6 4 Ons Kort Verhaal ROODE STER De practische beteekenis van de Duitsche volksstemming De moordzaak- Willemse e Zalerdag 9 April 1938 Ook aan "den waterkant: 't Feest van de RoodeJSter! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Grootsche organisatie van de verkiezingscampagne Aan den uitslag wordt niet getwijfeld GEMENGD NIEUWS Onze Berlijn sche correspondent schrijft ons: In geen land ter wereld wordt de ver kiezingspropaganda in zulke enorme afme tingen gevoerd als in het tegenwoordige Duitschland. Sedert een dag of acht wor den ln alle steden en dorpen van Groot- Duitschland vergaderingen georganiseerd, waarbij vooraanstaande mannen uit de regeering en de partij het woord voeren. Hitier zelf geeft daarbij het voorbeeld en leest men de Duitsche eenheidspers, waar toe thans ook de Oostenrijksche bladen gerekend dienen te worden, dan maakt hij een zegetocht door zijn geboorteland, zoo dat er aan het eindresultaat dezer „ver kiezingen" door niemand getwijfeld be hoeft te worden. Hoewel Zondag pas de officieele beslis sing zal vallen, is de Zaterdag reeds tot den „Tag des Grossdeutschen Reiches" ge promoveerd. Dr. Göbbels, die op dit gebied al heel wat gepresteerd heeft, kondigt aan. dat dan 's middags om twaalf uur van het balkon van het stadhuis te Weenen het commando: „Steekt allen de vlag uit!" zal weerklinken en als aan dat bevel ls vol daan. zal er twee minuten plechtige stilte heerschen. In alle bedrijven wordt het werk stopgezet, want in den eenheidsstaat sneelt vooral het arbeidende deel der bevolking tegenwoordig een belangrijke rol. In alle wijken der stad worden concerten gegeven en om 6 uur worden de winkels gesloten. De laatste redevoering. Om acht uur houdt Hitier dan te Weenen zijn laatste redevoering en men wenscht. dót ongeveer 10 millioen Duitsche mannen en vrouwen hiernaar luisteren, hetzij thuis, hetzij op straat of in de lokalen. In de bergen wordt overal een vreugdevuur ont stoken en aan het slot van Hitler's uiteen zettingen wordt het Nederlandsche Dank gebed ..Wilt heden nu treden voor God den Heere" gezongen. Per vliegtuig, per auto en per trein zijn ln navolging van den Führer alle ministers, gouwleiders en „Wanderredner" onder weg, om het volk aan zijn verstand te brengen, wat er nu eigenlijk gaande ls. Er wordt geappelleerd aan het natio nale pllchtsbewustzijn, want al wordt het don braven burger vergund, ja of neen op zijn briefje te zetten, uit het feit, dat het cirkeltje voor ja! opvallend groot en dat voor neen! opvallend klein uitgevallen is, valt voor ledereen af te lelden, wat er van hem verwacht wordt. Tempo en geestdrift. In de verkiezingstoespraken hoort men lofliederen zingen op het tegenwoordig beleid, op de geweldige prestaties der regeering en de eindconclusie is natuurlijk, dat slechts het autoritaire regime hiertoe bij machte was. Dit alles gaat in een tempo en met, een geestdrift, welke men in Ame rika. het land der onbegrensde mogelijk heden, op het gebied van propaganda niet beter kent. Amerlkaansche collega's ver zekerden ons, dat juist op het gebied van propaganda het tegenwoordige Duitsch land de Vereenigde Staten in menig op zicht overtreft! Maar ondanks al deze uiterlijke effecten hoort men zoo hier en daar toch vragen: „Hoe ls het denkbaar, dat er een eind resultaat van 100 pet. der kiesgerechtigden behaald wordt, terwijl er toch in Duitsch land en stellig nog veel meer in Oostenrijk velen zijn, die voor een dictatuur niets voelen?" Toegegeven moet worden, dat er ook irv Derde Rijk nog wel oppositie bestaat, maar deze is uiterst gering en zij heeft weinig of geen kans, haar ontevredenheid tot uiting te brengen. Want wie het zou wagen, zulks te doen, loopt gevaar als land verrader te worden behandeld. Vergeten mag voorts niet worden, dat de helft der Oostenrijksche bevolking al gerul- men tyd tot de aanhangers van Hitier kon worden gerekend. Wanneer men bedenkt, dat de overgroote meerderheid der Oosten rijkers tot de Roomsch-Katholleke kerk behoort, dan behoeft het nog niet al teveel verbazing te wekken, dat ln navolging van kardinaal Innltzer thans alle hooge ka tholieke geestelijken bewijzen van trouw aan Hitler In het openbaar afleggen. Hun voorbeeld, dat in katholieke kringen, bin nen en buiten Duitschland niet slechts ver wondering, maar minstens evenzeer ont stemming heeft teweeg gebracht, schijnt ook in Evangelische kringen weerklank ge wekt te hebben, want de Duitsche bladen brengen bij wijze van reclame allerlei brie ven en documenten, waaruit deze toenade ring tusschen Kerk en Staat onomstoote- lljk moet blijken. Uit het feit, dat Hitier juist dezer dagen aan een nieuw gebouwde kerk een waarde vol altaar ten geschenke heeft gegeven, wordt in sommige kringen afgeleid, dat hij zooal geen definitieve verzoening, dan toch toenadering met de Kerk zoekt, zoodat de verdeeldheid tusschen Kerk en Staat wel dra tot het verleden zal behooren. Met dr Göbbels is ook dr. Ley de Rljks- organisatieleider der N. S. D. A. P. druk doende, de Oostenrijksche arbeiders voor het Derde Rijk te winnen; de K. D F - relsjes zijn aan de orde van den dag en de voormalige marxistische arbeider wordt naar de meest welvarende deelen van Duitschland gebracht, om een beeld te krijgen van het leven, dat ook hem als overtuigd nationaal-socialist te wachten staat. Voorzitter van den Ned. Korfbal- bond ernstig gewond. SUCCESVOLLE INVAL DER HAAGSCHE POLITIE. In den loop van den avond heeft de Haagsche politie gisteren met succes een inval gedaan ln een perceel, ten aanzien waarvan het vermoeden was gerezen, dat men er gelegenheid gaf tot hazardspel Het betrof een woning in de St. Jacob- straat en het resultaat van hert optreden der politie heeft dit vermoeden volkomen bevestigd. Nadat een vijftiental rechercheurs onder leiding van twee Inspecteurs in de omge ving van het pand hun stelling hadden ingenomen, werd de deur van het huls ge forceerd, waarna de in het perceel aan wezige personen bij verrassing werden overrompeld, terwijl zij hun aandacht op het gokspel concentreerden. In totaal werden twaalf personen ln de woning aangetroffen, die allen, nadat echter eerst twee van hen nog hadden getracht aan de achterzijde van het per ceel te ontvluchten, doch bij die poging door daar geposteerde politiemannen kon den worden gegrepen, naar het hoofd bureau aan het Alexanderpleln werden overgebracht. Hier werden zij aan een verhoor onder worpen, waarna zij weder op vrije voeten werden gesteld. Een speeltafel, dobbelsteenen en eenig ander „materiaal" zijn door de politie in beslag genomen. De nieuwe straatweg Amsterdam- Purmerend onder Landsmeer verzakt. Voor het verkeer afgesloten. De nieuwe straatweg Amsterdam—Pur merend ls vannacht te Schouw over een lengte van zeventig tot tachtig meter ver zakt. Het geheele verkeer is hierdoor ge stremd en moet worden omgelegd Ook het tramverkeer van de Noord- en Zuid-Hol- landsch Tramweg Mij. is hierdoor gestag neerd. Het zand, dat ter plaatse zes tot zeven meter hoog ligt, is vannacht omstreeks 1 uur gaai: werken, waardoor de boven- grondsche leiding van de tram naar be neden sloeg. De herstellings-werkzaamheden zullen wel eenigen tijd in beslag nemen, zoodat het verkeer over dezen weg voorloopig geen doorgang kan vinden. DE TRAM-ONTSPORING TE NAALDWIJK. Aanzienlijke schade. Den geheelen dag zlln gisteren de werk zaamheden tot het opruimen van de ravage langs de spoorbaan en herstellen der aangerichte schade bij het tramstation te Naaldwijk, waar Donderdagavond door een botsing met een auto. twee locomotie ven en twee wagons van een goederentrein ontspoorden, voortgezet. Toch zal het werk vermoedelijk nog wel enkele dagen vorde ren. daar de locomotieven zich diep in den grond hebben gewerkt en de rails totaal verdwenen is Tegen den middag had men grs eren een noodspoor aangelegd, waar langs het intact gebleven deel van den trein kon worden gedirigeerd en de voor bet bu.;?:iland bestemde goederentreinen, des avonds konden Dasseeren De groois'e vernieling is wel toegebracht aan de beide locomotieven, waarvan de krukassen en andere onderdeelen zijn af gerukt Vooral ook tengevolge van deze vernie- hne word: de «had? voor de W.SM ge raamd op dm f25.000. schijnt wel vast te s aan. dat de van A 6 cn der tram het naderen si a n f r weg analen hebben gegeven 'e dan ech'er niet door den bestuurder aangereden auto zijn opgemerkt. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De vier inzittenden gewond, van wie één ernstig. Vanochtend omstreeks vijf uur is een personen-auto, waarin vier officieren za ten, op den Rijksstraatweg Zwoile-Amers- foort. ter hoogte van het dorp Hulshorst, in vólle vaart tegen een boom gereden Een der Inzittenden, kapitein Asman uit Amersfoort, werd hierbij zwaar gewond Zijn toestand is ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk. Hij is, evenals de be stuurder. de reserve-officier Laan uit Bloe- mendaal, die verwondingen in het gezicht opliep, naar het ziekenhuis Salem te Br- melo vervoerd. De andere twee inzittenden, luitenant Versteeg uit Amsterdam en lui tenant van Amstel uit Utrecht, werden licht gewond. ZIJ zijn ter observatie naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Het ongeluk is te wijten aan het sprin gen van een achterband. De auto is totaal vernield. ROL ZEIL VALT VAN VRACHTAUTO. Twee jonge meisjes ernstig gewond. Gistermorgen Is In de Haarlemmerstraat bij de Heerenmarkt te Amsterdam een ernstig ongeval geschied, waarvan drie I personen het slachtoffer zijn geworden. Oo het moment dat een groote vracht auto van de linoleumfabriek „Krommenie" door de bocht ging. schoot een zware rol zeil los en raakte in zijn val twee voet- zangsters en een wielrijdster. De eerste beide jongemeisjes werden ernstig gewond en moesten met een her senschudding en verschillende verwondin gen in het Binnen Gasthuis worden op genomen He derde s'achtoifer was er minder erns 'c aan -o: Zii bekwam enkele kleine kneu?' -en en klaarde voorts over lnwen- dige cl|n Zii i? naar huis overgebracht. De fiets werd geheel vernield. Bij aanrijding te Baarn. Gistermiddag heeft op den Rijksweg te Baam wederom een ernstige aanrijding plaats gehad. De heer N. Broekhuysen alg. voorzitter van den Nederlamdschen Korfbalbond en voorzitter der V.V.V. aldaar, reed per fiets op het rijwielpad van Hilversum naar Baarn. Nabij Groeneveld wilde hij den Rijksweg oversteken Op hetzelfde oogen- blik naderde een auto uit de richting der hoofdstad. In plaats van af te stappen, probeerde de heer Broekhuysen den weg toch over te stoken. De bestuurder haalde nog naar links uit, om ongelukken te voorkomen, doch slaagde daarin niet. De heer B. is aangereden. Met een gapende hoofdwond en een hersenschudding is de heer B. naar zijn woning vervoerd. DE WRAAK VAN EEN FAILLIET- VERKLAARDE. Een Enkhuizer slager werd dezer dagen failliet verklaard en beschouwde zijn fail lissement als iets onrechtvaardigs HIJ gaf, naar „Het Volk" meldt, daarvan blijk op een origineele wijze en hing een groote lijst voor zijn winkelraam, waarop tiental len namen van klanten stonden met de verschuldigde bedragen en schreef er bo ven: „Als deze menschen hun verplichtin- ?en waren nagekomen, dan was ik niet ailliet gegaan!" KELDER- EN WINKELBRAND TE ARNHEM. Drie brandweerlieden tijdens het blusschingswerk gewond. Gisteravond omstreeks elf uur werd brand ontdekt in het pand Steenstraat 4 te Arnhem, waarin de kantoorboekhandel van de firma Lor jé ls gevestigd. Door nog niet bekende oorzaak was brand ontstaan in den kelder, welke onder het geheele pand doorloopt en die geheel gevuld was met papierwaren. De brand weer stond aanvankelijk voor groote moeilijkheden, daar zij den winkel waar het vuur onder den vloer woedde, niet kon betreden. Het werd niet eenvoudiger toen op versohlllende plaatsen de vloer door brandde. doch na eenige uren hard werken kreeg men den brand toch onder de knie De kelder brandde geheel, de winkel ge deeltelijk uit. De winkelinventaris ging. voor zoover zij niet door de vlammen was vernield, door bluschwater verloren Tildens het blusschingswerk werd een drietal brandweerlieden licht eewond. Kort na het ontdekken van den brand waren de mannen den winkel, die vol rook stond, binnengedrongen. Op een gegeven oogenblik viel een hooge wandkast, gevuld met kantoorboeken, omver en trof de mannen ln den rug In haar val wierp zij tevens de winkeldeur dicht, waardoor deze meteen versperd was. De brandweerlieden moesten zich door het inslaan van een ruit ln veiligheid stellen Een van hen had een bloedende hoofdwonde opgeloopen, welke hjj in het ziekenhuis liet verbinden, waarna hij naar het terrein van den brand terugkeerde. Overigens bekwamen de man nen verwondingen aan de handen. BUITENLANDSCH GEMENGD. MATUSJKA ZAL NIET TER DOOD GEBRACHT WORDEN. Hongarlje's Rijksbestuurder Horthy heeft gebruik gemaakt van zijn recht tot gratie- verleening en de doodstraf, welke uitge sproken was tegen Silvester Matusjka, die internationale treinen tot ontsporing heeft gebracht, veranderd in levenslangen dwangarbeid. SPOORWEGONGELUK IN SCHOTLAND. Te Rutherglen bij Glasgow is gisteren een trein ln een bocht ontspoord. De beide achterste wagens geraakten uit de rails en de laatste is omgevallen waardoor 30 passagiers gewond werden Slechts twee zijn ernstig gewond. OVERSTROOM INGEN IN AMERIKA BREIDEN ZICH UIT. Als gevolg van nieuwe wolkbreuken heb ben de overstroomingen in Alabama en Georgia zich nog verder uitgebreid. Tot j dusver zijn minstens dertig menschen verdronken. Het water van de sterk ge- zwollen Alabama-rivier bedreigt de 70.000 inwoners tellende hoofdstad Montgomery. Te Whitestone (Georgia) heeft een berg stroom een woonhuis weggevaagd, waarbij tien kinderen en drie volwassenen ver- 1 dronken. Te Pampa «Texas» zijn acht per sonen in een woonhuis, dat tengevolge van den sneeuwstorm onder sneeuw was begraven, door verstikking om het levern gekomen. door J. P. BALJÉ. „De politie?" vroeg de oude mevrouw van Harten ontzet. „Nee, Jacob, dat kan je niet doen!" Jacob van Harten knauw de eigenwijs op zijn peukje sigaar, en zijn oogen dwaalden over het lapje grond ach ter zijn huisje, waar hier en daar enkele dorre sprietjes opschoten „En waarom niet?" zei hij langzaam, „waarom zou ik het niét kunnen doen?" „Alsalsze je eens gaan verden ken", opperde mevrouw Van Harten ze nuwachtig. „en dande buren. Wat zul len dié er wel niet van zeggen? Nee, Jacob, dat kan je niet doen!" En tóch doe ik het", hield Van Harten koppig vol en hij richte zijn stramme ge stalte wat meer op, „en tóch doe ik het!" Zoo kwam het, dat Jacob van Harten op den middag van dienzelfden dag tegenover den commissaris van politie zat en zijn verhaal afstak. Hij sprak niet zoo heel erg vlot. en de commissaris scheen met zijn mededeelingen maar half Ingenomen te zijn. „De moordzaak-Willemse?" vroeg hij. en er kwam een diepe denkrimpel tusschen zijn oogen, „meer dan tien jaar geleden? Tja, toen was Ik hier nog geen commissa ris. En u beweert, dat die Willemse, die toen spoorloos verdwenen is, in uw achter tuin begraven zou zijn? Maar waarom komt u daar nü mee aanzetten?" Jacob van Harten keek niet erg snug ger. „Toen. toenmijn vader stierf heeft-ie het me verteld. Hij heeft nooit politie durven waarschuwenuit angsten ikik ook niet Commissaris Dijkstra bromde wat voor zich heen. Ellendige geschiedenis. Nu zou hij verplicht zijn, oude dossiers te gaan na snuffelen en een zaak, die al lang in den doofpot was, weer op te rakelen. Het was zijn plicht, maar die Van Harten met zijn mysterieuze aanduidingen kon hem gesto len worden Lang niet vriendelijk keek hij Jacob van Harten aan. „Nou", zei hjj, „ik zal de zaak nagaan, en morgen een paar mannetjes sturen. Er zal wel niet veel anders opzitten, dan dat we een onderzoek ter plaatse instellen. Tenminste als u uw beweringen vol houdt Van Harten knikte. „Mijn vader zei. „Jawel", onderbrak commissaris Dijkstra hem, „het is goed. Morgenochtend om negen uur kom ik bij u. Goeienmiddag. meneer Van Harten!" Een beetje suffig slofte Jacob van Har ten weg. Vier man, gewapend met groote schop pen. groeven al drie uur lang in Jacob van Harten's achtertuin. De voorjaarszon stak al fel, waarvan de roode, bezweete gezichten der mannen getuigden. Commis saris Dijkstra, die het graafwerk leidde, begon steeds donkerder te kijken. Naast hem stond Jacob van Harten, die geen oog van de zwarte, vette aarde af had. „Vertelt u me nu eindelijk eens, meneer van Harten, waar de juiste plaats is", j baste de commissaris nijdig, „nu eens j wijst u hier, en dan weer daar Driekwart van uw tuin is nu al omgegraven, meters diep, en nog geen spoor hebben we ge vonden. Zegt u me nu eindelijk eens. of u de politie voor het lapje hebt gehouden, of niet?" Jacob van Harten maakte een beweging van schrik en ontkenning „Maar commissaris", stotterde hij, „dat., dat is heelemaal.. heelemaal niet het ge val. Mijn vader zei.." „Wat uw vader zei, kan ik nu wel droo- men", viel commissaris Dijkstra hem in de reds, „maar waarom vinden we dan niets?" Jacob van Harten keek aandachtig naar den zwarten grond. Dan staarde hij den commissaris verrast aan. als had deze iets zeer bijzonders gezegd en hij glimlachte een beetje verbaasd. „Ja", zei hij, „ja, dat is .gek. Waarom vinden we eigenlijk niets?" Hij wees een beetje aarzelend naar het gedeelte, dat nog ongerept en effen in de zon to koeste ren lag. „Misschien", aarzelde hij, „mis schien.... daar. Het kan zijn, dat ik me vergiste, en dat mijn vader bedoelde Commissaris Dijkstra keerde van Harten den rug toe Zijn toon was korzelig. „Er zal niets anders opzitten, mannen, dan dat jullie ook daar nog graven", zuchtte hij, „al heb ik er ook niet veel fiducie in." Een uur later nam Jacob van Harten als een boetvaardige zondaar afscheid van den commissaris. „Het spijt me. meneer de commissaris", zei hij zachtjes, „maar het was mijn plicht u te waarschuwen. Neemt u me niet kwalijk, maar mijn vader heeft het op zijn sterfbed zoo precies gezegd Commissaris Dijkstra onderdrukte een verwenschlng. „Als u nog eens belangrijke inlichtingen hebt, meneer Van Harten", zei hij sarcas tisch, „dan houd-ik me aanbevolen!" Jacob van Harten zat voor het raam van de achterkamer zijn pijpje te rooken en hij keek peinzend naar de grijze wolk jes. „Zie je nu wel?" knorde zijn vrouw, „zie je wel. dat het niets was? En heb je de buren zien loeren? Bij de Gerritsen's ston den ze den heelen morgen achter de gor dijntjes. en mevrouw Van Hoorn had het er met den melkboer over, toen ik zoo even langs kwam. Vanavond weet de heele stad het. Jij met je zonderlinge ideeën van begraven geldkistjes „Vreemd", mediteerde Jacob van Harten „vader móést toch geld achtergelaten heb ben, méér, dan we destijds vonden. Het was echt iets voor hem om het in den tuin te begraven. Vreemd, dat het er niet was Daarom verzon ik er iets op, en toen schooi me die ouwe moordzaak-Willemse in de gedachten. Alléén had ik immers dien grooten tuin nooit zoo kunnen omwroeten" „De politie er bij halen!" schudde zijn vrouw nog afkeurend het hoofd. „Hoe durfde je? En wat heb Je er nu aan? Niets!" Er kwam een slim lachje op Van Har ten's gezicht. „Moet je niet zeggen riposteerde hij. „moet je vast niet zeggen. Die woestenij is prachtig omgespit, en het wordt nu een prachttuintje Daar", wees hij, „ln dien hoek komen de dahlia's, langs de schut ting Oost-Indische kers. één bedje houden we voor aardbeien en wat zou je zeggen van een paar perkjes viooltjes en een en kel rozestruikje? Ik heb gisteren de boel besteld bij een grooten zaadhandel in Am sterdam. Nee, heelemaal voor niéts was het niet!" (Nadruk verboden). lAuteursrecht voorbehouden.) Sj pr( Elk pijprooker gunt zijn kameraad een goede pijp tabak, Hoe zou hij over Niemeijer's nieuwe Roode Ster kunnen zwijgen! Op kantoren, banken, fabrie ken en aan den waterkant heeft men het overal rondverteld: Nieuwe Roode Ster Tabak, No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons! Nu is het feest, nu blijft 't feest! Want 't karakteris tieke „Roode Ster aroma" is volmaakt gehandhaafd, óók bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No. 10. ,,De Ster op bet pak garantie roetr rijre n-'ak!" NIEMEIJER'S TABAK 9210 (Ing-ez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1938 | | pagina 11