BUITENLAND LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 9 April 1938 De strijd in het Verre Oosten VRAGENRUBRIEK KUN/T IN LETUREN Franco's opmarsch Laatste Berichten Binnenland MARKT Ruiten 1 ftiift iper 100 stuks CORRESPONDENTIE RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT rijksmuseum van ourhede». Tentoonstelling. In het Rijksmuseum van Oudheden al hier is thans een tentoonstelling ingericht van ceklcurde Diaten uit een van de beste werken over Egyptische kunst, welke in de laatste laren verschenen zijn. uit het boek van Mrs. Ninna M. Davies. Ancient Egyp tian Paintings (Speciale publicatie van het Oriental Institute of the University, Chicago. 19361. Mrs. Davies. zelf een schil deres van groote bekwaamheid en haar echtgenoot. N. de G. Davies. hebben laren, lang in Egypte gearbeid en de rotsgraven uit verschillende perioden onderzocht In deze graven heeft Mlrs. Davies de fraaie wandschilderingen gecopiëerd. waarbij de kleuren zoo getrouw mogelijk weergegeven ziln Op deze wijze ontstond een aanzien lijke verzameling van copieën. waaruit voor genoemde uitgave een keuze gedaan is. Deze tentoonstelling schenkt hét publiek de gelegenheid nader kennis te maken met dit waardevolle werk. Het meerendeel der platen heeft betrekking op wand schilderingen uit" de Thebaansche graven de; 18e. 19e en 20e dynastieën, den bloeitijd der Egyptische schilderkunst.. Verrassend Is hierbii telkens de groote verscheidenheid der schilderingen met haar rilke kleurscha kering. waaruit wü zoowel het leven als de kunstopvattingen van dien tijd 11500— 1000 v. Chr.) leeren kennen. De ton toonstelling blijft geopendi tot 30 Aipril a.s. handelsregister kamer van koophandel. Wijziging. Wed. H. J. Grimbergen, Vliet N.Z. 19 Rijnsburg Smederljbedrijf. Uittredend Eige naresse Wed. J. Grimbergen—van Dijk, Rijnsburg. De zaak ls omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Firma Wed. H. J. Grimbergen (Beperkende Bepalingen). Vennooten: M. a. Grimbergen, Rijnsburg en P. W. Noordermeer. Katwijk a/d. R. DE ALGEMEENE TOESTAND. Blum exit. Engelsch-Iialiaanschc overeenkomst schijnt verzekerd. Weggevaagd is Blum door den Senaat en dc sneuvelende premier heeft dit be antwoord met een zeer feilen aanval op "uit lichaam Intusschen wordt mede daar door de situatie er niet helderder op. Wel is thans aan Daladier opdracht gegeven een kabinet te vormen, maar of hij op steun der socialisten kan rekenen lijkt ons na het gebeuren in den Senaat zeer twij felachtig. Dat zou dan beteekenen een uiteenvallen van het Volksfront, de com binatie, die door het samengaan met de communisten Frankrijk zoo in den put heeft geholpen. Is Daladier dan echter de man, om een z.g. midden-kabinet te vormen, dat zich zal aanmatigen „nationaal" te zijn? Wij gelooven het niet Gelet op de omstandigheden is echter spoed bij de crisis-oplossing beslist nood zakelijk! Deze factor zal wellicht remmend werken om Frankrijk eindelijk te brengen, wat het zoo hard noodig heeft: een krachtig bewind. Voor het eerst ls officieel thans gewag gemaakt van succes bij de Itallaansch- Engelsohe besprekingen en wel door Oham- berlaln in eigen persoon. Men kan dus reke nen op een welslagen Of dit nog voor Paschen zal zijn, zooals de Engeische pers volhoudt, is echter nog onzeker. Zoowel Chamberlain als lord Halifax toonden zich optimistisch ten aanzien van de vraag of oorlog te vreezen ls en dat steint tot verheugenis. (Men zie het 3e Blad) O. L. SCHOOL VROUWENKERKHOF. Ouderavond. Aan deze school ls een goedgeslaagde ouderavond belegd. De opkomst was bevredigend en het pro gramma werd in een vlot tempo afgewerkt. Tot het opwekken van een prettige stem ming werd niet weinig bijgedragen door het werkloozen-accordeon-orkest „Kunst en Genoegen" onder leiding van den heer Kromhout, die geheel belangeloos zijn medewerking had aangeboden. Voor de pauze sprak de voorzitter van den Centralen Ouderraad, de heer Harting een ernstig woord om de ouders op te wek ken tot trouw aan de Openbare School, die de grondslag en de uitdrukking van onze volkseenheid behoort te zijn. Tot lid van de oudercommissie koos men den heer Siebert. Na de pauze werd onder groote belang stelling door den heer v. d. Meer de beken de film van de Lichtfabrieken vertoond. Nadat het hoofd der school allen, die zich in een of ander opzicht verdienstelijk hadden gemaakt, daarvoor had dank ge zegd, werd deze gezellige avond gesloten. DUITSCHLAND. Het plebisciet. Berlijn ls een anoniem vlugschrift verspreid, waarin den R.K. wordt aanbevo len ja te stemmen. Officieel staat de Kerk er buiten. Te Dr. J. C. S Locher verzocht ons mede te deelen, dat hij na het hem per 1 Mei a^. verleende emeritaat niet zal aanblijven alk redacteur van het Predikbeurtenblad. waarvan hem in het bijzonder de redactie nooit opgedragen ls geworden, doch van het algemeen „Kerkblaadje", verschijnend te Akkrum In Friesland. De politie alhier heeft een 23-jarigen Inwoner uit Zocterwoude aangehouden, die hier ter stede een rijwiel trachtte te ver- koopen, dat naderhand bleek van diefstal afkomstig te zijn. De politie stelt een onderzoek in. A.s. Dinsdag en Woensdag zal in het wijkgebouw „Geloof - Hoop - Liefde", Langestraat 67, de jaarlijksche teeken tentoonstelling gehouden worden. Dins dagavond om half acht zal de officieele opening plaats vinden. Naar wij vernemen, is de geheele licht, en kraehtlnstallatie In het nieuwe Silo gebouw van de N.V. Meelfabriek ..De Sleutels" vih. de Koster en Co.. alhier, op gedragen aan het Technisch Bureau Lan- gezaal en Inniger, alhier. FRANKRIJK. De stakingen. De directie van de Slmca-fabrieken deelt mede, dat zij 5 April genood ?-\kt was, om, in verband met het gebrek aan onderdeden ten gevolge van stakingen bij verscheidene leveranciers, ongeveer 800 personen voorioo- pig te ontslaan. De arbeid werd met 2.500 man voortgezet. Desondanks is de fabriek gistermiddag zonder bepaalde reden en zonder dat eerst onder de arbeiders een geheime stemming is gehouden, bezet door 200 personen .die gesteund werden door be paalde elementen, die met de fabriek niets te maken hadden. De employe's en de teclujicl hebben met 449 van de 488 stemmen voor hervatting van het werk gestemd. De C.G.T. heeft een communiqué gepubli ceerd. waarin oi gezegd wordt: „Het bondsbestuur' meerit de openbare meening te moeten wijzen op de houding der werkgeversorganisaties, die met verwij zing naar het trage tempo der productie, weigeren een door de arbeiders aanvaard acoeord te onderteekenen, dat het door een reorganisatie van den arbeid mogelijk zou maken, een zoo groot mogelijk aantal ar beiders in dienst te nemen en de arbeids week van 40 op 45 uur te brengen. Door deze onverzoenlijkheid, welke haar oor sprong vindt In politieke redenen, die maar al te doorzichtig zijn, hebben de werkge vers in de Parijsche metaalnijverheid de verantwoordelijkheid op zich genomen voor het voortduren en de uitbreiding van de staking". In het communiqué wordt verder geeischt dat de regeering het mogelijk maakt, dat de Spaansche regeering vrijelijk wapens zal kunnen koopen. G. M. K. te L. Een prijsvraag moet U zelf oplossen. v. d. B. te L. Lelden, Utrecht, Amersfoort, Barneveld. Pl.m. 95 K M. De zitting van alle rechtscolleges is open baar. Men kan niet van te voren verlof vragen om een zitting bij te wonen. Voor zoover de plaatsruimte dit toelaat wordt ledereen toe gelaten. Het gebouw van de Arr. Rechtbank te Den Haag staat op het Korte Voorhout 11. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Kalis' Reclame- en Uitg.Jbureau te Schie- broek: Vraagbaak voor Verlofgangers en Repa- trieer enden. De strijd bij Soetsjau. Volgens berichten, te Hankou ontvangen, zetten de Chineesche troepen hun opmarsch aan het TientsinPoekou-front voort en zouden zij reeds Jisjin bezet hebben, waar door den Japanners de terugtocht is af gesneden De Japansche troepen zouden Jisjin. dat op bijna 50 KM. ten Noordwesten van Taierasjwang is gelegen, in brand hebben «stoken, om hun terugtocht te dekken. Vreemd genoec spreken de Jaoanners jan de vernietiging van 20 000 Chlneercn in Noord-Honau. De loonen in Japan. Steeds krachtiger wordt in Japan de "e der arbeiders tot loonsverhooging als hipensatie voor de stijging der prijzen. ENGELAND. De industrie en het bewapeningsplan. De aftredende voorzitter van den bond van Britsche industrieën, lord Hirst, zelde in een vergadering te Londen met betrek king tot het bewapeningsprogramma o.a.: het bedrag van 1500 millioen pond sterling, verdeeld over vijf jaar. beteekent een jaar lijksche uitgave van 300 millioen pond ster ling. hetgeen ruw geschat neerkomt op slechts 8 procent van onze totale productie Volgens de officieele statistieken hebben wij in 1935 voor een waarde van 3500 millioen pond sterling goederen geproduceerd. Een bedrag van 300 millioen pond vormt geen voldoenden factor om een gevaarlijke rem te zijn. Bovendien beteekent een bedrag van 300 millioen pond niet. in zijn geheel orders voor de industrie. Een aanzienlijk bedrag wordt besteed voor extra personeel, voor verschillende doeleinden en hun opleiding en een groot deel ervan beteekent slechts een interne herverdeeling van kapitaal. Het is een dwaalbegrip te veronderstellen dat een „slump" moet volgen als het bewape ningsprogramma voltooid is. dat volgens de meening van lord Hirst, niet in vijf jaar afgewerkt zou zijn. De inneming van Tremp stelt de recht- sche troepen in staat den opmarsch over al aan het front van Lerida te hervatten. De 700 millioen kub. meter water voor de stuw te Tremp vormden namelijk een ernstige bedreiging voor de troepen van Franco, voor het geval de regeeringstroe- pen de stuw in de lucht zouden hebben laien vliegen Een dergelijke watermassa zou de geheele linie der rechtschen met alie manschappen en materiaal hebben weggevaagd. Na een pauze, tijdens welke de rechtschen gewacht hebben tot alle stuwen ten noorden van hun linies in hun handen zouden zijn, ls er aan het front van Lerida, dat thans over een rechte lijn loopt, niets meer, dat zich tegen een op marsch naar het oosten verzet. Alle centra voor de voortbrenging van electrische beweegkracht voor de Cata- laansche industrie zijn thans m handen der rechtschen. Voor Tortosa is de situatie onveranderd, doch vanuit Morella blijven Franco's troepen oprukken naar de zee. De halve afstand zou afgelegd zijn. De stroom vluchtelingen in Fraujkrijk hcudt nog aan. Thans weigeren de miliciens naar Catalonië terug te gaan. bouwproductie, bevloeiingswerken en land bouwkredieten, in totaal een bedrag van een milliard pengoe uit te geven. De be- noodigde gelden zullen verkregen worden oa, uit een vermogensheffing tot een be dt ag van 600 millioen pengoe. Voorts diende de minister van financiën de begrooting van 1938/39 in. Deze behelst de volgende getallen: totaal der ontvang sten 878,5 millioen pengoe, totaal der uit gaven 843.3 millioen pengoe. Bij de indiening van het ontwerp ging het rumoerig toe. De regeeringspartij be tuigde haar vertrouwen in de regeering, de linksche oppositie en de sociaal demo craten protesteerden fel tegen het ontwerp De minister van justitie heeft verder een tweede webontwerp betreffende de Joden ingediend, dat ten doel heeft een einde te maken aan den overwegenden invloed der joden op de pers. Volgens het ontwerp za» voor geheel Hongarije een perskamer in gesteld worden. Uitoefening van het jour nalistieke beroep, als uitgever, redacteur of medewerker, zal afhankelijk zijn van Let lidmaatschap van de perskamer. Slechts 20 procent van het totaal aantal leden mag Jood zijn. Hetzelfde verhoudingsgetal zal gelden voor Joden in ieder» afzonderlijke personderneming. Nadat deze wetsontwerpen waren inge diend is het Huis tot 26 April op reces ge gaan. TSJECHO-SLOWAKIJE. Handelsbesprekingen over Oostenrijk.' Friedmann, de gevoljnachtigde minister, die belast is met oeconomische aangelegen heden. heeft verklaard, dat tegen 15 Mei oeconomische onderhandelingen met Duitschlanid zullen beginnen met betrek king tot het vroegere Oostenrijk. Duitschland heeft tot deze onderhande lingen het Initiatief genomen. ITALIË. Oostenrijkfchc journalist aangehouden. Naar Havas uit Rome meldt, is Heinz Ltidwig, die tot de aansluiting van Oosten rijk bij Duitschland correspondent was van de Weensche Reichspost, in hechtenis ge nomen. Tot dusver heeft men de reden hiervan niet mogen vernemen. Ludwig werkte ook voor Tsjecho-Slowaaksche bladen. HONGARIJE. MACHTIGINGSWET AANGENOMEN. Begrooting ingediend. H" t Huis var. Afgevaardigden heeft met erweldigendc meerderheid een machti gingswet aangenomen, waarin de regcv- rlng volmacht wordt gegeven voor lands verdediging. luchtbescherming, aanleg van wegen, bouw van bruggen, spoorwegen, koopvaardij, post-, telegraaf- en telefoon- vcikeer, kolonisatie, verhooging der land- Sigarenfabriek uitgebrand te Haarlem. Vanmorgen vroeg heeft een felle brand gewoed in perceel Spaarnwouderstraat 36. te Haarlem, waarin gelijkvloers een blikfa- briek en op de bovenverdieping de sigaren fabriek van den heer Goyarts is gevestigd. Personeel van de aangrenzende melkin richting had omstreeks vier uur rook uit het perceel zien komen, doch daaraan ver der geen aandacht geschonken, daar men meende, dat de kachel in de sigarenfabriek werd aangemaakt. Een politie-agent. die een uur later pas seerde, zag echter een vuurgloed achter de ramen van de fabriek en waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse was en met eenige stralen op de waterleiding de vlammen aantastte. Het vuur bleek echter reeds te lang gesmeuld te hebben, waar door het niet mogelijk was, de sigarenfa briek te behouden. Deze brandde geheel uit. waarbij ongeveer zesduizend k.g. tabak en ee^ aantal machines verloren -gingen. De scnldc wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De blikfabriek kreeg vrij groote wa terschade. De brand is waarschijnlijk ont staan door het vallen van vonken uit de kachel. schietoefeningen, bij het landen afgegle den en ernstig beschadigd. De twee inzittenden zijn er met lichte verwondingen afgekomen Het waren de sergeant-vlieger J. F. A Jansen en de adsp reserve-officier waar nemer Pluygers. Beiden werden per zieken auto naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Hier is Pluygers, die een lichte hersenschud ding heeft cpgeloopen, opgenomen. Jansen is zoo goed als ongedeerd en kon onmiddel lijk weer vertrekken. De wegverzakking bij 't Schouw. Trampassagiers aan groot gevaar ontsnapt. In aansluiting op hetgeen onder Gemengd Nieuws is gemeld omtrent de wegverzakking bij 't Schouw kan nog het volgende worden medegedeeld. Ter plaatse worden ten behoeve van een nieuwe brug, welke komt te liggen in den in aanbouw zijnden grooten verkeersweg Am- sierdamPurmerend, en welke weg' tot 't Schouw gereed is, groote hoeveelheden zund gedeponeerd Grenst deze hooge en breede zand dijk aan de eene zijde aan weiland, de an dere zijde wordt begrensd door den be- staanden ouden weg AmsterdamPurme rend, die juist op dit punt samenkomt met den weg AmsterdamBroek in Waterland Uiteraard hadden Prov. Waterstaat en de technici van de Mij., welke de brug bouwt, reeds rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat het groote gewicht van het zanddepot te zwaar zou worden voor den ondergrond, welke geheel uit veen bestaat. Men was evenwel van meening zoo vertelde ons hedenochtend de hoofdinge nieur va nden provincialen waterstaat ir. C. Krijn dat de samengeperste veen- bodem, indien noodzakelijk, een uitweg zou vinden aan de zijde van den dijk waar het weiland is gelegen. Dezer dagen is het inderdaad ook ge beurd. Het weiland kwam iets naar boven. De mogelijkheid dat het gewicht van het zanddepot zoo groot zou zijn, dat de sa mengeperste veengrond niet alleen een uitweg zou zoeken aan de zijde van het weiland, maar ook kans zou zien den ouden weg langs het Noordhollandsch kanaal opzij te drukken en te breken, had men voor niet mogelijk gehouden. Zooals reeds is gemeld is dit heden nacht te ongeveer één uur toch ge beurd, nauwelijks een kwartier nadat de laatste tram van Amsterdam naar j Purmerend ter plaatse passeerde. Men moet niet denken aan de mo gelijkheid, dat de weg 15 minuten eerder zou zijn weggeschoven. De ge volgen zouden verschrikkelijk zijn geweest. Wanneer men de situatie ter plaatse opneemt, moet men onwille keurig denken aan een aardbeving en gevolgen. Over een afstand van bijna tweehonderd meter is de weg kris en kras gebroken en doorsneden met sleuven van circa twee meter diepte. Het betreffende weggedeelte is ca. JVit M. weggeschoven in de richting van het Noord-Hollandsch Kanaal, waarin de weggeperste veengrond een uitweg heeft gevonden. Het gedeelte rails op de bestaande brug en het gedeelte op den weggeschoven weg, welke tot vannacht één uur een geheel vormde zijn nu bijna 2 meter van elkaar ge scheiden. De bovenleiding is totaal vernield. De masten van het electrisch net zijn opzij geschoven en geven een verwoesten aan blik. De in den weg gelegen telefoonkabels zijn uiteraard kapot getrokken, waardoor het telefoonverkeer in de omgeving is ge stoord. Ook de buizen van de waterleiding zijn op twee plaatsen -gebroken Het mag een wonder heeten, dat de hoogspanningskabel in den weg volkomen intact is gebleven. Men heeft den stroom echter nog dezen nacht uitgeschakeld om ongelukken te voorkomen. Het verkeer ter plaatse is gestremd. Het verkeer Amster- dam-Purmerend is omgelegd over Monni kendam en Edam. sen gingen tot 10% en meer omhoog en het verhoogde koerspeil verdreef de lustelooze stemming der laatste dagen, hoewel de affaire over het algemeen toch binnen beperkte gren zen bleef. De plotseling willige stemming in Wallstreet was voor het Damrak voldoende reden om na de ongeanimeerde tendenz. welke reeds zoo langen tijd gaande is, het stuur om te gooien en een geheel ander beeld te vertoo- nen. Het viel op. dat na de aanmerkelijk hoo- gere openingskoersen een lichte aarzeling, in trad, waarna echter de stijging zich weer zoo danig voortzette, dat het slot algemeen, onder betrekkelijk opgewekte affaire, op het hoogste punt van den dag kwam. Koninklijke Olie werd aanstonds gedaan op 316% dus 4.% boven gisteren, om daarna geleidelijk op te loopen tot 320 Een geringe vraag was reeds voldoende om de koersen om hoog te drijven, wegens het- weinige aanbod, dat hier tegenover stond. Zoo was ook het geval in den Rubberhoek. waar ook de minder cou rante soorten een sterk avance boekten en met name Amsterdam Rubber 12 verbeterden tot 194 De schommelingen in de Tabaksaandee- len hielden ook heden aan. Thans was Senem- bah weer 10 hooger en moesten de andere soorten zich met een kleinere verbetering te vreden stellen. Van Industrieelen was vooral Philips vast. Dit fonds verbeterde 15 tot 277 mede ingevolge de stijging van den export van radio-artikelen over Maart, zoowel, naar waarde als gewicht. Unilever was 3 beter; ook Fokker goed prijshoudend. A.K.U. bewoog zich om de 37%. Ook de Nederlandsche kunstzijde-uitvoer is de vorige maand naar waarde en gewicht toegenomen, terwijl de gemiddelde prijs aan zienlijk hooger ligt dan in Maart 1937. Van Suikerfondsen ging alleen H.V.A. flink omhoog en wel met 17% tot 419%. Aandeelen der Ver. Vorstenlanden Cultuur Mij. waren opnieuw vast tot ca. 60 Scheepvaarten hadden een zeer vast verloop, o.m. ook voor de Indische lijnen. De Amerikaansche hoeken ondervonden be hoorlijke belangstelling, ook voor de kustzijde- soorten. die eveneens beter waren. Fransche waarden lagen algemeen beter als reactie op het aftreden der regeering. De aandeeïenmarkt behield tot het einde toe een zeer geanimeerde en vaste stemming. De markt der Nederlandsche Staatsfondsen was algemeen goed prijshoudend. Integralen kwamen op 87 wisselkoersen. Londen 8.96 3/8, Berlijn 72.48, Parijs 5 56, Brussel 30.40' Zwitserland 41 41' Kopen hagen 40 021/:. Stockholm 46.20 Islo 45 05, New York 1.80 5/8. Praag 6 30. Lire Bank papier 8 30. Prolongatie Part, disc 1/8, Daggeld 1/4. LEIDEN. 8 April. Groentenveiling enz. Boe renkool f.3; Prei f.34.70; Kroten, gekookt f 7 —3: Peen f. 5.70—9.10; Andijvie f. 6-14; Sla f.5 —11; Witloof f.3—10; Postelein f.19—21: Spi nazie f.2—7. alles per 100 KG. Bloemkool 12.70 20.90; Salade f.14.60: Knolselderie f. 1.30 3.50; Rabarber f. 1L20, alles per 100 stuks. Pie terselie 30—90; Radijs f. 1.804.10; Selderie 40— 120; Peen f. 3.80—9.20; Rabarber f. 2.70-6: Raap stelen 3080. alles per 100 bos. Aan de turfmarkt was deze week geen nieuwe aanvoer. Prijs lange turf f.78 p. 1000. Aan de Botermarkt aangevoerd 1410 K.G. Fabrieksboter f. 1.41: boerenboter f. 1.271.35 p. KG. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN. 8 April. Groenten- veiling Waspeen 1,201,70; id. fijn 1.70 2,00; Witlof 4.10—6,00; Radijs 3.00—3 80: Kro ten 2,10—2,80. LEIDERDORP, 8 April. Aanvoer 4500 stuks. Kipeieren f. 3.003.50 per 100; eendeieren f 2.90 —3.10 per 100; boter 60—75 ct. per pond; kaas 1632 ct. p. pond; kippen 45—130 ct. p. stuk; hanen f. 1.15—1.40.per stuk: konijnen 30—220 ct. per stuk; eenden 3560 ct. per stuk. LEIDSCHENDAM. 8 April. Kropsla le soort f. 2.804.80. idem 2e soort f. 1.201,50. stoof sla f. 3.50—4.60, peen f. 14.10—16.50. bloemkool le soort 710, idem 2e soort 4—6, andijvie per ko. 711. spinazie 4 ko. 918. postelein 1418. raap stelen f. 1.201.50^.rabarber p. 100 bos f. 4.60 f6.00, radijs f. 2.20—3.00. Brusslesch lof 78. prei f. 2.804.30, seldery f. 0.90—1.10. LEIDSCHENDAM. 8 April. Vrije Veiling. 8719 Kipeieren f. 2.75—3.25; Eendeneieren f. 2.10 2.75 per 100 stuks. Kippen f. 0.400.70; Duiven f. 0.080.17 per stuk. Ernstig ongeval op KW 74. Door winch gegrepen. Den 54-jarigen P. v. d. Zwan. matroos aan boord van den logger KW 74, is he denmorgen een ernstig ongeluk overko men, dat echter nog vrij goed is afgeloo- pen. Bij het lossen van de visch, werd v. d. Zwan gegrepen door de winch waardoor hij eenige malen in de rondte werd geslin gerd. Toen zijn kameraden de winch ge stopt hadden, leek hij er ernstig aan toe te zijn. doch gelukkig viel het nog al mee. De dokter, die de eerste hulp verleende, constateerde een ontwrichten schouder en voorts vermoedelijk een armbreuk. Verder had het slachtoffer verschillende kleine vleeschwonden, doch gezien den aard van het ongeval kan gezegd worden dat het goed is afgeloopen. In een ziekenauto werd v. d. Zw. naar het Ac. Ziekenhuis te Lei den overgebracht. DE SOVJET-UNIE EN HET CHINEESCH- JAPANSCHE CONFLICT. LEIDSCHENDAM Blesse Paard. 8 April. 4923 Kipeieren f. 2.743.40; Heneieren f. 2.60— I 2.70: Eendeieren f.- 2.30—3.20; Ganseieren f. 6—8 JJUIIcHRllfl'il' LEIDSCHENDAM. 8 April. Gele komkom mers. le soort 22—25; idem 2e soort 14—17; Kropsla, le soort f. 2.50—4.90: idem 2e soort f. 1.502.40; Stoofsla 47; Bloemkool, le soort 1216; idem 2e soort 79; idem, uitschot 47; Andijvie per K.G. 8—11: Spinazie 4 K.G. 12— 18; Postelein f. 19—50—20.90; Raapstelen f. 1.10 —1.30; Rabarber, per 100 bos f. 47; Radijs f. 2.502.80; Brusselsch Lof f. 4.607; Prei f. 2.50-4.80; Seldery f. 1.00—1.20. NIEUWVEEN, 8 April. Aangevoerd 2308 stuks kipeieren. Prijs f. 3.15—3.70 per 100: eendeieren 236 stuks, prijs f. 2.50—2.90 per 100: ganseieren 10 stuks, prijs per stuk 6 ct. Palingfuiken per stuk f. 1.00—1.50. TER AAR. 8 April. Centr. Veiling Spi nazie 1226; Andijvie 24—33; Slavellen 10 17; Postelein 1418; Roode kool 4: Savoye kool 6; Witlof 46; Radijs 1.202.30; Rabar ber 3—4.50; Prei 4.90—5.10; Sla 1—2.50; Bloem kool 721; Seldery 0.301.10; Raapstelen 70—80. De vroegere Chineaeche ambassadeur te Moskou, dr. Tsjiang Ting-Foe, die onlangs uit de Russische hoofdstad te Hankau te ruggekeerd is. komt in een rapport aan Tsjang Kai Sjek over de Chin sische betrekkingen tot de conclusie, dat de sovjet-unie China in zijn strijd alle mo gelijke hulp zal verleenen, doch zich onder geen voorwaarde in een oorlog met Japan zal-storten. Deze weigering vindt haar oorzaak in de isolatie in de buitenlandsohe betrekkingen en in de binnenlandsche moeilijkheden. J. A. te L. Tegen ongeteekende opname van Uw artikel hebben wij bezwaar. U relieve ons mede te deelen of U er mede accoord gaat, dat wij het met Uw volledigen naam onder teekenen. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Hedenmorgen te ongeveer negen uur is op het vliegveld op de Noorderhei te Hars kamp een militair vliegtuig, komende uit Soesterberg om daar deel te nemen aan raad voor de scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam deed heden uitspraak inzake het op de rotsen loopen van het stoomschip „Bennekom" nabij Buenaventura (Colom bia) op 19 Juni 1937. De Raad schorste den kapitein voor den tijd van veertien dagen. AMSTERDAM. 9 April. Scherpe koersstijging - Geanimeerde markt - Blijvend vaste stemming - Amerikanen willig - Fransche waarden beter - Beleggingen goed prijshoudend. De Amsterdamschc effectenbeurs volgde het voorbeeld van Wallstreet en vertoonde op dezen Zaterdagmorgen een zeer vaste markt. De koer- WESTLAND, 8 April. Middenprijs der vei lingen Champignons 95—100; aardbeien f. 2,10 2.75: dub. boenen 8590 ct.; Snij 7590 ct.; postelein 1516; stoofperen 14: witlof 4—6 per KG.; aardappelen groote 4153; poters 53—69; kriel 28—37 per KG sla f. 2.00—4.30. 2de f 1 1.80; kelen 5070; peen 1723; peterselie 1.40: rabarber f.34.70: selderie 80150; eieren 3.30 3.50 per 100: andijvie 2654 per kist; bloem kool 1317. 2de 811 per stuk; spinazie 1419; stoofsla 1530 te. per 5 KG.: prei f. 3.704.10 per 100 KG. Bloemenveiling, 8 April. Spectrum f. 2.50 3; Salmon f. 3.905.40: rose f. 3.60—5.90; wit f. 2.704.50; golden wonder f. 5.706.80: r. Al- wood f. 5.20—5.80; Virginia f. 7.40—7.90: Callis f.3—7; Gerbera f 3.80—5 20: Jap Lelie f. 5.40— 6; Amerilly f.611; Violieren f6.708.40: Or chideeën f. 1630 per 100; Plumosa 1733; Sprengerie 1427; Freesia 79; Büttercup 12 21; gemengd 1523; Anemonen 611; Lathyrus 1023; Irissen blauw 1221; geel 1318; wit 1724; Violieren 1632; enkele 36; Copland 11—15; Bartigon 18—24; Pitt 21—25: Elizabeth 17—23; Yellow 16—26: Clars Butt 18—21: Zwa nenburg 24—32; Albino 34; Le Notre 16—22; Murillo 1116; Electra 1216 per bos. RIJNSBURG, 8 April. Bloemenveiling. Tul pen 14—16; Bartigon 14—21: William Pitt 18— 22 ;Elisabeth 23—26; Krelage 18—24; Rijzende Zon 1927; Couleur Cardinal 1826; Murillo 814; Cramoisie Brillant 1013; La Reine 10 14; Tosca 2026: Californië 1418: Grand due 3238: Ibis 1215; Prins van Oostenrijk 12 15; Moore 1013; Witte Zwaan 12—18; Pros perity 10-12; Van der Hoeff 12—16: Due do Berlin 812: El Toreador 1013. Narcissen: Alfred 35—52' victori- 18—24: Empcror ->0—2": Cresus 25—37; Ornatus 16—29; Convellaria 130 150; Witte Lelies f. 3.604.50; Immulatum 5.40 —7.20. Groentenveiling, 8 April. Waschpeen f. 1.20 1.70; Kroten f. 0.50.075 per kist; Prei f.24; Witlof f. 5—6.50 per 100 KG. 3—1 i

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 3