoudige, maar mooi gezongen liedjes. Om den ouders te toonen hoever de leerlin gen v. d Franschen cursus zijn gevorderd, werden dan onder leiding van mevr. H A. S. Romijn-Oostveen. enkele Fransche liedjes gezongen. Ook dit gedeelte klonk goed voor bereid. De hoofdschotel was de opvoering van de operette Goudmuiltje", die onder leiding van de onderwijzeressen na school tijd was ingestudeerd. Zoowel de actie als de zang vielen te prijzen, waarbij extra moe ten worden genoemd het prinsesje en de prins. Namens allen heeft de heer J H Romijn alle medewerkenden hartelijk dank gezegd voor het gebodene. Tot slot werd tot de leerlingen, die eind April deze school zullen verlaten, een af scheidswoord gesproken en een gedachtenis overhandigd Ook tot de onderwijzeres Ven- nink werd. alvorens zij naar Indië vertrekt, een afscheidswoord gesproken. De vice-voorzitter. de heer J. Sluiter, ver richtte de sluiting. Enkele scholieren hebben de nieuw geplante boomen in liet Wilhelminapark beschadigd en vernield en zijn ter verant woording geroepen bij de politie. Voor deze keer zijn zij er nog met een berisping afgekomen en hebben de ouders een aan schrijving ontvangen. De collecte voor het Militair Tehuis te Leiden heeft opgebracht f. 40.61'/*. ZEVENHOVEN. Ged. St. achten de kosten van het Bijz. Onderwijs alhier veel te hoog en hebben daarvan het Gemeentebestuur mededeeling gedaan. ZOETERWOUDE. Kindje verdronken. Gistermorgen ls alhier in de Weipoort- sche Griet verdronken het 3-jarig kindje van den heer A. J. v. K., wonende ln de Weipoort. Dit geschiedde toen de vader naar de kerk was. Het water heeft op die plaats een diepte van ongeveer 3 M Men vermoedt, dat het jongetje al spelende, te water is geraakt. De pogingen, om de le vensgeesten op te wekken, mochten helaas niet meer baten. Gevaarlijk fietsen. G de J. alhier liet zich per rijwiel voort trekken door de auto van de melkerij „De Sierkan" te Leiden Op den Vrouwenweg remde de auto plotseling, waarop de wiel rijder waarschijnlijk niet had gerekend. Ook hij trachtte nog te remmen, doch sloeg hierdoor met zijn fiets tegen den grond, waar hij bleef liggen. Dr. Kortmann con stateerde een zware hersenschudding en heeft het slachtoffer met zijn auto naar huis vervoerd. Dit moge voor velen nog eens een waar schuwing zijn hoe gevaarlijk het is. zich per rijwiel een motorrijtuig vast te houden. ALPHEN. Het uitbreidingsplan. Heden verschenen. Heden ls verschenen het nieuwe uit breidingsplan voor onze gemeente met bebouwingsvoorschriften, dat binnenkort aan den raad ter vaststelling zal worden aangeboden. In de toelichting wordt allereerst gewe zen op de beteekenis en rechtskracht. Wanneer de uitbreiding niet naar welover wogen gedachten plaats heeft. Is er het gevaar, dat er geen harmonisch geheel ontstaat, tot groote schade der gemeen schap. Van groote beteekenis is ook den om vang en aard en hoe er allerlei factoren zijn. welke het noodig maken, de grenzen niet te eng te kiezen en hoe men er zich rekenschap van dient te geven, dat het uitbreidingsplan een toekomstbeeld ls van een zich ontwikkelende gemeente. Daarbij valt niet alleen te denken aan de uitbrei ding der bebouwing, doch evenzeer aan de ontwikkeling van het verkeer te land en te water (wegen, havens, enz.), aan de behoeften van de industrie, aan het be houd van het natuurschoon en het schep pen van terreinen voor ontspanning. Wat de behoefte aan woongelegenheid betreft, mag verwacht worden, dat deze zich v.n. zal beperken tot het gedeelte dei- gemeente. dat aan de Hooge Zijde tusschen de Jan Nieuwenhuizenstraat en de Gouwe en aan de Lage Zijde tusschen de Nieuwe Sloot en J. Coninckstraat ligt. De terreinen welke bij uitstek geschikt zijn voor de vestigiglng van industrie, lig gen aan het grooücheepvaarwater (Gouwe Rijn, Aarkanaal en Heimanswetering). Overleg met de Prov. Commissie van advies inzake uitbreidingsplannen heeft er toe geleid, dat deze terreinen niet in het plan zijn opgenomen. Wel is dit het geval ten aanzien van enkele terreinstrooken ten Noord-Oos ten van de spoorlijn LeidenWoerden. Behoefte aan terreinen voor ontspan ning zal er niet of weinig zijn bulten het hiervoor genoemde gedeelte der gemeente en indien er ai te eeniger tijd eenige be hoefte aan ontstaat, zal deze bevredigd kunnen worden, ook al ls er niet op gere kend in het uitbreidingsplan. Ten aanzien van de verkeerswegen te land en te water is op te merken, dat, voor zoover deze buiten het genoemde ge bied vallen, er zich geen vraagstukken voordoen, welke verband houden met de ontwikkeling van toekomstige woonwijken. Het maken van nieuwe en verbeteren van bestaande wegen, zal daar geschieden zon der dat er een uitbreidingsplan voor noo dig is. Een en ander leidt er toe, als kern van het plan te beschouwen de bestaande bebouwing langs den Rijn tusschen de hiervoor genoemde punten. Wat de grenzen betreft: in zuidelijke richting vormt de spoorlijn Lelden-Woer- den een afsluiting, die bijna „natuurlijk'' kan worden genoemd en daar aangewezen is als grens van het plan. De westelijke grens is bepaald op ongeveer 500 meter ten westen van den Rijn. Daarop zijn de eischen der bewoning van overwegenden invloed. Het boschperk en de sportterrei nen vormen over een lengte van ongeveer 700 M. den overgang van het woongebied naar het polderlandschap. De oostelijke begrenzing van het plan wordt nagenoeg geheel gevormd door den ontworpen ver keersweg Gouwsluis-Heerenweg. Slechts onmiddellijk ten zuiden van de Aar is aan het plan eenige uitbreiding gegeven ln oostelijke richting, omdat de strook grond daar ter plaatse voor bewoning zeer ge schikt moet worden geacht en de regeling der bebouwing het best kan plaats hebben door het uitbreidingsplan. (Wordt vervolgd). Omtrent het heden verschenen uitbrei dingsplan der gemeente kunnen wij in middels nog berichten, dat de directeur van gemeente-werken ir. Waardenburg, bij voldoende belangstelling, zich bereid heeft verklaard voor belangstellenden ln een daarvoor dan te houden bijeenkomst een nadere toelichting te geven. De nieuwe brug over de Gouwe. D" werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Gouwe zijn thans zoover gevorderd, dat naar wij vernemen op 29 April as. met de montage van de heftorens een aanvang zal worden gemaakt. In verband hiermede zal de scheepvaart vermoedelijk op 29 en 30 April as. wel eenigen tijd moeten wor den gestremd, daar 't mede in de bedoeling ligt, de torens in haar geheel te monteeren. Raadsagenda. De Raad komt Woensdag a.s. des nam. te 7.30 uur in openbare vergadering bijeen. 1. Ingekomen stukken; 2. Schrijven van de N.V. „Gekro" betreffende contract des tructie van vee en vleesch, met voorstel van B en W.; 3. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaarstellen van gelden voor „steun B"; 4. Als voren inzake telefoonaansluiting; 5. Als voren tot wijziging der gemeentebe- grooting 1937; 6. Als voren tot wijziging der gemeentebegrooting 1938; 7. Verzoek van H. J. J- A. Smeets om eervol ontslag ais agent der arbeidsbemiddeling, met voorstel van B. en W.; 8. Voorstel van B. cn W. tot opnieuw vaststelling van de jaar wedde van den agent der arbeidsbemid deling; 9. Als voren tot benoeming van een agent der arbeidsbemiddeling. De aan beveling luidt: 1. H. J. M. Sieverding; 2. J- H. Visser; 10. Als voren tot benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. De aanbeveling luidt: 1. H. J. M. Siever ding, 2. J. Berk; 11. Voorstel van B. en W. lot wijziging der schoolgeldverordening; 12- Verzoek van J. Briickner om een rijwieltoe lage, met voorstel van B. en W.; 13. Ver zoek van het bestuur der R.K. HBS te Leiden om subsidie, met voorstel van B. er. W.; 14. Voorstel van B. en W. tot defi nitieve vaststelling van het uitbreidings plan Hooge Rijndijk I; 15. Als voren met betrekking tot het schoonhouden van vaar ten cn verpachting van vischwater; 16. Als voren met betrekking tot achterstallige posten straatbelasting 1937; 17. Behande ling belasting-reclames; 18. Rondvraag. 4—4

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 16