Senaat heeft regeering Blum weggevaagd ZATERDAG 9 APRIL 1938 No. 23939 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sie Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Daladier met de vorming van een kabinet belast I heen Veaiend" °ntW£lP in Zijn gehM'' Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V. IM. NOOMEN DH Rummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht: LEIDSCHE SCHOUWBURG. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te 'betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week "ff. 0.18 Franco per post f, 2:35 per 3 maanden 4- portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndj Zooals gisteren zeker was, de Senaat heeft Blum doen vallen. Feitelijk kan men wel zeggen: weggevaagd: Toen de zitting ln het scherp bewaakte Senaatsgebouw begon, bracht de rappor teur Abel Gardey rapport uit, Gardey doet daarin opmerken dat, ge geven de toestand, de reg>eering geconclu deerd heeft tot de onmogelijkheid op dit oogenblik van pen uitgebreid beroep op het crediet. Er blijft derhalve niets anders over dan een maximaal gebruik te maken van wat op de markt op korten termijn beschik baar is. Naar het voorbeeld van sommige naties wil men een gesloten financieelen kringloop met onontkoombare prolongee ringen vestigen: wüsselcontrole en min of meer uitgebreide mobilisatie van de bank deposito's. Kortom, men besohrijdt hier mede progressief den weg naar oecono- misch isolement, aldus het rapport. Een andere karaktertrek van het ontwerp is volgens Gardey: inflatie in alle vormen en bij alle gelegenheden. In een autarkisch régiem evenals in een liberaal régiem moet inflatie terstond be streden en geneutraliseerd worden door toeneming der productie, door discipline en opofferingen, door krachtsinspannin gen van het geheelé volk in de richting van de noodzakelijke aanpassing van zijn behoeften aan zijn hulpbronnende gedachte van algemeene opoffering wordt, niet uitgedrukt in het ontwerp, men vindt er integendeel een kenteeken in van on gelijkheid in de opoffering en dit vormt onze tweede belangrijke kritiek. Aan den eenen kant de van de bezittenden ge vraagde offers, offers die inderdaad on vermijdelijk zijn, men moet den moed heb ben dit te zeggen, aan den anderen kant een waarlijk overmatige bedeesdheid, wan neer het gaat om arbeidstoestanden Tenslotte legt Abel Gardey er den na druk op dat het ontwerp zooals het ter tafel ligt, niet ln overeenstemming is in sommige opzichten met den geest der Fransche democratie. Het verontrust den Franschman in zijn aangeboren gevoel voor vrijheid en initiatief. Voorts maakt het geen gebruik van zijn geschiktheid tot bet dienen van het algemeen belang in de ure des gevaars. Wanneer men gedurende een zekeren tijd zich buigen moet voor de gestreng heden van oorlogsoeconomie zal het volk van Frankrijk den moed hebben zich daar toe te dwingen. Maar dan zal het zijn voor het algemeene welzijn e(n niet voor de doeleinden eener ideologie. Ten slotte bevesitigt de rapporteur dat door het hem voorgelegde ontwerp af te wijzen, de Senaat eens te meer de belan gen des lands zal dienen. Verdediging van Blom Blum verdedigde daarop het ontwerp. Sedert twee Jaar zijn de leeningen niet meer toereikend om aan de behoeften der schatkist te voldoen. De regeeringen kun nen niet steeds voor dezelfde moeilijkheden blijven staan. De oplossing, die ik aan de hand doe, zal morgen ongetwijfeld door Kamer en Senaat worden overgenomen en met groote meerderheid goedgekeurd. Blum. Blum herinnerde er verder aan, dat zijn tegeering sedert haar vorming twee wets ontwerpen bij het parlement heeft inge- aiend. De Senaat heeft het eene aangeno men en het andere verworpen. Hij stond eon regeerinS een trmijn van nauwelijks iri». ?,?and toe- Overigens moet de schat- rin ,,U1'n doen in zoo snel tempo, dat verrff- rfSeer.ing toegestane credleten niet rie tnL„i>er?'^end 2u!'en zijn dan tot in dr v»i>, helft van April. Men mag dus werd nfie"2' d'",door den til0 gedrongen handeld enV6rW dat zij snel heeft ge~ Blum zeide te willen antwoorden op ze kere tegenwerpingen. Men heeft gespro ken van 80 tot 100 milliard schatkistbil jetten. Men heeft een ontstellend beeld van hypothecaire inflatie op gehangen. Blum verklaarde er prijs op te stellen, de critiek van technischcn aard op het regeeringsontwerp te weerleg gen. Ten aanzien van de heffing van het kapitaal, zeide hij bereid te zi.in het maxi mum te verhoogen van 150.000 tot 250.000 lrs„ hetgeen de kleine boeren zou ont lasten. De minister-president sneed ver volgens het eigenlijke probleem aan. Gij gaat dit ontwerp verwerpen, aldus zeide hij. Maar wat zult gij daarna doen? Er moet een oplossing gevonden worden, wel ke zult gi.i tegenover de onze plaatsen? De uitgaven der schatkist beloopen in het ge heel 50 milliard, waarvan 35 milliard nog betaald moet worden. Blum besprak daarna de politieke zijde van het vraagstuk en herinnerde aan min ■poringen tot het vormen eener repering van nationale eenheid. Hij zeide. dat het niet zijn schuld was. indien hu een re- eeerins gevormd had. die steunt op een «rondwettigen regel van de meerderheid. De rceering vatte het financieele vraag stuk aan in het verlangen een nuttig en ernstig werk te doen. De KameT keurde het ontwerp ^oed. daarna moest de re®®®7 ring het aan den Senaat voorleggen Gü hebt. onze regeering nooit gewild, aldus Blum. Gii he'ot daarvan nooit een geheim gemaakt en thans gaat gij baar het leven onmogelijk maken. Wat zult ge daama doen' Wilt ge een verplaatsing of een om verwerping der meerderheid? Naar mijn meening zou dat zeer gevaarlijk zijn De omstandigheden zijn niet meer zooals in 1926 of in 1934, zoomin op financieel als op politiek gebied. De arbeidersklasse ls zich haar rechten bewust geworden. Laat mij u zeggen, dat gij niet het recht hebt te beslissen. Dat recht be hoort toe aan de wetgevende verga dering. voortgesproken uit het algc- gemeene kiesrecht. Op dit oogenblik onderbrak Jeanneney, de voorzitter van den Senaat, Blum onder luid luid applaus. Jeanneney zeide, dat het volgens de grondwet het recht van den Senaat is in alle onafhankelijkheid zijn besluiten te nemen: de minister-presi dent zal daaruit de consequenties heb ben te trekken. Blum antwoordde, dat men hem niet heeft laten uitspreken. Naar zijn meening moet een dergelijke beslissing genomen worden door het algemeene kiesrecht, zelf. Hij eischte bovendien voor het hoofd der regeering het recht op. Zijn gedachten op het spreekgestoelte van den Senaat uit een te kunnen zetten als ieder spreker. Hij verklaarde geen inbreuk te willen maken op de souvereiniteit van den Senaat en herinnerde er aan, dat geen grondwet een hoogerhuis zoo uitgestrekte volmachten geeft als de Senaat geniet. Nergens heeft de Senaat het laatste woord. Niemand eischt meer de opheffing van den Senaat (protesten en gelach). In ieder geval komt die opheffing niet voor op het socialistische programma. Slechts rijst de vraag van de wijze van verkiezing en de verdeeling der verantwoordelijkheid tusTchen beide huizen. Blum herinnerde er aan. dat een Senaat van conservatieven oorsprong indertijd alle republikeinsche re geeringen had kunnen doen vallen. Hij deed dat niet. omdat hij begreep, dat, hij zichzelf de taak van controle en matiging moest toewijzen. Blum zeide te vreezen. dat de Senaat, ten nadeele van de republikein- srhe eendracht, van de gebruiken zou af wijken en de grenzen die hii zichzelf getrokken heeft, zou overschrijden De Sc»aat staat oo het punt. voor den tweeden keer een beslissende uitspraak te gen de meerderheid der Kamer te doen. Als ik wel ben ingelicht, aldus de minister, zoudt. gij dat liever vermeden hebben. Gij had het gevoel dat on de Kamer de eigen lijke verantwoordelijkheid rustte. Als de Senaat zijn macht uitbreidt, bestaat de kan', dat he* gevcel yrp verantwoordelijk heid in een Kam--, -ek-gsn on grond van het algemeene kie-recht, verzwakt. T'cie plicht van bet hoofd der regccrlne, aldus besloot Blum, op deze dingen te wijzen. De Senaat zal thans tot de grens der bevoegdheden, die de grondwet hem toekent, gaan. Hij zal zich verzetten tegen den wil van de Kamer. Hij zal zich uitspreken tegen een regeering, die hij nooit erkend heeft, zelfs niet de facto. Ik ben repu blikein: uit naam van het belang der republiek doe ik een laatste beroep op den Senaat. Caillaux aan het woord. Na Blum kwam Caillaux aan het woord. Hij zette uiteen, dat de Senaat een zeker aantal ministeries ten val heeft gebracht: de kabinetten van Briand, Tardieu en La- val. De Kamer had dit toegejuicht. Heeft de Senaat niet het recht zioh over een wetsontwerp uit te spreken? Zijn wij alleen maar een registratiekamer? Ten aanzien van het wetsontwerp zeide Caillaux zich te verheugen over zekere bepalingen, die in het ontwerp voorkomen en die de finan cieele senaatscommissie altijd heeft ge vraagd. Hij was van meening, dat het ont werp inflationistisch is, doch achtte het door Flandin genoemde getal van 80 mil liard overdreven. Zekere door Blum voorge stelde hervormingen ademen een totalitai- ren geest en het ontwerp treft slechts den kleinen burger en den middenstand. De voorstellen der regeering zijn de uiting van een anti-agrarische mystiek, terwijl zij de eenheid van alle deelen van het volk tot uiting moest brengen. De Senaat stelt een volkomen kalmte tegenover alle aanvallen van de straat en in de pers. die trouwens zijn verachting niet waard zijn. aldus be sloot Caillaux, die langdurig werd toege juicht. Vervolgens werd overgegaan tot de stemming. Met 223 tegen 49 stemmen heeft de Senaat het voorstel tot be spreking der artikelen van het regee ringsontwerp verworpen. Toen het resultaat der stemming bekend was gemaakt, begonnen eenige bezoekers der publieke tribune tegen Caillaux uit te Blum treedt af. Daarmede was het pleit beslecht: Blum moest zijn ontslag aanbieden, dat werd aanvaard. In het schrijven aan den president der republiek, waarin Blum zijn ontslag aan biedt, zegt hij onder meer: Daar wij in de onmogelijkheid verkeeren te blijven wer ken aan de taak. die wU op ons hadden genomen, moeten wij u tot ons leedwezen het collectieve ontslag van het kabinet in dienen. De regeering is belast met de af doening der loopende zaken. Lebrun had hierna een onderhoud met de voorzitters van Senaat en Ka mer, Jeanneney en Herriot. Om 22 uur werd Daladier naar het Elyssee ontbo den en met de vorming van een nieu we regeering belast. Daladier. Toen Daladier om 23.10 uur het Elysëe verliet, verklaarde hij het volgende. De president der republiek heeft mij de vor ming van een ministerie toevertrouwd, het geen ik heb aanvaard. Door de ontwikkeling der interna tionale politiek en eveneens door de binnenlandsche cn financieele moei lijkheden, geloof ik dat het nieuwe ministerie op zijn laatst Zondagmorgen gevormd zal zijn. Ik hoop dat mijn beroep op aile krach ten van Frankrijk zal worden gehoord, al leen in het belang der republiek en van het vaderland. Men gelooft dat Daladier zal streven naar de vorming van een kabinet, bestaan de uit een beperkt aantal ministers, doch steunend op een verbreede meerderheid van de socialisten tot de democratische alliantie. Hij zou Reynaud de portefeuille van financiën willen aanbieden. Doch he* eerste vraagstuk zal de deelneming der so cialisten zijn. Indien, hetgeen waarschijn lijk is, Daladier de beslissing van den so- cialistischen nationalen raad zal afwach ten alvorens de politieke samenstelling van zijn kabinet vast te stellen, zal de crisis vóór Zondag niet geëindigd kunnen zijn, want de bijeenkomst van de socialistic partijraad zal hedenavond om 21 uur wor den gehouden. In politieke kr'ngen achtte men het gisteravond zeer onwaarschijnlijk dat er socialistische ministers aan de re geering zullen deelnemen, welke Dala dier zich voorstelt. Ongevallenverzekering, geldig in en buiten beroep, f. 5.000.- bij overlijden 15.000.- bij blijvende invaliditeit 35.- weekuitkering Jaarpremie vanaf f. 16.43. BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT l«a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 8185 (Ingez. Med.) De vacature wijlen Ds. C. Hartwigsen. DS. M. OTTEVANGER BEROEPEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. heeft gisteravond in de vacature wijlen ds. C. Hartwigsen beroepen ds. M. Ottevanger van Kampen. Op ds. Ottevanger, die met ds. De Looze en ds. Spelt op het drietal stond, werden 90 van de 131 stemmen uitgebracht, Ds. de Looze kreeg 31 en ds. Spelt 8 stemmen, terwijl er twee blanco werden uitgebracht. Ds. Ottevanger, die 41 jaar is, diende achtereenvolgens de gemeenten Sluipwijk en Papendrecht en staat sedert 20 Sep tember 1930 te Kampen. VERHOOGING VAN SUBSIDIE. Voor schoolkindervoeding en -kleeding. Het bestuur van de Vereeniging voor Schoolkindervoeding en Schoolkinderklee- ding raamt de kosten, voortvloeiende uit het op 13 December 1937 genomen besluit om aan daarvoor in aanmerking komende schoolgaande kinderen schoenen in plaats van klompen te verstrekken, op rond f. 3500 Naar zijn meening zouden die kosten f. 2272 hebben bedragen, indien het aantal aan de verstrekking van voedsel en/of kleeding en schoenen deelnemende kinde ren niet was gestegen. Dat aantal is echter en zulks, naar het oordeel van het be stuur. als gevolg van evenbedoeld besluit van 1868 in December 1937 toegenomen tot 1960 op 8 Februari jX Deze stijging brengt mede. dat miet een verhooging van f.2272 van het aanvankelijk voor 1938 toe gekend subsidie ad f.48 325 niet kan wor den volstaan, doch dat toekenning van een extra-subsidie van tenminste f. 3500 noodig zal zijn. Aangezien het aantal der bovenbedoelde kinderen inmiddels de 2000 reeds heeft overschreden, zijn B. en W. met het be stuur van gevoelen, dat toekenning van het gevraagde subsidie, groot f. 3500. nood zakelijk moet worden geacht. CHR. BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Dr. H. J. Bonders neemt zijn benoeming tot voorzitter niet aan. Zooals wij eenigen tijd geleden hebben gemeld, worden te dezer stede pogingen in het werk gesteld om te komen tot op richting van een school voor Chr. Buiten gewoon Lager Onderwijs. In een daartoe gevormd dagelijksch bestuur, werd dr. H. J. Honders, Herv. pred. te Wassenaar geko zen als voorzitter. Naar wij thans verne men. heeft dr. Honders wegens drukke ambtsbezigheden bedankt voor de waarne ming van deze functie. Men heeft nu besloten contact te zoeken met de Hervormde Schoolvereeniging te dezer plaatse en het daarheen te leiden, dat deze vereeniging terugkomt op haar besluit en alsnog zal toetreden tot de ver eeniging tot exploitatie van een school voor Chr. B. L. O. Uit dezen kring zal dan een voorzitter worden gekozen. BINNENLAND. Naar overeenkomst in de sigarenindustrie. (Binnenland, 4e Blad). Vijf K.L.M.-gezagvoerders gehuldigd. (Bin nenland, 4e Blad). De steun aan de kleine boerenbedrijven. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Ernstige wegverzakking bij 't Schouw in Noord-Holland. (Gemengd 4e Blad en. Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Redevoeringen van Chamberlain en lord Halifax. (3e Blad). Het plebisciet van morgen in Duitschland en Oostenrijk. (3e Blad). De stakingen in Frankrijk. (Buitenland, le Blad». Franco in bezit van alle centrales in Cata- lonië. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET DERDE BLAD. Voorshands is nog: te rekenen met aanhouden van de schrale en gure winden, langzaam afnemen van het buiige weer en verder op koude nachten met kans op ge vaarlijke nachtvorsten. Bij de familie de Bruyn in de Jirie October- straat 51 staat een 40-jange clivia in vollen bloei. De fraaie plant, die een hoogte heeft van ruim 1 meter en die ongeveer 90 c.M. breed is heeft 6 prachtige bloemen voortgebracht, waarop de eigenaars met recht zeer trotsch zijn. A TCCNEEl NIEUW/ HET MASKER. Het Adelaarsjong, van Edmond Rostand. Het was al weer jaren geleden, dat Ros tand's l'Aiglon hier werd opgevoerd. Het blijft echter nog steeds een stuk van het „groote repertoire", dat zijn greep op het publiek niet verliest. Voor werkelijk tooneelspel is er geluk kig nog altjjd belangstelling, de Schouw burg was uitstekend bezet, al was het geen abonnementsvoorstelling. Het beves tigde de steeds door ons verdedigde stel ling. dat het publiek op het tooneel „kracht" wil zien, in welke richting dan ook! De opvoering door Het Masker mocht er weer zijn. In de eerste plaats gaf Else Mauhs weer den titelrol op onverbeterlijke wijze. Blijkbaar om deze actrice te sparen, waren eenige coupures aangebracht, doch hinderlijk was dit niet. Welk een spel, welk een gaafheid tot in ieder gebaartje, ieder pasje zelfs. Hoe weet zij Rostand's visie op het .Arendsjong", dat zoo vroeg den dood zou ingaan, droomend van her stel van zijn vader's macht, doch feitelijk missend de kracht daartoe hce scherp belicht in de spiegelscène met Metternich tot in finesses uit te beelden met zeld zame scherpte. Ja. zij is wel onze grootste tragedienne van onzen tijd! Over het algemeen werd zij uitmuntend terzijde gestaan. Speciaal wat de hoofdrol len betrof. In de kleinere rollen was niet alles even goed verzorgd, doch het totaal werd er toch niet al te zeer door beïnvloed, al leed de zoo machtige Ws gram-scène er wel eer.igszins door. John Gobau gaf een. krachtige grenadier Flambeau, die Napoleon's glorie-tijd ver tegenwoordigt, Henri Eerens een fijnge- voeligen Metternich, steeds de situatie be- heerschend. Ko Arnold! speelde den ouden keizer met zuiver gevoel. Van de dames dienen Jacq. RoyaardsSandberg, Geor gette Reyewski en Ant v. d. Moer speciaal genoemd. Groot was de bijval, die aan het slot, toen Else Mauhs een tweetal bloemstuk ken werden aangeboden, tot een ovatie uitgroeide. „L'Aiglon" blijft repertoire houden! Als zoovele „modernen" al lang zijn vergeten..

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 1