BINNENLAND Het Koninklijk bezoek aan Rotterdam Het Koningin Emma-Duin te Noordwijk LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 April 1938 Vierde Blad No. 23939 79sie Jaargang Overeenkomst in Sigarenindustrie Naar de Bataaische en de Nieuw-Amsterdam LAND- EN TUINBOUW Een schitterend plekje! K.L.M.-gezagvoerders gehuldigd, f Vijf pioniers van de luchtvcrbinding AmsterdamBatavia ontvangen een herinneringsplaquette. Aan vijf gezagvoerders der KIM. die dertig retourvluchten AmsterdamBatavia als commandant volbrachten, t. w. de heeren van Dijk, Frijns, Hondong, Smirnoff en Tepas, is gisteravond In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam van wege het comité „Vliegtocht Nederland-Indië" een bronzen herinneringsplaquette uitge reikt. Aan vier van deze pioniers der Amster dam—Batavia lijn reikte de voorzitter van het comité, de gep. generaal C. J. Snijders, het eere-metaal uit: de vijfde, de heer Frijns, vertoefde dezen avond op de route AmsterdamBatavia ergens in Zuid-Azië, in verband waarmede hij zich liet vertegen woordigen door zijn echtgenoote, die de plaquette in ontvangst nam. Zij zelve ont ving bloemen. Vele luchtvaartautoriteiten en talrijke andere, in luchtvaartkringen bekende per sonen hadden aan de uitnoodiglng van het comité gevolg gegeven om bij deze hulde aanwezig te zijn. Opgemerkt werden o.m. de directeur- generaal der P.T.T. dr. ir. M. H. Damme, de directeur van den luchtvaartdienst, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, de commandant van de luchtvaartafdeeling. luitenant-kolonel F. A. van Heyst en vele anderen. Na de rede van generaal Snijders sprak de heer A. Plesman, die namens de K.L.M. aan de overige leden van de bemanning der Indië-vliegtulgen. welke 30 retourvluch ten hebben gemaakt, een herinnerings plaquette aanbood. Hiervoor kwamen in aanmerking de radiotelegrafisten Slemer, pronk en Dik en de werktuigkundige West- straete. Voor het Weerbaarheidsgeschenk. Verantwoording van de vrijwillige bijdragen. Gisteren ztjn binnengekomen: f.5 V. P Am sterdam: f.50 Nederlandsche in het buitenland: f.25 mevr. A P. F.—v. S. Nice; f.25 C. K.—v. S. den Haag; f.5 E. S. M. Amsterdam, f. 2.50 J. L. Amsterdam; f.10 A. M. B. Amsterdam; f.5 S. K Amsterdam; f.250 C. W. den Haag; f.10 P. H E Amsterdam: f.2.50 I. H. Arnhem: f.5 A. P den Haag; f.20 J. H. G.; f. 2.50 wed. G. C. dc R— v d. B. Bussum; f. 10 G. van A. Wassenaar; f 1 R.-huls Utrecht; f. 10 G. Z. Terschelling; f 15 mevr. C. van O.—van der H. Nijmegen; f.5 A H. Bussum; f.5 J. D. M. Hillegersberg; f.10 A de G. Apeldoorn (Hoog Soeren); f.20 L. S. den Haag; f.50 E. D. K. H.H.zn den Haag; f.10 Iemand die zelf niet behoeft te dienen; f.1 G. P B. V. Arnhem; 16 W. K. en J. C. K. den Haag; f.5 F. W. V. Laren; f.10 A. R. S. de V. den Haag: f.1 M. van de R. den Haag; f.2.50 C H. W. d'A. B den Haag; f.1 fam. R. te R.; f.10 Chr. B. Amsterdam; f.5 wed. N.N. Arnhem; f 2 50 H. van D. Aerdenhout; f.5 N.N. Bergen op Zoom; f. 15 dr. W. den Haag; f.5 mej. C. S. den Haag; f.20 M. P. P. Bussum; f.50 Ned. Ind. H bank namens een cliënt, den Haag; f.25 A. M Hzn. Amsterdam: f.25 gep. O.I. ambtenaar te Clarens (Montreux); f.5 J. van L. Rotter dam: f.10 N.N. den Haag; f.20 gep. cavalerle- offlcler den Haag; f.10 G. W. E. den Haag; f 5 P. Aerdenhout; f.20 mevr. A. G. ten B. H T B. en N. P. van R. A. Lochem; f.50 J. M. S. en W. C. P. S. M. den Haag; f.5 Or. Ned. en Kol. den Haag: f.2.50 zuster J. P. Santpoort; f.50 Q M. x. L.; f.100 A. F. K. B. B. Doorn; f.25 mevr. A. E. A. B. B.—S. Doorn; f. 1.25 een paar arbeiders Amsterdam; f. 1 J. ter W. Rotterdam: t. 0.25 J. van V. Bergambacht; f.5 E. B. S. den Haag; f.5 M. v. d. O. T. K. Schiedam: f. 35.73 leerlingen Chr. HBS 5-J. c. Groningenf10 mevr. G. H—V. Velp: f.0.50 Fletje. NUmegen; f M. v. T. Utrecht; f. 10 N.N. de Bilt; f. 1.60 Lucifersclub Btlthoven; f.4 pers. van huize 's Gravenzandef.5 Oranjeklant Wagenlngen: i.7.50 wed. G. H. P.L. Nijmegen; f.2.50 een patriotte Amsterdam: f. 1.50 een Friezin. Kam pen; f. 1.50 H. S. Utrecht; f.50 F. H. C. de Bilt; f.1 v. D.d. V. Roermond; f.10 J. M. Rossum; f. 10 hoofdredacteur te Malang; f. 50 gepens. off. van gez.; f.10 afgekeurde grenadier; f.2.50 bur gerwacht Scherpenzeelf1.77 zuster A. H. v. d. H. Amsterdam; f. 0.25 G. L. den Haag; f. 5 N.N. Scheveningenf.2.50 F. D. L. Batavia. Ontvangen werd tot en met deze afrekening f. 89.294.6614. Bij de Vereeniging voor Nationale Veiligheid ls sinds de laatste opgave f. 173.50 binnengeko men. In totaal heeft deze vereeniging in de laatste weken f. 8850.73 ontvangen. Program zal aan de partijen ter goedkeuring worden voorgelegd. Gisteren kwamen de partijen in dc sigarenindustrie te Utrecht in vergadering bijeen. Na langdurige besprekingen, welke omstreeks des avonds halftwaalf eindigden, werd overeenstemming bereikt tusschen dc vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties over een program, dat aan de leden ter goedkeuring' zal worden voorge legd. BEDRIJFSCOMMISSIE BAKKERSBEDRIJF. GEMEENTELIJKE INDEELING VAN DEN NO.-O. POLDER. Joodsche arbeid in den Wieringermeer. In dc memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Zuiderzeefonds- begrooting deelt de minister mede, dat met de stichting „Joodsche arbeid" in 1936 een pachtovereenkomst ls gesloten, waar bij 201.60 H.A. cultuurgrond ln pacht werd uitgegeven tegen een pachtprijs, welke ook voor soortgelijke gronden elders ln den Wieringermeer worden gevraagd. Op deze gronden worden circa 170 Dultsche emigranten voor het landbouwbedrijf op geleid voor emigratie naar het buitenland. De pachtovereenkomst loopt 31 October a-s. af. Omtrent bestendiging zal nog na der een beslissing worden genomen. Bij de verkaveling van de landbouwbe drijven ln den Wieringermeer wordt ook aan het klein-bedrijf de noodige aandacht geschonken. De minister is van oordeel, dat deze verkaveling zoodanig behoort te zijn, dat een ratloneele bedrijfsvoering mogelijk blijft. De gemeentelijke en de provinciale in- deeling van den N.-O.-polder maakt een punt van overweging uit bij de regeering, zoodat daaromtrent nog geen oordeel kan worden uitgesproken. Deze indeeling zal bij de wet moeten geschieden, zoodat de Staten-Generaal daarbij zullen worden be trokken. De meening van enkele leden, dat een belangrijk deel van den N.-O.-polder eco nomisch op Friesland zal zijn aangewezen, kan de minister voor een zandige streek nabij de Friesche kust. welke voor gebruik als weiland schijnt te zijn aangewezen, wel Loeien, maar anderzijds mag niet uit het oog worden verloren, dat volgens de ver wachting het overgroote deel van den pol- fer Zich tot een akkerbouwgebied zal ont wikkelen. dat in economisch opzicht sterk zal afwijken van de aangrenzende deelen van Friesland en Overijssel. Het zal nog geruimen tijd duren, voor- oat een definitieve gemeentelijke indee- ïng van den N.-O.-polder tot stand zal unnen komen De ervaring in den Wierin germeer opgedaan, geeft hieromtrent eeni- 6e aanwijzing. Op het departement van sociale zaken geïnstalleerd. In tegenwoordigheid van het bureau van de werkcommissie tot bestrijding der werk loosheid t.w. de heeren ir. R. A Verwey, voorzitter, Meyer de Vries, secretaris en mej. mr. Th. M. H. Hackstroh, adj. secre taresse. is gisteren op het departement van sociale zaken overgegaan tot instel ling van een bedrijfscommissie voor het bakkersbedrijf. In deze commissie werken samen de voornaamste organisaties In de bakkers- en aanverwante bedrijven. Als voorzitter der commissie treedt op de heer C. Kuypers, vertegenwoordiger van den Ned. Bakkersbond en als secreta ris de heer A. Hillebregt, van den Alg. Bond van arbeiders ln het bakkersbedrijf. Namens de werkcommissie zullen als vertegenwoordigers in de bedrijfscommissie zitting nemen de heeren A. Borst Pzn., G. W. F van Hoeven en drs. H. W. Pleiter. DE A.S. BOSKOOPSCHE BLOEMEN TENTOONSTELLING. Op 14 April as. hoopt nflen, gelijk ge meld, de Groote Bloemen-tentoonstelling te Boskoop te openen. Dan kan wederom ge noten worden van een uitbundige weelde van kleuren van het zuiverste wit tot het gloelendste purperrood. Ieder, die al eens een tentoonstelling in Boskoop bezocht, heeft een wijle stilge staan en de wonderen van kweekkunst, de fijne nuanceering in de Azalea's, ln de Rhododendrons, in de rozen, In zich opge nomen. Hoeveel problemen, die verband houden met de keuze van de variëteiten, met de opstelling der plannen op papier, met de Internationale jury, met het eere-comité moeten in de 6 maanden van voorbereiding niet opgelost worden. Wij vernemen nog, dat het tentoonstel- lingsbestuur heeft besloten, aan alle echt paren, uit Boskoop, Hazerswoude, Alphen a. d. Rijn. Zwammerdam en Reeuwijk die van 1430 April in het huwelijk treden, alsmede aan de ouders van bruid en brui degom vrijen toegang tot de tentoonstelling te verleenen. Een aardige gedachte! De tentoonstelling zal bezocht worden door 7070 leden van het „Institute of Park Administration" en door een 50-tal boomkweekers uit Italië. Vele nmogen zich volgende week opma ken, om te genieten van al het schoons, dat Boskoop zal bieden. Een vriendelijke her innering zal het loon zijn van den belang stellenden bloemenliefhebber. ONTSLAG WEGENS SLAPTE IN HET BEDRIJF. Wij vernemen van de directie der H. ten Cate Hzn. Co. N.V. te Almelo, dat zij zich als gevolg van de steeds grooter wor dende slapte en het voortdurend meer uitblijven van orders genoodzaakt ziet on geveer honderd arbeiders der weverijen te ontslaan. HET 5DE REGIMENT VELD-ARTILLERIE BESTAAT 90 JAAR. Op 1 Mei as. zal het 5e regiment veld artillerie in garnizoen te Amersfoort, 90 jaar bestaan, welk feit op feestelijke wijze zal worden herdacht. MR. J. W. HUYSINGA. Hij zal aftreden als president der rechtbank te Amsterdam. Naar wij vernemen, heeft de president van de arrondlssements rechtbank te Am sterdam, mr. J. W. Huysinga, per 30 April ontslag uit zijn functie gevraagd. Mr. J. W. Huysinga werd 26 October 1869 geboren. Hij promoveerde te Utrecht op 8 October 1901 en werd benoemd tot rechter-plaatsvervanger te Amsterdam op 3 December 1903. Op 1 Juni 1909 volgde zijn benoeming tot rechter in de arrondls- sements-rechtbank aldaaf. In Mei 1921 werd mr. Huysinga benoemd tot vice-pre sident, op 7 Juli 1933 tot president der arrondlssements-rechtbank, als opvolger van mr. P. Coninck Westenberg. Voor zijn benoeming tot president leidde mr. Huy singa lange jaren de strafzittingen. DE VERGADERING VAN DEN NATIONALEN VROUWENRAAD. Gisteren werd te Haarlem de algemeene vergadering van den Natlonalen Vrouwen raad voortgezet. In de morgen- en middagvergadering werden de verslagen uitgebracht van de verschillende onderafdeelingen der ver eeniging. In de avondvergadering werd het vraag stuk van de vrouw en de vakorganisatie op uitvoerige wijze belicht door mej. T. van Andel. HET JUBILEUM DER NED. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR BELGIË EN LUXEMBURG. Het feest van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg ls gisteravond besloten met een banket ln hotel „Metropole" te Brussel. Tijdens dit banket werd o.m. het woord gevoerd door den voorzitter van de jubl leerende Kamer den heer Vink, den minis ter-president van Luxemburg, den heer Duping, den Belgischen minister-president Janson en minister Steenberghe. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal op Woensdag 13 April, niet plaats hebben. 9207 HR 30 (Ingez. Med.) Gelijk gisteren nog werd gemeld vertrok H, M. de Koningin per „Stad Rotterdam" naar de petroleumhaven. Om 3 uur was het schip voor de pontonbrug van de „Ba- taafschs" Begeleid door ir. De Kok en den heer De Kempenaer, wandelde de Koningin de brug af naar het dek, dat toegang geeft tot de terreinen. Luide toegejuicht door de leden van het personeel, die met hun familieleden ter zijde van het ontvanggebouwtje stonden opgesteld, begaf'de Koningin zich vervol gens naar binnen. Bij den ingang bood een dochtertje van ir. Buks een ruiker van roze anjers aan. De Koningin en haar gezelschap begaven zich daarna naar het ontvanggebouwtje waar H. M, en Haar gezelschap plaats namen. De heer De Kempenaer sprak de Ko ningin vervolgens toe en schetste de uit breiding van het bedrijf. De Koningin bezichtigde hierna de ten toonstelling van modellen, die de principes toonen, volgens welke in de diverse fabrie ken gewerkt wordt. Zoo was er een voor stelling van het lossen vait een tankschip, een model van een benzlne-distilleerderij, van een afvalfabriek, van een kraakfabrlek van een schuimbluschinstallatie en ver schillende toepassingen van paraffine. Aan den wand hing een havenkaart van Rot terdam en een plattegrond van de instal- latie. Nadat Mare Majesteit de tentoonstelling bezichtigd had, begaf Zij zich met Haar gevolg, den burgemeester van Rotterdam, den hoofdcommissaris van politie en de heeren van de Bataafsche Petroleum Mij in auto's om een rit over het terrein te maken. Gedurende dezen rondrit werd de Koningin overal hartelijk toegejuicht. Op twee punten hield de stoet stil. Eerst bij de kraakfabriek en daarna bij de co kes-opslagplaats, opdat de heer De Kem penaer een korte uitlegging kon geven. Tegen 4 uur was de rondrit over het terrein ten einde. Het orkest van het personeel der Ba taafsche, buiten de hekken opgesteld, speelde het „Wilhelmus" en nadat de mu ziek had opgehouden voer de „Stad Rot terdam" met haar escorte van politie- en havendienstbooten de petroleumhaven uit naar de „Nieuw-Amsterdam". Aan stuurboordzijde van dit machtige schip legde de Stad Rotterdam aan bij een met groen versierden steiger. De werf vlagde, de omliggende schepen en dokken vlagden eveneens en de „Nieuw Amster dam" zelf was feestelijk gepavoiseerd. H. M. de Koningin ving terstond de rondwandeling aan over het reusachtige schip en bezocht, na eenige hutten der toeristenklasse, het volksverblijf en be zichtigde daar hutten en waschgelegen- heden. De keukens en de machinekamer werden evenmin overgeslagen. In de rookkamer eerste klasse heeft de Vorstin de thee gebruikt. Zij heeft toen ook den kapitein van het schip, den heer J. Bijl, bij zich laten komen en zich eenl- gen tijd met hem onderhouden. Zij wenschte hem veel geluk en goede reizen. Langer dan aanvankelijk de bedoeling van Hare Majesteit was geweest, vertoef de Zij op het schip. Toen Zij te kwart voor zes afscheid nam gaf Zij de verzekering, zeer onder den indruk van dit fraaie schip te zijn gekomen en het vooral te waardeeren, dat zooveel Nederlandsche kunstenaars aan den bouw en de inrichting hebben kunnen medewerken. De salon boot bracht de Koningin weder naar de kade. vanwaar Zij per auto naar Den Haag is vertrokken. 9200 (Ingez. Med.) Steun aan kleine boerenbedrijven. De regeeringspersdienst meldt: Voor het geval, dat gedurende het jaar 1938/'39 en volgende jaren behoefte zou blijken te bestaan aan hulp aan kleine boerenbedrijven, hebben de ministers van economische zaken en van Sociale Zaken, in verband met eventueel aan te brengen veranderingen in den bestaanden toestand besloten; 1. T.a.v. het stichten van nieuwe be drijfjes: a. Bedrijfjes, welke na 1 November 1937 door splitsing van bestaande bedrijven, door koop of verkoop of tengevolge van ontginning van woeste gronden ontstaan zijn, kunnen in beginsel niet in de steun regeling worden opgenomen. In zeer bij zondere gevallen echter kan de minister op voorstel van de plaatselijke commissie van deze algemeene regeling afwijken. b. Bij overlijden van den exploitant van een gesteund bedrijfje kan de rechtmatige opvolger voor steun in aanmerking komen. c. Wanneer een gesteunde kleine grond gebruiker binnen zijn gemeente verhuist, en een ander bedrijfje betrekt, dan kan hij voor steun in aanmerking komen, in dien het betrokken bedrijfje volgens de berekende netto-bedrijfs-inkomsten op 1 November 1937 binnen de groepen a, b of c valt. De bedrijfsaftrek, welke op zijn ba sisbedrag moet worden toegepast, moet be rekend worden overeenkomstig de inrich ting, etc.. van het nieuwe bedrijfje. d. Wanneer een gesteunde kleine grond gebruiker zijn gemeente verlaat en in een andere gemeente een nieuw bedrijfje be trekt. dan kan hij ln de gemeente van vestiging gesteund worden, indien het nieuwe bedrijfje volgens de berekende net- tc-bedrijfsinkomsten op 1 November 1937 in de groepen a, b of c valt. 2. T.a.v. veranderingen van bestaande bedrijfjes: De berekende nètto-bedrijfsinkomsfen worden telkens voor een jaar vastgesteld, waarbij rekening gehouden moet worden met de in den loop van het afgeloopen jaar opgetreden veranderingen, welke een gevolg waren: a. van de jaarlijksche of halfjaarlijk- sche verpachtingen van los land of van het afioopen van de gewone pacht; b. van ontginning of herontginning van stukjes woesten grond, waardoor het be drijfje wordt vergroot: c. van koop of verkoop van perceeltjes. Foto Van Vliet. Nu morgen velen ongetwijfeld een tocht gaan maken naar de Bollenvelden, mogen zij niet verzuimen een klikje te gaan nemen bij het fraaie Koningin Emma-duin nabii den Beethovenweg te Noordwijk aan Zee. waar thans in volle glorie de hyacinthen en de narcissen prij ken. die daar verleden iaar met zorg door de schooljeugd ztjn geplant. Ook op meerdere andere duinelf 9e "Noordwijk staan thans de bloembollen in bloei en zij vormen er een schitterende bloemenweelde, een speciale attractie voor de „bloemen"- olaats Noordwijk waar men tiiden? he op 21 Aoril as te openen „Tuloenfeest" van i heinde en ver de bloemenbewonderaars" gastvrij hoopt te ontvangen!

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 13